WERD SPIERWIT VAN LENDENPIJN KLOOSTERBALSEM TWEEDE BLAD TEXELSGHE COURANT Texelsche Berichten Na de Slag. EN DACHT TE BEZWIJKEN AKKERS ORIGINEEL TER INZAGE Zaterdag 22 Juni 1935 alg. tex. middenstandsvereen. Dank zij KLOOSTERBALSEM is zij weer gezond en vroolijk „Geen goud zoo goed" Staat uw ADVERTENTIE in dit blad Ja Dan moet het prettig zijn te bedenken, dat ze in meer dan 2300 kranten is afgedrukt en op Texel huis-aan-huis gelezen wordt. De heer I. Vlessing mocht Donderdag avond in Pen's Zaal maar plm. 30 leden welkom heeten in de jaarvergadering der A.T.M.V. Een gering getal, waarover hij met recht zijn teleurstelling uitsprak. Zelfs het bestuur was niet geheel com pleet. Vocxrz. wees op de alom heer- schende depressie, de gedaalde koopkracht, de verminderde omzet, waaronder de middenstand algemeen te lijden heeft. Meer dan ooit is organisatie plicht. Voorz. merkte op, dat met voldoening kon worden geconstateerd, dat de reclame op het bioscoopdoek en de regelmatige adv. in de Texelaar onder de leuze Koopt op Texel een gunstige uitwerking hadden. Koopjesjagers, die aan devaste- wal hun inkoopen doen, blijven er, maar de weldenkende Texelaars zullen op Texel koopen. Het Eestuur bewerkte verder, dat in hier uitgereikte kampeervergunningen de bepaling opgenomen wordt, dat inkoo pen op Texel moeten worden gedaan. BESTUUR. Wegens drukke ambtsbezig heden moest de heer S. Prins als secr.-i pienn (jbedanken. Nu wordt de functie van secr. door de heer H. Kikkert, die van penningm. door de heer E. Boekei waar genomen. Hartelijk dankt voorz. de heer Prins voor het vele werk, door hem voor de Vereen, verricht. Als blijk van waar deering, biedt hij hem namens deze een paar fraaie cadeau's aan ten gebruike op zijn bureau (boeksteuners en potloodslijp machine), voor welke geschenken de heer Prins oprecht dank zegt. Hij voegt er aan toe, dat de Vereen, met een kundige voorz. als de lieer Vlessing gelukkig te prijzen is. Bovendien is de samenwerking steeds uitstekend. Na de notulen volgt lezing van het JAARVERSLAG, waaruit we o.a. verne men, dat de bioscoop- en Tex. Crt.-> ireclatne aan het doel beantwoordt; dat dank zij de actie der Vereen, de T.E.S.O.- dienst in gunstige zin gewijzigd werd (o.a. winterdienst slechts van 1 Nov. 1 Febr.); dat standwerkers van elders thans meer marktgeld moeten betalen dan ingezetenen; dat de actie tegen vliegende winkels nog niet geheel slaagde (café Eten Burg weigert medewerking)dat van het z.g. middenstandscnediet twee per sonen gebruik maakten. Pogingen om een vliegveld aan de Koogerweg in plaats van in Eierland te krijgen mislukten. Een conferentie inzake ventverbod te Den Helder had het gewenschte resultaat, (wie er reeds venten, mogen daarmee doorgaan; nieuwe venters worden niet toegelaten). Een bemiddelingspoging tusschen De Eendracht en de melkslijters had geen bevredigend shot. B.enW. brachten op verzoek wijziging in de ver ordening tot afwijking van de Winkelslui tingswet. FINANCIEN. Met inbegrip van een kassaldo van f240 bedroegen de „Ont vangsten" f566.59. Uitgegeven: f290.35. Batig saldo f276.24. Besloten werd Mooi Texel met f 25.te steunen in haar reclame op Jaarbeurs en in de Apollo- haf, het Esp. Monument-comité met f 10. (Namens het Comité hartelijk dank. J.M.D.) Het aantal leden bedraagt thans 156. Verloren: acht, o.a. door oprichting afd. van de Hanze. Eén lid wegens wanbe taling geschrapt. Met de wensch, dat beter tijden spoedig zullen mogen aan breken, opdat ook de Middenstand weer zaïl opleven, besluit secr. zijn keurig ver slag. Voorz. brengt hem daarvoor dank en verleent hem décharge als penningm. op grond van gunstig rapport, uitgebracht door comm. van nekeningnazieners (J. Pisart en T. Buijs; beiden herbenoemd.) BESTUUR. Herkozen met groote meer derheid de heeren S. Prins en Joh. v.d. Slikke. NIEUWE LEDEN. Op voorstel van het bestuur wordt besloten, voor 1 Oct. geen nieuwe leden meer aan te nemen, teneinde de nieuwbakken leden niet te laten rn.ee- profitoeren van de „winkelweek", over welke de secr. nadere mededeelingen doet. IHM# VAN ZON EN