"3r Die rheumatische pijnen TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT AKKERTJES Texelsohe Berichten z. Sngezond&u Zaterdag 2 Maart 1935. z. Zoo'n ha IF gevoel AKKER.CACHETS VERGADERING H.B.G. De heer dr. ir. M. D. Dijt, voorz. van de afd. Texel van het H.B.G.moest in de vergadering van Donderdag in de Oranjeboom zijn spijt te kennen geven over de geringe opkomst. Slechts 34 le den deden van hun belangstelling blijken. En toch, zoo zeide spreker, zullen we vanavond moeten spreken over de t280 heffing per H.A. narcissen, welke de re geert ng ons wil opleggen. In het afgeloopen jaar, aldus spreker, was op ons terrein niet veel goeds te signaleeren. Het jaar stond nog in het teeken van de saneering. Constructief Vereen, werk viel niet te verrichten, het was alles regeeringsmaatregelen wat de klok luidde. De prijzen waren, ook voor Texelsche bollen, lager. De teelt stelde over het geheel teleur. De betalingen la ten te wenschen over (clearing met Duitschland.) De totale export is echter in Kg. en gids. toegenomen. In veel op zichten wordt het vak echter nog belem merd: door de groote valutaverschillen veroorzaakt door handhaving van de gou den standaard in Nederland, raakt het economisch leven in ons land meer en meer aan de grond. Ik hoop, dat de re- geering haar muntpolitiek wijzigen zal, opdat handel en industrie o.m. ruimer zullen kunnen ademen. Een lichtpuntje is de a.s. openstelling van Amerika en de toename van de koopkracht aldaar. Eemge verbetering van de algemeene toe stand kan m.i. binnen atzienbare tjjd te gemoet warden gezien. Na lezing der notulen brengt secr. S.J. Flens zijn JAARVERSLAG uit, waaruit we vernemen, dat ook 1934 niet als een gunstig jaar kan worden geboekstaafd. Het ledental daalde wat en het kassaldo slonk. Secretaris memoreert verder liet uittreden van penningm. C. Eelman, in wie de Vereen, een man vol plichtsbe trachting en medeleven met de Vereen, verloor. Het bestuur spreekt de wensch uit, dat de gezondheidstoestand van de heer Eelman zich geheel herstellen moge en dat de oud-penmngm. nog getuige zal mogen zijn van de groei en wederopbloei van het vak. Verder herinnert het verslag aan het bezoek van de heenen Dijt en Flens aan de vergadering, waarin de Grocussanee- nng ter sprake kwam; we hooren van deze saneering niet meer; blijkbaaT is ze in de doofpot gestopt. Tevens worden vermeld: de afvaardi ging van de heer S.J.FLens naar de alg. vergadering, de levering van bollen voor de tentoonstelling te Heemstede, de con ferentie met het Kamerlid Ch. v.d. Bilt, die aanbeval een audiëntie aan te vragen bij de Minister in verband met de sanee ring en de z.i. hier zoo beste narcissen- prijzen. Hieraan is echter geen gevolg ge geven, daar de prijzen weer daalden en bespreking met de Sierteeltoentrale daar aan voorat zou moeten gaan. Wat de inname van de bollen betreft, werd v.d. Sierteeltoentrale na eenige be sprekingen de toezegging gekregen, dat met de belangen van Texel rekening zou worden gehouden. Bij onze collega's elders vergeleken, zoo schrijft de seor., mogen we wel dankbaaT zijn. Over 1935 zal de toestand z.i. wel wat minder gunstig zijn. Duitschland, een groot afnemer van Sions, betaalt slecht. Een lichtpuntje levert Amerika op (a.s. openstelling voor nare.), alhoewel de lage dollar een strop is. Wellicht wordt deze hindernis overwonnen. Besteed daar om zorg aan uw bollen, de belooning zal niet uitblijven. De secr. ontvangt dank voor zijn keu rige verslagen, waarna bestuursverkie zing volgt. De heeren M. D. Dijt en Keij- ser warden met resp. 33 en 32 van de 34 stemmen herkozen. Hierna volgt behandeling van de be schrijvingsbrief voor de alg. vergad. te Haarlem op Maandag a.s. Afd. Hillegom en Lisse stellen voor de regeering te verzoeken de voorgeno men ROEBELASTING niet te willen op leggen, daar het reeds zoo zwaar getrof fen vak hierdoor de genadeslag zou wor den toegebracht. Geheven zou worden van hyacinthen f 1.65 per roe, vroege tulpen UW* VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder 3 Maart 5,49 15,41 6.43 17,41 M 4 6,08 17,13 6,40 17,42 D. 5 6,25 18,44 6,38 17,43 W 6 6.41 20,13 6,35 17.45 D. 1 6,58 21.41 6.32 17,47 V. 8 7.16 23 07 6,29 17,49 9 7,40 6,28 17,51 Dinsdag 5 Maart Nieuwe maan. Voorkom radio-storingen. 