Servetten Goedkoope ENVELOPPEN V erledea. KUIKENS Houtverkooping Van week tot week Algemeene Oienstplicht STAATSBOSCHBEHEER. FEUILLETON Hitler en de Kerk. De opstand aan kant. f 18,- per 100 10 cent per pakje een woon- en winkelhuis 100 voor twintig cent verkoop bij afslag van 300 perceelen hout, ZATERDAGAVOND. DUITSCHLAND. Een verrassend besluit. De meest opzienbarende gebeurtenis van de week, was zeker wel het besluit van de Regeering-Hitier tot invoering van de algemeene dienstplicht in Duitschland. Hiermee maakt zij zich, ook wat het leger betreft, los van de bepalingen van het verdrag van Versailles en verschaft het zich de middelen om een leger op de heen te brengen, van omstreeks een half mil joen man, dus vijfmaal zooveel als het Verdrag toestaat. Tevens vaardigde Hitler een proclama tie uit, waaraan we het volgende ontke nen: Toen in November 1918 het Duitsche volk vertrouwend op de beloften, welke aan Duitschland in de 14 punten van Wilson waren gegeven de wapens neer- kgde, na gedurende vier en een half jaar roemrijk tegenstand te hebben geboden in een oorlog, die het nimmer had gewild, meende het, niet skchts aan de gefolterde menscliheid, doch tevens aan een idee een dienst te hebben bewezen. Zelf het zwaarst lijdend onder de gevolgen, van deze waanzinnige strijd, klampte ons volk in diep gevoeld geloof zich vast aan het beeld een nieuwe vorm te scheppen voor de betrekkingen tusschen de volken. Door de afschaffing van de geheime diploma tie eenerzijids en van de afschuwelijke middelen van de oiorlog anderzijds, zou den deze betrekkingen een edeler vorm verkrijgen. Zoo doende zagen tal van Duitschers in de hardste gevolgen, welke een neder laag ooit in de geschiedenis heeft gehad, een noodzakelijk offer, teneinde de we reld eens voor al voor een soortgelijke plaag te bewaren. Wellicht heeft bij geen enkele natie de Volkenbondsgedachte 'n zoo warme instemming gevonden als bij het Duitsche, voor welk ieder aardsch geluk verloren was gegaan. Skchts zóó kan men begrijpen, dat de in velerlei opzicht volstrekt zinlooze voorwaaiden in zake de vernietiging van élke mogelijkheid tot landsverdediging niet slechts werden aanvaard, doch ook werden nagekomen. Het Duitsche volk en in het biezonder zijn toenmalige regeeringen waren er van overtuigd, dat door de nakoming der ont wapeningsbepalingen, welke in het ver- i drag van Versailles waren neergelegd, en in overeenstemming met de er even eens in opgenomen belofte het begin van een internationale ontwapening zou wor den ingeluid en gegarandeerd. Immers skchts in zulk een tweezijdige vervulling der door het verdrag gestelde taak kon de rechtvaardiging zijn gelegen van eeneisch, die, wanneer hij eenzijdig werd opgelegd, en doorgezet, een groot volk duurzaam zou moeten discrimineeren en tot minder waardigheid doemen. Dan echter zou zulk een vredesverdrag nimmer de grond slag kunnen vormen van een waarachtige innerlijke verzoening tusschen de volken en een er uit voortspruitende pacificatie der wereld, doch zou het de haat skchts voor goed bestendigen. Zeer veel oorlogsmateriaal werd ver nietigd: ruim 59000 stukken geschut,, 130.000 machinegeweren, 38 millioen pro jectielen, zes millioen geweren, 16 mil lioen handgranaten, 491 millioen patro nen, 250.000 telefoontoestellen, 1072 vlammenwerpers, 31 pantsertreinen, acht millioen balen uitrustingstukken voor soldaten, 64000 stalen helmen, 174.000 gasmaskers, 15000 jachtvliegtuigen en bommenwerpers, 27000 vliegtuigmotoren, 26 linieschepen, 23 kruisers, 83 torpedo- 45 Ik.... ik kan het mij niet herinneren. Freda schudde het hoofd. Het valt je niet gemakkelijk onwaar heid te spreken, David. Kom, denk maar eens goed na, moedigde ze hem