PUROt ABMSSSROOP TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Gemeenteraad van Texel 3lJ Doorzitten Zaterdag 8 Juni 1935 Zitting van Donderdag 6 Juni, aanvan gende te ruim 4 uur n.m. Voorz.: de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gefn.-secr. Afwezig: de heer H. Leber. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen A. Schrijven van het Gemeentebestuur van Alkmaar met het verzoek zijn adres aan de regeering te willen ondersteunen, waarin het verzoekt Alkmaar als centraal punt te willen kiezen bij een op handeiv zijnde samenvoeging der Kamers van Koophandel voor Holl. Noorderkwartier en voor W.-Friesland. De raad willigt z.h.st. het verzoek in. B. Brieven van de heer C. Boon Pz., waarin deze zich in verband met de bouw van hotel Nederl. Californië in de Nieuwe Aanleg beklaagt over de hooge kosten welke de T.E.M. bij aanleg van electr. licht meent te moeten berekenen. Het gaat volgens dhr B. om een groot afnemer, hotel van 4000 kub. M. inhoud en 126 vertrekken. Thans zagen de ondernemers zich genoopt voor f3800 een electr. in stallatie met 41 pk. motor aan te schaf fen. Tevens spreekt dhr B. zijn diepe af keuring uit over de afsluiting van wegen, die al eeuwenlang openbare zouden zijn geweest. Dhr B. deelt tevens mee, dat een hofje gebouwd zal worden met 35 erf-i huisjes, en heeft het, in verband met on dervonden tegenwerking, over „belagers met domheidsmacht" en „merkwaardige toestanden". Adressant verzoekt instel ling eener commissie om hangende ge schillen uit de weg te ruimen. „Boon", zoo schrijft hij tenslotte, „was en is niet te overwinnen. Nu is hij niet meer te tref fen. Veni-vidi-vici". Stuklooperi^ Zonnebrand/^ Voorz.: Wat wil de raad? Welke ge schillen bedoelt dhr B.Dhr Bruin: Vroeger werden zijn brieven nooit voor gelezen, wat zit er achter? Voorz.: In een prae-advies hebben we destijds pre cies gezegd hoe we over deze zaken den ken. Je blijft met dhr B. aan de gang. Om electr. licht te kunnen geven moet 3 K.M. kabel gelegd worden. Dat moet wel duur worden. Dhr Bruin: Kunnen we die moeilijkheden niet voorkomen.? We laten hem maar bouwen. Ik wil geen pleitbezorger voor B. zijn, maar begin, bang te warden. Dhr Dogger: We kun nen gerust zingen: We zijn niet bang. Voorz.: Ik stel voor de brieven voor kennisgeving aan te nemen. Er staan geen positieve dingen in. Dhr Daalder: Er is geen beginnen aan. Voorz.: Alle maal halfheden. Dhr Epe: In de prulle- mand er mee. De raad legt zich bij het voorstel van voorz. neer. C. Schrijven v.d. Fed. Texel der Mcderne Landarb. Bond met verzoek de bepaling volgens welke een werklooze hier 2 jaar woonachtig zou moeten zijn alvorens in de werkverschaffing te kunnen worden geplaatst, soepel toe te passen. 'Voorz, gaat hiermee accooxd. Dhr Bruin vindt twee jaar te lang, en betreurt het feit, dat betrokkenen naar het armbestuur ver wezen worden, omdat ze niet in de werk verschaffing geplaatst warden. Zijn werk- loozen dan tweedehands menschen? Neen, het zijn crisisslachtoffers. Twee jaar is niet reëel. Er ligt ook schuld bij de ba zen die geen hand uitsteken om hen te hulp te komen. Dhr Henkes: twee jaar is te lang. Men vestigt zich hier uit nood, niet in de verwachting er beter van te worden. Voorz.: Wanneer men te goeder trouw is, helpen we altijd. Weth. Parlevliet: We houden aan die 2 jaar zooveel mogelijk vast, omdat we anders, omdat de toestand hier in veel ge vallen wat beter is dan elders, een toe vloed van werkloozen van elders zouden krijgen. In gevallen, dat werkloozen zich hier vestigden Sept. 1934 (vóór ons be sluit viel, waarbij de termijn van een op twee jaar werd gebracht), geven wij wel wat toe. Dhr Bruin: Toch is de toe stand bij wie het slecht treft, nog ellen dig. Ik stel voor de termijn van twee weer op één jaar te brengen. De raad gaat er mee accoord, dat dit voorstel in behandeling wordt genomen. Tegen: alleen de heeren Wethouder Vlaming en Lap, om reden het h.i. ingrijpend voor stel na zoo korte voorbereiding niet be hoorlijk behandeld kan worden. Bij stemming over het voorstel Bruin wordt het verworpen; vóór alleen de soc.