33, late tulpen 28, narcissen 38 ct. per roe. Voorz. deelt mee, dat het Hoofdbestuur ook van meening is, dat die roe-belasting er NIET komen moet. Met alg. stem men wordt besloten, de actie om daartoe te geraken, met kracht te steunen. Na afloop der vergad. te Haarlem zal de heer Dijt op verzoek een causerie houden; hij zal spreken over liet verband van de belangen van het bollenvak met de MUNTPOLITIEK en wil een steentje bij dragen om te bevorderen, dat de Ned. re- geering haar gouden standaard-politiek laat varen. Doordat andere landen dit reeds deden, is een wanverhouding ont staan tusschen de productiekosten in het buitenland en hier. De schulden in Neder land bedragen dientengevolge 15 miljard tegenover een nationaal vermogen van 12 miljard. Hieronder gaat het bedrijfsleven zwaar gebukt met als gevolg toenemende werkloosheid. Door handhaving van de gouden standaard, wordt ons land, zegt spr., zwaar getroffen. Tot op zekere hoogte hebben zij gelijk die beweren, dat het „knoeien met de munt" is, wanneer men de gouden standaard loslaat, maar het landsbelang gaat boven liet belang van de munt. Op een vraag van de heer P. Dalmeijer, ot het levensonderhoud niet duurder wordt, wanneer de gulden maar een waarde van b.v. 60 ct. krijgt, antwoordt de heer Dijt, dat dit maar in geringe mate het geval zal zijn. Zoo berekent hij b.v. dat een brood van 16 op 17.3 ct. ko men zal. Die prijsstijging zal z.i. door werkverruiming, met als gevolg toename van de koopkracht, warden gecompen seerd. Evenals in Amerika, meent spr., dat bij het loslaten van de gouden stan daard de loonen omhoog moeten. Tot AFGEVAARDIGDE naar de alg. vergadering wordt met groote meerder heid van stemmen de heer S.J.Flens be noemd. Het 'ligt in de bedoeling leden en niet- leden in de gelegenlieid te stellen op voordeelige wijze een bezoek te brengen aan de tentoonstelling te Heemstede. Vermoedelijk wordt des avonds van een extra boot gebruik gemaakt, opdat ook de avondverlichting te Heemstede kan worden bezichtigd. De reiskosten zullen ptm. t2.25 bedragen. Nadere biezonder- heden volgen. REKENING. Penningm. P. Dalmeijer brengt verslag uit: In kas was f77.26. Ontvangsten 190.10 contrib. Totaal, met nog een paar postjes f 172.19. Uitgegeven 157.30. In kas thans f 114.89. De re kening wordt door de heeren K. Kalis en D. Keijser in orde bevonden. Goedkeu ring onder dankzegging volgt. GRIJSKEURING. Voorz. beveelt deze met klem bij de leden aan, vooral ook met het oog op Amerika. De heer Kalis wenscht invoer van grijze partijen op Texel zoo veel mogelijk tegen te gaan. De heer Van Leeuwen geeft in overweging bij verkoop van grijze partijen naar elders daarbij op te geven, dat ze grijs zijn. Dit in het be lang van de goede naam van Texel. NARCIS VLIEG. Ook bestrijding van de vlieg, moeten de kweekers met kracht ter hand nemen. De heer Dalmeijer zou een gemeente-verordening wenschen, welke b.v. alleen narcisteelt toestaat aan hen, die de regelen van „De Narcis" in acht nemen. De heer J. van Leeuwen deelt mee, dat aan doelmatige maatregelen thans ernstig wordt gewerkt (door de Narcis en te Wageningen); reeds tal van jaren drong hij vergeefs hierop aan. ziek en niet ziek Neem 'n KROONTJE JKRCONCACHETS) f f en ge zijt zóó weer fit. Per stuk i5ct. Doos 12 kroontjes50ct. ,,Wat 'TTlijtihacdt maakt ia yaexi' Bij de rondvraag wijst de heer P. Dal meijer op de onhoudbaarheid van de leuze Koopt Nederlandsch