TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Zorg voor deugdelijke aarding uwer electr. toestellen, H. M. de Koningin bezoekt Oen Helder. Zorg voor deugdelijke aarding uwer electr. apparaten, Woensdag 5 Juni 1935 STOOMBOOTDIENSTEN. TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35. Van den Helder: 6.50; 10.—; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- mi Feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Van den Helder: 9.—; 12.20; 6.30. AUTOBUSDIENSTEN DEN BURO-DE KOOO v.v. Van den Burg: 8,15 4.—** 5,30. Van de Koog: 8,45 4,15** 6,00. beteekent Woensdags en Zaterdags niet. DEN BURG-DEN HOORN v.v. Van den Burg: 10.10 5.30. Van den Hoorn: 10.30 6. DE COCKSDORP—DEN BURG v.v. Van den Burg: 9.11.3,45'; 5,30. Van de C.: 8.—; 10.— 1.20; 4.—. Zaterdags en Woensdags van den Burg 1.45 n.m. in plaats van 3.45. Zondags van de Cocksdorp 9.30 v.m.; van den Burg 10.30 v.m. AUTOBUS DEN HELDER-ALKMAAR. Van den Helder: 7.10; S8.40; 9.10; 10.10; 12.10; 13.25; 14.10; 15.25; 16.10; S17.40; 18.25; 19.10; 20.25. AUTOBUS ALKMAAR-DEN HELDER. Van Alkmaar: 7,10; S7,40; 8,40; 9,40; 10.40; 12.40; 13.40; 14.40; 15.40; SI 6.40; 17.40; 18.40; 20.40. 5 Snelbus. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Donderdag 6 Juni 1935, des namiddags te 4 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 3 Juni 1935. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Mededeeüngen 2. Begrooting Algemeen Weesbuis voor 1935. 3. Vaststelling kohieir hondenbelas ting voor 1935. 4. Verordening tot afwijking van de Winkelsluitingswet. 5. Wijziging bouwverordening. 6. Maatregelen ter bevordering be strijding Groote Nareisvlieg. 7. Vaststelling verordening op de hef fing van vergunningsrecht. 8. Bijdrage voor verstrekking in na- tura aan langdurig werkloozen. 9. Aanbieding rekening N.V. T.E.M. over 1934. 10. Wijziging statuten N.V. T.E.M. 11. Wijziging gemeente-begrooting voor 1934. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Door het uitblijven van bericht van het Z.V.S.-elftal, den Helder, bepaalde ons voetbalprogramma zich Zondag slechts tot een oefenwedstrijd tusschen 2 Jun. adsp. combinaties. Na gelijkopgaande strijd werd door gr.-zw .met 53 gewonnen. Door tamelijk forsch spel en hard werken inplaats van door zuiver combineeren en positie kiezen, kon deze wedstrijd ons slechts bevestigen, dat na intensieve trai-. ning nog wel wat goeds te verwachten is. We hopen echter, dat tegen 'Z.A.C.- adsp. zoo goed als mogelijk gespeeld wordt. Nu we ons reeds a.s. Zondagavond (le Pinksterdag) gereed maken voor de ont vangst van onze gasten, Z.A.C., deelen we de pleegouders mede, dat vandaag, Woensdag, aan ieder wordt medegedeeld, welke gasten zdj zullen ontvangen en ver dere noodige gegevens. De elftallen worden in de Tex. Courant van Zaterdag a.s. bekerrd gemaakt. Even kan ik nog verklappen, dat er om prijsjes gespeeld wordt. Het Pinksterprogramma kan eerst he den worden vastgesteld; zie hiervoor vol gend nr. Voor Texel I. komen Alkm. Boys op bezoek. TRAINING. Hedenavond oefenen leden op het oefenterrein Schildereinde. Benut deze avonden zooveel mogelijk. Donder dagavond trainen adsp. le ploeg aanvang zeven uur daarna de anderen. Zorgt er voor, dat de leider tevreden is. Donderdagavond 7.30 uur speelt Texel Jun. comb, tegen een schoolelftal uit den Haag, dat eenige dagen op Texel ver toeft. Jun.W.Geus B.Mulder S.du Porto Nan Huisman H.Neijens I.Bootl K.du Porto W.Mulder Th.Lap I.Hillen P.Keesom Verzoeke bij verhindering even afbe- richt Schildereinde 63. Ons bereikte een bezoek om Dinsdag morgen een wedstrijd te spelen eveneens tegen een elftal uit een Vacantiegezel- schap. Zoo juist vernemen we, dat ook Tex. fanfare mede zal werken aan ons Pink sterprogram, zoodat we in samenwerking ook met de Dames Gymn. Vereen, van een goed programma verzekerd zijn. KORFBAL. Voor de op le en 2e Pinksterdag te