Nc. 4942 48,,e Jaargang Woensdag 8 Mei 1935 Van ',veek tot week Bewapenings-wedloop EERSTI ILAD. Texelsche Berichten 7 Een schip gestrand Uw advertentie is dit bW op Texel huis san huls gates UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.ra (nam. ongeveer V> uur later.) 16 17 18 19 20 21 22 Mei 8,02 8 42 9,19 10,01 10,42 11,22 12 07 RI|WIELEN en RIITUIGEN 1.01 EMMA-BLOEM-COLLECTE. De opbrengst van de onlangs gehouden Emma-bloem-collecte was ais volgt Den Burg f 70.131/2 Oosterend 17.25 Oudeschild '12.261/2 De Koog 7. De Waal 7.15 De Cocksdorp 18.13 Den H'oorn 15.75 Eierland 10.61 Totaal f 158.29 (Vorig jaar totaal f 178,88; in 1933 f 192.57.) Hartelijk brengen we namens het Witte Kruisbestuur, dat deze collecte orga niseerde, dank aan de dames, die zich door de bloempjes-verkoop verdienstelijk hebben gemaakt. HUISVLIJTTENTOONSTELLING. „Volksonderwij s". In aansluiting op het bericht in vorig nummer, schrijft men ons nog het vol gende Voor mededinging naar de prijzen 'ko men in aanmerking inzendingen van le den van Volksonderwijs en van hun huis- genooten. Verder het werk van kinderen, die een openbare school bezoeken en van hun huisgenooten. Anderen kunnen in zenden buiten mededinging. We herinneren er aan, dat Donder dag 9 Mei (morgen) van 1—5 uur gele genheid bestaat het gemaakte werk aan 't Gymnastieklokaal af te geven. 9 Defecte electrische apparaten kunnen radio-storingen veroorza- ken. ZATERDAGAVOND. TE LAND, TER ZEE. IN DE LUCHT. De Duitsche duikboot. Eerst was het de vraag, of het al dan niet waar was, dat Duitschland op het punt stond, duik- booten te bouwen. Te Berlijn had men van idiit plan mededeeling gedaan aan de .Engelsche marine-attaché, zoo heette liet. Dl'iarop verklaarde Von Blomberg, de Duitsche minister van oorlog, dat er niets van waar was. Toen Duitschland' zieker ineeds over de duizend militaire vliegtuigen bezat, ontkende Göring, te genover een Engelsch journalist het be staan er van. Duitschland, zoo zeide hij, bezat slechts eenige modellen om zoo noodig te weten, hoe men deze dingen bouwt. De tegenspraak van Von Blomberg vond niet meer vertrouwen, dan deze verzekering van Göring. Want Berlijn nam verder niet eens de moeite meer, zijn duikbootplannen te verbergen. In- tusschen echter kondigden eenige Engel sche bladen aan, dat er reeds duikbooten klaar waren. Of dit juist is? Ingewijde Duitschers, zoo schrijft de Haagsche Post, kunnen verder gaan, en zeggen: Er zijn er at vklaar geweest. Want reeds rusten op de bodem der zee Duitsche matro zen, die op de dag vóór de voetbalwed strijd Duitschland—Nederland plaats vond, ondergegaan zijn met een der eerste Duitsche duikbooten. Met man en muis is het vaartuig gezonken. Aldus staat het met de Duitsche duikbootvloot, waarvoor thans eerst een dozijn mlnia- FILMAVOND N.J.H.C. Vanwege de Ned. Jeugdherbergen-Cen trale gevestigd te Amsterdam, Plan tage Franschelaan 14 werd Vrijdag avond in hotel Tfexel een propaganda- tilmavond belegd met als spreker-opera teur de heer Kesler, districtsconsul. De vergadering stond onder leiding van de heer W. H. Lap, voorz. van de stichting J. H. Panorama, die de spreker met eenige woorden inleidde. De vergadering was niet druk bezocht. Het wanen meest jeugdige personen voor wie deze avond ook juist bestemd was. Over gebrek aan aandacht