WMMiSIROOP T WEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Voor onze bloembollentelers Uitkomst bij GRIEP Zaterdag 23 Febr. 1935. - Hoe t Cwep-Bronchitis-Asthma MOOI TEXEL EN V.V.V. „TEXEL". De pogingen, op initiatief van de heer W. H. Lap, voorz. van de Raad van Comm. der N.V. T.E.S.O. in het werk gesteld, om eenheid te scheppen in de actie ter bevordering van het vreemdelin genverkeer op ons eiland, zijn helaas niet met goede uitslag bekroond. We schrijven „helaas", want het is onze stellige over tuiging, dat deze zoo belangrijke zaak van het vreemdelingenverkeer waarom het hier gaat het allermeest wordt ge diend, wanneer eendrachtig wordt samen gewerkt. Dan moeten ondergeschikte be langen plaats maken voor de algemeene. Dan moeten persoonlijke bezwaren over wonnen worden. Dan moet er weder- zijdsch vertrouwen zijn en genegenheid tot toenadering. De kloot (of is het nog maar een on- beteekenende afstand, welke beide ver- eenigingen scheidt?) blijkt helaas niet te overbruggen. Althans nóg niet. o Vrijdag 15 Febr. had op uitnoodiging van de heer Lap een bespreking plaats tusschen Hoofdbestuursleden van Mooi Texel en van V.V.V. Texel te de Koog. Men kwam deels tot overeenstemming. Aan V.V.V. Texel werd verzocht in eigen kring nogeens te beraadslagen en daarna haar wenschen schriftelijk kenbaar te inaken, opdat „Mooi Texel" deze rijpelijk zou kunnen overwegen. Aldus geschiedde en Zaterdagavond reeds diende V.V.V. Texel zijn memorie van wenschen in, welke in het kort hier volgen. Het kantoor der V.V.V. dient onder toezicht van T.E.S.O. te staan. Het bestuur van V.V.V. Texel wordt afd. be stuur voor de Koog. Een' nieuwe ver- eeniging stichten met de naam V.V.V. lexel te Texel. De beide andere Vereen, ontbinden. De nieuwe vereen, neemt alle schuld van V.V.V. Texel te de Koog over. In JuliAug. een inlichtingen bureau te de Koog. Over heel Texel dezelfde contributie, in haar geheel at te dragen aan het Hoofdbestuur, dat de kosten der afd. betaalt. Een gids uit geven, zooals door V.V.V. Texel be doeld, met omslagteekening, in de trant als reeds uitgegeven (Zilvermeeuw.) Advertenties in de Gids tusschen de tekst plaatsen. In de pensionlijst de afstand van de pensions naar het Noordzeestrand vermelden. De kaart in districten verdee- len, opdat men zich gemakkelijk oriëntee- ren kan. Aansluiting bij Alg. V.V.V. niet alleen maar ook bij de Federatie; Noord-Holland. Mooi Texel vergaderde Maandagavond en zond, na breedvoerige gedachtenwis- seling dato 19 Febr. zijn antwoord aan de Vereen, te de Koog. Deze „tegenvoor stellen voor eventueele samensmelting van beide V.V.V.'s" geven we hier in korte trekken weer. Met het voorstel tot inrichting van het kantoor door T.E.S.O. wordt accoord ge gaan. Het afd. bestuur van De Koog zal uit drie bestuursleden van de vereen. „Texel" en drie bestuursleden van de afd. Mooi Texel te De Koog bestaan, die samen een voorz. benoemen. In de ver gadering van 15 Febr. was reeds beslo ten, dat het hoofdbestuur der nieuwe vereen, zou warden gevormd door afge vaardigden van het gemeentebestuur met drie stemmen, van T.E.S.O. met drie stem men, van afd. De Koog met drie stem men, van afd. den Burg met twee stem men en van De Cocksdorp, Oosterend en Den Hoorn elk met één stem. Hier door zouden Gemeente en T.E.S.O. kun nen optreden tegen chauvinistisch optre den van afd., terwijl de afdeelingen sa men meer stemmen zouden kunnen uit brengen, dan Gemeente en TESO samen, zoodat zij de absolute macht hadden. Onpartijdige behartiging van het alge meene belang zou aldus zeker worden gewaarborgd. Alle aanwezigen gingen hiermee accoord (deze vergadering van 15 Febr. werd bijgewoond door Be stuur V.V.V. Texel, voorz. afd. de Cocks dorp, Oosterend, Den Hoorn, de Koog, benevens de heetnen Oort en Jonker, resp. voorz. en secr. van het Hoofdbe stuur. De heer Lap leidde de vergad.) Schriftelijk werd verder aan V.V.V. Texél meegedeeld, dat met stichting eener lllfö» VAN ZON EN MAAN. 9l!lfl| MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 24 Febr. 8,18 6.57 17,27 M 25 0,48 8,44 6,55 17,29 D. 