TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT OM VOORUIT TE KOMEN. SPORT EN POLITIEK. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 31 Juli 1935 Iedereen weet voor anderen een weg naar sucoes, iedereen meent, dat hij de za- lcen vaii anderen beter kan behartigen dan de belanghebbende zelf. De stuurman aan de wal moet echter al een heel knap na- vigator zijn, wil het de moeite waard zijn, naar hem te luisteren. De wijze waarop men zijn klanten be-1 handelt, is van minstens evenveel betee- kenis als de kwaliteit der goederen, die gij hun verkoopt. De economische crisis heeft volstrekt niet louter materieele oorzaken ten grond slag. Op materieele tegenslagen heeft de wereld voortgeborduurd. Als morgen iedereen verklaarde, dat er geen crisis meer is, waren wij de crisis voor 90 pctt te boven. Henry Ford. Zeg, ook in het zakenleven, onver bloemd, waar het op aan komt. Rechtscha penheid wordt gewaardeerd; leugens om bestwil komen uit, en worden genoemd wat zij zijn: leugens. Als gij reclame maakt, oefent gij drang uit, als gij bezuinigt, wordt er drang uitgeoefend op u. Illllll VAN DE BOEKENPLANK. (voorhanden in Boekhandel Parkstraat). Avontuur, door Clane Lennart. 230 -blz. 12.25. Oeb. f2.90. Een zekere Manuel, door Jan Apon. 190 blz. f 1.90. Oeb. f2.40. Het Land van Herkomst, door E. du Perron, 496 blz. f3.75. Geb. f4.90. De wereldbeschouwing der Indische denkers, door dr. Alb. Schweitzer, ver taler Jan Eigenhuis. 180 blz. f2.25. Geluk.... maar geen geld, door Eliz. Cambridge, vertaler Dr. W. van Maanem. 220 blz. f 1.90. Geb. f2.50. Corruptie en afpersing; de ondergang van Amerika? door L. W. Holmes, ver taald door M. Gemmeke, insp. van po litie te Amsterdam. 196 blz. f 1.90. Geb. f2.50. UIT DE OUDE DOOS. VOOR VEERTIG JAAR. We lezen in de Tex. Courant: 27 Juni 1895. B. en W. roepen sollici tanten op naar de betrekking van onder wijzeres te den Hoorn; jaarwedde f 600. Om gezondheidsredenen werd eervol ontslag verleend aan de heer Weurdinge onderwijzer te den Hoorn. Gevraagd een nette dienstbode, f 1.50 per week. Adres te bevragen bureau van dit blad. Te koop voor f70.— in goede staat zijnde Tilbury. P. ASSENDORP, Nieuwediep, Zuidstraat. V Zwarte bessen 9 ct. p.p. Roode aalbessen 6 ct. p.p. C. KOOPMAN, Pomona. Purmerend, 23 Juli 1895: 223 vette kalveren 5070 ct. p. Kg. 102 nuchtere 8—20 gld. 453 vette varkens 3036 ct. p. Kg. 76 magere 813 gld. 419 biggen 36 gld. 393 runderen: vette 58—66 ct. p. Kg. magere 80—150 gld. melkkoeien 120—180 gld. 1041 schapen en lammeren: vette schapen 1825 gld. overhouders 1218 gld. lammeren 615 gld. Het tennisteam van Blau-Weiss te Dres den had te Leipzig de vereenigingswed- strijden gewonnen. Na de wedstrijd wer den de leden van het team aan de tand gevoeld, wat hun vastheid in de nationaal- socialistische leer betreft. Dit onderzoek viel onbevredigend uit. Toen werd hun de prijs ontnomen. Olympiade 1936. In Duitschland? Sport is Sport. Politiek Politiek. Maar een hutspot van deze twee kan een goed sportvriend niet smaken. Of is het spreekwoord: „over smaak valt valt niet te twisten" hier ook al van toe passing? G.J.D. DIENSTPLICHT. Overgang naar de aanvullingsreserve en inlevering van rijksgoederen. Behoudens onvoorziene omstandighe den, zullen op 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve overgaan 1. de gewone dienstplichtigen der land macht .behoanende tot de lichting 1920, met uitzondiering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd; 2. de gewone dienstplichtigen, der land macht van andere lichtingen, die met de lichting 1920 de eerste oefening hebben beëindigd met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullingsreserve zijn overgegaan. De tot de