TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Om het Boud van Mandsjoeri|e. Gemengd Nieuws Woensdag 13 Febr. 1935. Alle R.K. arbeiders herinneren we op verzoek even aan de propaganda-ver- gadering, hedenavond in 't St.-Janshuis. SPORTNIEUWS. Wie de wedstrijd Holland-België wil len bijwonen op 31 Maart te Amster dam, kunnen kaarten bestellen bij Nic. de Graaf voor 25 Februari a.s. A. Eere-tribune (loges) a f5.B. Eere-tribune f4.C. jiarathontribune t4.D. Open zijvakken f3.E. Zui delijke zittribune f2.F. Noordelijke tribune (staanpl.) fl.O. Noordelijke tribune (jongenspl.) f0.50. Bij bestelling bedrag voldoen. o De gepasseerde Zondag is bijna zonder wedstrijden verloopen, zoodat er weinig veranderd zou zijn, als niet de Succes consul de moed had gehad het terrein dat al hard bevroren was, goed te keu ren, zoodat de wedstrijd Succes—BKC is doorgegaan. Met 31 heeft Sucoes ge wonnen. De speler Huisman van B. werd van het veld gezonden, terwijl een andere B-speler geblesseerd werd. Sucoes heeft nu de kop bereikt. Of het deze zal we- ten te houden, zullen, we spoedig weten. A.s. Zondag worden er al weinig com petitie-wedstrijden gespeeld, daar in het Amsterdamsche Stadion gespeeld wordt de interlandwedstrijd Nederland-Duitsch- land. Het zal aan belangstelling niet ontbreken. Indien mogelijk zal op ons terrein een oefenwedstrijd worden gespeeld. En nu, vandaag onze feestavond, de avond onzer Sportvereen. Velen zullen zich opmaken om deze avond bij te wo nen. liet is ons bekend, dat er personen teleurgesteld moeten worden, omdat ze geen donateur of lid zijn. We hopen al dezen een volgende maal ook onder de gerechtigden te mogen aantreffen. Wordt dus lid ot donateur van S.V. Texel. Ho pen we, dat ook deze avond zich weer doet kennen als een avond van gepaste vroolijkheid, van amusement, zooals al tijd het geval was. Denkt u er om plaat sen te bespreken voor vanavond? Dit geldt ook voor de ouders van adspiran- ten. Zaterdag a.s. wordt het protest uit de wedstrijd DTSTexel behandeld. ,,Vol verwachtingenz. DD. DERDE NUTSAVOND. Blijkens adv. in dit nummer is de derde Nutsavond bepaald op Vrijdag a.s. Dan treedt voor de leden Ds. O. Westmijze, uit Rotterdam, op, die de voordracht kunst uitnemend moet verstaan en o. a. op menige Nutsavond elders in het land danook zeer goed heeft voldaan. EXAMENS. Verleden week slaagde de heer H. Bruijn alhier voor het in den Haag ge houden Staatsexamen „Amateur-radio zendvergunning" (vergunning tot het ver vaardigen en gebruiken van een amateur zender voor draadlooze telegrafie en -te lefonie.) GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N.N. den Burg f 5.N.N., Oosterend tlO.Opbrengst verloting P. J. Hl. W. Verstegen f 11.98. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Jan. 1935. Ingelegd f 4892,53 Terugbetaald 3910.49 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 982,04 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 7 UITSLAG VERHURING. Uitslag van de gisteravond door No taris Mulder gehouden verhuring: 1.25.H.A. Oostelijk Oroenstuk in Waalenburg, in huur bij K. Lange- veld Mz. Opgehouden. 