Z on pijn! TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Gemeenteraad van Texel Woensdag 4 Sept. 1935. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N.N., Oosterend f2.50. SPORTNIEUWS. Texel bezocht VSV II; de uitslag was 1—1. Gom speelde een prima spil-partij en ook Herman, als invaller, heeft be hoorlijk partij gegeven. Was voor de rust de eene partij iets in de meerderheid, daarna was dit de andere. Texel 2 en 3 wachtten vergeefs op At las 1 en 2. Dit was voor onze jongens 'n teleurstelling. Atlas blameert zich door zonder bericht weg te blijven. Deze ver- eeniging heeft bepaalt geen behoorlijke leiding, want anders zou het bestuur alles in het werk moeten stellen om een af spraak na te komen. Intusschen ging voor onze reserves een goede oefening verlo ren. Onze A-ploeg is naar HRC A geweest, maar heeft het fraaie bekertje niet kun nen winnen. Onze ervaringen van vroeger, waarbij onze elftallen steeds met dub bele cijfers werden geklopt, stemde ons ook niet optimistisch. Toch had het deze keer in ons voordeel kunnen zijn en de kleinst mogelijke nederlaag noemen we danook een goede prestatie. Om halt een wordt onder leiding van Goudswaard begonnen. T. speelt voor de wind, hetgeen voor H. geen beletsel is, om tot de aanval over te gaan. Onze backs en bovenal onze keeper zijn er di rect goed in en redden alles. T. weet zich ook meermalen aardig los te werken, maar het slordige, lukraak spel en het onbegrijpelijke trage bewegen van onze midvoor, maken, dat onze aanvallen niet gevaarlijk genoeg zijn. Na rust komt spoe dig de H-aanval ons doel bestoken, maar Gerrit en Nan werken voor twee, terwijl Wim alles keert op vaak onbegrijpelijke en lofwaardige wijze. Als de linkshalf van H. de bal hoog in het strafschopgebied plaatst, denken we, dat Wim de bal zal krijgen, maar Nan vergeet at te houden, waardoor de midvoor een prachtkans krijgt en geen fout maakt: 10. Nu komt T. wel iets meer opzetten, maar het com bineeren gaat niet zuivergenoeg, waardoor telkens backs ot keeper kunnen ingrijpen. Even voor het einde gaat Piet langs de lijn, zet keurig voor, maar noch de mid voor, noch Klaas, de spil, weten de op gelegde kans te benutten, waardoor H. winnaar wordt. Over het algemeen kan beter gespeeld worden. Wim, de keeper, en de backs, kunnen op een goede wedstrijd terugzien. Na afloop reikte voorz. Tijssen de be ker uit. Hij sprak over galanterie tegen over de gastheeren, bedoelende de opge legde kans in de laatste minuut van de wedstrijd. Het competitieprogramma voor Texel luidt: 15 Sept.: Texel—BKC; 22 Sept. Scha- gen—Texel; 29 Sept. Texel—Strandvogels 6 Oct. vrij; 13 Oct. TexelAlkmaar; 27 Oct. N.NiedorpTexel; 10 Nov. Texel— DTS; 24 Nov. vrij; 1 Dec. Texel—Andijk. Ie ronde KNVB-beker. Alkmaarsche Boys—Texel op a.s. Zon dag. T. gaat dus op bezoek bij oude be kenden. Reeds werd er op Texel in de 4e kl. tel gestreden en vele onzer her-i inneren zich nog de 43 uitslag, welke we tegen de Boys wisten te bevechten. Nu is er bovendien nog een klasseverschil We gelooven ook niet, dat we de 2e ronde zullen behalen, hoewel een gelijk spel reeds voldoende zou zijn. In ieder geval, wordt het een uitstekende oefenpartij. Wij verwachten veel supporters (opgeven bij N. de Graaf voor Vrijdagavond). Texel 3 speelt tegen Tex. Boys 1. D.D. Zie Zaterdag over a.s. competitie. KORFBAL. De Verdo-N.-verloting werd bepaald op 17 Sept., de jaarvergadering op 1 Oct. Zie uitvoeriger bericht in volgend nr. TEXELSCHE BOLLEN. Veiling Hillegom, 30 Aug. Tex. Golden Spur: 400 p.k. 3.50; 500 p.k. 2.60; 600 p.k. 2.30; 700 p.k. 1.90; 800 p.k. 1.70. Tex. Von Sion: 400 p.k. 2.20; 450 p.k. 2.