(w- NIEMEIJER'I RAADGEVINGEN waarborgt Nationale Reclasseeringsdag om ongevallen door electrische stroom te voorkomen Roffijs GJxThejz HEDEN: (Slot). De weg van de gevangenis naar een eerlijk bestaan trachten de reclasseerings- instellingien ook te overbruggen door hun doorgangsinstellingen. Dat zijn de land- kolonies en schrijfkamers: de eerste voor de rmenschen, die vóór hun veroordeeling niet ihun handen, de tweede voor hen, die met hun hoofd arbeidden. De door- gangs-instituten kosten meestal geld, vooral in deze tijd. Toch zijn ze onmis™ bare schakels in het reclasseeringsplan. Ze moeten dus blijven bestaan. Daarom onze Rationale Reclasseeringsdag. Het werk moet voortgezet, zoowel voor de enkele rnensch, aan wie wij de helpen de hand moeten reiken, als voor de ge meenschap, die toch alleen gebaat is met sterke mensclien, die in staat zijn recht op hun weg door het leven te gaan. Werkt mede Niet iedereen kan zijn tijd en kracht geven aan de aeclasseeringsarbeid. Maar voor de Nationale Reclasseeringsdag kan een ieder iets doen. Alléén de naam op een koker Raak bij het in- of uitschroeven van een gloeilamp nooit aan de metalen huls van de lamp en kom bij het insteken van contactstop nooit aan de pennen. Als ge nieuwe branders in een straalkachel wilt zetten, overtuig u dan dat de con tactstop uit de contactbus is gehaald, dus het geheele instrument stroomloos is. Raak nooit onder spanning staande geleiders aan en wees vooral in vochtige om geving (kelders, badbamers, e.d.) voorzichtig met electrische toestellen of geleidingen Draag zorg bij het schoonmaken, vooral met natte doeken, niet in de nabijheid van electrische toestellen te komen. Kom vooral nooit aan onder stroom staande toestellen of blanke geleidingen, terwijl ge met de andere hand of eenig lichaamsdeel in contact zijt met de aardleiding van uw radiotoestel, met de water- of gasleiding of met het telefoontoestel. /AARVERGADERING S.V. TEXEL. Uit de jaarvergadering van S.V. Texel Woensdag in hotel Texel belegd, door voorz. D. Dapper geleid en bijgewoond door 34 leden en eenige donateurs, deelen we 'liet volgende mee. De voorz. sprak zijn voldoening uit over de flink opkomst en de wensch, dat allen in het belang der Vereen, werkzaam zouden blijven. Notulen en jaarverslag, door secr. N. de Graaf gelezen, werden onveranderd en onder dankzegging goedgekeurd. Aan het verslag over het F1NANC. BEHEER, uitgebracht door penningm. G.Diros, ontkenen we, dat ontvangen werd Contr. werkende leden f390.1" Donateurs 331.50 Entree comp. wedstr. 526.35 Entree vriendsüh. wedstr. 384.20 Verpachtingen 214.25 Reisgeld supporters 102.99 Verzekering 18.50 Feestavond 139.85 Totaal ontvangen f2107.79 Uitgaven: Huur, onderhoud, enz. 509.21 Onkosten wedstrijden 42.75 Reiskosten 580.34 Inleggeld Bonden 279.60 Drukwerk 89.06 Onkosten secr. 49.87 Alg. onkosten 432.51 Materiaal 66.75 Bodeloon 14.85 Verzekering 37.08 Totaal f2102.02 Batig saldo f 5.77. De comm. van kasopnemers, de heeren Egb. Lap en W. van Zeijlen, bracht een gunstig rapport uit. Goedkeuring onder dankzegging volgde. Uit het financ. verslag, door de lieer Jb. Buijs omtrent de TRIBUNE uitge bracht, deelen we mee, dat ontvangen werd aan Vaste plaatsen f72. Losse 45.55 Afgelost 110. Rente betaald 59.10 Onkosten 2.12 Kassaldo 18.05 Vooruitgang kapitaal 85.13 Totaal 'thans afgelost 396.17 Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater ALOHA (Vaarwel.) Ilanu, een mooie halfbloed, moet, de