viel niet te klagen. De heer Lap wees in het kort op de groote beteekenis van de Jeugdherbergbe weging, die ons nader brengt tot de schat ten van moeder Natuur, nader tot éigen land, ook tot onze naaste omgeving. Bo vendien mag de beteekenis van het trek ken door de vrije natuur voor het licha melijk welzijn niet worden onderschat. Wat Jeugdherbergen zijn, hoe de bewe ging ontstond en in omvang toenam, enz., hebben we meer dan eens uiteenge zet. We kunnen daarom met een kort overzicht van de aardige causerie van de heer Kesler over dit onderwerp volstaan. Ongeveer zeven jaar geleden werd de eerste J.H. gesticht. Thans telt ons land er reeds zeventig. In 1934 werden danook wel 100 maal zooveel trekkers geboekt als in het eerste jaar. De J.H1. wil een gezellig e" prettig tehuis voor onze trekkers zijn, ook een goedkoop tehuis, getuige dit tarief: 30 ct. per overnachting, jrersonen van 19—21 jaar 40 ct., voor ouderen 50 ct. Alleen wie in het bezit van een trek- kerskaart is, mag van J.H. gebruik ma ken. Zoo'n kaart wordt alleen aan gun stig bekend staande personen uitgereikt en kost fl.Voor jzersonen boven 21 jaar f3. Opvlotte wijze vertelde de heer Kesler over het leven in de J.Hl, over de ver- tuurvaartuigen op stapel zouden wor den gezet, maar waarvan men te Berlijn in werkelijkheid hoopt, dat zij het vol gend voorjaar 40 eenheden zal tellen. GEVAAR ONDER WATER. GEVAAR IN DE LUCHT. In Engeland is men van de duikboot plannen zeer geschrokken. Naar het schijnt meer nog dan van de vliegtui gen, ofschoon men ook te dien opzichte ontstellende ontdekkingen gedaan heeft. De Engelschman, die het in zijn macht heeft, om boven water de zeeën te be- heerschen, heeft een biezondiere afkeer van dit gevaarlijke wapen der zwakke ren. Men heeft er de regeering naar gevraagd en Sir John Simon beeft moeten erkennen, van een Duitsch program, om vattende 12 vaartuigen van 250 ton per stuk, verwittigd te zijn. Op dit antwoord is de storm in het Lagerhuis losgebarsten Van alle kanten werd er bij de regeering op aangedrongen, hierin niet te berusten. Intusschen gaan de dingen in Duitschland hun gang. Te Stresa heeft men Simon moeten voorrekenen, dat, volgens zijn eigen gegevens, Duitschland reeds meer dan tweemaal zooveel vliegtuigen bezit als waarover Engeland voor zijn verdedi ging beschikt, daar die van het Britsche Rijk over de heele wereld verspreid zijn, en slechts de kleinste helft ervan in Groot-Brittanje zelf aanweig is. Men ging er van uit, dat Duitschland een goede duizend exemplaren van deze moordwerktuigen bezat, gelijk Hitler Si mon verteld heeft. Als men te Berlijn echter met anderen dan de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken spreekt, laat men, vrijmoediger, wel het getal 3400 los. Dit heeft ons in ieder geval van verschillende kanten bereikt. Natuurlijk weet men dat te Londen en men gaat daar nu geweldige vaart zetten om de achter- deeling van de werkzaamheden, de in richting en de leiding. De gebouwen, waarin Jeugdherbergen gevestigd zijn, zijn van allerlei aard: hier was het een boerderij, elders een kasteel of een land huis, een eenvoudige woning of zelfs een gevangenis. De heer Kesler besloot met de opwek king, zooveel mogelijk van "de natuur te gaan genieten en op de tochten steeds gebruik te maken van de J.H., die een