Gemengd iSiseuws Hoe anderen Texel zien. %Wmmm lllilillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllll LUCHTVAART. llllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllll EXAMENS. Onze plaatsgenoote, mej. E. H. Dijt Cd., slaagde Woensdag te Amersfoort voor het Staatsexamen A. DE KOOG. OOM TOM'S VERJAARDAG. Men schrijft ons: Maandag 12 Aug. vierde de bij de vreemdelingen zoo populaire Oom Tom zijn verjaardag. Evenals vorige jaren mocht hij vele felicitaties en cadeau's in ontvangst nemen. Oom Tom is de „va der" en de vraagbaak der kampeerders, en heeft in de harten van velen een ruime plaats verworven. Tot volgend jaar maar weer, Tom. TERSCHELLING. EXCURSIE. Vorige week hield de Natuur-Hist. Vereen, van Terschelling, onder leiding van de heeren Van Hunen en Roos een excursie naar de Boschplaat. Er namen plm. zestig personen aan deel. TEXEL IN DE FRANSCHE TIJD. Aan het „Boek van Ontvang en Uit gaaf betrekkelijk de Administratie van de Gemeente van Texel" 18111812 ontke nen we het volgende: 6 Juni: Aan de Eilands Horlogie- maker Henry een kwart jaar tractement 31.05.00 Aan J. Klinkenberg 1 jaar luiloon voor de klok aan Oosterend 15.00.00 RESERVE COMPAGNIE. Vijf procent van de ordinaire in komsten 563.00.06 Salaris ONTVANGER AAN DE KOOG Voor het ontvangen van het De- domagcmcnt voor 't additi oneel volgens conventie 15.10.00 ROOMSCHE EERED1ENST Een tiende der inkomsten van de vaste goederen 4.02.02 HOTEL DES INVALIDES Een honderdste deel der ordi naire inkomsten 114.18.14 INTERESTEN Aan de diaconen der Geref. Kerk aan de Waal rente van f 1500 a 3.5 pet. van 7 Febr. 1810—31 Dec. 1811 99.05.04 Aan kerkmeesters van Oosterend rente van f1000 a 4 pet. van 8 Maart 181031 Dec. 1811 72.11.00 Aan voogden van de Armenka- mers in de Waalderstraat voor rente van f 300 a 4 pet. van 15 Jan. 181031 Dec. 1811 22.10.00 U1TKEERING 1812. 15 Febr.: Aan Corn. W. Smit, Dijkgraaf van 't Hoornder- Nieuw land AGENTEN VAN POLITIE 1811. 11 April: Aan Adam Kalf een kwart jaar tractement Aan Lamb. Feys Aan Barth. Lindeman Andere namen van politiedienaren tref- ten we voor deze tijd niet aan. (Wordt vervolgd.) 70.00.00 62.14.0S 62.14.08 62.14.08 OM VOORUIT TE KOMEN DE EENIGE WEG. Neen, ik geloof niet dat het mogelijk is, iets ter wereld te keren, op een andere manier dan door het welbewust te willen leeren. Men zegt, dat de menschen door de harde noodzaak wel gedwongen worden iets te keren. Maar is het niet waar, dat menschen, die de dingen het hardst noo- dig hebben, er liet minst toe komen, ze te leeren Wie is harder gedwongen zijn ver nuft te scherpen, mogelijkheden te zoe ken, zichzelf op alk manieren aan te passen, -dan de man, die de nacht door brengt op een bank in het park? En wat leert deze daklooze door dé harde nood zaak? Als de liefdadigheid hem niet aan het handje helpt, kruipt hij de vol gende avond weer op zijn bank. Of, als hij een aanval van revolutionnaire mat heid krijgt, gooit hij ergens een winkel ruit in. „Niets geleerd en niets vergeten", luidde het oordeel over de door de Fransche re volutie verbannen aristocraten, toen zij weer tot hun bezittingen werden toege laten. En dit is een algemeen menscbelijk verschijnsel. Door de bitterste ervaringen leeren de menschen niets aan en niets af. Wat heeft de afschuwelijke wereld oorlog de menschheid geleerd? Beter schap? Vredeszin? Verdraagzaamheid? „Laat dit u een ks zijnWij hooren het duizend keer. Maar hoe vaak is het werkelijk een les? Als harde noodzaak en bittere ervaring de menschen wijs kon den maken, in welk een geheel andere wereld zouden wij dan nu leven. Maar er is geen andere methode om iets te keren, dan er op af te gaan, zich> er voor in te spannen, om het te WIL LEN keren. Succes. Onder het opschrift „De on bekende schoone", schrijft 't Dag blad van Rotterdam o.m. De meesten van -ons zullen zich de naam van Texel van de vroegere aardrijkskundige lessen wel her inneren, maar meer ook niet. Velen stellen zich het eiland voor als een woestenij van zand en water, waarin men vanuit het venster der weinige schamele wo ningen. aan alk windstreken kan visschen. Echter, Texel is niet klein, niet schraal, niet leelijk en niet vervelend Het biedt de naar rust en natuurschoon dor stende