TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Woensdag 7 Aug. 1935 ffi EB oor oet ker che nnp ;ker m s alve een ons oed ion. atie te jaen blik de >t.... lend dies /o Ik als het ion- wen log Op toen euw Na ti en 1 oor en ts in duit be- ven- lz. stem niet tning ;t af- ont d en Het lelijk ver- rniet jnius s het it d ;urde gene, had toord mis- het dooi en aan. haar voor had. ge DE DROOGTE. Wegens de groote droogte werd door het bestuur van het waterschap De Der- tip Polders besloten Vrijdag a.s. zeewater te laten door de Waaldersluizen. GEEN LAWAAI BOVEN TEXEL. Bij herhaling wordt de laatste tijd de rust in en om Texels vogelbroedplaat sen verstoord door militaire vliegtuigen, wier ronkende motoren en knetterende mitrailleuses allesbehalve bevorderlijk zijn aan de rust, welke voor het behoud en de uitbreiding van onzie vogelstand noodza kelijk moet worden geacht. Kan TEXEL van dat bezoek niet ver schoond blijven Er is toch elders boven ons land wel sen oefenterrein voor dat lawaaierig werk te vinden Op weinig plaatsen in ons land is 'n anti-lawaai-campagne meer op zijn plaats dan hier. VOOR DE ZEEMANSCENTRALE. Men schrijft ons: In de tweede helft van deze maand sal bovengenoemde vereeniging een col lecte houden op ons eiland. In heel oude jaren, in ieder geval voor 1930, werd gevraagd voor de arbeid van ie Zeemansbond, thans voortgezet door ie Zeemanscentrale. Intusschen werd niet neer gecollecteerd. En nu?Omdat thans ie kas uitgeput raakt. In het afgeloopen (wartaal 1935 werden de Tehuizen en eeszalen te Rotterdam, Hamburg, Genua ;n Londen bezocht door resp. 10107, 542, 320 en 961 zeevarenden. Getallen, iie spreken. Dit zijn allen Hollanders. Onze zonen der zee. Dank zij veter hulp is liet zelfs moge- ijk in R'dam onder leiding van Jonk- zrouwe J. W. Ortt in de leeszaal gemidd. lerdag een honderdtal zeevarenden bezig e houden met sjoelen, biljarten, dammen, mz. Clubjes worden opgericht. Ondanks de ongunst der tijden wordt het sparen levorderd. Kleeding wordt uitgedeeld zoo «sr er voorraad is. Voor minimum prijzen vordt koffie, thee, rijst, soep, eieren, enz. verkrijgbaar gesteld. Pakjes brood wor- len uitgereikt aan hein, die er om vragen, ïn hoevelen wordt nog raad verschaft met allerlei. Hoevele brieven worden ge schreven naar verwanten. Een kostelijk tukje vaderland daar en in de overige duitenlandsche Zeemanshuizen. Een werk, lat aller aandacht en steun verdient. Wil iaarom mildelijk steunen. Stel niet te leur. MUZIEKFEEST. Het vlot uitstekend met de verkoop van vlaggetjes als toegangsbewijzen tot het 5ark, waar Zaterdag met medewerking van de fanfarecorpsen van Den Burg, Den doorn, Oostemend en Oost een muziek feest gehouden wordt. Vooral tijdens het ivondffeest in de Koog op Zaterdag 1.1. pngen er veel van de hand. Morgenavond naakt ons Fanfare een rondgang door 't iorp met het doel er nóg wat aan de man e brengen. Of het lukken zal? We ver trouwen van wel. Feestvieren is mooi, naar de oentjes mogen niet ontbreken. Van neer allen een vlaggetje koopen, is er jeen wolkje aan de lucht. Dat dit ook n letterlijke zin het geval mag zijn, ho len we van harte. Het programma luidt als volgt: Medewerkende vereenigimgen excelsior Oosterend, dir. C. Bremer 3.E.K. den Hoorn, dir. P.B. Riteco /.I.O.S. Oost, B. T. Zondervan. Ifexelsch Fanfare den Burg, dir. Joh. Dol. 7 uur ontvangst der vereenigingen in lotel Texel. 