fabrikaat wanneer wij er op gesteld zijn, dat het buitenland zooveel mogelijk bollen afneemt. Voorz. geeft dit volkomen toe en ziet ook alleen heil in intensieve ruilhandel. Op een vraag van de heer J. Vlas, ot de belangen van H.B.G. en Bollemcultuur wel samengaan, antwoordt voorz. beves tigend. Verschil van meening komt vol strekt niet voor uit het feit, dat het H. B.G. speciaal een organisatie van kwee kers is. De heer J. Vlaming vraagt de rekening voortaan buiten de vergad. om te willen laten controleeren. Hierna volgt sluiting door de voorz., die daarbij de wensch uitspreekt, dat we de saneering spoedig mogen zijn vergeten en de vergaderingen dan geheel mogen zijn gewijd aan de eigen vakbelangen, zooals deze avond reeds meer dan invele vorige het geval was. LAATSTE U.D.I.-AVOND. Men schrijft ons: Om misverstand te voorkomen, deelen we mee, dat 15 Maart a.s. de laatste uit voering in dit seizoen zal zijn van U.D.I. Zooals is aangekondigd, zal dan worden opgevoerd „Het Geheimzinnige Land huis" een spannend spel in 4 bedrijven (met te verwarren met het Chineesche landhuis.) De netto-opbrengst komt geheel ten bate van de Comm. van Werkloozenzorg. Het bestuur ontving voor de te houden verloting reeds toezegging van verschil lende prijzen, o.a. van mw. de wed Schu- maker een fototoestel, Bakker's Ijzerhan del zes tafelmessen, ta. Albert Heijn twee blikken biscuits, D. Frank een sprei. Voor meerdere prijzen houdt het bestuur zich gaarne aanbevolen om het sympathieke doel zoo goed mogelijk te doen slagen. De kaartverkoop vlot aardig. Wij raden u daarom aan u spoedig van kaarten aan de bekende adressen te willen voor zien. U.D.I. zal niet nalaten om als van ouds de avond zoo gezellig mogelijk te doen verloopen. (zie verder advertentie). die U het leven vergallen, daarvoor helpen nu "AKKERTJES" zoo bui tengewoon. Niet alleen dal de pijnen verdwijnen, maar AKKER-CACHETS verdrijven bovendien uit 't lichaam de stoffen, die de pijnen veroor zaken. Neem daarom "AKKERTJES" Nogrlsndtch Ongeëvenaard bij gevalle kou Product orj#p| rheumatische pijnen, 1 Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje20ct. Volgens recept van Apotheker Dumont Vraagt ook: „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver- slopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. DE REGENVAL IN FEBRUARI. lil dc atgeloopen maand viel 52.5 mM. regen. Gedurende 10 dg. viel geen regen. De grootste hoeveelheid, op één dag gevallen omdroeg 7.4 mM. Ter vergelijking: Febr. 1935 52.5 Febr. 1934 9.7 Febr. 1933 35.2 Febr. 1932 7.2 Febr. 1931 86.8 SPORTNIEUWS. TEX. BOYS. Zondag a.s. spelen we tegen Oudeschild om 2 uur Elftal: Jac.Schrama C.Graaf C. Ran Jb.Dijt J. de Veij M. Bakker Th.Kager L.v.Sambeek D.Witte J.v.Sam- beek W.Ran Res.: P.v.Heerwaarden. Vertrek halt twee. B. o Voor a.s. Zondag weer geen competitie wedstrijd voor TEXEL I, maar wel een prima vriendschappelijke ontmoeting tus schen Texel 1 en K.V.V. 1, van Kromme nie, (3e kl. KNVB). KW is geen onbekende hier. Het heeft een goede speelwijze en zal ons elftai handen vol werk geven. Dit is juist de be doeling, wij willen aan onze sportvrienden gaarne wat beters brengen en met moeite is ons dit gelukt. We rekenen op zeer groote belangstelling. Texel 1 zal in een gewijzigde opstelling sjielen; 't is te hopen, dat de E.