TEXELS MUZIEKFEEST 1935 10 kapellen, 29 altaren en graf van Apos tel Petrus, moet ieders bewondering af dwingen. Wat een stuk werk is dat. Iedere arbeider moet hier kunstenaar zijn geweest Trouwens, zoodra men de Ita- liaansche grens passeert, voelt men, dat hier het land van de kunst begint. Overal beelden, beeldgroepen en andere kunst werken. Ik geloof dat men ook alleen in Italië tot zulk beeldhouwwerk in staat is. De St. Pieterskerk heeft bij mij een machtige indruk achtergelaten. In totaal telt Rome meer dan 400 kerken. De officieele opening van het Congres vond Maandag in een der mooiste zalen van Rome plaats. Niet minder dan 40 landen waren er vertegenwoordigd en in de. zaal schitterden vele nationale costuums. Een uit 80 personen bestaand orkest was ook aanwezig. De opening van zoo'n congres maakt steeds weer 'n diepe indruk. Eerst voeren de afgevaar digden der verschillende landen het woord en dan staan allen op om het schoone Esperanto-lied te zingen, dat spreekt van verbroedering en vrede. Dan zijn in één zaal tezamen 40 volkeren, sprekende één taal; 40 volkeren, die niet tegenover elkaar staan als volk tegenover volk, maar als mensch tegenover mensch, als kinderen van één moeder, de aarde. Fraai weer. Goede prestaties. Giroote belangstelling. Een feest, dat volkomen slaagde. Het was een feest, zooals Texel nog nimmer heeft meegemaakt. Zoo groot was de drukte, zoo talrijk het publiek, dat ook oudere ingezetenen zich niet her inneren, ooit zooveel feestgangers hier bijeen te hebben gezien. Het weer was ook biezonder gunstig. Met groote voldoening mogen de orga nisatoren danook op deze dag terugzien. Het initiatief ging uit van Texelsch Fan- tare, welks wakker bestuur en volijverige dirigent, de heer Joh. Dol, alles in het werk hebben gesteld oin het feest aan de verwachtingen te doen beantwoorden. Te ruim zeven uur kwamen de leden, directeuren en bestuursleden der deelne mende corpsen in de feestelijk verlichte zaal van hotel Texel bijeen. Als voorz. van Tex. Fanfare opende de heer Jac. Schrama het muziekfeest met een korte rede, waarin hij in de eerste plaats wel kom heette de he eren Weth. Parlevliet en gein.-seor. Jonker en verder bestuurs leden, directeuren en leden van de diverse veieenigingen. De heer Burgemeester, zoo zeide spr., is verhinderd aanwezig te zijn, daar hij rust moet houden na een kleine operatie, waaraan hij zich heeft moeten onderwerpen. Wij weten, dat de heer Burgemeester onze vereen, een goed hart toedraagt, zoodat het hem stellig spijten zal, hier niet aanwezig te kunnen zijn. Wij danken hem voor de welwillendheidj immer jegens onze vereen, betoond, en wenschen hem een spoedig herstel toe. Het muziekfeest heeft ten doel, ver volgde spr., meer belangstelling te wekken voor de dilettantmuziekcorpsen, waaraan de radio de laatste jaren wel eenige af breuk heeft gedaan, al mag niet vergeten worden, dat wij, dank zij de radio meer dere malen gelegenheid hebben eerste klas muziek te beluisteren, hetgeen de dilet- tant-muziek ten goede kan komen. Maai er is nog een omstandigheid, waardoor de dilettant-muziekcorpsen wat op de ach tergrond zijn gedrongen: de veranderde geest des tijds. Sport viert hoogtij. Velen zijn bezield van zucht naar roem en sen satie Voor beoefenen van en luisteren naar muziek schijnt geen tijd meer te zijn En toch muziek spreekt een mooie geen stof, walm of onaangename lucht. TANDBEDERF. Tandbederf of wolf is een langzame verwoesting van het email en het been der tanden onder invloed van bacteriën en door hen gevormde zuren. Het begint met een zwarte, bruine of matwitte ver kleuring van de tand, waarin zich gaande weg 'n holte vormt; deze wordt grooteren zoodra de ontstekingshaard in de tand- kroon genaderd is tot de pulpa ('n weef sel, rijk aan zenuwtakjes, dat de eigen lijke tandholte opvult) begint de tand ge voelig te worden voor temperatuurswisse ling. Koud water is meestal zeer onaan genaam. Is de ontsteking van de tandkroon tot in de pulpa doorgedrongen, dan raakt ook deze