7.30 uur: opstelling en afmarcheeren anaf het terras van hotel Texel. 8 uur: aankomst in het Park, waar door 11e deelnemers gezamenlijk de marsch iamhre et Meuse, van Rauski gespeeld coidt en vervolgens door Excelsior: Scènes Champètres, Fantasie, P. N. Labole. L' Amitié, ouverture, Filsfils. D.E.K.: Une nuit d' été, ouverture-faintastique, G. Fach. La Parure, ouverture, J. Werkman. V.I.O.S. Gendrilonnette, fantasie, Fernand An- drieu. Rapsodie Proven^ale, Clement Roux. Texelsch Fanfare: Tannhauser, fantasie, sur I' opera de Richard Wagner, G. Gadenne. Le Cal it de Bagdad, ouverture de kkïhg Boieldieu. drulo -Na concert optocht met lampions )0k n fakkels, voorafgegaan door de mu- iek. Ontbinding van de optocht en uitreiking er herinnerimgsmedailles op de Groene- >aars ;d.) taats. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N., Oudeschild f 5. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N.N., Oudeschild f 5.—. UIT MET VAN DER SCHUYT. Gisteren namen wel 115 personen aan de Van der Schuijt-reis naar Texel deel. SINGER-DEMONSTRATIES. Gedurende deze week toert op ons eiland een demonstratie-auto van de be kende Singermaatschappij. De demonstra tie, Maandag op de Groeneplaats, had veler belangstelling. We zagen o.a. de nieuwste electrische naaimachines, waarop allerhande werken op het gebied van huisvlijt werden vervaardigd. Vooral het was zeer interessant en we raden danook een ieder, die in de gelegenheid is, een Rya-werk (ter vervanging van Smyrna) der demonstraties te bezoeken. (Zie adv.) De REIS VAN SIEM. Voor de vele lezers die daarin belang stellen .geven we hier een lijstje van de data, waarop Siem de Waal op zijn fiets tocht de diverse plaatsen op zijn route naar Rome bereikte: Amsterdam Zondag 21 Juli, Ede Maan- 22, Venlo Dinsdag 23, KEULEN Woens dag 24, Bingen Donderdag 25, Karlsruhe Vrijdag 26, Freiburg Zaterdag 27, BA ZEL Zondag 28, Luzern Maandag 29 voor verblijt van twee dg., de Rigi Kulm beklommen Dinsdag 30, over de St. Gott- hardt naar Airoio Woensdag 31 Juli, LUGANO Donderdag 1 Aug., Milaan Vrijdag 2 Aug., Firenze Zaterdag 3 Aug., ROME 4 Aug. voor een verblijf van vier dagen. Morgen hoopt hij Napels te be neiken voor een verblijf van drie dg., waar hij o m. de krater van de Vesuvius hoopt te bezoeken. Br wacht u nog veel interessante lectuur. Zaterdag publiceeren wij zijn boeiende brief over de bestijging van de St. Gotthamdt. VREEMDELINGENVERKEER. (Vervolg) De Augustusmaand is goed begonnen. Biezonder goed was het weer op Zateii- dag en Zondag en groot het aantal gas ten, dat aan het eind van de vorige week naar ons eiland kwam. De betaalde re clame i n de dagbladen we schreven de vorige maal over de redactioneele artike len alleen heeft haar uitwerking niet gemist, terwijl nog dagelijks de goede invloed nawerkt van de tentoonstellingen, door Mooi Texel op de Utrechtsche Jaar beurs en in de Apollo-hal te Amsterdam gehouden. De heer J.Kikkert heeft in de laatste raad de daar geëxposeerde ma quette van Texel een leugen genoemd, waarmee hij bedoelde, dat zij allesbehalve natuurgetrouw is; sommige dorpen b. v. ontbreken geheel of zijn verkeerd ge plaatst. Maar als geheel heeft zij be antwoord aan haar doel: de aandacht van de vreemdeling op ons eiland te vestigen. In één oogopslag gaf ze oen beeld van wat hier te zien, te bewonderen, te ge nieten valt: bosch en zee, duinen