LUCHTVAART-GEVAAR Gemengd Nieuws KOOKT ELECTRISCH Gemakkelijk, zindelijk en goed. „DAGJESMENSCHEN". Zondag heeft het ons eiland aan „dag- jesmenschen" wederom niet ontbroken. De Burmania, uit Friesland. Een goedkoope trein uit Den Haag met uitstapje Den HelderTexel. De Van der Schuyt-excursie. De trein-reizigers gebruikten de ge meenschappelijke lunch in hotel Texel. DE ZOMERPOSTZEGELS. Het Comité voor de Zomerpostzegels heeft besloten, de termijn voor inzending der oplossing van 'de uitgeschreven en in ons blad opgenomen puzzle-prijsvraag te verlengen. Oplossingen kunnen thans ingezonden worden uiterlijk tot 1 Septem ber a.s. Toewijzing der prijzen vóór 10 September. Prijswinnaars ontvangen be richt vóór 15 September. GIFTEN ESPERANTO MONUMENT. Mevr. M. E. S., Amsterdam f 1. J. B., Oudeschild fl. C. P. E., Koogerveld f0.50. Totaal ontvangen f704.33Vs. Totaal uitgegeven f767.07. Te kort f62.73i/2. Er komt weer gang in. Nog een klein, bedrag en alles zal betaald zijn. Seor.-penningm.Joh. M. Duinker, den Burg. Postrekening 216684. ANTI-LAWAAI. Men schrijft ons: Het schijnt hier in 't Park niet moge lijk te zijn nu eens rustig een concert te beluisteren. Vrijdag 1.1. was het voor de zooveelste maal weer treurig. De twee politieagenten stonden machteloos tegen de aanwezige bende jeugd, zoodat de di recteur zelfs eenmaal het stuk afbrak. Is dit nog niet genoeg? Wanneer houdt men de jeugd er nu eens buiten? Waarom ver biedt men het publiek niet, zooals elders, tijdens het spelen te wandelen De aan wezige vreemdelingen hebben hier geen aangename indruk van meegenomen. En het kan toch zoo anders. Ik hoop, dat deze regels iets mogen bijdragen tot een rustiger concert. DE KOOG. DOE HET VEILIG. Bader; zwemmer blijf voorzichtig, Heb voor- het gevaar ontzag, Speel niet met uw eigen leven Op de warme zomerdag. Want de lange, droeve lijsten, Dagelijks in elke krant, Tellen velevele namen, Ook bij ons in Nederland! DE COCKSDORP. HET STRANDFEEST. Het strandfeest, dat Zondag wegens slecht weer geen doorgang kon vinden de zee stond tegen de duinen is een week uitgesteld. JAARVERSLAG T.E.M. '34 Aan de verlies- en winstrekening ont- leenen we Stroomopwekking. Bediening (sal. en loonen) 8840.65 Onderhoudskosten 1430.76 Algemeene kosten 1425.40 Steenkolen en stookolie 9667.96 Olie, poetskatoen, etc. 1039.94 Totaal 22404.80 Distributie. Bediening (sal. en loonen) 6062.27 Onderhoudskosten 1749.20 Algemeene kosten 4259.26 Totaal 12070.73 Afschrijving debiteuren. Stroomafnemers 142.59 Huisaansluitingen 30. Totaal 172.59 Renterekening Totaal 16693.51 Exploitatiesaldo van f39979.73, als volgt te bestemmen: Afschrijving op: Grond en gebouwen 2l>/o 2219.28 Extra afschrijving op fundaties 5000.— Inrichting oentr. motoren 61/* °/o 6861.33 Ebectr. inrichting centrale 5 °/o 773.64 Fabrieksinventaris 10 °/o 312.86V2 Loopkraan 5 °/o 49. Hoogspanningsnetten 2 0/0 1830.55 Zuilen U) °/o 1711.56V2 Laagspanningsnetten 3 0/0 2260.11 Straatverlichting 10 »lo 1053.71 Huisaansluitingen 5 «/o 2036.85 Aansl. poldergemaal Eierland 4»/o 130.28 Kantoorinventaris 5 °/o 191. Meters 10 1853.92 Totaal 26283.90 Dividend 7lk van f50.000 3750. Storting reservefonds voor ver nieuwingen en extra afschrijvin gen 9945.83 Totaal generaal: f91321.36 (Wordt vervolgd.) Dit zijn toch wel donk're tijden Voor de fiere K.L.M. Dit Legt zeker op haar voortgang Onverbiddelijk een rem. 't Immer „voorwaarts in de luchten" Heeft uiteindelijk een grens, Want een zeer heldhaftig vlieger Is tenslotte ook een mensch. Daarom past hier, ferm en zaak'Iijk, Dra een diepgaand onderzoek. Want 't gevaar kijkt te schrikwekkend. En te machtig om de hoek. Niet meer treuz'lende commissies, Met een aarzelend rapport, Dat, na maanden wikken, wegen, In het licht gegeven wordt. KIare; openbare waarheid, Tot in ieder onderdeel, Vastberaden en zaakkundig Tot in ieder onderdeel. Want „de Gaai" geeft toch heel duid'Lijk Aan ons landje deze les: Snel een onderzoek ter plaatse, ALLES WETEN S. O. S.l 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 llllllllllllllllll LUCHTVAART. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DE GAAI VERONGELUKT. De K.L.M. wordt zwaar getroffen. Zaterdagmiddag bereikte ons per tele gram van de Handelsblad-bulletin-dienst wederom een ontstellend bericht: „Al weer een K.L.M.-vliegtuig vernield. De Gaai stortte op weg van Milaan naar Am sterdam in Zwitserland neer. Alle inzit tenden, vier leden van de bemanning en negen passagiers, kwamen vermoedelijk om". Het was bijkans ongelooflijk; hét zou de derde ramp zijn in nog geen week tijds: Zondag de Kwikstaart, zes dooden; Woensdag de Maraboe, geen dooden; Zaterdag de Gaai. Maar nog voor aanvul lende telegrammen ons bereikten, gaf 'n dringend telefoongesprek, met Schiphol de vreeselijke zekerheid, dat alle inzit-/ tenden het leven moesten laten. Aan de dagbladen van Zondag en Maandag, die naast foto's van de slachtoffers en van het verongelukte Vliegtuig, uitvoerige ver slagen gaven over deze nieuwe ramp, ont- leenen we het volgende De Gaai, een Fokker-Douglas, was om 11.56 uur v.m. uit Milaan vertrokken en zou via Frankfort naar Schiphol gaan. Ter hoogte van de St. Gothardpas werd het toestel door storm en onweer overval len. Het werd tot dalen gedwongen en kwam bij zijn noodlanding in het dal bij l'iati san vriacomo zoo ongelukkig neer, dat het totaal vernield werd. Het zou eerst tegen een houttransport-kabel ge- ylogen zijn. Alle 13 inzittenden kwamen om: piloot Van der Feijst, mecano Focke, marconist Aafjes, hofmeesteres mej. Her- manides, die nog even geleefd heeft, maar spoedig overleed; passagiers G. J. Phi lips, directeur parketvloerenfabriek te Tilburg, mevr. Philips, de heer I. Con tent, verteg. Margarinefabr. Van den Bergh, en zijn 11-j. zoontje; hij was op weg naar de Koog, waar hij zijn intrek zou nemen in het Badhotel, waar ook zijn vrouw zou Iogeemen; de heer J. van Lan gen, redacteur van De Tijd, de heer Hoogstra, dir. N.V. Expl. Haveninrichting te Dordrecht; verder twee Engelschen, onder wie een journalist, die Abessinië bezocht had, en een Duitscher. De K.L.M.-gezagvoeder Viruly schrijft aan de Telegraaf: Mooie woorden hebben thans geen zin nu minder dan ooit. Het is nu in zeer korte tijd zeer harde ernst geworden met onze luchtvaart, die zijn glans verloren heeft. Ook met het beste werk kunnen wij die glans niet meer redden, want wij kunnen geen menschen tot het leven te rugroepen. Maar wij kunnen werken als in de jaren, waarin de luchtvaart is opge bouwd en waarin nog sprake was van de groote luister van 1933 en '34. Toen zijn er teveel podiumvvoorden gesproken, daarvoor werd er alleen maar gewerkt! en dat was beter. Wij willen nu geen po- diumwoorden meer hooren, ook niet van troost of opwekking, want in zooverre is de toestand dezelfde gebleven, dat wij ook -nu nog beschikken over een luchtvloot en over bemanningen, die niet door het buitenland worden overvleugeld. Die bemanningen behoeft men waarlijk niet op het hart te drukken, dat ze „moe dig moeten volhouden" of aan te sporen tot „plichtsbetrachting" die hebben altijd precies geweten, wat de luchtvaart was en zoo goed als ze niet altijd heele- maal ernstig onder de uitbundig lovende! p luidsprekers hebben gestaan, zoo goed! m vliegen ze morgen hun dienst, ook al heeft zich voor de K.L.M. nu in zeven maanden v alle noodlot opgehoopt dat bij andere maatschappijen over vijftien jaar is ver-ft deeld. We hoeven er geen doekjes om te win- den, dat onze Neder! andsche luchtvaart thans echter met de rug