OP TEXELS REE. De Koninklijke Marine Jachtclub te Den Helder houdt 21 en 22 September op Texels ree zeilwedstrijden, o.a. 'n Noord- zieewedstrijd voor jachten van de B-klasse. HANDELSREGISTER. Wijziging: F. E. A. Mittelhauser, Hollewalsweg 17, radio-centrale en aanverwante artikelen. Overgegaan aan: J. J. vain Swiindieren. GIFTEN ESPERANTO MONUMENT. Mej. N.N., den Burg f2.50. Totaal ontvangen f 707.83Va. Totaal uitgegeven f767.07. Nog te kort f 59.23V2. Seor.-penningm.Joh. M. Duinker, den Burg. Postrekening 216684. EXAMENS. Hans Noqrdijk A.Jz. ging over van de 2e naar de 3e klasse van de H.B.S. te Amersfoort. Coinry Hoordijk A.Jd. ging over van de 2e naar de 3e klasse van de Nutskweek- school te Nijmegen. Hanny Buys Td. ging over van de 2e naar de derde klasse van de Kweekschool te Arnhem. HET CONCOURS TE WARNS. Van bevriende zijde schrijft men ons over het Concours te Warns, waaraan vier Texelsche zangvereenigingen en mu- ziekveneen. Exoelsior deelnamen, het volgende ln totaal namen 46 vereenigingen deel; 47 hadden zich zich voor het concours doen inschrijven, maar een viel uit. Er waren 20 muziek- en 26 zangvereenigin gen. In totaal werden 10 eerste prijzen, 29 tweede prijzen en nog zeven derde prijzen uitgereikt. Van de muziekvereeni- gingen waren er maar twee, die het tot een eerste prijs konden brengen, n.l. Ex oelsior, Oosterend, met 294 en Concordia, Oostzaan, met 288 punten. Van a lie deel nemende corpsen op de beide dagen be haalde Exoelsior liet hoogst aantal pun ten, cup grond waarvan de zilveren me daille van H.M. de Koningin aan dit corps weind toegekend. De zilveren medaille van H.K.H. Prinses Juliana viel ten deel aan zangvereen. Looft den Heere te Wor- kum, welke van alle zangvereen. op bedde dagen het hoogst stond in puntental296. Onder de zangvereen., die in het ge heel acht le prijzen kregen, behoorden N.H. Kerkkoor den Burg met 291 en De Lofstem, Oostemend, met 290 punten. Onesoendo, Eierland, en Harmonie, den Hoorn, hebben ook beslist mooi gezon gen. Ze maakten bij andere vereen, ver geleken een goed figuur en legden op de meest eervolle wijze beslag op de tweede prijs. GEVRAAGD FLINKE LUI om wijlen de Texelsche Zwemveneeniging weer nieuw leven in te blazen. 1 We hebben de heele maand Augustus nog voor de boeg. Aan een kleedhuis bij de haven te Ou- ideschild of bij de Sdhans is dringend be hoefte. Het materiaal daarvoor is aanwezig, alsmede, bij de Schans, een perceeltje grond, welwillend beschikbaar gesteld door de Dertig Polders. Ook naar een bekwaam en niet te duur badmeester, tot lesgeven in staat, behoeft niet gezocht te worden We moeten ieder Texelaar in de ge legenheid kunnen stellen zwemmen te lee- men. Daar kan de Texelsche Zwemvereeni ging voor zorgen. Wie helpt er mee, haar weer op de been te helpen Eenige bestuursleden van de overleden vereendging zijn door drukke bezigheden verhinderd hun medewerking te verleenen. Ware het anders, de Vereen, was er en zou weer groeien en bloeien. Wie helpt een handje? Gelieve minder op hoog salaris (wie lacht daar?) dan op het goede doel te letten. Maar een heel klein percentage van Texels bevolking is de zwemkunst mees ter. Moet dat niet beter worden? JA. Kan dat ook? JA. Daarom herhalen we: Gevraagd: Flinke tui, die Texel weer aan een zwemvereeni ging helpen. Zij zullen zich de dankbaarheid verwer ven van de groote massa, uit wier naam