TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT ROUW. Transpireerende Voeten SUCCES Texelsohe Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 17 Juli 1935 De mensch daalt af in 't diepst der zee, Stijgt op tot d'hoogste sferen. De mensch wil overwinnaar zijn, De mensch moet triomfeeren. Wat eerst voor ons onmoog'lijk scheen, Hoort nu al tot 't verleden En immer klimt in energie De mensch op hooger trede, Totdat, hoe groot het kunnen zij, Een grooter "macht gaat spreken Die wat wij bouwden in vernuft Meedoogenloos komt breken. Hier zwijgt de mensch, die in zijn macht De lucht heeft overwonnen. In smart verkeert wat voor een wijl In vreugde werd begonnen. Ons hart gaat uit naar vrouw en kind, Naar ouders en beminden, Die 't dierbaarst van zich lieten gaan, Om niet meer weer te vinden. Daar staan wij, stil en hulploos klein, Tot schreiens toe bewogen; Daar staat een volk in rouw vereend, Met traanomfloerste oogen. Een derde vogel viel terneer, Ternauw het nest ontvloden De vlag daalt neer' tot half de stok, Holland betreurt zijn dooden. Maandagnacht, 15 Juli 1935. HUIK DE RIIMELAAR 9 NA DE KEUKENSCHOONMAAK ELECTRISCH KOKEN 9 is niet voor iedereen weggelegd. Dat komt voor een groot deel, doordat niet alle menschen hun hersens met een zelf-starter uitgerust hebben. Hersens hebben is goed. Goede hersens hebben is beter. Ze gebruiken: het allerbest. Er zijn maar weinig menschen, die streven naar grooter verantwoordelijkheid. o Te veel menschen zijn blij als zij een makkelijk baantje krijgen. Te veel men schen zijn blij als niemand hen meer dwin gen kan iets te leeren. Onwetendheid en traagheid. Sucoes kan men niet op een uitverkoop op de kop tikken. Geen sprake van. Daar moet je een hooge prijs voor betalen. llllllllllllllllllllllllllliiülllilillllllllllllHUUIilllllllil llllllllllll SPREKENDE GETALLEN. lllillllllllllllUnilllllllllllilllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIII GENEESKUNDE. Sedert de stichting van het Instituut Pasteur te Parijs zijn ruim 50.000 per sonen tegen /hondsdolheid ingeënt. In vijf gevallen slechts bleef het verlangde resultaat uit. criminaliteit!* De bevolking der strafgestichten in Ne derland telde in 1932 27106 mannen 1933 30813 mannen. 1932 779 vrouwen 1933 849 vrouwen Sommige gestichten hadden in 1933 met plaatsgebrek te kampen. Aantal personen, opgesloten in huizen van bewaring, in 1931 16046 personen. 1932 18891 personen. 1' 33 22403 personen. IjlilllllliJinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUII lilillllliil HYGIENE en VEILIGHEID. IIHIIIÜIIIIIIlllllIjlflIlllllllllllilllllllHllillllllllilllllU DOE HET VEILIG. Eerst dacht ik: O, jé, wat nou weer, Toen mijn kleine dochter zei: „V ader", morgen krijgen wij er Weer een heel nieuw leervak bij". E^stwou ik mijn hoofd gaan schudden Want t wordt nu toch al te dol Want men propt 'het kinderhoofdje Toch al tot de rand toe voi. Maar. zie, tot mijn groote vreugde Zei mijn dochter Fie toen weer: „Dat nieuwe vak, dat wij nu krijgen, Is: De regels van 't verkeer". Liever dan een 6 voor Schrijven Of een 7 voor haar Vlijt, Dan een 8 voor 3e Geschiedenis Uit de lang vervlogen tijd, Liever dan een dikke 9 Voor TAAL, Sommen en zoo meer Zie ik op haar eindrapport een 10 voor Regels van 't verkeer. Ingezonden door 'n BEZORGD HUISVADER. TOELATING VAN LEERLINGEN TOT DE OPENBARE SCHOOL VOOR ULO. TE DEN BURG. Burgemeester en Wethouder brengen ter openbare kennis, dat op 1 September nieuwe leerlingen kunnen warden toege laten tot de openbare school voor uitge breid lager onderwijs te Den Burg. Toegelaten kunnen worden zij, die de zesde klasse eener lagere school met vrucht hebben doorloopen en derhalvle leerlingen zijn der zevende klasse. De aanmelding dient te geschieden uiterlijk voor 27 Juli a.s. bij liet hoofd der school voor U.I.o. Behalve in de vakken voor het lager onderwijs wordt onderwijs gegeven in Fransch, Duitsch, Engelsch, wiskunde, boekhouden en handelsrekenen. E>e leermiddelen warden door de ge meente verstrekt. De cursus vangt aan op Maandag 2 September a.s. Texel, 17 Juli 1935. Buzgem. en Wethouders voornoemd, K. VLAMING, Lo.