VOORZORG VOORKOMT ZORG. Bij 2 pakjes A7PS ROMK pudding GRATIS proefzakje A JP'AMANDUTJES pudding Administratiekantoor A. BEERS, Zwaanstr. 4. Tel. 75. TIJDELIJKE RECLAME PUDDINGF\BK1EK A. J. POLAK, GRONINGEN VERBOND NATIONAAL HERSTEL. Slechts plm. twintig personen gaven ge volg aan de oproep van bovengenoemd verbond om ter vergadering te komen in hotel Texel, waar Zaterdagavond de heer Dr. Mr. van Gybland Oosterhoff, van den Haag, spreken zou over „Wat het Verbond voor Nationaal Herstel ons volk te zeggen heeft". Spreker werd ingeleid door de heer A.Uithol, voorz. afd. Den Helder. Het Nederlandsche volk, zoo sprak hij, begint de partijpolitiek beu te worden en hierdoor vindt ons Verbond steeds meer aanhang. Een kat in het nauw doet soms rare sprongen, getuige de poginng der S.D.A.P. om samen te gaan met de r.k. Reeds is door het optreden van de twee nationale groepen, Nationaal Herstel (N. H.) en N.S.B.in ons land veel veran derd. Reeds heeft de S.D.A.P. de na tionale ontwapening op zij gezet en zin speelde zij op deelname aan de regeering wat God moge verhoeden. Reeds vroeg de landbouwsteun in 1933 260 miljoen en nóg wordt er meer gevraagd. Waar moet dat heen Ons Verbond wil vóór alles' het algemeene, bet landsbelang dienen en streeft naar herstel van de nationale eenheid, omdat deze alleen ons volk kan redden. Weg met 'de partijpolitiek, ook uit de gemeenteraden. Wellicht kan ook op Texel getracht worden in de raad. in de geest van N.Hi werkzaam te zijn. Hierna verkrijgt de heer Dr.Mr. van Gybland Oosterhof het woord, wiens re de we hier beknopt weergeven: Indien ons land een land van uiter sten was, zou men het Janushoofd der soc.-demooratie al afgeslagen hebben. Ons volk slaapt lang en loopt niet licht warm, zelfs niet voor zijn hoogste be langen. Daar schuilt een groot gevaar in. Het buitenland ligt op de loer, vooral Japan, dat het op onze koloniën voorzien heeft en met welgevallen neerziet op Neerlands zieke lichaam, aangevreten door de soc.dem.; de soc. dem. die ontevre denheid zaait en schuldig is a.d. muiterij op de Zeven Prov. en de overval pp Cura sao. Nederland neemt nog een bevoor rechte plaats in de wereld in en die moet verdedigd warden. Bij het verlies van onze koloniën is de helft van onze bevol king immers tot sterven gedoemd. Ver raderlijke demagogie is het, wanneer de S.D.A.P. zegt: We hoeven ons zoo zwaar niet te wapenen, want we kunnen ver trouwen op de Volkenbond. De practijk leerde, hoe machteloos deze is. Ons vroe ger zoo oranjegezinde volk is door de soc. dem. grondig bedorven. Ontkennen wil ik niet, dat de soc. dem ook wel goede dingen tot stand heeft gebracht en dat ook schuld op veel liberale werkgevers rust. Het rose marxisme bedient zich van de openbare school met zijn 10-15 dui zend roode onderwijzers, die V.N.H. daar geen uur langer dulden zou; van de roode pers en radio. De rechtsche partijen zijn nalatig zich fel tegenover het marxisme te stellen. Daarom verliet ik de C. Hist. Unie. Ons Verbond is voor ambtenaren nog niet verboden, zooals de N.S.B., maar het zal wel niet lang duren, hoewel ge neraal Snijders eere-voorz. is. Wij willen niet, zooals de N.S.B., buitenlandsche 'dic tatuur navolgen, maar instelling van een sterk homogeen nationaal gezag. Wij wil len geen roode ambtenaren, die op ons volksleven parasiteeren. Wij verwijtende Vrijz. Dem., dat zij altijd tegen een goede weermacht zijn geweest en consta- teeren, dat Minister Colijn zijn vertrou wenspositie verloren heeft. Ons Verbond wil herstellen, wat nog te herstellen is, bouwen op de chr. nation, grondslagen van ons volk, beschermend godsdienst, gezin en gezag. Het Duitsche systeem keuren we af. Wel wierp het een bolwerk op tegen het comm., maar in onderdruk king van de kerk steekt een groot gevaar. Wij willen geen gelijkschakeling. De acht pet. N.S.B.