lo. 4961 48"eJaargang Zaterdag 13 Juli 1935 X per <ast, dam EERSTE BLAD. I i4 uurVoor do Zondag. BLIJDSCHAP. N.V. TEXELSCHE ELECTRICITEITSMAATSCHAPPIJ. Texelsche Berichten Meeting in het Doolhof. k Goed Y* druk* drukwerk bevordert Uw omzet DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. bureauj Uw advertentie in dtt blad op Texel hui» aan huis gelai TEXELSCHE COURA rider: Er is in onae dagen weinig blijdschap. 6° .-n dat verwondert ons niet, gezien de Texel imstandigheden, waarin we leven. Teleur- nestcld in hun aardsche verwachtingen, mtnuchterd door ineenstorting hunner :ultureele idealen, vol vrees de toekomst nziende en de lasten van 't economisch even zuchtend dragende hebben zeer velen le blijdschap uit hun hart voelen wegvlie ten. Gelegenheid tot ontspanning en ver strooiing is er te over. Men vermaakt zich >p allerlei wijze en geniet van wat het even aan feestelijkheden biedt. Maar is tiet feest voorbij, zwijgt de muziek, gaan te lichten uit,dan komt de vermoeienis en te behoefte om uit te-rusten van de in spannende ontspanning, waarna de droef geestigheid weder met vernieuwde zwaarte Bat drukken. [Blijdschap is heel wat anders dan feest vreugde en vrolijkheid. Blijdschap uit zich in veel diepere toon, zingt met veel vollere accoorden. Blijdschap is stralende zonneschijn over een bloeiende aarde, die tal van beloften in haar schoot bergt. Blijd schap is profetie van ontluikend leven, zij sluit altijd toekomstbeloften in zich. Blijdschap leeft van de toekomst. Daar om spreekt men van een blijde lente, een blijde jeugd. Blijdschap is niet alleen levensuiting, maar ook levensvoorwaarde. Bloemen heb ben zon noodig, vruchten kunnen zonder zon niet gedijen, menschen hebben voor de ontwikkeling van hun geestelijk leven blijdschap noodig. Het eerste wat men kinderen teert is lachen. Het eerste lachje op het gelaat van de jonggeborene is 'n feest, een belofte van normale, geestelijke ontwikkeling. En omdat blijdschap levens voorwaarde is, zoekt iedere mensch blijd schap. Het is maar de vraag in welke richting |iij die zoekt. De plant zoekt het licht en idat gaat „van zelf". Bij de bewuste mensch aat echter niets „van zelf". Wij worden Lkens gesteld voor de keuze, de beslis-» ing. Wij vinden onze blijdschap in de vele choone gaven, die dit rijke leven ons iedt. Wij genieten van vriendschap en Biefde, van de vreugde van het gezin ste en, van de arbeid, van kunst en weten- chap, waaraan wij ons wijden. Ja, de we ek! heeft veel schoons, waarvan wij met :n dankbaar hart mogen genieten. Pessi- isme is een symptoom van ongezond estesleven. Wij moeten er voor waken, daartoe niet te vervallen. 04 In onze eerstvolgende overdenking ko- jmen wij op deze „blijdschap" nog terug. ZONDAG, 14 JuLi 1935. llllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllUlllllliniiilfillllU» VOOR HOOFD EN HART ZONDAG. Velen onzer tijdgenooten schijnen te vragen: Wat te doen om aan ons zelf te ontsnappen Het schijnt wel, dat zij voor eigen, als slecht gezelschap, bang zijn. Boven de eenzaamheid verkiezen zij het onbeduidendste, het ongezondste gezel- schap. C. Wagner. MAANDAG. Ge stort uw hart uit voor een, die ongelukkiger is, en hij beklaagt u niet. Ge stort uw hart uit voor een, die minder ongelukkig is, en hij begrijpt u niet. DINSDAG. Het geluk is slechts voor hen, die in nerlijk strijden en worstelen tot zij zich de vrede des harten veroverd hebben. WOENSDAG. Zij, die weinig of niets te doen heb ben, klagen 't meest over gebrek aan tijd. De arbeidzame heeft altijd nog tijd voor andeaen over. DONE1ERDAO. De droevigste mislukking in het leven is die, welke een gevolg is van een zwakke wik VRIJDAG. Geeft wat gij geven wilt vóórdat men er om smeekt. Slechts half geschonken is hetgeen men u heeft afgesmeekt. Ruckert. ZATERDAG. Doe wel en men zal u benijden; doe beter en gij zult »uw bemijders beschamen. Spaansch spreekwoord, +0+0+94000 0 KOOKT ELECTRISCH 9 3 cent per KWh. 0 EEN KIJKJE IN DE CENTRALE. JAARVERSLAG 1934. (Vervolg.) STROOMOPWEKKING en STROOM- VERKOOP. kWh in'34 kWh in'33 Opgewekt 7157S0 600270 Eigen verbruik 40839 35668 Afgegeven a.h. net 675941 564602 Nuttig verkocht 595040 503335 Netverliezen 79901 61267 De hoogst opgetreden belasting in de centrale was 280 kW. (260 kW. in 1933). De hoogste belasting der transformato ren in de verschillende vbedingspunten is als volgt: Den Burg 1 82.83 kW Den Burg II 48. Den Burg Centrale 21.47 Den Hoorn 19.32 Oudeschild 39.83 De Waal 8.14 Oosteirend 30.51 De Koog 22.90 De Cocksdorp 16.10 De Laagte 20.34 Ruitersplaats Midden-Eierland Noord-Eierland Zuid-Eierland Vuurtoren Vliegkamp de Mok Gemaal Eierland Centrale eigen verbruik 3.