De Nieuwe Texelsche Courant ASPIRIN No. 4918 48s,e Jaargang Woensdag 13 Febr. 1935 IN DE PIJP. Van 'jveek tot week Europa's Toekomst. 0 Albanië weer op de been. De storm in het verre Oosten Amerika en de Russische schulden. Gemeenteraad van Texel fe-EM 9TEQ /n H€T IJC... Texelsche Berichten Uw advertentie in dit blad op Texel hui» aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 n dit blad opgenomen. UITO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tef 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 oent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer Vj uur later.) 14 15 16 17 18 19 20 Febr 5,42 6.53 7,50 8,29 9,02 9,32 10.- LICHT OP RIJWIELEN en RIITUIGEN 5 32 De lucht klaart op. Frankrijk en Enge land hebben met elkaar geconfereerd en bet resultaat is gunstig geweest. Frankrijk en Engeland beide tevreden. Ook Duitsch land, tegen wie de gesloten overeenkomst eigenlijk gericht was. Onvermengd kan de vreugde te Berlijn niet zijn geweest. Als de tegen Duitsch land bescherming zoekende Franschente Londen hun zin krijgen, is dit de ergste nederlaag, die de Duitsche diplomatie kan lijden, zou men, oppervlakkig oordee lend, zeggen. Te Berlijn gaf men echter voor, er anders over te denken. Men was zeer ingenomen, met hetgeen de Engel schen nog voor de Duitschers hadden be reikt. Duitschland zou zijn rechtsgelijk heid krijgen, door schrapping van alle be palingen in het verdrag van Versailles, die de vrijheid van Duitschland om zijn leger, vloot en luchtmacht tot ontwikke ling te brengen, beperken. Nieuw was deze concessie niet. De groote mogend heden hebben haar reeds te Genève, in December 1932, tegenover de regeering Von Schleicher gedaan. Toen heel gauw daarop de revolutie in Duitschland uit brak, zijn echter aan deze concessie, door de wantrouwig geworden mogendheden zooveel voorwaarden verbonden, dat Duitschland weigerde nog langer mee te Dat o(j>6tr doen. Nu wordt die rechtsgelijkheid ver bonden aan de organisatie van veiligheid in Europa, en daartoe willen de Duit schers nu wel tot zekere hoogte meewerken. Van veel grooter beteekenis echter is voor de Franschen de medewer king van Engeland. Als dit Frankrijk zijn hulp belooft voor tijden van nood, dan durft Parijs concessies aan, die het an ders ten stelligste van de hand zou heb ben gewezen. Men verlangt van Duitsch land nu wel weer, dat het terugkeert tot de Volkenbond, maar men doet het an ders dan te voren. De Franschen hebben van deze terugkeer altijd een voorwaarde gemaakt, om met de Duitschers te willen praten. Volgens te Londen ontworpen re geling, zal het praten thans voorafgaan, en eerst bij een bevredigend einde daar van, Berlijn zijn intrede te Genève moe ten houden. Tegen de vroegere Fransche opvatting hadden de Duitschers onover komelijke bezwaren. Niet echter tegen de volgorde, die nu de dingen zullen krijgen. Zij beschouwen die als een groot succes voor hun beleid. Een ander voorstel, voorover de Duit schers zich bleken te verheugen, was het plan van een speciale overeenkomst tot bescherming van de landen tegen over rompelende aanvallen uit de lucht. Dat Was een verrassing. Want als een vrien delijkheid tegenover Duitschland was het luchtpact zeker niet bedoeld. Echter heeft men de Duitsche gevoelens zooveel mo gelijk ontzien. Men zond een uitnoodi- ging aan alle deelnemers aan het Ver drag van Locarrro, dus aan Duitschland Italië en België om aan de beraadsla gingen over een z.g. luchtpact deel te nemen. Duitschland werd dus net als Italië behandeld, en daarmee kon het te vreden