(iwréhrom li|a "Verieden- I Polder Eierland 100 jaar. FEUILLETON HEEL VEEL SOP VOOR WEINIG GELD KENT U Het Nieuwe Modeblad Gebrek aan Opvoeding Ter plaatse van de noordhoek van 't tegenwoordige Texel lag in vroegere eeuwen liet zal velen bekend zijn een eilandje, Eierland genaamd en be staande uit een h-ooge zandplaat met dui nen. Het was met Texel verbonden door een vlak strand, waarover de hooge vloe den van de Noordzee naar binnen kwa men. Over dit strand deden die Staten van Holland in de jaren 16291630 een zanddijk leggen van de duinen van Texel, tot idie van Eierland, die aan de Westzijde spoedig aanstoof tot een duinenrij met een breed strand, terwijl aan de binnen zijde schorgronden gevormd werden. Dit zoogenaamde buitenveld, waarop veel vee geweid werd, was het begin van de hui dige polder Eierland. In Sept. a.s. zal het honderd jaar ge- 63 Ik zat maar te luisteren naar het klappen van Gourlay, ging 'David na een een oogenDlik verder, en toen het einde lijk kwam, voelde ik mij zoo slap als iets. Die Gourlay is een type. Het is je rein ste wonder. Heb je een lucifer? Weer die storende onderbreking. Do rian zat te popelen dat Fairlie verder zou gaan. Gourlay kwam in het huis en joeg Le wis de schrik op het lijf. Het toppunt kwam, toen hij jouw buis vond. Mijn buis? Ja, dat met die knoopen er af. In het huis van Lewis. Hoe kwam het daar in vredesnaam? ik had het daar gebracht. Kan je je nog 'herinmeren, dat ik je gisteren ge vraagd heb voor mij te telefoneeren Ze vertelden je toch, dat het nummer niet bestond? Nu, het is er ook niet. Gourlay stelde me voor, dat te doen. Nu, toen je aan het telefoneeren was, nam ik het buis weg. Ik bracht het naar het huis van Lewis. Snap je de bedoeling? Het hielp de detective uitstekend om hem de doods schrik op het lijf te jagen. Gourlay stelde hem aansprakelijk voor voor het on geluk, begrijp je? Ja? Ja? Het liep net zoo goed als we ge dacht hadden. Om het nu in een paar woorden verder te vertellen, Lewis was meer dan bereid om de gelegenheid, die U kunt deze patronen rechtstreeks be stellen bij de Vereen. Persbureau's, Mu- zenstraat, Den Haag. Op de postwissel- strook naam, adres, patroonnummer en maat duidelijk opgeven. Prijs 58 ct. NUTTIGE WENKEN. Als uw pan aangezet is: water er in met een hand zout. Vooral geen soda. A Een gekneisd ei kan men best koken, nadat men liet in een stukje stevig papier gewikkeld heeft. Een minuut langer koken leden zijn, dat dit buitenveld aan de oost zijde van de zee afgesloten werd door een dijk, die in 't noorden aan de Eierl. duinen, aan de zuidzijde aan de dijk van polder Waalenbuirg sloot. Aldus werd Eierland ingedijkt en daar mee een polder, plm. 3300 H.A. groot en daarmee plm. een zesde van de opper vlakte onzer haele gemeente uitmakende. Tegen die oostzijde van Eierland werd in 1846 die Eendracht bedijkt en kort daarna bij Ihet in de polder Eierland, ontstame dorp |de Cocksdorp het pol- dertje de 'Volharding, dat echter door de zee heroverd Kverd. De inham, (welke door deze bedijking ontstaan was ttusschen Eierland en Een dracht aan 1de eene zijde en het oude land aan lie andere kant, in welke inham in de '19e eeuw oestercultuur gedreven werd, verzandde Imeer en meer, waardoor de uitwatering -van de aangrenzende pol ders belemmerd kverd, terwijl de dijken ik hem gaf om te ontvluchten, aan te- nemen. Er zijn al herhaaldelijk klachten over hem bij de politie geweest op lichting, verduistering maar ze hebben 'hem nooit kunnen pakken. Hij denkt zelfs half en half, dat wij hem van moord be- scnu'tdigd hebben. Nu is hij verdwenen, en ik verzeker je, dat je nooit meer iets van hem zult hooren of zien. We hebben met Lewis voorgoed afgedaan. David Fairlie leunde achterover in zijn stoel en lachte. Dorian ging voor het raam staan, met de rug naar zijn vriend gekeerd. Hij kon CTS Zoo niet, vraagt het ter inzage in BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Zes nrs. f 1,20. Fr. p. p. f 1,50. RECEPTEN. BRUINE BOONENSOEP: 1/2 pond brui ne boonen, 300 gr. rundgehakt (balletjes), 1 L. water, een knolsetderie (kleine stuk jes), een stronk prei (zeer fijn gesneden), twee uien (gesnipperd), een laurierblaadje een kruidnageltje, 30 gr. bloem, 40 gr. boter, zout. Boonen een nacht in het wiater, aan de kook brengen, zachtjes gaar koken. Balletjes, selderij, prei, krui den |i|n het water opzetten, zachtjes 45 mnt. koken. Fruit de ui in de boter, maak met de bloem een papje, giet hierop de bouillon van Vleesch, selderij en prei en de boonen met het kookvocht. Samen aan de kook brengen, 15 mnt. zachtjes koken. Daarna de soep door de zeef wrijven. Soep op smaak brengen met wat zout en er de halletjes gehakt, selderij en pTei aan toevoegen. daarlangs bij N.O.