— 500—550 p.k. 1.80; 600—700 p.k. 1.40; 750 p.k;. I.10; 850 p.k. 1.— 900 p.k. 0.90; 1000— 1100 p.k. 0.80; 1200 p.k. 0.70. WINKELWEEK. Men schrijft ons: In ons vorig bericht werd verzuimd mede te deelen, dat ook de heer Joh. Par- levliet een verguld zilv. medaille be schikbaar stelde. Voorts werd toezegging ontvangen van een zilveren medaiK»; g. Mantje, L. Igesz., hotel Tex(el, ï«->tel De Oranje boom, L. Eelman en De iraaf's Lunch- room. Wie stelt ook een medaille «.^schikbaar? ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR R1JMELAR1JTJE. L GAAT TOCH? De regen stroomt, de stormwind huilt, De kat miauwt, de baby pruilt, De zon is al naar bed gegaan Ik steek m'n lampepitje aan. En bij dat zachte lampelicht. Zet ik mij neer voor een gedicht. Doch wat ik peins en hoe ik wroet, Ik weet niet, wat het worden moet. Geen stof heb ik meer voor een lied, Want als het regent stuift het niet. En zeg mij, dichten zonder stot, Dat moet toch leiden tot een sof? Zoo schrijf ik dan voor deze keer, Nu maar eens niet een versje neer.... O ja, wat ik u vragen mag: ttl Sbp-ooa->ioj op accu L[ooj n" HU1B DE RIJMELAAR ZUIGELINGENZORG. We maken belanghebbenden er op at tent, dat het consultatiebureau zie de adv. voorloopig alleen advies uit zal brengen over kinderen, niet ouder dan één jaar. IN HET HOSPITAAL OPGENOMEN. De heer C.Keijser Hz., o.m. dijkgraaf der Dertig Polders, is Maandag in het hospitaal te Den Helder opgenomen, waar hij vermoedelijk een operatie zal moeten ondergaan Moge hij weer spoedig hersteld naar Texel terugkeeren. SCHOOLNIEUWS. Tot de eerste klas van de Ulo werden 31 leerlingen toegelaten. Tot de eerste klas van de Lagere Land bouwschool werden toegelaten: Joh. de Graaf Cz., de Cocksdorp; Bern. Dros Pz., en P.Stoepker Pz., Eierl., Jac. Bas, Zevenhuizen; Jac. Witte Jacz., Spang Jac. Kikkert, Hallerweg; Joh. C.Roeper, Johz., Oosterend; Corn. Vendel, Z.Haffel; J.Roeper, Operen; Joh.Halsema, de Koog, J.Hopman, de Koog; Van der Kraats, de Koog. KONINGINNEDAG. De verjaardag van H.M. de Koningin is hier zonder feestviering voorbijgegaan. Wel wapperde van openbare gebouwen en uit verscheidene particuliere wonin gen de vlag op de toren van de N.H. kerk zelfs zoo heftig, dat ze aan flarden ging overigens was er weinig feestelijk vertoon. Des avonds gat Texels Fanfare een conoert in het Park. Het programma opende met het Wilhelmus en bevatte nog eenige vaderlandsche liederen. Er was vrij veel publiek. F.B. VISSER OVERLEDEN. In de leeftijd van 64 jaar is Zaterdag te Den Haag overleden de heer F.B. Vis ser, de vader van Ds. Visser alhier. De heer F.B.Visser w,as tot zijn dood godsdienstonderwijzer bij de N.H. ge meente te Den Haag. 16 April vierde hij zijn zilveren jubileum als zoodanig bij de strafgevangenis te Scheveningen. Zijn ver diensten vonden o.m. erkenning in zijn benoeming tot ridder in de orde van Oran je Nassau. De heer Visser heeft meer dan eens op Texel gesproken en stellig zal ook hier het bericht van zijn plotseling overlijden met leedwezen zijn vernamen. SEIZOEN 1935. De Directeur van T.E.S.O. verstrekt ons welwillend deze opgaaf van de aan tallen betalende passagiers, enz., vervoerd in de beide zomermaanden van 1935 en vorig jaar: Juli-Aug. '34 Juli-Aug. '35 Rijwielen 20480 21828 Personen le kajuit 14117 15474 Personen 2e kajuit 35604 38988 Automobielen 1265 1096 Bij vorig jaar vergeleken over Juli- Aug. 1935 dus 169 minder auto s. 1348 meer rijwielen 4741 meer passagiers Getallen die spreken. Het seizoen was niet kwaad, over het geheel genomen, al