De ilieuwe Tpxelsche Courant Aspirin No. 4914 48s,e Jaargang Woensdag 30 Jan. 1935 Slecht weer op komst! Van '.veek tot week Het nieuwe Duitschland. Frankrijk staat sterker. Engeland wijzigt zijn koers. Ommekeer in Bulgarije. 0e gebeurtenissen in Abessynië. Texelsohe Berichten /N CHE PIJP. sjeeqAS Uw advertentie in dit blad op Texel huis aan huis gelezen TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juli 1930 to dit blad opgenomen. UITO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 15 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer Vs uur later.) 31 12 3 4 5 6 Febr 5,01 6.21 7,32 8,27 9 14 9,53 10 32 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 5 05 Regen, wind, hagelbuien Zij zijn te verwachten in dezen tijd van het jaar. En dat beteekent het gevaar van griep. U kunt U daar gelukkig krachtig tegen wapenen, dank zij Aspirin. Als U zich eens niet heele- maal fit voelt - neem Aspirin! Dan heeft de griep de minste kans. jaagt de griep op de vlucht t RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 2 Februari 1935, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 28 Januari 1935. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Benoeming lid Schoolcommissie. 3. Idem regent en regentes Algemeen Weeshuis. 4. Idem leden en regentes Algemeen Armbestuur. 5. Aanwijzing stemlokalen. 6. Benoeming leden en plaatsvervan gende leden hoofdstembureau. .7 Idem leden en plaatsvervangende leden van stembu:eaux. 8. Wijziging heffing hondenbelasting. 9. Rekening-courant overeenkomst. 10. Aanvrage Arie Ellen om beschik baarstelling gelden voor een land- arbeidersplaatsjc. 11. Vergunning radio-centrale te den Burg. 12. Subsidie tentoonstelling bevordering vreemdelingenverkeer. 13. Wijziging algemeene politieveror dening. 14. Rioleering ten dienste van een op te richten wasscherij. 15. Aangaan geldleening. 16. Heffing opcenten gemeentefondsbe lasting. ZATERDAGAVOND. Een bekend Engelsch blad, de Obser ver, heeft gemeend, te kunnen constatee- ren, dat in Duitschland de nationaal- socialistische revolutie voorbij is, en dat de oude conservatieve machthebbers onder wie Dir. Hj. Schacht feitelijk het gezag hebben terugveroverd. Iets is ervan waar. Van de nationaal-socialistische ide alen verneemt men weinig meer, tenzij, op cultureel gebied. Dit laatste is niet zoo verwonderlijk, daar Duitsche jonkers en Duitsche generaals altijd meer hebben gedurfd dan Duitsche leeraren, en j>ro- tessoren. De eersten wisten steeds beter hun belangen en meeningen te handha ven dan de Duitsche dienaren der weten schap. Maar het is zeer voorbarig, te gelooven, dat de revolutionnaire elemen ten in Duitschland de strijd reeds heb ben opgegeven. Men zal zeker nog van hen hooren. Maar mag dan in de binnenlandsche politiek de toestand in Duitschland voor het oogenblik wat versteviging vertoo- nen, ten opzichte van de buitenlandsche politiek zijn de omstandigheden zeker niet gunstiger geworden voor het tegenwoor dige Berlijn. De positie van Frankrijk tegenover de Duitschers wordt voortdu rend sterker. Men moge de versterking ervan onmiddellijk na het onderteekenen van het protocol van Rome wat over dreven hebben voorgesteld, intusschen is daarin al verbetering gekomen. De Kleine Entente staat zeker niet vijandig meer tegenover de Fransch-ltaliaansche toenadering, en zelfs Zuid-Slavië is niet principieel onwillig, om aan het accoord betreffende Oostenrijk mee te doen. Zoo algemeen is de deelneming, dat zelfs Duitschland er zich bezwaarlijk aan zal kunnen onttrekken. Gewichtiger is nog, dat Engeland thans het streven van Frankrijk en Rusland tot het sluiten van een oostelijk Locarno (waarbij alle gren zen in N.O.