aanvullingsreserve behooren- de dienstplichtigen zullen in geval van mobilisatie eerst behoeven op te komen, wanneer zij daartoe bij afzonderlijke of persoonlijke kennisgeving worden opgeroepen. De aan deze dienstplichtigen verstrekte rijksgoederen zullen met uitzondering van den haarkam in de tweede helft van September of in October van dit jaar moeten warden ingeleverd. Blijkt bij de inlevering, dat er goederen ontbreken of dat deze niet in den vereischten staat ver- keeren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aangaat, zich o.a. aan bestraffing bloot. De ingeleverde zakboekjes warden, na wijziging of vernieuwing bij het korps, wederom aan de dienstplichtigen verstrekt. Nader zaï aanbelanghebbenden worden bekend gemaakt, wanneer en waar de inlevering moet plaats hebben. Aan de hierbij betrokken dienstplich tigen wordt in hun eigen belang aanbe volen, er intijds voor te zorgen, dat hun goederen bij de inlevering geheel in orde zijn. Texel, 29 Juli 1935. De Burgemeester van Texel, W. 8 OraPT RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 3 Augustus 1935, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 30 Juli 1935. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Aan de orde: 1. Ondcirzo.k geloofsbrieven. 2. Ing kom:n stukken. Mededeelingen. 3. Aanbieding rekening Algemeen Weeshuis over 1934. 4. Idiem rekening Algemeen Armbe stuur over 1934. 5. Idem gemeente-rekening over 1934. 6. Goedkeuring verlies- en winstreke ning en balans van de N.V. T.E.M. 7. Benoeming afgevaardigde naar de alg. ledenvergadering van de N.V. T.E.M. 8. Verkoop bouwterrein. 9. Opdiracbt postvervoer met verplich ting autobusdienst dein Burg—de Codrsdorp. 10. Vaststelling verordening houdende bepalingen voor het overnemen van gronden voor wegen bestemd. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater DE BIG. Na het programma met als hoofdnum mer Madame Dubarry, dat tot en met Donderdagavond loopt, vertoonen we als hoofdnummer in een geheel nieuw en met zorg samengesteld programma de Hol- landsche film De Big van het Regiment, een verhaal uit de mobilisatie naar het boek van Mr. A. Roothaert, „Spionnage in het veldleger". In de hoofdrollen Fientje de Ia Maa-, Heintje Davids, Jopie Koop man, Sylvain Poons, Joh. Kaart Jr. Als Big fungeert de kleine Hansje Anderiesen In volgend inr. vertellen we er meer van. !llllll!llllllllllllllll!lllH!JII<illltll!IIIIIIIHillllllllliill RECENSIES. Het Juni-nummer van Gooisch Buiten leven, Uitg. A. J. Herwig, Bussum, geeft naast een schat van foto's keur van lec tuur op het gebied van bloemen en plan ten in de vrije natuur, bijenteelt en groen- tenteelt, nuttige wenken van de „planten- dokter" enz. Een frisch en aantrekkelijk maandblad is het voor leder vriend van die natuur, f2.50 p. j. fr. p.p. Het MUSEUM te den Burg is ES op ALLE werkdagen geopend van ffi S 9.30—12 uur. ZONDAGS NIET. ES Entree 15 ct.kinderen 5 ct. £g ffl ffl BURGEMEESTER OORT. Aan Burgemeester W. B. Oort is op verzoek eervol ontslag verleend met in gang van 1 October a.s. NAAR ROME. Siem de Waal moet gisteren via de St.-Gothard in Airoio, in Italië dus, zijn aangekomen. Zijn laatste schrijven bereik te ons uit Liestal, ten Z. van Bazel (in Zwitserland gelegen) EXAMENS Onze vroegere plaatsgenoote, mej. F. Jonker Cd., die aan de Rijkslandbouw- huishoudschool „Nieuw Rollecate" te De venter een dezer dagen het diploma van huishoudster ten plattelande verwierf, is aan deze inrichting toegelaten tot de cur sus voor leerares in landbouwhuishoud- kunde. BUSDIENST REUVERS. Busdienst Reuvers had over het tijdvak 1 Juli 1934 - 1 Juli 1935, bij f 3500 sub sidie van de gemeente, f535, netto winst, dus rond f700,minder dan over het ja'ar daarvoor. B. en W. stellen in verband hiermee voor wederom, onder nader omschreven voorwaarden, f3500, - subsidie te verleenen. BEST AFGELOOPEN. Zondagmiddag om half twee need een auto uit den Buirg met zioo snelle vaart door de bocht bij Buitenlust, dat ze over de weg schoot en met een boom en een hek geducht in botsing kwam. De auto werd vrij ernstig beschadigd, de man bleef vrijwel ongedeerd; de boom weid ont veld, het hek vernield. Bestuurder was 'n schilder van elders, werkzaam aan Ned.