wij hier een goed woordje doen. En met genoegen doen wij dat, want „zwemmen" moeten we. Zwammen doet men veel. Niet het minst in ons goeie Holland, dat onderwijl de kat uit de boom kijkt. Zwammen heeft al veel op zijn geweten. Zwammen vloekt met de geest van deze tijd. Aan zwemmen daarentegen wordt nog 'immer veel te weinig gedaan. Helaas! Ontstellend groot is jaar op jaar het aan tal personen, dat tot zwemmen niet in staat in ons waterland de dood vindt. Daarom: Nu niet langer praten of denken „We moesten die zwemvereeniging weer in het zadel (beter klinkt wellicht: aan 'n zwembroek, plus kleedhuis) helpen". Maar DOEN. ANWB TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND SPORTNIEUWS. De belangrijkste gebeurtenis in onze jeugdafd., n.l. het jaarlijksch uitstapje, is weer achter de rug. Alle jongens, die, on der de uitnemende leiding van de heer Mulder, de tour naar Zwolle maakten, waar we de gasten waren van Z.A.C., zul len u vol enthousiasme verhalen van de heerlijke dagen, daar doorgebracht. Ook wij, medelieiders van het gezelschap, heb ben niets dan lof voor de schitterende ontvangst. Zoowel de heer Verheul en de Jun.-conun., als de ouders, waar onze jongens logeerden, hebben niets nagelaten om liet onze jeugd te veraangenamen. We zijn hun zeer dankbaar. Zaterdagmorgen ging het met bussen naar de boot. Vele ouders waren bij het vertrek aanwezig, terwijl ons van alle kanten „veel plezier" werd toegeroepen. Het weer hield zich goed. Na een prettige zeereis kwamen we op tijd aan het sta tion, waar we spoedig in onze gereser veerde wagon stapten. Het was een snel trein en de voornaamste bezigheid was voorloqpig: uitkijken en eten. Het is een wonder, dat zulke jongens dat maar steeds weten vol te houden. De stemming was prachtig en we merkten niets van ver veling. Die zag dit en die dat. Aan vra gen geen gebrek, en voor we het wisten, hadden we Amsterdam bereikt. Daar was het weer verzamelen, ijsjes eten en weer instappen. Ook Uier weei een gereserveer de wagon. Buiten A'dam was veel nieuws te zien, waarvan de heer Mulder, die daar goed bekend is, de jongens veel wist te vertellen. Na Amersfoort kregen we het laatste traject, door bosschen en heide, mooie vergezichten, in één woord, prach tig. Op tijd, 5 uur, bereikten we Zwolle, waar we verwelkomd werden door de heer Verheul, de Z.A.C. Jun. leider. Doordat we één uur vroeger aankwamen, dan eerst de berekening was, trokken we naar de „Buiten Sociéteit", waar we in de tuin begroet werden door enkele bestuurders van Z., terwijl om kwart over zes de oudiers en jongens present waren om hun gasten te ontvangen. De Zaterdagavond bleven de jongens aan de zorgen der pleegouders toevertrouwd. Zondagmorgen om 10 uur trokken we al wandelende onder leiding van de heer Verheul, door Zwolle. Oude bouwwerken, typische nauwe straatjes, mooie plantsoe nen en singels kregen we te zien, daarna even rusten in een mooi park en toen als verrassing de beklimming der beroemde „Peperbus", een 80 M. hooge toren. Een smalle wenteltrap van plm. 600 treden* moest beklommen worden, maar het uit zicht, een prachtig panorama, boven, was dit zeker waard. Ook werden het uur- en speelwerk bekeken en werd ons de wer king uitgelegd, van het carrillon. Om kwart voor één wanen we weer beneden, waarna ieder zich huiswaaarts spoedde om krachten op te doen voor het voetbal- programma .dat om 