NIEMEIJER'I E mm 5 (f(bffjj2 esi/stee. Een advertentie in dit nummer spreekt van „Tegenverzekering". Iets nieuws op verzekeringsgebied, althans in ons land. Het was in 1902, dat deze sioort van verzekering haar intree in Europa deed. Kort daarna begon zij zich ook in Ame rika te ontwikkelen. Wij, Nederlanders, kijken graag eerst de kat uit de boom en daaraan is ook toe te schrijven, dat tot voor kort geen enkele Nederlandsche ver zekering zich daaraan waagde. Maar nu is dat anders geworden. Gij kunt nu bij de le Rottend. Mij. van Verz. tegen On gevallen een „Tegenverzekering" sluiten, zooals ge die van de Ned. Spoorwegen reeds jaren kent (vergoeding van spoor kosten wanneer een excursie door regen in het water valt.) Omtrent de tarieven zal de heer C. P. Moojen u gaarne in lichten. COOP. P.T.V. TEXEL. Aan de directeur der PT.V. Texel dan ken we deze cijfers, welke de grootste aanvoer en de opbrengst der eieren ver melden van April 1928 af: Datum Aanvoer Opbrengst 10 April 1928 87.649 f 4705.42 15 April 1929 124.918 6805 72 14 April 1930 159.590 7539.07 21 April 1931 160.869 6058 94 18 April 1932 161.669 3602.26 10 April 1933 133.006 2721.72 23 April 1934 125.991 2745.61 8 April 1935 120.022 2276.58 NAAR HEEMSTEDE. Aan de excursie van Bloembollencul tuur en H.B.G. naar Heemstede op Vrij dag a.s. zullen plm. 100 dames en heeren deelnemen. Vermoedelijk wordt aan dit uitstapje, dat onvergetelijke indrukken belooft te zullen achterlaten, nog een autotocht door de bollenstreek verbonden. Moge het weer de deelnemers(sters) gunstig zijn. Op overtuigende wijze 'heeft T. 1 van N.Niedurp gewonnen en zien in de eerste ronde geplaatst. T. 1 zal nu naar Oud karspel trekken oin DTS te bekampen. In ieder geval zijn we nu eens niet di reet uitgebekeind .terwijl bet onze spelers een voldoening moet zijn voor de met 10 verloren competitiewedstrijd. Onder leiding van scheidsrechter Metse laar, die over het algemeen goed heeft voldaan, wordt begonnen. Het is aamge naam op het sportterrein, waar het voor jaarszonnetje prettig aandoet. Al spoedig zit N. Joop zoo op zijn huid, dat hij de 6al riiet kan vastkrijgen. maair 'Gomert weet nog juist te redden. Het spel ver plaatst zich snel. Na ongeveer 6 min. spelen benut Wim een voorzet van links, door de bal in de uiterste rechterbeneden hoek te plaatsen. 1—0. Snel volgen aan vallen aan beide kanten, waarbij die der gasten gevaarlijker zijn. Vooral de N.- linksbuiten snelt telkens langs de lijn en veelal kan onze achterhoede redden ten koste van een corner. Corners worden over het algemeen slecht genomen. De T.- aanvallen zijn veelal goed van opzet, maar ook de N-achterhoede, waar' de stevige Van Herwerden speciaal opvalt om zijn goede opstelling, laat zich niet gemakke lijk passeeren. Toch weet ook T. het doel der gasten gevaarlijk te benaderen, waar Pijpers door zijn goede opstellen menig maal mooi opbrengt, maar zijn voorzet of schot gaat veelal achter. Ook op de rech tervleugel wordt goed gespeeld, enkele voorzetten worden weggewerkt. Zoo gaat het spel van doel tot doel en beide ma ken moeilijke oogenblikken door. Voor loopig blijven de verdedigingen de baas. Als Pijpers goed langs de lijn gaat, volgt een scherpe voorzet dicht langs het doel W. zit er geweldig op, maar kan de bal niet krijgen door het hinderen van de achterhoede. De bal gaat door naar rechts, waar Piet Bruin goed aansluit, en met een zeer scherp schot de stand op 2—0 brengt. Nadat Sepers en z'n mannen nog enkele malen hebben ondervonden, dat deze keer doelpunten maken niet wordt toegestaan en de N.N. defensie nog eeni- ge malen gered hééft en de T-voorhoede enkele keeren heeft misgeschoten, komt de rust. Na de rust aanvankelijk het zelfde beeld, maar spoedig is T. het sterkste elftal, steeds weer trekken de gr.