m DRUKKERIJ :53Q<r- VOORDEELIG EEN KWART EEUW TEXELSCH SCHAPENSTAMBOEK. De alge mee ne vergadering van ,,Het Texelsch Schapenstamboek in Noord-Hol land", Maandag te Alkmaar onder voor zitterschap van de heer E. Dz. Goveirs gehouden, droeg een feestelijk karakter, omdat tevens het 25-jarig bestaan her dacht werd. De vergadering werd danook bijgewoond door de heer P. Stapel, voor zitter van de Holl. Maatschappij van Landbouw, de inspecteur van de Land bouw, de heer Huizinga, en de veeteelt consulent, de heer ir. L. de Vries, die door de voorz. in het biezonder welkom werden geheeten. De voorz. opende de bijeenkomst met 'n toespraak, waarin hij herinnerde aan het overal rondwarende crisisspook. Het schaap is hiervan niet het minste slachtoffer. Als bijna uitsluitend een export-artikel, is de afzet door de Fran- sche en Belgische conti ngenteerimg ten zeerste beperkt. De rest moet thans in ons land worden afgezet. De grootte van deze afzet is ten nauwste verbonden aan de prijsverhou ding tusschen schapenvleesch en de andere vleeschsoorten. Met verlangen ziet men dan ook uit, dat de varkensmarkt op peil kan worden gehouden. Ook de wolmarktpositie laat zich voor ons land ongunstiger aanzien, dan een jaar tevoren. Een enkel lichtpuntje is er wel. Hoe wel onze Zuidelijke naburen ons var- kensvleesch vrijwel buiten de deur hou den, werden het laatste jaar de schapen- vleeschcontingenten vrijwel met rust gelaten, terwijl onze afnemers om ons vleesch blijven roepen en de schapen stapel in die landen niet op peil schijnt te blijven. Proeven zijn in bewerking tot het ge bruik van inlandsche wol in militair laken. Het resultaat dient afgewacht. Voor ons fokschaap komt in België en Frankrijk meer vraag. Te hopen is, dat deze afzet ook in vaste banen zaï worden geleid, opdat deze atzet ten volle voor Nederland kan worden benut. Doch als onze fokkers van de licht puntjes op de duur zooveel mogelijk Willen profiteeren, zal het noodig zijn hun tokproducten in de meest economische zin op te bouwen. RADIO-PRAATJE over electr. koken DINSDAGMIDDAG a.s. 0 half drie (K.R.O.) JAARVERSLAG Aan het jaarverslag van de secretaris de heer J. Sijp Jr. ontkenen we: Ondanks de buitengewoon slechte fi- nancieele resultaten, die met de schapen fokkerij werden bereikt, was liet aantal inschrijvingen grooter dan het jaar tevo ren: 17 nieuwe fokkers traden tot de ver- eeniging toe. Bij het stamboek zijn thans 145 fokkerijen aangesloten. Het aantal per ooi geboren lammeren was lager. Vermoedelijk is dit te wijten aan het om economische redenen niet toepassen van maatregelen, die het ge boortecijfer kunnen verhoogen. Betreffende de wolproductie trok het de aandacht, dat in het afgeloopen jaar het gemiddelde gewicht der vachten la ger en het peroentage prima kwaliteit hooger was dan de laatste jaren. Moge lijk is dit o.a. een gevolg van selectie in de richting van betere kwaliteit wol, dat allicht met een achteruitgang van 't gewicht der vachten gepaard gaat. Onder auspiciën van het Centraal Bu reau van de Schapenfokkerij in Neder land, heeft een keuring op afstammelin gen plaats gehad. Ram F 1092 van de heeren Gebrs. Hogetoorn te N.-Beem ster, werd daarbij preferent verklaard. Genoemde ram is de eerste en tot nog toe eenige ram in Nederland, die dit predicaat heeft behaald. Zoowel voor binnen- als buitenland werd de aan- en verkoop van fokdieren krachtig bevorderd. In Frankrijk neemt de belangstelling voor het Texelsche schaap toe. In het binnenland bestond ook vrij veel waag naar goed Texelsch tokmateriaal. Vermoedelijk is dit een ge volg van de omstandigheid, dat schapen vleesch van niet-Texelsche schaj>en door de mindere kwaliteit in Frankrijk met veel minder resultaat geplaatst moet wot den. Aan verschillende