DE IN DE PIJP Ecn man '"dePut. No. 4929 48',eJaargang Zaterdag 23 Maart 1935 EERSTE BLAD. Voor de Zondag. Voorjaarsgedachten. Texelsohe Berichten MAAR Uw advertentie in dit bind wart op Texel huis aan huis geteaa. Leven is werkelijk. Leven is ern stig en het graf is niet het eind doel daarvan. Het „stof zdjt gij en tot stof zult gij wederkeeren" werd niet van de ziel gezegd. Longfellow. In zijn lieflijke uiterlijke verschijnings vorm brengt het voorjaar, met al zijn ttere, onzegbaar schoone dingen van ragfijn groen, van nieuw uitbottend leven, van herboren natuur, Van bedwelmende bloemengeuren, van zon, van leven een stroom van hoopvolle, frissche gedach ten. Maar het voorjaar, het nieuwe leven in de natuur, houdt voor ons ook een les ui, die wij dikwijls zoo goed kunnen ge bruiken, omdat bij velen van ons het klop pend hart, als „omfloerste trom" slechts een rouwmarsch op weg naar het graf schijnt te slaan zooals een dichter het eens uitdrukte. Maar er zijn ook andere stemmen. Een onuitbluschbaar instinct zegt het ons wel, als de rumoerige stemmen der zinnen eens een oogenblik zwijgen en we de stem van de ziel beluisteren: dat deze vonk van bewustzijn, die wij leven noe men, niet is een zwak, flakkerend kaar- sevlammetje, uit het vleesch geboren, maar iets veel nobelers en grootscher, iets, dat verbonden is met de onvergankelijke glo rie, die verborgen ligt achter de coulisse van onze aardsche omgeving. De dingen, zooals we die om ons heen waarnemen, de heele stoffelijke wereld om ons heen schijnt ons te zeggen: dit alles is niet, wat het schijnt te zijn Lente voorjaar nieuwe bloemen nieuwe bloei nieuw leven in de natuur. Ieder jaar opnieuw beleeft de aarde het groote wonder van het nieuwe leven, dat geboren werd uit schijnbare dood, wanneer het lente wordt. En zoo kunnen we zien, dat wat het einde der dingen schijnt te zijn, wanneer de vonk van be wustzijn schijnt uit te flakkeren in de dood, slechts een ontwaken en vernieu wing is. Dit is niets nieuws. Maar aan velen is déze waarheid voorbijge gaan, zonder de ziel te beroeren. Zulke waarheden hebben ook meer te lijden van gewoonte en herhaling dan van twijfel en ongeloof. Wanneer we de grootste waarheid der wereld vatten en dan voort gaan deze te herhalen uit de macht der gewoonte, dan gaat het verderf van de sleur er aan kleven en krijgt zij langza merhand minder beteekenis, vervolgens weinig beteekenis en tenslotte heeft ze geen beteekenis meer. Het is dus goed, niet steeds maar voort te gaan met zinloos herhalen en napra ten van deze waarheid, doch eerder in stil gepeinzen bij het aanschouwen van het jaarlijks terugkeerende wonder, het symbool van het ontwaken te doorleven en vreugde te putten uit de onsterfelijke waarheid, die de lente als een aanschou welijke les uitbeeldt. Voor wie oogen heeft om te zien en oonen om te hooren. De 24e van Lentemaand 1935. IIUIIIUW VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Een sterke lijdt zonder te klagen, een zwakke klaagt zonder dat hij lijdt. MAANDAG. Het is veelal geen kunst veel te doen; wel: goed te doen wat men 'doet. DINSDAG. Vriendelijke bejegening kan zelfs eer steenen hart vermurwen. WOENSDAG. Wie de stormkap ontwijkt, zal de nieu we wereld niet ontdekken. DONDERDAG. Wie rust begeert, make het ook ande ren niet lastig. VRIJDAG. Door beleid brengen we meer tot stand dan door geweld. ZATERDAG. Spreek niet over uw geluk met iemand, die minder gelukkig is dan gij. 'Voorziet uw radio-storingen ver- oorzakende apparaten van con- densatoren. PROPAGANDA S.D.A.P. De zaal van hotel Texel was bijna ge heel bezet, toen daar Dinsdag voor de S.D.A.P. optrad de heer K. van der Len de, seor. van het Nederl. Vakverbond. De voorz. van de Tex. Bestuurdersbond de heer Jb. Bruin, leidde de spreker in. Hij verklaarde, dat het „fascistisch ve nijn", op Texel verspreid, met hand en tand moest worden verdelgd (applaus) en sprak de wensch uit, dat de spreker van deze avond de laster, door de N.S.B. ver breid, ontzenuwen zou. Vervolgens kreeg de lieer Van der Len de het woord, aan wiens rede we het volgende ontleenen We leven in een chaos. Alleen reeds in ons land zdjn er 400.000 werkloozen, on der wie 70 a lOOduizend jongelui van 14 tot 24 jaar. Over de heele wereld zijn plm. 30 miljoen