-Europa moeten worden ge waarborgd), zoo uit alle macht steunt. Flandin en Laval, Minister-pres. en Mi nister van Buitenl. Zaken van Frankrijk, gaan nu naar Londen om met de En- gelsche regeering te bespreken, wat er moet geschieden, als Duitschland zich ten opzichte van het Pact en van de Volkenbond toeschietelijk toont. Zeker zal ook onder het oog worden gezien de toestand, welke ontstaat, indien Duitschland van Bond noch Pact iets we ten wil. In Duitschland verwijt men de Engel- schen, dat zij geheel van standpunt ver anderd zijn. Inderdaad is Engeland van Roers gewijzigd én dit moest Berfijn tot voorzichtigheid manen. Sedert de oorlog we weten het allen streeft Frank rijk ernaar, de vrede te waarborgen door zich met anderen te verbinden iedere aan valler gezamenlijk te lijf te gaan. Enge land heeft daaraan eerst nooit willen mee doen, met uitzondering dan van het Lo- carno-verdrag. De laatste tijd echter zien we Engeland een andere houding aanne men. Het steunt nu Frankrijk uit alle macht. Het neemt nog wel niet deel aan de pacten, die Frankrijk allerwege zoekt te sluiten (in Z.O.-Europa, in Middel- Europa ten opzichte van Oostenrijk, in N.O. Europa), maar het beveelt zé toch met nadruk bij de betrokkenen aan. Men weet nu in Berlijn, hoe de zaken er voor staan: Als men zich weerbarstig toont, zal men Engeland diplomatiek aan de zijde van Frankrijk vinden. Dit wijst op een gansche otnme'keer in de Engelsche politiek. Het is vrijwel zeker, dat Enge land eenzelfde houding zal aannemen in de kwestie Amerika-Japan betreffende de heerschappij over de Stille Zuidzee en wat daarmee verband houdt. De Italiaansche pers trekt de laatste tijd tegen Duitschland weer heftig van leer. De aanleiding is te vinden in de uit slag van de Saarstemming. De nazi's in Oostenrijk en Bohemen, de Dantzigers, de Memeilanders, de Duitschers in Eu- pen en Malmédy, de Duitsche minderheid in Deensch N.-Sleeswijk, zij allen zijn er onrustig door geworden en deze onrust vindt onvermijdelijk een belangstellend oog en oor in het Duitsche rijk. Zelfs over de Tirolers zijn daar onvoorzichtige woorden gesproken. De Italianen winden zich nu tegelijk op over Oostenrijk en Tirol. Zij zeggen ronduit, dat zij zich geheel van de Duitsche verlangens ten opzichte van de herziening van het vre desverdrag en van de ontwapening heb ben afgekeerd. Men ziet ook hieruit hoeveel er in Europa ten nadeele van Duitschland ver anderd is. Bulgarije is altijd een van de rumoe rigste landen van de Balkan geweest. Het stond onder een soort koninklijke dicta tuur (Koning Boris regeert er sinds 1918), maar in Mei 1934 werd de'koning gedwongen, het kabinet, dat zijn wil uit voerde, door een ander, een militair ka binet, onder Georgjef, te vervangen. De sterke man achter de schermen was kolonel W e 11 s j e f. Die trok aan de touwtjes, maar maakte zelf geen deel uit van het kabinet. Weltsjef streef de naar de volstrekte macht als dictator en wilde van de koning (een man van ge matigde opvattingen) niet afhankelijk zijn Hij schijnt geaarzeld te hebben tusschen de afschaffing van de monarchie en een grondwetsherziening, waarbij de konink lijke rechten in feite op de dictator over gingen. Naar het heet, heeft hij de ko ning een nieuwe constitutie voorgelegd, waarbij de koning afstand moest doen van zijn voornaamste rechten, en in het biezonder van zijn bemoeiing met de for niatie van de ministeries. Dat heeft de koning geweigerd. Weltsjef zelf heeft zijn macht overschat, vooral ook zijn invloed in het leger.. Dit heeft zich ach ter de koning ge plaatst. En op net oogenblik waar- op, volgens sommi ge berichten, een staatsgreep zou worden onderno men, is Weltsjef zelf door de aan hangers des ko- nings opgepakt en is zijn kabinet ter zijde geschoven. Nu is er 'n militair be wind van volstrekt dictatoriale gezind heid, maar trouw aan de koning. Gene raal Zlatew werd benoemd tot Mi- nister-president. ZLATEW. - BORIS VAN BULGARIJE. Italië lag overhoop met Abessynië we gens botsingen aan de Abessynische grens en aanvankelijk zag het er ernstig uit. Dat Italië bij zijn pogingen om zijn kolo niaal bezit uit te breiden en daartoe Abessynië te veroveren in 1896 te Adoea een verpletterende nederlaag leed, is Mussolini nog niet vergeten, maar hij heeft zich toch gewillig gesdhikt in de procedure, welke het statuut van Ge- nève voorschrijft. Intusschen hebben de Abessyniërs zich wel van hun kwade kant laten zien, want een roofzieke stam heeft zich aan oen hooggeplaatst Fransch ambtenaar en meer dan 100 Europeesche en inland- sche soldaten in Fransch Somaliland ver grepen. Dit pleit niet voor het Abessynisch gezag;, al voert dit ook ter verontschuldiging aan, dat de be trokken moordenaars tot een stam