prettig, veilig en goedkoop onderdak met gelegenheid tot het nuttigen van eenvou dige maaltijden bieden voor ieder, die in het bezit is van een trekkerskaart. Nade re inlichtingen worden gaarne verstrekt door het plaatselijk bestuur en door de N.J.H.C. te Amsterdam. Ter toelichting en aanvulling werd een film vertoond, getiteld „Wij tnekkeri". Op overtuigende wijze gaf deze rolprent de diepe beteekenis van de J.H. Bewe ging weer. Ze straalde van vrijheid en blijheid, van levenslust en zon en moet op de aanwezige jongelui vooral een onver getelijke indruk hebben achtergelaten. Met hartelijke dank aan de heer Kesler voor zijn prettige causerie en aan het publiek, voor de aandacht, waarmee het had toegezien en geluisterd .sloot de heer Lap deze N.J.H.C.-propaganda-avond. Behalve door de heer Lap was het J.H.- bestuur op deze avond vertegenwoordigd door inej. Koopman, penn., en de heer W.J.Jouwersma, sear. stand te verkleinen. ENGELAND EN POLEN. Engeland zoekt nu vriendschap alom om te trachten met elkaar Duitschland tot rede te brengen. En dat zoeken blijft niet zonder resultaat. Bij Polen althans vond het een gewillig oor, wat Berlijn tot zijn leedwezen geconstateerd heeft. Polen is opgetreden tegen Duitsche pro paganda, net heeft geprotesteerd tegen de behandeling van de Polen in Duitsch land, het heeft Duitsche boeken verboden, waaronder niet minder dan Hitler's eigen werk, „Mein Kampff", dat te voren vrij gelaten was, juist als teeken van vriend schap. In de Poolsche pers verschijnen artikelen, die voor Duitschland zeer on aangenaam zijn. Polen gaat opeens meer belangstelling toornen voor de Donau-con- ferentie te Rome. Duitschland moet be seffen, dat het van de eenige groote vriend, die het meende te bezitten, niets (meer te hopen heeft. De gevolgen van deze ontdekking, die voor Berlijn overi gens niet al te verrassend kan zijn, be ginnen zich af te teekenen in de politieke houding van Duitschland. HITLER EN HET BUITENLAND. Hitler was de laatste tijd geheel onder de invloed van de radicale stroomingen in zijn partij gekomen. De vertegenwoor digers van vroegere begripjren, von Neu- rath, Schacht en de leiders van de rijks- weer, die tot voorzichtigheid aanmaanden, waren teruggedrongen. Von Blomberg heeft, als vertegenwoordiger der rijks- weer, nooit van de macht, die hij kon ver tegenwoordigen, partij durven trekken. Van deze helpers verstoken, kon Von Neurath niet tegen de nieuwe stroom ing op. Hitler meende, nu geen mooi weer meer te hoeven spelen tegen het buiten land. Daarvoor was Duitschland nu sterk genoeg geworden. En zijn felle raadge- DE REDDINGBOOT GAAT UIT Houtsnede Prof. Aarts, f De vloot der N.Z.R.M. bestaat uit 10 motorreddingbooten en 24 roei- en zeil- reddingbooten. Het aantal geredde men- schen is sedert de oprichting der Mij. ge stegen tot 5670. Aangezien wij geen subsidie ontvan gen van de staat, hebben wij de daad werkelijke belangstelling van het Neder- landsche volk noodig om ons werk op het peil te houden, waarop dit behoort te zijn. Dankbaar constateeren wij, dat deze belangstelling toenemende is; het aantal onzer contribuanten is in 1934 gestegen tot 8300. Maar willen wij kunnen voortgaan met de noodzakelijke modernisatie van ons materieel en het ondersteunen van oud-redders, die in be hoeftige omstandigheden verkceren, dan