ft O MACKBOy No. 4947 48»" Jaargang Zaterdag 25 Mei 1935 .S, Piet HEERSTE BLAD. Voor de Zondag. OOK VOOR U Pruim Peinst: PRUIMTABAK N1EMEIJER Eens dwaalde Lk een poos door een oude abdij inet een zeer beroemde boe kerij. Titel na titel glijdt het oog voor bij. Men kent bijna geen naam. De biblio theek telt 180.000 deelen, geloof ik; voor ons is het bijna alles verbleekte, ver gane glorie. De mensch komt en gaat; geen gedachtenis zal van hem meer over zijn. Maar dieper wordt dat gevoel, als wij inzien, dat kennen en weten der mensch- heid wel veel verder reikt dan dat van de individueele mensch, maar ook prac- tische en principieele grenzen heeft. Practische: een aardbeving; een geheel land is ten onder. Een reeks oorlogen: een geheel volk of een geheele bescha ving is vernietigd, de aanblik van oude, voorbijgegane grootheid Egypte's pyra- miden, Jeruzalems tempel, Constantino- pels Aya Sofia en Athene's Akropolis zegt ons in één minuut: grootheid ver gaat. Ach, wij arme menschen, woelend over de oppervlakte eener kleine planeet, hoe weinig duurzaam zijn de bouwsels onzer handen en onzer gedachten. Maar ook, indien wij veronderstellen, dat dit alles de eeuwen door zal blijven bestaan, dan zouden wij nog tot het een voudige besef komen, dat onze geest niet toereikte, om het diepste geheim der schepping te doorvorschen, gebondenen die wij zijn aan onze eigen geestelijke organi satie. Dit is de deemoed, waarmee wij staan tegenover het wonder der dingen, die ons omringen. Dit geeft het eerbiedig luiste ren naar de harteklop der werkelijkheid, of wij Iets mochten verstaan van het leven zelf. Dit gevoel van deemoed, dat tevens dat van afhankelijkheid schept, verhin dert alle eigenwaan, alle hoogmoed in de mensch. Hoe dieper men tracht door te dringen, op hoe meer raadsels stuit men. Groeiende deemoed is de schoone vTucht van toenemende kennis en rijpen de ouderdom en deze is niet te verwarren met gevoel van onmacht, wanhoop en ver twijfeling. Integendeel. Waar echte deemoed is, is ook gevoel van gebondenheid, die ons aan de levenstaak vastsnoert. Twijfel en cynisme zijn de ziekten van het tegen woordige Europa. Waar overmatig ver trouwen op menschelijk kunnen heerscht, wordt, bij tegenslag, de wrange ontgoo cheling licht tot bijtende spot. Waar de deemoed zijn intrek nam, daar blijft de desillusie als kind der waanwijsheid uit de menschelijke woning. Moed zij deze tegenwoordige tijd toe- gewenscht, en geloof dat wij een taak te vervullen hebben en kunnen vervullen. Wij, dat is allen. Geen grootsch gebouw rijst zonder architect, maar zelfs het kind, dat de vader-grondwerker zijn boterham men en keteltje koffie brengt, heeft aan de bouw mede-gearbeid. De meeste men schen staan dichter bij dit kind dan bij de architect, maar in ieder kan de zuivere bedoeling zijn om zijn werk te verrich ten zoo goed mogelijk. Ik heb inderdaad een kind gekend, dat maanden lang een keteltje koffie met een pak boterhammen bracht naar een in aanbouw zijnd huis, en, toen het groot geworden was, 't gevoel had, dat dit huis ook een stukje van zijn werk was. Deze zuivere vreugde aan de arbeid voor ons zelf en anderen geeft de moed tot arbeiden. En arbei dende, verliest men de twijfel: er wordt niet gevraagd naar slagen of niet slagen; men arbeidt. Zoo hooren deemoed en moed bijeen als het schoone tweetal .dat het mensdhe-: lijk leven leidt en stuurt, en ons m die innerlijke harmonie brengt met de hoogste werkelijkheid, die alleen de vrede des levens uitmaakt. ZONDAG, 26 Mei 1935. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllHlllllllllUlllllllllllllfllfflli VOOR HOOFD EN HART ZONDAG. Wie een vriend zonder gebreken zoekt blijft zonder vriend. MAANDAG. Zoodra wij bij de strijd beginnen toor nig te wonden, vechten wij niet langer voor de waarheid maar voor onszelf. Carlyle. DINSDAG. Vergeet de uren, waarin ge verdriet ge had hebt; maar vergeet niet, wat ge toen geleerd hebt. WOENSDAG. Het kan soms gebeuren, dat u een on verdiend verwijt treft. Vergeef het dan de gene, die zich vergist heeft, en bedenk, hoe dikwijls gij een veelverdiend verwijt ontgaat. DONDERDAO. Uren van zelfbezinning zijn heilzaam, al zijn ze soms pijnlijk. VRIJDAG. Geef steeds gehoor aan uw geweten; dat is uw rechter. ZATERDAG. Wenscht elkander zegen toe, maar voor al, weest elkander tot een zegen. ||||||4 Twee soorten luidjes bereiken lillik nooit wat: zij die nooit kunnen wat IIIHI4 hun gezegd wordt en zij, die al- 1111114 leen maar kunnen, wat hun gezegd IHIII4 wondt. BOSCHBRAND. De Burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat het ingevolge het door Burgemeester en Wethouders uitgevaar digde „Voorschrift ter voorkoming van gevaar voor bosch-, heide- en helmbran- den" verboden is tusschen 1 Maart en 1 October in de naaldhoutbosschen bin nen deze gemeente sigaren, cigaretten of pijpen te rooken, brandende bij zich te hebben of weg te werpen of aan te steken. Op overtreding van dit voorschrift is bij artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht straf bedreigd, bestaande in hechtenis van ten hoogste 14 dagen of I geldboete van ten hoogste f100. Texel, 10 Mei 1935. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Texelsche Berichten bedenkt moet black-boy zijn. AFD. TEXEL VOLKSONDERWIJS. In aansluiting op ons verslag van de afd. vergadering van Volksonderwijs, in in vorig nr., kunnen we nog meedeeien, dat besloten werd in het nieuwe seizoen een tweetal propaganda-avonden te be leggen, een met een spreker-propagan dist, en een, aan de tooneelkunst gewijd. Met het Nut zal overleg worden gepleegd over voor werkloozen te organiseeren cursussen. In vorig nummer reeds vermeldden we het resultaat der vergadering, welke Dinsdag in Pen's Zaal op verzoek van tien leden van Bloembollencultuur werd belegd. Hier volgt een overzicht der be sprekingen. De vergadering werd geleid door de heer H. Leber, voorz., die het doel van deze samenkomst uiteenzette. Men kon het reeds vinden in de annonoe, waarin deze vergadering aangekondigd werd. Spr. herinnerde aan tiet adres, gericht aan H.M. de Koningin en inhoudende het verzoek om geen roeheffing te willen op leggen. Het bleef tot heden zonder re sultaat. Er werd zelfs geen antwoord op ontvangen. Spr. ging de geschiedenis van de saneering na en zeide, dat men er over het geheel niet erg tevreden mee was. Hij besloot met de wensch, dat de besprekingen een aangenaam verloop zou den hebben en men zou zoeken naar het geen vereent, niet naar wat verdeelt. Namens de leden, die opheffing van de saneering en al wat daaraan vastzit voor staan, voerde Dr. M. D. Dijt het woord. Spr. zette uitvoerig uiteen op welke gron den met kracht en klem op beëindiging van de saneering moet worden aangedron gen. Wij hebben er niet 't minste vertrou wen in, aldus spr. Ze is allerminst doel treffend. Ze is mede oorzaak van ver plaatsing der cultuur naar het buitenland. Zijn niet reeds 16 H.A. bij Keulen met Spunren en Sions beplant? Ook in Enge land en Frankrijk breidt de teelt zich uit. Dat wordt ons land, dat op uitvoer aan gewezen is, op de duur noodlottig. En, we hebben toch al een zware strijd te strijden tengevolge van valutaverschillen. Er is met de saneering onbillijk omge sprongen. Het was de heer Lafeber, die beweerde, dat de slimmeriken er het best afkomen. Er wordt ook nogal ont doken. Ook is wel eens ontheffing ver leend op grond van eenige waterschade Waar is de grens, waar het recht? Wij willen vrije teelt en vrije prijsvor ming, zooals in het buitenland. Ik houd van mijn land en van mijn eiland, maar als het hier zoo gaat, zou ik liever in Engeland zitten. En we moeten er toch voor oppassen, dat deze geest niet over ons vaardig wordt. Voorz. feliciteerde de heer Dijt met deze z.i. uitstekende