Texelsche Berichten 10. Vaststelling verordening houdende bepalingen voor het overnemen van gronden voor wegen bestemd. De strekking van dit punt hebben we in den breede Zaterdag al uiteengezet. Dhr De Graaf ziet er onvoldoende prac- tisch nut in en spreekt van een bang- makerijtje. Dhr Keijzer daarentegen is van oordeel, dat de gemeente veel geld en moeite gespaard zou hebben, wanneer deze verordening er tien jaar eerder ge weest was. Dhr Leber voorziet, dat er wel eens onbillijkheden uit kunnen voortvloeien. (We zullen spoedig de ver ordening, waarom het hier gaat, opne men, opdat ieder oordeelen kan.) RONDVRAAG. Dhr Henkes vraagt aan CAFÉHOU DERS te willen toestaan, dat zij op zo meravonden een uurtje langer open zijn. Voorz. deelt mee, dat er laatste Zater dag, Zondag en Maandag een proef mee genomen is, maar dat er geen publiek is geweest, dat er van heeft geprofiteerd. De caféhouders hebben niet opnieuw om verlenging gevraagd, zoodat zij daarvan blijkbaar geen voordeel verwachten. Zij zouden immers verplicht zijn hun perso neel een uur langer te houden en een uur langer licht te laten branden. Op warme avonden, die wij tot nu toe nog niet ge had hebben, zou de proef herhaald kun nen worden. Dhr De Graaf zou gedu rende de zomertijd een uur verlenging willen geven. Weth. Parlevliet zou voor de heele maand Augustus een uur verlenging willen geven. Een enkele dag 'n uur er bij is volgens hem geen proef neming. Het is geen doen, telkens een vergunning te vragen die bovendien tel kens een kwartje kost. Voorz.: Ik wil het met een week probeeren. Dhr Kikkert: Ik vind het tot elf uur mooi ge noeg. Weth. Vlaming: Ik ben het met voorz. en dhr Kikkert eens. Wanneer be langhebbenden er niet op terugkomen, hebben zij bij verlenging bepaald geen belang. Dhr Kikkert zou gaarne beter toezicht wenschen op lui, die na elf uur des avonds zoo'n lawaai in 'tdarp maken. Dhr Bruin noemt het eigenaardig, dat op VLIEGVELD VLIJT nu grond ge spit wordt, die al eerder weid gespit. Weth. Parlevliet: Br zijn plekken,die buitengewoon vuil zijn. Dhr De Graaf: Heel Vlijt is vuil. Weth. Vlaming: Het is er anders geloopen, dan wij dach ten. Het werkvolk is n.l. verdwenen; het werkt bij de boer en de vuilte groeit door. Deze moet verdelgd worden al varens het land ingezaaid wordt. Dhr Bruin vraagt hoe het nu staat met verbetering van de treurige onhygiëni sche toestand achter de dijk te Oude- schild. Voorz. deelt mee, dat de re geering nog beslissen moet. Br zit geen schot in. Over de toestand op VLIJT merkt dhr Leber op: Als de gemeente daarvan niet de eigenares was, zou daar schande van gesproken worden. Weth. Parlevliet zegt die schande te willen dragen, omdat ze een gevolg is van de gelukkige om standigheid, dat zooveel werkloozeu een plaats vonden in het vut je bedrijf. Dhr Bruin: ln plaats van werkloozen naar de dijk in Eierland te sturen, hadden ze beta- het werk op Vlijt kunnen afmaken. Dhr Leber: Met minder moeite had de toestand op Vlijt verbeterd kunnen wor den. Dhr Epe: Laat ze modderen. Dhr Leber geeft er verder zijn spijt over te kennen, dat onze gemeente nog steeds niet opgenomen is onder die, welke een toeslag kunnen bekomen op het loon in land- en tuinbouwbedrijven. In negen van de elf provincies is dit reeds 't