moeten er nog zeer veel landgenooten zich als contribuanten aanmelden. De mannen van 0e reddingboot wagen vrijwillig hun (even. Geeft Gij vrij-' willig uw geld. Minimum-contributie f2.50 per jaar. Adres: Mauritskade 63, Amsterdam. Postgiro 26363. DIRECTIE N.Z.R.M. IIIIH ^LANDBOUW EN^VEI^^EILJ^W1 BIGGEN. De N.V.C. neemt na 11 Mei geen ongemerkte biggen meer in. Aan de VEILING VENLO zijn op ne- geeringsbevel in 1934 vernietigd 378000 kroppen sla en nog 129000 Kg. andere veilingsproducten, w.o. 56000 Kg. augur ken, 23000 Kg. spinazie, 16000 Kg. aard appelen, 14000 Kg. tomaten, 9000 Kg. peulen. HET SMELTEN VAN VET. Vanwege het Landbouw-Crisis-Bureau te Den Haag, deelt men ons mee, dat bin nenkort o.a. het smelten van vet ALLEEN zal worden toegestaan aan georganiseer - den bij de Ned. Zuivelcentrale. Treedt de nieuwe regeling in werking, dan zal b.v. een slager, die niet bij deze Centrale georganiseerel is, geen vet mogen uitsmel ten. Voor de slagers zal het georganiseerd zijn bij de Ned. Zuivelcentrale geen noe menswaard verschil maken met de huidige toestand. Voor hen blijven practisch de zelfde bepalingen bestaan. Alleen zullen zij bij overtreding als regel door de tucht rechter worden berecht. Zooals gezegd, moet iedere slager, die zelf vet uitsmelt, ook al doet hij dit bij hooge uitzondering, georganiseerd zijn. Aanvragen om toela ting als lid tot de Ned. Zuivelcentrale te richten aan bovengenoemd Bureau, afd. Erkenningen, Laan van Meerdervoort 84, Den Haag. vers hadden gelijk: Het was dwaas de buitenwereld te vreezen. Deze waagde toch niets. Zij wist heel goed, dat Duitschland zich uit alle macht wapende, dat het reeds een belangrijke luchtvloot bezat, dat het heel behendig bezig was de demilitarisatiebepalingen voor de Rijn zone te ontduiken. En het buitenland deed niets. Waarom het dan nog langer te ont zien? Elke poging om het te trotseeren bleek een nieuw succes, dat tevens een, heel nuttig tegengif vormde tegen de in Duitschland groeiende ontevredenheid. SCHOONE TIJDEN Intusschen gaan de Engelschen op groote schaal vliegtuigen bouwen, en waarschijnlijk ook oorlogsschepen. Zij gaan Duitschland met volle vaart achterna Daarvoor moeten zij echter eerst hun technisch apparaat in orde hebben. Wij raken nu in een jieriode van wedloop in bewaj»ening, waarbij de tijd van voor de oorlog waarschijnlijk niet zal kunnen halen. Dit is het einde van de pogingen tot beperking der be\vaj>ening bij inter nationale afspraak. Ter zee, waar men werkelijk sedert de conferentie van Was hington in 1922 heel wat had bereikt op <3at gebied, loopt het nu oo*k mis. Daar zag het er al te voren slecht uit, door de eischen van Japan. Maar juist in de laat ste tijd kon men de indruk krijgen, dat er met Japan toch weer beter te praten, zou vallen. De Duitsche plannen, waar over men dagelijks onthullingen hoort, die menigmaal nog beneden de werkelijkheid blijven, verstoren echter het evenwicht volkomen. De wapenindustrie gaat goede tijden tegemoet. De „zegeningen van wel vaart", die zij over Duitschland heeft gebracht, zullen weldra ook andere lan den ten deel vallen. Schoone tijden staan te wachtenvoor wie aan oorlogstoe rusting verdienen kunnen. TEXELSCHECOURA LICHT OP llnlHV!ilMRIm!wMWrlViHHillnnNi(fnnIni

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1