Texelsche Berichten De Bebossching der Noordzee-Eilanden. JOSE LAVAL GEHUWD. Te Parijs werd liet huwelijk voltrokken tussehen José Laval, de eenige dochter van de Fransche minister-pres. Laval en, René de Chambrum, advocaat te New- York, een familielid van president Roo sevelt. GRATIS. Wie zich met ingang van 1 Sept. op ons 'blad abonneert, ontvangt het tot die datum kosteloos. Voor zes centen per week, sa men-lezers, moogt gij u het genoegen van een „eigen" krantje te hebben, toch niet lan ger ontzeggen, (buiten den Burg acht ct. per week.) GIFTEN ESPERANTO MONUMENT. Verkoop prospectussen en extra monumemtbijdirage f0.75. Totaal ontvangen f 709.58V2. Totaal uitgegeven 767.07. Het tekort bedraagt nog f 57.481/». Ben kleinigheid in verhouding tot het reeds bijeengebrachte, doch er is in ieder geval nog een tekort. Als we allemaal even helpen, kan het spoedig verdwijnen. Laten wij er voor zorgen, dat, als Siern terug komt, wij kunnen zeggen, dat we ook niet stil hebben gezeten. Afgespro ken Secr.-penningm.: Joh. M. Duinker, den Burg. Postrekening 216684. SPORTNIEUWS TEX. BOYS. Zondagmiddag 2 uur be kerwedstrijden aan de Cocksdorp. Ver trek 1.15. Elftal: Jac.Schrama P.v. Heenvaarden C.Ran H.Langeler J.v.Sambeek M.Bakker Th.Kager A.v.Sambeek K.de Veij D.Witte W.Ran (aanv.) Res.: Jac. Dijt, Jn. Schrama. Wacht niet met het laten herstel- len van defecte electrische appa- raten OVER OPVOEDING. HET VERWENDE KIND. Verwent uw kinderen niet, want u schaadt ze daarmee. De zin des levens schuilt niet in de eigen persoonlijkheid alleen maar oo,k daarbuiten. Wekt in uw kindenen het sociaal gevoel (om misver stand te voorkomen: met politiek heeft dit woord sociaal niets te maken. Red.) en besteedt hieraan uw zorgen. Geeft hun werk in uw huiselijke kring en laat hun zien, dat ook zij zich al nuttig kunnen maken. Geeft hun speelgoed waarmee ze onafhankelijk van volwassenen kunnen omgaan en maakt hen zoo vroeg mogelijk zelfstandig. Staat er op, dat het kind zooveel mogelijk het werk doet, dat u nuttig voor hem vindt. Door zijn smeek beden moogt u zich niet tot verkeerde toegeeflijkheid laten verleiden, want dan meent liet kind, dat u zwak zijt en zal het zijn geloof aan de ernst van uw geboden verliezen. Vervalt echter ook niet in de tegenovergestelde fout, n.l. die van een autoritaire opvoeding. En vóór alles: Be reidt u grondig op uw opvoedingsplichten voor. In uw handen ligt het geluk van het komende geslacht. We vestigen de aandacht van ouders, voogden, onderwijzers, van opvoeders in het algemeen op de hoogst belangrijke verzameling opvoedkundige studies van dr. Adler e.a., onder de titel „Het moei lijke kind" in druk gegeven. Geef uw kinderen veel vrijheid, maar laat hen vooral beseffen, dat die geschon ken vrijheid hoofdzakelijk het gevolg is van het vertrouwen, dat ge in hen stelt. door P. BOODT, Houtvester in de Houtvesterij De Eilanden. (Vervolg.) De aanvragen tot verkrijging eener ver gunning, als bedoeld in art 60 der Jacht wet 1923, behooren bij de burgemeester te worden ingediend. Zij bereiken, via de wildschadecommissie en de Commissaris der Koningin de met de zaken van de jacht belaste minister. Deze laatste reikt, op grond van de, door de verschillende instanties gegeven adviezen, de vergun ning al dan niet uit. Aangezien deze weg vooral bij urgentiegevallen lang is, doet men goed, de aanvragen zoo tijdig mo gelijk in te dienen. Hierbij loopt men dan echter het gevaar, dat door één der in stanties de noodzakelijkheid van het verleenen der vergunning op het oogen- blik van de indiening nog niet wordt in gezien. Voor de verdelging van de holenko- nijnen zijn de klem, de strik of het vergif onmisbaar. Weliswaar kan plaatselijk ook het fret hulp verleenen, maar de omstandigheid, dat ide holenkonijnen zich op de eilanden weinig behoeven te bewegen en daardoor lui zijn, maakt, dat zij slecht "springen" en zich meestal in de holen door fretten laten grijpen. Het gevolg is, dat vele fretten verloren gaan. Veel doelmatiger dan fretteeren is het gebruik van de klem. Nu bepaalt art. 54 van de Jachtwet 1923, dat het gebruik van klemmen geoorloofd is, mits hiervoor schriftelijke vergunning is bekomen van het 