-stormen het daarin hoog opgestuwde tvater moesten keeren. Daarom werd die inham in 1876 door een dijk afgesloten, kvaardoor polder Het Noorden ontstond. Eierland zal in Sept. van dit jaar de dag herdenken, waarop de inpoldering tot stand kwam. Dat dit met groote luister geschieden zal, is niet te verwachten, maar zeker zal de dag niet onopgemerkt voorbijgaan. Er resten trouwens nog eenige maanden om voor dit eeuwfeest passende plannen te maken. NOG EEN BROKJE HISTORIE. De eerste bewoonbare plaats in Eier land werd ingenomen door het welbeken de Eierlandsche Huis, een groote hoeve in ihet uiterste noordien van het eiland. Daarna kwam Dorpzicht, dat het Heeren huis genoemd werd, omdat de opzichters van de polderwerken daar hun residentie hadden. Duidelijk is nog aan het huis te merken, dat hier de mannen met geld ge- de biezonderheden overhetgeen hij ge hoord had, nog niet ten volle bevatten. Als liet waar was, wat Fairlie gezegd had, dan was hij vrij. Vrij. E>e wet zelf, vertegenwoordigd door de detective, had zijn vrijheid bewerkstelligd. Ongelooflijk dat de angst, die hij eenige oogenblikken terug nog had, verdwenen was. Een hartstochtelijk verlangen kwam in hem op, om naar Breaton Craig terug te gaan en Freda alles te vertellen. Hij had gevreesd, dat hij haar moest missen en nu was daar geen reden meer voor; geen reden ook voor die geheimzinnig heid, die als een druk op zijn leven was geweest. Toen hij tot de ontdekking kwam, dat zijn gedachten alleen om zichzelf draai den, keerde hij zich vlug tot DaVid, en zei, met uitgestrekte handen: Dat heb je allemaal voor mij ge daan. Eenige maanden geleden kenden we elkaar nauwelijks en nu heb je een be wijs gegeven, dat je mijn allerbeste vriend bent. Je hebt me gered, David, van O, praat er niet over. Dat wil ik wel. Ik ben er trotsch op, zoo'n vriend te hebben. Als ik het aan Freda vertel Er werd op de deur geklopt. Alstublieft meneer, zei een stem, mevrouw Faversham zou u graag willen spreken. De twee mannen vlogen naar de deur, maar Dorian was er het eerst en holde de trappen af. Bij de ingang zag hij Freda staan, bleek en nerveus. Ze kwam lang zaam naar hem toe. Dorian, ik moest komen, zei ze. Ik kon niet wegblijven, zie je, ik weet.... Hij antwoordde niet. Verscheidene De Huneschans en het Uddelermeer op de Veluwe zijn van prikkeldraadomhei ningen voorzien om dit natuurschoon te beveiligen tegen vernieling en bevuiling door dagjesmenschen. Is het niet een treurig getuigschrift van het gebrek aan opvoeding in zekere elementaire be grippen van openbaar fatsoen, waaraan een helaas nog zeer groot deel van ons volk blijkbaar chronisch lijdt? Is dan in ons land, waar geen muren veilig zijn voor het schendend krijt van de straat-i jeugd, en waar een tijd lang zelfs formeei werd toegestaan, dat in verkiezingstijden de openbare weg werd volgeklodderd met leuzen en symbolen, geen eerbied voor de rechten van het natuurschoon, of voor de eerste eischen van zindelijkheid, waar op de openbare weg of het openbare landschap aanspraak mag maken? Het schijnt zonder dwang of boete niet mo gelijk te zijn om zekere Nederlanders er toe te bewegen boterhampapieren of si naasappelschillen op te bergen op de plaatsen, die daarvoor bestemd zijn, en om aan landschap of openbare weg even veel eer te bewijzen als men mag aan nemen dat zij van vreemden zoo dan al misschien niet van zichzelf zouden verlangen Ln hun eigen huiskamers. Er zijn omheiningen noodig en en tree-prij zen om aan dezulken duidelijk te maken dat zij zich als welopgevoede menschen hebben te gedragen. Eigen innerlijke drang, eigen gevoel van verantwoordelijk heid ten aanzien van orde en netheid ontbreken naar het schijnt. Slechts de eisch van een geldelijk offer kan hier klaarblijkelijk iets nobelers wakker roepen. Maar ligt daar werkelijk het eenige cor rectief? Ongetwijfeld zijn er slechte