NIEMEIJER'S ffxeo Naar den Helder om de Koningin te zien. §111111111 «fe, 'Koffie en AFD. TEXEL VAN 'T NUT. Een klein getal leden slechts deed Woensdag van zijn belangstelling ter ver gadering van de afd. Texel der Mij. tot Nut van liet Algemeen blijken. De heer W. B. Ooirt, voorz., sprak in zijn openingswoord ©enige woorden over het Nut in het algemeen. Spr. was vorig jaar tegenwoordig geweest in de feestver- gadering, belegd ter gelegenheid van het 150-j. bestaan van het Nut, en bij die ge legenheid was hem opgevallen hoe vol le ven en activiteit deze Vereen, wel is. Het predicaat „oude tante", dat men sommi gen in ©en zwartgallige'bui wel eens "hoort bezigen, bleek volkomen misplaatst. Voorz. hoopte, dat allen, die het met het Nut wèl meenen, 'hun best ziouden doen om de Vereen, zooveel mogelijk te doen beant woorden aan haar doel: werkzaam te zijn tot nut van liet algemeen. Dat ze zich dan niet alleen mag bepalen tot het hou den van winterlezingen, spreekt vanzelf. Dat heeft ook Texel begrepen. We heb ben hier een Nutsbibliotheek, ©en -be waarschool, -bouwstichting en -leeszaal. Aan de leden de taak voort te bouwen op hetgeen reeds tot stand is gebracht. Na lezing der notulen, door de lieer J. C. Visser, sear., volgde verslag van het beheer van de penn., de heer Jac. Roeper. Ontvangen was f 346.40, uitgegeven f 313.34. Batig saldo f33.06. Over de LEESBIBLIOTHEEK bracht de heer J. Roeper Cz. verslag uit. De Comm. werd bijgestaan door de heer M. Kikkert. De ontvangsten beliepen over 60 lezers, met inbegrip van f 38.03 kassaldo vorig jaar, f67.53. Uitgegeven f 15.30. Batig saldo f52.23. Aantal uitgeleende boeken 1183. Voor volgend seizoen zal een nieuwe catalogus worden gedrukt. De heer A. Broekman bracht verslag uit over de BEWAARSCHOOL, die er gunstig voor bleek te staan. Het aantal leerlingen steeg van 30 tot jover de 40. Mede dank zij een loterij en een tooneel- avond kon een winstsaldo van f415.01 worden geboekt. De contributies en giften beliepen 1474.50, de schoolgelden f 381.73. Aan salaris uitgegeven f658. Aan financ. verslag NUTSBOUWST1CH- TING, uitgebracht door de heer 'C. jon ker, ontleenen we, dat over 1933 het te kort f844.13 bedroeg. Hierin droeg het Rijk voor dr ie-vierden, de gemeente voor één vierde bij. Over 1934 bedraagt het verlies f769.27, waarvan op het blok van 5 woningen f307.02, op dat van vier f462.25. Op de balans staan de 17 won in gen voor f66285.92. Alle rekeningen werden door de con- trole-comm., de heeren M. Kikkert en iPosthuma, in orde bevonden. De func tionarissen werden onder dankzegging ge dechargeerd. BESTUUR. Bij acclamatie werden her benoemd de heeren Jb. Roeper en J. C. Visser en de heer C. Jonker als secr.- penn. Nutsbouwstichting. Tot afgevaardigde naar de alg. vergad. Woensdag 12 Juni te A'dam, werd Ds. Vis benoemd. Bij de rondvraag werd breedvoerig ge discussieerd over de vraag, hoe de Nuts-, leeszaal meer dan tot nu toe aan haar doel zal kunnen beantwoorden. Getracht zal worden door wekelijks een populair- wetenschappelijke avond te beleggen het nieuwe seizoen een meer bevredigend ver loop te geven dan dat van 1934-1935 heeft gehad. Wanneer energiek wordt gewerkt, kan succes riiet uitblijven. KOOKT ELECTRISCH Gemakkelijk, zindelijk en goed. Men schrijft ons: „De Radio voorspelt regen en onweer", zegt m'n buurman. Prettig idee, als je de volgende dag uit moet. Nu zal het ergens, in ons schoone land wel geregend en ge onweerd hebben, maar niet bij ons. Ten minstemaar dat komt nog. 