geval. Voorz.: We hebben daarom al lang geleden gevraagd. Dhr Lap vraagt verbetering van het FIETSPAD naar De Mok, waar z. i. ongelukken dreigen. Voorz.Er is mee begonnen. Het plan voor aanleg van 'n weg, samen met het Rijk, is op de kosten afgestuit. Dhr BruinAuto's maken het kapot. Weth. Parlevliet: Het blijft tobben, zoolang de weg er naast zoo smal is. Dhr Lap: Het FIETSPAD langs de Koogerweg is een schande voor de ge meente, die wij maar met graszoden moesten bedekken. Weth. Vlaming: Het pad was eerst goed, maar bij verbete ring van de weg er langs is het pad door auto's op veel plaatsen vernield en kwam het ook hier en daar te laag te lig gen. Het beste zal min overleg te ple gen met de Dertig Polders. We zullen een plan maken en geld voor uitvoering vragen aan de raad. Dhr Henkes zou uit het Werkfonds willen putten. Dhr Kikkert: Vindt u de maquette van Texel in het Museum een schitterende; vertegenwoordiging van ons eiland? Ze is een stuk leugen en neemt te veel plaats in. Voorz.: Ons plan is de maquette in de a_s. winter te laten bijwerken. Dan kan ze aardig worden. Topografisch is ze nu niet zuiver. Wat de plaats betreft die hebben we voorloopg nog voldoende Dhr De Graaf vraagt herstel van de weg De CocksdorpVuurtoren en deelt ver der mee, dat de Bakkersbond van plan is de raad een ventverbod voor heel Texel te verzoeken en verder ventvergun ningejn inaar behoefte door BenW in overleg met de Bond uit te reiken. Vervolgens zet dhr De Graaf uiteen, waar om hij uit de Raad gaat. De r.k. partij heeft thans 3 leden in de raad en kreeg bij de laatste weth. verkie zing drie stem men. Dit deed mij besluiten mijn zetel beschikbaar te stellen, opdat een eventueele caindidaat te den Burg woonachtig zou kunnen zijn. Dit nu is m.i. ten volle geslaagd. Bij volgende verkiezing kan de raad er zijn voordeel mee doen. Ik heb mijn meening nooit onder stoelen of banken gestoken,. Indien aan de r.k. partij onrecht is ge daan, moet alles in het werk worden ge steld, om haar te lehabiliteeren. Voorz.: Het ontbreekt mij niet aan sympathie voor uw persoon, mijnheer De Graat. Het is niet waarschijnlijk, dat deze oude raad nog eens bijeen zal komen. Daarom wil ik thans dank brengen aan de heele raad voor het werk in de afge- loopen vier jaar verricht, speciaal aan de heeren De Graaf, Kikkert, Lap en Daal der, die ons gaan verlaten. Een mooie taak is het ,de belangen der gemeente te behartigen. De een doet het wat ernstiger dan de ander, maar ik kan getuigen, dat de Raad als geheel zijn taak naar zijn beste krachten vervuld heeft, en zich in de gemeentezaken goed heeft ingewerkt. In ide eerste plaats dank ik dhr M. W. DE GRAAF, die sinds 1913 onaf gebroken zitting heeft. Talrijke jaren was hij de nestor van de raad en als zooda nig heeft hij bij officieele gelegenheden de raad ook vertegenwoordigd en de be sprekingen geleid. De goede oude vor men van hoffelijkheid heeft hij steeds in acht genomen en hoog gehouden. U was het oudste lid van de raad en dus ook van 'de r.k. fractie niet alleen, maar ook het lid van de raad, te de Cocksdorp woonachtig. Ik hoop, dat u zoo hulp vaardig zult blijven als u zich steeds ge toond heeft en dank u openlijk voor het geen u met zooveel lust en energie voor de gemeente deed. Dhr De Graaf: lk