RAADGEVINGEN om ongevallen door electrische stroom te voorkomen ,2 Koffie De uitslag van de stemming over het voorstelJoh. JParlevliet („behalve de teeltbeperking, de iheele saneering van de baan") aan de orde gesteld in de verga dering van Bloembollencultuur (zie le pagina) was: IS voor, zeven tegen. Hiermee dient ons verslag te worden aangevuld. POLYGOON OP TEXEL. Naar Lammeren, Zilvermeeuwen en „Waterwolf". In antwoord op een uitvoerig schrijven aan de N.V. Filmfabriek Polygoon te Haarlem, wier weekjournaals een der meest gewaardeerde attracties vormen van de programma's in Tex. Bioscoop The ater deelde de directie van deze fa briek ons mee, voornemens te zijn Maan dag 27 Juni a.s. in onze gemeente ges luidsfilinopnamen te doen verrichten. Voorloopig zullen hiervoor in aanmerking kunnen komen de lammerenmairkt, de zil vermeeuwenkolonie in de Westerduinen en de N.O.-kust van Texel, waar deze door de zee zoo ernstig wordt bedreigd. Het ligt in de bedoeling de films in Tex. Bioscoop te doen vertoonen. Maar en daarvan moeten we de beteekenis niet onderschatten ze zullen ook draaien in vrijwel alle andere bioscopen, m ons land en zeer waarschijnlijk ook buiten onze grenzen. Wij waardeeren het daarom ten zeerste, dat Polygoon zich de moeite van'n bezoek met haar geluids film-apparaten aan Texel wil getroosten. We zijn er zeker van, dat de operateurs hier zooveel interessante onderwerpen zul len aantreffen, dat ze hun moeite ruim beloond zullen zien. Wij zullen wel van de partij zijn en hopen u in volgend num mer van deze film-expeditie verslag te mogen uitbrengen. We verheugen ons bij voorbaat reeds op het vooruitzicht: een pracht stukTexel- propagaiida, dat onze burgerij geen centje kost en buiten de groote pers, wier invloed we niet gering achten nieuwe mokerslagen op de noodklok, welker ge luid toch eindelijk zal moeten doordringen, tot wie hulp kunnen, willen en mogen ver kenen aan Texels bedreigde N.O.-kust. V Polygoon zal verhinderd zijn ook bij de onthulling van bet Esperanto-Monu ment op Donderdag a.s. aanwezig te zijn. De kosten blijken te hoog om voor zoo'n enkele gebeurtenis hoe belangrijk op zichzelf naar Texel te komen. HET „LANDJAHR" BEGINT in Duitschland. Telken jare worden de jongens van 13 en 14 jaar eenige tijd aan de ouderlijke macht onttrokken, om op het land te gaan werken. Een vxoolijke „Landbursche". C.Z. EENDRACHT. Dinsdag word in De Zwaan vergaderd door de leden van C.Z. Eendracht onder kiding van de heer C. Stoepker. Na opening en lezing der notulen wordt bij monde van de heer J.Roeper door de Financ. Comm. verslag uitgebracht over de controle van het financ. beheer. Alles werd volkomen Tn orde bevonden. Goed keuring van rekening en balans volgt. Wegens vertrek worden op verzoek van hun lidmaatschap ontheven de heeren J. Biersteker en G. Brak. TOESTAND ZUIVELINDUSTRIE. Volgen: Mededeelingen door de heer Ens, directeur. Hieraan ontkenen we het volgende: Een moeilijk boekjaar is afgesloten. Vooral voor de veehouder. De econ. toe stand wordt al slechter, hoofdzakelijk door afsluiting van de grenzen. Duitschland,. vroeger onze grootste afnemer^ heeft zijn ".ontingenten belangrijk verlaagd. Boven dien verloopen de betalingen zeer slecht, (achterstand ruim 20 millioen). Frank rijk: gesloten voor boter, contingenten voor kaas worden al kleiner, invoerrech ten hooger, tevens groote concurrentie door z.g. „Hollandsere kaas", in Frank rijk gemaakt, welke in vorm en kleur met onze Edammers overeenkomt, maar overigens slechte namaak is en dus af breuk doet aan ons echt Holl. product. Belgié is nog een vrije markt, maar dooi de val van de Belga kreeg de export weel een gevoelige slag, terwijl de concurrentie er op de markt fnuikend is. Engeland neemt tegen zeer lage prijzen onze over tollige boter. We hebben daar te concur- reeren tégen de Deensche boter. Dat in Engeland de Holl. boter zoo laag in prijs is, is de Holl. boer terecht een doorn in het oog. Vandaar, dat er op aangedron gen wordt ,de boeren in de gelegenheid te stellen, heffingvrije boter of boter te gen gereduceerde prijs te bekomen. Op margarineboter zit 54.5 ct., op boter 110 ct. heffing per Kg. Deze heffing komt de boer via het landbouworisisfonds ten goede. Dus zit er in het eten van mar garine voor de boer geen voordeel, al kost 1 Kg. margarine f 1.08 en de boter, (die de boer tegen verminderde prijs van de tabriek kan bekomen) plm. f 1.50. Met steeds grooter moeilijkheden heeft de zuiveluitvoer te kampen. Lan den, vroeger onze grootste afnemers, trachten meer en meer in hun behoeften te voorzien. Eenmaal zal de tijd moeten komen, dat men internationaal tot de overtuiging komt, dat het tegenwoordige stelsel van economische afsluiting opge heven moet worden, omdat het tot ar moede leidt. Teekenen, dat men tot dit llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIHillllll UIT DE OUDE DOOS. Ililll!ll!l|!