-B. De ^fTptnris. IONKF.R EXAMENS. Aan de Middelb. Techn. School te Am sterdam ging Koenraad Koorn D.P.z. van de 4e klas over naar de vijfde. Aan de Z.V.S. te den Helder ging Ge rard Bakker, pupil van het Weeshuis al hier, over van de le naar de 2e klasse. ZAKENNIEUWS. De heer A. de Wilt alhier werd aange steld als agent voor Texel voor de ver-i koop van de wereldbekende Kolster Bran- des radio-apparaten en onderdeelen. SCHOOLNIEUWS De nieuwe cursus aan de Lagere Land bouwschool vangt plm. 1 Sept. aan. Nieuwe leerlingen kunnen zich nu reeds opgeven. j WEER THUIS. De heer C.Wetsteen alhier, die vorig jaar op weg naar Lile Dennen van zijn fiets viel en een been brak, welk been in het hospitaal te Den Helder moest wor den afgezet, is Maandag uit het zieken huis ontslagen. VEEHOUDERIJ. De Veehouderij-centrale zal maatrege len treffen om te voorkomen, dat kalve ren, welke voorshands als z.g. reservekalf zonder identiteitsbewijs kunnen worden ge houden, tengevolge van een voorspoedige ontwikkeling aan de teeltregeling 1935 zul len worden onttrokken. UIT MET VAN DER SCHUYT Aan de Van der Schuyt-trip naar Texel namen Zondag 86 personen deel. Een veel grooter aantal had zich voor dit uitstapje aangemeld, maar ter wille van een goede regeling van het vervoer over Texel kon maar een beperkt aantal van de partij zijn. Gasteren waren het er weer 84. JUBILEUM. Door de directie van de N. V. v.h. Lan- geveldien De Rooij werd aan de heer D. van der Werf, die Maandag 25 jaar als zetter en drukker ter drukkerij van dit blad werkzaam was, met eenige toepas selijke woorden een enveloppe met in houd ter hand gesteld. Moge Dirk nog tal van jaren tot volle tevredenheid van clientele en directie zijn taak vervullen. SCHOOLREISJES. Gisteren maakten de leerlingen van de hoogste klassen der school voor Chr. V. O. alhier met twee autobussen een uit stapje naar Schiphol, in de nabijheid van welke luchthaven zij nog eenige resten zagen van de verongelukte Kwikstaart. Ook werd een boottocht door de grach ten van Amsterdam gemaakt en een be zoek gebracht aan de havens. Een uitvoe riger verslag volgt. De laagste vier klassen van de o.l. school alhier hadden gisteren een heer lijk dagje aan de Koog. i CONCERT. Texelsch Fanfare geeft Vrijdag a.s. on-, der directie van de heer Joh. Dol en be-' houdens goedkeuring door de Burgemee ster, om half negen precies een concert in het Park. Programma: 1. San Lorenzo, marsch, van Da Silva 2. Le Calif de Bagdad, ouverture van Boieldieu 3. Dornröschens Brautfahrt, karakter stuk van Max Rhode 4. Fête Provemjale, ouverture, Popy t 5. Vers l'Avenir, marsch, SamVIessing 6. Rosen aus dem Suden, wals, van Joh. Strauss 7. Tannhauser, fantaisie sur l'operade R. Wagner. 8. Finale. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is liet meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. GIFTEN ESPERANTO MONUMENT. N.N., Eierland, fl, Totaal ontvangen f700,83Vs Wij zijn nu de 700 gepasseerd. Nog 'n flink 2Jetje opdat de schuld geheel is voldaan. We komen nog plm. f70,te kort Secr.