aan. Ik weet heusch niet over welke knoo- pen u het hebt, hield hij kras vol. Zijn verstand was behoorlijk, maar niet scherp; zijn verbeeldingskracht zwak, hij verstond niet de kunst snel uitvluchten te bedenken, aannemelijk klinkende leugens te verzin nen Freda zuchtte. Als jij het me niet vertellen wilt, kan ik je niet dwingen. Maar ik weet, dat je iets voor mij verbergt. En dat maakt me bang. Bang? Ja. Nadat je gisteravond weggegaan was, hoorde ik een vreemde man tegen mijn nieuw meisje praten. Ik zag hem en ik kon duidelijk verstaan wat hij zei. Hij vroeg haar of ze ook iets wist van een jas met knoopen, zooals de knoop, die hij haar voorhield. Het was precies zoo'n knoop als die jij aan mijn man hebt laten zien. Die knoopen waren niet van jou, booten, 315 duikbooten, enz. Terwijl Duitschland zijn bepalingen na kwam, bleven de andere staten, die het Verdrag mede onderteekenden, in gebreke. Niet alleen bleef ontwapening uit, maar zelfs nam de bewapening hand over hand toe. Weldra daverde de wereld wederom van strijdkreten, alsof nimmer een we reldoorlog woedde en nimmer een Ver drag van Versailles gesloten was. Onder deze omstandigheden aldus Hitier was de Duitsche regeering verplicht, ha rerzijds de maatregelen te treffen, welke noodig waren om de beëindiging te waar borgen van een onwaardige en in laatste instantie gevaarlijke toestand van vol strekte weerloosheid van een groot volk en rijk. o De strekking der negeeringsbesluiten komt er dus kort gezegd op neer, dat Duitschland in de toekomst deel V van het Verdrag van Versailles hetgeen de ontwapeningsbepalingen voor het Duit sche leger en de vloot behelst zal ne- geeren en zich het recht toekent, geheel eigenmachtig over de omvang en de aard van zijn bewapening te beslissen. Van heden af duldt Duitschland dus geen bui- tenlandsche inmenging meer, noch in de aard, noch in de omvang, noch in de bewapening van zijn strijdmachten. Wat daarvan het onmiddellijk gevolg zal zijn? (De dagbladen van Zondag en Maandag reeds wijdden hieraan menige kolom. Elders in dit nummer nemen we een uittreksel op). HITLER. In de protestantsche gemeenschap in Duitschland blijft het onrustig. Hitier heeft nog steeds de rijksbisschop Midler niet losgelaten. Hij houdt de strijd tegen de ouderen, waarin hij een tijd scheen te aarzelen, met kracht vol. Dit heeft nu een protestactie in de Kerk tengevolge gehad van een felheid, die te voren haast ondenkbaar had geleken. Zondag is in duizenden „belijdeniskerken" van de preekstoel een manifest voorgelezen, dat van de „heidensche theorieën" spreekt, die Rosenberg en de zijnen verkondigen, en waarin gezegd wordt ,dat men een af god heeft gemaakt van de begrippen bloed en ras en daardoor tegen het eerste van de tien geboden zondigt. De regeering had de predikanten verboden, dat mani fest waarvan men te hoogster plaatse vernomen had, voor te lezen, maar de predikanten stonden op het standpunt, dat de regeering geen bevoegdheid bezat tot dit verbod. Het gevolg is geweest, dat de geheime staatspolitie het manifest, waar zij kon, in beslag heeft genomen. Eerst na de voorlezing echter. Naar het heet, zijn ook verscheidene predikanten in het Oosten des lands in hechtenis genomen. De verbittering in de Kerk schijnt op David. Ze waren van mijn man. Wat be- teekent dat? Wat kan het te beteekenen hebben? Verbaas je je nog, dat ik me angstig maak? In zijn opgewondenheid plonsde David hals-over-kop in de verraderlijke wateren der fantasie-vermogens. De wanhoop ont ketende in hem een kracht, waarvan hij zelf het bestaan niet had vermoed. Hij moest Freda iets op de mouw spelden, waardoor ze van het pad gevoerd werd, dat regelrecht naar de ontdekking van de waarheid leidde. U