-stemmen zijn weinig meer dan de middenstof, die steeds 56 pet. om vatte. De S.D.A.P. leed als oppositiepartij met haar vier pet. achteruitgang een ge voelige nederlaag. De chr. partijen hand haafden zich vrijwel. We leeren hieruit, dat 'het moet komen tot een samengaan van de nationale groepen. Die moeten re- geeren. De huidige toestand maakt de vorming van een weer-fonds van 100 mil joen noodig, te vinden: 40 uit 60 miljoen- fnds, 2030 door leenen, de rest door heffing van f 5.belasting van ieder, die niet bij de weermacht wordt ingelijfd Vender invoering alg. dienstplicht opdat niet 20.000 maar 40.000 man onder de wapenen komen. Ten onrechte is men verbeten op ons, nationaal voelenden, maar, zoo eindigde spr., „het bloed der martelaren, is het zaad der kerk". Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakten enkele personen gebruik. Vraag D. Bakker: Zal de N.S.B. met V.N.H1. samengaan? Antw.: Gezien de diverse schakeeringen in ons volk voorloo- pig zeker niet. Mogelijk is in de toekomst vorming van een nationaal front mogelijk. Vraag J. Roeper Cz.Welk verschil is er met de N.S.B.? Antw.: De N.S.B. werkt naar buitenlandsch voorbeeld. De N.S.B. stelt de leider bovenaan. Oranje zal optreden in historische momenten en overigens uitgeschakeld zfijn. Dit aanvaar- Invullen van Aangiftebiljetten voor Rijksinkomsten- en Vermogensbelasting. Wilt ge voorkomen, dat ge niet hooger wordt aangeslagen dan naar Uw WER KELIJK inkomen en vermogen? Weest dan verstandig en laat dit inkomen en vermogen becijferen door VREEMDELINGENVERKEER. Een uitvoerig artikel over Terschel ling en het vreemdelingenverkeer treffen we van Dr. J. W. van Die ren aan in de N. Harl. Grt. Het geen hij schrijft, is voor een goed deel ook op Texel vólkomen van toepassing. We bevelen het vol gende in de aandacht onzer lezers aan: (Slot.) Terschelling heeft vreemdelingenver keer ecöhiornïsch noodig. De tijd van de rijke koopvaart is voorbij. Terschelling kan geen hooge prijzen meer maken voor landbouwproducten; de maandbriefjes van de varende zoons zijn niet meer voldoen de om hooge landnuren te betalen. En daarom ziet Terschelling uit naar een nieuwe bron van inkomsten. De Terschel- linger kan zijn arbeidskracht niet meer in voldoende mate exporteeren, en daarom moet hij het nu in iets anders, in het vreemdelingenverkeer zoeken. En daarom moeten wij allen meewerken om dit tot ontplooiing te brengen, maar ook om ons eiland er tegen te bescliermen, om te maken, dat liet tot in eeuwigheid schoon blijft, en niet in eenige jaren volkomen uit geleerd zal zij, zooais menig gedeelte van Ameland, van Zandvoort, van Schevenin- gen, zooals vrijwel alle Duitsche Noord zee-ei landen. Naar Terschelling komen de voge laars, de plantenzoekers, de wandelaars, de menschen, die van ruimte houden, van zeilen, van zwemmen. Zij trekken in in de eenvoudige huizien, de kleine hotels, en komen jaarlijks terug, worden trouwe klanten, waai- de familie vast op rekenen kan. Zij stellen geen hooge eischen, eten met smaak de boontjes met doop om Oost, gaan mee te melken, zijn goede klanten voor de Wester botvisschefs, en voor die winkeliers, de bakkers, de slagers. Met dit publiek moeten wij rekening houden en niet met een uitgaand publiek, dat .