oeroude gewoonten liarer voorvaderen ge trouw, een levensgezel kiezen. Kahea hoopt hiervoor in aanmerking te komen, maar Ilanu bemint Jimmy Bradford. Haar grootvader waarschuwt: als zij een blanke man kiest, zal haar lot gelijk zijn aan dat van haar moeder, de dood in de vulkaan. Ilanu vlucht naar het kamp der blanken, naar Jimmy, die de beko ring, die van Ilanu uitgaat, onmogelijk weerstaan kan. Hij belooft haar altijd te zullen liefhebben. De thuiskomst met zijn inlandsche bruid veroorzaakt een uitbar sting in de familiekring. Zijn zuster Win nie beschouwt Ilanu direct met afkeer. Elaine, Jimmy's geliefde sinds hun kin derjaren, verbergt haar smart met het be sluit lief te zijn tegen Ilanu, ter wille van Jimmy. De oude heer Bradford echter wil haar niet acoepteeren en wijst beiden de deur. Op zekere dag vindt Jimmy Ilanu in Kahea's armen. Ziedend van woede gooit hij de jonge inboorling de deur uit, doch vraagt hem excuus als ilanu hem vertelt, dat Kahea haar waarde volle parels van haar grootvader kwam brengen. Hoewel Ilanu's panels de zaak van Bradford van de ondergang hebben ge red, probeert Winnie Jimmy op te s'to- ken tegen zijn vrouw. Er wordt Ilanu en Jimmy een zoon geboren en Winnie bepraat hem om de Inlandsche verpleegster door een blanke te vervan-, gen, van wie Ilanu veel te lijden heeft. Zekere dag moet Jimmy naar het eiland. Als zijn zuster Winnie bij Ilanu komt, en voorstelt de vijandschap af te drinken, stemt Ilanu toe. Zij wordt dronken en gedraagt zich meer dan schandelijk. Haar zoontje valt overboord, doch wordt ge lukkig door Elaine gered. Jimmy be schuldigt haar niet geschikt te zijn hun kind op te voeden. Ilanu komt nu tot de overtuiging, dat haar dood de eenige ma nier is om haar liefde voor hen te be wijzen. Elaine dwingt Winnie aan Jimmy te bekennen, dat zij van plan was Ilanu in het ongeluk te storten. Als Jimmy haar gaat zoeten, is zij niet meer te vinden., Wel vindt hij Kahea, zingende „Aloha- Oe" vaarwel zijn oogen gericht naar bet land, waar Ilanu de helling van de vulkaan beklimt om in de vuurgloed de dood te vinden. Thans beseft hij hoe groot haar liefde wel was. Ijlings zwemt hij naar de kust en volgt haar spoor om haar terug te brengen en een nieuw leven met haar te beginnen. DE LUCHTDOOP.' Een echt amusante klucht, waarin een paar komieken van het zuiverste water de hoofdrollen vertolten. Een schier on uitputtelijke reeks grappige voorvallen uit bet soldatenleven, die niet zal nalaten groote woolijkheid teweeg te brengen. (De tribune kostte f631.55). Ook de heer Buijs oogstte dank voor zijn belangelooze arbeid. Voorz. gaf over de gezonde toestand der Vereen, zijn biezondere tevredenheid te kennen. BESTUUR. De heeren D. Dapper, voorz., N. de Graaf, secr., G. Dros, pen ningm., A. Dros Pz. en W. Winter, com missarissen, werden allen herbenoemd, nesp. met 32 23 33 31 32 van de 34 stemmen. ELFTAL-COMM. De heeren D. Dap per, A. Dros Pz. en W. Winter werden herbenoemd met resp. 30 31 en 21 van de 34 stemmen. De heer G. J. B. Mulder werd herbenoemd bij acclamatie. Dank werd gebracht aan de heer A. Dros Pz., te wiens huize de comm. steeds vergadert en gastvrijheid geniet. VERLOTING. Het voetbaltenue viel op lot no.. 29. Wie? DE TRAINING werd voor ouderen op Woensdag-, voor adsp. op Vrijdagavond bepaald. Aan het slot der vergadering wekte de voorz. op de wenken van de trainer ter harte te nemen, opdat de elftallen met weer meer succes aan de