Gemengd Nieuws REGISTE! HERE ffi Het MUSEUM te den Burg is ffj op ALLE werkdagen geopend van gj Eg 9.30-12 uur. ZONDAGS NIET. EB EB Entree 15 ct.kinderen 5 ct. EB 88 ffl ffiffifflfflffifflfflfflfflffi Ti EBffifflEBSffiffiffifflffi VRIJGESPROKEN. Een landarbeider uit deze gemeente stond deze week voor de politierechter te Alkmaar terecht, wegens diefstal van een partij red star en eigenheimers, welke piepers hij in opdracht van een ander persoon, die ze van de eigenaar Jan Knol had gekocht, had moeten opleveren. Het scheen, dat verdachte aanvankelijk bij de politie het feit had toegegeven, maar de wind was, nu hij terecht stond, geheel gedraaid. Hij ontwikkelde zooveel be zwaar en stichtte zooveel verwarring, iin liet bewijsmateriaal van de Officier, dat deze magistraat de strijd maar opgaf en vrijspraak vorderde. De politierechter was ook blij van de soesah af te zijn en von niste in deze geest. OP FONTEI NSNOL. Vriendelijk verz-oek van Texel- bezoekers aan de autoriteiten, wie dat aangaat. Men schrijft ons: Een der attracties voor vreemdelingen, ook voor vele ingezetenen, die een be zoek brengen aan de Dennen, is een be klimming van de Fonteinsnol. Dit loont nog steeds de moeite, maar toch wordt het uitzicht door de hooger en 'hooger wordende dennen, wel'ke de nol omringen meer en meer belemmerd, vooral in de richting Den Hoorn. Er is geen enkele bank om wat te rusten, terwijl het pad naar de Fonteinsnol bovenaan stellig voor ziening behoeft. De stap over de plank» welke tusschen pad en bovenkant van de nol is aangebracht, wordt met de dag moeilijker. In het belang van liet vreem delingenverkeer en van de indruk, welke de vreemdeling van dit punt een der schoonste van Texel meeneemt, meen ik hierop de aandacht wel te mogen ves tigen. Een eenvoudige uitkijktoren met oriën- toertafei, opdat een vreemdeling ook zon der gids gewaar wordt, waar de Gocks- dorp ligt, waar Den Hoorn, de Waal, enz., zou - hier zeer gewaardeerd worden. KOOKT ELECTRISCH geen stof, walm of onaangename lucht. DR. A. VAN DER HORST, f Te Alkmaar is Maandag, tengevolge van een hartaain-doening, plotseling over leden dr. A. van der Horst. De thans ontslapene, die de leeftijd van 67 jaar bereikte, was vele jaren genees heer in onze gemeente en daarna te Am sterdam en IJmuiden. Vervolgens werd hij aangesteld als con troleerend geneesheer der Rijksverzeke ringsbank, in welke functie hij tot voor kort vele jaren met Alkmaar als stand-, plaats is werkzaam geweest. Dr. Van der Horst had zitting in ver scheidene vereenigingsbesturen en had destijds een groot aandeel in de tot stand-, koming van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Aan bovenstaand bericht, ontleend aan het Handelsblad van Dinsdagavond, kun nen we nog toevoegen, dat Dokter Van der Horst zich Febr. 1898 hier vestigde; hij nam de practijk over van dokter P. H. Stiggelbout, die 13 Febr. 1898 in de leeftijd van 67 jaar overleed. Dokter Van der Horst vestigde zich Dec. 1901 te Am sterdam en werd hier opgevolgd door Dokter Over. Behalve een kundig en algemeen geacht geneesheer, was de heer Van der Horst een begaafd musicus en als zoodanig een der beste krachten van „Trinitas" alhier, de muziekvereeniging, welke eerst onder leiding van de heer Sam Vlessing stond, later onder die van de heer P. Graaf., Het concert onder leiding van deze diri gent op 10 Dec. 1901, waaraan ook oud directeur S. Vlessing meewerkte, was het laatste, waarop de heer Van der Horst optrad. In de Tex. Ort. van 12 Dec. 1901 lezen we hierover: De vioolsoli van de virtuoos dokter Van der Horst vormden de hoofdschotel van de welvoorziene disch van kunstganot. Namens de wer kende leden