mensch alles wat zijn hartje begeert. De tochten, welke Reederij Van der Schuyt naar dit eiland organiseert, behooren tot de mooiste in ons land. De naïeveling, die meent, dat op het eiland Texel geen pen sions of hotels zijn ,-oo zijn er moet maar eens gaan kijken. Hij zal versteld staan van het aantal goedkoope en toch goede gelegenheden. Behalve een jeugd herberg, zijn er ook twee z.g. kamphuizen, die een gerieflijk en gezellig onder dak verschaffen in een prachtige omgeving. Moge door het initiatief van Van der Schuyt (eigenlijk ging het plan van T.E.S.O. uit. Red.) velen nader tot de zoo intense schoonheid van dit eiland worden gebracht. Merkwaardig is, dat het uitknipsel uit het Dagblad van Rotterdam, waaraan we het bovenstaande ontkenen, ons via Amerika bereikte. Onze abonnee K. Dog ger, te Paterson, 73E 20e Street, zond het ons toe, waarvoor wij hem danken. Portugal. Wegens kpziekte wor den in Lissabon alk iepen gerooid. Engeland, begon deze week zijn groote manoeuvres. 50.000 man, meer dan 200 tanks, enz. nemen er aan deel. DOE HET VEILIG. Te Zwaag bij Hoorn is het 1 Va-jarig zoontje van J. Schouten in een sloot verdronken. 99 - Bij Zoutkamp is de beurtschipper J. Visser, van de dienst op Schiermonnikoog door een slag van het roer overboord gevallen en verdronken. Te Gouda is de 31-j. lasscher Treur niet, uit Rotterdam, die nog juist voor een naderende trein wilde heenloopen, door deze overreden. Hij overleed aan de gevolgen; hij was gehuwd en vader van vier kinderen. mm Te Vari-k is de 24-j. G. van Deute- kom bij het hengelen verdronken. Te Rijswijk -de 19-j. knecht van het jacht Apollo uit Rotterdam, die overboord viel. mm m Uit de dagbladen van Woensdag: Amsterdam telde 1 Juli 779446 in woners. Amsterdam. De pres. comm. van een der groote Amsterdamsche Stoomvaart- Mijen kreeg fl.— boete omdat hij een aandeelhouder, die in een vergadering steeds interrumpeerde, had toegeroepen: Houd je mond, vlegel. Rotterdam. Het nieuwe Museum Boymans ontving sinds 9 Juli 25000 be zoekers. Den Helder. Luit. van Boven, oudst aanwezenid officier a.b. Zeven Prov. bij het uitbreken van de muiterij, kreeg drie mnd., met aftrek van ruim een mnd pre ventief en ontslag uit de dienst. Vlaardingen. Aan boord van de VL. 47 is stoket M. Zwartveld overleden doordat hij bij het springen van de pak king de volk laag stoom en water over zich kreeg. Hij laat zijn vrouw met vier kinderen achter. Te Scheveningen is in het Kurhaus met groot sucoes opgetreden Tito Schipa, een der vermaardste Italiaansche tenoren. Silvain Poons, de populaire komiek, zal in Nov. met een gezelschap naar lndië gaan. Te Bergen op Zoom is notaris P. wegens verduistering ten nadeele van vele personen, gearresteerd. Te Weert heeft een 17-j. jongen uit Amsterdam een moordaanslag gepleegd op de caféhouder J oosten. Tweemaal schoot hij, maar beide keeren ketste de revolver. Een intieme familiekwestie moet het motief zijn geweest. De dader is ge arresteerd. Te Hoek van Holland is de schokker Sch. 291 van schipper C. de Jong op de Z.-pier wrak geslagen en vernield. Het schip, dat f6000 kostte, en waarmee De Jong nog maar 11 mnd. voer, was niiet verzekerd. Ook f1000 tuig en de vangst van 30 uur gingen verloren. De opvaren den werden gered. ®ffl®a$$&®ffiffi y b®®®®®®®®® gg Het MUSEUM te den Burg is ffl op ALLE werkdagen geopend van ffl ffl 9.30—12 uur. ZONDAGS NIET. ffi ffl Entree 15 ct.; kinderen 5 ct. ffl Frankrijk. Te Parijs zal het Tro- cadéro-pakis worden afgebroken om plaats te maken voor een nieuw gebouw voor de wereldtentoonstelling. 1937. Het paleis diende voor de tentoonstelling van 1878; het bevat een feestzaal voor 6000 personen en biedt thans nog plaats aan een ethnografisch museum. Te Monte' Carlo werd uit een ju welierszaak voor een millioen francs ge- stofcn. De inbrekers kwamen binnendoor een gat, dat zij in de wand van een aan grenzend leeg hotel maakten. In Duitschland zulkn journalisten, die het insigne der nation.