behoo- ren, die men nimmer heeft kunnen be dwingen. (Abessynië ligt in het N.O. van Afrika. Het is sinds de 4e eeuw een Christelijk keizerrijk, aan het hoofd waarvan sinds 1930 Keizer Ras Taffari (Selassi I) staat. Aantal inwoners 1012 millioen. Hoofd plaats Addis Abeba, sinds 1917 door een spoorlijn met de kustplaats Djiboeti ver bonden (tweemaal per week een trein.) De bodem is er vrij rijk aan delfstoffen, die men met vreemd kapitaal begint te ontginnen. Abess. is sinds 1923 lid van de Volkenbond. Men noemt dit land wel het vaderland van de koffie; deze zou n.l. genoemd zijn naar 't landschap Kaffa. VLESSING-COMITE. In aansluiting op ons bericht van Za terdag over de oprichting van een z.g. Vlessing-Comité, te IJmuiden, dat de uit gave van nog niet verschenen composi ties van de helaas te vroeg ontslapen componist Sam Vlessing (geboren te Den Burg op Texel) wil mogelijk maken, schrijft men ons uit IJmuiden nog. het volgende: In de schouwburg „Thalia" is Don derdag één van wijlen Sam Vlessing's operettes „Rose Marie", onder 'leiding ^€"N m DE (?AiND MAAR... Douwe Egberfs Echte Eriesche Heereu-Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. van zijn zoon Philip Vlessing uitgevoerd, üp onmiskenbare wjjze heeft de bevol king van IJmuiden, mede door de buiten gewoon groote opkomst, de nagedachte nis van „onze Vlessing" geëerd. Het Vlessing-Comitd kan thans de uitgave van nog niet verschenen werken bewerk stelligen. Zondagavond is in het Pa tronaatsgebouw te IJmuiden-Oost de ope rette nogmaals uitgevoerd. GOUDEN AMBTSJUBILEUM VAN DS. F. A. VAN SCHAICK 188525 Januari 1935. Ds. F. A. v. Schaick, Ned. Herv. pre dikant te Kampen, vierde Vrijdag zijn gouden ambtsjubileum. Frederik Adolf v. Schaick werd 6 Dec. 1858 te Amsterdam gebaren en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1884 candidaat werd om 25 Jan. 1885 te Groote Lindt het predikambt te aanvaarden. In 1888 vertrok hij naaT St. Annaland, welke standplaats in 1891 met Den Burg op Texel werd verwisseld. Hij werd in de Ned. Herv. Kerk alhier bevestigd op 12 Juli 1891 en wel door zijn ambtsbroeder, Ds. Smits, van Nieuw- Vennep. Des middags deed hij zijn in trede, waarbij hij sprak over II Thess. 3, vers I. Bijna zes jaar lang heeft hij deze ge meente gediend. In de kerkdienst van 23 Mei 1897 hield hij zijn afscheidsrede. Als tekstwoord was gekozen Matt. 28, vers 20. Aan het einde der godsdienstoefe ning werd de vertrekkende learaar door de gemeente het laatste vers van psalm 121 toegezongen. Ds. Van Schaick vertrok naar Kam pen, waar hij 30 Mei 1897 zijn intrede deed, sprekende over 1 Cor. 2:3 en wel dra zal het 38 jaar zijn, dat Z.Eerw. het predikambt te Kampen uitoefent. De jubilaris is voorz. van het Prov. kerkbestuur van Overijsel, en heeft zit ting in de besturen van het Chr. Mil. Te huis, van de afd. van de Ned. Mil. Bond, van die van het Ned. Bijbelgenootschap, de Ver. voor Volkenbond en Vrede, de vereeniging „Zonnegloren", van het Dia- conessenwerk, de classicale zending en voorz. van het comité voor de Jeugd diensten. Bij het klimmen van zijn jaren is hij altijd met zijn tijd meegegaan en kon elk nieuw initiatief op zijn medewer king rekenen. Zijn verdiensten vonden er- kenning in zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Ds. v. Schaick had de wensch te kennen ge geven, dat hij van uiterlijk feestbetoon verschoond zou mogen blijven. Niettemin zal het hem aan vele en hartelijke be wijzen van genegenheid niet ontbroken hebben op de dag (Vrijdag 25 Jan.), dat het 50 jaar geledén was, dat hij te Groote Lindt het predikambt aanvaardde. Zondag hield de jubilaris een gedach tenisrede in de Broederkerk te Kampen. VADERTJE LANGBEEN. Wanneer ons vaderlandsche tooneelzoo bloeide als het Texelsche, zouden de Hol- landsche acteurs stellig niet met zulke crisisgezichten rondloopen, als thans het geval is. Hier gaat het anders: de eene tooneelclub verrijst na de andere. De jongstgeborene is het gelegenheidsgezel schap, samengesteld uit leden van Volks onderwijs, dat Vrijdag a.s. „Vadertje Langbeen" zal opvoeren, een stuk, be werkt naar het beroemde boek van de Amerikaansche schrijfster Webster.,

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1