Muziekfeest 1935. Gemengd Nieuws MARKTBERICHTEN EXCURSIE ESPERANTISTEN. Morgen (Zondag) organiseert de Texel- sche Esperanto-Federatie een fietstocht, enz., naar Onrust. Vertrek van Oroeneplaats 's morgens 10 uur. Iedereen is welkom. Komt op tijd. Men schrijft ons: Met rassche schreden nadert de 10e Au gustus, de dag waarop het eerste Texel- sche muziekfeest zal worden gehouden. Nu is ook de tijd gekomen om er wat meer van te vertellen. Het Park is bdj uitnemendheid geschikt voor een dergelijk feest, en daar wordt het dan ook, met toestemming van B. en W., gehouden. Maar eerst heeft 'savonds om 7 uur in hotel Texel de ontvangst plaats der deelnemende vereenigingen. Daarna stellen de corpsen zich op op 't terras voor een rondgang door den Burg. Voorafgegaan door de tamboers en met „Excelsior" voorop gaat het dan met mu ziek rond den Burg naar het Park. Daar wordt eerst door de vier corpsen gezamenlijk (ongeveer honderd muzikan ten) de marsch Sambne et Meuse, van Rauski, uitgevoerd onder leiding van de heer Joh. Dol. Daarna speelt iedere ver- eeniging twee zelf gekozen stukken. De titels hiervan zullen later worden bekend gemaakt. Onmiddellijk hierna zal aan de deelnemende vereenigingen een herinne ringsmedaille worden uitgereikt. En als het mogelijk is, wordt dit feest besloten met een fakkel- en lampionoptocht. Het spreekt wel vanzelf, dat een mu ziekfeest ook onkosten meebrengt endaar- om is het noodzakelijk, dat entree wordt geheven. Hoe dit gebeurt kunt u lezen in een advertentie in dit blad. Met nadruk, zij er op gewezen, dat liet hier niet een gewone vlaggetjes-verkoop geldt, zooals b.v. op de diverse bloempjes- dagen. Men beware deze vlaggetjes zorg vuldig, want ze geren toegang tot 't Park. De datum 10 Aug. is gekozen, opdat ook vele vreemdelingen, die hier vertoe ven, dit feest kunnen bijwonen. Als de Bilt nu nog voor mooi weer zorgt, dan is er zeer zeker groote kans van slagen. En als het slaagt, wie weet, is dan het volgende muziekfeest niet veel grooter en willen ook eenige zangver- eenigingen meewerken. We hopen het van harte. Sluit uw Levensverzekering bij AMSTLEVEN (N.V. Amsterdamsche Mij van Levensverzekering). AgentC. DROOG, Hollewalsweg 20, Den Burg. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Het belangrijkste „nieuws" is vandaag: de tour naar Zwolle. Vandaag vertrek-, ken 41 jongens met de boot van elf uur. We z.ijn vol verwachting. Uit Z. kwamen van verschillende jongens al uitnoodigin- gen om toch maar bij hen te kamen lo- geeren, wat natuurlijk nauw verband houdt met het bezoek van Z. hier, tijdens de Pinksterdagen. Het programma is nog een verrassing. We hopen intusschen op gunstig weer en een voorspoedige pret tige reis. We zullen om 6.10 uur in Zwiolle arri- veeinen en a.s. Maandag weer vertrekken om 3.12 uur. Laatste boot terug. Jun. elftal: D.Visser B.Mulder S.du Porto D.Geense H.Neijens A. Verseput W.Mulder I.B'oon Th.Lap P.Neijens 'a iP.Keesom Adsp. A.W.Geus G.Wilner D.C.Dros Jac.Knol K.du Porto H.Keijser P.Dogger K.Kikkert W.Mulder H.Boon P. Kees om Adsp. B.L.Goënga Jac. Koom H.Pen W.Langeveld D.Huizinga Joh.Westdorp Ab.Keijser C.Vermeulen Jn.Rab Joh.Kik kert C.Zutphen P. Keijser W. Roeper