't Is 'n feestelijke drukte op de Groene- plaats. Lange rijen kinderen, heen en weer bengelende broodpakjes, hooge, heldere stemmen. Vlaggen, vooral veel vlaggen, rood wit en blauw of heelemaal oranje. Eén heele groote vlag of beter spandoek, ook oranje en daarop met duidelijke let ters: Alg. Oranje Ver. Texel. Die moet natuurlijk voorop. Vlak achter het Fan fare. Er is ook nog een groen-zwarte vlag. Die komt in het midden en dan zijn we klaar. De heer Prins, een groote scheepsroe per in de hand, inspecteert voor de laatste maal de troepen en dan klinkt het: „Alles klaar?Voorwaarts marsch!" De trommels slaan, de muziek schet tert. Wij stappen vier aan vier, vlag- zwaaiend door den Burg. De burgers staan langs de kant en knikken ons lachend toe, moeders geven hun spruiten nog een laatste waarschuwing. Dan reikt er ieen nog gauw een vergeten pakje brood over en dan zijn we buiten, tusi schen de velden, op weg naar de haven. Daar wachten andere scholen op ons. 't Wordt 'n wedstrijd, wie 't eerst ziet welke school daar staat. We ontdekken der. Hoorn, verderop Oosterend. Daar de Waal, de Koog, op twee groote vracht auto's, draait juist 't plein op. Als dan ook Oudeschild nog verschijnt, kunnen we aan boord gaan, want de Cocksdorp en Eierland komen niet. „Waarom niet?" vraagt 'n jongen. „Och", zegt 'n ander, „misschien is het wel net als met die reddingsboot en heb ben ze 'n eigen Koningin". De Marsdiep begint vol te stroomen. Twee aan twee gaan de kinderen aan boord. De boot raakt stampvol. Meer dan 5U0 kinderen zijn over dekken, kajui ten en gangen verspreid, 't Fanfare zit op het bovendek en blaast er lustig op los. ix boot glijdt de haven uit, de stille, zonbeschenen zee tegemoet. De kinderen, praten, lachen, zingen en eten, vooral eten. Pakten brood verdwijnen tusschen de grage tanden. „De geleiders en geleidsters worden verzocht beneden ranja te gaan halen". We gaan. Beneden staat 'n melkbus met kraan en die arme Kaczor draait en vult, draait en vult, 500 en meer glazen. Er beerscht een meer dan tropische hitte en ik ben diep dankbaar, dat ik boven op de koele dekken 'n plaatsje 'heb gevon den. Samen kijken de jongens en ik. over zee. Den Helder nadert. We zien onder zeeërs, torpedobooten, kruisers. Honderden vragen moet je beantwoorden, want alles heeft hun belangstelling. Dat wordt in Den Helder nog heviger. Wachtschepen, beschermers tegen de ratten, schildwach ten, officieren in groot tenue, niets ont snapt hun aandacht en overal Willenze meer van weten. IfilSnSIGRWKRSiSlENKI 11 IXEKISIIXKSIIZlIXnXIEElttl ^CKaatSmCHtBcBCnm LCmtxltymgPCBmmi-P EB EB ffi Een wereld zonder 1DEAL1S- EB EB ME kan stoffelijk rijk zijntfi 8g innerlijk is zij arm en kil. EB m m IXItHEEffiGHtXISKfilXSl 11 WISIIZ1CRailZIIZlCH(SIS> roarroroaamtxicEixicK gBEPCBrgmratTKTitmtT: •sS f I|U«1 PINKSTER-BRUIDJES. Twee Hongaarsche meisjes, uitgedost met haar witte Pinksterkleedij het hoofd feestelijk met bloemen getooid gereed om aan een kerkelijk zomer-feest deel te nemen. Langs de weg staan menschen en kij ken. Zie komen voor de ramen en in de deur en kijken en vragen: „Wat zijn dat voor kinderen?" „Van Texel, kijk maar". En ze wijzen naar ons dundoek. En we iOopen een beetje rechter en mooier, want wij, van Texel, willen een goede indruk maken. We komen aan een groot veld. Hier gaan we rusten, 't Zonnetje kleurt onze koonen rood; als we thuiskomen vanavond, zien we er allemaal heerlijk ge zond uit. De scholen van den Helder voegen zich bij ons. Duizenden kinderen zijn nu bij een. Als 'n geweldige, kleurige slang, slingert de stoet zich door de straten. Öp de Kerkgracht stellen we op. 