-zwarten ten aanval, waarbij Pijpers, die keer op keer de bal mooi krijgt aan gegeven van Jan en Niek, of van W„ die mooi verdeelt, de juiste maat voor een voorzet maar niet kan vinden. Telkens komt zijn schot juist naast de paal of ,bij de keeper. Toch heeft hij succes, als hij een snelle aanval mooi inschiet 30. Aan de andere kant keert Joop een ge weldig hard schot, uit een voorzet ineens ingekogeld. Pijpers gaat weer langs de lijn, nu volgt een goede voorzet en W. plaatst zuiver in de hoek 4—0. Joop moet eenige malen nog reddend optre den en dan is verder het woord aan T., dat ver over alle liniën sterker is. In de stand komt dan geen verandering meer. Texel heeft een goede wedstrijd ge speeld. Verdediging, halflinie en voor hoede werkten hard. W. verdeelde goed. Alzoo een goed begin. Nu zorgen dat D.T.S. het slachtoffer wordt. Dan krij gen we nog een goede thuiswedstrijd. TEXEL 3 gaf Oudeschild 2 ,geen kans. Met 7'2 bleven de mannen van Gerrit de baas. Direct zit er een snel tempo in en is T. aanvallend. O. ontsnapt ternau wernood aan een doorboring. O. her stelt zich en weet ook enkele goede aan vallen op te zetten, waarbij we de indruk krijgen, dat T. nog lang niet gewonnen heeft. Toch is T. gevaarlijker. De O- backs trachten door ruw spel stand te houden. Plotseling echter zien we de bal in het O-doel belanden: 10. Direct ant woordt O. met enkele goede tegen-aan- v,allen, waaruit O. op de rand van het strafschopgebied een vrije schop te nemen krijgt, die hard op het doel geschoten onder de keeper door in het doel ver dwijnt 1—1. Denkelijk werd hem het uit zicht belemmerd. Verder is T. het meest gevaarlijk. Piet Neijens zorgt dan voor no. 2 en P.Kikkert met een prachtschot voor no. 3. Rust Na de rust is er één elftal ,dat speelt en regelmatig wordt de stand tot 7—1 opgevoerd, door P. Neijens, Jan Bruin en P.Kikkert. Als T. het welletjes schijnt te vinden, maakt O. nog een tegenpumt, terwijl vlak voor het einde nog een goede kans verloren gaat. Jullie hebt je goed gehouden T. 3 en kunt met voldoening op deze competitie terug zien. Hopen we, dat als belooning de 3e klas wordt bereikt. Laat de beslis singswedstrijd aan jullie het kampioen schap brengen. Het is een zware opgaaf maar te mooier is het te winnen. Nu we de voorbereidingen voor de ont vangst van de Z.A.C. adsp. gaan treffen, hebben we de medewerking noodig van de ouders van adsp. en Junioren. We weten daarop te kunnen rekenen. Er wordt nu rondgegaan voor het plaatsen van de gasten en verzoeken zoo moge lijk w ederom uw gastvrijheid te verleenen. Bij voorbaat vriendelijk dank. Woensdagavond trainen adsp. op het oefenterrein, aanvang 6 uur. Bal halen bij Van Zeijlen. Er moet geoefend wor den. Wie wegblijft, zou zijn plaats kun nen verspelen. Op 8 April was het 25 jaar geleden, dat de heer N.W.J. Schutnaker alhier benoemd werd tot secr. en voorz. van de „Plaatselijke Ongevallen-Commissie der N. H'oll. Landbouw-Onderlinge en Tier Centr. Landbouw-Onderlinge". Op grond van de belangrijke diensten, aan deze organisatie bewezen, ward aan de jubi laris een fraaie oorkonde en een herinne ringsmedaille aangeboden. De heer J. S. Keijser te Den Burg was 8 April lid van genoemde tomnflssie; hij mocht eveneens zoo'n oorkonde met me daille a's blijk van waardeering ontvan gen. ZOO SPRAK. FLANDIN (Min.