Leeuwarden te houden seriewedstrijden heeft de T.K.B. met één twaalftal inge schreven. Hiervoor zijn de volgende spe— lers(sters) aangewezen. Jb. Kalis, W. Cupido, P. Lap, D. Duin- ker en tnej. M. Lap (Zwaluw); H. Stolk en de dames A. en R. Nieboer (SVC); B. Kiewiet, en de dames A. Dogger, F. Kikkert en M. Lagerveld (Verdo Nigro.) Door het niet beschikbaar zijn van de O.K.C. en E.L.T.O. spelers is dit niet het sterkste T.K.B. 12-tal dat samengesteld kan worden. De eerste wedstrijd wordt gespeeld le Pinksterdag om 2 uur. Ver trek van Texel 7.30 uur. HET SCHAPENPOTJE. Een lichtpuntje aan de donkere orisishe- mel: het Schapenpotje zal eindelijk dank Caij Juct onvermoeid werken der Tex. Landb. Org. voor een vervroeg de uitbetaling! worden uitgekeerd en jwel ovelrt de jaren 19331934 in één be drag, zijnde fl,per lam p.j.. Het is hartelijk welkom. Een tweede lichtpuntje zij het een Iheel klein (was dit: Maandag vlotte bij wat hooger prijs de lammerenhandei wat beter dan vorige week; prijs van vier tot zeven gld.gemidd. f5,50. door 3-aderig vol-gummileiding en stekker met nardcontact. Gisteren heeft H.M. de Koningin het aangekondigde bezoek aan Den Helder ge bracht in verband met de onthulling van het borstbeeld van Prins Hendrik en van het Reddingmonument op het Westplein, aldaar. 's Avonds te voren reeds was H.M. per koninklijke trein gearriveerd. In band met een lichte keelaandoening, kon Prinses Juliana geen gevolg geven aan haar voornemen de Koningin te vergezel len. Het feestelijk bezoek werd begunstigd door goed weer, al zag het er aanvanke lijk wat dreigend uit. Duizenden en nog eens duizenden belangstellenden waren op de been om toch maar zoo weinig moge lijk te missen van de plechtigheden van deze dag. Velen ook waren er van buiten gekomen. Ook van Texel. T.E.S.O. 'gaf vervoer tegen halve prijs en voor school kinderen zelfs gratis. Dat gaf op zichzelf reeds een drukte van belang ,aan de ha-/ ven. Om tien uur marcheerden bijna 300 schoolkinderen met een groot aantal lei- dersjsters) van de Groeneplaats om on der leiding van het bestuur der Alg. Qranjevereen. een bezoek aan den Helder te brengen. Texels Fanfare had zich aan de kop gesteld van de blijde stoet, welke medewerking zeer gewaardeerd werd. Te den Helder aangekomen, werd naar de Kerkgracht gewandeld, waar ongeduldig het oogeiiblik werd verbeid, waarop de Koninklijke auto met H.M. daar passeeren Door T.E.S.O. werden bijna 600 per sonen (schoolkinderen, geleiders, Tex. Fanfare) gratis vervoerd. Van de goed- koope dagretours maakten 200 Texelaars gebruik. Door de goede zorgen van direc teur Stompff had het vervoer hoewel grooter dan tevoren opgegeven was op vlotte wijze plaats. Des morgens begaf H.M. zich eerst naar het Havenplein, waar de Stafmuziek zich had opgesteld en waar door een bataljon marinetroepen, w.o. een compagnie adel borsten, gedefileerd werd. Een duizend koppige menigte was daar tevens getuige van de plechtigheid bij het gedenkteeken „Voor hen, die vielen", aan welks voet i door H.M. een krans werd gelegd. Op 2e Pinksterdag houdt L.R.Texel een jachtrit. Afrit 10 uur v.m. van den Burg. i leder kan zich daarbij aansluiten. VOOR DE RECLASSEERING. Het plaatselijk comité voor de Nation. Reclasseeringsdag, dat f94.28 als op brengst van de collecte op Texel aan het Centraal Bureau heeft kunnen overmaken deelt mee, dat tot heden in het gansche land reeds f60.000 voor dit doel bijeen werd gebracht. DE KOOG. V.V.V. TEXEL. Zaterdag belegde V.V.V. Texel een le denvergadering in café L. den Braven alhier; ze werd door plm. 20 personen bij gewoond en geleid door de heer N. Schu- maker, voorz., die in zijn openingswoord dank bracht aan secr. G. Michels voor het vele werk, door hem in het belang der leden verricht. Na lezing der notulen gaf de secr. een overzicht van de pogingen, welke destijds in het werk zijn gesteld om de Vereen. Texel en Mooi Texel samen te voegen. We hebben destijds de brieven, hierop be trekking hebbende, alle gepubliceerd en mogen veronderstellen de lezer volledig omtrent de gang van zaken te hebben in gelicht. De secr. betreurde het feit, dat alle pogingen strandden en schreef de actie van Mooi Texel, om V.V.V. Texel tot samenwerking over te halen, alleen toe aan financieele overwegingen. De stand van Mooi Texel op de V.V.V.