2 uur zou aanvangen. Maar, dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan, want de afstanden zijn groot, soms meer dan een half uur loopen. Het was half 3 voor begonnen kon worden met ZAC C—Texel C. Of het nu aan het vele eten, of aan de lange reis of aan de emoties heeft gelegen, weten we niet, maar onze jongens konden hun vorm niet vinden, met uitzondering van Lolle, die zijn doel prachtig verdedigde, wat echter niet verhinderde, dat de gastheeren met 60 wonnen. Intusschen was ZAC BTexel B ook begonnen. Het woei hard. T. speelde te gen wind, maar was evenveel in de aanval als Z. Zelfs waren de onzen gevaarlijker. Toch werd Wirn door een hooge bal ver rast en ide gasten leidden De vreugde bleek van korte duur, want na goed comb, spel, maakt KI. K. plotseling met een ver hard schot gelijk. Als bij een corner onvoldoende wordt weggewerkt, profi teert Z. van de kans met een mooi boog schot: 2—1. Rust. Na de rust zijn onze jongens meester van het terrein en regel matig wordt dip stand 2—4 na het be-t nutten van een corner en het profiteeren van een mooie pass van A.Verseputnaar Herman met een prachtig afstandschot. Vooral na de rust werd door T. goed ge speeld. De Benjamins D. moesten verliezen met 80. Piet, de keeper, was de beste. Maar evengoed plezier. Aan de andere kant stonden de A-ploegen gereed. Dat was een heel wat beter Z-elftal dan we op Texel tegenover ons kregen, Doordat twee elftallen gelijk moesten spelen, werd een verandering noodzakelijk. A.Verseput was sportief genoeg om zijn plaats aan Gom af te staan en zelf plaats te nemen m B. Zoo hoort het, jongens. Het is 'n fraaie spannende strijd geworden. T. speelde tegen wind een prima partij, weet het spel te beheerschen, slaat aanvallen af en weet menigmaal gevaarlijk in de Z. defensie door te dringen. Bij een ver naar varen gespeelde bal, in de richting van ons doel, tracht Siem weg te koppen, maar de bal gaat precies onder de lat in eigen doel, nadat Dick juist naar voren was gekomen: l0. Dick en de backs waarbij vooral Ben opvalt, werken best, terwiijl onze voorhoede menigmaal zeer gevaarlijk is. Aan Iewe wordt juist op 't nippertje een mooie kans ontnomen, ter wijl ook Wim een mooie kans mist. Rust: 1—0 achterstand. Na de rust is de wind minder sterk, maar we hebben die in de rug. Onze halftinie en achterhoede geven geen kans, maar in de voorhoede botert het niet. Theo maakt met een kopbal gelijk, maar al verwachten we nu meer geestdrift in de aanval, het lukt ons niet; de prima Z.-verdediging te passeeren. Te genaanvallen zijn niet ongevaarlijk en met moeite weet Dick te redden. Bij een Z. aanval op rechts vallen Ben en Siem over elkaar heen, waarbij een van hen de bal met de hand aanraakt. Scheidsrechter con stateert tot ieders verbazing penalty. Bij na had Dick nog gered, maar 'het was 2— 1 voor Z. Maar nu komt T. 'los en met meer vuur wordt aangepakt. Menig goe de kans volgt, maar de schoten gaan juist naast. 