-president van Frank rijk): leder land heeft zich in zijn voor naamste belangen bedreigd gevoeld, en zijn eigen voortbrengeselen door het klas sieke middel van de tolgrens beschermd. Het zij verre van mij om de rechtmatig heid van deze verdedigingsmaatregelen in twijfel te trekken, maar ik moet vast stellen, dat de economische huishoudin gen van de verschillende landen juist door deze maatregelen steeds meer van elkaar worden verwijderd. VAN ZEELAND (Min.-president van België)Hervatting van het zakenleven is uitsluitend mogelijk indien de onder nemingen een winstmarge hebben; oplos sing van het werkloosheidsprobleem is uitsluitend mogelijk door economische expansie. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater ONS NIEUW PROGRAMMA. Daar zijn wij ditmaal wel bijster goed mee geslaagd en wel om drie redenen: le. vertoonen we „Op Hoop van Ze gen", welke film getuige volgende cri- tieken tot de beste Hollandsche films mag worden gerekend; 2e. vertoonen we een gekleurde één- acter; 3e. Holland-nieuws van Polygoon met actueele opnamen (De Flora te Heem stede, Stille 'Omgang te Amsterdam, Te rugkomst van de Avro-Omroeper Guus Weitzel. A De Tijd schrijft: „Op Hoop van Zegen" werd een verdienstelijke film, die, ook met de eischen van de goede smaak voor oogen .alleszins verdedigd kan worden. Ze gaat ver uit boven de films, die 'de Nederlandsche filmindustrie tot dusver heeft tot stand gébracht; het is de eerste film, waarvoor we ons niet behoeven te schamen. Ook de muziek past zich zuiver aan bij de stemming van het geheel. De heer Jardaan schrijft in De Groe ne: Een prachtige volledige overwinning. Hulde aan Bcnno, jegens de spelers en niet in de laatste plaats jegens de nage dachtenis van de beste scenarist die Hol land tot heden kon aanwijzen wijlen Herman Heijermans. Want het is nyin heilige overtuiging, dat het groote ge heim van dit succes moet gezocht wor den in „het stuk". Een dramatische ar beid, die als een stuk graniet vóór ons staat, machtig, sterk en onaantastbaar. i', r&s De wereldbekende Zwitsersche clown Grock, die In hooge mate muzikaal be gaafd is. VEILIGHEID VOOR ALLES Wat verstaat de K.L.M. onder het be grip „Veiligheid voor alles" Safety first zooals zij dat op haar lijnen van toepassing verklaart Ik vraag me tel kens af en anderen stellen mét mij de zelfde vraag, wat daaronder moet wor den verstaan, wanneer we lezen op wel ke wijze de ongelukken bij de K.L.M. de laatste jaren hebben plaatsgevonden of bijna plaatsvonden. Vain Beekman, de gezagvoerder van de Uiver, kon men overal lezen, dat hij voor geen slecht weer week en dat het al héél slecht moest wezen, wanneer hij niet vloog. Hetzelfde lazen we van Soer. Smirnoff, een even voortreffelijk pi loot als Soer, getuigt van deze in de zelfde zin. Wat beteekent een voortreffe lijke weerberichtendienst, als de slecht ste berichten de piloten er niet van weer houden te vliegen, misschien wel tenge volge van het streven, de dienst met zoo hoog mogelijke regelmaat uit te voeren, waarbij dus het laatste boven de veilig heid de doorslag geeft De dag voor het verongelukken van de Leeuwerik kwam de Uil in noodweer te recht en al was het dan niet „erg", de blikseminslag noopte de passagiers toch in Rotterdam in een ander toestel over te stappen (De Uil werd door de blik sem aan de bodem beschadigd). Op de noodlottige Zaterdag zelf passeerde de Leeuwerik de Ibis, die, op weg naar Praag, seinde, gedurende een uur door sneeuwstormen te zijn gevlogen. Zijn al deze dingen en de kans op „ijsafzetting" (waardoor het toestel te zwaar wordt) geen reden om „veiligheid vóór alles" te laten gaan Hier klopt iets niet en, hoeveel ach ting ik voor de K.L.M. ook heb, juist ook om haar vermoedelijk grootere vei ligheid dan