der vereen iging werd hem ter gedachtenis een keurige muzieklessenaar aangeboden, terwijl hij tevens, evenals de heer S. Vlessing, tot eere-lid der ver- eeniging benoemd werd. ffiffiSESffiSSSEE g ffiüfflffigiSJffiasaffi as a a 't Is niet alle menschen cr om a EB te doen om edeler van hart te EB S worden. De meesten begeeren een EB a huismiddeltje voor welstand, een a a recept om tot rijkdom te komen ffi a en meer dergelijke soorten van a a geluk. a ffl a y SCHOOLREISJE. Het was Dinsdagmorgen om half zes al een heele drukte bij de openbare school alhier, waar de vijfde klasse gereed stond om een reisje te maken naar Amsterdam. Twee vrachtauto's voerden ons naar Ou- deschild, vanwaar we om tien voor zes naar Den Helder vertrokken. De Jantjes hadden op hun opleidingsschepen de wasch buiten hangen, die wel goed droog zal zijn geworden, want het is de heele dag buitengewoon mooi weer geweest. Al spoedig vertrokken we met een groote touringcar uit dien Helder. We reden lang zaam langs de voornaamste bezienswaar digheden van Beirgen en Schoorl, pas seerden Alkmaar en het was voor velen onzer een verrassende gewaarwording, toen we voor het eerst een trein zagen en nog wel een electrische. Op het Rokin in Amsterdam stapten we over in een z. g. water-taxi, die ons door de grachten en over het IJ voerde, tijdens welk tochtje we veel interessants konden bekijken, oude huizen, waarvan sommige uit de 14e eeuw, hijschkranen, oceaanstoomers, de Waag, het Rijksmuseum (in de verte!!), de Munt, het Carlton-hotel, het Centraalstation, enz., enz. Om ongeveer 12 uur legden we aan iri* de nabijheid van Artis, waad we nog juist bijtijds waren om het voede ren van de zeeleeuwen bij te wonen. Ver bazend, zooals die dieren konden trap pen 'klimmen, maar ze eten ook geweldig veel, ieder wel dertig visschen. Nog veel meer zagen we in Artis, te veel om alle maal op te noemen, prachtig gekleurde vogels, dansende beren, melkschenkende apen op een stoel aan een tafeltje, leeu wen, tijgers, wolven, enz. Na wat ge-, dronken te hebben (de meesten hadden hun 'boterham al in het bootje verorberd) togen we naar het Aquarium. Zooiets moois als dat was, nee, daar hadden we niet van kunnen dropmen. Een halfver- lichte zaal met overal in het rond de lichte ruiten van de aquaria, waarin de meest vreemdsoortige visschen zwommen, pok schildpadden zagen we en haringen. B.oven bekeken we nog het tafereel met de .opgezette vogels in het duinlandschap, dat .ons aan onze woonplaats deed den ken. Die woonplaats bereikten we al zin gend Weer .om ruim acht uur en ik denk, dat We de vele prettige dingen, die we die dag hebben meegemaakt, niet licht zullen vergeten. F.N. Donderdag maken Ide hoogste drie klas sen van de R.K.School alhier, plm. 50 leerlingen, met autobussen een reisje naar Amsterdam; de tocht gaat via Haarlem., Het programma vermeldt o.m. een be zoek aan Artis en het Aquarium. DF. COCKSDORP. ZON EN DUIN. In ons blad van 17 Juli namen we een bericht uit het Volksblad over, betrek king hebbende op het Zomerkamp Zon en Duin, dat op Texel zal worden ingericht. In verband daarmee kregen we bezoek van ©en der leiders vain het kamp, de heer Fr. Leverington, le Helmersstraat 95, Amsterdam, die ons de volgende inlichtin gen verstrekte. Het kamp duurt van 29 Juli tot 26 Au gustus; het staat onder leiding vain Freddy en Leo Leverington en wordt gehouden in de duinen van de heer Th. Reuvers bij De Cocksdoirp, waar houten tenten de deelnemers ter beschikking staan. De heer Leverington gaf toe, dat de annonce, waarin leiders(sters) werden gevraagd,de indruk kon vestigen, dat aan deze betrek king salaris verbonden was. Dit is echter niet