Akker.cachets AKKERTJES TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Zaterdag 9 Febr 1935 e 'n "Akkertje" beschermt U Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken',ilbekend, dat de gelegenheid za. opengesteld zijn tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Maandag 11 Februari 1935, des mid dags 12 uur in de o. I. school te Den Burg en in de dokterswoning te De Cocksdorp; op Dinsdag 12 Februari 1935, des mid dags te 12 uur in de o. 1. School te Zuid- Eierland en des namiddags 4 uur in de o I school te Oosterend; op Woensdag 13 Februari 1935. des mid dags te 12 uur in de o 1. scholen te Oude- schild en Midden-Eierland op Donderdag 14 Februari 1935, des na middags 1 uur in de o.l school te de Waal; op Vrijdag 15 Februari 1935, des mid dags 12 uur in de o. I. school te Den Hoorn; en des namiddags 4 uur in de o 1. school te De Koog. Teneinde abuizen bij het opnemen van t amen rn voornamen te voorkomen moeten trouw boekjes, wa-rin namen van belanghebbenden vermeld zijn, worden medegebracht. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat het thans niet noodig is. dat kinderen, om als leerlingen tot de scholen te kunnen worden toegelaten, gevaccineerd zijn. Texel, 5 Februari 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Maandag 11 Februari 1935, des namiddags te 4,30 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 7 Februari 1935. De Burgemeester van Texel, W. OORT. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Wijziging Gemeenterekening "over 1933. 3. Voorschotten vergoeding bijzonder lager onderwijs. AFD. TEXEL WITTE KRUIS. Bovengenoemde afdeeling hield Don derdagavond in hotel De Zwaan haar jaarvergadering. Aanwezig waren 10 be stuursleden, één belangstellend lid en de pers. Te half negen opende de voorz., de heer Vellenga, de vergadering; hij gaf direct het woord aan secr. Pisart voor het voorlezen van de notulen, welke on der dankzegging werden goedgekeurd. De rekeningnazieners A.C.Rab en Th.Buijs, verhinderd aanwezig te zijn, hadden de boeken en bescheiden nagezien en ac- coord bevonden. Ook was een schrijven binnengekomen van het Nationaal Comité voor de oprichting van een monument ter eene van HiM. de Koningin-Moeder. Na eenige discussie wordt besloten in het badseizoen een speldjesdag te organi- seeren. Uit het keurige jaarverslag bljjkt dat het ledental met 15 is vooruitgegaan, zoodat de vereen, nu 1553 leden telt (zooals uit de eerste zin van dit verslag blijkt, waren ze niet allen ter vergadering aanwezig). Door verschillende oorzaken daalden echter de ontvangsten. Vooral voor de post Giften Witte Kruis was dit jaar weinig belangstelling. Er werd 1143.29V2 ontvangen, terwijl giften voor de Ziekenauto bijna geheel ontbraken. In het afgeloopen jaar werd op de ge wijzigde statuten de Kon. goedk. ontvan gen, waarvoor de heer Notaris Mulder voor het zeer vele werk hiervoor verricht, hartelijk dank wordt gebracht. De pers ontvangt dank voor het belangeloos op nemen van berichten en het verantwoor den van de binnengekomen giften. Aan gemeentebestuur en alle kerkgenootschap pen lof voor de welwillende medewerking Een speciaal woord van dank aan het R.K. ^Armbestuur te Oosterend voor de jaarlijksche bijdrage van f10. 'T CONSULTATIEBUREAU voorkin deren beneden l'/ï jaar werkt uitstekend. In '34 werden 263 gezinnen ingeschreven en 559 adviezen verstrekt, waarvan in il£j$ VAN ZON EN MAAN. •lilii) MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 10 Febr. 9,39 1,31 7.25 17,01 M 11 10,12 2,48 7,23 17,03 D. 12 10,56 3,55 7,21 17,05 W13 11.50 4,49 7,19 17 07 D. 14 12,54 5.30 7,17 17,09 V. 15 14 04 601 7,16 17,11 Z. 16 15,15 6,24 7.14 17,13 Zondag 10 Febr. Eerste kwartier. October zelfs 79. Bovendien werden vele huisbezoeken afgelegd. Uitgegeven werd 191.66, ontvangen vrijwillige bijdragen f 50.79. Aan de rekening ontkenen vve: Aan contributie werd f 1921.70 ontvangen (vo rig jaar f 1929.30). Uitgegeven werd o.a salaris secr. f300.— id. penn. f50.id magazijnmeester f185; Inning contributie f87.07'/2; vergaderkosten f33.55; Druk werk f54.77; kosten aanvraag Kon. goed keuring f25.abonnementen lidmaat schappen f22.43; Porti, telefoon, tele grammen f30.