PRUIMTABAK No. 4945 48s" Jaargang Zaterdag 18 Mei 1935 Voor de Zondag. WAAROM EERSTE BLAD. NAMEN. fexelsche Berichten Het tiieuwe pakje LANDSCHAP BIJ DEN HOORN. Tot voor enkele jaren werd de Zuidwesthoek zelden in liet gewone zwerf plan opgenomen. Het verbeteren van wegen en het aanleggen van rijwielpaden heeft het verkeer sterk bevorderd en tegenwoordig bezoekt vrijwel iedere vreemdeling ook den Hoorn en omgeving. De rust van dit gebied raakt wat in het gedrang, doch aan de andere kant is thans EEN DER BEKOORLIJKSTE DEELEN VAN TEXEL gemakkelijk bereikbaar geworden. Lange tijd hebben de Texelaars zelf ook Den Hoorn als een argeiegen oord beschouwd, en het zal me niet verbazen, of er zullen in Eierland, te Oosterend, of waar ook, nog wel mensohen te vinden zijn, vooral on der de ouderen, die nooit een voet in deze streek gezet hebben. (J. Drijver: Texel, het Vogeleiland; foto-Van Agtmaal.) (Slot.) Wij kunnen niets in het leven doen, zonder doel. Een kind, dat zijn lessen leert, moet daarvoor een doel hebben, 'n vrouw, die haar huis versiert en gezellig maakt, een man, die zijn werk doet allen hebben ze een doel voor oogen met 't oog waarop ze werken. En naarmate dat doel verschillend is, zijn ook werken en zorgen verschillend. Als 'n kind werkt omdat het nu eenmaal moet, werkt het anders, dan wanneer het hoopt op een goed cijfer en nog weer heel anders, wan neer het begrijpt, dat zijn kennis hem la ter te pas komen zal. Zoo zal ook de vrouw, die een gezellig tehuis wil berei- dan aan man en kinderen, anders wer ken, dan wanneer zij het huishouden doet, omdat het haar taak nu eenmaal is. Een man tenslotte, die zijn werk alleen ziet als een middel om geld te verdienen voor zichzelf en zijn gezin, vat zijn taak anders op dan een die het er om te doen is: goed zijn zaken te behartigen en te zorgen, dat het werk, waarvoor hij zich geplaatst ziet zoo goed mogelijk gebeurt. Zoo maakt het ook een groot verschil welk doel wij ons denken achter ons le ven in zijn geheel. Wanneer we als het doel van het leven enkel zien, wat voor oogen is en we mee- nen, dat we enkel hebben te worden: nuttige leden van de maatschappij, men- schen, die het flink ver brengen in de we reld, die veel geld verdienen en een goede positie bekleeden, dan zal dit leven anders worden geleid dan wanneer we gelooven aan een hooger doel. Dat hoogere doel kan misschien heel moeilijk worden be paald, maar we kunnen er aan geloo ven, omdat wij een innerlijke roeping kunnen, die van ons vraagt: volkomen eerlijkheid en trouw en toewijding en liefdie, ook al zien we niet, dat die din gen onze positie in de wereld ook maar eenigszins verbeteren. Dit innerlijk zede lijk gevoel is als *t ware het hooger in stinct van de mensch, door de Schepper in hem gelegd, waaraan hij te gehoorzamen heeft, ook al geeft het hem schijnbaar niet en al begrijpt hij er de zin niet van. Wij moeten gehoorzamen: Aan onze dorst naar waarheid en rechtvaardigheid en ons leven wijden aan de hoogere ide alen, die in ons zijn gelegd, opdat onze ziel zoo rein mogelijk zij, wanneer het leven op aarde is afgeloopen. Want de Leider van de wereld heeft zijn doel, dat ver boven ons begrijpen uitgaat, maar voor ons is het gehoorzaam aan de inner lijke stem en de hoogere roeping. ZONDAG, 19 Mei 1935. llllllllllllllllllllflIlllllllllllllllllllllllllllllllllUilllUU llllllllllll VOOR HOOFD EN HART. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll ZONDAG. Wie oog en tong bedwingt, kan alles bedwingen. MAANDAG. Daden groeien uit gedachten. Waakt daarom over uw gedachten. DINSDAG. Zeg wat ge meent, waar plicht gebiedt, ronduit. WOENSDAG. Getuig met daden steeds, wat geest er in u woont. DONDERDAG. Wie het graankorreltje niet eert, is de oogst niet waard. VRIJDAG. Oordeel niet te snel, klaag niet te gauw, juich niet te vroeg. ZATERDAG. Vraag niet alleen wat mag, maar boven al wat moet. fflffiSEïEESISiiSfflffl II Wat is u of mij een naam, Werelds prijs of werelds blaem, Als de ziel de dingen weet en mint Dieper dan hun naam, mijn kind? Elk ding krijgt zijn gouden naam Eens in schoonheid vol verzaam, Als dat schoone dingen zijn Zonneklaar en zonder schijn. Daar vervalt het schoone woord Heur wien reeds de zaak bekoort, Die haar diepst heeft lief gehad Zonder dat. „Vergeten Liedjes". P. C. Boutens. PAARDENKEURING. Men schrijft ons: Op Vrijdag'7 Juni a.s. des middags zal te de Cocksdorp wederom een stamboek en premiekeuring voor trekpaarden wor den gehouden. In ihet belang van hen, die paarden wil len voorbrengen, wijst de provinciale re gelingscommissie voor de paardenfokkerij er met nadruk op, dat aan het hoefbeslag en het toilet der paarden wel eens meer zorg mag warden besteed. Daardoor toch zullen de paarden beter tot hun recht komen en beter beoordeeld kunnen wor den. Ook verdient het aanbeveling, dat van te voren de voor te brengen dieren wat handzamer worden gemaakt en hun ge leerd wordt aan de hand vlot door te stappen en te draven. De vergadering, Zaterdag belegd in het Eigen Gebouw der Mod. Arb. Bewe ging alhier, door vakbondsjeugd en ar beiderssportbond, werd door ruim 60 jongeren bijgewoond. Nadat de heer W. Wassenaar namens de Tex. jeugdraad geopend heeft, geven eenige meisjes van de A.S.B.»?en liedje en een viertal volksdansen ten beste, waarmee ze een dankbaar applaus oog sten. Hierna is het woord aan Koos Suurhoff, seer. Ned. Jeugdraad. Wat beteekent de arbeidersbeweging voor de jongeren en wat verdient een arbeider? zoo begon hij. Een bouwvakarbeider uit een flinke stad verdient tweemaal zooveel als een landarbeider. Krijgt die bouwvak arbeider te veel of de landarbeider te kort? Voor óns staat vast, dat er bij bet vaststellen der loonen geen rechtvaardig heid was. De liberalen, van wie er maar een klein groepje meer over is, vonden de markt van vraag en aanbod eerlijk. Wanneer er veel werk is, stijgen de loo nen, bij weinig werk dalen ze. Juist in de tijd, dat er weinig werk is, staat de arbeider .erg zwak. Hij kon alleen nooit tegen een baas op, omdat hij geen centen heeft en dus het ontslag vreest. Daarom zijn veel arbeiders lid geworden van een vakbond. De gedachte van de solidariteit het samen één zijn, breidt zich meer en meer uit. Ook internationaal wordt dit sterk gevoeld. Het zelfstandigheidsge- voel is in de arbeider ontwaakt. Al is zijn loon gedaald, met de pet in de hand vragen om een aalmoes, wil hij niet meer-. Er is in de arbeiders een ideaal gaan1 groeien. Het stoffelijke mag in de crisis teruggaan, de zelfstandigheid blijft en geeft ons de kracht om te strijden voor on« recht. Dat de vakbeweging daarbij van groot belang is, bewijzen de scherpe aanvallen der fascisten. De vakbond wil de arbeiders ontwikkelen, het fascisme wil dictatuur; een kleine groep die het alleen weet, mag regeeren, de groote massa moet gehoorzamen. Speculeerende op de slechte toestanden, tracht het fas cisme de politiek ongeschoolden voorde „corporatieve staat" te winnen. Hoe ontstond de crisis? De winst kwam voor een groot deel terecl^ bij fabrikan ten e.d., die van die winst weer nieuwe fabrieken gingen bouwen. Resultaat: over productie, stopzetten van fabrieken. Ge volg: werkloosheid, meer arbeidskrachten op de markt, daling van het loon, ver mindering van de koopkracht; de welvaart verandert in crisis. N.V.V. en S.D.A.P. wierken thans aan het Plan van de Arbeid, dat in September gereed komt. Twee der voornaamste punten zijn Uitvoering groote werken en Verkorting werktijd. Wij wenschen bestaanszekerheid vooralle volkslagen. Door middel van dit Plan is het mogelijk binnen niet te lange tijd 200.000 menschen aan het