-soc. pers. om de arm dragen, voortaan voorrang ge nieten. Duitschland. In Wurtemberg werden de r.k. jeugdbonden op last der regeering ontbonden. Denemarken. De boeren dreigen met stopzetting van de melkleverantie, wan neer de regeering niet spoedig maatrege len neemt tegen de sterke prijsdaling. Spanje heeft 605.000 werkloozen, meest landbouwers en metaalbewerkers. Brussel. Men rekende voor de ten toonstelling op 10 millioen bezoekers over het heele jaar; het ziet er echter naar uit, dat het aantal dubbel zoo groot zal zijn. Zondags komen er van 200300 dui zend. Rusland heeft het plan een autoweg aan te'leggen: Leningrad-Moskou-Tiflis, 3120 K.M. lang, 13 M. breed. Rusland. Een drietal ijsbrekers is voor onderzoek in de N. IJszee doorge drongen; de Sadko heeft zelfs de Sle breedtegraad al gepasseerd. Italië's eerste hospitaalschip voor O.-Afrika is Suez gepasseerd. Italië. Tengevolge van een dijkdoor braak verdronken honderden personen van het stadje Ovada in Z. Piemont. Abessinië. De vlieger Julian, de Zwarte Adelaar, wegens wangedrag ge degradeerd, is weer in zijn rang hersteld. Amerika. Tom Mooney, die al jaren wegens deelname aan een bomaanslag gevangen zit, maar steeds volhoudt, on schuldig te zijn, heeft wederom herzie ning van zijn vonnis gevraagd. Een der getuigen zou nu verklaard hebben een valsche eed te hebben afgelegd. Amerika. Voor de presidentsverkie zing in 1936 zal senator Borah de tam didaat der republikeinen, senator Huey Long cand. der democraten zijn. Japan. De moordenaar van Gene raal Nagata, luit.-kol. Aizawa, werd ter dood veroordeeld. Voorziet uw radio-storingen ver- oorzakende apparaten van con- densatoren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll VAN DE BOEKENPLANK. I!|||||||||| llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Citaten, Aphorismen en Spreekwoorden, bijeengebracht door S. W. F. Margadant. Prijs gebonden in zwaar rood Amerik. Buckram f 15.In 13 afleveringen van 4 vel druks f 1.per aflevering. De band desgevvenscht los verkrijgbaar a f2.50. Tot nu toe ontbrak in ons land een groot citatenboek, waarin de groote ge dachten van alle tijden in korte, kern achtige gezegden zijn neergelegd. Maar nu zal er spoedig zoo'n standaardwerk zijn, waarin op 800 bladzijden 20.000van zulke gedachten zijn bijeengebracht en alphabetisch geordend over 1500 belang rijke onderwerpen. Als hand- en opslag- boek is dit werk onmisbaar voor iedereen, die in het openbaar schrijven of spreken moet. Maar bovendien is het een bron van waar geestesgenot voor elk den kend mensch, die zijn geest wil verfris- schen met de wijsheid van de denkers aller eeuwen. Ieder citaat in een vreemde taal is voorzien van een vertaling in het Nederlandsch en de overzichtelijke in deeling maakt het mogelijk in enkele oogenblikken over ieder willekeurig on derwerp een treffend gezegde te vinden. Een boek voor Raadsleden, Geestelijken, Studenten, Leeraren, Onderwijzers, J our- nalisten, enz. Formaat 26V2 cM. hoog, 17V_- cM. breed, 7 cM. dik, 800 bladzijden. Mèrschijning: Vanaf 1 Sept. verschijnen 4 afleveringen per maand en het com plete werk komt 1 Nov. gereed. o (voorhanden in Boekhandel Parkstraat). Vogelleven in Nederland, door A. B. Wigman. Met 68 foto's. 224 blz. f 1.45. Het Vliegtuig; opbouw en werking, door J. v.d. Muelen, ass. bedrijfsleider K.L.M. 106 blz. Veel teekeningen en toto's. f 1.10. O Handboek voor Kampeerders, samen gesteld door de Ned. Toeristen Kampeer- club. 276 blz. Veel teekeningen en foto's. 11.90. o Job, Bijbelsch Leekespel van strijd en bevrijding, door J. D. van Calcar. 36 blz. tl.—. o Goedkoope Engelsche boeken in, linnen band met goudopdruk: elk 250300 blz. Prijs f0.45. In Chancery, by John Galsworthy. The Maze, by Ph. Maodonald. The 13 problems, by A. Christie. The murder of the circus Queen, by A. Abbot. To let, by John Galsworthy. KOOKT ELECTRISCH ft GEEN STOF EN GEEN WALM De Duitsche sportvliegster Elly Bein- horn vloog Maandag in 13 uur een half uur pauze inbegrepen van Ber lijn naar Istamboel en terug: 3570 K.M. mm De vlieger Line. Ellsworth vertrok met de Graf Zeppelin naar Zuid-Amerika, om een derde poging te wagen om de zuid pool per vliegtuig te bereiken. Zijn toestel staat in Rio de Janeiro. mm m De Fransche vlieger Miguet is met zijn klein vliegtuig in 52 minuten over het Kanaal gevlogen. Het toestel, de „Vliegende vloo" ge naamd, kost f 500 en heeft een kruissnel heid van 7880 mijl per uur.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2