en strand, een rijke flora en een vogelwereld, die haar weerga niet heeft. Als zoo danig was ze buitengewoon en de uitgaaf alhoewel aan de hooge kant ver antwoord. Dat ze in de oogen van Texel- kenmars moeilijk genade kan vinden, zijn we met de critici eens. Maar voor wie Texel niet kennen is ze daarom geen haartje minder. En daar gaat het toch om? Wanneer ze „wat" herzien wordt, gewijzigd en aangevuld, zal ze haar plaatsje in ons Museum met eere mogen innemen. Dat dit gebeuren zal, werd reeds toegezegd. Br is nog een omstandigheid, die de klachten verklaart, welke we algemeen van hotel- en pensionhouders vernemen. We mogen menschen niet met varkens vergelijken stel u voor maar het spreekwoord van varkens en spoeling is hier toch van toepassing. Tal van Texe laars, die vroeger niet dachten aan het houden van pensiongasten, hebben ook al door de ongunst der tijden thans hun woning voor hen opengesteld en, doordat zij zich met minimale vergoeding tevreden stelden, niet zelden met het ge volg, dat vreemdelingen er voor meer of minder lange tijd hun intrek namen. We weten van prijzen van f 1.75f2.— per persoon en moeten concludeenen, dat mede tengevolge van de groote uitbrei ding, welke op deze wijze de pensionge legenheid op Texel onderging, het spe ciale hotel- en pensionbedrijf daarvan de onaangename gevolgen ondervindt. Een crisis-verschijnsel is het en dus, mogen we aannemen, van voorbijgaande aard. Dat de dubbeltjes vastzitten, ook bij het uitgaand publiek, is een waarheid, waar mee de neringdoenden algemeen reeds kennis hebben gemaakt. Het eenige wat men doen kan is: afwachten. Maar niet werkeloos afwachten. Alle zeiltjes on derwijl bijspannen, alle riemen doen ge bruiken, de bakens verzetten, vóór het getij verloopt, althans niet te laat, kort om: niets vergeten, wat bevorderlijk kan zijn aan de veilige voortgang van ons bootje, dat bij de een meer, bij de an der minder door crisis-tij en weinig wind aan lager wal is geraakt. GEITENFOK. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Prov. Bond van Geitenfok- vereenigingen wordt 10 Aug. te Zaandam een tentoonstelling gehouden. Er zullen 300 geiten geëxposeerd worden. Ook de afd. Texel zou deelnemen. SPORTNIEUWS. We zijn in het bezit van de indeeling voor de a.s. competitie. Onze afd. is weer 4e kl. A., en wel met Alkmaar, An- dijk, B.K.C., DTS, N.Niedorp, Schagen en Strandvogels (Bovenkarspel), een nieu weling. Wie heeft de beste papieren? We verwachten in ieder geval weer heftige strijd tusschen Alkmaar, N.Niedorp en Texel. Wat de overige clubs betreft, kun nen er nog verrassingen komen. Immers komen met de competitie nieuw leven, nieuwe kracht en vaak betere prestaties dan in de zomerwedstrijden. We staan weer voor een nieuw begin, nu van een kleine afd., waarbij winstpunten dubbel waarde hebben. Het oefenprogramma luidt: 25 Aug.: Texel 2HRC IV, 12 uur. Texel 1—HRC II, 2.15 uur. 1 Sept.: HRC 2—Texel 1, 12.15 uur. HRC adsp. A—Tex. adsp. A., 12.15. Texel 2—Atlas 1, 2 uur. Texel 3—Atlas 2, 12 uur. 8 Sept.: Texel 3Tex.Boys 1, 12 uur. Texel 1—D.E.C. (Amsterdam, 3e kl. K.N.V.B.,) 2.15 uur. We hopen, dat na de training van deze zomer, deze wedstrijden .voldoende zijn om straks goede resultaten te boeken. De training wordt Maandag waarschijn lijk anders dan gewoonlijk ingedeeld. Zie volgend mr. Voor bet laatst vragen we aan spelers die niet aan de comp. wenscheo