dank u voor deze waardeerende woorden. Wanneer ik in de 20 jaar eens buiten de streep ben ge gaan, wanneer ik onbewust iemand eens heb beleedigd, vraag ik hem vergiffenis. Haatdragend ben ik nooit geweest. Ik kwam steeds voor de waarheid uit en nam terug, wat ik verkeerd deed. Ik zal steeds zooveel mogelijk in het algemeen belang werkzaam blijven, maar zal gaarne spoe dig ontheven worden van de functies, van brandmeester en bestuurslid Lagere Land bouwschool. Ik dank de voorz. voor de aangename samenwerking. U was voor ons steeds te genaken. Dit heb ik wel eens anders beleefd. Als we iets hadden, konden we daarmee gerust bij de burge meester komen. Daarvoor ook mijn beste dank. Voorz. vervolgt: Dhr J. Kikkert had zit ting van 1917—1923 en 1920—heden. Als eenig lid van de C.H. partij nam hij in de raad een afzonderlijke positie in. Hij steunde hetgeen hem voorkwam in het belang der gemeente te zijn. Hij heeft veel gedaan en gesteund en gaf zich veel moeite om voor de bevolking veel te zijn. Goed werk verrichtte hij ook als lid van het Crisis-Comité, aan hetwelk zijn ad viezen ten goede kwamen. Verder zullen wij zijn vroolijke humor hier missen. Ook hem betuig ik namens de gemeente gaarne dank. Dhir W. H. LAP had acht jaar- zitting, en had geen makkelijk taak. Ongetwijfeld heeft u steeds veel werk gemaakt van de behandelde onderwerpen. U bestudeerde de prae-adviezen goed en nam een moei lijke taak op u, door de hand te leggen op u.i. kwetsbare plekken daarin, wat wel eens een fel debat tengevolge had. Ik ben er van verzekerd, dat steeds het gemeente belang de drijfveer was, maar uw taak was dankbaar noch gemakkelijk. Ik breng u dank voor de gewaardeerde werkzaam heden. Dhr JAC. DAALDER is nog maar drie jaar raadslid, tekort om zich geheel aan zijn taak te kunnen geven. Ik wensch hem toe, dat hij nog eens voor langer periode zal terugkeeren, opdat hij nogmaals too- nen kan, dat hij de gemeentebelangen hoog houdt. Mijn taak hier is spoedig afgeloopen. Ik wensch de nieuwe raad toe, dat het hem gegeven is veel te doen in het be lang van de gemeente. Dhr Kikkert: lk dank u voor de aange name woorden, tot mij gesproken. Wan neer ik hier wat humor bracht, vond dat zijn oorzaak hierin, dat wij een welwil lende voorzitter hadden, bij wie die hu mor weerklank vond en die dat appreci eerde. Ik dank deze raad en vorige voor de aangename samenwerking en wensch de nieuwe toe: levenslust en stervensmoed Dhr Lap: Ik dank de voorz. zeer voor zijn waardeerende woorden. Ongetwijfeld heeft U'mijn positie hier goed geteekend. Vaak had ik een zeer afwijkende meening. Ik scheen het altijd bij het verkeerde eind te hebben, terwijl ik het gemeentebelang alLeen beoogde. Geen persoonlijk of groepsbelang heeft mij ooit geleid. Ern stig gespeten heeft het mij telkens, wan neer ik door de raad in een hoelc werd gezet. Ik ga uit de raad, omdat ik tegen, deze moeilijkheden niet langer opgewas-, sen ben. Niet altijd werd ik bestreden met eerlijke middelen; verdachtmakingen zijn niet achterwege gebleven. Ik heb me dan ook afgevraagd, of mijn plaats niet be ter kon worden ingenomen door een an der. Misschien wordt dan de sfeer, die door mij weieens vergiftigd scheen te worden, beter. Met kracht en energie heb ik op mijn wijze getracht in het