werd algemeen door de toerist aanmer kelijk minder besteed, dan voorheen het geval was. Pensions met de laagste ta rieven, ook boerderijen waar gelegenheid tot Iogeeren bestond tegen geringe ver goeding waren het meest in trek. De weersomstandigheden waren over 't geheel gunstig. In Augustus vooral was de regenval gering en zonlicht volop te genieten. Dit kwam niet ten goede aan Texels Museum. Dit boekte minder be zoekers dan voorheen. EIERLAND. POLDERBESTUUR. De heer P.Prins werd 30 Aug. bij en kele candidaatstelling herbenoemd tot hoofdingeland van Eierland. OOST. ONVEILIG. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is hier van de visschers Plaatsman en Van der Vis, paling en bot ontvreemd; ongeveer 14 pond paling van P., welke zich in een goed gesloten korf in het Waalenburger boezemwater bevond, was gestolen, evenals plm. 6 pond bot, die al daar in een kaar bewaard werd. Van Van der V. is plm. 8 pond bot ontvreemd, welke ook in een kaar in hetzelfde water in leven werd gehouden. De leege kaar sfond 's morgens op het droge. In verband met deze diefstallen beslo ten de visschers thans, wanneer er visch in kaïen in het binnenwater ligt, om beur ten 's nachts de wacht te houden. DE KOOG. OP HET NIPPERTJE GERED. Donderdag j.I. bevond zich de heer C, Stutvoet, wonende te Kampen, Oudestraat 84, hier bij paal 20 in zee. Hij kwam al zwemmende in een mui terecht en trachtte vergeefs daaruit te komen. Al spoedig begaven hem zijn krachten. Hij raakte uit geput en dreef reeds zeewaarts. De bad meesters J. en M. Dogger, die hem reeds in de gaten hielden, hoorden hein plot seling om hulp roepen en begaven zich met hun vlet in zee. Er stond een stevige branding, maar het mocht hen gelukken de drenkeling behouden, hoewel uitgeput, in de boot te krijgen. Een woord van dank is hier zeer zeker op zijn plaats voor het kranig en door tastend optreden van de badmeesters. Wa ren de badmeesters er niet geweest, de zee zou hier zeker een slachtoffer hebben geëischt. De geredde heeft dit zelf ver klaard. Dat er een hooge zee stond, be wijst het feit, dat de vlet na de redding gedeeltelijk met water was gevuld en de Doggers zich van droge kleeding moesten voorzien. Zwemmers, begeeft u gerust te water, doch raadpleegt, indien u de zee niet kent, eerst de badmeesters. Zij staan u met raad en daad ten dienste. Zij kennen het water ter plaatse volkomen. DEN HOORN. ZAKENNIEUWS. Zaterdag zal de geheel nieuw opge trokken brood-, koek- en banketbakkerij van de heer G. Duinker worden geopend. Van het oude gebouw is niets gebruikt ge worden. Achter het hoofdgebouw, waarin zich bevinden de keurige stofvrije etalage en de winkelruimte, welke een trisch aan zien hebben, is geheel vrij van dit gebouw de bakkerij opgetrokken. Deze bakkerij is voorzien van een groote kanaal-oven, vooraan met witte en groene tegels bezet. Uitvoerders waren: metselaar P. Boon, timmerlieden Kuiper-du Porto, schilder C. Boon Jz., electricien en loodgieter J. Kuipers, allen te den Hoorn. Ovenbouwer Gebr. Schouten, Utrecht. Zitting van Dinsdag 3 Sept. 1935. Aan vangende te vier uur nam. Voorz.: de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. Alle raadsleden zijn tegenwoordig. Voorz. opent de vergadering en brengt in herinnering, dat deze raadszitting de eerste is van de nieuwe periode van vier jaar. Volgens traditie wordt ze belegd op de eerste Dinsdag van Sept. en o.m. met het doel de wethouders voor het nieuwe tijdvak te benoemen. Eerst stelt voorz. aan de orde: 1. Beëedigiing leden van den Raad. Voorz. neemt alle dertien raadsleden in alfabetische