'hoofd van de plaatselijke politie (op de eilanden de burgemeester) en de klem men zoodanig zijn ingericht, dat daarin^ óf het dier onmiddellijk gedood wordt, ót levend gevangen, niet verminkt wordt. Maar aangezien tot dusverre, niette genstaande de door verschillende zijden gedane pogingen, geen klemmen uitge vonden zijn, waarin konijnen pijnloos kun nen worden gevangen, is de bepaling van art 54 voor de practijk van geen waardie. Ingevolge art. 60 der Jachtwet 1923 kan de Minister echter, in afwijking van de voorschriften der wet, vergunningen tot het gebruik van klemmen verleenen, en het ware voor een rationeele konijnen- verdelging te wenschen, dat deze vergun ningen zooveel mogelijk werden afgege ven. Elke verdelgingswijze is min of meer wreed en wanneer in aanmerking wordt genomen dat op de drijfjachten vele ko nijnen worden aangeschoten en daardoor een langzame dood sterven, is het mij niet duidelijk .waarom het gebruik van klemmen als biezonder wreed moet wor den gedoodverfd. Indien strikt de hand zou worden gehouden aan bet voor schrift, om de klemmen tegen de avond te stellen en 's morgens zoo vroeg moge lijk op te halen, valt het verschil in wreed heid wel geheel weg. gj Wordt het menschelijk geluk Wi SB bevorderd door hetgeen wij voor- g] tfj uitgang noemen Deze vraag g SB wacht nog immer op antwoord. - g 93 ffifflaBfflffiffissffig y SB®®®®®®®® ESPERANTO. Aan het 19e Zionistisch congres te Lu- zern namen meer dan 2400 deelnemers uit 43 landen in Europa, Azië, Afrika en Amerika deel. Wanneer ieder deelnemer naast zijn moedertaal het Esperanto had geleerd, zou dat de discussie, het weder-i zijdsch begrijpen, enz. aanzienlijk hebben vergemakkelijkt. Helaas waren allen nog niet van deze waarheid grooter dan '11 koe doordrongen. Nu was liet vertalen, keer op keer. De heer A. Banidel, voorz. van de Ka mer van Koophandel te Parijs, heeft eens voor de vereeniging van secretarissen van de Ned. Kamers van Koophandel te Den Haag een inleiding gehouden over het nut van Esperanto voor de handel. Laten zij, die Fransch boven Esperanto zouden willen stellen, dit in het oor knoopen. In het Hongaarsche Parlement hield dr. Bernard, oud-minister een warm plei dooi voor de invoering van Esperanto op de scholen. Dr. Eber, voorz. van de Kamer van Koophandel en de Jaarbeurs te Buda pest, is een groot voorstander van Espe ranto. Hij acht vooral voor handel, in dustrie en toerisme het Esperanto van groot belang. Onze groote taalgeleerde Dr. Gerlach Royen zegt: „Esperanto is een dringende eisch van de tegenwoordige tijd" De Fransche Academie van Wetenschappen noemde Esperanto een: „Meesterwerkvan logica en eenvoud". ZOO SPRAK. PROF. BROM: Wij warden opgevoed door onze ouders, door onze vrouw, en door onze kinderen. DR. F. C. DOMINICUS, Den Haag: Ik twijfel er niet aan, of het Esperanto zal de wereld veroveren. HOOVER (ex-pres. V.S.): Roosevelt's iregeering heeft door haar houding ten aanzien van de grondwet een van de ge wichtigste geschilpunten sedert de oorlog geschapen. Twee jaar zijn de grondrech ten van het volk met voeten getreden. PATER P. VAN GESTEL S.J.: Ware sport kweekt zelfbeheersching, veredelt tot natuurlijke zielenadel. Sport in dienst der geestelijke training sterkt het individu in de strijd tegen het eigen-ik in het verdere leven. Daarom dulden wij niet alleen de sport, maar willen haar beoefend zien als een training tot zelfbeheersching en ware levensschoonheid. Moreel en intellec tueel groeit de sportbeoefenende jongen. MR. G. T. J. DE JONGH (oud-kinder rechter, Amsterdam)Terwijl elders al meer het recht van de burger, van de en keling wordt erkend en de behartiging van zijn belang zoo veel mogelijk in even wicht wordt gehouden met de zorg voor 't belang van de gemeenschap, zien wij in Duitschland iin het felle licht, dat op de Staat en zijn organen wordt geworpen, de enkeling in het duister verdwijnen. Gruwelijk onrecht zie ik daarvan tegemoet en rechterlijke uitspattingen, die het aan zien van het Derde Rijk in het buitenland geducht zullen schaden. SJALJAPIN JUNIOR. De zoon van de wereldbekende Rus sische baszanger Fedor Sjaljapim is beeld houwer van beroep. We zien hem hier de laatste