tegen de muur zal vechten. De reserve, dat is de uitste kende naam, die zij zich verworven heeft, is verbruikt. Zoo goed als die naam ech- T ter eens opgebouwd is, zoo goed kan die opnieuw gesmeed worden. Daarvoor is echter, buiten de K.L.M., maar één ding noodig: dat het eigen Nederlandsche pu bliek de toestand even rustig zal blijven beschouwen als de bemanningen, welke vandaag hun machines als gisteren en al- I toos zullen vliegen. Zij, die de toestellen vliegen en die de vloot in de werkplaatsen verzorgen, ken nen hun werk. Zij arbeiden nu niet meer in de zon maar in de schaduw, doch het is het oude werk en ze kunnen het aan, Laat het publiek ook zijn onmisbaar deel doen er is geen reden, om een goed schip, dat nog vaart, in de steek te laten zoolang noch op de brug of elders on der de bemanning van een lek wordt ge weten. De K.L.M. heeft Maandag een van haar vijf diensten op Brussel opgeheven en zal haar dienst op HullLiverpool 6 Oct. staken. In het binnenland zullen de Dou- I glasmachines vervangen worden door Fokkers F 12. Van 29 Juli af komen de Douglasmachines op de internal, lijnen. De dienst op Milaan wordt nu tijdelijk waargenomen door de Duitsche Lufthansa. V Van Nederland uit zullen drie Dragon- vliegtuigen naar Nieuw-Guinea vertrek ken voor het in kaart brengen van dat gebied. V De Oeverzwaluw, gezagv. Hulsebos, is met 11 passagiers voor tussclientrajecten, Zaterdag van Batavia vertrokken. MADAME HANAU. Zooals we in vorig nr. meldden is madame Hanau, berucht door haar zwen del in Frankrijk op financieel gebied, in de gevangenis overleden. ANDRÊ DREYFUS. Aan onze biezonderheden over de af- taine-Dreyfus, opgenomen in vorig Woens dagnummer, voegen we thans nog deze toto toe. In Italië krijgen Italiaamsche echt paren op hun huwelijksreis en zilveren en gouden echtparen op de spoorwegen 80 pet .reductie op de reis naar en van Rome. In het buitenland gehuwde echt paren 70 pet. In Engeland bezint men zich reeds lang over de beste methode waardoor men de film een plaats in het kerkelijk leven kan verzekeren. „Preeken van het witte doek" zijn gedurende de laatste win ters reeds in vele avonddiensten op Zon dag met sucoes ingevoerd. Thans is een organisatie in het leven geroepen, de Christelijke Filmraad, onder presidium van de aartsbisschop van Canterbury. Bir.-Indië. De hoogste Hindoe-tem pel van Indië verrijst in Benares. Hoogte 75 M. Kosten 160.000 pond. Op Geylon zijn sedert begin 1935 30.000 kinderen aan malaria gestorven. Thans neemt de epidemie wat af. Uit de dagbladen van Zaterdag: Te Den Haag heeft een directeur van een ophaaldienst van belastinggelden t 5000 verduisterd. 800 kleine belasting betalers zijn hierdoor gedupeerd. Te Oss ging Aug. 1926 de woning van de fam. Van Zandvoort in vlammen op, waarbij een moeder en drie jonge kinderen omkwamen. Thans zijn vier per sonen, verdacht van brandstichting, ge arresteerd, onder wie de huiseigenaar Van E., die bekende een paar lui voor f 100. tot brandstichting te hebben bewogen. De A.N.W.B. heeft in ons land al 3800 wegwijzers geplaatst. DR. GOEBBELS (links) (Duitschland.) MR. RANDOLPH CHURCHILL, de 23-jarige zoon van de bekende Engel- sche diplomaat Winston Churchill, die even als zijn vader en grootvader een nu reeds belangrijke plaats inneemt in het politieke leven. JONG ABESSINIE. De Keizer van Abessinië, Haile Selassi, heeft een nieuwe gezant, Dr. Martin, naar Londen afgevaardigd. Ons kiekje iaat vier van dr. Martin's zes kinderen zien. JAMES LIN. James Lin, de zoon van de president der Chineesche republiek, is gehuwd met Viola Brown, een verkoopster uit een zes- stuivers-bazar te Columbus in Ohio, zeer tegen de zin van zijn papa. VON RIBBENTROP (Duitschland.) M I

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2