NIEMEIJER'S Piet van Duuwtje op de Praatstoel. r(offie esimszo. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater JOE E. BROWN. IN DE ZESDAAGSCHE. Wilfred (Joe E. Brown) die stations chef is, wil deelnemen aan de Zesdaagsche met het doel zich de liefde te verzekeren van het meisje zijner keuze, Phyllis ge naamd. Deze blijkt echter meer voor de kunstrijder St. Clair te gevoelen. Wan neer deze een demonstratie geeft, tracht Wilfred deze te doen mislukken, maar onderwijl gaat St. Clair er met zijn meisje vandoor. Bij een poging om luern op te sporen, sticht Wilfred bij ongeluk brand, wat hem zijn baantje kost. Hij reist dan naar de groote stad, waai- hij St. Clair met een vrouw aantreft, die hij voor Phyllis Ihoudt. Het komt tot een gevecht met St. Clair, maar het slot is, dat Wilfred wegens huisvredebreuk inde gevangenis terechtkomt. Het was namelijk niet Phyllis, maar de wettige wouw van zijn tegenstander. Door bemiddeling van Phyllis, die hem achterna reisde, wordt Wilfred in vrijheid gesteld. Hij neemt dan deel aan de Zesdaagsche en wint na een reeks dolvermakelijke avonturen. DUKE, HET WONDERPAARD. Deze schrandere viervoeter, bekend uit vele Wild-Westfilms, vervult in deze film van opwindende strijd met veedieven een belangrijke rol. Roofovervallen, sen- sationeele jachtpartijen, ontzaglijke kud den vee in dolle draf, enz. Een film van de beste soort voor cowboyfilmliefheb bers. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. Fam. T., Oosterend f2.50. GEDIPLOMEERD. De directeur van Ecole Supérieure Lo- gelain te Brussel, deelt ons mee, dat onze plaatsgenoot, de heer Dirk J. Roeper aan zijn school zijn studiën als decoratieschil der Voltooide en „dat hij er door goede begaafdheid en ernstige arbeid in ge slaagd is het bekwaamheidsdiploma en'de gouden medaille te behalen". Dit zijn, volgens de directeur, de hoog ste onderscheidingen, welke kunnen wor den toegekend. STOOMWASCH- EN STRIJKINRICHTING „TEXEL". MAANDAG IN BEDRIJF. De opening van de Stoomwasch- en strijkinrichting „Texel", waarvan we on langs een beschrijving opnamen, is be paald op Maandag a.s. Voor zoover ons blad niet door de post wordt bezorgd, wordt een prijscourant bijgesloten. Wie er geen ontvangt, schrijve een kaartje aan: Wasch- en Strijkinrich ting „Texel". Moge deze nieuwe Texelsche industrie een goede toekomst hebben. Wanneer ieder, die zijn waschgoed buiten Texel behandelen laat, de proef 'hier eens neemt, zal spoedig blijken, of dit bedrijf hier levensvatbaarheid heeft. Volkomen beseffende, dat goed werk tegen een zoo laag mogelijke prijs de basis moet zijn,, zal een gezond bedrijf kunnen worden op gebouwd, tijgen Maandag de heeren Vlas en Spronck aan de arbeid, blakend van werklust en bezield van de wil om te die nen. Het moge zijn: met sucoes, voor beide partijen. JUBILEUM. 15 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. Puiman, thans woonachtig te Nieuwendam, als Schipper in dienst kwam bij de N.V. Holl. Stoomboot-Maatschappij Wij twijfelen er niet aan, of het zal onze oud-Texelaar die dag niet aan gelukwen- schen ontbreken. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. De afd. Texel van de B.V.L. belegde Dinsdag een vergadering in De Linde boom. Aanwezig waren de heeren Burge meester, voorz. der Plaatselijke Land- storm-Comm., W. van Heerwaarden, secr., idem, H. P. Bolt, lid idem, tevens leider Oosterend, P.B.Riteco, leider Den Hoorn, H.C.A. Kievits, alg. leider, P. J. Oolders, seor. Gew. L.S.-Comm. Alkmaar en plm. 25 landstormers. De voorz. opende met een hartelijk welkomstwoord, in het biezonder jegens de heer Oolders. Spr. wees op de ernst der tijden. Er zijn partijen, die naar de macht grijpen, elders, of die er zich voor klaarmaken, hier. Daarom moeten we als één man achter de wettige regeering staan. De oefeningen van de B.V.L. zijn danook niet zoozeer om de schietvaardig heid te bevorderen en te bewaren al hoewel dit raadzaam is als wel om de onderlinge band te verstevigen. Hierna werden de PRIJZEN (kunst voorwerpen) uitgereikt aan hen, die zich in 1934 bij de wedstrijden biezonder on derscheidden Klasse A: Koningschutters (5 deelne mers). Hoogst gemiddelde: H. Zijin,92.2 (medaille). Ie prijs P.B.Riteco (95 p.) Klasse B: Scherpschutters (23 deelne mers). Hoogst gemiddelde S. Zijm Mz. 89 p. (medaille.) Ie prijs S. P. Troost 95 p.; 2e. R. Bremer 93 p.; 3e. Th. van Sambeek 88 p.; 4e H. Schrama 88 p. Klasse C: Schutters Ie kl. (18 deeln.) medaille. Hoogst gemiddelde: A. Bar barst Cz. (85.4 p.); Ie prijs H.P.Bolt, 88 p.; 2e. L. v. Kooten 87 p.; 3e. Joh Daal der Pz. 85 p. Daar in klasse D: Schutters IIe kl. maar één deelnemer genoteerd stond, was voor deze klasse geen prijs beschikbaar. Hierna was het woord aan de heer Ool ders. Hij wenschte de prijswinners geluk en zeidie, dat de Texelsche schutters ze ker niet achter staan bij hun collega's aan de vaste wal. DE FILM Sluit de Gelederen zou oor spronkelijk dit seizoen in dit Verband ver toond zijn. In verband met andere plan nen, werd de vertooning uitgesteld tot de winter 1935-'36. De Landdag voor het Verband Alkmaar waaronder ook Texel valt, werd bepaald op 22 Mei a.s. Plaats: Sportpark Alk maar. Duur: 8.30—17.30 uur. Er wordt een schietwedstrijd gehouden voor drie tallen van iedere afdeeling. Texel mag twee 3-tallen afvaardigen, evenals nog twee plaatsen met veel leden. In totaal zullen het 60 drietallen zijn. Na afloop te plm. 10 uur zal voor autoriteiten wor den gedefileerd.. Tevens zijn aan die dag atletiekwedstrijden verbonden, n.l. 100 M. hardloopen voor Landstormers. (Elke afd. mag één looper voor die kamp zen den) en 5 K.M. veldloop (meerdere loo- pers per afd.) Fraaie prijzen worden hier voor uitgeloofd. Verder 'n Openluchtspel, dat plm. zeven kwartier zal duren. Daarna prijsuitreiking en sluiting. Om de aan deze Landdag verbonden kosten te bestrijden, zullen de burgerij lijsten worden aangeboden om een bij drage. Ieder Landstormer, mits in het bezit van het nieuwe legitimatiebewijs, heeft toegang tot die Landdag, met zijn echtgenoote, verloofde of dame voor wie aparte toegangsbewijzen afgegeven zullen worden. Ook de Motorlandstormers hebben toegang, wanneer zij zich bijtijds opgeven aan de Plaatselijke Leider, die dan voor toegangsbiljetten zorg zal dragen. (We komen op deze Landdag nader terug.) Daar er slechts een klein getal der Texelsche L.S.'ers aanwezig was, kon nog geen afspraak over deelname gemaakt wor den. Iedere