3.89.89 H.A. De Weezenboet b.d. Burg in huur bij Hendr. Boon. f225, 1.43.80 H.A. Proefveld bij Oudeschild, in huur bij gebr. Hin. f80, b. voor erven Anth. Dalmeijer: ptm. 1.12.H.A. Buurtjesland bij Oude schild. f55, c. voor mevr. Vellema-Kuiper voor 1 jaar ing. 20 Maart '35: 0.81.10 H.A. Vrouwenkoogje b.d. Hoorn Opgehouden, voor plm. 5 maanden van 20 Maart '35 —1 Sept. '35: 1.42.30 H.A. Oarseland b.d. Hoorn f56,-- d. voor den heer Jacob Vellema: voor 3 jaar, ing. 20 Maart '3519 Maart '38: plm. 0.15.20 H.A. De Geest, a.d. Waal- derweg. f 18, MUZIEK EN ZANG. Liefhebbers van muziek en zang doen er goed aan de avond van Zaterdag a.s. vrij te houden. V.I.O.S. en Nieuw Leven geven dan een uitvoering in Pen's Zaal, die groote belangstelling verdient. Zie de adv. in dit nummer. De imitatie-arreslede (bloemenbak), door de jongeheer P. Verstegen vervaar digd en ten bate van de Wijkverpleging verloot, is gewonnen door de heer J. Verbeek, kaashandelaar te Alkmaar. V.P.R.O.-AVOND. De V.P.R.O.-avond is thans definitief bepaald op 5 Maart in de Doopsgez. Kerk alhier, op 6 Maart in de N. H. Kerk te Oudeschild. We komen er nader op terug. De avonden zullen voor een ieder toeganke lijk zjjn. GEMASKERD BAL. Op Zaterdag 23 Febr. wordt in Pen's Zaal een gemaskerd bal georganiseerd. Als prijzen worden kunstvoorwerpen uitgeloofd, die zullen worden toegekend door een jury, bestaande uit mevr. Ten Hool-Van Meurs, mevr. Vander Meulen Flens en de heeren G.J.B. Mulder en A. Broekman. Men verzoekt ons deelnemers attent te maken op de bepalingen, afgedrukt in de adv. opgenomen in dit nummer. Op dat ongewenschte elementen geweerd kun nen worden, dienen allen, die gemaskerd aan het bal willen deelnemen, zich eerst naar de kleedkamer achter het tooneel te begeven, waar omtrent toelating zal wor- _den beslist. Een verstandige maatregel. VRIJHEIDSBOND. Op de lijst van de kieskring Den Hel der staan de volgende namen: 1. G. J. Lovink; 2. W. F. G. L. Dries- sen; 3. C. Wagenaar Kz.4. mr. D. Bree- baart; 5. P. Blaauwboer Gz.6. C. M. Kolff-van Heur; 7. D. E. W. C. Boswijk; 8. G. J. van Leersum; 9. P. Visser Az.; 10. J. Swaag; 11. Joh. de Veerj 12. P. Stapel Cz. DEN HOORN. KERKNIEUWS. Zondagmorgen werd in de Ned. Herv. kerk alhier de heer G. M'Oen, candidaat tot de H.D. te Huisduinen, door Ds. Van Petegem, uit Nijehaske, tot predikant van de Herv. Gemeente alhier bevestigd. Z. Eerw. had tot tekst voor deze prediking Jes. 6:8, 2e ged. gekozen. Bijdehand- oplegging werd de nieuwe leeraar door de gemeente staande toegezongen Gez. 224, vers 1 en 5. In de namiddaggods dienstoefening hield Ds. Moen zijn i'n- tree-prediking. Hij had tot tekst hiervoor gekozen Jesaja 43:12, 't laatste ged. Aan het slot van dteze rede bracht Z.Eerw. dank aan Ds. Van Petegem, voor diens ernstige woordenbij de bevestiging tot hem gesproken, aan kerkeraad, kerk voogden en notabelen voor de hulp, tot hiertoe van hen ontvangen, aan Ds. Vis ser ook namens kerkeraad en gemeente, voor het vele, dat hij als consulent voor de gemeente heeft gedaan. Verder richtte Z.Eerw. nog het woord tot koster, orga nist en voorlezer, tot de ring van predi kanten, waarin hij als jongste lid hoopte te worden opgenomen, tot Ds. Smidts en Ds. Vis, doopsgez. predikanten. Ook waardeerde hij het zeer, dat de heer bur gemeester Oort hier tegenwoordig was, hetgeen blijk gaf van diens medeleven, ook in 't kerkelijk leven. Dan, ook namens zijn vrouw, tot de leden der kerkelijke vereenigingen. Ds. Moen sprak er ook zijn erkentelijkheid over uit, dat zoovele vrienden uit Huisduinen