laat u toch niet van de wijs bren gen door een paar onnoozele knoopen? \Toeg hij kwasi-verontwaardigd. Ik ben bang voor wat achter die ge heimzinnigheid kan schuilen. Ik ben bang, David, omdat Dorian bang is ik wéét dat hij dat is. Maar dat is je reinste onzin, pro testeerde David. En toen kwam het. Ik had het eigenlijk niet mogen vertellen, en daarom hield ik me daarnet van de domme, maar die knoopen zijn inderdaad van meneer Faversham. Dat is juist de mop De mop? Zeker, en meer mag ik er beslist niet van zeggen. Als 't zoover is, zult u het wel hooren. Maar Uw man zou het mij eeuwig kwalijk blijven nemen, als ik het verried. Wacht het oogenblik werkelijk een ongekende hoogte te hebben bereikt. Hoe zal dit afloopen? Het is bekend schrijft de Haagsche Post dat de rijksweer aan de kant van de weerbarstige orthodoxe geestelijkheid staat, en onmogelijk is het niet, dat zij tenslotte in deze geestelijke strijd haar zwaard in de schaal werpt. Dit kan echter niet verhinderen, dat de anti-kerkelijke propaganda onder de jeugd met de dag in omvang toeneemt. Dat is waarschijnlijk hetgeen het meest veront rust. GRIEKENLAND. De Grieksche opstand is al weer aan kant. De revolutie is heelemaal niet zoo geweest als zij zich liet aanzien. Het klonk wel onheilspellend. Wij lazien van troepen, die met zwaar geschut tegen el kaar lagen. Wij vernamen van een op handen zijnd offensief, van de verbittering van duizenden. Verder werd ons geregeld een zeeslag aangekondigd. Kruisers zou den worden in de grond geboord, met be hulp van luchtbommen en torpedo's. Ste den werden alvast uit de lucht gebombar deerd. Als men zijn ervaring met deze dingen niet had géhad, zou men geloofd hebben, dat deze revolutie werkelijk niet anders dan vreesdijk bloedig zou 'kunnen afloopen. De regeering scheen zich niet zeker te voelen van haar zaak. Telkens werd het groote, aangekondigde offensief uitgesteld, daar ijs en weder niet dienen de waren. Men kon dat als onzekerheid der regeering uitleggen, in werkelijk heid schijnt de bedoeling te zijn geweest, het revólutionnaire vuur bij de rebel len eerst te laten uitbranden. De regee ring rekende er blijkbaar op, dat de ijver bedaren zou, als de manschappen begon nen te merken, dat de kost schraal was in hun leger en dat de beloofde hooge soldij niet kon worden uitbetaald. Ten slotte hebben de gouverneinenteelen het vuur toch geopend. Later bleek, dat de tegenstander dat heeft afgewacht. Hij had geen verliezen geleden omdat hij zich al teruggetrokken had, toen de granaten begonnen te vallen. Ook de vloot-rebellen legden weldra de strijdbijl neer. Ook ten opzichte van de oorlogsschepen heeft de regeering met vrucht een politiek van afwachten toege past. Had zij doorgetast, dan zou dit vele me nsc hen levens gekost hebben en boven dien schatten aan materiaal. Nu zijn de schepen als rijpe vruchten van de boom van de opstand vanzelf in de schoot der wettige machthebbers gevallen. Men ziet, hoe de Orieken alle knepen van het me- volutionnaire vak kennen. Maar het was ook aan goede handen toevertrouwd. Voor Venizelos was het zijn twaalfde re volutie, volgens sommige tellingen zelfs VENIZELOS met zijn echtgenoote. u maar tot hij thuis komt. U zult er pret genoeg om hebben, als hij 't u vertelt. David Fairlies stem trilde, zóó deed hij zijn best haar geloofwaardig te laten klinken. Freda was volkomen de kluts kwijt. David's verhaal bevredigde haar absoluut niet het leek vrij onmogelijk. Maar aan de andere kant kende ze hem niet voldoende verbeeldingskracht toe, om iets dergelijks te verzinnen. Dus kwam 't haar ongerijmd voor om zijn verklaring, hoe fantastisch die ook klonk, niet voor waar aan te nemen. Er bestaan leugens zoo plomp, dat