— 3.30 2.50 2. 5. 30. 80.- 435.04 10.- 445.04 De hoogste belasting van de transfor matoren de Laagte, Vliegkamp de Mok en gemaal Eierland valt buiten de licht- uren. De nuttig verkochte kWh zijn als volgt verdeeld- kWh in'34 kWh in'33 Licht- en huish. doeleinden 449608 391917 Klein krachtdoeleinden 36271 34273 Grootverbruikers 85196 56312 Straatverlichting 23232 19449 Tijdel. stroom leveringen 733 1384 De Ring Den Helder van de Ned. Bond van Jongeliegsvereen. op Geref. Grond slag hield Woensdagmiddag een open- luchtsamenkoanst in het Doolhof alhier, waaraan door plm. 450 personen deelge nomen werd. Ongeveer 300 van hen kwa men met een extra boot, de Marsdiep van T.E.S.O., naar Texel; zij kwamen uit E>en Helder, Schagen, Alkmaar, Haarlem, enz. Een stralend schoone Juli-dag wachtte het groote gezelschap. Een echte zomer dag was het met veel zon en vrijwel geen wind. Bijkans te warm, maar heerlijk was het in 't Boschje, dat overvloedig scha duw en gemakkelijke zitjes bood en voor bijeenkomsten als deze ideaal mag worden genoemd. Het was omstreeks half vier, toen de heer C. Colijn, uit Anna Paulowna, voorz. van de Ring, de sprekers in deze samenkomst met een enkel woord inleidde nadat gevolg was gegeven aan zijn ver zoek gezamenlijk Ps. 68 vers 10 te zin gen en hij was voorgegaan in gebed. Spr. zeide verheugd te zijn over een op komst in zoo grooten getale en bracht dank aan de heeren, die zich bereid had den verklaard, deze middag een spreek beurt te vervullen, n.l. aan de heeren Dr. K. Dijk, pred. te Den Haag, tevens le voorz. van de Ned. Bond van J.V. op G.G.H. Algra, leer aar Kweekschool te Leeuwarden, penningm. afd. Friesland van deze Bond en J. J. Oranje, cand. en hulpprediker te Den Oever. Hierna ver leende hij het woord aan Dr. K. Dijk. REDE VAN Dr. K. DIJK. Het is zieer verheugend, zoo begon spr., te mogen ervaren, dat nog zoo'n groote schare van jonge menschen bij alle afval, welke deze tijd kenmerkt —blijkt te willen strijiden voor hun ideaal onder de banier van Jezus Christus. Dit samen zijn strekt tot blijdschap. Ten onrechte verwijt men Geref. Jongeren wel eens, dat zij zich in duffe lokalen opsluiten en niets voelen voor Gods vrije natuur. En men stelt ons dan de A.J.C. ten voor beeld. Maar dat die veronderstelling on juist is, bewijzen samenkomsten als deze. Veelal zijn echter de meisjes dan zoo in de meerderheid, dat de Meisjesvereen. de Jongelingsvereen. in ledental wel eens voorbij kon stevenen. Aan de jongens de plicht, mede in grooten getale de meetings te bezoeken. Aan allen de taak deel te nemen aan het veneanigmgswerk, opdat de organisatie toeneme in macht en kracht. Velen weten in deze tijd met zijn moei lijke problemen geen raad. De niet-chris- telijke levensbeschouwing heeft maar één leuze: geniet zooveel ge kunt, zonder u om norm, rede of wet te bekommeren. Ze verwijt ons, dat wij de menschen te veel in liet gareel laten loopen en geen blijdschap vergunnen te hebben. Dit ziet men echter verkeerd. Wij willen geen domper op de blijdschap zetten, maar ook 'het oog niet sluiten voor de donkere wolken, wélke het leven verduisteren; ook niet voor de heilige ernst van deze tijd. De Heer is rechtvaardig en leidt alles ten goede, maar niet zelden ziet men Zijn Bestel als een wirwar van dradein, zonder harmonie. En dan komen de vragen, de twijfel, vooral bij de jongeren, die nog niet vast staan in het geloof; bij hen, bij wie het geloof nog tot rijpheid moet ko men; bdj hen, die reeds zware slagen ont vingen. Spr. herinnert aan de geschiede nisvan Joben aan de Psalmen Asafs en wil zich in hoofdzaak bepalen tot de jonge menschen, juist in deze tijd tot vragen en klagen, geneigd. Zij trekken zoo lichtvaar dig conclusies en houden geep rekening met de practijk. Zij zien van hun idealen weinig terechtkomen en vragen angstig naar een uitweg. Hoe is de troostelooze ellende, welke de huidige tijd te door worstelen heeft, te rijmen met Gods Be stel Dat God regeert is