-tentoon- stelling in de Apollo-hal te Amsterdam was, zoo gaf de secr. toe, werkelijk goed. Texel kwam daar z.i. prima uit. De stand had de le prijs verdiend om zijn groote propagandistische waarde, maar over het geheel was deze tentoonstelling volgens Mr. Bosman die in het comité zitting had en in de .vergadering van V.V.V.'s benoorden het IJ te IJmuiden over de resultaten sprak een fiasco. Het bezoek was erg tegengevallen. En toch kostte die tentoonstelling aan Mooi Texel wel f1200. Daar zal bovendien nog plm. f500 voor de Jaarbeurs bijgekomen zijn. Mooi Texel tracht ons afbreuk te doen, ver volgde spr., door adv. te plaatsen, waarop alleen leden van Mooi Texel mogen schrij ven. Inmilddels werkt de actie van die Vereen, nog maar weinig uit, want het aantal aanvragen voor pension is heel ge ring; beter gaat het met de verhuur van gemeub. huizen. V.V.V. Texel zal zich verheffen boven de plagerij van Mooi Texel en trachten met alle beschikbare middelen voor haar leden het grootst mogelijk resultaat te bereiken, aldus de secr.: met de uitgave van een gids, pen sionlij st en wandelkaart en met het plaat sen van adv. in groote bladen zijn we o.i. op de goede weg. Na een rondgang over de Marinewerf begaf H.M. zich aan boord van H.M. Her tog Hendrik, waarmee Zij na de in spectie een tocht naar de reede maakte, waar Zij getuige was van diverse oefe ningen met marinevaar- en vliegtuigen. Na afloop begaf H.M, zich per admiraals sloep naar de wal om vervolgens naar de Koninklijke trein te rijden. Na de middag, omstreeks half dirie be gat H.M. zich per auto van haar trein naar het Westplein. Op deze route werd o.m. de Texelsche schooljeugd gepasseerd die het aan hartelijke toejuiching niet lieet ontbreken. Het was een moment, zooals de meesten, jong en oud, nog niet hadden beleefd. Het was 'n ontroerend oogenblik, dat lang in het geheugen zal blijven. Bij aankomst op het Westplein vond H.M. daar o.m. een groot aantal autori teiten, verder de bemanningen van een tiental reddingbooten der N.Z.R.M., opge steld rond het monument, en verder op 'n tribune plm. 500 zangers, die zoodra de Koningin gearriveerd was met orkest het Wilhelmus deden hooren. Nadat Burgemeester Driesen de comité leden aan H.M. had voorgesteld, ving hij een korte irede aan, waarin hij de wor dingsgeschiedenis van het gedenkteeken uiteenzette: Het plan werd opgevat bij het overlijden van Doris Rijkers, f 10.000 werd door de verkoop van kaarten op de scholen, f16000 door de verkoop van speciale postzegels, met toeslag, bijeen gebracht. Toen f30.000 bijeen was werd de inzameling gestaakt en aan arch. Kra mer opgedragen een ontwerp te willen maken. Tevens werd besloten een borst beeld van Prins Hendrik tegenover het monument te doen aanbrengen. In drie weken werd meer dan de helft van het noodige bedrag door den Helder bijeen gebracht. Hierna verrichtte H.M. de onthulling van borstbeeld en monument. Zij sprak woorden van oprechte dank jegens het comité voor zijn prijzenswaardig initiatief. Moed, zelfopoffering en naastenliefde zijn de kenmerken van het reddingswezen voor hetwelk hier een monument verrees. Met ontroering en dankbaarheid zeide H. M. kennis genomen te hebben van het voornemen mede een borstbeeld van wij len Haar Gemaal te plaatsen. Volgaarne gaf Ze aan de uitnoodiging om beide mo numenten te onthullen gevolg. in het bijzonder in vochtige vertrekken (keukens, wasch- lokalen, enz.) Op een vraag, of België met