26 2,03 9,19 6,53 17,31 W 27 3.11 10,09 6,51 17.33 D. 28 4,09 11.16 6.49 17,35 V. 1 Maart 453 12.37 6,47 17,37 Z- 2 5,25 14,08 6,45 17,39 Dinsdag 26 Febr. Laatste kwartier. nieuwe vereen, onder de naam V.V.V. Texel te Texel accoord wordt gegaan, hoewel toch in overweging wordt gege ven de naam Mooi Texel te handhaven vanwege de propag. klank daarvan. De nieuwe vereen, neemt ^schuld en bezit van V.V.V. Texel over. *Ook de wenschen met betrekking tot kantoor en inlichtingendienst worden ingewilligd. Zelts zal deze dienst uitgebreider zijn dan vorige jaren, zoo de financiën dit toelaten. Alle inkomsten kunnen inderdaad wor den gestort in de kas van het Hoofdbe stuur, dat een zeker bedrag voor plaatsing van banken, boomen, enz. ter beschikking van de afd. stelt. Niet kan accoord worden gegaan met het voorstel gelijke contributie over heel Texel. Beter is de bestaande regeling te handhaven. De Koog heeft het grootste belang bij een goed werkende V.V.V. Bovendien: door de afd. worden niet alle inkomsten opgebracht. De omslag van de nieuwe Gids zal beter verzorgd worden. (Wegens hooger kosten is voor de Gids 1935 geen om slagteekening vervaardigd). Advertenties tussdien de tekst geeft bezwaren; het schaadt het aesthetisch aanzien, het be lemmert het lezen van de propag. tekst. Zeer zeker is het gewenscht, dat bij de pensions de afstand tot het strand wordt aangegeven. Om de kaart in districten te verdeelen, zou een nieuw cliché noodig zijn, hetgeen overbodig moet worden ge acht. De kaart is duidelijk genoeg. De contributie voor de Fed. N.-Holl. is tamelijk hoog en de vraag rijst, of ae goed besteed is. Waarschijnlijk wordt dit jaar toch een artikel over Texel in de Gids van die Fed. opgenomen. (Wij heb ben daartoe reeds cliché's afgestaan. Red. T.C.) Gaarne zal men zien, dat de Koog als nog een bedrag ver zamelt als bijdrage in de kosten van deelname aan de V.V.V.- tentoonstelling te Amsterdam. Het komt mij voor, zoo schrijft de heen- Lap als bemiddelaar dat er geen diepgaande principieele verschillen be staan, zoodat die wel te overbruggen zijn. Het spreekt vanzelf, dat TESO zich in deze zaak geen partij stelt, doch al leen de bedoeling heeft de partijen tot elkaar te brengen. Het welslagen zou ze gaarne zien, omdat ze van oordeel is, dat hiermee een GROOT ALGEMEEN be lang wordt gediend. Wellicht, zoo besluit de brief aan V.V. V. Texel, zou het thans aanbeveling ver dienen, dat beide partijen verklaarden ge noegen te nemen met de uitspraak van 'n arbiter. o Het antwoord van V.V.V. Texel De Koog hierop, gedateerd 19 Febr., laten we ten slotte volgen. De brief-werd ge richt aan de heer W. H. Lap en luidde aldus: „Het Bestuur van onze vereen, waar deert het biezonder, dat u geprobeerd heeft, onze Vereen, met Mooi Texel sa men te brengen. De voorwaarden, vervat in uw schrijven d.d. heden zijn door ons echter NIET AAN TE NEMEN. Dus zullen beide vereen, afzonderlijk blijven werken". Bij informatie vernemen we, dat V.V.V. Texel in het biezonder bezwaar maakt te gen de samenstelling van het afd. bestuur te De Koog en de contributieregeling. De vraag is gewettigd: kunnen deze hinderpalen niet uit de weg worden ge ruimd De bezwaren komen ons geens zins onoverwinnelijk voor. fn het bie zonder met het doel de leden van Mooi Texel en V.V.V. Texel met de stand van zaken op heden en de vóórgeschiedenis bekend te maken, hebben we aan deze o.i. zoo belangrijke zaak, deze regelen ge wijd. We spreken hier nogmaals de wensch uit, dat het ideaal, één krachtige, eensgezind werkende V.V.V. voor het heele eiland met flink ondersteunende afd. besturen op alle dorpen, binnen af zienbare tijd toch mag worden bereikt. Lezing D. van Egmonü Jr., in Pen's Zaal op Donderdag 21 Februari. Ongeveer 100 personen gaven gevolg aan de oproep in ons blad om te komen luisteren naar en eventueel vragen te stellen aan de heer D. van Egmond, secr. Veiling Hillegom, die zou spreken over de a.s. openstelling van Amerika en over de narcissencultuur in het algemeen. We geven van zijn leerzame mededeelingen hier een overzicht: We hebben op last van de