„geld stuk slaat" en prullige luxe, lawaai-muziek en mondain plezier vraagt. Als idle ooit komen, zijn ze de tweede dag al weg. De toekomst van ierschelling zit dan ook in de ontwikkeling van een gezond pensionwezen, niet in de ontwikkeling van het „Grand Hotel". Het geld moet vloeien naar de kleine man, niet naar de groote aandeelhouder in de stad. En daarbij mogen wij geen moment uit het oog ver liezen, dat de menschen komen .om ile vrije natuur, om de duinen, de stranden, de wadden. Elk verboden toegangsbordje is daarom uit den booze. Wij hebben wat geen enkele Nederlandsche badplaats heeft: 10.000 HiA. vrij strand en duin, en daarbij nog in vele gedeelten vochtig duin met een ongehoord rijke flora. Die vrij heid en wijdheid, daarom'komt men, en alles wat die vrijheid beperkt, en het uit zicht bederft (leélijke huizen boven op duinen') is een gevaar voor de ontwikke ling van ne't vreemdelingenverkeer. Van de schoonheid van het land, het strand en de duinen leeft het vreemdelingenverkeer, en blijft er daarom af; gaat het niet ver fraaien, wil het niet beter doen dan onze Lieve Heer, en wanneer u zelf die schoon heid niet wilt of kunt zien, wil er dan ook niet invloedop uitoefenen. Laat het be houd van natuurschoon dan aan anderen en houd u afzijdig. den wij nooit. Wij willen geen staats macht, die culmineert in de diktator. Sy stemen, als in Duitschland en Italië toe gepast, verdraagt ons volk niet. Indien toch ingevoerd .dreigt gevaar voor geestelijke en practische annexatie door Duitschland. x Vraag Dr. M. D. Dijt: 1. Kunnen we tot een gezond Nederland komen, zonder rekening te houden met de crisistoestand, waarin de heele westersche cultuur ver keert? 2. Is de orisispolitiek der Ned. regeering niet een semi-bolsjewisme? Zijn de daden van willekeur der ambtenarij niet een ramp voor de energie en toe komst van ons volk Antw. 1We moeten trachten op de basis der nuchtere feiten tot gezonde internat, samenwerking te komen; 2. Wij huldigen de corporatieve gedachte: geen dure ambtenarij, maar be handeling der zakelijke aangelegenheden door de belanghebbenden zelf. (De vra gen werden uitvoerig beantwoord.) Hierna volgde sluiting van deze verga dering door de voorz., die dank bracht voor het aandachtig gehoor, aan de spre ker voor zijn uiteenzetting. Hij eindigde met de wensch, dat het uitgestrooide zaad tot wasdom zou mogen komen. BURGEMEESTER OORT. Op onze vraag aan onze heer Burge meester Ooirt, of de geruchten volgens welke hij per 1 Sept. a.s. het eiland zou gaan verlaten op goede grond berus ten, ideelde zijn edelachtbare ons mee, dat die geruchten volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Het zal geen jaren meer duren, aldus zei ons burgemeester Oort, maar wanneer ik Texel ga verlaten, is mij zelf nog niet bekend. PROPAG.-AVOND JEUGDHERBERGEN. De cultureele taak. Als onderdeel der propaganda voor het Jeugdherbergwerk heeft het Bestuur van de N.J.H.C. het vorig jaar besloten, in verschillende plaatsen van ons land ten toonstellingen en filmavonden te organi- seeren, met het doel door juiste voorlich ting meer bekendheid aan het werk te ge ven. Indien we enkele der facetten van het jeugdherbergwerk eens nader mogen be lichten ,dan treft allereerst het sportieve, dat biezonder bij de trektochten op de voorgrond treedt. Men kan op drie wijzen gebruik maken van de jeugdherbergen (kamphuizen) op zijn tochten, n.l. bij het wandelen, het