L.S.'er en Motor-L.S.'er ont vangt binnenkort een uitnoodiging daar toe. Getracht zal worden de reis zoo goed koop mogelijk te doen zijn. Dit hangt voor een groot deel af van het aantal deelnemers. Voor een 10-tal zal de Ma rine geen vaartuig beschikbaar stellen. De reis van Den HelderAlkmaar zal waarschijnlijk het goedkoopst kunnen ge schieden per autobus. (Vertrek 'smorgens vroeg; terugkomst met laatste boot van T.E.S.O., of, zoo boot van de Marine beschikbaar is, later.) Wanneer de deelname groot genoeg is, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de reis OudeschildAlkmaar (visa-versa) voor minder dan één gulden kan geschie den. (Tot Oudeschild op eigen gelegen heid.) Gerekend wordt op flinke deel name van Texel. Vastgesteld werd nog, dat de volgende schietoefeningen aanvangen op 18 Mei a.s. te den Burg, Oosterend en den Hoorn De voorz. had intusschen reeds af scheid genomen (wegens nog een andere vergadering.) Ook de meeste aanwezige Oosterenders moesten elders vergaderen. Vóór 10 uur was de vergad. afgeloopen. De heer Oolders sloot met een woord van dank en opwekking. KOOKT ELECTRISCH Niet duurder dan op andere wijze SPORTNIEUWS. TEXEL I ontvangt N.Niedorp I voor de Rauchbeker. Dat kan een wedstrijd warden van dubbele beteekenis. Ten le moet, wil de 2e ronde worden bereikt, gewonnen worden, en in de 2e plaats zal Texel gaarne revanche nemen we gens de 10 nederlaag, hier geleden voor de competitie. N.N. zal zich tot het ui terste geven om die plannen te verijdelen, waarom we een zeer interessante span nende wedstrijd verwachten. Dat een zeer groot aantal kijkers aanwezig zal zijn, gelooven we stellig. TEXEL 3 speelt om 12 uur haar laat ste thuiswedstrijd tegen Oudeschild 2. We kunnen er op rekenen, dat O. haar uiterste best zal doen om T. 3 de laatste kans te ontnemen. Voor T. een reden te meer om haar beste spel te spelen. Tot de laatste minuut werken voor de over winning, die noodig is om gelijk met Wa tervogels 2 te eindigen. Zorgt er voor, in goede conditie te zijn, houdt er van daag ook rekening mede en spreekt met elkaar af, dat het zal gelukken. Voor Texel een zeer belangrijke dag. Reeds vermeldden we, dat met de a.s. Pinksterdagen de Z.A.C.-adspiranten hier wi.llen komen logeeren. Dan zijn er weer gastheeren, pleegouders noodig. Reeds ontvingen we al weer eenige toezeggin gen. Alvorens echter definitief een en ander te kunnen vaststellen, moeten we weten op hoeveel plaatsen we kunnen re kenen. Daarom zullen volgende week en kele jongelui rondgaan. We verzoeken weer uw medewerking, waarvoor bij voor baat vriendelijk dank. Ons tegenbezoek is bepaald op de laat ste Zaterdag in Juli a.s. Van „Velocitas" kwam heden de be vestiging van ons bericht van vorige week binnen. Ze komen met 4 adsp. elftallen, en een junioren-elftal. Dit bezoek is be paald op Zondag 21 Juli. Zij logeeren in het Kamphuis Bosch en Zee te de Koog. Er staat dus voor onze adsp. een mooi programma te wachten. Het spreekt van zelf, dat door de jongens, die voor een plaats in aanmerking willen komen, extra geoefend moet worden. Zij moeten elkaar de plaats in een elftal door opvoering van hun spel betwisten. Dus nu allen aan de slag. o— Ook 2e Paaschdag wacht een mooie