H. Broekman B.Koningsveld P.J.Koorn L.Rijk H.Mulder K. Boswijk Ant. Broekman A.Zegel H.Smit Res.: H.Boswijk. Einde Aug. houden we oefenwedstrijden voor de competitie. Ook voor Texel 2 en 3. Ieder profiteere inmiddels van de training zooveel als hij kan. Onder talrijke en oprechte blijken van belangstelling, is Woensdag onze sport vriend Bram Daalder naar zijn laatste rustplaats geleid. Als dragers fungeerden de spelers, met wie Bram het meest de kleuren van de Giroen-Zwarte vlag hielp verdedigen. Groot was de stoet van be langstellenden, die zich naar de dooden- akker begaf. Het volledig bestuur van S.V. Texel niet alleen was tegenwoordig, maar ook merkten we in de stoet veel lede» op en donateurs. Een schat van bloemen dekte de baar; ook S.V. Texel liet niet nu door een bloemstuk te getuigen, van haar medeleven en waardeering jegens Bram .die op zoo jeugdige leeftijd werd gerukt uit de lering van familie en vrien- den. Wij zullen hem in dankbare her innering houden. Kijk eens, een briefje van honderd gulden, zooals er niet veel zijn. Wat is er voor biezonders aan? Hetis van mij. DIEFSTAL. Uit de winkellade in de groentenzaak van de heer KI. Wetsteen in de Weverstr. werd deze week eenig geld ontvreemd. UITSTAPJE. De laagste drie klassen der school voor Chr. V.Ü. maakten Woensdag een pret tig uitstapje naar de Koog. De N.V. Vles- siug brengen we namens het hoofd der school dank voor de wijze, waarop zij voor het vervoer zorgde. TEXELSCHE BOLLEN. Veiling H.B.G. te Lisse, 23 Juli: Tex. Golden Spur 1.402.70. Veiling Hillegom, 24 Juli: Tex. Golden Spur 400475 p.k. f2.30; 500—525 p.k. f2.00; 525—600 p.k. f 1.80; 625 p.k. f 1.70; 700—725 p.k. f 1.50. Veiling Hobaho Gisteravond nog niet ontvangen. HULDIGING DR. JAC. P. THIJSSE. Aan ons verslag van de huldiging van dr. Jac. P. Thijsse kunnen we inog toe voegen, dat T.E.S.O. aan de geachte ju bilaris een diploma deed toekomen, het welk hem zijn leven lang veroorlooft gratis naar Texel en terug te varen. Een origineel cadeau, dat zoowel nut tig als aangenaam is. Naar we weten, hebben tal van Texe laars bijgedragen in het fonds tot aan koop van een natuurmonument voor dr. Thijsse. Ook T.E.S.O. heeft een flink bedrag beschikbaar gesteld. ZONNESTRAAL-COLLECTE. Het Zonnestraal-Comité schrijft ons: De collecte voor Zonnestraal heeft f 132.66 opgebracht en wel in Den Burg 56.48 De Cocksdorp 14.85 Oosterend en Oost 14.70 Oudeschild 12.78 De Koog 11.55 De Waal 7.85 Den Hoorn 7.63 Eierland 6.82 (Vorig jaar totaal f 146.72.) We danken allen, die tot het slagen van de collecte hebben medegewerkt, in het biezonder de collectrices en de Texelsche Courant voor haar kostelooze propaganda De opbrengst is, de slechte tijd in aan merking genomen, bevredigend. De crisis is echter wel merkbaar, want er zaten be langrijk minder kwartjes in dan vorige jaar. Een juffrouw, die nog wel een dubbeltje kou missen, gaf 2Va ct. en gaf er later nog een cent bijvoor een speldje voor haar dochter. Gelukkig, dat de meeste Texelaars ten opzichte van de t.b.c.