't Is warm nu en dat geeft dorst. De heer Prins laat ijs aanrukten, dat doet ons goed. Dan geheel onverwacht, veel eerder dan gedacht, gaat er 'n deinende beweging door de rijen. „Ze komt". Daar draait al een politiemotor met zijspan de gracht op en vlak daarachter, in 'n open auto, daar is ze. „De Koningin". Eén moment zijn we stil, en kijken naar die vriendelijke dame, heelemaal in 't wit. En dan zingen we, roepen we en zwaaien we met onze vlaggen in dolle vreugde. Vriendelijk lachend en knikkend groet de Koningin terug, en dan is ze alweer voorbij. We kijken haar na En nu? Waar gaan we nu naar toe? We wachten tot ze terug komt. Dat heb ben we daan. We hebben gewacht en niets dan gewacht. We zaten op stoepen. We hingen tegen raamposten en muren en wachtten. Maar eindelijk zagen we in de verte bij 't Monument de Koningin in de auto stappen. Als bij tooverslag verhelderden de gezichten. Raamposten en muren wer den verlaten. We stonden recht, klaar om onze Koningin opnieuw toe te juichen. En toen ze voorbijging was het één lang gejubel. 't Fanfare voorop, kinderen er achter en wij op onze beurt naar 't Monument. Van daar direct naar de boot. Nog waren we allemaal niet aan boord of daar kletste reeds de regen en kreeg de Radio van m'n buurman voor de helft gelijk. Zoo goed en zoo kwaad als 't ging zocht iedereen, een droog plaatsje en rustte uit. Al gauw werden we weer opgetrommeld om ijs uit te deelen en zocht Kaczor dorstige kinde ren om hem v.an zijn laatste ranja af te helpen. Hij had weinig moeite om ze te vinden. Sommigen waren zoo dorstig, dat ze maar bij het ranja-kraantje bleven staan en vol trots wisten te vertellen, dat ze er wel „zeuve opdronke hadde".. Op de haven stond 'n leger vrachtauto's klaar om ons naar den Burg te brengen. Zingend kwamen we op de Groeneplaats aan, waar we met gejuich ontvangen wer den. Als waardig besluit sj>eelde 't Fan fare 't Wilhelmus, dat door ons allen uit volle borst werd meegezongen. Na een driewerf „Hoera" voor het bestuur van de Oranjevereeniging, ging '11 ieder vol daan naar huis. Namens geleiders, geleid sters en kinderen breng ik danook gaarne dank voor de werkelijk prachtige dag ons bezorgd. 's Nachts tegen twaalven, toen we al lang droomden van stroomen ranja en bergen djsco's, kreeg de Radio van m'n buurman heelemaal gelijk, 't onweerde. ffiffiSESSffi&iffifflfflSB U EBFBEfifc'fflffiEBFBEKffl EB EB Een wereld, waarin het IDEA- EB EB LISME versterft, is ten ondergang EB 88 gedoemd. EB EB EB PINKSTER-KLOK. Een foto van de grootste kerkklok ter wereld. Ge vindt haar in de Japansche stad Kyoto. Ze is 5.2 M. hoog en weegt 700.000" Kg. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- ten. Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale oveneenk. getrof- fen worden. R.K. LANDARBEIDERSBOND. De jaarvergadering van de r.k. Land- arbeidersbond, Woensdag in het St. Jans huis gehouden, werd door 17 leden be zocht. Een gering getal, in aanmerking genomen het aantal leden, dat 60 be draagt. (Op voorstel van de heer KI. Bak ker Pz. werd danook bij de rondvraag bij acclamatie besloten voortaan bij onge oorloofd verzuim 25 ct. boete op te leggen.) Na opening met de Chr. groet door de heer J. H. Schraag, voorz., volgde