Regeering veel narcissen moeten vernietigen. Wie aan zijn verplichtingen niet voldeed, wordt beboet. Gelukkig wordt streng ge controleerd, want niemand heeft zich aan inlevering mogen onttrekken. Saneering was noodig; ten opzichte van Tex. Dubb. van Sion en Spurren echter had een an dere regeling getroffen kunnen worden. Wat nu te telen op het leege land? Lelies Crocussen Gladiolen Al deze gewassen zijn nog „vrij", maar ze bren gen vrijwel niets op. Dus: breidt de teelt van die bollen in geen geval sterk uit. Verkeerd was, te veronderstellen, dat door die saneering de restende bollen be langrijk meer zullen opbrengen. We mo gen blij zijn, wanneer ze de gewone prijs kunnen maken. Een lichtpuntje is zeker, dat voor de Sions en Spurren van Texel nog een behoorlijke prijs gemaakt werd. Daarom moeten de Texelaars aan deze bollen ook de uiterste zorg blijven beste den, opdat daarmee Amerika veer kan worden veroverd. At te keuren is het, meer bollen per bed op te zetten, dan in het vak gebruikelijk is. Wie dat vorig jaar met hyacinthen en tulpen deed, heeft door het daarvoor gunstig seizoen ge boft, maar met narcissen loopt het altijd mis. Deze verlangen lucht, frischheid, ruimte. Anders geven ze een slecht ot zeker mager gewas en geen gladde, gave bollen. Texel heeft vorig jaar niet teleurge steld. De Plantenziektenkundige Dienst keurde aan de Hillegomsche Veiling van lexel maar 1012 kisten af, terwijl het er een jaar eerder bij kleiner aanvoer wel 100 waren. Gelukkig zijn voor de sanee ring heel wat slechte bollen opgeruimd, maar hiermee zijn we er nog niet, want willen we in Amerika na 1936 weer vaste voet krijgen cn onze omzet uitbrei den, dan is UITERSTE ZORG aan onze bollen besteden dringend geboden. Vree» voor een tekort aan narcissen, na 1936, is niet gegrond, daar de afname door Amerika langzamerhand grooter wordt en niet plotseling plaats heeft. Zoetjes aan moeten we trachten de markt te her winnen. Voorloopig kunnen we de kat uit de boom kijken. Wacht niet tot de koorts oploopt, als Gij hoest, transpireert, U rillerig en als geslagen voelt: dit is het moment, om Abdijsiroop te gebruiken, omdat Abdijsiroop snel en grondig werkt. Vanaf den eersten lepel zult Gij de taaie slijm kwiit raken, die bezwan- Serd is met millioenen ziektekiemen. >ij ondervindt een buitengewone verlichting, Uw hoest verdwi|nt. Gij kunt dan de koorts meester worden en slapen zonder uitputtende hoest- eanvcüen. Gebruik daarom altijd bij: WELKE SOORTEN zullen voor Ame rika geteeld kunnen worden Het moeten in verband met het vervaar over groote afstand sterke soorten /jjnBollen, zeer onderhevig aan bolrot, deugen in geen geval. Waardoor bolrot ontstaat, weet men niet. Een goed voorbehoedmiddel is: luchtig bewaren en laten lehandelen in warm water met Aretan. Niet geschikt, wegens bolrot-gevaar, zijn o.m. Spring Glory, Bic. America, Bic. Dix en Van Waveren Giant. Wél geschikt zijn voor export naar Amerika: o.a. Victoria, Pride ot Hillegom, E. H. Krelage, Imperator en King Alfred, Tresserve, Liberty. Voior Texel met zijn GOLDEN SPUR zal de openstelling van Amerika zeker voordee- ten geven, al zal het kwantum niet meer zoo groot zijn als vroeger. Verder komt de DUBB. VAN SION in aanmerking. Deze is altijd in grooten getale naar Amerika verscheept. Tevens mogen ge noemd worden diverse Barri's als Brilli ance, Lady Moore, Lady Berkeley, Lady Diana M., Sir Watkin, Helios, Fortune (vermoedelijk); diverse Poetaz-narcissen als Early Perfection, Laurens Coster, 1' Innooense, Winter Pride en Orange Prince; minder geschikt o.a. Admiration). Van het hoogste belang is te zorgen, dat ALLEEN KERNGEZONDE bollen geëxporteerd worden, want hiervan hangt at, ot Amerika ook voor diverse tuin bouwproducten weer opengesteld zal worden. Er staat dus veel op het spel. DE NARCISVLIEG allereerst moet met alle macht bestreden worden. Wie het nalaat, levert met zijn bollen gevaar voor anderen op. (Spr. stelt voor, hem met naam en portret in de Texelsche Crt. te signateeren). Een wettelijke rege ling zou er moeten komen, om nalatigen en onwilligen te dwingen