MAAN. •IHH MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 23 J uni 24,33 13,08 4.38 21,23 M 24 it 24,50 14,31 4,38 21,23 D. 25 tt 1- 15,54 4,39 21,23 W 26 tt 1,10 17,16 4,39 21.23 D. 27 tt 1,37 18.35 4,39 21,23 V. 28 ft 2.12 19.45 4,40 21,23 Z. 29 ft 2,58 20,42 4,40 21,23 Zondag 23 Juni Laatste kwartier. De spanning is nu weer voorbij, Het vonnis is voltrokken. De zoete rust is weergekeerd, Na bange zenuwschokken. Wat 'n doses Hofman, Aspirien, Wat Akkertjes-tabletten, ZJjn in deez' dagen ingeslikt Om zich wat te verzetten. Nu hebben we een nieuwe raad En wat die zal vertoonen Ach, lezer, wil van 'n profetie Me altoos wel verschoonen. Maar rood of rose, zwart of bruin: Laat nooit uw kracht verlammen. Als 't gaat om 't heil van 't algemeen Dus: aangepakt! Niet zwammen! Ik hoop maar ,dat het mannen ztfjn, Die niet op alles vitten, En niet altijd als „stommetje" In onze raadszaal zitten. Ik hoop maar, dat het KERELS zijn, Met merg in het gebeente. Die strijden, niet voor één partij, Maar voor de gansch' gemeente. Dat heel het volk, 't zij rijk of arm, Ontwikkeld of wat stommer, Behandeld wordt naai' eer en recht En niet als een komkommer. Dat ook het volk niet altijd vit En kankert op zijn Raden, Want is het niet zijn eigen wensch, Dat zij voor 't voetlicht traden Laat RAADen VOLK elkaar VERSTAAN, En SAAM, EENDRACHTIG strijden. Om zoo de „Parel der Noordzee" Van crisis te bevrijden. HUIB DE RIJMELAAR. Na breedvoerige toelichting wordt be sloten eind Sept. over heel Texel een etalagewedstrijd te houden en de verkoop door een biezondere attractie aan te moe digen. De winkelier geeft telkens bij aan koop voor een bedrag van 50 ct. een let ter in gesloten zakje. Wie kans ziet met deze letters een bepaald woord te vor men, krijgt daarvoor een kaart met num mer in ruil, welke op een prachtprijs kans geert, uc winkeliers moeten deze letters voor 2 ct. koopen en geven dus vier pet. korting teneinde een fonds te vormen voor aankoop van prijzen. De ervaring, hiermee in Schagen opgedaan, is de beste aanmoediging. Getracht zal' worden in de winkelweek (het zal wel langer duren) buiten bezwaar van de kas volksfeesten te organ,iseeren, eventueel al leen te den Burg en wel samen met an dere Vereen. Een deskundige jury, niet uit de winkelstand, zal met beoordeeling der etalages belast worden. Het eventueel benoodigd aantal letters moet tevoren bij de heer Prins kenbaar worden gemaakt. Voor hen, die nu lid zijn, alleen staat deelname open. Nader nieuws volgt. RONDVRAAG. Of oproepen per convocatie beter is dan per adv. betwijfelt secr. Het kost meer tijd en geld. Wel is ditmaal de adv. wat laat verschenen. (Evenwel weTd in runnek Tex. Berichten er speciaal op ge wezen.) Of een „zwarte lijst" kan worden inge voerd? Voorz. twtijfelt aan het nut. Ieder winkelier kent zijn pappenheimers. Of niet-leden van de Vereen, kunnen meedoen aan de winkelweek? Voorz. ont kent. Waarom de Vereen, geen lid is van de Middenst. Bond? Te duur (f5.bij drage a.h. Hoofdbestuur) en voor Texel zonder nut. Propag. vergad. op de dorpen om le den te winnen? Het bestuur denkt daar ernstig over. Er zijn zakenmenschen, die aan de vastewal koopen, wordt opgemerkt. Voorz. keurt dit sterk af. Immers, Wat gij niet wilt, dat u geschiedt T.E.M.-TARIEVEN. Er wordt critiek geleverd op de tarieven, die, volgens de vergadering te hoog zouden zijn. Aan voorz. waren gegevens verstrekt van an dere gemeenten, in vergelijking waarmee Texel een gunstige plaats zou innemen, maar er zijn gemeenten, welke de winst uit haar electr. bedrijf in haar huishou ding gebruiken (dus: lager belasting). Een vergelijking van de electr. tarieven alleen gaat dus mank, omdat dan een be langrijke factor buiten beschouwing wordt gelaten. Evenwel is de TEM bereid, trotsch alle moeilijkheden, waarmee bet bedrijf te worstelen heeft, TARIEFVER LAGING in ernstige overweging te ne men. Ingang vermoedelijk 1 JAN. 1936. Tenslotte wordt bij acclamatie besloten, overwegende, dat de stem van de han deldrijvende middenstand en van de bur gerij onvoldoende in de vergaderingen van