fietsen en per vaartuig. Het gaat hierbij om het rustig wandelen van jeugdherberg tot jeugdherberg langs de mooiste wegen van ons land, het gaat om gemakkelijk en kalm fietsen langs de vele en goed aangelegde rijwielpaden, het gaat om de toeristische watersport per kano of zeilboot langs rivieren, meren, plassen en kanalen. Trektochten, op deze manier gemaakt, bieden slechts vreugde en het lichaam komt in vacantie en vrije tijd op gezonde en natuurlijke wijze in beweging. Zonder het moderne gejacht ot de recordwaanzin van deze tijd kan de jeugd op haar wijze de schoonheid van natuur en landstreek in zich opnemen. Ken uw eigen land. Een leuze, die de laatste tijd veel gehoord wordt. Een pa rool, dat ons inziens wel in de eerste plaats geldt voor de jongeren. Het is plicht, ja noodzaak, voor Holland's jeugd, eigen land te leeren kennen en waardee- nen. De jeugdherbergen willen zich in dienst stellen van de jeugd om haar ge legenheid te geven, kennis te nemen van de vele kostbaarheden van eigen land en volk. Diep in het hart zal liefde ontstaan voor dit alles, waardoor een gezond na tionalisme gevoed en gesterkt wondt. Maar de trots op alt eigene zal zich tevens verzetten tegen al te ruwe vernietiging en onnoodige vernieling van natuur- en landschapsschoon ter wille van modern verkeer en stedenbouw. Zoo werken jeugd herbergen en natuurbescherming hand in hand. 'Een geheel andere zijde van het jeugd herbergwerk, misschien wel een der be langrijkste, vormt het verblijf van de jeugd in de jeugdherbergen zelf. Deze zijn eenvoudig, hygiënisch en gezellig inge richt, geheel zich baseerend op het jeugd leven zelf met haar uitingen van vreugde en kameraadschap. Vanzelfsprekend zijn de jeugdherbergen alcohol- en nicotine- vrij. Jeugd vindt hier de sfeer, waar zij behoefte aan heeft en onder leiding van de jeugdherbergouders ontstaat een mi lieu, waaraan de ouders gerust hun kinde ren kunnen toevertrouwen. Licht en lucht stroomen de zalen en kamers bin nen, de kleuren zijn vroolijk en opgewekt, de inrichting is practisch en modern. Des avonds weerklinken mandoline-, fluit- of pianospel, en de trekkers zingen uit volle borst jeugdliederen. In de jeugdherberg moeten de bezoe kers de kleine werkzaamheden gezamen lijk doen, waardoor het zelf doen wordt bevorderd en jongens of meisjes de han den uit de mouwen kunnen steken. Over godsdienst of politiek wordt niet gepraat, het is een vanzelfsprekende plicht, dat men elkanders meeriing en overtuiging res pecteert. Ook deze dingen aan te kweeken zij mede het doel der jeugdherbergen en op die weg zal, onder leiding van autoriteiten en erkende leiders en paedagogen, worden voortgegaan in de overtuiging, dat hier 'n wellicht klein, doch niet onbelangrijk cul tureel werk ten behoeve van de Nedèr- landsche jeugd wordt verricht. Wie er meer van weten wil, verzuime niet, de Propaganda-Filmavond bij tewo nen, welke Vrijdag a.s. in hotel Texel gegeven wordt, (zie adv.) GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. P. D., Oost f 1. Wed. C. D., Oost f2.50. JUBILEUM R.K. SCHOOL. Het programma voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, van de R.K. School en het 25-jarig hoofd schap van de heer Willemsen, luidt als volgt: Donderdag 2 Mei ACHT uur: Alg. H. Communie voor alle schoolkinderen van de parochie. HALF NEGEN: Gezamenlijk ontbijt voor de kinderen van buiten den Burg in 't St. Janshuis. NEGEN uur: Gezongen Hl Mis met assistentie. (De kinderen bezetten de plaatsen in het