— voor Witte Kruisge- bouw: grondlasten f 19.19; Dijk- en pol derlasten f4.38; assurantie f 37.85vuur en licht f28.85; onderhoud f61.68'/,; ziektewet t8.86; aanschaffing enz. ver- plegingsmateriaal (o.a. 3 ledikanten zoo als in de ziekenhuizen in gebruik) 1143.821 overstrekking ijs f79.55 (hier van werd f27.65 terugontvangen). Auto kosten vergaderingen f32.70; Nachttele- foon f3.30. De bestrijding van de t.b.c.- behoefde dit jaar geen steun. T.B.C.-BESTRIJDING. Ontvangen van gemeente f1000.particulieren en kerk genootschappen f789. 6 patiënten wer den naai- sanatoria uitgezonden. Uit het verslag van de magazijnmeester blijkt, dat alle goederen keurig in orde zijn. Jammer, dat men de geleende goe deren niet zelden onnoodig lang houdt In totaal werden ruim 1400 artikelen uit geleend. ZIEKENAUTO. De oude auto weid verkocht (f 200). Sinds indienststelling van de nieuwe boot van TESO kan de nieuwe ziekenauto makkelijker op en van de boot worden gereden. In 1934 werden 41 rit ten (totaal 1511 KM) gemaakt, 't Ver slag van de afgevaardigde naar de Alg Vergadering werd zonder eenige opmer king goedgekeurd. Met algemeene stemmen wordt beslo ten aan de heeren A.C.Rab en Th.Buijs opnieuw te verzoeken als rekeningnazie ners te fungeeren. Bij de rondvraag brengt de heer Pisart een opmerking naar voren van de heeren rekeningnazieners over de post glasver zekering Witte Kruisgebouw. Dit wordt algemeen een overbodige uitgaaf geoor dee ld. Besloten wordt deze verzekering op te zeggen. Hierna volgt met speciale dank aan Secretaris-penningmeester te halt 10 pre cies sluiting. Voorziet uw radio-storingen ver- oorzakende apparaten van con- densatoren. O NATIONAAL SOC. BEWEGING. Voor de tweede maal in dit winter seizoen belegde de N.S.B. een propag. vergadering in hotel Texel, wederom was de zaal geheel bezet en leidde de heer D. Geus kringleider te IJmuiden, de spr. in. Ditmaal trad Ds. G. van Duyl, van Hilversum, op, die aanving met critiek uit te oefenen op de rede, welke Ir. Vos hier voor de S.D.A.P. heeft gehouden en waarin o.m. verteld werd, dat het Nat. Soc. door de groote werkgevers financi eel gesteund werd; dat het zijn belof ten niet nakomt, enz. Verder deelt spr. mee in antwoord op een uitnoodiging aan de S.D.A.P., afd. Texel, om deze verga dering bij te wonen, een brief te hebben ontvangen, waarin o.m. het N.S. van gruwelijke folteringen in conc. kampen, van moord en bruut geweld beschuldigd wordt. De invitatie werd daarom niet aangenomen. Spr. bestrijdt deze beschul digingenen ontzegt iedere partij 't recht over niet nagekomen beloften te spreken, want ze hebben zich daaraan z.i. alle bezondigd. Door onware voorstellingen trachten S.D.A.P. en N.V.V. het leven te rekken, maar de leden willen niet langer bedrogen worden. De waarheid zal het winnen. Wij beloven niets. Komt de N.S. B. aan de macht, dan doen we het werk samen. Nederland is een democratisch ge regeerd land, we mogen stemmen over de wijze hoe we geregeerd zullen worden. In 1933 wierpen zich 53 partijen in de strijd, doch slechts 14 haalden een of meer zetels. Geen enkele partij kan haar beginselen doen zegevieren, omdat geen enkele 51 of meer zetels heeft. En nimmer zal de toekomst dat brengen ook. Zoo begraaft de democratie zich zelf. Wanneer een partij 51 zetels mocht halen zouden de andere gemuilkorfd wor den. Wat bereikt men dus met het par tijenstelsel? En waarom dan N.S. met terreur gelijk gesteld? We stemmen nu op doode lijsten, door onbekende leiders van de politieke partijen opgemaakt en hebben te doen, wat achter de scher men bekokstoofd wordt. En is het niet belachelijk, dat Suze Gr-oeneweg deel neemt aan discussies over strafrecht, Ds. Kersten over contingenteering van onder goederen, boer Weitkamp over scheep vaart, enz. De N.S.B. wil over dergelijke zaken door deskundigen alleen laten oordeelen, wil een nieuw stelsel. Niet de meerderheid neme de beslissingen, maar de deskundigheid, de zakelijkheid,'de ka raktervastheid. En omdat wij dit willen, worden we als moordenaars uitgekreten door leden van S.D.A.P. en N.V.V., die niets doen dan handteekeningen verzame len om de werkloosheid te bestrijden De S.D.A.P. raakt uitgepraat, want