-dem. fractie. Eenige leden motiveeren hun be sluit. Dhr Lap: Het voorstel komt mij te onverwacht, ik moet beter ingelicht zijn. Dhr Kikkert: De meesten gaan met behandeling van het voorstel-Bruin ac coord, omdat het toch keldert. Dhr Henkes laakt deze woorden van dhr Kik kert. Weth. Parlevliet: De Contact- Comm. vindt twee jaar niet te lang. Weth. Vlaming: Ik laat er mij niet over uit. Het voorstel komt mij te plompverlo ren Dhr Dogger: Ik noem het misse lijk dat stemmen te motiveeren. Er wor den beschouwingen aan vastgeknoopt. Dat is geen stemmen meer. Voorz.: Dat is mijn zaak. Volgend punt: 2. Begrooting Algemeen Weeshuis voor 1935. De comm. van rekeningnazieners, be staande uit de heeren De Graaf, Dros en Henkes, adviseert tot goedkeuring. Aldus geschiedt. 3. Vaststelling kohier hondenbelas ting voor 1935. Het suppletoir kohier 1934 beloopt f50, het nieuwe kohier voor 1935 f1481.26. (over 38 le klas en 321 2e klas honden.), Goedgekeurd z.h.st. 4. Verordening tot afwijking van de Winkelsluitingswet. De Minister van Econ. Zaken maakte bezwaar tegen de 30 Maart vastgestelde verordening voor wat betrof de openstel ling van bepaalde winkels Zondags, voor afgaande aan 5 Dec., wanneer deze datum op Maandag of Dinsdag valt. Voorts eenige redactiewijzigingen, niet van in vloed op de strekking der verordening., Aangenofcien zonder discussie, z.h.st. Een stem: Poppenkast. 5. Wijziging bouwverordening. B.enW. stellen voor eenige wijzigingen aan te brengen, zoo b.v. deze aanvulling van art 9: Het voorschrift betreffende de ver harding van wegen, waaraan een gebouw zal worden opgericht, is niet van toepas sing op: a. wegen binnen het gebied, waarvoor een plan van uitbreiding wordt voorbe reid en gelegen op terreinen, behoorende tot de Staatsduin- en mientgronden, voor zoover de wegen aan weerszijden belend zijn aan gronden, welke over een diepte van ten minste 20 M., gemeten uit de wegafscheiding, in eigendom behooren aan de Staat; b .het gedeelte van de Minister Ruijs- weg, voor zoover niet vallende onder a. en gelegen binnen 590 M. afstand uit de as van de Koogerstrandweg c. wegen, bij publiekrechterlijke licha men in eigendom, onderhoud en beheer, dre en voor zoover die door de Raad in biezondere gevallen zullen worden aan gewezen. Zooals bekend, zijn Staat en Gemeente van oordeel, dat zoowel de Min. Ruijsweg als de Kampweg voor het behoud van het karakter der omgeving zoolang mogelijk onverhard moeten worden gelaten. Van daar deze aanvulling. Artikel 22: De eerste zin van het eerste lid wordt gelezen als volgt: Geen gebouw mag warden opgericht anders dan aan een weg, voor de aanleg waarvan een krachtens eenig rechtsgeldig voorsdhrift vereischte vergunning is verleend en die verder voldoet aan het bepaalde in art. 9. Aangenomen zonder discussie, z.h.st. 6. Maatregelen ter bevordering be strijding Groote Narcisvlieg. Met het doel te kunnen optreden tegen kweekers, die onwillig zijn deel te nemen aan bestrijding van de narcisvlieg, welke in verband met de omvangrijke teelt van narcissen in onze gemeente noodza kelijk moet woorden genoemd, stellen BenW voor strafbepalingen uit te vaar digen (aanvulling politieverordening): De gebruikers van gronden binnen de gemeente zijn verplicht: a. de op die gronden te veld staande narcissen, waarvan bollen naar duidelijk zichtbare uiterlijke verschijnselen zijn aan getast door maden van de Groote Narcisvlieg (Merodon equestris F), uit de grond te verwijderen vóór maden bui ten de bollen getreden zijn; b. te zorgen, dat in de bollen van nar cissen, verwijderd uit gromden, bij hen in gebruik, de ontwikteling van maden van de Groote Narcisvlieg onmogelijk is. Van het verbad, in het eerste lid, onder a vervat, kan door BenW ontheffing wor den verleend, indien de gebruiker van de grond ten genoegen van BenW aantoont, dat