-bestrijdiug een royaler standpunt in nemen. DE KOOG. WAARSCHUWING. Van politiewege wordt gewaarschuwd tegen paard- en motorrijden op het strand bij de Koog tusschen de palen 19—21. Bij overtreden volgt proces-verbaal. KAMPENDE KAMPEERDERS. Gebir. V., uit Halfweg, kampeerend bij de Koog, kregen ruzie, welke zoo hoog liep, dat de een de ander met een mes wierp, waardoor een dijbeen,' bloedend werd gewond. Bij de politie werd aan gifte gedaan. OOSTEREND. HOOGE ONDERSCHEIDING. Excelsior, dir. C.Bremer, behaalde op 't Woensdag te Warns gehouden concours van alle vier vereen, in de 3e afd. Fanfa re 't hoogst aantal punten: 294 en kwam hierdoor in aanmerking voor de zilveren - medaille, uitgeloofd door H.M. de Konin gin. Onze gelukwensch Atededeelingen van Texels Bioscoop-Theater MADAME DUBARRY. Madame Dubarry is een historische fi guur. Zij verkeerde aan het hof van Ko ning Lodewijk XV op wie zij groote in vloed had. Dit was niet naair de zin van de hertog v. Aguillon, die vergeefs tracht te Frankrijk over te halen tot een bond genootschap met Spanje ten einde met succes Engeland te kunnen bestrijden., De macht van Choiseul, Frankrijks eerste minister, taande geducht. Met alle moge lijke middelen tracht hij madame Dubarry van het Hof te verwijderen, maar tever geefs. Zelfs wordt hij door deze dame in de val gelokt, met het gevolg, dat hij bij de koning in ongenade valt en moet aftreden. In zijn plaats komt de Hertog van Aguillon; een oorlog met Enge land wordt vermeden. Intusschen ver schijnt ook Marie Antoinette ten too- neele, de heerschzuchtige gemalin van de latere Lodewijk XVI. Zij dringt op het vertrek van madame Dubarry aan en brengt zoo'n opschudding teweeg, dat Lodewijk XV aan de gevolgen sterft. „Madame" werd in een klooster opgeslo ten. (Zij moest, zooals we uit de geschie denis weten, later sterven onder de guil lotine.) DOE HET VEILIG. Twee 14-j. jongens waren in het Mer- wedekanaal bij Utrecht aan het varen in een 2-pers. kano. Toen zij zich aan een voorbijvarend bootje wilden vasthouden, liep de kano vol. Het bootje zonk. Een der jongens ,die niet zwemmen kon en ver geefs poogde zich aan de ander vast te houden, verdronk. Leert zwemmen. Woensdagavond negen uur is een mo torrijder op de onbewaakte overweg bij Akkrum door een trein gedood. Beter uitkijken. Bdj het spelen is een 9-jarig meisje van een schip aan de Oude Schans, Amster dam te water geraakt en verdronken. In het Kinselmeer bdj Durgerdam ver dronk een 25-j. man; te Zwolle de 8-j. Lankhorst, die aan het visschen was; te Breda de 5-j. C. v.d. Brule, die aan de waterkant speelde. Uit de dagbladen van Woensdag: Sport. Te Rotterdam ging de eerste paal van het Feijenoordstadion de grond in: een betonnen paal, 6.5 ton, 20 M„ lang. Nog 600 van die palen volgen. Tooneel. Maandag a.s. wordt mevr. Esther de Boer,Van Rijk, Nederlands oudste nog spelende actrice, wonende Oosteinde 10, A'dam, 82 jaar. 30 Aug. vangt zij met haar ensemble te Den Haag het speelseizoen weer aan. Argentinië. Oud-comm. van politie Valdes, onlangs van zijn post ontheven, loste van de publieke tribune in de Se naat eenige schoten. Senator Beherewerd gedood, de minister van Landbouw ge wond. Batavia. Ir. Mussert, leider N.S.B. in Nederland, is hier met de Sperwer aan gekomen. Hij zal 24 Juli door de Gouv. Generaal in audiëntie ontvangen worden. Kerk