comp. wedstrij den kunnen deelnemen. De heer A. Dros Az. deelde mee, zijn benoeming tot eere-lid aan te nemen, bet geen de vergadering een applaus ontlokte. ftobeer ze....en ook Gij' zult zeggen GRETA GARBO. is onbetwistbaar de beste. EXCURSIE VOGELBESCHERMING. We dienen aan ons verslag van de ex cursie nog toe te voegen, dat een der groepen in hotel Texel gezamenlijk de koffiemaaltijd nuttigde. KOOKCURSUSSEN. De in het afgeloopen seizoen, hier ge geven kookcursussen "hebben, zooals ge meld, een vlot verloop gehad, en een gunstig resultaat opgeleverd. Bij genoeg zame belangstelling zullen a.s. najaar weer kooklessen worden gegeven, weder om ter bereiding van de gewone burger pot. In ons verslag schreven we over „de fijne keuten". Op verzoek van de leerares, mej. J. Wynia, willen we er nog op wijzen, dat de laatste les alleen aan dé fijne keuten gewijd was van wege de feestelijkheid, moet u weten de overige waren alle „gewone" kook lessen. Dit om de kosten tot een mini mum te beperken en om te voldoen aan de wensch van de meeste cursisten. Gaar ne bevelen we de cursussen in de belang stelling van onze lezeressen aan. „De liefde van de man gaat via de maag", zoo luidt een ondeugend gezegde, in dien het waar isvult u zelf maar in. DE COCKSDORP. TEXELS BEDREIGDE N.O.-KUST. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting Zuiderzee- fonds, ontleenen we nog het volgende: Enkele leden namen met belangstelling kennis van de mededeelingen der regee ring betreffende de verontrustende af spoeling aan <5c noordelijke kust van Texel. Zij wezen er op, dat het niet wel' mogelijk is voor het bestuur van polder Eierland een direct bewijs te leveren, dat die afspoeling het gevolg is van de Zui derzeewerken. Uit de aard der zaak is zoodanig bewijs nu eenmaal nooit te le veren. De leden, hier aan het woord, vertrouwden evenwel, dat de regeering bij het onderzoek van deze zaak en bij het nemen van een definitieve beslissing zich in elk geval zal laten leiden door over wegingen van recht en bilhjkheid. Afgescheiden van de vraag, of het Rijk al ot niet verplicht is, de duinen op de .N Holl. eilanden te onderhouden, staat deze andere, of niet met eenige goede wil wel degelijk een rijksbelang is te con- strueeren, namelijk of het Rijk niet groot belang heeft bij het instandhouden van die eilanden. Zouden deze door afschu- ring gaandeweg verminderen, dan zou dit op de waterstanden in de achter die eilanden gelegen binnenzee van zoo be langrijke invloed kunnen blijken te zijn, dat daarbij zeer zeker Rijksbelangen be trokken zijn. (Over het vermeende gevaar van het schelpenzuigen schreven we reeds. De schelpen worden volgens het verslag sinds jaren bij duizenden lasten opgezogen, waardoor de kustafspoeling mede zou worden veroorzaakt, reden waarom door dezelfde leden als bovenbedoeld op in trekking der vergunningen wordt aange drongen.) De groote trom moet worden geroerd. In de Tweede Kamer was het ditmaal de heer H. D. Louwes alleen, die deze zaak ter sprake bracht, maar ook de groote pers heeft er reeds veel aandacht aan geschonken. We herinneren aan de uit voerige artikelen van de heer C. Thomas sen in de bladen der Arbeiderspers en van een speciale verslaggever in de Telegraaf, beide geïllustreerd met foto's, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten. Hier dient te worden ingegrepen, door wie danook. Dagelijks werkt de water wolf zich dieper het land in, dagelijks wordt Texel hier besprongen en meestal gaan die aanvallen met landverlies ge paard. Het is van het grootste belang, dat maatregelen tot beteugeling van de zee- stroomen en golfslag worden getroffen voor het najaar met hernieuwde kracht op dit deel van Texels kust een aanval gaat doen. TERSCHELLING. NAAR HOLLANDS VASTELAND. Dezer dagen heeft een bespreking plaats gehad tusschen de heeren Doeksen, direc teur van de Terschellinger Stoomb.