het uitgangspunt van de calvinistische levensbeschouwing. Wij belijden, dat God onze gebeden ver hoort, maar als we dan toch tevergeefs om bijstand schijnen te verzoeken? Dan gebeurt het niet zelden, dat het jonge hart in opstand komt en moeite heeft aan God vast te houden. Wij belijden, dat Gods Koninkrijk komen zal en dat Hij heerscht, ook in Rusland en in Duitscb- land, waar niettemin liet ongeloof hand over hand toeneemt; het ongeloof, dat de Bijbel dwaasheid noemt en ons be krompen zielen. Ete revolutiegeest waart rond in vete landen, ontevredenheid zaaiende, afbrekend de calvinistische leer. En dan is er het fascisme, dat alle hoop op zijn leider bouwt, maar niet tot aan bidding van het kruis van Golgotha brengt, maar van het Haken-kruis. Onze boodschap is: Keert u met uw' vragen tot God zelf. Dat is de eenige» weg. Herinner u de geschiedenis van Jo hannes de Dooper, toen hij in de gevan genis van Herodes zat. Wij moeten ons buigen voor God. Niet aan Hem is de ellende in deze wereld te wijten. Hij schenkt de aarde overvloed, maar zij lijdt er onder. Hij beproeft ons en zal op de puinhoopen van deze wereld het Rijk Gods vestigen, waartoe in deze dageln reeds de weg wordt gebaand. Spr. eindigde met de opwekking de Bond sterk te maken en immer dit voor oogen te houden: „Wat ons ooit de we- reld rooft, op Uw Woord klinkt steeds ons Amen." Na zang van de Clir. Gem. Zangvereen. De Lofstem, Oosterend, dir. C. Bremer Zomerlied en Toewijding) kwam de heer Igra aan liet woord. REDE VAN DE HEER H. ALGRA. Spr. had a'ls onderwerp gekozen „Onze mannen ter zee" en sprak over de tijd van Michiel de. Ruyter en Maarten Hz. Tromp, over de gloriedagen van Neer- lands zeemacht, toen overwinningen be vochten werden op overmachtige vijan den en veel moed aan de dag werd ge legd. Wij moeten ze eeren, zeide spr., om hun dapperheid en veelal ook om hun godsvrucht. Spr. wijdt uit over de Tach tigjarige oorlog, waarin zij Hollands vrij heid bevochten; over het rampjaar 1672, dat Nederland eveneens te boven kwam. Met tal van voorbeelden gaf spr. aan, dat Gods Woord in die dagen met eere werd genoemd. Er is in deze dagen een streven merkbaar tot verheffing van het nationaal gevoel; men spreekt van „hou zee" en nationaal herstel, maar inner-» lijke kracht hebben deze leuzen alleen, als die vaderlandsliefde niet los staat van onze Calvinistische overtuiging, maar in hecht verband staat tot ons geloof. Een aparte organisatie is daar niet voor noo dig. Onze Bond is volkomen in staat geslachten op te kweeken van trouwe en dappere vaderlanders mits maar de noodige ernst wordt betracht. Bezielende voorbeelden vinden we bij onze mannen ter zee, die zich groote opofferingen ge troosten en weinig voor zichzelf vroegen. Met het citeeren van enkele dichtregels besloot spr. zijn toespraak: Ons leven is een schip, De wereld is de zee. De Bijbel het peiloompas, De Hemel de laatste ree. SLOTWOORD VAN DE HEER J. J. ORANJE. De heer J. J. Oranje sprak vervolgens een kort woord ten besluite, waarin hij aller aandacht bepaalde bij de diepe be- teeicenls welke besloten ligt in die woor den: Bid en Werk. Bidden alleen is god deloos, zeide spr. We moeten aan de slag en de weg bereiden voor de Koning der Koningen. Wij moeten bouwen op Hem, ojadat wij in de ure der verzoeking staande blijven. Ontzaglijke gevaren drei gen juist in deze tijd. In gebeden alleen zullen wij sterkte vinden. Bid en Werk. De heer C. Colijn sloot, nadat De Lof- stem nog een tweetal liederen op verdien stelijke wijze ten gehoore had gebracht, met een woord van oprechte dank aan al len, die medewerking verleenden, deze samenkomst en eindigde met dankgebed. Om half acht zou de extra boot ver trekken voor bezoekers van de vaste wal. Het was inmiddels zes uur geworden, zoodat voor een fiets- en een wandel tocht maar weinig tijd meer restte. Noch tans n'amen vrijwel allen de gelegenheid te baat zelfs werd door de fietsers nog een bezoek gebracht aan de Dennen en De Koog. zoodat ook dit dieel van het programma geslaagd mag worden be schouwd. Als leider van de wandeltocht fungeerde de beer Bakker, onderwijzer te Oosterend; de fietsers hadden de heeren Daalder en Timmer als gids. Organisatoren en leden mogen met vol doening op deze dag terug zien.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1