-comm. goed gezien heeft. TEXEL II en III gaan vroeg op stap naar den Helder, waar resp. Helder 5 en 6 moeten worden bestreden. Voor het 2e is dit de laatste wedstrijd voor de comp. We houden verder het oog gericht op de „Gouden Kruis"wedstrijden. TEXEL II heeft een goed seizoen achter de rug. Jammer, dat het kampioenschap niet be haald kon warden. Volgend jaar maar weer probeeren. Eens zal het toch komen. TEXEL III heeft de kans in eigen hand en zal in ieder geval moeten winnen. We weten, dat een sterke tegenstander moet worden bestreden. Ieder dus present en van begin tot eind volhouden. De bus gaat om 7.10 uur van de Groeneplaats. Houdt hier rekening mede. De ADSP. zijn vrij en kunnen toezien, hoe het in Oude schild afloopt; daar wordt gespeeld Ou deschild Ade Cocksdorp A. Het kon wel eens gaan spannen. KOOKT ELECTRISCH geen stof, walm of onaangename lucht. Morgen kan in N.Niedorp de beslissing vallen, als Succes van N.N. zou weten te winnen. N.N. zal zich niet zoo gemakke lijk willen geven, daar zij, als zij wint, een even goed kans heeft als de andere can- didaat Alkmaar. Er is van alles nog mo gelijk. Op 10 Maart gaat T. 1 naar Schagen. We verwachten een groot aantal suppor ters. Het kan gezellig wonden. Programma KNVB: N.NiedorpSucces; VroneAndijk. 2 F. (NHVB): Helder 5—Texel "2; At las 1Schagen 2. 4 H'.: Atlas 3—Atlas 2; Helder 6— Texel 3; Oudeschild 2Tex. Boys 1. Adsp.: Oudeschild A—de Cocksdorp A. Texel 1: J. Dukers D.Zuidewind Jo Ran. A.Dros Bz. J.Gieles H.Ran N.deGraat A.Huizinga Winter G.Witvliet P.Neijens Reserve: C. Keijser Lz. Texel 2: A.Daalder A.Dros Dz. G. Pij pers D.Keijser M.Koorn M.Vonk K.Linnhose J.Kiljan D.Dapper P.Bruin Res.: A.Verseput. J.Molenaar Texel 3: D.Visser B. Mulder H.Neijens G.Dros I.Boon S.Langeveld P.Kikkert A.Pen J.Bruin D.Geense Schoort Res.: W.v.Zeijlen. D.D. KORFBAL. Zondag 3 Maart, 2 uur: Verdo Nigro2 -K.V.T. Dames Heeren Aanval A. Jellema S. Rijk R. Pen B. Kiewiet Midden: H. Kikkert J. Pothman N. Mosk J. Slikker Verdediging: M. Lagerveld F. Durieux A. de Graaf-Zijm J. Broekman Res.: J. Vlaming Res.: D. Koorn Afbericht voor Zaterdag 7 uur bij J. Pothmann. IIIIHUIUUWtyilHmHlIltlMflIHHIflIllIIlHIHUUnilIHI llllll LANDBOUW EN VEETEELT. |||!l| L.C.O.-NIEUWS. Namens de L.C.O. voor Noord-Hol land, gevestigd te Alkmaar, deelt men ons mede, dat haar opzichter Hl W. Timmer te Texel iedere Maandag te den Burg zitting houdt voor eventueele klachten en aanvragen betreffende veehouderij, Tuin- en Akkerbouw, (geen tarwe en aardappelen.) Leden, die hiervan gebruik willen maken, moeten hun kaart met met org. nummer der Landbouw-Crisis Organisatie mede brengen. Tevens wordt er nog op gewezen, dat iedere aangeslo tene van de L.C.O., bij bezoek van op zichter of controleur, deze kaart zal moe ten toonen. Houd die dus bij de hand. KINDERSPEELCLUBJE. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u, mij in uw blad eenige plaatsruimte te willen verleenen, ter nadere toelichting van de advertentie, betreffende het „Kindcrspeelclubje" te Oosterend. Om aan de wensch van vele moeders tegemoet te komen, die soms met hun kinderen van 3—6 jaar verlegen zitten en ze niet graag de geheele dag op straat willen laten loopen, is er alhier te Oos terend een Kleuterspeelclubje opgericht De bedoeling hiervan is, deze kinderen prettig bezig te n ouden, er mee te wan delen en te sj>elen en ze aldus eenige uren van de dag onder goed toezicht te stellen Voorloopig zal Van de Kerke- kamer der Ned. Herv. kerk te Oosterend gebruik worden gemaakt. Hoewel het na tuurlijk de bedoeling is, dat elke moeder, die dit wenscht, haar kind daar kan heen- sturen, is er, mede door de beperkte ruimte van de kerkekamer, voorloopig slechts plaats voor een beperkt aantal kinderen. Niettemin hopen we zooveel mogelijk aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Wanneer op deze eenvoudige wijze be ginnende eenige zekerheid verkregen is omtrent de bestaansmogelijkheid van een kleuterschool, dan kan tot de stichting van een werkelijke bewaarschool worden overgegaan. Voorloopig echter verdient het kindersjDeelclubje de naam van be waarschool nog niet. Wie nog nadere inlichtingen wenscht, kan zich vervoegen bij Ds. Kok, die gaarne bereid is elke gewenschte inlich ting te verstrekken. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Ds. KOK.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5