TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Als Gij niet kunt slapen AKKERTJES Texelsohe Berichten m m Gemengd Nieuws Zaterdag 17 Aug. 1935 EB ffl BBBBffiSEfflffiSfflffl® y SBfflffifflfflSfflfflfflïS •Hl» Onder VONDEL S LUCIFER. EB BB AKKER.CACHETS INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N.V. Bataafsche Import Maatschappij te 's Gravenhage, om op-in het peroeel, kadastraal bekend in sectie H., no. 2379 een benzine-instal- latie met pomp en ondergrondsche be waarplaats te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 9 Augustus 1935. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER BOMMENWERPEN. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat op Woensdag 21 en Donderdag 22 Augustus a.s. met scherpe bommen uit vliegtuigen zal wor den geworpen tusschen 10.en 14.uur op een gedeelte van het Marsdiep be noorden Kaaphoofd, zich uitstrekkende in Oostelijke richting over een afstand van 600 M. met een breedte van 400 M. en op een afstand van 600 M., gemeten uit den dijk Het zeegebied binnen een cirkel met een straal van 1000 M. om het midden van deze strook is onveilig. Texel, 15 Augustus 1935. De Burgemeester van Texel. W. B. OORT. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater TWEE NIEUWE PROGRAMMA'S. We kondigen in dit nummer twee ge heel nieuwe programma's aan. Een voor Zaterdag, Zondag en Maandag met als hoofdnummer De vroolijke soheiding, een geestige en tegelijk grootsche film, welke het publiek zeker amuseeren zal. Vieel me Iodic use liedjes, revue-scènes, enz. Dol vermaikelijk is het Guy Holden te vol gen op het glibberig pad der liefde, langs hetwelk hij tenslotte met behulp van zijn vriend, de niet snuggere zoon van een beroemd advocaat zijn einddoel bereikt. Dinsdag, Woensdag en Donderdag nieuw programma, met als hoofdnummer Alleen op de wereld, bewerkt naar bet wereldbekende boek van Hector Malot. Het verhaal is bekend; het boeit oud en jong. De film is nieuw en had in de groote steden zoo groot succes, dat ze weken achtereen voor volle zalen kon worden vertoond. De N. Rott. Crt schreef er van: De fotografie is schoon. De tilm geeft het verhaal in spel en beeld fraai weer. De Maasbode: De lief lijke sfeer van het boek kenmerkt ook de film. Rott. Nieuwsblad: De oude Vi- talis, de prachtige zwerver met de lange witte baard, zijn schapenvachten en zijn kruisbanden om de beenen, met zijn aap Jolli Goeur en zijn poedel, is niet al leen de nobele kameraad van Remi maar ook de onovertroffen jeugdvriend van twee, drie geslachten. Verrukkelijke tafe- reelen heeft deze film. Oud en jong ge nieten er van. Dagblad van Rotter dam: Een boeiend verhaal zonder op schik. Een brok ouderwetsche maar gezonde romantiek, die door velen ge waardeerd zal worden. EB Wij kunnen de omstandigheden Eg Eg niet wijzigen; doch wij kunnen wel El ES voor een groot deel zelf bepalen Eg Eg in hoeverre ze ons leven zullen Eg Eg beïnvloeden. „Christian Work". Eg I!»jt« VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Op: Onder Z. 18 Aug 21,22 11,21 5.45 20,19 M 19 21,45 12,49 5,46 20,17 D. 20 22,15 14,11 5,47 20,15 W 21 22,54 15,27 5,49 20.12 D. 22 23,43 16.32 5,51 20,10 V. 23 24.43 17.24 5,53 20,08 Z.24 1,00 18,01 5,55 20.06 Woensdag 21 Aug. Laatste kwartier. Sluit uw Levensverzekering bij AMSTLEVEN (N V. Amsterdamsche Mij. van Levensverzekering). AgentC. DROOG, Hollewalsweg 20, Den Burg. Een kleine, maar hoogst aandachtige schare was Donderdagavond saamgeko- men in het kerkgebouw der Doopsgez. Gemeente alhier, om te luisteren naar de opvoering van Vondel's Lucifer, een der meest bekende, ja het meesterwerk van de tragediën, welke Neerlands grootste dich ter voor nu en alle eeuwen heeft nage laten. De vertolking geschiedde door de da mes M. van Emminckhoven en Louise Kruidenier en de heeren H. H. Potlunann en Jacq. Cavaljee, uit Den Haag. Laatst genoemde verzorgde op voortreffelijke Kvijze a 1' improviste. op het orgel de mu zikale illustratie. De