ze kan haar ideaal alleen internationaal ver' wezenlijken en dus nooit, omdat Italië Duitschland en Rusland nooit meedoen Het N.V.V. heeft 31 miljoen in haar kei ders maar helpt daarmee niet de werk loosheid verlichten. De N.S.B. is tegen het parlementaire stelsel, waarbij allen over alles meenen te kunnen mede-beslis sen. Wij willen één leider en onder hem personen, die, ieder op hun eigen gebied, leiding geven. De leider zij gelijk 'n goed huisvader, met ontzag dank zij overwicht en macht. We hebben nu beroepspolitici met f5000 per jaar, maar wie vertoonde AKKER Als 't gure weer U koud en rillerig doet thuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doei vreezen, neem dan voor 't naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en slaat morgen gezond en prettig opl Nederlandsch Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Grjepi rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 cl. Volgens recept van Apotheker Oumont de laatste twee jaar één sterke daad? Wij brengen bijeen, wat bij elkaar hoort, \de boeren, de fabrikanten, enz. en iedere 'arbeidsgroep beslist in <y'gen zaken. Weg partijpolitiek, die rust en ontplooiing van de volkskracht belemmert. Ministers wisselen als boombladeren en iedere nieuwe acht zich door beloften van vroe gere niet gebonden; zoo krijgen we de tollen weer terug. Tegen zoo'n systeem verzetten we ons. Er is meer. Denemar ken en Argentinië voeren veel vleesch in, maar onze boeren moeten inkrimpen. Onze boter, hier fl.90 per KG., kost in Eng. en Frankrijk maar 3242 ct. De kippen worden beperkt, maar Chineesch eierpoeder voor biscuitfabr. wordt bij miljoenen KG ingevoerd. Acht miljoen slaplanten moesten in het Westland uit de grond worden gehaald, terwijl men dezelfde week een biddag hield voor het gewas en velen gebrek lijden. Alle maal gevolgen van het bestuur door on deskundige bureaucraten en ambtenarij. Zoo gaat Nederland ten onder. De N.S.B. echter is voor ambtenaren verboden. De N.S.B. wil n.l. breken met het partijen stelsel en voert strijd: er op of er onder, maar langs wettelijke weg alleen. Er is geen tusschenweg. Wij willen: fier en sterk gezag. De s.d. burgemeester Ter Laan wordt gehandhaafd, ir. Mussert ont slagen. Kleerekoper, die beweert, dat de S.D.A.P. nooit een rel tegen Oranje ge wild heeft, drijft in een gedicht daarmee toch de spot. De N.S.B. erkent boven het belang van de enkeling dat van de greep, doch bovenal dat van de staat. Democra tie versnippert; ze vermoordt daardoor de natie, die een geheel dient te zijn. Weg 't vergiftig wapen van de klassestrijd, weg valsche theorieën. Wij hopen u nu tegen roode pokken en infectie met partij verdeeldheid ingeënt te hebben. Wij wil len van ons land weer een éénheid ma ken, waar vrijheid heerscht in die zin, dat ieder waarachtig Nederlander zich er veilig en „thuis" gevoelen kan. Hulde aan het politiecorps, dat uitstekend func- tionneert. Ware het anders, menige N.S. B.'er had zijn strijden met de dood moe ten bekoopen. Maar strijden blijft 'hij. Men spreekt wel eens van het schip van Staat. De kapitein van de Johan van OI- denbarneveld teekende eens protest aan tegen die vergelijking, omdat hij deze een beleediging noemde voor zijn schip, waarop alles, ook het gezag, voorbeeldig geregeld was. Moge de tijd komen, dat die vergelij king geen beleediging meer inhoudt. Hiermee eindigt spr. fijn rede, die'door geen interruptie onderbroken werd. Na de pauze beantwoordde spr. de vragen, die schriftelijk gesteld konden worden. Over het z.g. soldaatjesj>elen in de N.S.B.: Wij hebben zegt spr., een keur corps van jonge mannen, die zich wennen aan orde, tucht en gehoorzaamheid. Ze dragen de N.S.B.-gedachte uit in het volk en beschermen ons, die dikwijls aan mis handeling blootstaan. Voor het Eigen Gebouw te Oudeschild met een bestuur, dat overwegend voor geheelonthouding is, wend verlof voor het tappen van bier b.v. aangevraagd. Spr. noemt dit een klein staaltje van verwor ding der S.D.A.P. Beleediging van Dr. Colijn kostte mij te Alkmaar f 100 boete. Ik was mij van beleedigen niet bewust en zal de toen ge bezigde woorden nimmer meer bezigen, daar ik de wetten eerbiedigen wik Of de N.S.B. indien met 51 zetels in de Kamer, de anderen zal muilkorven We volgen de wettelijke weg en kunnen onze zaak als mislukt beschouwen indien het bij die 51 blijft. Wij willen alles (minstens 90) of niets. Breekt de N.S.