19 mnt. voor tijd schiet P.N. plot seling hard, maar juist tegen de paal. De terugspringende bal wordt na moeilijke pogingen in het doel gewerkt: 22. Spoe dig komt Theo qp enkele M. vrij voor de keeper. Zijn schot gaat naast. Als het tijd is, staan we met 22 gelijk. Maar T. en Z. meenden, dat T had moeten winnen Na afloqp werden de prijzen onder 't genot van een frissche dronk door de heer Verheul op hartelijke wijze uitge reikt. Z.A. kreeg de medaille van V.V.V. Zwolle, welke aan T.A. werd afgestaan. Vervolgens sprak de heer Mulder, die namens ons aan Z.A.C., aan de heer Ver heul en zijn mannen en aan de ouders dank bracht voor de onvergetelijke dagen, ons verschaft. Wim Mulder reikte toen twee foto's van Texel in lijst over als herinnering aan ons bezoek, welk ge schenk in dank werd aanvaard. Om acht uur zouden we de Zesdaag- sche bezoeken. Dat was me een feest. Een echte wielerbaan was het, 200 M. lang, waarop acht koppels een zesdaagsche re den, d.w.z. zes dagen lang twee uur per dag. Dikwijls hoorden we het gejuich onzer jongens bij de klassementssprinten. Ook bij de temporonden en de premie races. Ook de jongens van T. loofden een premie uit en daar is geweldig om gestreden. Voor de meesten onzer was dit iets bie- zonders. Na afloop dokken we in optocht m snel tempo, onder gezang huiswaarts. Het was elf uur. Nog lang zullen deze renners onze jongens in gedachten bezig houden. Maandagmorgen negen uur- zouden we een fietstochtje maken. Voor fietsen zou den onze gastheeren zorgen. Om half tien startten we onder een flinke negen bui, terwijl wij ons moesten aanpassen bij een tamelijk straf tempo. Maar intusschen was er veel te zien: het sportfondsenbad, het nieuwe gemeente-sportpark, we re den door een mooi landschap, langs vil la's, enz. Het was een prachtig besluit van het Z.A.C.-programma. Om kwajrt voor drie was nagenoeg alles weer preoent voor de terugtocht. Dat was een drukte van belang. Veel ouders en an dere vrienden waren tegenwoordig. De stemming was best. Na ingestapt te zijn en appel gehouden te hebben, werd ver trokken onder luid gejuich en vroolijk gezang. Het was een hartelijk afscheid. Op voorstel van de heer Verheul zullen we het over drie jaar herhalen. Van alle kanten hoorden we niets dan (lot. Er is veel genoten, veel afspraken voor 'logeenen zijn gemaakt, enz. Dat al les stemt ons dankbaar.. Er is weer een; mooi stuk opvoedend werk verricht door het leggen van nieuwe vriendschapsban- oen. L>c jongens hebben zioh goed gedra gen, maar een viertal heeft een paar maal gespijbeld. Voelden die heeren zich te groot om zich bij onze adsp. aan te slui ten Dan maar niet opgeven. Dat zou sportief zijn. De jongens zullen aan de ouders wel spoedig hebben ges clue ven over dank en behouden thuiskomst Aan de leiders, vooral aan de heer G. J.B.Mulder, hartelijk dank voor de zorg en moeite tijdens de reis en de voorberei ding. Het is ons biezonder aangenaam, dat allen weer gezond en wel terug zijn. We hopen, dat het uitstapje bijdraagt tot versterking van onze adsp.-afd. Gevonden op het sportterrein: Eert vulpotlood. Hartelijk dank aan T.E.S.O. voor haar medewerking. We stellen deze op hooge prijs. D.D. ELECTRISCH KOKEN Gebruik pannen met dikke, vlakke bodem. DE KOOG. HEDENAVOND: PAARDENSPORT. Hedenavond om half acht geeft de Texelsche Rijvereeniging een demonstra-, tie op het land van de heer C. Kuip al hier. In alle hotels en pensions ligt. dit blad op de leestafel, maar toch kan het zijn nut hebben, wanneer hotel- en pen sionhouders hun gasten even wijzen op dit aardig festijn. OUDESCHILD. EXAMENS. Geslaagd voor diploma huisnaaister aan de vakschool voor Meisjes te den Helder: Grietje Krijnen en Corrie List, alhier. IIIIH LANDBOUW EN VEETEELT. TEXELSCHE BOLLEN. Hillegomsche veiling Vrijdag 26 Juli: Texelsche Golden Spur: 350375 p.k. 2.60; 435—450 p.k. 2.30; 450—550 p.k. 2.