en den Helder aanwezig waren en richtte zich tenslotte tot de geheele gemeente. Hierna werd Z.Eerw. nog door ver schillende sprekers toegesproken, n. 1. door Ds. van Wichen, Ned. Herv. pred. te Huisduinen, door Ds. Smidts, doops gezind pred. te den Helder en Den Hoorn, door de heer Scholten, hulppre diker te Colmschate, namens het Theo logisch Studentengezelschap „Progredior" - door de heer De Klerk namens de Evan gelisatie te den Helder, door de heer De Buck, hoofd eener Chr. School te den Helder, waar Ds. Moen werkzaam is ge weest en ten slotte door Ds. Visser, die namens de ring van predikanten, de ker keraad en de gemeente, de nieuwe leeraar en diens vrouw hartelijk welkom heette in hun eerste gemeente en de wensch uit sprak, dat diens werk tot zegen der ge meente zou mogen zijn. Tevens nam Ds. Visser afscheid als consulent. De nieuwe predikant werd nog toegezongen Gez. 273 vers 1 en 2. Zoowel des morgens als namiddags was het kerkgebouw geheel met belangstellenden gevuld. SPORTNIEUWS Ter gelegenheid van het feit, dat De Zwaluw het kampioenschap van de Texelsche Korfbal Bond behaalde, geeft de club te den Hoorn op 2 Maart a.s. een uitvoering in Loodsmanswelvaren. I1IIII+ Wat kost die kleerhanger? jiiljj* Vijftien cent. lillik Hebt u niet iets goedkooper? lillik Jawel, een spijker. Uit een artikel van dr. Hans Maier, Leipzig, in „Unsere Welt". Onlangs deed in de dagbladen het be richt de ronde, dat Japan op het punt stond, de exploitatie der in Mandsjoerije gelegen goudvelden ter hand te nemen. Het is thans reeds meer dan 30 jaar geleden, sinds voor het eerst de aan dacht op het betrokken gebied gevestigd werd, toen Russische gouddelvers, die uit het naburige Siberië afkomstig waren, ook in Mandsjoerije belangrijke goud velden ontdekten. Aan een kleine, slechts een paar K.M. lange beek Vestigden zij 'n goudwasscherij, met behulp waarvan zij in korte tijd een verbazingwekkend hooge productie bereikten, ofschoon zij over geenerlei moderne hulpmiddelen beschik ten. Het bericht van deze fabelachtige rijk dom aan goud lokte alras tal van avon turiers aan, die snel rijk wilden worden. In de jaren na de Russisch-Japan- sche oorlog, stichtten deze vermetele klan ten onder wie zich tal van deserteurs, gedeporteerden en woudloopers bevon den op Chineesch grondgebied in de streek der rivier Sjeltoega, een onafhan kelijke g o u dde 1 vers re p u b 1 ie kdie geruime tijd bleef bestaan. Alle vreemde indrin gers beletten zij met wapengeweld de toe gang en pas na hevige gevechten slaagde men er tenslotte in, deze avonturiers te overwinnen en te verjagen. Daarop verboden de Chineesche autoriteiten de voortzetting der gouddelverij in het ge noemde gebied. Wellicht dat dit goudland geheel in vergetelheid zou zijn geraakt, wanneer niet telkens weer enkele stout moedige jagers en pelshandelaars, die in deze eenzame streken rondzwierven, fan tastische berichten over nieuwe goud vondsten hadden verbreid. Tijdens mijn reis door Mandsjoerije gelukte het mij over de niet verder be kende mysterieuze goudvelden de eerste betrouwbare berichten te verkrijgen en ook zelf nieuwe vindplaatsen te ontdek ken. De ten Zuiden van de bovenloop der Amoer gelegen streek is ook thans voor een groot deel nog niet nader geëxplo reerd en met uitzondering van de rand gebieden nog vrijwel onbewoond. In dit