- gedachte eenmaal baan, dan vervalt de partijpolitiek spoedig weg en zal de natie zichzelf als de natie weldra hervinden. Over boter en 'margarine: Geen boer verdient op een KG boter de 15 ct., die „Jurgens" op zijn margarine verdient. Indien de* boterprijs door regeering niet zoo hoog gehouden werd, zou tie consumptie hier belangrijk stijgen, wat de boer zeker helpen zou (Engeland ver bruikt 16 KG f>er hoofd p. j.Neder land 5). Hoe denkt de N.S.B. over devaluatie? De meeningen loopen uiteen, maar als de N.S.B. aan de macht komt, zal ver moedelijk devaluatie niet uitblijven, om dat dan de scheefgetrokken verhoudin gen in het econom. "leven hersteld wor den. Ook zou het de arbeidsmarkt verrui men. Hoe de N.S.B. over vrijheid van druk pers denkt? Een staat die zichzelf res pecteert, moét onzedelijke lectuur en godslastering verbieden. De N.S.B. zou de Vrijden kersvereen. De Dageraad wil len opdoeken. Couranten, die zicli tegen het N.S.-regime verzetten, eveneens. Af braak zou niet worden geduld. De pers in ons land is vrijwel geheel partij pers, vaak leugenachtig, misleidend, althans onbetrouwbaar. Geen Koningin der aarde meer, maar een straatslet. Wat de pers over Duitschland schrijft is meestal schandalig gelogen. Aan de vereen. „Kerk en Vrede" zou de NSB willen verbieden haar volksver- giftigende arbeid voort te zetten. Een leger en vloot zijn noodig, want groo- ter ellende dan oorlog is het verlies van onze onafhankelijkheid, onze eer. De on zedelijke dienstplicht wil de NSB afschaf ten. Wie wil alleen zal mogen dienen in de NSB-staat. Of de Anti-Rev. wel lid van de NSB kan zijn? Ja, want in de tegenwoordige staat blijkt de A.R. zich te hebben ver zoend met hen, tegen wie zijn beginsel juist gekant is. Hoe de NSB tegenover openb. en biez onderwijs staat? De voor een groot deel marxistische onderwijzers hebben de biez. school zoo in bloei doen toenemen. Wij willen het onderwijs zijn religieus karak ter weer teruggeven,het historisch onder wijs op nationale leest schoeien, enz. Op de duur zullen beide scholen voor een nieuwe die openb. en christelijk is, plaats moeten maken. Aan de goede trouw van onze minis ters twijfelen we niet, maar het zijn niet altijd de juiste deskundigen. Prof. Slo- temaker, prof. in de godgeleerdheid, is Minister van Soc. Zaken geworden, niet om zijn deskundigheid, maar omdat een vertegenwoordiger van zijn partij nog in het kabinet ontbrak. Gelogen is, dat in de Duitsche kerken gezongen wordt, dat Hitier de hoogste majesteit is. Joden behouden hun plaats in de NSB- staat onder voorwaarde, dat zij zuiver- nationaalvoelende burgers toonen te zijn. De Koningin is voor ons souverein Koningin, bij de Gratie Gods; ze zal niet afzetbaar zijn, zooals nu 't geval is Ds. van Duijl besloot hierop zijn rede met de eerste twee coupletten van het Wilhelmus voor te dragen. De heer D.Geus bracht dank voor de buitengewone aandacht, waarmee gelui sterd was, en nadat de heer Smit tot toetreding als lid en (of) verleening van financ. steun had opgewekt, volgde sluiting der vergadering met het zingen van het Wilhelmus en driemaal de N.S.B. leus H'ou-zee. Het was intusschen al kwart voor twaalf geworden. De vergadering had een zeer ordelijk verloop. Er werd niet geïnterrumj>eerd. DECEMBER-PRIJSVRAAG. Wie zijn prijs nog niet ontving, gelieve zich even te vervoegen in Boekhandel Parkstraat. De groote prijzen zijn recht streeks door de fabrikanten gezonden. De kleine worden door onze "tusscherikomst verstrekt; zoo werd aan mej. T.Bruin Oudeschild 311 b.v. een zilveren vulpot lood van de N.V. Rubberfabriek Vre- destein verstrekt (fabrikaat Koninklijke Begeer te Voorschoten); aan de heer C.P.Eelman, Koogerveld, een Verkade- prijs, bestaande uit een blik speculaas, een jjrima-honingkoek, een pakje taai-taai en een waxine-theecomfoortje met lichten. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N., Oosterena f 1.50.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5