hand leggen aan een buste, welke hij van zijn vader in diens rol van, Boris Godunoff vervaardigde. KOOKT ELECTRISCH Niet duurder dan op'andere wijze VOOR DE VROUW. NUTTIGE WENKEN. Laden van kasten, die niet gemakkelijk kunnen schuiven, worden aan de bo venkanten ingewreven met kaarsvet. Vilthoeden worden schoongemaakt met geest van salmiak, die voor de helft ver dund is met water. ROESTVLEKKEN verwijdert men uit witte katoenen of linnen goederen, witte tullen vitrage, enz. als volgt: Leg het stuk vlak uit op een schoone blank hou ten tafel. Bevochtig de vlek eerst, en leg er een kristalletje zuringzout op, en laat daarop een droppel heet water vallen. Als de vlek weggetrokken is, de vlek ken met heet water nabehandelen, vooral zorgen, dat geen zuur in de stof achter-* blijft, aangezien het zuur de vezel lang zaam maar zeker vernietigt. In plaats van zuringzoutkristalletjes kunt u ook zout zuur gebruiken, en daarvan een droppel op de vlek laten vallen. Voorzichtig met de zuren, niet morsen op kleeden ofklee- ren, en niet in de nabijheid van kinderen, aangezien een en ander vergif is. RECEPTEN. RIJSTTAART. 200 gr. rijst met een li ter melk en een stokje vanille koken. 200 gr .boter tot room roeren, daarbij voe gen 6 geklutste eierdooiers, 200 gr. sui ker, 40 gr. gemalen amandelen, de ge raspte schil van een citroen en de gaar- gekookte rijst. Tenslotte het stijfgeklopte eiwit toevoegen. Dit alles overdoen in een met boter ingesmeerde en met paneermeel bestrooide springvorm en de taart in de oven bakken. RECENSIES. II Dierenbescherming, maandblad Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren, Prinses Mariestraat 40, den Haag. Het JuliAug. nr. bevat berichten en artike len over diverse onderwerpen op het ge bied van 'Dierenbescherming; over po gingen om verbetering te brengen in het lot van de kettinghond, over mishandeling van dieren, b.v. door het coupeeren van honden; enz. Een blad voor ieder die dieren een goed hart toedraagt. Goed verzorgde uitgave, f2.50 p.j. Niet-leden 13.50. VRAGENBUS VOOR ABONNEES. iiiiii WAT HAD i U TE VRAGEN Met Helvetia op Zwitsersche postzegels duidt met Zwitserland aan. Het werd zoo genoemd maar oud-Keltische bewoners, Helvetiërs genaamd. &at is een Guarneri Een viool, gebouwd door de Ital. vioolbouwersfa- milie van die naam. Ze woonde te Cre mona in de 17e18e eeuw. Mac Donald; Mac Robertson, enz. Dat „Mac" is een voorvoegsel van Schot- sche of Iersche oorsprong. Beteekenis zoon. Soms afgekort tot: Mc. Manilla-touw maakt men van de sterke vezels van Manilla-hennep; ook van de bladvezels van enkele pisangsoorten, die op Java en in Guyana voorkomen. Roentgenstralen worden genoemd naar de Duitsche natuurkundige W. C. Roentgen (18451923), die deze stralen in 1895 ontdekte. In 1901 verwierf hij de Nobelprijs. Met G. P. Oe. duidt men in Rusland de geheime politie aan, welke in 1922 de taak overnam van de Tsjeka (ingesteld in 1917) bestaande in het bestrijden van tegen de regeering gerichte bewegingen. Het Roode Kruis. In 1864 gesticht door de Zwitsersche arts en philantroop H. Dunant (18281910). De Zwitsersche vlag vertoont een wit kruis op rood veld. Du nant kreeg in 1901 de Nobelprijs voor de Vrede. Nobelprijzen. A. Nobel (1S33—1896) uitvinder van het dynamiet stichtte een tonds van 20 millioen gld., waaruit se dert 1901 jaarlijks vijf prijzen van ca. 100.000 gld. worden uitgekeerd aan ge leerden e.a., die zeer biezondere presta ties hebben geleverd op het gebied van natuurk., scheikunde, geneesk., letter kunde en vrede. Hoogstens mogen ze in drieën worden verdeeld. Verschillende we tenschappelijke instellingen brengen hier bij een adviseerende stem uit. (Op welk gebied wilt ge de namen van Nobelprijs winnaars weten?) Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. ben aardig slank makend model, dat gemaakt kan worden van elke dunne soepel» stof. Deze japon heeft 'n vierbaans rok, raglan mouw en puntig geknipte halsuitsnijding, die met een strik wordt afgemaakt. 1511 Patronen ver krijgbaar f 0.58, in de maten 42, 44 en 48 mm m ft* mm mm m mm »ft iillliil O mm mm mm mm mm EENVOUDIGE ZOMERJURK. 1511.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2