- Californië. Hij kon met de beschadigde auto zijn weg vervolgen. Het ongeval zou volgens hem veroorzaakt zijn doordat hij bij vergissing de gaspedaal gebruikte. In dien zijn auto wat later was geweest, had liet ongeval zeker ernstiger gevolgen ge had, omdat tezelfdertijd twee auto's van de kant van de Koog de bocht naderden. DR. JAC. P. TH1JSSE. We hadden Maandag het genoegen een kort onderhoud te hebben met dr. Jac. P. Thijsse, diie Donderdag LI. op zoo hartelijke wijze te Amsterdam gehuldigd werd ter gelegenheid van zijn 70e ver jaardag. Dr. Thijsse brengt eenige dagen in onze gemeente door en zal - dat spreekt vanzelf in het biezonder een bezoek brengen aan het natuurmonument,' waarmee een groote schaar vrienden en vereerders hem op zijn verjaardag heeft verrast. Het doet ons genoegen, te kunnen mee- dieelen, dat we binnenkort van de hand1 van dr. Jac. P. Thijsse een artikel over dit natuurmonument in ons blad zullen kunnen opnemen. Hef natuurmonument, waarom het hier gaat, ward gekocht van de heer S. J. Dijksen alhier. Het is F ie n we it ge naamd, ruim 19 H.A. groot en stond ai geruime tijd onder bescherming. VERKOOP GEMEENTEGROND. De heer J.C.Graaf wil van de gemeen te grond koopen, gelegen a. d. Emrna- laan achter die woniing van G.Witte Fz. en wel A. een terrein, aan de Emmalaan 34 M.breed, 940 vk M. groot, grenzend aar. het erf van de heer Witte, en B. een ter rein, aan de Emmalaan breed 55,5 M., groot 1380 v.k. M., gelegen 10 M. van A en grenzende aan het met boomen om rande perceeltje tuingrond van de ge meente. Samen 2320 v.k. M. af 1,75. Koop som f4060,De strook van 10 M. wil len B. en W. beschikbaar houden voor een verbinding naar de Warmoesstraat. Tevens bedongen B. en W., dat bin nen drie M. van deze strook niet ge bouwd mag worden. Mede in verband hier mee zouden zij de koopsom op f4000,— willen bepalen en de transportkosten voor gemeenterekening willen nemen. Het ligt in de bedoeling bij bebouwing van het terrein en wel aanvangende bij de Hoornderweg rioleering en trottoir aan te leggen, voorloopig over 75 M. Ook zal dan een straatlantaarn noodig blijken. DE KOOG. FEEST. Zaterdagavond a.s. organiseert V.V.V. Mooi Texel bij gunstig weer alhier een avondfeest met stoelendans, optocht met lampions en muziek van Tèx. Fanfare. OUDESCHILD. BEDRIJFSONGEVAL. Gisteren is bij de werkzaamheden aan het nieuwe magazijn, dat hier door aan nemer H. Daalder voor de heer J.C.Rab gebouwd wordt, een tweetal personen van 7 M. hoogte gevallen. Zij waren bezig met het leggen van de betonnen nok, toen zij uitgleden of misstapten met het ge volg, dat zdj door de asbestdakplaten naar txeneden vielen. Metselaar Aris Eelmam, van de Cocksdorp, bleek vrij ernstig ge wond te zijn en werd op medisch advies met de boot van 2.35 naar Den Helder; vervoerd. Metselaar Teun Buijs was min der ernstig gewond. Hij kan thuis ver pleegd worden. Timmerman Weijdt, van hier, is op liet nippertje aan een groot gevaar ontsnapt. Bijna kreeg hij beide metselaars en een emmer portland op zich, want een oogen- blik voordat het ongeval plaats had was hij juist werkzaam op de plek, waarheide metselaars neerkwamen. We hopen, dat beiden spcedig weer geheel hersteld hun werk