ge woonten, die krachtige middelen eischen. Zoo wordt de Amerikanen afgeleerd om in ondergrondsche sporen en stations op de vloer te spuwen, door daaraan zulke geldboetes te verbinden, dat het directe eigenbelang reeds tot goede manieren dwingt. Misschien ware iets dergelijks ook in Nederland te overwegen. Maar de wortel van liet kwaad ligt toch in de pri maire opvoeding. En waar de gezinsin vloed tekort schiet, daar moet de school een dubbel zware taak vervullen. Een ruimere dosis stelselmatige opvoe ding in huis en school in reinheid, net heid, zin voor orde en eerbied voor de natuur, komt ons dringend noodig voor. woonid hebben, want de wijnkelders zijn van een ontzaglijke omvang. De volgende hoeven, die ook thans nog een belang rijke rol spelen, waren „De Oorsprong", dat de Heerenkeet genoemd werd, om dat hier het minder hoog in rang ge plaatste personeel woonde en de hoeve Padang. Deze woningen werden gebouwd op de kleine verheven heden in de bodem en ieder van hen heeft haar eigen historie* Het Eierlandsche Huis b.v. was tevens het oude posthuis, waar de bereden postbode op laag water wachtte, om naar Vlieland over te steken. De historie wil, dat ve len, die daar overnachtten, nooit weerom kwamen. Ze werden vermoord door de bewoners, die zich van het geld meester maakten. Het huis stond op een aparte „bol", een droog stuk, omgeven door z.g. sluften, geulen die met hoog en laag water zich vulden of leegliepen. (Wordt vervolgd.) oogen waren op hen gericht. Hij bracht haar vlug naar de trap en terwijl ze de trappen opliepen, drukte hij haar hand. Liefste, stamelde hij heesch, vertel me eens, heb je me vergeven? Jouw vergeven Hoe zoo m'n "jongen Omdat ik je niet verteld heb.... Kijk me aan en vraag dan nog eens of ik je vergiffenis geschonken heb. Hun oogen ontmoetten elkaar, ze ke ken elkaar tot in het diepst van hun ziel. Wat wat is er gebeurd hijgde ze. Alles is in orde. Alles in orde? Hoe is dat mogelijk? Dat moet je David Fairlie vragen. Hij is hier. Hij is in mijn kamer. We gaan nu naar hem toe FairlieDorian Fa versham zweeg even, niet in staat zijn groote waardeering uit te spreken. Fairlie heeft iets gedaan, dat niemand anders had kunnen klaarspelen. Hij heeft me gered. Begrijp je het? Ga met me mee. Hij trok haai- mee naar zijn kamer. Spreken was hem niet mogelijk. De on uitsprekelijke opluchting en dankbaar heid, en de vreugde Freda bij zich te heb ben, dat alles was te veel voor Dorian, Faversham. Al die emoties overweldigden hem en hij liet zich gaan; op dat oogen- blik had hij geen kracht genoeg, zich er tegen te verzetten. Hij maakte een deur open en Freda liep naar David, die haar verlegen aan keek. Het eenige dat hij zei, was: Hallo, Hoe bent u hier gekomen? Wat zij zei was: Ik weet niet wat er ge beurd is, maar Dorian zegt me, dat je hem gered hebt. (Wordt vervolgd.) OVERAL POMPONS. De belde jeugdige japonnen zijn belden opzij gesloten. Links zien we een grijze, japon met felroode pompons opzij, en op de mouwen, van de elleboog tot aan de pols. Er behoort een roode ceintuur bij. De Japon rechts bestaat uit twee deelen, een gladde rok. en een Russische blouse. Men maakt deze japon van donkergroene of bruine wollen stof, de pompons zijn afwisselend van dezelfde kleur als de japon en van een bijpassende tint. Garnituur boven rechts muts en shawl van een wollen stof met pompons in dezelfde kleur. Daaronder een kleine officierskraag, gesloten door twee pompons in een afstekende kleur i. AVONDJURKEN VOOR IONGE MEISIES Ze moeten zoo eenvoudig mogelijk zl|n. de avondjurken van onze |onge mels|es Géén inge wikkelde modellen, géén overdadige garneering maar alleen een strak lijfje, een lange, van onde ren ln wijde klokken uitloopende rok en een enkei ruim strookje of pllssée'tje ter versiering. De jurk rechts Is heel eenvoudig, maar buiten gewoon flatteus. Opmerking verdiem de eigen aardige talllelijn, die aan den hals herhaald is. Het mouwtje bestaat uit een ruim strookje, dat den bovenarm en den schouder gedeeltelijk vrij laat. Ook onder aan den rok is een strookje gezet Het llnksche modelletje Is gemaakt van soepele zijde en heeft een heel slank makenden rok. met een naad ln 't midden. Het lijfje is gegarneerd met geplisseerde strookjes.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 4