declamatie was mees terlijk en geschiedde geheel uit het hoofd, hetgeen opzichzelf reeds een prestatie van geen geringe beteeleenis is. De dames en heeren deden de uitzonderlijke kwa liteiten van Vondel's treurspel op tref fende wijze tot haar recht komen, daarbij gesteund door de orgelmuziek, welke op gelukkige wijze de juiste sfeer schiep. We zullen ons tot eenige algemeene biezonderheden over het treurspel Luci fer bepalen. Een uitvoerige inhoudsbe schrijving valt in het korte bestek van een courantenverslag moeilijk te geven. Lucifer dateert van 1654. De dichter was toen 67 jaar en dus op hooge leef tijd, maar zooals bekend, heeft hij zijn grootste meesterwerken na zijn zestigste levensjaar geschreven. In dichterlijke vlucht gaat hij boven zijn tijdgenooten verre uit; zeker mag hij met Dante en Calderon aan het hoofd der Roomsche dichters worden gesteld. Evenals bij de Gijsbreght, trachtten de predikanten ook bij Vondel's Lucifer de opvoering te be letten. Zelfs werd later het verkoopen en drukken tegengegaan. Het voornaam ste argument was, dat de „Hooge Ma- tery", de godheid zelf, op het tooneel gebracht werd. In het voorbericht even wel, dat aan Lucifer voorafgaat, komt Vondel tegen deze bestrijding op. De compositie van Lucifer is meester lijk. 't Volgende vloeit telkens logisch uit het voorafgaande voort. De dichter schildert ons eerst de jaloerschheid der engelen: de mensch, die later geschapen is dan zij, wordt in vele opzichten boven hen bevoorrecht. Om dit te doen uitko men, moet de schildering, die Apollion van ide eerste menschen geeft, buitenge woon schoon zijn en hierin is Vondel vol komen geslaagd. Juist deze verzen be- hooren tot de beste van het treurspel. Bij de verschijning van de aartsengel Gabriël, die Gods besluiten verkondigt, wordt de ergernis en droefheid der ge krenkte engelen nog grooter. Een enkele vonk kan hen in opstand brengen. Dan laat Vondel Lucifer optreden, die op lis tige wijze door Belzebub speculee- rende op Lucifer's afgunst en hoogmoed tot de opstand wondt aangespoord en in zijn verzet wordt gestijfd. Vergeefs poogt Gabriël hem weer in het goede spoor te brengen; Belzebub heeft Lucifer geheel in zijn macht. Lucifer volhardt en zal met Apollion en Belial zijn snoode plan volvoeren. Vergeefs poogt Michaél, de veldheer, de orde te herstellen, ook nadat hij de afvalligen Je illusie ontno men beeft, dat zij strijden tot Gods eer. Lucifer wordt door de opstandige enge len als veldheer gehuldigd en bewierookt, welke heiligschennis hem ten val brengt. Wanneer de strijd op het punt staat uit te barsten, verschijnt Rafaël, de verzoe nende engel. Maar alhoewel hij bijkans er in slaagt Lucifer tot inkeer te bren gen ook zijn poging is vergeefsch. Vol droefheid roept Rafaël dan uit: „Helaes, hij stont alneede in twijfel, en beraet. Nu voert hem Wanhoop aan". In het vijfde bedrijf vernemen we de uitslag van de strijd. Lucifer wordt ten val ge bracht. Van Lennep o.h. was van meening, dat Vondel in Lucifer de strijd van de Neder landen tegen Spanje heeft willen teeke nen. Vondel zelf kwam hier echter tegen op. En [terecht: het treurspel heeft een algemeene strekking en wil zijn: „een spiegel van alle ondanckbare staetzuchti- gen". Van .Starimg's dichtwerken werd ge zegd: Het is geen muziek om van het blad te lezen. Met welke muziek moeten we Vondel's gedichten dan wel vergelij ken? Hij is moeilijk te begrijpen. Daar iedere toelichting optbrak, kan het niet anders, of een deel der luisteraars zal moeite hebben gehad om Vondel op zijn vlucht in zoo hooge sferen te volgen. Het gezelschap welker optreden we nochtans hoogelijk waardeeren zal deze wenk zeker wel ter harte willen nemen. NA DE KEUKENSCHOONMAAK ELECTRISCH KOKEN ft mnnnmmnirrmirm ii m ra m ra ra m mrxirrtm rarararara?rarararam v rarararnrnrarararara BH ffi ffi EEN TEXELAAR ffi BB PER FIETS DE WERELD IN. ffl VI. Palermo - Italië, Dinsdag 15 Aug. Het ESP. CONGRES. NAAR ROME, NAPELS, VE SUVIUS EN