personen werkloos, d.w.z. dat er plm. 100 miljoen personen van de hand in de tand leven. De socialisten heb ben aan die toestand zeker geen schuld. Ook niet aan de afgrijzelijloe oorlog 1914 1918, die de socialisten vergeefs door onderling overleg hebben getracht te doen eindigen. Bij het Verdrag van Versailles werden Duitschland veel te zware lasten opgelegd. Wij waarschuwden daarvoor omdat het mis moest loopen. Duitschland legde zich toen op verhooging van zijn productie toe (rationalisatie), waardoor het een ernstige mededinger werd op de wereldmarkt. Hier stelden Engeland en andere landen devaluatie, hooger invoer rechten, invoerbeperking, enz. tegenover. Hierdoor ontbrandde een economische oor log. Duitschland wilde toen trachten in zijn behoeften zooveel mogelijk zelf te voorzien (autarchie), hetgeen ook spaak moest loopen, omdat geen land het buiten de andere stellen kan. Fraai nationaal-so- cialisme, dat alleen aan zichzelf denkt en de buren wil laten verhongeren. Geen boer kan daarvan heil verwachten; hij heeft immers bij vrij ruilverkeer het al lergrootste belang. Een oorlogszuchtige geest maakt zich weer van de volken meester. Duitschland vormt een groot leger en een krachtige vloot, ook in de lucht; Frankrijk: lan ger dienstplicht; Engeland: sterker vloot, enz. Er is weer oorlogsdreiging. Valsch nationaliteitsgevoel drijft er toe. Wij wil len intern, samenwerking, planmatige pro ductie, maar wat doen de kapitalistische regeeringen om orde te scheppen in de chaos? Er worden conferenties belegd, maar daden blijven uit. De N.S.B. zegt niets te belooven, maar kan ook niets presteeren. In Duitschland is de arbeiders beweging aan banden gelegd. Hitier noemt warenhuizen en coöperaties de pest voor de middenstand, maar toch steeg de omzet der warenhuizen in Duitschland in nog geen jaar met vijf pet. Ook de N. S.B. heeft deze leus, maar tot voor kort was Mussert lid van 'n coöperatie. Wat de „corporatieve staat" is, kan zelfs geen N.S.B.'er ons verklaren. Veel biezonders is het wel niet, want hij kan ook het Italië van Mussolini niet uit de put help- pen. Werkloosheid verdubbelde er Sinds 1930, op de staatsbegrooting 1934-'35was drie millioen Iirè tekort, het aantal fail-i lissementen steeg van 321 in 1922 tot 1840 over 1933. Fascisme in stijgende lijn heet dat. Wie het brutaalst is, wordt de baas. Wie is Mussert? Moet ons volk voor hem opzitten en pootjes geven? Wij hebben ook in de S.D.A.P. ingenieurs. Mussert is de groote onbekende. Gritiseeren kun nen hij en de zijnen goed, maar iets goeds tot stand brengen? De firma C. en A. is volgens de N.S.B.: Colijn en Albarda. De N.S.B. weet het beter: de gesalarieer de bestuurders van vakvereen. er uit. Dan krijgen N.S.B.-bonzen de ruimte. Zouden Ds. Van Duyl, Geelkerken, e.a. niet betaald worden? En door wie wel? Voor 100 pet. is de N.S.B. op Hitler afgestemd. Kan Nederland de N.S.B. vertrouwen, als hier Duitsch gevaar dreigt? Ze staat voor niets. Gelogen is, dat Oudegeest f4000 trekt als comm. van de Centr. Arb. Verz. Bank te den Haag, dat de Bank aandeelen in oorlogstuigfabrieken heeft, dat de Bank zoo hooge winst op huizenverhuur maakt (het is nauwelijks vijf pet.). Wel gaat de Bank een nieuw gebouw betrekken, maar dit is een gevolg van haar gezonde groei. Wat doen de Hitlerianen Lutze, opvol ger van Roefhm, betrekt een villa van 210.000. gld.; corruptie is aan de orde van de dag; ook cummulatie. Goering ver dient aan allerlei baantjes samen 93600 mk. Dus berust wat Mussert en Hitier ons voorspiegelen op leugen en bedrog. Sinds de Vakvereen. door Hitier opge heven zijn en de 700 millioen mk. arbei- dersgeld in beslag genomen werden, is de positie van de arbeiders in Duitschland veei verslechterd, terwijl het aantal „bon zen", nu nazi's, belangrijk toenam. Vrij heid moet men er niet zoeken. Zoo is het landbouwers b.v. verboden naar de stad te verhuizen. Ds. Van Duyl sprak schande van de gehuwde vrouwen in rijksdienst, maar weet zeker niet, dat er op de 60.000 staatsdienaren maar 326 gehuwde vrou wen zijn en van haar zouden er maar 73 door mannen te vervangen zijn. Wat de N.S.B. doet, is: het volk opzetten tegen elke regeering, omdat zij aan de macht wil kómen- Wij willen een pachtwet en lager hy potheekrente, omdat nu de 