-penningm.Joh. M. Duinker, den Burg. Postrekening 216684. SPORTNIEUWS. De wedstrijd Helder-Comb. Texei werd door H. met 21 gewonnen. Texel - heeft over het algemeen goed gespeeld, hoewel enkele spelers niet geheel fit wa ren. Duidelijk bleek wie geregeld van de training profile eren en wie niet. Juist de ze training is het, die onze spelers tot een geheel, tot een constante ploeg moet maken. We zijn er zeker van, dat dit gelukken zal. Maar waar was onze rechts back Maandag Heeft hij de oefe ningen niet noodig We vinden het op zijn zachtst uitgedrukt onbehoorlijk dm zonder opgaaf van reden weg te blijven, In ieder geval moet de drang om een: geoe.end speler te worden ieder naar dei training voeren. Ieder neme hier- goede nota van. Voor programma van Zondag a.s., het Texel-Velocitas Junioren-tounnooi raad plege men volgend nr. Ook worden dan de elftallen bekend gemaakt. Hedenavond oefenwedstrijd. Texel-Junioren tegen Texel-Adsp. A. Aanvang 8,15 uur.a Junioren (groan-zwart) J. Dukers G. Witvliet H.Zinn W. van Zeijlen A. Huizinga P.Bruin P.Kikkert A.Pen J.Bruin A.Verseput P. Neijens Res.: P.Dogger en D.C.Dros. Texel A. (wit; de blauwe zijn in de wasch) Q, Visser B.Mulder S. du Porto D.Geense H.Neijens (aanv.) H.Boon W.Mulder I.Boon Th.Lap K.Kikkcrt P. Keesom) Res.: G.Wilner en K. du Porto. RARE BOEL. We lezen .in het Volksblad: Een dezer dagen verscheen in de ru briek Aangeboden betrekkingen een adv. waarin leiders, leidsters en helpsters ge vraagd werden voor een kinderkamp op Texel van 29 Juli tot 26 Augustus. Sol licitanten hadden zich te wenden tot het Zomerkamp Zon en Duin, le Helmersstr. 95 te Amsterdam. Wij plaatsten de adv. gratis, maar wat bleek? iedere briefschrijver kreeg als ant woord per omgaande een gestencilde cir culaire, waarin werd meegedeeld, dat er op de annonce meer aanbiedingen waren binnengekomen dan er kinderen zijn in geschreven voor het vacantieverblijf. Om aan die wanverhouding een einde te maken, kon de sollicitant echter zelt trachten zes kinderen „bij elkaar te trom melen" (zoo staat het er) en aldus in de gelegenheid gesteld worden het begeer de baantje van leider of leidster te ver krijgen. Salaris wordt daarvoor natuurlijk niet betaald, maar verblijf en voeding kunnen de leiders gratis krijgen, mits ze „toezicht houden op de kinderen, deze op bepaalde tijden zoo noodig bezig hou den, ze naar bed brengen, enz.". Een aardig plannetje „U hebt op deze wijze een genoeglijke vacantie, zonder dat het u nagenoeg iets kost", heet het verder. Inderdaad, een aardig plannetje met wederzijdsch ge noegen: de leiding van Zon en Duin (niet te verwarren met Bosch en Zee - Red.) beschikt over gratis propagandisten (wat moet er- gebeuren als iemand slechts 3 of vier kinderen bij elkaar trommelt en gratis hulp in het vacantieoordde werkloozen, die snakken om aan de slag te komen, kunnen zonder dat het hun nagenoeg iets kost" met vacantie gaan. In hoeverre er van vacantie sprake kan zijn van een leider van zes vreemde kin deren, die een heele dag bezig gehouden moeten worden en of de handigheid om kinderen bij elkaar te trommelen een waarborg is voor paedagogische leiders eigenschappen, laten we nu maar buiten beschouwing. DE COCKSDORP. STRANDFEEST. Zondag 21 Juli a.s. hoopt de Sportver- eeniging S.V.C. een strandfeest te or- ganiseenen op het strand achter de vuur toren. IBij gunstig weer zal om twee uur (zomertijd) begonnen worden met de uitvoering van enkele vrije oefeningen. Daarna is er gelegenheid om zich aan te melden voor de verschillende wedstrij den, n.I. voor kinderen een wedstrijd in het maken van zandfiguren. De deelne mers hieraan worden in drie groepen verdeeld: le jonger dan acht jaar; 2e van acht tot en met tien jaar; 3e van tien tot en met dertien jaar. Hiervoor wordt geen inleggeld gt:he ven bet spreekt vanzelf, dat niemand door grooteren geholpen mag worden. Voor ouderen warden twee wedstrij den gehouden; een kussen-gevecht en 'n wedstrijd in t>et tobbevaren. Deelnemers aan het tobbevaren moeten in badcos- tuum zijn en moeten kunnen zwemmen. Inleggeld voor elk van deze beide wed strijden 10 cent. Er zullen fraaie prij zen uitgeloofd worden. Met een „strijd om de man" zal het programma worden besloten. Het Fanfarecorps V.I.O.S. verleent me dewerking, terwijl de aardigste tooneel- tjes gefilmd zullen worden. De