wedstrijd. Dan komt n.l. Amstel, kampi oen 4e kL KNVB in een andere afd. Het Schipperelftal zal dan eveneens hier komen spelen. Texel A gaat op bezoek bij Oudeschild A. Voor de Interl. wedstrijd Nederland Engeland, op Zaterdagavond 18 Mei, des avonds 6 uur, kunnen tot uiterlijk morgen (Zondag)avond bij secr. N. de Graaf, onder bijvoeging der gelden, kaarten be- besteld warden. KORFBAL. Morgenmiddag 2 uur: Verdo Nigro— B.E.P. Dames Heeren Aanval A. Roeper J. Kiewiet N. Vermeulen J. Kiewiet Midden: M. Dros J. Pool N.KIumpert-Eelman P. Eelman Verdediging: L. Bruin P. Vermeulen A. Breesnee H. Vermeulen Res.: J.Vermeulen. Res.: S.Rijk. Afbericht voor Zaterdag 7 uur bij P. Eelman, Koogerweg. TEGEN DE ROEBELASTING. Dinsdag a.s. beleggen H.B.G. en Bloem bollencultuur in Pen's Zaal een protest vergadering in verband met de aangekon digde roe-belasting. LOTERIJ KINDERFONDS P.T.T. E>e hoofdprijs, een luxe-auto (of „iets anders terzelfde waarde"), in de 5e W.el- dadigheidsverloting ten bate van het Kin derfonds P.T.T. is op Texel „gevallen" en wel op lot no. 12319, gekocht door mej. J. W. Dros, onderwijzeres te Oude schild. Het Fonds verleent financ. steun bij de uitzending van kinderen van P.T.T.-amb- tenaien naar vacantie- en gezond he idsko- loniehuizen en aan P.T.T.-gezinnen, waar in hulp noodig is tengevolge van ziekte van kinderen, hulp door nazorg, verster kende middelen, verpleging of tegemoet koming. In 1934 werden 140 kinderen uitgezon den en is tevens in vele andere geval len nog hulp en steun verleend. Correspondent voor Texel is de heer Jac. v. Heerwaarden, die gaarne nadere inlichtingen verstrekt. OOSTEREND. KERKNIEUWS. De Geref. Kerken in H.V. zullen ook dit jaar op Woudschoten wederom een conferentie houden tot opvoeding van het persoonlijk geestelijk leven en wel van Vrijdag 21Maandag 24 Juni a.s. Zaterdag 22 Juni zal ds. J. J. Buskes spreken over „Vader Blumhart". Op een eèved, toe Berend uut jutten wos, hod-ie 'n ernstig gesprek mit Jöns op de regenbak achter huus. „Kiek er es hier", zei-die, „wöt je niet krigge' ken moet je nemen: ik skaak je. Dot wazze de ridders van vroeger ok zoo wend. 't Wos zoo sterk mit die leu, dot ze liever kwaadwillige skoonvaders hadden dan goeie, aars wos er niks an-de heele ska- keree. Volgende week is 't donkere maan en'dan kom ik mit 't peerd vaq neef Aai hierheen. As jee dan probeert stilletjes uut huus te slupen, breng ik je naar 't plaasie van Aai en laat de ouwe dón maar 's zien, dót ie je deer' vandaan krigt". „Alles goed en wel", zeit Jöns, „as jee me vertelt, hoe ik er uut kom. Vader en tante Knelissie slèepe beneeje. Allien öl van 't krake' van de lodder ken 't niet. „Wel, don hijsche' we je deur 't zee- raampie. Dan neem ik Aai mee en zelle' we je d'r wel deurheen wurmen". 't Pion wös goed in mekaar 'spie- kerd, maai- höd toch ien zwakke plek: namelijk dót tante Knelissie öltes höd ofluusterd. Nou moet je eerst weten, döt Knelissie, de ongetrouwde zuster van Berend, toe bet huushouwe dee omdöt Jöns' moeder niet meer leefde. Berend wös 'r graag kwiet 'weest, want ze wös lang niet makkelijk, maar ja, ze wös nou ienmaal in huus en op strèet zetten dee je je eigen zuster ok niet. Knelissie wös naar de naaikröns, dochten Jöns en Biem en alles zoo goed zijn gegaan as ze niet terugkomme wös om de sprei te hale', die ze, of 't spul sprak, juust die èeved vergeten höd. In de bewuste voornacht van de groote gebeurtenis vers keen Biem prompt op tied mit Aai voor 't huus. 