-Maat schappij, Grauw, van 'de A.T.O.-dienst en dir. Badhotel N.Duinker, over het ver voer van passagiers van Terschelling en Vlieland naar het vasteland van Holland. Het resultaat van deze bespreking is ge weest, dat bij aankomst van de postboot te Harlingen, aldaar een A.T.O.-bus ge reed zal staan, welke om 10.20 naaax Alk maar vertrekt. (N.Harl. Crt.) LANDBOUW EN VEETEELT. TOELICHTING INVENTARISATIE. Zie adv. in dit nr. Van 20 Mei1 Juni 1935 zal een in ventarisatie van de Land- en Tuinbouw plaatsvinden. Onder de inventarisatie val len allen, die als georganiseerden zijn aangesloten bij de L.C.O. voor Noord- Holland, of kippen houden voor de ver koop van eieren, of meer dan één schaap houden, alsmede zij, die als georganiseer den zijn aangesioten bij Veehouderij-Cen trale, Groenten- en Fruitcentrale of Sier- teeltoentrale. De verbouw van 3 are aardappelen en minder valt buiten de inventarisatie. Gevraagd worden: oppervlakte en indeeling bedrijf, t.w. oppervlakte met akkerbouwgewassen be- teeld, alsmede specificatie van 'deze ge wassen; grootte van bet blijvende grasland;op pervlakte bloembollen, groenten en fruit, bloemkweekerij- en boomkweekerijgewas- sen; oppervlakte gecultiveerde grienden en gecultiveerd riet, erf, tuin voor eigen gebruik, woeste grond, boschwegen, enz. (alles in kadastrale maat.); zaailand en verhuurd land; veranderingen in het be drijf, als gescheurd grasland (oppervlakte welke na oogst 1934 gescheurd), ont ginning (ontgonnen grond bezet met het le gewas). Vervolgens moet een opgaaf verstrekt worden van het rundvee, verdeeld naar vrouwelijk jongvee, jonger dan 1 jaar; mannelijk jongvee, jonger dan 1 jaar; drachtig en gust jongvee, 1-2 jaar;drach tig jongvee, ouder dan 2 jaar, gust jong- jong vee, ouder dan 2 jaar (niet bestemd om vet te maken); melk- en kalfkoeien; stieren, 1 jaar en ouder; mestkalveren en mestvee en vee bestemd om vet te maken; varkens, te verdeelen naar biggen, be rieden 6 weten; varkens van 6 weken tot 50 Kg.; 50—60 Kg.; 60—70 Kg.; 70— 95 Kg.; 95—120 Kg.; 120—150 Kg.; 150 180 Kg.; boven 180 Kg.; mestzeugen; kennelijk drachtige zeugen; zeugen bij biggen; andere fokzeugen en dekrijpe beeren. Aantal veulens, in 1935 geboren; an dere paarden, beneden 3 jaar; paarden, 3 jaar en ouder; lammeren, in 1935 ge boren; fokooien, vóór 1935 geboren; fok- rammen, vóór 1935 geboren; andere schapen; kuikens, jonge hennen en ha nen in 1935 geboren; hennen en hanen vóór 1935 geboren; kuikens (jonge een-' den en woerden in 1935 geboren; eenden en woerden, vóór 1935 geboren.. Tenslotte in gemeten maat het klein fruit als afzonderlijke teelt in de volle grond, te onderscheiden ïn frambozen en ander klein fruit, alsmede pit- en steen vruchten, met verrmêlding van de onder- teelt. Voorts wordt leden-aangeslotenen ver zocht zorg te dragen, dat zij bij de inven tarisatie hun erkenningskaart met num mer kunnen toonen. Een half pond koffie, zegi Dora, en iwee ons Ihee maar naiuurlijk van: ZENUW-TABLETTEN dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2