dat ge op Texel beter kunt koopen dan elders. BLANKE TABAK ROODWAPEN B - 40 cent per half pond Leesbibliotheek BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Weer aangevuld m. veel nieuwe boeken. „Het Geheimzinnige Landhuis" Bijn Verlette». Alleenvertegenwoordiger BEDENKT, Doet uw inkoopen dus op Texel Vraagt uw winkelier „VOOR ELCK WAT WILS" S. TROMP Azn. HARLINGEN UITVOERING ten bate van de Commissie voor Werkloozenzorg. Gezellig Bal na. Heeren Landbouwers. zaaimachines,wiedmachines ploegen, eggen, giervaten, pompen, enz. machines en ploegen. SMIT Co., smederij WOONHUIS FEUILLETON verkoop van moderne grafmonumenten tegen hooge provisie. Tuin- en groenland te huur VOOR DE JEUGD. KAPITEIN KLAKKEBOS OP DE LEEUWENJACHT, Door O. TH. ROTMAN. 97. Na een lange reis, doch zonder verdere onheilen, bereikten onze Afrika- reizigers Kaapstad, waar ze de eerste de beste boot naar Holland namen. Vroolijk tufte het treintje de loopplank op. „Zie zoo, dat zit er al weer „op", zei de ka pitein. Helaas, hij vermoedde niet, dat het er heelemaal niet „op" zat en dat ze bij hun thuiskomst nog rare dingen beleven zouden. 98. Zoodra de dierenverzameling aan boord was, nam de kapitein potlood en papier en stuurde een radiotelegram naar de burgemeester van Rotterdam, waarin hij zijn terugkomst aankondigde. Prompt twee dagen later kwam er 'n telegram terug. Er stond in, dat de geheele ge meenteraad bij aankomst van de boot aanwezig hoopte te zijn. Wat 'n eer, wat 'n eer. Rederijkersk. Uitspanning door Inspanning op 15 Maart a. s. in Pen's Schouwburgzaal Opgevoerd zal worden Spannend spel in 4 bedrijven. Entree f0,60 per peisoon, waarvoor kaarten reeds verkrijgbaar. Personen beneden 18 JAAR geen toegang HET BESTUUR. Giften voor de verloting worden gaarne ingewacht. Wij leveren uit voorraad Scherp concurreerende prijzen. Tevens eenige gebruikte Uit de hand te koop: te de Cocksdorp. Geschikt voor groot gezin W J. REUVERS, de Cocksdorp 41 Een meedoogenlooze hand had Do rian's gevoel van veiligheid vernietigd en voor het moment was hij buiten staat een gedragslijn vast te stellen. Het zou eigen lijk maar het beste zijn schoon schip te maken, piekerde hijde politie vertellen, wat er die avond gebeurd was; Freda alles te bekennen. Terwijl hij zijn hersens op deze wijze atmartelde, hoorde hij haar zingen. Een deur werd geopend en gesloten; ze ver scheen in de tuin voor zijn venster. Ze plukte takken herfstbladeren en Dorian's hart deed pijn van verlangen. Hij sprong op en drukte de handen tegen zijn voorhoofd. Er moest een weg zijn uit het net, waarin hij zich gevangen voelde; hij moest voor zijn veiligheid vechten; voor het heiligdom van zijn ge luk. Toen spande hij zijn geest koortsachtig in om een plan-de-campagne te vormen. De verkapte dreigementen van Lewis kon den niet warden genegeerd. En boven- gezocht in iedere plaats door concur reerende fabriek, voor Brieven met uitvoerige inlichtingen onder no. 182 bur. van dit blad. in perceeltjes van elke grootte. Bij het Witte Kruis, div. perc. voor de Duadora-stichting. Plm. 1 HA Zacharias bij het Gesticht v. Weid. thans tot 20 Mrt. in huur bij Joh. Roeper Dz. Diverse perc. bij Flevo. Plm. 0,5 HA bouwland in de Kruisweg (Duad. St.) 4,5 HA groenland met boet bij „Elba" Z. Haffel Plm. 1,4 Konijnenberg voor bouwland, tot 20 Mrt. in huur bij wed. C. de Wijn 1 7240 HA de Zoutmeer, groenland, bij Witte Engel. 