in ontsteking ,en krijgt de pa tiënt buitengewoon heftige pijn. Vanuit de tot bederf overgegane massa in de tandholte breidt de ontsteking zich later verder uit op het beenvlies om de wortel van de tand. Daar vormt zich dan een aboesje, dat naar buiten doorbreekt. Doelmatige voeding, die zoowel vol doende vitaminen als oelstof en mineralen moet bevatten; behoorlijke mondreiniging (gebruik zoowel van een tandenborstel als van een tandenstoker, en een oplos bare zuivere zeep) voorkomt tandbederf, vooral regelmatige controle ter verwijde ring van tandsteen en ter vulling van alle kleine defecten. Het uittrekken van tanden is dikwijls niet noodig; holten in tanden behooren tijdig geplombeerd te worden. Is van 'n kies de kroon bijna verdwenen, maar zijn de wartels nog bruikbaar, dan kan een kunstkroon worden aangebracht. Directeur Tex. Fanfare. en machtige taal, en, al is iedere sensatie daaraan vreemd, zij heeft recht op de be langstelling en waardeering ook van de mensch van deze tijd. Muziek kan bij dragen tot een vroolijke stemming, maar ook zorgen voor een bij plechtigheden passende sfeer. Ze spreekt een moeilijke taal, die we eerst leeren verstaan nadat we ons muzikaal kennen en kunnen zoo hoog mogelijk hebben opgevoerd. Verede ling en verfijning van de dilettant-muziek zij ons voortdurend streven. Ons muziek feest heeft plaats onder de leuze: Kent uw eigen muziekcorpsen. Wij willen onder de aandacht brengen, wat Texel op dit gebied presteeren kan en meenen daarbij op eenige belangstelling en waardeering wel te mogen rekenen. Moge de proef slagen. Wellicht kunnen we later zoo'n feest, met medewerking iook van de zang- vereenigingen, op grooter schaal organi- seeren. Indien we belangstelling en waar-> deering vermogen te wekken zal dat voor de deelnemers een prikkel zijn om het muzikaal peil zoo hoog mogelijk op te voeren, opdat het publiek de taal der muziek zal verstaan en de corpsen tot nog hooger bloei zullen komen. Na deze met applaus beloonde toe spraak, voerde weth. Parlevliet het woord. De heer Parlevliet deelde mee, dat zijn collega, weth. Vlaming, door familie-om standigheden verhinderd was aanwezig te zijn en sprak vervolgens een woord van welkom tot alle aanwezigen. Het ver heugt ons, vervolgde spr., dat u allen de handen ineen hebt geslagen om ons van uw muziek te doen genieten. Gezien uw prestaties op de concoursen, waaraan u deelgenomen hebt waarvoor het Ge meentebestuur u openlijk zijn hulde brengt ben ik er van overtuigd, dat uitste kende muziek ten gehoore zal worden ge bracht. Ook als voorz. van de afd. Den Burg van V.V.V. Mooi Texel, ben ik ver heugd over de organisatie van dit muziek feest. De talrijke gasten zullen er zeker met genoegen aan terugdenken. Decorp- IIHIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllll UIT DE SCHOOL GEKLAPT. Hoofd van een school tot een lid van zijn personeel: Zeg, de schoolopziener was biezonder tevreden over je klas en ik moet je gulweg bekennen, dat ik niet weinig verwonderd was, hoe zelfs biji tamelijk moeilijke vragen alle kinderen de vinger opstaken en elk antwoord zoo goed was. Onderwijzer: Dat zat zoo: Zij, die het niet wisten moesten volgens afspraak de linkerhand omhoog houden. En dan wist ik wel wie ik vragen moest. Onderwijzer: „Hoe ben je zoo laat, Dirk? Het is al tien minuten over negen". Leerling ('t was in de winter) 'tWas zoo vreeselijk glad meneer, ik schoot niets op. Als ik twee stappen vooruit deed, gleed ik er drie achteruit." Onderwijzer: „Hoe ben je dan nog hier gekomen?" Leerling: „Ik ben achteruit geloopen, meneer". Onderwijzer: „Joop, noem jij eens 'n merkwaardige samenloop van omstandig heden". Joop: „Mijn vader en moeder zijn op een dag getrouwd, meester". Keesje: (in de laagste klas): Krijgt u er geld voor, dat u hier bent? Juf: Ja, Keesje. Keesje: Dat is niks eerlijk, want wij moeten werken. Onderwijzer: Ik wasch mij, jij wascht je, hij wascht zich, wij wasschen ons, gij wascht u, zij wasschen zich Welke tijd is dat, Willy? Zaterdagavond, meneer. sen zullen er toe bijdragen, dat de goede naam van Texel nog grooter bekendheid zal erlangen. Met de wensch, dat het streven om op Texel eens een concours te organiseeren, met goede uitslag zou worden bekroond, eindigde weth. Parle vliet zijn rede, waarmee de aanwezigen blijkens hun applaus toonden in te stem men. Hierna stelden de vier corpsen zich op het terras van hotel Texel op: 1. Excelsior, Oosterend, dir. C. Bremer. 