het haast ondoenlijk is, ze ten slotte niet te acoepteeren. David nam haar aarzeling te baat om een eind te maken aan het onderhoud. Ik moet nu aan mijn werk, mevrouw Favers ham, verontschuldigde hij zich. Wij gaan vandaag ploegen. Maar u moet werkelijk niet zoo piekeren. Het is volmaakt onge grond. Hij nam zijn pet af, leidde het paard verder over een veld, door het hek, de weg naar de boerderij op. En de heele tijd schold hij zichzelf voor een allerdom ste idioot. Hij had er wat moois van ge maakt. Een mop had hij het notabene ge noemd. Een grimmige mop, waarvan de ondergang van zijn vriend de jammer lijke ontknooping zou zijn. Hoe dan ook, hij had een flater begaan, die hij herstel len moest. In ieder geval moest hij Do de dertiende. Hij weet, hoe ver men gaan kan, zonder een ramp te veroorzaken en hij moet ook zeker al heel vroeg heb ben ingezien, dat de zaak verloren was. Hij kon tot het laatste wachten, omdat hij de kruiser Awerof ter beschikking had, die zoo snel en zoo sterk is, dat hij geen schip der Qrieksche vloot heeft te duch ten, als het op zich uit de voeten maken aankomt. Bovendien lag er vlakbij Itali- aansch gebied, waar hij wist huisvesting en bescherming te zullen vinden. Toen het pleit in Macedonië ondubbelzinnig be slecht was, had hij er genoeg van gezien. Als een Napoleon op weg naar St. Helena is hij Fransche journalisten voorgekomen, die een heel luchtdrama hadden door leefd, om hem juist nog vóór zijn vertrek te bereiken. De revolutie was een recht vaardige revolutie geweest, zoo verklaarde hij, maar toch had hij het niet gewild. Hij verliet nu zijn vaderland, vast beslo ten er nooit meer terug te keeren. ADVERTENTIEN. van W. Legh., Barnev. en Reds Broedeieren 4 cent per stuk van toornen met prima afstamming. Ochtendvoer f 3,75 per 50 KG Opfokvoer 4,50 Kuikenzaad fijn 1,— per 10 KG grof 3.50 per 50 KG P. KEIJSER. zeer mooi, in luxe en tevens hygiënische verpakking inhoudende 25 stuks. Eenvoudige witte Servetten per 100 21 cent BOEKHANDEL PARKSTRAAT. TE HUUR tegen 1 Mei of eerder waarin ongeveer 35 jaar een brood- en banketbakkerij gevestigd is geweest, gele gen Gravenstraat no. 16. Ook geschikt voor vele andere zaken. Te bevragen bij M. WITTE, Weverstr. 20, den Burg. Gekleurd, goed gegomd 1000 voor f 1,50. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Op 22 Maart 1935 te 1 uur in pension „Bosch en Duin" te Westermient op Texel openbare waaronder zwaar en licht paalhout, boo- nenstokken en biandhout. Inlichtingen geeft de boschwachter te de Koog op Texel. rian Faversham te spreken krijgen vóór etezc weer bij zijn vrouw terugkwam. Hij moest Dorian waarschuwen. Wie kon het geweest zijn, die naar die knoopen had gevraagd? Zeker iemand van de politie, peinsde hij daarop. Dat hield in, dat het onderzoek naar het ongeval op de spoorbaan nog niet afgeloopen was, maar doelbewust en meedoogenloos werd voortgezet. Werd het net om Dorian Fa versham aangetrokken Zou er geen ont komen mogelijk zijn? HOOFDSTUK XXVII. Freda kon niettegenstaande David's ver klaring niet tot rust komen. Zelfs als hij de waarheid gesproken had, beteekende 't alleen, dat ze een ander had laten blij ken, dat er tusschen haar en haar man geen volmaakt vertrouwen heerschte. De toestand drukte haar onuitsprekelijk. Ze deed zichzelf thans verwijten, dat ze het onderwerp 'tegenover David had aan geroerd en dat ze zich met zulke vage, slappe antwoorden had laten afschepen. In de loop van de morgen kwam er een telegram van Dorian. Hij was goed in Londen aangekomen en zond zijn harte lijke groeten. Zijn hartelijke groeten?Ja, aan zijn liefde twijfelde zij niet. (Wordt vervolgd.) v. i\V

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 4