CARPI. Als ik deze regelen schrijf, zitten we in een klein onoogelijk kroegje in Palermo. We drinken voor enkele centen goede wijn en waaien ons van tijd tot tijd wat koelte toe. Het congres ligt reeds achter ons en met groote voldoening denken wij te rug aan die heerlijke dagen vol Espe- rantovreugde en wonderschoone uitstap jes. Natuurlijk was het gezelschap steeds internationaal en zoo gebeurde het, dat bij een bezoek aan de Catacomben wij ons met 30 personen in een diep onder de aarde liggend kapelletje bevonden en 17 landen vertegenwoordigden. Op een traintocht door Rome, had het trambalcon eens de eer 8 landen (10 personen) te mogen bevatten. Eerlijk gezegd heb je er na een paar dagen niet eens zooveel erg meer in en vind je het doodgewoon dat je aan de ontbijttafel naast Jamnsiki Hi, uit Japan, en üucz Puente, uit Spanje, zit. Alleen hun gelaatskleur en ge laatsuitdrukking verraad wel eens hun na tionaliteit, maar overigensToch kan men zich soms vergissen, en zoo moet het gebeurd zijn, dat een „junulo" en een „ino", (jongeman en een meisje), die lang over Esperanto en lieve dingen spra ken, later bemerkten, dat zij beiden ergens m Z.-Holland woonden. Wat het slotcon- gres zal zijn Van Rome ging het naar Napels, waar de laatste drie dagen van het congres werden doorgebracht. Eerst werd per auto een tocht om de stad gemaakt en... inder daad: „Napels zien en dan sterven" is meer dan een gezegde. Wondermooi is Napels, aan de gelijknamige golf. En hoe schoon ligt daar de rookende Vesuvius. Ideaal! Uren lang liebben wij daar ge-t zeten en genoten van dat alles. Daarna, gingen wij de stad in, maar o hoe groot was toen de ontgoocheling. Smal zijn de straten en vuil, echt vuil. Het riekt er onaangenaam en groot is het aantal be-> omdat Ge gekweld wordt door hoofd pijn, kiespijn, rheumalische pijnen, zenuwpijn, spierpijn of migraine, neem aan een "AKKERTJE" te baal I Ze zullen snel en zeker Uw pijn verdrijven en U heerlijk doen in slapen. Heb ze steeds in huisl Nederiandsch Ongeëvenaard tegen Hoofd- pijn, Kiespijn, Neuralgie, Ze nuwpijn, Vrouwenpijnen, enz. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont Vraagt ooki „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver- (topping, hardlijvigheid, eni.Werken laoht Zie ook het eerste blad. Uit de dagbladen van Donderdag. Amsterdam. Het s.s. Gelria van de Kon. Hol!. Lloyd is aan die Ital. regee ring verkocht. Het zal voor hospitaal- en troej>enschip gebruikt worden. Te Krimpen aan die Lek hebben in brekers uit de hoeve van N. de Jong, ter wijl de bewoners boven sliepen, de brandkast met f25000 weggenomen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Haarlem. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem is in bet R.K. Maria Ziekenhuis te Haarlem opgenomen. De Tijd. Dr. W. Mengelberg zal een con- oert van de Phil-harmonie te Berlijn en Hamburg leiden. Rotterdam Gearresteerd zijn een 35-j. vrouw en haar 45-j. man, die in hun woning aan de Open Rijstuin een vee marktbezoeker van 9 a 10 duizend gld. zouden hebben beroofd. Duitschland. Op een r.k. kerkhof te Schwamdorf in de Opper Palts wer-, delende kinderen, dat blootvoets en half naakt om „soldi" vraagt. Groot is er ook de oneerlijkheid en overal vindt men in de winkels apparaten omte onder zoeken of het geld niet valsch is. Ook ik ben reeds eenmaal voor 10 Lire de dupe geworden. Komt men midden op de dag in Napels, dan liggen tientallen menschen zoo maar op de straat te slapen; ze wachten, tot de zon uit de smalle straten verdwenen is. En te midden en boven dat alles hangen de biljetten en borden, waarop staat, dat het ItaJiaansche volk er naar snakt de beschaving in Abessinië te brengen. Het zij zoo. Maar dan niet met de wapens der barbaren. Napels is schoon van verre, maar verre van schooin. Na Napcis werd het eerst Pompeji be zocht; de in 79 jaar na Chr. door de Ve suvius bedolven en sedert 1748 opgegra ven stad. Buitengewoon interessant was dat. Het