PUROL BLACKBO; No. 4931 48*" Jaargang Zaterdag 30 Maart 1935 Uw *!™rt-0e Vrouwenhanden Voor de Zondig. EERSTE BLAD. TROUW. tuuiuumiiiHiuiiiiuiuiiuiiiiiiiiiiiiiiuimiiuiiiiiiiiiiiiumiu imauü voor hoofd en hart. Brieven van Texelaars in den Vreemde. Texelsche Berichten op Texel huia uo huis Waarom heeft het woord „trouw", in tegenstelling met ontrouw of trouweloos heid, zulk een weldadige klank Is het omdat wij gevoelen, dat trouw een deugd is en da't deze deugd in onze tijd groo- tendeels ontbreekt Inderdaad schijnt thans de ontrouw groot tegenover menschen en belangen die op onze trouw recht hebben. Dat de meeste ontrouwen wel een „afdoende reden hebben voor hun wangedrag, een theorie, die dat wangedrag goedpraat, doet niet ter zake. Wie hoorde nooit, dat een mensch „recht op geluk," heeft, ook als dat „geluk" loopt over het ongeluk van een ander Hoevelen zijn vertrouwd met de leugen, dat onze lagere neigingen het goed met ons meenen. En „dat men - maar eenmaal jong is", schijnt menigeen een bevredigend excuus voor zijn on trouw Maar het feit staat vast, dat in onze tijd de ontrouw groot is. Niet algemeen: wie oogen heeft om te zien, zoekt niet vergeefs de trouw. Maar dat door de ontrouw het woord trouw vooral een weldadige klank heeft, is voor tegen spraak vatbaar. Want trouw is niet een deugd naast andere deugden. Het be sef van verplichting tot trouw is opge groeid uit en met het gemeenschapsge- gevoel. Buiten de gemeenschap kan de mensch niet „leven". Wie ontrouw is, sluit zich buiten de gemeenschap. Hij pleegt geestelijke zelfmoord en verstoort voor zijn deel de gemeenschap. Daarom gevoelen wij de trouw als de plicht der plichten en haar naleving als de voor waarde voor individueel en gemeenschap pelijk welzijn. „Die getrouw is in het minste, die is ook in het groote getrouw; en die in het minste onrechtvaardig is, die is ook in het groote onrechtvaardig". De kracht van een ketting hangt af van de sterkte van zijn zwakste schakel. De proef "op de trouw van ons karak ter is onze trouw in Tfleine dingen. Laat ons dit nimmer uit het oog ver liezen. ZONDAG 31 MAART 1935. IHMIUIHIIIIIIIIIIHIlUHIUIHIUWIUMHiHIIIHimiWIItttW ZONDAG. Een groote levenskunst is: het kleine klein en het groote groot te zien. MAANDAG. Weldaden mag alleen vergeten, wie ze verricht heeft. DINSDAG. Naarmate men hooger stijgt, gaan de dingen er anders uitzien. WOENSDAG. Er kan geen geestdrift zijn, waar min der geest dan drift is. DONDERDAO. Ervaring van anderen kan onze eigen meeningen wijzigen. VRIJDAG. Er is èen stilzwijgen, dat spreekt en dan meer zegt, dan woorden. ZATERDAO. Liefde zonder tucht draagt geen goe de vrucht. T7lT PRENTBRIEFKAART. Opoe mocht het niet weten, dat Klaas, haar harte lap, die zij zoo snoezig kon verwennen, in de tuchtschool zat. Ze hadden haar wijsgemaakt, dat hij naar buiten was gegaan om werk te zoeken. Hij kon de Ledigheid niet langer verdragen, die goeie Klaas. Net iets voor Klaas, zei Opoe, zoo'n flinke jongen toch. Hdj kan overal aan de slag komen, voegde zie er met trotsch aan toe, want de familie zorgde er voor, dat Opoe iedere veertien dagen een mooie prentbriefkaart ontving uit Nijmegen, Bre da en zoowaar uit Groningen en "Delf zijl, toen een buurman toevallig daarheen ging. Ontleend aan het Maandblaadje Miniaturen, uitgegeven door't Nederl. Verbond der Vereenigingeu Pro Juventute; Onder re dactie van Mr. G. T. J. De Jong. oud-kinderrechter te Amsterdam. HOE TEXELS N.O.-KUST VERNIELD WORDT (Een beeld uit een der films uit Texe1%\Fi 1 marchief Catholic Mission Giriama P.O. Mariakani, Kenya Colony, Br. E. Africa. (slot van de brief van 13-3-'35) De menschen van deze volksstam, de Wa-Giriama, hebben bijna jaarlijks eenige maanden hongersnood, grootendeels door eigen schuld. Terwijl meerdere andere ge wassen beter droogte weerstaan, houden ze koppig vast aan één gewas, n.L mais, dat bovendien het eerst door sprinkhanen en plantenziekten wordt aangetast. Voorts zijn mijn luitjes lui en drankzuchtig in hooge mate. De z.g. palmwijn wordt hier getapt door 'n in kerving te maken in een in het wild groeiende palm. Daaronder wordt een ka lebas gehangen, die geen druppel verlo ren laat gaan. Dan maar lippen-likkend afwachten en een oogje in het zeil hou den, om te voorkomen, dat