deel te nemen, hiervan even kennis te geven bij de secr. Blijven opgaven achterwege, dan wordt iedereen beschikbaar geacht. Dit geldt voor alle leden, die voor of op 1 Aug. 16 jaar waren. D.D. Mcdcdeelingcn van Texels Bioscoop-Theater DE BIG VAN HET REGIMENT. Wat beeft Texel deze Big een gulle ontvangst bereid. Zondag was de bios coop vrijwel uitverkocht en ook op de andere dagen is gebleken, dat de goede naam van deze kostelijke Hollandsche film ook op Texel wijd verbreid is. Be zoekers komen van wijd en zijd. Ook tal van vreemdelingen. Het is onmogelijk, door andere verplichtingen, deze film langer dan tot en met Donderdag te ver toornen. Wie er lust in heeft, late zich de kans om De Big te zien, niet ont glippen. Ben interessant weekjournaal, een geestige klucht en een zeer geslaagde teekenfilm vullen het programma aan, dat zoo uitstekend verzorgd mag heeten. PIERLAND. DE LOTERIJ. De loterij, georganiseerd tot dekking der kosten, welke aan de tentoonstelling ter gelegenheid van het eeuwfeest van Eierland verbonden zijn, geeft kans op fraaie prijzen: le prijs een Simplex-mo torrijwiel; 2e een Philips-radio-toestel; 3e een fiets. De trekking heeft plaats op Dinsdag 15 October a.s. tenzij dan onvoldoende loten verkocht mochten zijn. Het Comité is echter vol goede moed en mekent op een vlotte verkoop. LANDBOUW EN VEETEELT. TEXELSCHE BOLLEN. Veiling Hillegom, 2 Augustus: Tex. Von Sion: 400 p.k. f3.30; 425—500 p.k. f2.80; 525 p.k. f2.40; 575-600 p.k. f2.10; 700 p.k. f 1.70; 850 p.k. f 1.25. Tex. Golden Spur: 350—450 p.k. f2.50; 450-475 p.k. f2.20; 525—600 p.k. f2.— 600-650 p.k. f 1.65; 650-675 p.k. f 1.50; 750-775 p.k. f 1.40. 00 Veiling H.B.G. te Lisse, 2 Aug.: Tex. Von Sion 300—400 p.k. 2.40—3.35; 400-500 p.k. 2.05-2.65; 500—600 p.k. 1.50—2.45; 600 —700 p.k. 1.35—1.75; 1100 p.k. 1.05; 1700 p.k. 0.55. Tex. Golden Spur: 300—400 p.k. 2.25—2.50 400—600 p.k. 1.80-2.25; 600—700 p.k. 1.301 80j 700 —1000 p.k. 1.10—1.50; 950 p.k. 1.05. Veiling Hobaho, 25 Juli1 Aug. Tex. Von Sion: tot 400 p.k. 3.tot 500 2.50; tot 575 p.k. 1.90; tot 650 p.k. 1.60. Tex. Golden Spur: tot 400 p.k. 2.50— 2.75; tot 500 p.k. 2.10; tot 600 p.k. l.óq. WOL. De iaatste dagen zijn hier eenige par tijen wol gekocht tegen een prijs van 50 tot 55 ct. per Kg. WOL. Volgens het Dep. van Handel was in Juni het verbruik van wol in Ame- rik. fabrieken 38.6 millioen pond, vorig jaar Juni 26.2. POLDERBESTUUR. Vrijdag 30 Augustus zal een verkiezing plaats hebben ter voorziening in de va cature, ontstaan door periodieke aftre ding van de heer Pieter Prins, hoofd ingeland van Eierland. DE WAAL. JUBILEUM DS. VAN DER WAA. Het kerkgebouw was bijna vol, toen Ds. v.d. Waa hier Zondagmorgen voor ging. We merkten ook bezoekers op uit den Burg, Oostereud, den Hoorn, enz. Ook aan de bloemen en het groen om de kanten was merkbaar, dat het hier geen gewone dienst gold. Nadat de Gemeente uit gezang 12 ge zongen had: O goedheid Gods, nooit recht geprezen, enz. las Ds. de Wet des Hecren en een gedeelte uit een brief van Paulus aan de Corinthiërs, waarna hij voorging in gebed, waarin hij God er voor dankte, dat hij zijn 25-jarige arbeid in goede gezondheid had mogen verrich ten. Daarna sprak Ds. eenige woorden over zijn jubileum. Hij ging terug tot 1910, toen hij hier voor liet eerst aankwam en ver welkomd werd dooi- de lieeren D. Boon, J. Plaatsman, G. Kikkert, L. Schot