2. V.I.O.S., Oost, dir. B. Zondervan. 3. D.E.K., den Hoorn, dir. P. Riteco. 4. Tex. Fanfare, den Burg, dir. Joh. Dol. Inmiddels had zich op de Groeneplaats reeds een talrijk publiek verzameld om van de afmarsch getuige te zijn. Een groot spandoek boven de ingang van de Parkstraat, aan de zijde van het Markt- plein met de woorden „Hulde aan de corpsen" vertolkte de sympathieke gevoe lens van de honderdtallen, die gekomen waren om het muziekfeest mee te vieren. Na een rondgang door het dorp, waarbij achtereenvolgens elk der corpsen een marsch deed hooren, werd naar het Park gemarcheerd, waar in korte tijd zooveel belangstellenden bijeen waren, als zich nog nimmer daar hebben vertoond. Tien tallen kleurige lampions, duidelijk afste kend tegen het donkere groen, en de met nationale kleuren getooide muziektent, verleenden het Park een feestelijk aspect. Tot dekking van de kosten werd 20 ct. entree gevraagd. Als bewijs van toegang dienden kleine papieren vlaggetjes, die - indien vooruit gekocht 15 ct. kostten. Zooals ge uit het bovenstaande kunt af leiden waren er heel wat vlaggetjes noo dig „om de lading te dekken" Met de marsch Sambre ét Meuse, van Rauski, te spelen door de vier corpsen gezamenlijk, onder leiding van de heer Joh. Dol, werd het Parkfeest ingezet. Dat was een stevig en welluidend begin. Wan neer we weten, dat te voren door de corpsen niet tezamen werd gerepeteerd en bedenken, dat deze compositie van Rauski niet onder de eenvoudige muziekwerken mag worden gerangschikt, is er reden te meer om met waardeering te gewagen van de wijze, waarop deze pittige marsch vertolkt werd. De vier corpsen speelden vervolgens ieder een tweetal nummers naar eigen keus: Scènes Champètres, Fantasie, P. N. La- bole, en L' Ainitié, ouverture, Filsfils V.I.O.S. Gendrillonnette, fantasie, Fernand An- drieu, en Rapsodie Provengale, Cle ment Roux. Une inuit d' été, ouverture-fantastique, G. Fach, en La Parure, ouverture, J. Werkman. Texelsch Fanfare: Tannhauser, fantasie, sur 1' opera de Ri chard Wagner, G. Gadenne, en Le Calif de Bagdad, ouverture de Boiel- dieu. Excelsior bracht dus resp. het verplichte en het vrije nummer van het Warnser con cours ten gehoore en deed dat op zeer verdienstelijke wijze. Dat dit corps al jaren lang met lust en ijver en onder be kwame leiding oefent, was alleszins merk baar. Vios had het zich met de fantasie Gendrillonnette lang niet makkelijk ge maakt, maar sloeg zich niettemin behoor lijk door de moeilijkheden heen en kon Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. de overtalrijke luisteraars over het geheel zeker voldoen. Naar de mate van zijn be scheiden krachten -heeft ook D.E.K. dat maar zelden in de open lucht en nim mer op een concours optreedt tot het welslagen van Texelsch muziekfeest bijge dragen. Het ontbreekt evenals bij de andere corpsen hier niet aan ernst en toewijding om de muziek tot haar recht te doen komen. Een waardig besluit van het muziekfestival in het Park was stellig de keurige vertolking van de beide num mers, door Tex. Fanfare voor deze avond uitverkoren. Dat klonk heel goed en liet weer hooren, op welk hoog peil kennis en vaardigheid bij voldoende ernst en vol harding onder deugdelijke leiding een mu ziekgezelschap brengen kunnen. Hiermee was het muziekfeest echter nog niet ten einde. Een rondgang door het dorp met fakkels en lampions volgde nog. Tijdens de muziek in het Park waren de lampions en de electr. schijnwerpers ontstoken, wat de gezelligheid, de knusse intimiteit en de feeststemming niet wei nig \erhoogde, zonder dat daarbij de or delijkheid