en Vrede, richtte een adres aail Italië met verzoek het geschil met Abes- sinië op vreedzame wijze op te lossen. Amerika. In 1934 kwam in de V.S. op elke vijf huwelijken één echtscheiding voor. De helft van de kinderen, die met de strafrechter in aanmerking kwamen, waren van gescheiden ouders. Abessinië. Het Eng. gezantschaps gebouw in de hoofdstad, wordt met een millioen zandzakkan versterkt. Tele graaf. m Uit de dagbladen van Donderdag: Bij Lottum, tusschen Nijmegen en Venlo zijn vier H.A. dennen in vlammen opgegaan. Te Klein-Doenrade kreeg de 18-j. landbouwerszoon W. Vleugels toen zijn paaird op hol sloeg de boom van de wa-1 gen zoo tegen de borst, dat hij gedood werd. Bijenmairkt Veenendaal, 1840 vol ken, 22.50 gld. Kasteel Nijeurode, voor het publiek opengesteld, werd de eerste 10 dg. door 3000 personen bezocht. Den Bosch. In October begint de be handeling voor de rechtbank van de Össche misdrijven. Op de Zuiderzee-afsluitdiijk ver- toonen zich miljarden groene muggen, die op schuttende schepen neerstrijken en het dek bekleeden, 1—2 of meer cM. dik Nieuw-Beijerland benoemde een metselaar tot gemeente-ontvainger. De Kroon vernietigde het besluit, omdat de man onbekwaam is tot dit werk. 's Gravenzande. Bij aanbesteding van een school alhier vermeldden vele aannemers op hun biljet, dat het bedrag verhoogd zou moeten worden bij prijs- stijging door daling van de gulden. De geldigheid van deze biljetten werd be twijfeld. Hoeveel moet n.l. het bedrag verhoogd worden? Amsterdam. In de Jordaan heeft 'n 63-j. werklooze straatventer de 43-jarige vrouw H. Thoma, van wie bij gescheiden leefde, met een mes gedood en toen zelf moord gepleegd. Acht kinderen 'blijven achter. Lichtpuntje: De automobielproductie verbetert aanhoudend. Ook de blikindu- strie. Uit: Statistical Bulletin, Den Haag, Juli 1935. In Italië zijn Dinsdag jympathiebe- toogingen gehouden ten gunste van Mus solini en zijn O.-Afrik. politiek. Duitschland. Te Muenchen zijn 13 slagers gearresteerd omdat zij vleesch te duur verkochten. Frankrijk heeft die uitvoer van oor logstuig naar Italië en Abessinië ver boden. Ierland. In tal van plaatsen kwam het tot botsingen tusschen protestanten, en katholieken. De toestand te Belfast baart zorg. Te Gahvay eischen stakende havenarbeiders ontslag van alle protest, werknemers der stad. Rusland. In O.-Siberië zou op 100 plaatsen torand wroeden. De spoorweg wordt bedreigd. Oorzaak van de brand: onvoorzichtige bessenplukkers en wel licht opzet. Reuter. Rusland. Te Moskou zijn twee bank- beambten wegens verduistering van 400 duizend roebel met behulp van valsche handteekeningen ter dood gebracht. Mandsjoekwo wordt bedreigd door 56 5' de Sovjets, die met 3000 vliegtuigen ge reed staan, meent Japans minister vas oorlog. Daarom moet Japan z.i. groote luchtvloot hebben. China. De watersnood breidt ziel nog uit. Honderden dorpen overstroom den. In het Jangtse-gebied zijn 10 mil lioen menschen bezig te vluchten. Ur Jangtse en Han-rivier zijn dertigduizenc lijken opgehaald. Reuter. Uit de dagbladen van Vrijdag: ONTSLAG KABINET COLIJN. (vervolg van vorige pagina.) Het eerste Kabinet Colijn fungeerde vat Aug. 1925Maart 1926, het tweede vat