lezing notulen en jaarverslag door secr. J.Huis man. Uit het jaarverslag vernemen we, dat het aantal leden van 51 steeg tot 60 leden en twee adsp. leden. Gememoreerd werden de vergaderingen, in het afgeloopen jaar belegd en de voor naamste der daarin genomen besluiten (stichting afd. Volksbond.) In Januari werd veel propaganda gemaakt, 'met als resultaat, dat ©enige nieuwe leden ge boekt konden worden. Over de contact-comm. meldt het jaar verslag: Aan het Nation. Crisis Comité is verzocht om ontheffing van de bepa ling, volgens welke de distributie van de goederen aan werkloozen over de bestu ren der vakbonden zou moeten loopen; liever heeft men dat het gaat zooals thans. De fa. Moerbeek stelde 300 stuks kleeren beschikbaar. Behoudens goedkeuring door de raad wordt door gemeente en N.C.C. f10 per werklooze beschikbaar gesteld (op Texel zijn gemidd. 450 werkloozen). Aan B. en W. werd geadviseerd de werk- beperking nog niet in te voeren, omdat de vtriije bedrijven nog onvoldoende werk gelegenheid geven. Wel verzocht de Comm. scherper toezicht op neveninkomsten. Ver der besloot de Comm. met 5—2 stemmen te adviseeren, eenige werkloozen, die nog geen 2 jaar hier woonachtig ztfjn, niet in de werkverschaffing te doen plaatsen. Te vens werd B.enW. geadviseerd nogmaals haring te bestellen; deze wordt beschik baar gesteld tegen 10 ct. voor acht stuks. Secr. besluit met de wensch, dat alle r.k. landarbeiders zich achter het bestuur zouden scharen. Laat u niet misleiden, schreef h'ij, door personen, die een ver keerd licht op onze beweging werpen. Ziij maten het werk van bestuur en hoofd bestuur noodeloos zwaar door ongegronde aritiek, op zaken, waaraan toch niet te ontkomen is. Steeds duidelijker blijkt, dat de arbeidende stand met een krachtige organisatie gebaat is. Laten we begrijpen, dat onze groote kracht ligt in hetgeen ons verbindt, niet in wat verdeelt. Wij mogen niet eerder tevreden zijn of alle r.k. landarbeiders moeten zich brij ons hebben aangesloten. Secr. werd dank gebracht voor zijn keurig verslag. Hierna bracht j>enningm. A. Barhorst zijn financ. verslag uit, hetwelk onder dankzegging werd goedgekeurd. Ontvangen f 1835.37; uitgaven f 1652.02. Batig saldo f 183.35. De gratificatie voor de penningm. werd op f 15 gesteld. Bestuur. De aftr. heeren A. Barhorst, penn., J. Smit, vertegenw. te Oosterend, H. Kiljan, vertegenw. te den Hoorn, wor den met groote meerderheid herkozen. Tot leden van de controle-comm. de hee ren C. Bakker Wz. en KI. Bakker Pz. Vervolgens bepaalt de heer H. J. Kui per, lid hoofdbestuur zich om het reeds gevorderd uur, tot het beantwoorden van eventueel te stellen vragen. Hiervan maakte alleen de heer Halsema gebruik door een vraag te stellen over de R.K. Volksbond. De heer Kuiper zet nog eens de betee- kenis van deze Bond uiteen, welke juist zoo groot is in deze tijd. De wereld is ziek, zeide spr., omdat de menschen niet handelen naar de geboden Gods. We moeten terug naar Christus en krachtig maten onze R.K. instellingen. Het Katho licisme alleen kan ons behoeden voor het moderne heidendom, voor het fascisme. Bjj de rondvraag beval de heer C. Bak ker als penningm. van Herwonnen Le venskracht dit sanatorium nog eens in aller sympathie aan, waarna te 11.30 de vergadering op de gebruikelijke wijze door de voorz. werd gesloten. Ze heeft geen tijd om oud te worden, zegt Dora, want ze is zóó de winkel uit 14

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2