inleiding, al was hij het er niet geheel mee eens. Ook zonder saneering heeft verplaatsing van de teelt naar het buitenland plaats, alhoewel min der. Grooter rol dan de saneering zou z.i. het valuta-verschil spelen. Bovendien zou het buitenland z.i. met beschermende maatregelen komen, indien de teelt hier vrijgelaten werd. De heer N. Schuma- ker zoekt de oorzaak van de verplaatsing in het snijbloemenverbod hier te lande. De heer W. H. Lap betoogt juist op grond hiervan de noodzaak van ophef fing saneering. De heer I. Vlessing: De saneering moet opgeheven, maar in op heffing teeltregeling zie ik geen heil. Duitschland staat economisch aan de rand van de afgrond. Wanneer dat niet meer atneemt, krijgen we hier overproductie. Zonder teeltregeling zie ik de toekomst donker in, zoolang het vrije handelsver- GESAUSDE ZWARE keer nog niet hersteld is. Wat teeltver plaatsing betreft: die krijgen we toch, wanneer de teelt buiten onze grenzen voordeeliger is dan hier, door welke om standigheden ook. De heer N. Rijk: De laatste 27 jaar is de teelt van Spunren en Sions steeds loonend geweest. Ik be taal voor 280 bedjes f300 huur, voor teeltbewijzen f250, roeheffing f150. Elke week heb ik zoo f 14 op te brengen. Ik ben afgeslacht. De heer Joh. Parle- vliet: Ook vóór de sanoering verplaatste de teelt zich naar het buitenland. Zonder saneering zal het buitenland gaan contin- genteenen, invoerrecht verhoogen, enz. De Tex. kweekers tezamen moesten een teeltregeling ontwerpen om te voorko men, dat er van Spurren en Sions waarvan Texel bijna alleenleverancier is teveel aan de markt komen.'Mijn be zwaar tegen de saneering is, dat de kleine kweekers de dupe worden. Daarom zou ik, indien met 't oog op a.s. openstelling van Amerika teeltuitbreiding wordt toe gestaan, daarvan allereerst de kleine kwee kers willen laten profiteeren. De 'heer W. H. Lap betoogt, dat de Hollandsche kweekers in Amerika oorzaak werden van het invoerverbod. De heer Flens ver wacht bij vrije teelt spoedig overproductie. De voorz. vindt het verstandig de teeltbeperking voorloopig te handhaven. Het vorstjaar 1929 hoeft geleerd, hoe spoedig een tekort aangevuld is. De heer S. J. Flens meent, dat de actie tegen de sanëering vnl. zijn grond vindt in de roeheffing. De uitslag van de hierop gehouden stemming gaven we reeds: tegen sanee ring 13, voor 14, blanco één. Aangeno men werd voorstel Joh. Parlevliet (be halve de teeltbeperking alle saneering van de baan.) Over de vraag of de teeltregeling onder controle van de regeering of van het vak moet komen, zal nader worden gediscussi eerd. Aan het slot spreekt dr. Dijt: Ik heb heb nu al vaak gewaarschuwd. Het heeft niet geholpen. Ik waarschuw nu niet meer. Men doet maar wat, met een Franschej slag. Denk de consequenties eens goed door. Probeer zelf eens een teeltregeling op papier te zetten. In volgende vergade ring hopen we elkaar te kunnen vinden. Voorz. bestrijdt de woorden, volgens welke de leden, die het niet met de heer Dijt eens zijn, niet rijpelijk zouden heb ben nagedacht en sluit hierna de vergade ring. IIHIIIIIIIIllllllllIHniRHIlfflIIHHIIItmHIH RECENSIES. PERSIL. De N.V. Ostermann en Co. deed ter gelegenheid van de opening der Persil-school te A'dam een in offset uit gevoerd album verschijnen, met tal van biezonderheden omtrent deze school en de Persil-waschmethode, welke de laatste jaren zooveel opgang heeft gemaakt. Dank zij de goede eigenschappen van dat wasch- middel. Maar ook dank zij de reclame! waaraan de N.V. het nooit deed ontbre ken. Het album ziet er keurig uit. |||4 De beste plaats, vanwaar ukunt 1114 starten naar sucoes is de plaats, 1114 waar ge NU staat. TEXELSCHE COURANT TABAK Wordt vervolgd Man! Het is zoo taai, zoo sappig! 't Duurt zoo lang en 't smaakt zoo fijn! Toe probeer óók eens zoo'n pruimpje, BLOEMBOLLENCULTUUR. M 50

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1