't Peerd zien' pööten hadden ze omwonden mit zakken, om 't geluud van de hoefiezers te dempen. Biem tikte teuge' 't glos, van binne' wier stil opendeen en verskeen een hoofd, heelegaar wegskole in 'n zwarte doek. Noo wös de dame lang gien vel over bien en toe ze halverwege d'r uut komme' wös, bleef ze steken. Aai en Biem an 't skeure' mit vereende krachten en ja hoor, langzaam maar zeker skoof ze naar buten. Toe bee de lodder of en 't veur- naamste wös 'beurd. In galop draafde 't spön naar 't plaasie van Aai, op de dikke knól. 't Wös of 't peerd 'twist;'t bruusde d'r over en snuufde d'r van. Nauwelijks wazze ze in huus of Biem breidde zien arme' uut en riep: „Nooben je mienes, sköt!" De doek ging of en „Lieve hemel", steunde de arme drommel, ,,'t is tante Knelissie!" '„Ja", zeit ze, „en noo döt je mien naam onteerd heb, begriep je, döt je niet zonder meer vö me of ken". En Biemi wös zoo overbluft, döt-ie zuchtte: „In vredesnaam don maar, je bent teminste 'n flink wief en lang niet mager. Aldus kwam Knelissie an de mön. ESPERANTO. IHHIWHIHlflllHM HERDENKINGSAVOND Dr. Zamenhof, 1859-1917. De reeds eerder aangekondigde Zamen- hof-herdenkingsavond zal a.s. Maandag avond plaats hebben in het „Glazen Pa leis", het voormalig Museum. De aan vang is bepaakl op 8.15 uur precies. Alhoewel geen speciale uitnoodigingen zijn verzonden, is het de bedoeling, dat alle Esperantisten, cursisten en oud-cur sisten aanwezig zijn. Voor de deelne mers aan de laatste cursussen is deze avond tevens een mooie gelegenheid hun kennis aan de practijk te toetsen. De toe gang is geheel wij. A ONTHULLING MONUMENT. De seor. van het Esp. Monument-Co mité, richtte aan Z. Exc. Mr. H. P. Mar- chant, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het verzoek op 30 Mei a.s. de onthulling van het Esperanto- Monument alhier te willen verrichten. In antwoord hierop ontving hij het vol gende schrijven: 'S GRAVENHAGE, 11 April 1935. Zeer geachte heer Duinker. Het verheugt mij zeer, dat het Espe ranto op Texel een zo vruchtbare bodem heeft gevonden. Ik zal echter tot mijn leedwezen bij de onthulling van het mo nument niet tegenwoordig kunnen zijn. Op Hemelvaartsdag moet ik te Brussel zijn, waar de Nederlandse scholieren op excursie zijn. Hoogachtend, Uw dw. MARCHANT. DE BOUW VORD*ÈRT. In het begin dezer week is het metsel werk aan het monument grootendeels ge reedgekomen. Er zijn S000 steenen aan verwerkt. De steenen zuil, welke 6.5 M. hoog is, weegt 14000 Kg. Het gewapend betonnen fundament was dus wel noodig. Donderdag is de hardsteenen dekplaat, welke 650 Kg. weegt, op de toren gehe- schen. Een zwaar karwei, maar dat, in weerwil van de stormachtige wind, met hulp van de heeren Smit, Molenstr., met succes werd verricht. Ook het smeedwerk werd aangebracht, met uitzondering van de Esperanto-Ster (welke als windwijzer zal dienst doen.) Na zwaar werk, zegt Dora, het lijnste merk.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2