zijn. En daarmee was het ook te vreden. Duitschland verklaarde zich be reid^ de vrede in de lucht te helpen ver dedigen. Daarvoor zou men het echter het bezit van vliegtuigen moeten toestaan Deze eisch was gerechtvaardigd. Maar hij kwam wat achter de feiten aan, omdat Duitschland reeds in het bezit van vlieg tuigen is. Het kon niet mooier: Duitsch land in zijn rechten hersteld, het vijfdie hoofdstuk van het Verdrag van Versailles dat de bewapeningsbeperkingen bevat, buiten werking gesteld. Terugkeer van Duitschland tot de Volkenbond, niet als voorwaarde voor een bespreking met Frankrijk, zooals eerst bepaald werd, maar achteraf, dus pas, als men het eens zal zijn geworden. Terwille daarvan zag men te Berlijn gaarne over het hoofd.dat ook van organisatie van de veiligheid in Oost- en Midden-Europa gesproken werd. Want daarvan heeft Duitschland tot nu toe niet willen weten. Europa's toekomst schijnt ons met dit al minder somber toe, dan eerder het ge val was. De Balkan gaat vooruit. We zien het in Albanië. Italië had het land een jaar- lijksch subsidie toegekend in ruil voor zijn „vriendschap", d.w.z. voor zijn volg zaamheid. De Albaneezen waren lastig geworden en Mussolini had zich zelfs genoodzaakt gezien een vlootbetooging ter reede van Durazzo te laten houden. Er moet ook een revolutie van anti-Itali- aansche strekking zijn geweest, die echter niets om het lijt heeft gehad. Natuurlijk had Italië zijn „rentelooze voorschotten" ingehouden, toen het op deze wijze met de vriendschap misliep. Op de duur heb ben de Albaneezen dat niet vol kunnen houden. Dat de ruzie bijgelegd is, blijkt uit een bericht van de Besa, het officieele orgaan van Albanië, meldende dat „ten einde het tekort te dekken van de laatste buitengewone begrootingen, ontstaan door [maatregelen van defensie, en ten einde het land in staat te stellen zijn verplich-, tingen na te komen, de Italiaansche re geering de goedheid heeft gehad, spon taan een bedrag van 3 millioen goud franc ter beschikking te stellen als bewijs van de hechte vriendschap tusschen de beide landen." Koning Zogoe had Musso lini een boodschap gezonden, waarin hij namens het Albaneesche volk zijn warme dank uitsprak voor de edelmoedige hulp en nogmaals getuigde van de onverbreke lijke vriendschap, die de beide landen ver bindt. In het Verre Oosten is de storm, die dreigde op te steken, tijdelijk weer ge luwd. De Chineezen en Japanners heb ben in Tsjahar vrede gesloten, zonder dat de acties groote omvang hadden gekregen, en het ziet er naar uit, dat het veel gevaarlijker conflict tusschen Ja panners en Mongolen, in de buurt van het meer Boeir Nor, eveneens afgewend is. Vrede is nog niet gesloten, maar beide partijen houden zich op het oogen- blik rustig. Intusschen is er tusschen Moskou en Tokio voortdurend een nijdig gekibbel in officieele redevoeringen, dat misschien het beste middel is om daar de vrede te handhaven. Het is er als met de vulkanen, die niet gevaarlijk zijn zoolang hun kraters pruttelen. Molotof aan de eene kant, H i r o t a aan de an dere kant, hebben in de laatste week ieder hun hartig woordje gezegd, waarin beschuldigingen van de tegenpartij, de vrede niet werkelijk te zoeken, schering en inslag, zijn. Men twist nu over de eer biediging van de bepalingen van het vre desverdrag van Portsmouth, dat na de oorlog van 1904 tusschen Rusland en Japan is gesloten. De Japansche regee ring verwijt thans de Russen, dat dezen tegen de bepalingen van het ver drag van Portsmouth in, hun grenzen versterkten, wat of zichzelf al een wat