de narcisvlieg te bestrijden (applaus.) Langer dan twee jaar mag men narcissen niet in de grond laten. Ze moeten er uit, om op vlieg gecontroleerd te worden. AALTJESZIEK kan door behandeling in warm water doeltreffend bestreden worden. Geen Tex. partij werd in 1934 aan de Hilleg. Veiling wegens aaltjesziek afgekeurd. Een gelukkig verschijnsel. Wie met uitzoeken op aaltjesziek moeite heeft, vrage aan controleur J. G. van Leeuwen, die is daarmee volkomen op de hoogte. TEGEN VUUR helpt bespuiten met Shirlan, Bordeausche pap ot Bayer. ROOIEN moet op tijd geschieden. Te laat rooien werkt bolrot in de hand. Behoed de bollen, wanneer ze jias ge rooid zijn voor verbranden door ze met lot at te dekken. Droog ze jn smalle kisten op een winderige plaats. Ik stop ze voor half Aug. weer iii de grond. Dan heb je er geen zorg meer mee, ook geen kans op bolrot. Vooral Texel, dat aan zijn bollen nog geld verdienen kan, moet aan zorgvuldige behandeling alles gele gen zijn. DE SORTEER1NG moet in orde zijn. Goed gesorteerde bollen brengen meer op dan slecht gesorteerde. Een enkele min derwaardige bol in een overigens goede partij drukt de prijs. Laat u zoo noodig dobr een deskundige helpen. Vraagt con troleur Van Leeuwen (hij maakte 5.60 5.70 voor een kist met 400—500). Alle veilingen stellen goede sorteering op hooge prijs. Houd er rekening mee. Na de pauze bestond gelegenheid tot het stellen van vragen. We vatten de ant woorden hier samen. Bestrijding van de nareisvli® is een landsbelang. Daarom kan er niet genoeg op aangedrongen worden. De gemeente Texel dient het voorbeeld te geven door b.v. te bepalen, dat hier alleen narcissen mogen worden geteeld volgens de voor schriften van de Vereen. De Narcis. Maar zij dient ook de bollen in het Park in de gaten te houden; ook die zijn niet vrij van vlieg. Waar van onwil of verwaarloozing sprake is, dient de Vereen. De Narcis ge waarschuwd te worden. Bij gebrek aan narcissen zijn deze in veel Amerik. staten door andere bloe men verdrongen. Langzaamaan moeten we trachten, Amerika weer voor onze bollen te winnen. Misschien valt het resultaat mee. Ook in warm water met üermisan kunnen narcissen tegen bolrot behandeld worden, maar dan mag de oplossing niet met ijzer in aanraking komen. De kokerij in Waalenburg behandelt tegen 45 ct. per half mud in warm water- met Aretan. Spr. vindt dat goedkoop en beveelt deze kokerij, die hij bezocht, ook wegens de doelmatige inrichting aan. Aan saneeringskuilen en land, waar in bollen ondergeploegd zijn, zal de volle aandacht worden besteed, in verband met dreigend naircisvlieggevaar. Indien het juist is, dat het vliegveld in Eierland wordt opgehoogd met grond, waarin zich bollen bevinden, moet ook daar ingegre pen worden. In behandelde bollen komt zoo goed als zeker geen levende narcisvlieg meer voor. Men doe in de zakken echter niet meer dan een halve H.L., omdat anders de bollen niet geheel onder water komen. Of de teeltbewijzen na 1936 zullen vervallen? Vermoed wordt, dat er eenige venruiming komt. Eenige zekerheid is er met. Hoe het dit jaar met de handel op üuitschland gaat? Geld is er wel, maar er is zooveel „geklier" door de clearing, dat de Nederl. kweekers op Duitschland reeds een vordering van 4.5 millioen hebben. Met man en macht wordt ge werkt, om althans met Mei wat los te krijgen. Loopt het goed, dan wordt het wat voor de Dubb. van Sion, welke altijd een tamelijk Duitsch artikel is geweest. Spreker besluit met de opwekking via de Veilingen te leveren, omdat het risico wegens slechte betalers dan het geringst is. In het biezonder komt hij op voor de Hilleg. Veiling, die altijd voor de bollen de hoogste prijs weet te maken en door haar gunstige ligging daartoe ook meest in staat is. Hierna sluit de deskundige en vlotte spreker deze leerzame bijeenkomst met dank voor de belangstelling en de toe zegging ook op schriftelijke vragen gaarne van advies te zullen dienen (adres: Vei ling Hillegom.) VERLOVINGS- EN ONDERTROUWKAARTEN? De nieuwste! En heel billijk. Drukkerij Texelsche Crt.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5