tentoonstellingen werd steun verleend. Zij slaagden alle uitstekend. De rekening sloot op een bedrag van ontvangsten en uitgaven ad 14274.77 met een saldo van f 1760.39. De begrooting 1935 wees een cijfer aan van 13905.39. VERKIEZINGEN. Tot bestuursleden in de vacature van Berkel en Lap werden gekozen de heeren J. Wagemaker en C. Keijser Hz. Tot leden van de financieele oommissie werden gekozen de heeren S. Borst, J van Berkel Cz. en W. Nobel en de beer Jb. Lap Kz. als plaatsvervanger. In gezelschap van de heer D. J. Covers verscheen hierop burgemeester v. Kin schot ter vergadering, die door de voorz. hartelijk welkom werd geheeten. Op advies van de heer P. Stapel, werd het bestuur gemachtigd om dit jaar zoo wenschelijk met een kerncollectie ter op luistering te gaan naar de Nationale Ten toonstelling te Utrecht. Na de rondvraag, waarbij besloten werd adhaesie te betuigen aan het request van de H.M.v.L. en L.T.B. inzake meer uit- keenng uit het schaj>enfonds voor Texel, vereenigde men zich tot een gemeenschap- joelijke lunch. HERDENKINGSREDE. In de middagvergadering hield de voorz. een zeer uitvoerige herdenkings rede. Allereerst gat hij een historisch over zicht over de toestand in de schajrenfok- kerij gedurende laatste helft der vorige eeuw. Er heerschte toen op schaj>enfok- gebied een ware chaos. Alle rassen wer den door elkaar gefokt. Gelukkig koos de Texelsche boer uit het mengelmoes een vast tyjae en legde daarmede de basis voor het Texelsche ras. Uitvoerig stipte spr. aan, hoe het ge lukte de stijve wol door een zachtere, fijnere wolvacht van hooger gewicht te vervangen en de laatrijpheid en geringe vruchtbaarheid teirug te dringen. Voor 30 jaar deed Hollands Noorder kwartier op initiatief van de heeren J. Zuurbier en ir. C. Nobel een poging om in het fokken richting te geven. De toen getroffen maatregelen wer- door spr. uitvoerig in het licht gesteld. De proeven met andere rassen, als de Cotswold, de Hampshire-down, de Lin coln en -de Wensleydale besprak spreker nauwkeurig. In Nov. 1908 drong ir. C. Nobel er op aan in N.-H. een schapenfokvereeniging op te richten, om in N.-H. een eigen ras te vormen, gelijk men op Texel had ge daan. Hollands Noorderkwartier stelde een commissie in en 20 Augustus 1909 werd met 41 leden de vereeniging opgericht. Texel sloot zich bij de vereen, aan. Als doel der vereen, werd gesteld: „Lamme ren en schapen te fokken, die biezonder geschikt waren om op vetweiderij het voedsel in geld om te zetten, zonder daarbij al te veel van de natuurlijke voe ding op de weide af te wijken en bij het tokken een gewenscht aantal krachtige lammeren voortbrengen, welke ze ook goed kunnen groot brengen". Aan het einde van de eerste controle kwam men tot de indeeling van 32 fokke rijen en niet minder dan 15 foksystemen. In 1911 werd besloten de 40 fokkers in 7 systemen in te deelen. De daarmede opgedane ervaringen wer den door spr. meer uitvoerig aangestijit. Hoewel deze indeeling reeds een verbete ring was, schonk ze toch aan de veeteelt deskundigen geen voldoening en toen in 1916 dr. D. L. Bakker als rijksveeteelt- consulent tot adviseerend lid der vereen, werd benoemd, was het zijn eerste werk om aan het idee, dat uit het scharrelen resultaat te wachten was, een einde te maken. Wel gingen in 1917 de ledenvergade ringen er niet mede accoord, om alles wat niet volbloed was over boord te gooien, doch toen vereenigde men zich er mede om te bepalen, dat de dieren, die in een bepaalde fokrichting zouden wor den gebruikt, ook in hoofdzaak zouden moeten voldoen aan de type-omschrij ving, die voor elke fokrichting was aan gegeven. De vereeniging sloot hiermee de proe ve nperi ode af. Voor de wereldoorlog was de schapen houderij in hoofdzaak aangewezen op