blootgraven moet echter een ge weldig werk zijn geweest. Veel is er nog in tact gebleven en schoon moeten de tempels zijn geweest, welke de stad eens sierden. Maar er was iets, dat ons nog meer lokte. De Vesuvius en speciaal zijn krater riep ons. Mijn Weensche vriend en ik zouden niet met de Esp. groep mee gaan, doch een privëbezoek brengen. En zoo gingen we tegen de avond naar liet station om onze fietsen te halen. De ge- reedschaptasscl.en waren echter leeg ge stolen, n.b. in het station. Maar ja, zoo is Italië. De krater ligt op, naar ik ineen, 1300 M.; met veel inspanning konden wij het tot 700 meter per fiets brengen. In het laatste huis, dat wij aantroffen, lieten wij onze fietsen achter en te voet gingen, we verder. Het was inmiddels donker geworden en de bestijging was uiterst zwaar. Een pad was er niet en moeizaam zwoegden wij verder over harde steen- kluiten en lava. Soms zakten we er tot de enkels toe in; groote stofwolken lieten wij achter ons. Heel langzaam vorderden wij. Het prachtige uitzicht vergoedde ech ter veel en de honderdduizenden lichtjes onder ons maakten Napels tot een sprook- jesstad. Na 4 uur bereikten wij de top. Het was inmiddels 11 uur geworden, wat ons lang niet mee viel. Via een klein paadje, dat om de krater leidde, zochten wij de windkant op, want de rook was buitengewoon zwaar. Nog een paar me ter endaar lag even onder ons de krater. De vulkaan werkte tamelijk en de vlammen stegen enkele meters hoog op. De damp, welke er uit opsteeg, was bui tengewoon scherp, soms nauwelijks te ver dragen. Lange tijd genoten wij van dat zeldzame schouvvsj>el. Toen begonnen wij langzaam, voetje voor voetje, af te dalen, het vuur tegemoet. Of het de warmte was of de ongekende sensatie, ik weet het niiet, maar het zweet straalde van onze gezichten. De maan scheen helder en de scheuren in de kraterwand konden wij heel goed zien, zoodat het gevaar van te vallen, niet groot was. Wij waren nog ongeveer 50 M. van de vlammen, toen zich plotseling een stem achter ons deed hooren. Ze was van de bewaker, die op barsche toon iin het Duitsdh vroeg, wat ons bezielde en of wij niet wisten, dat het "owner gids verboden is in de krater af te dalen. Hij toonde ons zijn papieren en vroeg of wij levensmoe waren. Max en ik lachten even, dachten aan het spreek woord „Napels zien", enz., gaven een fooitje en trokken onder zijn leiding ver der het vuur tegemoet. Eu toentoen gebeurde het ongelooflijke. Wij liepen voetje voor voetje over groote brokken lava, waar het vuur doorheen kwam. De grond was gloeiend heet en de gassen waren benauwend. Een rommelend ge luid vergezelde dat alles. Nog enkelel meters: plus 5 lire en wij konden niet verder Over de rand van een kleine ver hooging kieken wij recht naar beneden. Hier lag de aarde dus geopend. Daar beneden ons kookte en bruiste het vuur Lange tijd keken wij dit alles aan. We wei-den er stil van. SIEM DE WAAL C.Hz. den 40 graven door vernieling of uit de grond trekken van houten kruisen ge schonden. Te Breslau werd in een optocht van S.A.-mannen o.a. op een auto een galg vertoond, waaraan een als pries ter verkleede pop was opgehangen. Te Oldenburg mogen joden geen veehandel drijven, te Dortmund mogen ze geen ge bruik maken van de bank van leening. Italië. De overstrooming, welke in N. Italië speciaal Ovada trof, heeft be halve veel dooden, ook millioenen materi- eele schade veroorzaakt. De ramp had plaats 's middags half een en wel door het breken van de stuwdam van het 15 20 millioen kub. M. water bevattende bij Ovada gelegen kunstmatige meer. Tien tallen huizen en vier bruggen vernield. Gedood vee en vernielde auto's, meube len, enz. liggen overal verspreid. In Zwitserland vonden de laatste 10 jaar ruim 700 bergbeklimmers en ski- loopiers de dood. Belg. en Zwitsersche alpinisten hebben nu een Koning Albert- tonds gesticht, om, waar noodig, aan na gelaten betrekkingen steun te verleenen.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5