200 millioen gld. landbouwsteun voor de helft in de zakken van de grondeigenaars en hypo theekhouders belandt. Men komt voor de trekhond op. Waarom niet beter voor de boer? De NSB laat de boeren stikken. Als wij aan de macht kwamen we zijn bereid liet stuur in handen te nemen zouden wij strijden voor werkverruiming, pensioen op 60-j. leeftijd, 40-urige werk week, een jaar langer leerplicht, enz. Ook voor heffing van één pet. van alle vermogens boven f16000. We moeten het geld halen, waar het is. Let op onze da den. Zie naar Denemarken en Zweden, waar de welvaart zoetjesaan terugkeert. Dank zij de arb. beweging in ons land, werd in twee en een half jaar uit eigen; kassen 2.5 millioen gld. uitbetaald voor steun, werkkampen, enz. Wij zoeken nieu we wegen, wenschen te produceeren naar behoefte, niet om de winst. We moeten elkaar dienen in naastenliefde. Luister niet naar „zoet" NSB-gefluit. Dan komt ge bedrogen uit. Er is geen keus. Be strijdt in elk geval de NSB, want 'deze heeft 'het op de ondergang van de arbei dersgemeenschap, op de beknotting van alle vrijheid begrepen. Van de gelegenheid tot debat maakte alleen de heer H.Rraam gebruik. Hij be toogde dat S.D.A.P., N.S.B. enz. wel kun nen opdoeken, omdat toch Genève alleen de lakens uitdeelt. De heer Van der Lende beantwoordde debater in het kort, waarna de voorz. met een woord van dank en de opwekking de S.D.A.P. te steunen, de rustig verloo- pen vergadering sloot. De rede van de propagandist werd eenige malen door da verend applaus onderbroken. EEN GOED BERICHT: Betaling vorderingen op Duitschland. De heer S.J.Flens, sear, van de afd. Texel van het H.B.G. schrijft ons: Het stond er aanvankelijk zeer slecht voor met onze afzet naar Duitschland en met de prijzen van onze bloembollen. De onderhandelingen, we'lke over de be talingen tusschen de Duitsche en de Ne- derlandsche regeering zijn gevoerd, heb ben gelukkig tot een gunstig resultaat ge leid, zoodat de vorderingen op Duitsch land tot een bedrag van f 4.500.000 thans onder de clearing kunnen worden ge bracht. Dit zal misschien eenige vertraging ge ven in de betalingen per 1 Mei, hoofdzaak is, dat de exporteurs hun geld krijgen en hun verplichtingen kunnen nakomen. Wij kunnen gerust zeggen, dat groote moeilijkheden voor onze bollencultuur op bevredigende wijze zijn opgelost en de NAASTE TOEKOMST ER VOOR ONZE SIONS BETER UITZIET. Er is in Duitschland door de 'broeiers verdiend, de Duitsche afnemers kunnen betalen, SPANJE. Nabij de ingang van een kerk in de om geving van Barcelona is onlangs dit mo nument een christus-figuur, opgericht. Het is bijna 9 meter hoog en daardoor het grootste van het land. zoodat, als er voor 1935 goede regelingen kunnen worden getroffen, het met de verkoop der Sions wel zal loopen. P.T.T.-KANTOOR. We geven hier een overzicht van het verkeer op het P.T.T.-Kantoor alhier met zijn hulpkantoren en stations over 1934: 1934 1933 2781 2311 verz. aanget. stukken. 4390 4115 ontv. aanget. stukken. 4944 5752 gestorte postwissels. 5014 5212 uitbet. postwissels. 6218 5455 verzonden postpakketten 11718 13924 ontv. postpakketten 1213 1582 ter inv. aangeb. kwit. 1663 1625 inlagen Rijkspostspaarb. 1088 1087 terugbetalingen idem. 26493 24470 girostortingen. 5157 5222 uitbetaalde cheques. 850 942 verzonden telegrammen. 770 941 ontvangen telegratnmem. 1770 2870 opgenomen en verder ge seinde telegrammen. 30197 29934 uitg. interl. gesprekken. 25939 26160 inkomende idem. 15285 13106 transiteerende idem. VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat). SCHILDERIJEN ZIEN. Door W.J. DE GRUIJTER. Een boekje voor belangstellende lee- ken op het gebied van oude en nieuwe schilderkunst. Een hoogst belangwekkend en leerzaam werkje voor wie daarvan wat meer weten wil. Het spreekt in heldere, vattelijke taal, toegelicht door de repro ducties van 24 schilderijen op kunstdruk papier. 84 blz. druks. f 1,75. NA DE KEUKENSCHOONMAAK ELECTRISCH KOKEN SOVJET-RUSLAND. Te Kiew wordt de beroemde Sofia- kerk, welke in 1037 gesticht werd, en een der fraaiste bouwwerken van het land is, op last van de Sovjet-overheid afge broken. TEXELSCHE COURANT Douwt Egberts Echte Friesche Heeren-Baai «n Baai-Tabak Melange van rijpe tabakhen.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1