net fokken van het 18 maanden oude slachtschaap voor de Londensche markt en in later jaren op het fokken van het 6 a 8 maandsch-slachtschaap voor die Electrische TFXELSCHE COURANT MODERN LETTERMATERIAAL FRAAIE MODELLEN. RUIME KEUZE. VLUG EN GOED. MIDDENSTANDERS UIUlllIHffllfflllIHllllffilfflia Een abonnement bij gs N.V. PROVINCIAAL BELANG i lillUKIU Handelsinformatie-en Incasso- js Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in dezel| tijden groote voordeden. Een volledig prospectus, waar-1| uit zulks duidelijk blijkt met een 5 exemplaar van de veertiendaag-1| sche zeer verzorgde courant, wordt op schriftelijke aanvrage S p.o. verstrekt. NV. PROVINCIAAL BELANG 1 Amstelstr. 14 Tel 32000(6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Federaties en Bonden s g kan een speciale overeenkomst geti of- s fen worden ten behoeve hunner leden zelfde markt. In de oorlogsjaren konden wij, aldus spr., onze oude klant slechts in beperkte mate en onregelmatig bedienen, met het gevolg, dat de Londensche markt ons vleesch ontwend geraakte. Ook de con currentie van het koelvleesch uit het Zui delijk halfrond was van invloed, terwijl in de jaren van de hoogconjunctuur ook de Zuidelijke buren aan de beesten met de beste vleesch- en vetverdeeling de voorkeur gingen geven. Het Texelsche schaap bleek aan deze eisch het meest te voldoen. Ook de wolproduktie begon een woordje mede te spreken, omdat bleek, dat ook voor de wol de Texelaar de meerwaardige was, met het gevolg, dat op 1 Jan. 1925 141 fokkers zich voor het type Texelsch interesseerden, 4 voor het type Lincoln en slechts één voor het tyjae Wensleydale. De weiderijproeven onder leiding van dr. Bakker bevestigden de praktijk vol komen en gaven nog vete leer rij Ice ge gevens, waarom in de ledenvergadering van 19 Febr. 1926 bes,loten werd de ver eeniging om te zetten in „Het Texelsche Schapienstamboek in Noord-Holland" en na 1929 feit N.-H. nog slechts één fok ker van het Lincoln-type. Hoewel de arisisj>eriode de afzet zeer belemmert, kan toch met voldoening wor den teruggezien op de exporten naar België, Frankrijk, Spanje, Mexico, Ned. Indië en Cuba. Wanneer het normaal handelsverkeer terugkeert, spr. was daarvan overtuigd, dan zal het Texelsche schaap, evenals zwartbont Holl. vee, zich tot internatio nale bekendheid ontplooien. Nationaal neemt de vraag naar het Texelsche fokmateriaal steeds toe. Door de sterk gecontingenteerde atzet van ons schapienv.leesch, is het van het hoogste belang geworden om het aller beste te produoeemen. Nadat spr. dankbaar herinnerd had aan de velen, die het werk der vereen, heb ben bevorderd, eindigde hij met in het biezonder de secretaris, de heer Jan Sijp, als de groote werker en stuwkracht te huldigen. (Applaus.) De inspecteur van de Landbouw, de heer Huizinga bracht een woord van dank en gelukwensch namens het departe ment met het 25-jarig bestaan. De heer Ir. L. de Vries noemde de rede van de voorzitter belangwekkend en deed uitkomen, dat die voorz. alles j>er soonlijk had meegemaakt, zoodat men ook het feest van de heer E. Covers vierde. Spr. schetste de groote verdienste van de heer Govers voor de vereeniging en noemde hem de groote werker. Burgemeester jhr. v. Kinschot verzeker de hierop, dat hij met genoegen aanwezig was geweest. Ook in zijn vorige gemeente had hij met de landbouwers samenge werkt. Het verschil tusschen het Drentsche en het Texelsche schaap was hem op de Alkmaarsche landbouwtentoonstelling opgevallen en spr. huldigde de vereen voor het veredelingswerk in dezen ver richt. Spr. verzekerde, dat het hem veel genoegen deed, dat Alkmaar steeds meer wordt het centrum van het landbouwver- eenigingsleven en oordeelde het waarde vol voor ons land, dat het Texelsche schaap in