2,25 HA weiland Driekant, enz bij de Keet. 1.27 HA Elzenbosch voor bouwland. Tuingrond aan de Wilhelminalaan, plm. 15 Are, in perceelen. Huis Weverstraat, bewoon door A. Eel- man, per 1 Mei (van de heer S. de Boer, te Sneek) Te bevragen bij S. C. EELMAN. dien; er moest snel gehandeld worden. Telkens weer bekroop hem de verlei ding om Freda alles te vertellen. Zijn geweten was zuiver; waarom het niet voor haar blootleggen, in het volle vertrouwen, dat haar liefde, haar meevoelen en sym pathie haar zelt en hèm sterken zouden? Maar hij miste de moed. De zaak stond misschien niet zoo somber als hij vreesde, trachtte hij zich in te praten. Lewis pro beerde hem alleen maar te intimideeren. Maar hoe dan ook, een bezoek aan dat heerschap was noodzakelijk. Hij moest 'n voorwendsel zien te bedenken om naar Londen te komen. Hij zou trachten uitte vinden, hoeveel Lewis wist en wat hij pre cies wilde.. In elk geval zou hij zijn zwij gen wel kunnen koopen. Misschien was er wel een middel, dat hij Lewis op zijn beurt kon bedreigen. Misschien.... Het begin was niet gelukkig. Het voor- teeken slecht. Dorian ging Freda zoeken en vond haar, terwijl ze bezig was zijn kleenen in de kleerkast te andenen. Ze zong bij haar werk. Toen hij de kamer binnenkwam, be groette ze hem met vroolijke plagerij. Ik heb ontdekt, dat je vreeselijk slordig bent, liefste, lachte ze. Minstens de helft van deze pakken kan wel weg gegeven worden. Je draagt ze nooit. Terwijl ze sprak, trok ze een paar cos- stuums opzij, met het gevolg, dat Do- Illlll UIT HET LEVEN VANIlllll lllllllHIIIIIIIIIIIHIIIIillllliHlllllllllllilllllUUIilllillllllilllllllll JOH. SEBASTIAAN BACH. J. S. Bach, 21 Maart 1685 te Eisenach geboren, stamde uit een Thüringer ta- milie, die van ouder tot ouder de muziek beoefende. Stamvader van het geslacht was Veit Bach (plm. 1590), die bakker was maar tevens vaardig de luit be speelde. Een heilige traditie van de fam. Bach was het, eens per jaar bij elkaar te komen, om gezamenlijk te musiceeren. Op 10-jarige leeftijd reeds was Joh. Se- bastiaan wees; hij kwam in huis bij zijn broer, Johan Christoph (geboren 1671), die organist te Ohrdruf was en nu aan ving de 10-jarige Joh. in de muziek te onderwijzen. Daar het gezin van Johan Christoph steeds grooter werd, moest zijn broer elders onderdak zien te beko men. Gelukkig kreeg hij in 1700 een vrij plaats op de school van het Michaëlis- klooster te Lüneburg. Achtereenvolgens werd hij nu: op 19-j. leeftijd organist te Arnstadt; op 22-j. leeftijd organist aan de Blasiuskerk te Mühlhausen. In 1707 trad hij in het huwelijk met zijn nicht Maria Bach, die hem twee kinderen schonk. In 1708 werd hij hoforganist en kamermusicus van hertog Wilhelm Ernst van Weimar, in 1716 kapelmeester van vorst Leopold van Anhalt-Böthen. Tijdens een reis met de vorst, overleed Bach's echtgenoote (Juli 1720); in Dene marken huwde Bach ten tweeden male met Anna Wülken. Ook dit huwelijk was zeer gelukkig. Zijn tweede vrouw had niet alleen een zeer beminnelijk karakter, maar ze was ook muzikaal begaafd en werd Bacli een steun en raadgeefster bij de beoefening van zijn kunst. In 1723 aanvaardde Bach de betrekking van can tor aan de Thomasschool te Leipzig, welke hij tot zijn dood, 28 Juli 1750, ver vulde. Bach is 65 jaar geworden. Hij stierf zoo goed als volslagen blind, nadat ie de laatste drie jaar van zijn levlen zijn gezichtsvermogen voortdurend afgenomen was. In zijn beide huwelijken heeft Bach elt zoons en negen