— 600—625 p.k. 1.60; 650 p.k. 1.50; 800 825 p.k. 1.25; 850 p.k. 1.05; 1050 p.k;. 1— Texelsche V011 Sion: 550 p.k. 2.40; 575 600 p.k. 2.600675 p.k. 1.80; 700 p.k. 1.60. Veiling Hohaho 1926 Juli: Golden Spur (Texel) 425 p.k. f2.50; 500 p.k. f2.575 p.k. f 1.75; 650 p.k. 11.50. o ONZE NARCISSEN. De correspondent van de Telegraaf te Haarlem, heeft aan de heer E. H. Kre- lage, voorz. Bloembollencultuur, o.m. deze vraag gesteld: Hoe denkt u over teeltuitbreiding in het buitenland? We laten hier zijn antwoord volgen De groote uitbreiding is geschied vóór de saneering, toen door prijsdumping het overschot over de grens stroomde. Ook de saneering heeft er eenigszins schuld aan. De meening echter, dat Engeland, wat betreft de narcissenexport op Amerika een ernstig concurrent voor Nederland zou zijn, acht ik overdreven. De kwaliteit van ons product is inog altijd veel beter en ook.... gezonder, door een meer inten sieve ziektebestrijding in Nederland. Er zijn in Nederland voldoende narcissen om aan de eerste grootere vraag uit Amerika te voldoen. Dat de prijzen bij ons hoo- ger zijn, zal blijken niet een overwegend bezwaar voor de Amerikaan te zijn, daar hij ook betere waar voor zijn geld krijgt.' Ik kan die toestand dan ook niet zoo somber inzien, als sommigen schijnen te moeten doen. VOOR BOLLENKWEEKERS. Slechts aan die bollenkweekers wordt deze maand een teeltvergunning uitge reikt, die al hun verplichtingen inzake de betaling van de roeheffing en de roe omslag tegenover de Sierteeltoentrale heb ben nagekomen. Aan deze maatregel zal streng de hand worden gehouden. Het bij de kweekers over de verkoop-1 nota te korten percentage zal berekend worden over deze verkoopnota, herrekend tegen de minimumprijzen, zooals bekend gemaakt in de Ministerieele Beschikking d.d. 20 Juni 1935. Deze korting zal slechts warden toegepast over de bloembollen geschikt voor export. Tot deze korting zullen worden gemachtigd, naast alle door de centrale erkende exporteurs, de er kende veilingen, de erkende handelaren in bloembollen en de erkende bloemisten, die bloembollen als grondstof voor hun tnek- kersbedrijf bezigen. Bovenbedoelde handelaren en veilingen zullen zich, voor zoover nog niet ge schied, ten spoedigste voor organiseering bij de centrale hebben aan te melden. (Offioeel persberciht.) BOTER ZONDER MERK. De Minister heeft bepaald, dat met in gang van 1 Sept. 1935 het vervoeren, ver handelen of afleveren van boter zonder merk slechts mag geschieden in eenheden van ten hoogste 1 Kg. en tot een hoeveel heid van ten hoogste 1 Kg., behalve in die gebieden, waar reeds verder strek kende beperkende bepalingen te dien aan zien gelden. Aangezien thans nog ge noemde hoeveelheid 5 Kg- bedraagt, zal ten gevolge van deze wijziging met in gang van 1 Sept. a.s. een grooter aantal personen dan tot dusver het geval was, verplicht zijn ompakmerken te gebruiken. Echter verstrekt de Zuivelcentrale slechts merken aan gearganiseerden, die zijn toe gelaten tot de groep Boterproducenten of tot de groep Boterompakkers. Het ver dient derhalve aanbeveling, dat belang hebbenden ten spoedigste een verzoek tot de Zuivelcentrale richten om te worden er kend als georganiseerde en te worden toe gelaten tot de groep Boterproducenten of Boterompakkers. O

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2