geforceerde uitleg leek van het verdrag. Maar hoezeer hadden de Japanners, door zich werkelijk niets, aan welke bepaling ook, te storen, de Russen aanleiding en recht daartoe gegeven! Doch Iaat de hee- ren kibbelen: het houdt hen wellicht van Defecte electrische apparaten kunnen radio-storingen veroorza- ken. gevaarlijker vormen van strijd af. Over gevoelig voor woorden is men nu een maal in die buurt niet. De Amerikanen hebben de jjdele hoop gekoesterd, nog wat van de oude schul den van Rusland aan Amerikaansche bur gers betaald te krijgen. Het waren wel geen schulden uit het tijdperk van de re geering der opeenvolgende tsaren, maar gelden, die het eerste republikeinsche be wind van Kerenski in Amerika had opgenomen. De Russen hebben er eerst heil in gezien, terwille van voordeëlen in de vorm van handelsbetrekkingen en crediet, over erkenning van deze schul den te onderhandelen. Deze onderbande lingen zijn echter vast geloopen. Hul de Amerikaansche secretaris van staat, heeft ronduit gezegd, dat hij de rechtheb benden geenerïei hoop 'kan geven. Dat heeft in Amerika sterke ontstemming ge wekt. De vriendschap is reeds heel wat bekoeld, sedert de regeering van Roose velt tot de erkenning van Sowjet-Rus land overging. In zekere kringen prevelt men er zelfs van, dat de Senaat, die daar-' over te beslissen heeft, de erkenning van Rusland weer ongedaan zou willen ma ken. Maar daartoe zal het dadelijk nog wel niet komen. Voorloopig heeft Ame rika een groot aantal van zijn diploma tieke en consulaire ambtenaren uit Rus land teruggenomen. Ook vroeger zijn er met het Sowjet-bewind wel eens strubbe lingen geweest, doch tot een eenigszins krasse maatregel als deze is men nog nooit gekomen. Baat het niet, schaden doet het ook niet en het spaart in elk geval onkosten. Wat thans ook een woordje meespreekt. Zitting van Maandagmiddag 11 Febr. 1935, aanvangende te 4.45 nam. Voorz.de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-9ecr. Tegenwoordig: Alle leden. Voorz. opent de vergadering en ver zoekt de secr.. lezing der notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Schrijven van de heeren W. Sloirt, C. Graaf en J. Keijser Az„ houdende aan neming hunner benoeming tot plaatsver vangend lid Hoofdstembureau; idem van W. J. Dernison, Jac. Kikkert Nz„ Joh. Parlevliet en J. Hienkes, leden Hoofdstem bureau; idem B. T. Zondervan stem bureau de Cocksdorp; C. A. Kaczor stem bureau Oudeschild; van Mevr. Hellema Van Boschveld Heinsius, lid School-com missie; C. Jonker en mevr. H. Dijt-Brans regent en regentes Alg. Weeshuis; J. C. Visser, W.Bakker en mevr. Roeper-Boon, regenten en regentes Alg. Armbestuur. B. Schrijven van V.V.V. Texel te De Koog, met verzoek om een jaarlijksch subsidie, ten einde reclame te kunnen maken. Op voorstel van de voorz. wordt de openbare vergadering voor beraadslaging over dit punt geschorst. Na een klein half uurtje worden de besprekingen in het openbaar voortgezet. Voorz. geeft de raad dan in overweging op dit adres (vorige keer niet in behandeling geno men, omdat het niet gezegeld was) afwij zend te beschikken. Ik ben echter be reid, zoo voegt de voorz. hieraan toe, indien V.V.V. Texel de belangen van heel Texel voorstaat, alle bezwaren te onderzoeken om tot een eenheid te ko men, want dit moet ons doel zijn. De raad gaat hiermee zonder verdere discussie accoord. 2. Wijziging Gemeenterekening over 1933. Naar de voorz. opmerkt, heeft deze wijziging niet veel om het lijf. Het gaat in hoofdzaak om een postje van f 11 (reinigingsrechten), dat op een ander hoofdstuk moet overgeschreven. Accoord. 