commissie behoudt zich natuurlijk liet recht voor dit programma zoo noo dig te wijzigen en wijst er tevens na drukkelijk oj>, dat alle bezoekers en deel nemers zelf voor vervoer naar het strand moeten zorgen. Zondagmiddag bereikte ons van de Handelsblad-bulletin-dienst het ontstel lend fclericht van de ramp met de Kwik staart. De bladen van Maandagmorgen gaven naast foto's een uitgebreid verslag. Door een technisch defect aan twee van de vier motoren moest liet vliegtuig, dat naar Hamburg zou vertrekken, bij Schip hol een noodlanding maken. Daarbij is het met een vleugel met een hooge talud van een weg in aanraking gekomen en kort daarop in brand gevlogen. Van de vijf leden van de bemanning kwamen om: piloot Silberstein, telegrafist G.Nieboer en de werktuigkundigen G.Brom en L. van Dijk. Van de 15 passagiers kwamen er twee om, beiden Engejlschen. Deecht- genoote van Silberstein, die bij Schiphol woont, was van de ramp getuige. De pi loot en de telegrafist laten een vrouw en een kind achter, Van Dijk een vrouw en j||wee kinderen, Brom was gehuwd, maar had geen kinderen. Wel drie rampen troffen de K.L.M. in korte tijd: Uiver Leeuwerik Kwik staart. Te Amsterdam zijn in liet perceel Kerkstraat 37 een caféhouder en zijn huishoudster doodgeschoten dooi' eene Dekker, uit Arnhem, die wraak wou ne men op de vrouw (de huishoudster) van wie hij gescheiden was e,n aan wie de beide kinderen uit hun huwelijk waren toegewezen. De dader pleegde zelfmoord. Den Helder. Bij de Kooij is de off. vlieger Holewijn met zijn vliegtuig neer gestart en gedood doordat hij een bocht nam met geringe snelheid. De man was niet gehuwd. Zijn ouders wonen in R'dam Maandag werd pastoor Perquin, de ziel van de K.R.O., zeventig jaar. Te Oss bleek een verzekeringsin specteur met inbrekers samen te werken. Hij gaf aan, waar zij hun slag konden slaan, eerst voor inbraken, later voor brandstichting, ten slotte voor kippendief stallen. De politie maakte er een eind aan en vordert met haar Ossche schoon maak al een flink stuk. België. Bij Turnhout treed een auto bus bij het uitwijken voor een fietser in het kanaal. Van de 21 inzittenden kwa men er elf om. Italië. Mussolini zal in Augustus 'n bezoek aan Italiaansch O.-Afrika brengen. Te Parijs wend aan een der stati ons de bankier Schaap, uit Wormerveer, aangehouden. Hij had nog f 4400 bij zich van de f5000 die hij imeenam. In de leeftijd van 75 j. is Vrijdag te Parijs overleden majoor Alfred Drey fus, die in 1894 ten onrechte van spi- onnage ten gunste van Duitschland be schuldigd, naar het Duivelseiland verban nen werd. Hij was toen kapitein bij de Fransche Generale Staf. Voor zijn ver banning werden hem eerst nog voor het front der troepen de epauletten van de uniform gerukt. Zijn vrouw en zijn zoon tje Van drie jaar moest hij in Frankrijk achterlaten. Hij was het slachtoffer ge worden van gemeen anti-semitisme (hij was een Jood) en van laaghartige intri ges bij de hoogere Iegerinstanties. Door onvermoeid werken van velen, vooral van de schrijver Zola, werd zijn zaak in 1899 opnieuw onderzocht, maar wederom werd het pleit in het nadeel van D. beslist. Evenwel werd nu zijn straf, levenslange verbanning, verminderd tot 10 jaar vestingstraf. Zijn vrienden en alle anderen, die het recht zijn loop wilden laten hebben, rustten echter niet met het resultaat, dat Dreyfus op 12 Juli 1906 vrijgesproken wierd en volledig eerher stel kreeg. Hij werd bevorderd tot ma joor en benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. Majoor Dreyfus is nog een jaar in ac tieve dienst gebleven. In 1907 ging hij met pensioen om zich in de wereldoor log opnieuw beschikbaar te stellen. Toen werd hij met het commando over een artilleriepark te Orléans belast. Zijn eeni ge zoon sneuvelde aan het front. O 99 9 99 9

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5