zijn gede valueerde belga een felle concurrent zou blijken, gaf de secr. een geruststellend ant woord. Texel heeft een eigen cachet en zijn trouwe bezoekers, die hier vinden wat ons eiland alleen geven kan. Texel zal er weinig bij inboeten. Zelfs mogen we, op grond van vele artikelen in de groote bla den, de laatste maanden over Texel ver schenen, een record aantal aanvragen en bezoekers verwachten. Aan LEDEN verzocht de secr. hem zoo veel mogelijk op de hoogte te houden met de beschikbare pensionruimte en gemeub. huizen. Door het uitgeven van speciale lijsten zullen aanvrager en lid beiden zijn gediend. INSIGNES met opschrift V.V.V. Texel en het Texelsche wapen zullen badgasten tot stijving der kas voor 15 ct. worden aangeboden. De speldjes zien er keurig uit (bronskleur.) Voorz. verwacht daarin een groot debiet. Aan het slot der vergadering deelde de secr. mee, dat de KIOSK van 1 Juni af dagelijks geopend zal zijn van 10—2 en van 59 uur. Hierna volgde sluiting. ZAKENNIEUWS. Hotel De Toekomst, eig. L. den Bra ven heeft een belangrijke uitbreiding on dergaan. Het werd voorzien van een tweetal verdiepingen, waardoor het aantal kamers van 19 op 28 kon wanden ge bracht. Elke kamer ziet er keurig uit en is voorzien van electr. licht en stroo- inend water. Het hotel beschikt thans over 30 bedden. L'itvoerders waren: van timmer- en met selwerk H. Daalder, de Cocksdorp (met selaar A. Eelman), schilderwerk Boo gaard, electr. en loodg. werk S. v.d. Vis en stoffeering N.V. Ph. Vlessing. De heer Den Braven verzekerde ons over het ge leverde werk zeer tevreden te zijn. We wenschen de ondernemer met zijn vergroote en verfraaide hotel alle succes toe. IIIIII+ Sergeant: „Moed, jongens, moed IIIHI+ Het ei van Columbus is obk niet in één dag gelegd. Het was een treffende en ontroerende plechtigheid, welke door vele duizenden belangstellenden werd bijgewoond. Na de onthulling verzocht H.M. allen een oogenblik staande hen te gedenken, die hun leven lieten bij lnm moedige pogingen om dat van hun inedemenschen te redden. H.M. droeg het borstbeeld en het mo nument over aan 't gemeentebestuur, na mens hetwelk weth. Smids beide aanvaard de. Vervolgens voerde het woord de heer P.E.Tegelberg, namens het Ned. Red dingwezen; hij deelde o.a. mee, dat de redding-maatschappijen aan de vijf red ders, die 10U of meer personen hadden kunnen redden, een extra medaille zou Worden uitgereikt. Deze medailles wer den door H.M. persoonlijk overhandigd, en wel aan Coien Bot, den Helder; Teu- nds Dekker en leinke Swairt, Terschelling; en W. en L.J. de Jager, Stellendam. Omstreeks drie uur werd de plechtig heid beëindigd met ^bespeling van net carillon (dat, zooals u weet, in het mo nument is aangebracht) door de heer Wa genaar, uit Utrecht en Zegezang en De kabels los, ten gehoore gebracht door koor met orkest. Tijdens het klokkespel werden met tus- schenpoozen van 10 9ec. groepen van 100 duiven losgelaten, totaal wel 1000 stuks. Een alleraardigste gedachte. Om 4.45 zou H.M. de stad wederom verlaten, waar langzaamaan de enorme drukte minderde, maar waar duizenden nog napraatten over de gebeurtenissen van deze dag, die den Helder in het centrum der belangstelling van de bevolking, van jong en oud, van stad en omgeving, ge plaatst hadden. De Texelaars zochten hun eiland weer op. Om half zeven gisteravond was het gezelschap in den Burg terug. Wel 23 auto's zorgden voor het vervoer van de haven. Op de Groeneplaats werd door bet Fanfare tot besluit het Wilhelmus ge speeld; talrijke aanwezigen zongen spon taan mee. Hartelijk dankte de heer S. Prins namens dé Oranje-Vereen, allen die tot het slagen van deze dag hadden meegewerkt. Aan het slot hieven jong en oud een „Lang zullen ze leven" voor de bestuursleden aan, die zich voor de zoo accurate organisatie veel moeite hadden getroost.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5