de Raad van Comm. wordt gehoord, aan B.enW. te verzoeken, het daarheen te leiden, dat een flink ingezetene, met de Texelsche toestanden volkomen op de hoogte, benoemd wordt in de vacature, door het over lij den van de heer Smit Kleine ontstaan. Nadat voorz. nog meegedeeld heeft, dat voor de winkels tijdens de winkelweek (-weken) verlenging sluitingsuur tot 10 uur zal worden gevraagd (voorz. is te vreden over de medewerking van B.enW. in dezen), sluit hij te half 12 deze belang wekkende vergadering. DOE HET NU. Wie zich met ingang van 1 Juli op ons blad abonneert, ontvangt liet tot die da tum buiten bezwaar van zijn portemon- naie. Na die datum kost het u bijna zes ct. per week (buiten den Burg nog geen acht.) Moge dit voor de samenlezers (en de enkele koopers van losse nummers te Den Burg) een aansporing zijn, om abonnee te worden. We zouden dit zeer op prijs stellen. Dit halfjaar mochten we 44 nieuwe abonnees boeken, van wie 36 op Texel (11 te den Burg, 6 te Oudeschild, 5 te Oosterend, 5 te de Koog, 9 elders op Texel. Het waren personen, die zich hier vestigden en verder grootendeels samen- lezers, inbegrepen jonggehuwden, die een eigen nestje bouwden en, het voorbeeld volgend van vader en grooteader, zich abonneerden op de „Texelaar". Wie geeft zich vandaag nog op? Telkens als het op kwam, kreeg ik een gevoel of ik met nijptangen werd geknepen en ook of groote spelden in mijn lichaam prikten Mijn werk moest ik laten liggen. Niets hielp en tk werd oud voor mijn tijd en onge rust over de toekomst. Toen begon ik met Kloosterbalsem, die ook voor mij een wondermiddel bleek. Hoe meer tk mij met Klooster balsem inwreef, hoe minder de pijnen werden en hoe beter ik mij voelde. Nu ben ik weer gezond en vroolijk." S. L. te A. Onovertroffen b(j brand- en sn(j wonden Ook ongeëvenaurd als wrijfmiddel hij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 624$ ct. en f 1.04 KERMIS 1935. Nog een paar dagen en het „feest"1 is weer in volle gang. Er wordt thans met man en macht gesjouwd en gebouwd en reeds vertoont de Groeneplaats een aantal vermaken, waar kermislievende le zers hun centjes kwijt kunnen raken. We geven hier een overzicht van wat ex zoo al komen zal. Op de Groeneplaats: Een z.g. caterpillar (Engelsch woord voor „rups".) Het is een soort draaimolen, waarin een reeks wagentjes, plaats biedende in totaal voor 74 personen, rondrijdt omhoog, om laag, omhoog, omlaag. Onder het rijden wordt het heele geval telkens door een kap overtrokken, waardoor deze „rups- baan", wanneer de boel draait, inderdaad aan een rups doet denken. Een 50 p.k. motor zorgt voor drijfkracht en licht. Verder: een variété-theater van Busnach, de zweefmolen van onze plaatsgenoot S. Keijser (bij de Oranjeboom), een schiet tent en een gebakkraam. De traditioneale draaimolen met zijn houten paarden en zijn gemakkelijke zitjes zal niet verschij nen. Wel een z.g. fietsenmblen, waarin op heusche fietsen, groote en kleine, de kermisgangers kunnen rondrijden. De rijwielen zijn onderling door stangen ver bonden, zoodat de peddelaars wel niet uit de koers zullen raken. Iets nieuws voor Texel, al zal menigeen de ouder wetse he draaimolen daarvoor gaarne in de plaats hebben gezien. Oorspronkelijk was voor een twaalftal ijsco's een plaatsje gereserveerd. Maar dat was van het goede teveel. Vorig jaar werd over een tekort aan plaats geklaagd van de zijde der verkoopers. In overleg met 'hen is het aantal- plaatsen nu tot vier beperkt, ruim voldoende immers om van „een koude kermis" thuis te komen. Twee palingkramen, twee koek-hak-stal- letjes, twee tentjes met haring in zuur en andere lekkernij zullen weer niet ont breken. Op de Vischmarkt o.a. Entosspel en vliegbomsport. In de Binnenburg o.a. speelgoedkraam en nougatkraam. B|ij het raadhuis: Pyra- mide-sport. En dat is dan, met De Jong's Bios coop in het Park een bijna volledige opsomming van de kermisattracties van dit jaar. Waar gelegenheid tot dansen bestaat, vertellen adv. in dit nummer. Het is voor de kermisgasten, die hier niet voor hun plezier komen maar om 'n boterham te verdienen, en voor wie gaarne kermisvieren te hopen, dat Juni zich in elk geval volgende week van zijn beste kant laat zien. Daarop zullen trou wens alle anderen ook gesteld z|jn. I OPLEIDING TOT ONDERWlJZER(ES.) "De aandacht van belangiiebbenden wordt gevestigd op de adv. in 'dit nummer, waar in wordt meegedeeld, dat wederom geTe- genlieid' bestaat tot inschrijving van leer lingen aan de Bijz. Kweekschool voor Ondemvijzers(-essen) te Den Helder. De Idirecteur der school zal gaarne nadere inlichtingen verstrekken. COLLECTE VOOR DE GEWAPENDE DIENST.. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat in de loop van de volgende week aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden de ge wone jaarlijksche collecte ten behoeve van liet fonds tot aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Zij achten het niet ondienstig de inge zetenen te herinneren, dat dit fonds niet is opgericht en werd aangewend om dat gene te doen, waartoe de staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij verschillen de oorlogen voor ons Vaderland en on ze Overzeesche bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. TEXEL, 21 Juni 1935. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester. JONKER. W. B. OORT. DIENSTPLICHT UITSPRAKEN INZAKE VRIJSTELLING De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis ,dat door den Minister van Defensie bij beschikking van 19 Juni 1935, Vile Afd. no. 203 V, aan Fer dinand Lodewijk van 't Hooft, dienstplich tige der lichting 1933 uit de gemeente Texel, met ingang van 20 Juni 1935 voor één jaar vrijstelling van dien dienstplicht is verleend wegens het verkeeren in eeif geval als bedoeld in art. 12, eerste lid, punt d, der Dienstplichtwet (Volgens ver meld punt d wordt vrijstelling verleend wegens net 'üekleedeti van een geestelijk of een godsdienstig menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt.) Tegen deze vrijstelling kan uiterlijk den tienden dag na den dag van deze bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen ver tegenwoordiger b. elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij den Burge meester ter secretarie van deze gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift aan de Ko ningin, die op het beroep beslist, na ad vies van de Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur. Texel, 21 Juni 1935. De burgemeester voorm^enui W. B. OORT. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op 15 Juni 1935 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Nioolaas de Graaf, van beroep hotelhouder, wonende te den Burg, Weverstraat no. 95-97, om vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de volgende localiteiten: twee lokaliteiten van het perceel Den Burg, Weverstraat no. 95-97. Binnen twee weken na die dagtoekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verteenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders inbrengen. Texel, 21 Juni 1935. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER VERKIEZING GEMEENTERAAD. De voorzitter van het Hoofdstembureau tevens voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad in de gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat het centraal stembureau eene voor de kiezers toegankelijke zitting zal houden in het stemlokaal van het eerste stemdistrict, zijnde het gemeentelokaal achter het Museumgebouw aan de Nieuwstraat te den Burg, op Maandag 24 Juni 1935, waarin de uitslag van de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad zal worden bekend gemaakt. Deze zitting zal plaats hebben onmid dellijk na de vaststelling van den uitslag waarvoor de werkzaamheden aanvangen terstond na de zitting van het hoofdstem- bureau tot vaststelling van liet aantal stemmen, op ieder der candidaten uitge bracht en van de som van de aantallen dier stemmen. Laatstgemelde zitting, welke op 24 Juni 1935 gehouden wordt in opgemeld lokaal, vangt aan des voormiddags tetien uur en is mede voor de kiezers toegan kelijk. Texel, 21 Juni 1935. De voorzitter voornoemd, W. B. OORT.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5