en de tijdens het musiceeren zoo noodzakelijke rust ook maar een oogenblik in gevaar kwamen. Het dient vermeld, dat de aandacht de gansche avond niets te wenschen heeft overgela ten ondanks het meer dan talrijk pu bliek en in weerwil van de tot vroolijkheid en luidruchtigheid neigende feestvreugde. We constateeren het met voldoening en vertrouwen, dat het bij volgende concer ten telkens zoo rustig zal zijn. Door het late uur, half elf, was de deel name aan de lampion-optocht een spe ciale attractie voor kinderen toch min der groot dan ze verdiende. Niettemin le verde de stoet van vier corpsen met fak kels en daarachter een vroolijke menigte met lampions een recht feestelijke aanblik op. Op de Groeneplaats zou de stoet ontbonden worden. Enorm groot was de menigte, -die daar bij de sluiting van Texels Muziekfeest 1935 was samenge stroomd. Het was, of half Texel en alle vreemdelingen daarbij tegenwoordig wil den zijn. De Groeneplaats was „zwart" van zooveel belangstellenden en was nau welijks groot genoeg. De heer Jb. Schra ma trachtte zich boven het feestgedruiseh uit zoo goed mogelijk verstaanbaar te ma ken; hij sprak woorden van dank tot alle medewerkers en reikte aan ieder dei- vier directeuren een fraaie zilveren her inneringsmedaille met inscriptie uit. Ten besluite gaf Tex. Fanfare de marsch ten beste van de gevierde compo nist van Texelscben bloede, wijlen Sam Vlessing: „Vers 1' Avenir". Naar de T oekomst. Texels Muziekfeest 1935 behoort thans tot de geschiedenis. We zullen er nog lang met genoegen aan denken. Er was veel te loven en te waardeeren. De regeling was keurig in orde, de muzikale prestaties hebben aan de verwachtingen beantwoord. We mogen zeker veronder stellen, dat na dit feest meerdere in dit genre volgen zullen. Het zal telkens een waar genoegen zijn voor Texelaar en vreemdeling en bijdragen tot waardeering en ontwikkeling van de Texelsche dilet tant-muziek. Dus: Vers 1' Avenir met goede moed en de vaste wil: Dat doen we jaarlijks weer en telkens beter. Ill OM VOORUIT TE KOMEN Het is beter de eerste te zijn in uw dorp dan een der laatsten in Rome. (Vrij naar Julius Caesar) Spreek nooit van onmogelijk. Zelfs kan men met een vierkante stok een rond gat maken. De grootste ruimte in de wereld is die voor verbetering. (Gordon Selfridge) Een slordig gekleede bediende wekt wantrouwen of medelijden. Dit is niet goed voor uw zaak; let op het uiterlijk van uw personeel. De kansen zijn nooit van de lucht. Weest paraat, houdt uw oogen open, en grijpt de goede. Sucoes komt dikwijls door te zwijgen; luistert en laat anderen spreken. Weest maar eens bang ook; als wij op houden te vreezen, is ook de hoop ge storven. V Het leven is voorbij vaak eer wij met onze v oorbereidselen klaar zijn. Daarom niet treuzelen. a 31 In één opzicht is de toekomst Eg 3 niet onzeker: De BESTEN zul- Eg ffi Len het winnen. 3 3: Dat is altijd zoo geweest en 3 3 zoo zal het altijd blijven. 3 ffl S1EM DE WAAL C.Hz. KOOKT ELECTRISCH HYGIENE en VEILIGHEID. JOH. DOL, Excelsior: D.E.K.: VOOR DE VROUW. Ochtendjas (1523). Cretonne, vlisco, tobralco en vele andere geïmprimeerde vaschbare stoffen leenen zich bij aitstek voor deze eenvoudige, ioch aardige kleedende morgen japon. De kleine mouwtjes zijn -aglan-model, terwijl twee zak- :es op de rok en één op het ijfje zijn opgestikt. Hoogslui- end boordje, sluiting midden voor met effen knoopen en ffen ceintuur. Patronen in de maten 42 en '6 verkrijgbaar a f 0.58. Morgenjapon (1519). Deze eenvoudige huis japon wordt van eenvou dig waschbaar materiaal gemaakt en is door h:t model zeer geschikt om gedragen te worden, spe ciaal door jonge huisvrou wen. Het gladde lijfje met aardige pofmouwen heeft een splitje middenvoor en hoogaansluite-nd. afgerond kraagje. Tobralco, cretonne, ze phlr, linnen, in één woord alle wasch ba re weefsels eigenen zich voor deze japon, waarvan de patro nen verkrijgbaar zijn in de maten 42 en 46 voor 0.58. Andere mater 0.70. 99

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2