3. Voorschotten vergoeding bijzonder lager onderwijs. Het voorschot kan per leerling hoog stens 80 pet. bedragen van het bedrag, per leerling van de openb. school ten koste gelegd over het jaar, waarover de gemeenterekening gesloten werd (1932) Het voorschot voor de School met de Bijbel te Oosterend bedraagt aldus 1930.42; voor School voor Chr. Volks onderwijs f 942.09; voor R. K. School 12160.75. Goedgekeurd z.h.st. 4. Verkoop bouwgrond. Voorgesteld wordt gevolg te geven aan het verzoek van mej. T. Hoekstra (costu- mière alhier) om haar een perceel bouw- WAAR... grond te verkoopen, breed 11 ML diep 27.5 M., gelegen aan de Schildérweg op de hoek van de weg, geprojecteerd langs het perceel van de heer T. Buijs. Koop prijs f3 per vk. M. Totaal voor 300 vk. M. dus f 900. Aan de gemeente wordt verzocht, de overschrijvingskosten voor haar rekening te nemen. Weth. Parlevliet spreekt de wensch uit, dat het voorbeeld navolging moge vin den. Weth. Vlaming brengt in herinne ring, dat de prijs destijds op f3.25 be< groot is. In verband met de gewijzigde tijdsomstandigheden, verlaagde prijs voor materialen voor wegaanleg, enz. ziet spr. in prijsverlaging tot f3.— geen bezwaar. De raad gaat met het voorstel z.h.st. accoord. RONDVRAAG. Dhr Jac. Bruin infor meert, wanneer niet aanleg van de Brink en de waterpartij te de Koog begonnen kan worden. Voorz. antwoordt, dat binnenkort nadere voorstellen hieromtrent de raad zullen bereiken. Dhr M. W. de Graaf is optimistisch gestemd en ver onderstelt, dat de goudvisschen al be steld zijn Hierna volgt sluiting. Klokke zes uur! L.T.B., AFD. TEXEL. Verslag van de jaarvergadering van de afdeeling Den Burg van de L.T.B., gehouden op Vrijdag 8 Februari 1935, in hotel De Zwaan. Men schrijft ons: De voorz. opent de vergadering met de, christelijke groet. Hij zegt, datdit jaar geen beterschap in de toestand van veehouderij is ingetreden. De akkerbouw is niet ver liesgevend, maar de veehouderij wel. We zullen toch de moed niiet verliezen. De regeering heeft er goed aan gedaan een directeur-generaal voor de landbouw aan te stellen, n.l. ingenieur Roebroeck, die lid was van de directie van de Wieringer- meerpolder. Dan volgt lezing der notulen, die wor den goedgekeurd. FINANCIEEL VERSLAG van di> pen ningmeester van de kas der afdeelir.g en van he't SlachtveeYonds. Kas der afdeeling: ontvangsten f 245.90. Uitgaven f215.21. Saldo 1934 f 30.69. Bezittingen slachtveefonds op 1 Jan. 1934 f 2390.21. Bezittingen op 1 Jan. 1935 12541.04. De heer M. W. de Graaf vindt, dat het tonds onnoodig te groote bezittingen krijgt en stelt voor hieraan een nuttige, bestemming te geven. Geantwoord wordt, dat daarvoor statutenwijziging noodig is. De heer Thijs Bakker stelt nog voor reclame te maken voor het fonds. De heer R.Timmer stelt voor hierover op de de volgende alg. vergadering een defi nitief besluit te nemen. Dit wordt aange nomen. Nu volgt JAARVERSLAG van de se cretaris. Hieruit stippen we aan: Door ons hoofdbestuur werden we in de gele genheid gesteld candidaten voor te dra gen voor de gewestelijke commissie van de L.C.O. Na voordracht werden be noemd de heeren O. Leber en J. Schraag. Vervolgens is het heele jaar actie ge- TEXELSCHECOURA ZATERDAGAVOND. Niet alleen pijn verzachten, maar bestrijden: het product van vertrouwen. Douwt Egberts Echte Eriesche Fleeter - Baai «h Baai-Tabak. Melange van rijpe tabakken. Kas Slachtveefonds. Ontvangsten t 212.20. Uitgaven f 124.65. Saldo t 87.45.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1