be lang der gemeente werkzaam te zijn. Ik wensch de nieuwe raad toe, dat hij het beter doet dan ik, tot in lengte van dagen. Het ga allen goed. Hierna sluit voorz. de openbare ver gadering (plm. half zes.) STRANDFEEST. Na tweemaal te zijn uitgesteld wegens storm en regen, had Zondagmiddag, on der begunstiging van fraai zomerweer, het aangekondigde strandfeest plaats. De verschillende wedstrijden werden ingezet met „tobbevaren", terwijl tegelijkertijd de kinderen begonnen met het vormen van /.andfiguren. De eerste „ronden" van het tobbevaren hadden plaats in het le zwin. Daar het aantal deelnemers voor dit num mer vrij groot was, nam dit nogal wat tijd in beslag. Sommige deelnemers(sters) wisten handig de eindstreep te bereiken. Anderen tuimelden reeds om, vóór ze vertrokken waren. Doordat het eb was, kon het geheele nummer niet in het zwin warden afgewerkt. Doch geen nood, aan de andere zijde van de bank was een prachtige gelegenheid voor de finale. Geen spoor van deining, zoodat het varen in de ranke bootjes geenszins belemmerd werd. Tobbevaren op de Noordzee, waar de vorige week nog woeste golven schuimspattend het strand beukten KOOP DEUGDELIJKE KOOKAPPARATEN. Thans een zacht rimpelende watervlakte. In een overdekt zwembassin had de ge legenheid niet mooier kunnen zijn. Na het tobbevaren had het kussengeveoht plaats. Dit nummer wekte nogal wat hi lariteit onder het publiek. Vooral de da mes gingen elkaar soms als ware furies te lijf. De heeren namen de strijd over het algemeen wat gemoedelijker op, doch ook hier werden soms rake klappen uit gedeeld. Ondertusschen had de jury haar werk verricht bij de beoordeeling van de zandfig urnen. Jongste groep: 1. B. Buiterman, 2. R. Valkhof, 3. R. v. Egmond, 4. W. Wilgen burg, 5. E. Zuidema. Oudste groep: 1. A. Boon, 2. B. Nie- boer, 3. H. Bottema. Kussengevecht: dames: 1. M. Nieboer, 2. A. Nieboer, 3. M. Blom. Heeren: 1. Jo Lampers, 2. H. Stolk, 3. M. de Graaf Mz. Tobbevamen: dames: 1. A. Zuidema, 2. J. Buis, 3. R. v.d. Hovert. Heeren: 1. F. Wennink, 2. K. Zuidema, 3. K. Veenstra. Snelzwemmen: dames: 1. D. Trip, Heeren: 1. Joh. v.d. Berg, 2. J.Krijnen. Strijd om de man: 1. Mej. A. Zuidema. Het Fanfarecorps van Oost, V.I.O.S., zorgde zoo nu en dan voor een stukje mu ziek, terwijl de damesafdeeling gymna stiek van S.V.C. onder leiding van de heer Zondervan eemige vrije oefeningen uit voerde. Rest ons nog enkele woorden van dank te richten aan allen, die hebben meege werkt tot het welslagen van dit strand feest. In het biezonder aan de heer en mevr. Westerhuis en de heer en mevr. Zondervan, die zich hiervoor veel moeite hebben getroost. Het publiek was in grooten getale gekomen om het strand feest bij te wonen en meteen van zon en zee en zand te genieten. teUiÜitllWPP! aK .«-m \S v^arn Een zeldzaam voordeel! Maar nog slechts korte tijd kunt U hiervan pro fiteren. CJw winkelier geeft U bij aankoop van 2 pakken Presto, a 72 ct. een derde pak geheel gratis tegen inlevering van onderstaan de courantenbon. Dus voor slechts 15 cent ontvangt U 3 pakken Presto, het bekende voor treffelijke zeeppoeder. Neem in plaats van PRESTO ;j ander merk zeeppoeder 'jc-t. U bs. -- cïsl op PRESTO KWAtuET: PRO 74-001 H DE COCKSDORP.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2