verschillende landen en we relddeelen ingang vindt. Hij eindigde met de wensch, dat de voorz. in de komende j>eriode zijn beste krachten zal kunnen blijven geven. Nog spraken de heeren Jac. Zuurbier, namens de Federatie van de Ned. Wol- handel, en de heer Stajael namens de H. M.v.L. hartelijke woorden van geluk wensch. Nog velen voerden het woord, o.a. de heer D. J. Govers, Drielsma, secr. van het Vleesch-export Bureau, de voorz. der Ned. Organisatie van Exporteurs, en de directeur van de Textielschool te Tilburg waarna de voorz. met een dankwoord de bijeenkomst sloot. RUNDVEELEVERING. Alkmaar 18 Maart; Purmerend 19 Maart; Schagen 21 Maart, telkens van 8 —10 uur. De aangiftekaarten moeten vóór 9Mrt, zijn ingezonden bij de L.C.O. te Alkmaar. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater HET MEISJE MET DE BLAUWE HOED. Van deze film, die voor een der beste Hollandsche geldt, schreef de Telegraaf: Wie zou in duisternis der dagen wegens de crisis geen Jjehoefte hebben aan wat zon, wat vreugde en wat warmte? „Het Meisje met de Blauwe Hoed" geeft ze, naar het een goede vermaaksfilm betaamt, m veel schakeeringen: van gijn tot stille humor, van liefde tot hartelijkheid, van zotte situatie tot een week moment. De film bereikt hoogtepunten van jolijt Hoofdzaak is de atmosfeer van het sol datenleven, de typen en de grappen. En die slagen wonderwel. Het Handelsblad: Hollywood heeft haar Eddie Cantor, Joe E. Brown en Maurice Chevalier, wij hebben onze Lou Bandy, die in een Amerikaansche of Amerikaansch opgezette film zeker een goed figuur zou slaan Het Vaderland: Deze film wordt een succes. De Haagsche Cirt.De typische solda tenhumor brengt het publiek van de eene lachbui in de andere. Het Volk: Lou Bandy staat er borg voor, dat de film succes heeftHet Blauwe Hoedje is een ondierhoudend amusementsproduct. Korte Inhoud: Daantje Pieters, een brave grutterszoon uit Schoonhoven, is opgeroepen voor de militaire dienst. Va der en moeder zijn wanhopig: Hun Daantje, die nog nooit van huis is ge weest, in dienst. Maar het moet en Daantje gaat. Hij krijgt behalve een ste vig zakcentje een doos „fijne spullen" mee, voor de kapiteinje kunt nooit weten. Op weg naar Waalsdorp ziet hij op een tusschenstation het Meisje met de Blauwe Hoed, Betsy. Persoonlijke ken nismaking volgt later. In Waalsdorp maakt hij al spoedig kennis met Toontje, de komiek van de compagnie. Toontje zat zich gaarne, gezien de zakcenten, over Daantje ontfermen, maar doet dat ook over de „fijne spullen", uit de grut- terswinkel, met het gevolg, dat de kapi tein een doos etensresten thuis ontvangt. Wanneer Daantje en Toontje samen 'n revue bezoeken, waarin Lou Bandy op treedt (door truc-opname zien wij dus twee Lou Bandy's in één film), ontmoet Daantje „zijn" Betsy, echter in gezel schap van een andere jongeman. Toontje weet deze concurrent weg te werken, met het resultaat, dat Daantje kans ziet het tot een verloving te brengen. Zelfs gaat hij met haar op bezoek bij zijn ouders in Schoonhoven. Maar dat loopt heelemaal mis. Betsy met haar poeder, schmink en en hooge hakken past niet in de kring van de brave gruttersfamilie. Er ligt inderdaad tusschen de rechtzinnige levensopvattin gen van menschen als Daantje en de wuftheid van „meisjes met blauwe hoe den" een te diepe kloof. Zij moeten schei den en Daantje blijft alleen achter op een bankje in het Haagsche Bosch, waar T oontje hem tracht te troosten met het opbeurende lied: Vraag niet mijn jongen izat wat niet gaat. Vaste verkeering Is toch niks voor een soldaat! Al wat je hebt aan liefde en trouw Hoort aan je Vaderland En niét aan jou! DE VISSCHER EN ZIJN HOND. (Visschers-Latijn. I II ■■Will—I III II I I Ml— o csO

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2