moeilijk toegankelijke gebied, welks op pervlakte ongeveer de helft van die van Pruisen, is, vindt men vrijwel geen vaste nederzettingen. Weliswaar loopt er een in de achttiende eeuw doo.r de Chinee zen aangelegde postweg dwars doorheen, met zgn. „stations" op onderlinge afstanden van 20 a 30 K.M., waar in vroeger tiid door de Chineesche ambtenaren wissel- paarden gereed werden gehouden, en tot aan het tiende station loopt zelfs een telefoonverbinding. Maar de blokhuizen dezer stations zijn meerendecls in verval geraakt en paarden kan men er niet meer krijgen. Terzijde van deze postweg strekt zich de nog ongerepte wildernis uit. Het ge bergte is met eiken- en berkenbosschcn begroeid en ten deele ook met dicht oer woud, terwijl de hreede dalen bedekt zijn door steppenvegetatie, moerassen en veen. De eenige bewoners zijn een paar zwer vende nomadiseerende Toengoezen stam men, die als gevolg van de Chineesche emigratie teruggedrongen zijn naar deze onherbergzame bosch- en steppegebieden en die snel uitsterven. Zij leven bijna uitsluitend vah jacht en vischvangst. Land bouw is hun onbekend. Nu eens hier, dan daar slaan zij hun kegelvormige tenten op, om na verloop van korte tijd verder te trekken, als de streek is doodgejaagd. Hun kleeding vervaardigen zij uit herten en runderleer; edelpelzen, tellen van sa bels, beren, vossen, marmotten en eek hoorns ruilen zij bij Chineesche of Rus sische handelaars in tegen kruit en lood, ook wel tegen jenever, tabak en andere zegeningen der beschaving. Van de groote schatten evenwel, die de grond onder hun voeten bevat, hebben zij gewoonlijk goen flauw vermoeden (Wordt vervolgd.) DE KOOG. WERKVERSCHAFFING. Het gemeentebestuur van Texel heeft van de Minister voor Sociale Zaken de toezegging ontvangen, dat voor liet ma ken van een waterpartij met brink en weg van rijkswege een nader te bepalen bij drage zal worden verleend in de loonen, enz. van de daarbij te plaatsen arbeiders. De werken, die gesubsidieerd zullen worden, zijn opgenomen in het ontwerp- uitbreidingsplan voor de Koog. Het wa terbassin zal zoo noodig goede diensten kunnen bewijzen als reservoir ingeval van brand. Met het geheele werk is een loon bedrag van omstreeks f 11.000 gemoeid. De loonen moeten zoodanig worden geregeld, dat in accoord met flink wer ken gemiddeld f 0.25 per uur kan worden verdiend, terwijl voor verzuim bij slecht weer 20 cent per uur mag worden uitge keerd, behalve voor de eerste drie uur per week. (Volksblad.) In de eerstvolgende raadsvergadering zullen desbetreffende plannen door B. en W. ter tafel worden gebracht. DE WAAL. UITSLAG VERLOTING. De uitslag van de verloting, gehouden ten bate van de Kerkvoogdij: Voorloopig bericht: gewonnen werden een sprei door T.Koopman; een boeken kastje door S.Wilner, den Hoorn; een schaap door Ds. Kok, Oosterend; een kapstok door "M. Bremer, den Burg. Het raden naar de pop ('genaamd Dik - eerst Floris, maar deze naam werd door niemand geraden gewonnen door C.Bakker, de Waal) bracht 127,40 op. OUDESCHILD FILMAVOND N.V. In verband met de filmavond, Zaterdag te geven door de Ned. Vereen, tot Af schaffing van alcoh. dranken, laten we hier twee uittreksels uit perscritieken vol gen: Leeuwarder Courant: Deze film (Taxi) beeft de 'toeschouwer wet veei'te zeg gen. Er wordt in uitgebeeld en meerma- malen treffend, het leven