een ander de kalebas wegsteelt. Erger is, dat ook de weinige kokospalmen, die ze bezitten, het schoonhouden is teveel werk heel dikwijls bij de bloei worden getapt, wat het totaal verlies van de vruchten betee- ken'f. Drank is rfiet alleen een pest in Europa Dat de menschen ontaard lui zijn, is wel voor een gedeelte de schuld van het klimaat. Verbeeld u: terwijl ik dit zit te schrijven is het elf uur 's avonds, zit ik met opgestroopte mouwen tus- schen open deur en raam en 't zweet gutst me van het lichaam. Tenslotte is hier een microbe in al het staande water en stroomend is is er geen voorhanden die practisch de heele bevolking de ondermijnende ziekte van bilharzia bezorgt. Natuurlijk raak ik dat water niet aan, tenzij gekookt en gefiltreerd, en hoop ik binnenkort een regenwater-voorziening te hebben. O, die hygiëne hier! Niets van de frisch glanzende huidjes van de Kabaa-boys, die dagelijks in de Athi^rivier gingen zwem men. De Giriama's wasschen zich gedu rende het droge seizoen eenvoudig niet ofmet zand en asch. Het is niet pre cies een feest voor mijn oogen en neus. Deze enkele negatieve puntjes kreeg ik van mijn District-Magistraat of D.C., die me alreeds is komen opzoeken en een oude vriend bleek te zijn, vol goede wil om me te helpen. Aan subsidie valt niet te denken, daar de hongersnood alle fondsen heeft opgeslokt en de menschen niet in staat zijn belasting te betalen. Dit kan natuurlijk allemaal veranderen en zal ook veranderen als 't God belieft,, en bij leven en gezondheid. Veel werk heb ik hier nog niet kun nen doen, noch definitieve plannen ma ken. Ik moet ook langzaamaan acclimati- seeren. Voorloopig ben ik me zoo goed en zoo kwaad als het gaat aan het in-, stalleeren met het minimum van on kosten, want alreeds gaat het verlangen -lijstje de middelen ver te boven. Dan zou ik mijn kokosplantage willen schoonmaken, om 'het brandgevaar weg te krijgen en om niet meer met iedere stap voor een slang opzij te hoeven gaan. De plantage zou niet rechtstreeks voor deel opleveren, het eerste jaar althans niet maar regelmatige arbeid zou de men schen meer werkgewoonten en minder drinkgelegenheid geven. 'tLand blijkt ook voor katoen geschikt te zijn en ik denk sterk aan een „coöperatieve katoenbouw" van eenige H.A., als een soort werkver schaffing en tevens aansporing voor de negers om zelf katoen te gaan verbou wen. Voorts heb ik de watervoorziening te verbeteren. Mijn heroïsche voorgangers hebben twee putten gegraven en gemet seld van ruim 25 M. diep; één er van houdt voortdurend een beetje water, ook als alles is opgedroogd. Beide putten geven echter min of meer brak water en bij verre niet voldoende voor kook-en- wasch. Ik denk aan een groote betonnen regenwater-tank, maar ik duizel van de kosten. Als ik vlug transport had naar de stad, kon ik wellicht geld maken van mijn vruchten, b.v. een cent per stuk - voor mijn sinaasappelen, waarvan er dui zenden en nog eens duizenden hangen te rijpen. De prijs der kokosnoten gaat ook weer opwaarts. Daar de autoweg er is, heb ik een oogje op een gebruikt Che- vroletje, in Mombasa te koop voor 25 dollar of 180 Hollandsche guldens. Maar er kroppen dagelijks zooveel uitgaven op, die schijnen te moeten voorgaan. Wat ik reeds gedaan heb is: de aan schaffing van een boerderijtje. Mijn kud de telt 30 koppen, waaronder negen melk koeien. Voorts bezit ik een vijftig kip pen, dus vleesch, melk en eieren genoeg. En vruchten Ofschoon het seizoen nog niet is begonnen, heb ik dagelijks kokos noten, appelesienen, ananas, papai, enz. op mijn tafel, zoo fijn en zoo sappig, dat ik behalve een glas melk nu en dan, niets anders drink dan vruchtensap, versch uit geperst. Wie doet mee Jammer, dat ik geen kostschooltje kan bouwen van kokosnoten en appelesienen. En een kerk, een echt mooie kerk. Ge zonde en gelukkige menschen zou ik rond om me willen zien en het leven, zelfs in het Giriama-land en voor de Giriama- menschen mooi en beteekenisvol maken door een gezonde dosis Godsdienst en Opvoeding. De plaats voor dat alles is er: 400 H'.A. En geen gebrek aan cou rage. Het geld voor de radio ligt voorloopig nog op de bank in Mombasa totdat mijn huis op orde is. Dat zal zoo lang niet meer duren, want ik heb al twintig werklui klemtoon op „lui" aan het werk en iedere dag schieten we op. Tot later, als 'k wat verder op streek ben. Aan allen het allerbeste toegewenscïit van PATER M. J. WITTE Piet Pruim Peinst: Pruimen is niet ieders werk hoor, 't Is een kunst, bijna een vak; Wie een goede vakman zijn wil Die pruimt BLACK-BOY PRUIM-TABAK. GESAUSDE ZWARE/ffl^ PRUIMTABAK^*" Iff SNEEK - ZURICH - ALKMAAR Autobusdienst. VAN SNEEK: 8,05 12,05 (Zondags niet) 15,05 (Zondags niet) 18,05. VAN ALKMAAR: 8,55 11,55 (Zon dags niet) 14,55 (Zond. niet) 17,55. Duur der reis drie uur 15 mnt.; kos ten f2,—. Knipt deze dienstregeling uit; ze wordt maar enkele malen geplaatst. NATUURMONUMENTEN. Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland. Aan het Jaarverslag over 1934, onlangs door dr. Jac. P. Thijsse in de alg. jaar vergadering, te Amsterdam gehouden, uit gebracht, ontleenen we dat met liet bestuur van polder Eier- land een overeenkomst werd aangegaan, waarbij het grootste deel der gronden achter de Eendracht, 1173 H.A. schor ren, slikken en wadden, aan de Vereeni ging en wel voor de tijd van 10 jaar. verpacht werd. SPORTNIEUWS. —(Slot van liet verslag, dat Woensdag niet in zijn geheel geplaatst kon wor den) TEXEL III Watervogels II: 44. Jammer, dat le en 4e goal door ver keerde opstelling van Dick gemaakt wer den, maar aan de andere kant waren het juist de binnenspelers van T., die veelal te kort schoten in hun taak. Ze vulden niet aan, noch in de voorhoede, noch in de half linie, waardoor het verband in de ploeg weid verbroken, n.l. achter hoede en half linie, dan oen ruimte cjn daarop volgde de voorhoede. Precies op tijd wordt onder leiding van de heer Tailor, die een liem te zwa re taak te vervullen krijgt, aangevangen - en direct is T in de aanval, waairfbiij P. Kikkert goed opbrengt cn voorzet, het geen hij even later herhaalt. Een ge vaarlijk schot van P.N. is het gevolg; de bal gaat echter juist over het doel. Toch houdt T. vol en als de bal weer bij P.N. komt, passeert hij handig; hij geeft T. met een mooi schot de leiding: 1—0. W. weet het spel wat te verplaat sen naar haar voorhoede, die snel door de T.-achterhoede tracht heen te snij den, maar Herman en Jan zijn in orde en geven niet thuis. Als W. op de rech tervleugel aanvalt, staat Dick bij de ver keerde paal en met een hoog boogschot scoort W de gelijkmaker. Dit sticht blijkbaar eenige verwarring in onze defen sie, want kort na het eerste volgt een' 2e doelpunt als het achter niet vlot. Bij T wordt het spel er niet beter op (de zenuwen vermoedelijk). Dick op idle linksbinnenplaats is niet actief genoeg, terwijl Andries teveel achter blijft. Piet K begint ook minder goed te spelen waardoor de aanvallen minder gevaarlijk worden, hoewel Jan B. en Piet N. nog zeer gevaarlijk zijn. Toch weet T. nog voor de rust gelijk te maken (2—2), met welke stand wordt gedraaid. We geven T niet veel kans. Na de rust hetzelfde spelbeeld met W gevaarlijker. Onze achterhoede het sterkste deel. De kanthalfs loopen teveel en hun afgeven is slecht. Na tien mnt. volgt een aanval van de linkervleugel v. W. De voorzet wordt benut in buiten spel positie, maar toch wordt het punt toegekend. Het is dan 3—2 voor W. T zet er alles op en forceert een cor ner, welke door een achterspeler met de hand wordt weggewerkt, wat hun een penalty kost. Herman maakt geen fout en met een onhoudbaar schot geeft hij de W.-keeper geen schijn van kans. Weer gelijk dus: 3—3. Dan krijgt Andries de bal vrij. Hij plaatst naar P.N. op de lin kerbuitenplaats, deze gaat door de verde diging van W heen en met een pracht- schot zorgt hij voor no. 4. Texel leidt. Jammer, dat toen de voorsprong niet verdedigd werd. Meermalen komt de L- buiten vrijstaande in het bezit van de bal en plotseling gaat weer een boog schot op Dick's heiligdom over hem heen in het doel (alweer verkeerd opgesteld). De stand is nu 4—4. W. is sterker, maar doelpunten komen er niet meer. D.D. NET DRUKWERK. llilllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll GOED MATERIAAL is voor net drukwerk een eerste vereischte. Onze drukkerij is danook modem ingericht en waarborgt U keurige uitvoering en BILLIJKE prijs. TEXELSCHE COURANT - blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door Wordl vervolgd

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1