middenschip.) Ongeveer HALF ELF: Officiëele huldi ging van de jubilaris. Aanbieding van cadeau's en zanghulde door de kinderen. VAN 1112: Gelegenheid tot het aan bieden van gelukwenschen. KWART VOOR TWEE: Samenkomst van alle kinderen op 't plein der St. Jo zefschool Hollewalsweg. Vandaar wordt opgetrokken naar De Zwaan, waar om 2 uur een groot kinderfeest begint, dat tot ongeveer half vijf zal duren. HOTEL IN AANBOUW IN DE DENNEN. Naar we vernemen zal, behoudens na dere goedkeuring door B. en W., voor re kening van'n Haagsche Bouwmaatschappij in de Dennen bij de Nieuwe Aanleg een groot H'otel verrijzen, met 'n omvang van niet minder dan 3200 kub. M. Het zal 84 vertrekken bevatten, plaats biedende aan honderd bedden. Behalve over een groote conversatiezaal met biljart en andere ge zelschapsspelen zal de onderneming de beschikking krijgen over een kegelbaan ter lengte van 32 meter. Bij het gebouw zullen een tuin en plant soenen worden aangelegd met een totaal oppervlak van 6000 vk. M., waarin een groot aantal heesters zal worden geplant; voor dit jaar zal met dahlia's en zaai-» bloemen warden volstaan (zie adv.) Te vens wordt een vijver aangelegd. Naar een der Haagsche ondernemers ons ver zekerde, belooft deze grootSch opgezette onderneming voor Texel iets biezonders te worden. Nadat Vrijdag 1.1. de noodige grond was gekocht, werd het grondwerk meteen on derhands aanbesteed en vervolgens opge dragen aan metselaar C. Keijzer, alhier, die Zaterdag reeds met het voorbereidend werk een aanvang heeft gemaakt. Behoudens nadere toestemming de onderhandelingen met het gemeentebe stuur zijn nog gaande zal de bouw met groote spoed warden uitgevoerd, opdat 21 Juni a.s. „Nederlandsch Califomië" zoo zal de naam van deze onderneming zijn officieel zal kuninen worden ge opend. DEN HOORN. SERENADE. Ter eere van het zilveren echtpaar, de heer A. Commandeur en mw. M. Com mandeurBakker, werd door D.E.K., dir. de heer Riteco, een serenade gebracht. De heer Commandeur is lid van het be stuur van D.E.K. en heeft destijds veel bijgedragen tot oprichting van het corps. SPORTNIEUWS. Zondag j.l. werd aan -den Burg ge speeld de wedstrijd Verdo NigroT.K.B. Comb. Direct na de aanvang ontwikkelde zich een vlug over en weer gaand spel. V.N. speelde voor de wind en was het meest in de aanval, doch de comb, verde diging wist doelpunten te voorkomen en ook de Comb.-aanval verwerkte het wei nige dat zij te doen kreeg, goed. Er werd door V.N. hard gewerkt, doch eerst kort voor de rust wisten zij door twee goede doelpunten van J. Kiewiet Jr. en N.Vermeulen, de leiding te nemen. En spoedig na de omruiling was het J. Kie wiet Sr., die de stand op 30 bracht., Na de rust speelde de Comb., hoewel voor de wind, eerst niet zoo goed. Vrij spoedig gelukte het J. Pool de stand op 40 te brengen. Nu kwam de Comb, er weer wat beter in. W. Cupido liet in deze periode goed werk zien, hetwelk ten slotte met 'n doelpunt beloond werd. In de stand kwam geen verandering, doch het bleef een Aantrekkelijke wedstrijd. De Comb, was wegens het niet beschikbaar zijn van de O. K. C.-spelers(sters vrij wat verzwakt. Doch het twaalftal, dat nu bestond uit de dames A.Nieboer, M. Lap, R. Nieboer, J. Broekman, A. Lap, F. Kikkert en de hee- ren Jb. Kalis, B. Kiewiet, Hl Stolk, W. Cupido, D. Duinker en P. Lap, heeft, hoewel ze nog volkomen vreemd' aan elkaar waren, goed werk laten zien. - J.B. O KOOKT ELECTR1SCH Niet duurder dan op andere wijze 4

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2