van een chauf feur, die slachtoffer wordt van de drank, en daardoor vrouw en kind armoede en smart berokkent. Een oud thema, dat ech ter nooit krachtig en dringend genoeg kan worden uitgewerkt. Ook hij krijgt oogenblikken van berouw en neemt zich voor weerstand te bieden, doch hij be zwijkt even vaak, tot hij door een wel- meenend mensch wordt gebracht in de boezem der vereeniging tot bestrijding van alcoholgebruik, waar hij tot betere gedachten komt en vast besluit elke aan vechting te weerstaan. Het geluk keert weer. Een pakkend slot is het tafereel als het jongetje steentjes in het water werpt en aan zijn vader zegt, dat hij Da- vidje speelt in verband met een verhaal dat zijn moeder hern eens deed. Als dan toevallig een fleseh komt aandrijven zegt de vader: En dat is de Goliath en dan helpt hij de jongen in het bekoge len van die reuzen-vijand. Volksblad: Het is de groote verdienste van de film, dat zij dit eenvoudig gege ven op volkomen aannemelijke vyijze be handelt. Alles vloeit logisch uit de hande ling voort en niets i s er om de wille van de propaganda met de haren bijge sleept. Uit een oogpunt van fotografie ia „Taxi" eveneens een uitstekende film. Er komen verscheidene biezonder mooie opnamen in voor. Men kan de N. V. met dit propagandamiddel gelukwenschen Taxi is een film, die begrepen kan wor den door hen, die nooit in de bioscoop komen en gewaardeerd door hen, die door het zien van vele films geleerd heb ben zekere eischen te stellen. V1SSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 9 Febr.: 6 baal krukels k f5 per baal. 49 Kg. vereen, wulken. 11 Febr.: 1969 Kg. vereen, wulken; 403 Kg. vrije wulken. WONINGBOUW. Voor de heer T.A.Hermes te Haarlem is aanbesteed de bouw van een landhuis je nabij Oudeschild. Laagste inschrijvers (aan wie ook gegund is) waren: A. de Kort, Oosterend, metselwerk; P.J.Kooger, de Waal, timmerwerk; D. G.Toolens, den Burg, schilderwerk; J. Agter, den Burg, Toodg.; '/.Kuipers, ciien Hoorn, electr. install. TE A'DAM is ten nadeele van een Chineesche firma f 10,000 gestolen.; 2 Amsterdammers, met wie ze in relatie stond, zijn aangehouden. TE LÓON-OP-ZAND is om half drie des nachts door vier gemaskerden een overval gepleegd op de afgelegen en al leenwonende 63-j. arbeider Verhoeven. Ze knevelden hem en hebben in anderhalf uur het heele huis overhoop gejhaald. f300 wordt vermist. Voorbijgangers hoor den de volgende morgen om half acht hulpgeroep van de ouide Verhoeven, die gebonden in de bedstee was gelegd. Van de daders geen spoor.. ITALIË heeft nog oneenigheden met Abessinië en heeft 25000 man onder de wa pens geroepen om in te grijpen, als de toestand niet verbetert. TE WEENEN zal de voormalige Ooa- tenrijksche gezant te Rome dr. Rintelen, beschuldigd van hoogverraad, 2 Maart voor een militair gerechtshof staan. RUSLAND. Bij een treinbotsing bij Sa ratov kwamen 18 personen om. Negen beambten zijn gearresteerd; een van hen was dronken. RUSLAND. De pers bevat berichten over een geheim in Nov. gesloten Ja- pansch-Poolsch verdrag. IIIIII+ Die goeie, ouwe meneer Pie- 111111+ tersen is opeens doot geworden. 111111+ Verschrikkelijk. Nou ver lie si 111111+ hij zijn baantje natuurlijk. IIIIII+ O, neen, ze hebben hem over- IIIIII+ geplaatst naar het klachtenbureau. WIE WON?

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5