en D. Bruin. De lieer D.Bruin alleen was thans nog van de hoeren aanwezig, de overigen zijn roods lang en minder lang geleden overleden. Verschillende van Ds.' col lega's mochten hun 25-j. jubileum niet be leven, terwijl Ds. Van Wijngaarden, die Ds. v.d. Waa destijds bevestigde, ook niet meer is, alsmede Ds. Plaatsman, die bij de handoplegging aanwezig was, terwijl Ds. Kijne thans in het Diaconesscnhuis in Utrecht verpleegd wordt. Hoeveel roden had Ds. dus wel om God dankbaar te zijn. We meenen zoo vaak, dat het zoo hoort, dat het ons toekomt, zeide spr., maar we zijn toch zoo klein, zoo afhankelijk in het leven. Dit kunnen we weer zien bij de laatste vliegongelukken. Verder dankte Ds. de kerkeraad, die hem had uitgenoodigd, deze Zondag te komen preeken, waarmede tevens zijn hartewensch vervuld werd. Als tekst van zijn preek had Ds. gekozen Efeze livers 47, aan het eind waarvan hij voorging in dankgebd. Nadat nog was afgekondigd, dat er 's middags van 2 5 uur gelegen heid zou zijn de jubilaris te begroeten en te feliciteeren, zong de gemeente nog eenmaal. Ds. Van 't Hooft sprak Vervol gens Ds. v.d. Waa toe en wenschte hem als collega en namens kerkeraad en ge meente hartelijk geluk. Hij sprak de wensch uit, dat hij nog lang onder Gods zegen zijn arbeid zou mogen verrichten, Ds. v. 't Hooft verzocht tot slot de ge meente de jubilaris toe te zingen Ps. 143. Nadat Ds. v.d. Waa hartelijk zijn ambt genoot had bedankt voor de gevoelvolle woorden, tot hem gesproken, de ge meente zijn dank had gebracht voor het eenvoudige, maar blijvende aandenken, dat hem bezorgd was, gaf hij de zegen, waarna men min of meer onder de indruk de kerk verliet. Door velen werd 'smiddags gebruik ge maakt van de gelegenheid om de jubila ris te complimenteeren, terwijl 's avonds kerkeraad en notabelen met hun dames in de pastorie op bezoek kwamen. Een dag, die bij velen in prettige her innering zal voortleven. Een ons DAAD is meer waard ffi dan een pond gepraat. ffl EB ffl LAMMEREN EN BIGGEN. Is het werpen van veel lammeren en van veel biggen erfelijk? In de practijk der schapenfokkerij is gebleken, dat ooien, afkomstig van een meervoudige worp vaker tweelingen ter wereld brengen dan ooien, die als één ling ter wereld kwamen. Buitenlandsche onderzoekers vonden dat 1000 ooien, die zelf éénlingen waren, gemidd. 1359 lammeren wierpen; 1000 andere ooien echter, die van tweelingge boorten afkomstig waren, wierpen gemid deld 82 lammeren méér of 1441. Nog grooter aantal lammeren werd ter weireld gebracht door ooien, die tot drie lingen behoorden: 1538 per 1000 moeder schapen. Intusschen merken we op, dat zoowel groote als geringe vruchtbaarheid bij scha pen vooral ras-eigenschappen zijn. Zoo komen bij het Friesche schaap meermalen worpen van 4 lammeren, 9oms zelfs van 5 voor, terwijl b.v. het Drentsche heide- schaap slechts zeer zeldzaam meer dan één lam werpt. 00 Bij varkens wordt de erfelijkheid van groote vruchtbaarheid eveneens als vast staande aangenomen. Bij de keuze van tokdieren, althans van vrouwelijke, wondt hier danook rekening mede gehouden, wat vergemakkelijkt wordt door opname in de varkens-stamboeken van de biezonderhe- den omtrent de grootte der worpen, waar van de ingeschreven dieren afkomstig zijn, en vermelding van de vruchtbaarheid der moeders en grootmoeders. H.L.W.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5