kunnen hervatten. DE COCKSDORP STRANDFEEST. Ook Zondag 'LI. ging het strandfeest wegens ongunstig weer niet door. DOE HET VEILIG. „Ik ben buiten de bebouwde kom, nu maar vol gas". Zoo dienken helaas nog vele autobe stuurders. De weg is breed, het uitzicht ruim, dus de voet maar op hel gaspedaal. De kilometerteller vliegt omhoog, zestig, zeventig, tachtig kilometer. Minimum- snelheid geldt hier immers niet meer. Maar wee de weggebruiker, die een onverwachte beweging maakt, als achter hem zulk een razende rijder nadert. Na tuurlijk, het is fout om op de verkeers weg onverwachte dingen te doen. Maar het komt voor en dan is een ongeluk snel gebeurd. Heel goed is het, dat de rechter met zware straffen gereed staat om dit de rockelooze autobestuurder duidelijk te maken. Tegen een automobilist, die tc Water gang een 7-j. meisje doodreed met 80 K.M. vaart, werd zes mud. en een jaar ontzegging van rijbevoegdheid geëiseiit. Bij Gilze werd een 50-j. wielrijdster biij het oversteken van de weg door een pijlsnelle auto gedood. Bij Meerlo zijn door achteloosheid met vuur 10 H.A. mooi bosch afgebrand. Na vier uur hard werken was het vuur be dwongen. Tusschen Velsen en Santpoort werd de 55-j.S. Kuipers uit ljmuiden bij het oversteken door een auto gedood; bij Overschie de 75-j. Iiardlhoorende Jan Poot; bij Beugen op Zoom de 67-j. schoenmaker Otto. Op de onbewaakte overweg te Beek bergen werd de 18-j. motorrijder D. Hengst, uit Delft, gedood, zijn duorijder de 20-j. H. van Rossum uit Apeldoorn, zwaar gewond. H. zag de trein aanko men en had het ongeluk kunnen voorko men. Te D.'rksland werd de 19-j. A.Zoon ge dood door de ëlectr. stroom, toen hij zich met een verkeerd gemonteerde loop lamp op bloote voeten naar buiten begaf. Uit de dagbladen van Zaterdag: Bij Dalem zijn de boerderijen van Li ij ten, Vostcrs en Wouters geheel af gebrand bij gebrek een bluschwater. Enor me schade door verzek. gedekt. Haarlem. Prov. Staten verwierpen het N.S.B.-voorstel betreffende de cu mulatie. Vóór: alleen de zeven N.S.B. Groningen zat Vrijdagavond een tijdje zonder licht, doordat een kat in een transformator met verlies van zijn le ven kortsluiting veroorzaakte. Kasteel MiJdachten van familie Bcn- tinck, kreeg Vrijdag bezoek van ex-keizer Wilhelm. Te Garderbroek zijn 29 runderen in beslag genomen bij een boer, die wei gerde lid vait de Veeh. Centrale te wor den. Sport. Nijmegen. 2906 wandelaars volbrachten de Vierdaagsche. Uitgevallen 124. Er wanen personen, die voor de 17e maal deelnamen. Te Rottendam scheepten zich Vrijdag 1500 toeristen in voor een reis per HoJI. Am. Lijn. Het toerisme herleeft. Een lichtpuntje. Engeland. Prins George heeft zijn huwelijksgeschenk van het Eng. volk, 33000 pond, aan bet St. George hospitaal te Londen afgestaan. Engeland. Dr. Martin, gezant van Abessinië, heeft namens het keizerpaar aan de koning en de koningin een gouden keten overhandigd. LUCHTVAART. Zaterdag vertrok de Lijster naar Ba tavia; gezagv. Smirnoff. Twee pass. De Rerkcetoet is gistermiddag op Schip hol geland. De oefeningen met oonlogsviiegtuigen boven Londen leenden, dat men zich on voldoende of heelemaal niet tegen vijan delijke bommenwerpers verdedigen kan. Redieu te meer om alles in het werk te stellen om oorlog onmogelijk te maken. Een Japansch vlieger, 12 Mei uit Enge land vertrokken voor een tocht naar To kio, kwam 19 Juli te Hongkong aan. In Indo-China was hij lange tijd vastgehou den, omdat hij bij een landing een inland- sche vrouw doodde. Bij Milwaukee in de V.S. stortte een vliegtuig neer van 400 voet hoogte. Vier dooden. Bij Wilanow in Polen stortte een vliegtuig neer; drie dooden. mm m mm m mm m SB S

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5