dochters gehad. Zes zoons en vier dochters overleefden hem. rian's blik op het oude jachtbuis viel, waarvan hij de knoopen verwijderd had. Een plotselinge schrik greep hem aan. Bijna ruw duwde hij Freda opzij. Natuurlijk draag ik die nog Jij jij begrijpt niet Het spijt me, Dorian, zei ze lang zaam, de deur van de kast dichtdrukkend. Haar stem verried, dat zij zich gekwetst voelde en onmiddellijk voelde hij berouw. Vergeet me, lieveling, smeekte hij. Het was niet mijn bedoeling om onaardig te zijn. Ik ik er is iets, dat mij hin dert Haar stemming sloeg als bij tooverslag om. Vertel het me, drong ze. Ik moet naar Londen voor zaken. Naar Londen? Wanneer Zoo gauw mogelijk. Ik heb juist 'n bnet ontvangen Weer zweeg hij, zijn hersens afpijnigend om een voorwendsel te bedenken. Wat hem een oogenblik ge leden geschikt had geleken, verwierp hij nu als dwaas en bespottelijk. Een brief? Hij wist, dat hij haar vragende oogen met zou ontmoeten. Ja. Van Branksome. Mijn advocaat Hij wil mij over een paar beleggingen spreken. Is er iets biezonders? J. S. BACH ZIJN WERK. J. S. Bach heeft op alle gebieden der muziek, behalve op dat van de opera, ge componeerd. Het vele, dat men van liem kent is niet zijn heele oeuvre; veel van zijn muziek is verloren gegaan. Van zijn naar men beweert vijf passies, zijn er maar twee bewaard gebleven: de Mattheus- en de Johannespassie. Met de Mattheuspassie heeft Bach het ideale oratorium gecomponeerd. Daarin zijn volmaakte kunst en algemeen toe gankelijke eenvoud vereenigd voor het tot stand brengen van een aangrijpend beeld van de lijdensgeschiedenis van Christus. Eerlijke godsdienstzin en oprecht geloof komen daarin op onovertroffen wijze tot uiting. Bacli heeft nooit gecomponeerd voor wat men noemt „het publiek" en vooral niet voor „het groote publiek". Hij is al tijd de dienaar geweest van 'n vorst of een kerkelijke gemeente. Hij heeft dus gecomponeerd om zich te kwijten van een ambt en niet om roem te verwerven. Evenals alle groote componisten was Bach een bewonderenswaardig improvisa tor, die zich niet behoefde in te spannen om muziek voort te brengen; de muzi kale uitdrukking was bij Bach een tweede natuur, zooals o.a.. bij Mozart, Lassus en Rossini. Neen. Wat zou er zijn? Ze gat geen antwoord. Zijn manier van doen verontrustte haar. Blijt je lang weg? vroeg ze na een pauze. Neen. Een dag ot twee. Zal ik met je meegaan? Hij schudde het hoofd. Deze keer niet; ik heb veel te bespreken je zou er niets aan hebben. Kun je mij niet vertellen, wat je dwars zit, Dorian vroeg ze weer. Ik zou het een afschuwelijke gedachte vinden, dat je over iets tobt, zonder dat ik je kan helpen. Er zit me niets dwars. Het hindert me alleen geweldig, dat ik je alleen moet laten. Je weet niet, hoe ellendig ik dat vind. Ze trok hem naar zich toe en kuste hem. Ik vind het ook afschuwelijk, be kende ze fluisterend. Maar er is niets aan te doen, hè En je bent er gelukkig gauw weer. Ze deed zich geweld aan om opgewekt te praten, maar ze kon toch niet nalaten, er bij te voegen: Dit zal de eerste keer zijn, dat we van elkaar gaan sedert ons trouwen. Ben ik erg zelfzuchtig om je altijd bij mij te hebben? (Wordt vervolgd.) OPOEKICHT 1823 Hij vroeg zich at, hoe Freda het zou opnemen. In ieder geval zou het haar oneindig veel Leed berokkenen. Hij zweeg. Freda keek hem ontsteld aan. Zijn stem klonk scherp, geprikkeld. O.:.-:

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 4