het geval, zooals blijkt uit een nadien geplaatste annonce, welke, naar de heer Leverington meedeelt, nadrukkelijk ver meldde: geen salaris. Het is n.L de be doeling de leiders(sters) kosteloos kost en inwoning te verschaffen, mits zij vijt of zes betalende deelnemers meebrengen, over welke kinderen zij dan het toezicht zouden moeten uitoefenen. Voor het eigenlijke werk (koken, enz.) wordt be taalde hulp genomen. Het kamp vangt Maandag met 26 deel- nemers(sters) aan. Het zal er hoogstens 60 kunnen huisvesten. UIT DE NATUUR. DE KRAKATAU. De Krakatau gaf weer teekenen van nieuwe werkzaamheid: ont ploffingen, aschregens, enz. Een der eilandjes in de nabijheid ver dween onder het zeeoppervlak. We laten hier eenige biezon- derheden volgen omtrent de uit barsting van 1883, welke de vneeselijkste en merkwaardigste was van alle geologische ver schijnselen, welke de geschiede nis kent. De hevigste uitbarsting van de vulkaan, op het eiland Kjrakatau, in straat Soenda, tusschen Java en Sumatra, ving aan op 25 Aug. 1883 en bereikte de volgende dag haar hoogtepunt. Een dikke rookwolk steeg op uit de kokende krater en ver hief zich tot onmetelijke hoogte als een uitgebreide kroon. Aschregen daalde neer; de asch werd gevolgd door met klei vermengde puimsteen. Toen werd het stik donkere nacht, 18 uur achtereen en ver hief zich de woedende zee. Een buiten gewone golf, welke zich tot 35 M. hoog verhief, drong met woeste kracht de baai binnen, wierp zich op het land en ver-> woestte dorpen en steden, die daags te voren nog vol leven en vertier waren: Telok Betong, diep aan de Lampong-baai op Sumatra; Bantam, Anjer, Tjeringin, en andere kustplaatsen op Java. Zoo groot was de kracht der golven, dat zij sche pen, stoomketels, zelfs locomotieven wier pen op drie K.M. in het binnenland ge legen heuvelen. Maar dat was nog niet genoeg: waar het water ophield, begon de asch, die groote uitgestrektheden land bedekte, met het gevolg, dat de bewoners van die landstreken in die wildernis om kwamen van honger en dorst. Het was wellicht de grootste ramp, welke de aarde sinds historische tijden trof. Hiet aantal slachtoffers was meer dan veertig duizend, de meesten vonden een graf in de golven, waardoor eenmaal zelfs een Duitsch schip in de buurt in zijn vaart belemmerd werd (Zie Flamrna- irion, Stuiptrekkingen van de wereldreus, blz. 142.) NAAR ABESSINIE. Te Harlem, het negerkwartier van New-» York, is een bureau opgericht, waar zwarte vrijwilligers voor het Abessinische leger zich kunnen aanmelden. Uit de dagbladen van Woensdag: Duitschland. In Oldenburg worden alle geestelijken met strenge straffen be dreigd, wanneer ze op feestdagen van de Staat de vlag niet op hun kerk hijschen. Duitschland. Aan alle protestantscbe en katholieke jeugdorganisaties is het nu verboden uniformen te dragen en in het openbaar als gesloten groep met vlaggen zich te vertoionen. Ook iedere sport in de open lucht. Duitschland. Bij Bochelt zijn vele heiligenbeelden beschadigd. Eenige per sonen zij n op heeterdaad betrapt. Duitschland. In de fabriek der I.G. Farbenindustrie te Hoechst a.d. Main brak door zelfontbranding van een vat met licht ontplofbare vloeistof brand uit. Twee personen gedood, scha 1.5 millioen mark. Duitschland. Berlijn heeft teveel taxi's. Ingang 4 Oct. moeten eenige dui zenden van de straat verdwijnen. Chauf feurs, die vrijwillig hun beroep opgeven, krijgen 3000 mk. schadevergoeding; an deren, wier vergunning ingetrokken wordt, 1500 mk. Duitschland. Een onderwijzeres uit Rostock kwam bij een val van 80 M. in de Beiersche alpen om. Spanje. Een bom werd gevonden langs de spoorweg, waarlangs de minister van oorlog Gil Robles