||||l llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VOOR VEERTIG JAAR. Advertenties Texelsche Courant Mei 1895: Lammerenvervoer naar Leiden per vee stoomboot Reserve. Lammeren worden voor 22 ct. per stuk aan de markt gele verd, terwijl de lammeren tegen markt waarde verzekerd worden. W. WUIS, Den Burg. Edammers 30 ct. per stuk. A DROS Az„ de Cocksdorp. Deurwaarder C. DE WIJN zal 25 Mei te de Cocksdorp groote partij hout en ijzerwerk verkoopen, alles afkomstig van de gestrande Zweedsche bark John Fought. Oproep sollicitanten vader en moeder Alg. Weeshuis, Den Burg. Tractement t300 per jaar benevens vrije woning, voe ding en geneesk. hulp. Inl. verstrekt P. P. Kikkert, voorz.-regent. 23 Mei 1895 werd uit de Waal gemeld, dat daar 90 ct. voor een Kg. wol werd betaald. Dit, gevoegd bij een hooger prijs voorde lammeren, (gemidd. 911.50 gld.) gaf aanleiding om een gunstiger tijd voor de boerenstand te verwachten. (Het moge zijn, dat we spoedig een „herdruk" van dit bericht, op onze tijd van toepassing, kunnen opnemen. Red.) inzicht komt, neemt men in Amerika waar, dat met een groot tekort aan vet te kampen heeft, waaraan te danken is, dat Nederland een groot kwantum daar heen heeft kunnen afzetten. We moeten ons echter aanpassen en een zoo goed mogelijk gebruik maken van de afzetge bieden, die nog onder ons bereik liggen. Gelukkig is het kaasverbruik in ons land de laatste jaren belangrijk toegenomen (lager prijzen, o.a. door lager winst marge). Jammer, dat door de huidige maatregelen het verbruik van boter en melk juist daalt. C.Z. EENDRACHT. Botermaker Suierveld, benoemd aan C. Z. Dageraad, te Burgerbrug, werd na de winter opgevolgd door de heer Doorn bos, uit Stompetoren. Controleur 1de- ma benoemd te Ezinge, opgevolgd door B. Oostra, te Smilde. Aanvoer afgeloopen boekjaar 2.813.226 Kg. Gemidd. 3.17 pet. vet. Gem. prijs pel pet. vet 1.18; per Kg. melk 3.74; per L. melk 3.85. Het bestuur stelt voor na te betalen twee ct. per 100 Kg. geleverde melk en evenveel bij te schrijven bij het ledenkapitaal. Verder: afschrijving op de gebouwen f5000; fusie de Hoop f750; van de melkinrichting f267.45; van uit breiding inventaris f230.60; bij het re servefonds f750; ledenkapitaal f294.13. Totaal f7292.18. Conclusie: Wij hebben aan onze ver plichtingen voldaan en kunnen tevreden zijn over het resultaat 19341935. De melkaanvoer is erg tegengevallen door groote droogte en saneering. Maar onze prijs per pet. vet kan de vergelijking met die van iedere andere modern ingerichte fabriek doorstaan. Balans en expl. rekening worden onver anderd vastgesteld. Rondvraag: De heer C. Roeper spreekt zijn diepe teleurstelling over het kleine aantal aanwezige leden uit. Ook de af wezige leden, zoo zegt hij, moeten er zich rekenschap van geven, dat zij voor een aanzienlijk bedrag aansprakelijk zijn en dat het ook hun belang is, dat de fabriek goed werkt. Zij moeten ook hun belang stelling toonen. Ieder lid behoort propa ganda te maken voor zijn zaak. Aan het slot spreekt directeur Ens de wensch uit, dat de regeering spoedig doeltreffende maatregelen neme inzake zuivelsteun en dat de producten beter af zetgebied mogen vinden. Ik hoop, zoo zegt hij, dat allen zooveel mogelijk onze zaak zullen steunen door zooveel mogelijk melk van uitstekende kwaliteit te leveren. Voor de reeds ondervonden medewer king brengt de directeur allen dank, waar na sluiting volgt. llliillillllüililllllllllllilllllllllllllllHllllllilllllllllUIJ llllllllllll KIEKJES MAKEN. lllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllüll WAT A1EN NIET MOET DOEN. Gij behoeft niet steeds met de rug naar de zon te staan als ge kiekt. Zijlicht is beter. Tegenlicht vaak mooier. Maar laat de zon niet rechtstreeks in uw lens val len. Als de zon achter een wolk is en', vooral bij zonsondergang kunnen dik wijls prachtige opnamen van