Febr. 1933heden. H.M. heeft Prof. dr. Aalberse, (R.K.) met de vorming van een nieuw Kabine belast, welke opdracht de heer Aalben in beraad verzocht te mogen nemen. H.M. heeft de wensch geuit, de beslij sing binnen enkele dagen te mogen ver nemen. Naar verluidt, zou prof. Aalberse in de valuatie geen heil zien. Utrecht. Aan Z.D.H. Mgr. Jansen aartsbisschop van Utrecht, zijn de laai ste H.Sacramenten der Stervenden toe gediend. Lichtpuntje voor kippenhoudersd« afzet in Nederland en'Engeland betert 1 Te Alkmaar werd de 83-j. kaasdra ger Jan Dijkman gehuldigd wegens zijt GOj. jubileum. Hij kreeg een koninklijk) onderscheiding en de gouden eere-me daille van de stad. In zes provincies hadden verkie zingen voor de Eerste Kamer plaats. Dt N.S.B. kreeg twee zetels ten koste var V.D. en V.B. Italië wil met Abessinië nog een praten. Het wil trachten een oorlog ah nog te voorkomen. Italië telt 10.042 vrijwilligers voo O.-Afrika; een groote stroom Italianet komt uit het buitenland. Abessinië tracht in Engeland zever millioen pond te leenen voor oorlogstoe rusting, vooral munitie voor zijn 150.00 Mauser-geweren. Verder heeft A. eenige mitrailleurs en 5 a 10 vliegtuigen. D vrouwen zouden het Abess. leger volget om te koken en te wasschen. Abessinië vraagt onverwijld bijeei roepen van .de Volkenbondsxaad. Hetgaa er nu om Amerika. In het Representantenhui noemde de democraat Dickstein Hitiet „de gek van Duitschland en moordeuaa in koelen bloede". Illlllllllllllllll LUCHTVAART. Met de Woensdag vertrokken Rich'in reist een passagier voor Batavia mee drie voor Calcutta en een voor Athene Gezagv. Scholten. Verder 193 Kg. briel post, 14 Kg. pakketpost, 84 Kg. anden goederen. De Perkoetoet is Woensdagmorgen vai Batavia vertrokken met negen passagier voor tusschentrajecten. Vijf moesten ge weigexd worden. 2e piloot onze oud plaatsgenoot H. Montfoort. Het toestel kwam gisteren te Allahabac aan, maai" is wegens slécht weer niet vai daar vertrokken. De Oeverzwaluw is Donderdagavonc op Schiphol geland. 5 passagiers. Gezagi Hulsebos. Een van de bommenwerpers, welk deelnamen aan de z.g. luchtoorlog bover Londen, kwam bij een landing bij "Baysho zoo hard neer, dat het toestel in brand vloog. Drie personen gewond PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Juli 1935. HERV. GEMEENTE. Den Burg, v.m. 10 uur de heer A. Dubbeldam. Extra collecte. Waal, v.m. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Koog vm 9 uur ds. Kok. Oudeschild vm 10 uur ds. Scholte. Den Hoorn, v.m. 10,30 uur: Ds. Hoel^ van Wilp, Gelderland. Oosterend, vm. half elf ds. Kok Maandcollecte. de Cocksdorp, vm half 11 ds. Salm Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds K. Hart van Oostwolde (Oldambl nm 3 uur dezelfde Den Burg 'sav. half acht dezelfde. gebouw Tex Fanfare. GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm. 10 uur de hr. K, v. d. 8cr| nm 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal, vm. 10 uur Ds. Vis. i ii i Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A Aanvoer op 23 Juli 600U0 stuks 70 80 K.G f 3.70 a f 4,9 65/66 8,40 3,6 63 64 3,30 3.5 60,62 3,00 3,3 58/59 2,90 3,21

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 6