door de behandeling, welke de bollen hebben ondergaan, de daarin aanwezige maden van de Groote Narcisvlieg gedood zijn. De gebruiker van grond binnen de ge meente, die een schriftelijke kennisgeving van BenW ontvangen heeft, dat op bij hem in gebruik zijnde grond binnen deze gemeente te veld staande narcissen wor den aangetroffen, waarvan de bollen naar duidelijk zichtbare uiterlijke verschijnse len zijn aangetast door maden van de Groote Narcisvlieg, is verplicht te zorgen, dat binnen de in die kennisgeving ge noemde termijn van ten minste twee da gen, te rekenen van de dag van de onte vangst dier kennisgeving, die aangetaste bollen uit de grond verwijderd zijn. Het is de gebruiker van grond binnen de gemeente verboden na liet verstrijken van de termijn, genoemd in een door hem ontvangen kennisgeving, als bedoeld in liet vorige lid, op in die kennisgeving aangeduide grond narcissen te veld te hebben staan, waarvan de bollen naar duidelijk zichtbare uiterlijke verschijnse len zijn aangetast door maden van de Groote Narcisvlieg, die grond niet gezui verd te hebben van daarin aanwezige ma den enjjoppen van de Groote Narcisvlieg en niet te hebben gezorgd, dat deze ma den en poppen zich niet kunnen ontwikke len. 'n Lichtstraal bij KINKHOEST Heest- Griep -Bronchitis-Asthma BenW schrijven verder: Of deze bepa lingen tot resultaat zullen leiden, zal iu de eerste plaats afhangen van de activi teit van de plaatselijke afdeeling van de vereeniging „De Narcis" met haar con troleur. Brengt deze eventueele gevallen tijdig te onzer tennis, dan kan onzerzijds gemelde kennisgeving uitgaan; mocht on verhoopt na ontvangst van een dergelijke kennisgeving een kweeker geen afdoende bestrijdingsmaatregelen treffen, dan kan met toepassing van het bepaalde in artikel 210 der gemeentewet het noodige van onzentwege worden verricht op kosten van de nalatige. Dhr Dros: Is het practisch uitvoerbaar? Het valt met de distelbestrijding ook niet mee. Voorz.: Toch wel. Veel men schen zijn al gedwongen distels op te ruimen. Zoo gaat het met de narcisvlieg ook. Weth. Parlevliet: Het zal de goede naam van onze narcissen buiten Texel sterken. Dhr De Graaf: De practijk zal moeilijk zijn, maar ik hoop, dat de pre\entieve werking reeds groot zat zijn. Dhr Lap: Wanneer het vak niet voor 100 pet. meewerkt, zal de uit voering moeilijk zijn. Kunnen we niet meteen bij overtreding boeten opleggen zooals de polders doen? Gem.-sear. Dat laat de verordening niet toe. Dhr Henkes juicht de bepalingen, zijnde in het belang der kweekers, toe. Aangenomen zh..st. 7. Vaststelling verordening op de hef fing van vergunningsrecht. Vaststelling eener rfieuwe verordening moet geschieden ingevolge de wet van 14 Maart 1935. Was eerst bepaald, dat het recht geheven werd van de huurwaarde, welke de vergunningslocaliteiten in ver band met de omvang van het bedrijf be zitten, thans komt in aanmerking de huur waarde, welke de localiteiten, in verband met de omzet van sterke drank in het be drijf, geacht kunnen worden te bezitten. De opbrengst wordt geraamd op f750 per jaar. (Was tot dusver gemidd. f900). We komen 'fiierop "terug. Aangenomen z.h.st. 8. Bijdrage voor verstrekking in na- tura aan langdurig werkloozen. Aan het Nation. Crisis-Comité is, even als over 1934, over 1935 een Rijksbijdrage verleend, om aan gezinnen van werkloo zen, waar door langdurige werkloosheid met betrekking tot de aanschaffing van kleeding, schoeisel, beddegoed, exL, ach terstand is ontstaan, voor zoover dit nood zakelijk blijkt, extra-hulp te varkenen in de vorm van verstrekking van genoemde goederen. In de eerste plaats moet daarbij IMfllUllllllllllllliliUINIIIWIIHIHIinillllHIIIHIIWIIHIIIIIIUI Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater DE TANTE VAN CHARLEY. Een oer-komische film, bewerkt naar liet wereldbekende tooneelstuk van Bran don-Thomas. We wagen ons maar niet aan een be schrijving van deze aan avonturen en alle denkbare grollen zoo over-rijke film. We