zeegezichten en wolkenpartijen vervaardigd worden. Tracht niet onder dicht, overhangend geboomte momentopnamen te maken; het gebladerte neemt veel meer licht weg dan u vermoedt. Geef de camera een stevig steunpunt, gebruik een kleiner diafragma en maak een korte tijdopname. Fotografeer geen personen of kinderen, die zich in rechte lijn voorbij de lens van de camera bewegen. Neem ze liever als zij naderen en dan niet te dicht bij. Indien later de figuren grooter gewenscht worden, kan er altijd nog een vergrooting van gemaakt worden. Probeer binnenshuis geen moment opnamen te maken. Maak een tijdopname, waarbij de camera op een statief, een ta fel of ander voorwerp rust. In een kerk of ander tamelijk donker interieur zal men vaak een halve minuut of langer moeten belichten. Ervaring en een goede belichtingsmeter zijn hierbij de beste gids. MAAK HET U GEMAKKELIJK! SCHIERMONNIKOOG. De in ihet westen van het eiland gelegen duinen zijn in het algemeen goed begroeid. De zeedistel wordt er vrij veel aangetroffen, terwijl de groei van de duindoorn er verbazingwekkend is. In dit gedeelte liggen verschillende valleien, welke als wilde graslanden en voor een klein gedeelte als tuintjes worden ge ëxploiteerd. Deze duinen zijn voor bebossching zeer geschikt, hetgeen de eigenaar aanleiding heeft gegeven op twee plaatsen een be scheiden proef te nemen, met 't resultaat, dat goedgroeiende boschjes van ongeveer 25 jaar en jonger kunnen worden getoond Bij deze bebossching is meerendeels Cor- sicaansche den gebruikt, terwijl de Oos- tenrijksche den in mindere mate voor komt. Voorts zijn proeven genomen met de bergden, de grove den, de Picea ca nadensis B. S. P., de Sitkaspar en de eik, terwijl in de laagste gedeelten els en berk wonden aangetroffen. In totaal is een oppervlakte van ongeveer 55 H.A. beboscht. De boschjes hebben veel te lijden gehad van het konijn, dat vroeger in groote hoeveelheden op Schiermonnik oog voorkwam. Thans wordt dit schade lijk gedierte verdelgd. Graaf von Bernstorff, die een bosch bouwopleiding genoten heeft en "in Duitschland uitgebreide bosschen bezit, is een groot liefhebber van de boschbouw. Zijn streven is steeds gericht geweest naar de oplossing van het probleem der goedkoope bebossching. Zoo heeft hij proeven genomen om zonder grondbewer king de Oostenrijksche en Corsicaansche dennen met de klemspade te planten; een ongeveer zes jaar oude cultuur, waarvan de kosten zeer laag zijn, vertoont een uit muntende groei. Voorts werden proeven genomen met het zaaien van berk, welke bezaaiingen in het algemeen zeer goed zijn geslaagd. In 1911 is de heer von Bernstorff vol illusies met de bebossching van Schier monnikoog begonnen en hoewel de bos schen zeer goed groeien, zijn de resulta ten met de verkoop van het hout verkre gen, bedroevend. Het dunsel is onver koopbaar, waarvan het gevolg is, dat er in de bosschen een groote achterstand bij de dunningen is opgetreden, waardoor de bosschen verzwakken. De eigenaar heeft danook besloten van verdere bebossching af te zien, hetgeen m.i. zeer te betreuren is, aangezien de aanwezigheid van een bosch van een paar honderd H.A. een zeer gunstige invloed op de badplaatsontwikkeling en het vreemdelingenverkeer van Schiermonnik oog zou hebben. P. BOODT. INTERN. FILM-CONGRES. Een groepje Chineesche afgevaardigden op het onlangs te Berlijn gehouden In- tern. Filmcongres, aandachtig luisterend naar de speeches. \Cterk nooit aan voorwerpen ot TSidingen (inzetten van stoppen, repareeren van snoeren, e.d.) zoolang de hoofdschakelaar is ingeschakeld of nog beter: verwijder zelf tijdelijk de zekeringen uit uw installatie, waardoor voorkomen wordt, dat een ander toch weer stroom opzet. o Vul nooit een melkkoker, waterketel of dergelijk t oestel,terwijl het ingescha keld is. o Schenk nooit uit een waterketel, melkkoker of dergelijk toestel, terwijl het nog ingeschakeld is. o Gebruik nooit snoeren, contactstoppen of andere electrische apparaten, die niet geheel in orde zijn. Wanneer ge ook maar de minste prikkeling of schok gevoelt bij het hanteeren van een electrisch toestel, die u doet vermoeden, dat het apparaat „onder spanning staat", waarschuw dan uw electricien, opdat deze het toestel kan nazien. Je keni een huisvrouw aan de koffie, zegt Dora, en bij mij mogen ze komen! m m mm mm m iW O

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2