bij andere Luchtvaartmaat schappijen, zoo kan ik hier 'toch een ge voel van onbehaaglijkheid niet van mij afzetten (Zoo schrijft men aan 't Handelsblad) Aan het „Boek van Ontvang en Uit gaaf betrekkelijk de Administratie van de Gemeente van Texel" 18111812 ontlee- nen we het volgende: Ontvangsten Huur van huizen en Landen: Een jaar huur van een huis aan Den Hoorn f20. Idem van een stuk land, genaamd De Minneboorden 16. Idem van een stuk land, genaamd Trijntje P. Broek 8. Idem, genaamd Dukoog 16. Idem. genaamd De Haling .18. (18 stuivers dus. Red.) Idem, genaamd De Zandekes .19. Van het verkogte hooigewas van de opgedragene landen van P. Roos en Reier Lakeman 57. Totaal 118.17.— Mishokken Van de verkogte mis aan den Hoorn 3.17. Bank van Leening: 1 Oct. 1810—30 Sept. '11 204.16.— lOct. 1810—31 Dec. '11 39.06.— Totaal 244.02.— Uitkeering van de Vendu meester: 2'/2 pet. der verkoopingen van onroerende goederen 540.18.10 Opbrengst van de Civiele Staat Van de Heer Maine voor de ge passeerde acten 5.17.08 Extra ontvang van onderscheidene pretentiën ten laste van de voormalige Hol landsche ministeriën. Van de Comm. tot liquidatie oude schulden van 't voormalig Holland in mindering van di verse pretentiën 4103.11.08 Restitutie van Criminele t (ook in 1811 al spelling Marchant! Red.) kosten en Boetens van politie: Van den voormaligen bailliuw (baljuw?) Langeveld het sala ris van twee dienaren der Justi tie van Jan. en Febr. 1811 24. Van den vrederegter over boe tens van politie 13.16.14 Totaal 37.16.14 Warmwaterreservoirs: steeds heet water voor ca. 7 ct. per dag Het April-nr. van DE LEVENDE NA TUUR bevat o.m. een artikel over Pur perreigers, van 'Jb. v.d. Peppel; over onze dagvlinders (II), van J. C. Ceton; over Cubaansche vogels (II), van M. G. Rut ten; over de levende natuur in April, door dir. Jac. P. Thijsse (die binnenkort 70 jaar hoopt te worden; daar komen we nog op terug. Red.); boekbespreking en andere wetenswaardigheden. Veel prachtige foto's abonn. f3.25 per half jaar. De Bedoeinen van Arabië zijn verzot op HAAIENvINNEN. Aan de zuidkust van Arabië wemelt de Indische Ooeaan namelijk van haaien, waarop door de kustbewoners jacht wordt gemaakt. Ge oefende zwemmers duiken daartoe, ge wapend met een mes, te water en vallen de haai van onder aan om hem de buik open te snijden. De vinnen worden ge droogd en rauw gegeten. John Lubbock, een Engelsch natuur- vorscher, ving eens een groote spin en controleerde nauwkeurig hoeveel voedsel zoo'n dier gebruikte. Hij 'kwam daarmee tot verbazingwekkende ontdekkingen. In verhouding tot de lichaamsgrootte zou een volwassen man, die ISO pond weegt, wanneer hij evenveel voedsel zou gebruiken, als zoo'n spin, noodig hebben: een half vet kalf voor het ontbijt; nog zoo'n kalf, benevens vijf schapen, voor het twaalf uurtje; twee koeien, acht schapen en vier varkens voor het avond eten. o— De Ver. Staten lijden jaarlijks ongeveer 3500 millioen dollar schade door insecten, die te veld staande gewassen, voedsel voorraden en óosschen vernielen. 111111$ Een klein koopmannetje, dat om zijn sluwheid bekend was, werd op 111111$ de markt de „kleine boef" ge- noemd. 111111$ Eens vroeg men hem, hoe hij aan 111111$ die naam kwam. $111111 Hij antwoordde toen: „Dat is $111111 nogal wiedes. De anderen zijnim- $111111 mers allemaal groote boeven". $111111 En hij lachte. Zegt U dat wé/, zegt Dora, betere bestaat niet voor die prifs. REGENVERZEKERING. SPORTNIEUWS. DE KOOG. JUBILEUM. UIT DE OUDE DOOS. i, Vt ié GROCK. HYGIENE en VEILIGHEID. TEXEL IN DE FRANSCHE TIJD. UIT DE NATUUR.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2