zullen er u niets van verklappen, dan dit: liet is een hoogst amusante historie van overmoedige studenten en lieftallige meisjes, van uitbundige vreugd en diepe teleurstelling, maar bovenal van avontuur. Wat advocaat Spittik al niet beleeft met de beide nichtjes, Kitty en Amy, die aan zijn hoede zijn toevertrouwd, is onbeschrij felijk dol. En dan de geschiedenis met die „tante", die geen tante was liet is een der brillantbommen van het Pinkster-vuurwerk, dat in de Pinksterda gen (2e Pinksterdag treedt de Familie Hofmaan op) in ons Theater afgestoken wordt. DE TANTE VAN CHARLEY WACHT U. worden gelet op de grootste gezinnen. In totaal mogen de verstrekkingen in elke gemeente een bedrag van f 10.-, vermenigvuldigd met het gemiddeld aan tal werkloozen in elke gemeente in de eerste 10 maanden van 1934, niet ove- schrijden. Voor deze gemeente is dit ge middeld aantal werkloozen bepaald op 435. Het N.C.C. doet de rijksuitkeering alleen in die gemeenten, waarvan de ge meenteraden besluiten van het genoemde maximum-bedrag 21 pet. voor rekening der gemeente te nemen. Wil uw vergadering, aldus het prae-ad- vies, de werkloozen in deze gemeente van de bovenstaande regeling laten pro fiteered, dan zal uit de gemeentekas be schikbaar moeten worden gesteld 21 pet. van f4350 f913.50. Op begrooting 1935 is geraamd, dat voor het loopende jaar f550 ten laste der gemeente zou komen, zoodat om de regeling in deze gemeente toepassing te kunnen doen vin den f363.50 geput zal) moeten wor den uit de post voor onvoorziene uitga-, ven. Gelet op het belangrijke bedrag, dat alsdan ter beschikking zal zijn om in na- tura aan de werkloozen te worden uitge reikt, achten BenW de uitgaaf gemoti veerd. Dhr Dogger: Ik juich liet toe, maar zou graag zien, dat bij de inkoop van goede ren ook aan slachtoffers onder de kleine middenstand werd gedacht. Voorz.: Doel moet zijn voor ons geld zooveel mogelijk te bekomen, in het belang der werkloozen. Weth. Parlevliet: Bij plm. 1012 winkeliers, die pnijs opgaven, is gekocht. Steun van de middenstand moge noodig zlijn, wij moeten zorgen, dat we voor ons geld zooveel mogelijk goedkoo- pen. We hebben van veel opruiming-par tijtjes geprofiteerd. 9. Aanbieding rekening N.V. T.E.M. over 1934. Wordt in handen gesteld van een comm., de heeren Epe, Dogger en Keij/er. De tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, zoo lezen we in het verslag, zijn de financ. resultaten over 1934 niet ongunstig. Na afschrijving van f26283.90 en storting van f9945.83 in reservefonds, kan op het aandelenkapitaal 7.5 pet. worden uitgekeerd (f3750). Het electr. verbruik steeg met 18 pet. Storing in de electr. levering kwamen in 1934 niet voor. Op 31 Dec. waren 1451 verbruikers aan gesloten (in 1933 1408). 10. Wijziging statuten N.V. T.E.M. Door overlijden van de lieer F. A. Smit Kleine is een vacature ontstaan in de Raad van Comm. van de T.E.M.. De heer Smit Kleine had zitting als zdjnde bekend met 'de electriciteitstechniek. Artikel 13 der statuten bepaalt, dat twee der commissa rissen daarmee bekende personen moeten zijn. Nu niet is te voorzien, dat de eerste volgende jaren in het bedrijf ingrijpende technische veranderingen zullen worden aangebracht, komt het BenW met de Raad van Comm. voor, dat naast de Directeur ^üoos 30 en 60, Tube 80 ct. ^^iJ^Apotb^en^^rogisterT jd£ UHSe VAN ZON EN MAAN. •IL'ID MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 9 Juni 13,11 1,01 4.39 21,16 M 10 14,20 1,13 4,39 21,16 D. 11 15,31 1,26 4,39 21,17 W12 16,45 1,41 4,39 21.18 D. 13 18,01 1.59 4,38 21,18 V. 14 19.17 2.22 4,38 21,19 Z. 15 20,30 2,55 4,38 21,19 Zondag 9 Juni Eerste kwartier A KUBUS leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en mdere ziekte-verwekkende stoffen ikker's Abdijsiroop verruimt de ad haling, neemt benauwdheden weg .eelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrou ren aan Uw kleine en aroote kinderen bij:

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5