moest passeeren. No. I O i o i c I E 't I 'I I DE KRAKATAU WERKT. De trilling, welke de uitbarsting in dampkring veroorzaakte, werd over heele aarde driemaal achtereen waargi nomen en wel met tusschenpoozen van) uur. De zee wend, zooals we schreven, 1 heftige beroering gebracht. Reikten 1 toppen van de vloedgolven tot 35 M ven het gewone zeepeil, het dal lag 35 1 daar beneden. Een hoogteverschil d halve van 70 meter. Tot ver over aardoppervlak, plantten de golven zi voort; zelfs tot de kust van Frankrijl Te Colon, Panama, werd nog een hoogi van 0.4 M. geconstateerd. Geen uitbarsting ter wereld ging ooi met zooveel geluid gepaard als die vJ de Krakatau in 1883. Het was zelfs hoor baar tot -op 3300 K.M. (o.a. in Australi en op Ceylon). Een vulkaanramp als deze vindt in d geschiedenis der menschheid zijn weerg niet. Moge de wereld, nu de Krakatai wederom aan de gang is, voor een nieuw uitbarsting gespaard blijven. Oostenrijk. Als veiligheidsmaatrei in verband met mogelijke onlusten Dollfuss' verjaardag, 25 Juli, arresteen de politie 500 man van nation, soc. ver) dachte personen. Oostenrijk. In de alpen van Ka nnthië kwamen twee vrouwen bij he Edelweiss plukken om. Een van haar laa vijf kinderen achter. Roemenie. Wegens het aannemen va sieeKpenmngen, li miljoen lei, is kolo nel Galatoresco met twee handlanger gearresteerd. Italië. De Amerik. schrijver, die q een olifant de alpen overtrekt, kwam t Aosta aan. De grensoverschrijding kostti hem 4000 lire wegens zijn olifant. Italië. Te Turijn werden in eei staalfabriek vier arbeiders gedood bij springen van een buis van een ketel Ierland. De aartsbisschop van Edin burgh heeft een oproep gepubliceerd waarin hij o.m. zegt: Sedert eenige tijd is het zoo goed al onmogelijk voor ©en katholiek priestei in de straten der stad te verschijnen, zon der blootgesteld te zijn aan onuitputte lijke bespotting. Men heeft priesters, zelf:! verscheidene malen bespuwd; in de fa brieken en werkplaatsen wenden de katho-lf. lieke employés vervolgd en men tracht] de werkgevers er toe te brengen katho lieken te ontslaan, v De aartsbisschop herinnert aan del schandelijke gebeurtenissen naar aanlei ding van het Eucharistische Congres. Priesters heeft men op de meest woeste wijze aangevallen, oude vrouwen heeft men overvallen en gestompt. Heele auto bussen met kinderen zijn zonder -erbar men met steenen bekogeld en weerlooze burgers zijn op onuitsprekelijke wijze mis handeld, gelijk in een geciviliseerde ge-| meenschap van deze tijd bijna onmogelijk is. Ierland. Te Clones hebben katho-l lieken veel huizen van protestanten ver nietd, te Kilmallock staken ze een pro-I testantsche kerk in brand. Ierland. De leider der anti-katho-| lieke burgers van de stad Edinburgh! richtte een schrijven aan de aartsbisschop! waarin hij krachtige maatregelen aankon digt Schotland, aldus schrijft hij, is een protestantsch land en hij zal er naar blij ven streven, dat de katholieke employés worden ontslagen. De veldtocht tegen de katholieken zal zich spoedig op volle kracht ontplooien. Amerika. Door kortsluiting ont stond brand in die liftkoker op de 4Se verdieping van het 50 verdiepingen hooge General Electric. Gebouw te N.-York. Het blusscben ging moeilijk, daar van de 24e verdieping af geen lift gebruikt kon wor den. Dus '26 verdiepingen trappen loo- pen. Schade 50.000 dollar. Amerika. In de V.S. is in 1934 het geboortecijfer voor het eerst sedert 10 jaar toegenomen. WERNER KRAUSS. Een der grootste tooneelspelers van deze tijd, Werner Krauss, vervult de rol van Napoleon in de film „De honderd da gen", naar het boek van Mussolini. 9 f

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2