werk te bren gen. Ook financieel is het volledig ver antwoord. Het 2e deel van het Plan noemt maat regelen om te voorkomen, dat we niet weer in een crisis terechtkomen. Er wordt in de goede jaren maar raak gebouwd en geproduceerd. Met de huidige regeering ziet het er voor de jeugd slecht uit, want erger dan werkloos zijn is: Geen toe komst te hebben. Daarom zijn de Mod. Vakbeweging en het Plan van de Arbeid voor (de jeugd van groot belang. Ook A. J.C., A.S.B. en Vakbondsjeugdgroepen verrichten goed werk. Zij geven de jeugd gelegenheid tot ontspanning en ontwik keling en vechten tevens voor een betere toekomst. Spreker oogst een dankbaar applaus voor zijn vlotteen duidelijke uiteenzetting. Na de pauze zingen Jannie en Tet „De boerenhruilof", welk lied, evenals de de clamatie van Griet en Jannie, zeer in de smaak valt. Hierna worden door de spreker licht beelden vertoond van de jeugddemonstra- tie te Amsterdam, waaraan ook 16 Texe laars deelnamen. Koos licht op duidelijke wijze toe, hoe door ruimlO.OOO jongeren gedemonstreerd werd voor vermindering werkloosheid, invoering 40-urige werk week, wettelijk geregelde vacantie, enz. De betooging sloot met de leus: Regee ring van Nederland! Woorden zijn ge noeg gesproken, laat ons eindelijk daden zien De Arb. Sportbond laat tot slot nog een viertal volksdansen zien, waarna de voorz. met een woord van dank aan de medewerkers (sters) de vergadering sluit. Illilllllillllllilllllinilllllllllllllllllllllllllill llllllllllllllllll RECENSIES. Illlllllllllllllli lllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll (Gooisch) BUITENLEVEN, uitg. A. J. Herwig, Bussum. Een uitstekend ver zorgd maandblad voor allen, die houden van bloemen en planten en van de vrije natuur; verzorgd, zoowel inhoud als typo grafische uitvoering. De foto's komen op het kunstdrukpapier volkomen tot haar recht. Het Mei-nr .bevat, behalve de ge wone rubrieken (Groententuin, Heesters, Kamerplanten, van de P.antendokter, Kleinveeteelt, Vragenbus) nog een schat van boeiende stof, o.a. over dahlia's(van A. J. Herwig), over berken en dennen en over bijen. ONS ZEEWEZEN* Off. orgaan Vereen. Het Ned. Zeewezen. Het April-nummer bevat veel boeiende stof en interessante foto's voor allen die belangstellen in het zeewezen. Het tijdschrift verschijnt maan delijks en wordt gratis toegezonden aan begunstigers en leden van bovengenoemde Vereen, (f7.50 p.j.) Adres: Buys Bal lotstraat 21, E>en Haag. Het getuigt van gebrek aam karakter, iemand door voorgewende geheimzinnig heid of door zinspelingen te laten voelen, dat men op de hoogte is mét een geheim, waarvan de ander niéts afweet. Hij die dit doet pleegt reeds half verraad aan de gene, die 't hem toevertrouwd heeft. Zulk een prater valt echter zeker door de mand, wanneer men hem laat merken, dat men aan de zaak slechts weinig of geen ge wicht hecht. Dit toch verdraagt zijnijdel- heid niet, welke zoo duidelijk aan de dag treedt, zoowel in zijn grootspraak als in de geringschatting jegens de ander. Iemand die zichzelf niet meester is, zal nooit een geheim kunnen bewaren; of het moet zijn, dat vrees hem de mond snoert Maar menschenvrees is een roestig slot. WILLY DE ZWEMSTER. Onze Iandgenoote, Willy den Ouden, die onlangs door haar fraaie prestaties te Stockholm weer de aandacht trok. PER Vt ONS TEGEN LUCHTAANVALLEN. Ten einde de bevolking gelegenheid te geven zich bij eventueele luchtaanvallen in veiligheid te stellen of afweermaatrege- len te nemen, worden bij naderend ge vaar sirenes, boven op openbare gebou wen aangebracht, in werking gesteld. Ons kiekje doet zien de kerk van St. Germain 1' Auxenrois, met zoo'n alarm-installatie uitgerust. TEXELSCHE COURANT m* OUDESCHILD. JEUGD IN NOOD. VOORGEWENDE GEHEIMZINNIGHEID. hu

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1