volgorde de veneischte eeden (beloften) en verklaringen af en richt zich vervolgens met deze woorden tot de raad: Een welkomstwoord en een geluk- wensch tevens, met de benoeming. Een welkom kan ik u van ganscher harte toe roepen, in de eerste plaats de vier leclen, die voor de eerste maal zitting namen. Voorspoed ruste op hun en uw aller werk. Een mooie taak wordt u op de schouders gelegd, maar een taak, die kan drukken en zal drukken, want de tijden zijn niet gemakkelijk en het is te verwachten, dat de nieuwe periode van vier jaar er een zal zijn van veer overleg en van veel inspan ning van alle krachten om na die periode de gemeente niet in desolate toestand ^chter te laten. Niet allen beschikken, over evenveel capaciteiten, tijd en gele genheid om de gemeentebelangen te be hartigen, doch als de vaste wil bij u allen voorzit om -naar vermogen te werken en te strijden tot voorspoed onzer gemeente, dan vertrouw ik, dat uw arbeid niet ver- geetsch zal zijn. Tracht u in te werken, in vraagstukken, die u voorgelegd worden den, tracht ze zoo op te lossen, en te behandelen, dat niet het eigen belang ot dat uwer partij of fractie op de voorgrond komt maar slechts dat der gemeente. Doel is niet het belang van een partij, maar dat van de gemeente als geheel. Een raadslid, dat liet gemeentebelang aan een partijbelang opoffert, verzaakt zijn plicht Tracht eendrachtig de .moeilijkheden te boven te komen. Vergeet, w i e met een nieuw voorstel, een ernstig, een goed plan kwam, bedenk alleen, wat dat voor stel voor voordeel voor de gemeente kan atwerpen. Blijt trouw aan uw eed en be lofte. Als daarbij eendrachtig samenwer ken, wars van eigen belang, als richtlijnen bij al uw handelingen blijven strekken, kan Texel vol vertrouwen de toekomst te gemoet gaan, dan wensch ik onze ge meente geluk met haar nieuwe raad, die dan samengesteld is uit mannen, die liet goede voor oogen houden, iets willen be- teekenen voor Tiet lieil van die gemeente. „En dat ik de belangen van de gemeente met ai mijn vermogen zal voorstaan en behartigen''. Zoo klonk uw eed, uw be lofte. Zoo klinke liet na in uw ooren, zoo dra gij twijfelt of liet spoor vreest bijster te raken. Zoo zij het (applaus.) 2. Benoeming Wethouders. Alvorens hiertoe wordt overgegaan, wordt op verzoek aan eenige leden het woord verleend Dhr Parlevliet (Alg. Tex. Belang):Na mens de fractie van onze partij, welke bij de laatste verkiezing het grootst aantal stemmen kreeg, deel ik mede, dat wij ons eventueel voor een wethouderszetel be schikbaar stellen. Dhr Bruin (S.D.A. P.): Meermalen is ons in de schoenen geschoven, dat wij geen verantwoordelijk heid durven aanvaarden en alleen maar critiseeren. Daarom besloten wij eeneven- tueele weth. zetel te aanvaarden. Ver geefs echter confereerden we met diverse fracties. Vergeefs trachtten we het eens te worden met een raadslid, dat van meening, dat we ook een linksche weth. moesten hebben de doorslag zou kun- ineu geven. Toch, hoe critiek de toestand ook is, we blijven bereid een zetel te aan vaarden. We hopen, dat de heeren alsnog hiertoe willen meewerken. Dhr Leber (R.K.): Reeds eerder hebben we ons be reid getoond een weth. zetel te aanvaar den. Dat doen wij ook nu. We hebben geconfereerd en meenen een candidaat naar voren te kunnen brengen. Dhr Parlevliet: Op grond van wat dhr Bruin zegt, zouden we twee nechtsche wethou ders krijgen. Dit lijkt ons verkeerd en daarom brengen wij, maar zeer tot onze spijt, onze stem op de S.D.A.P. uit. Dlir Epe heeft de sleutel. Wij vertrouwen, dat hij daarvan een goed gebruik zal maken. Dhr Epe: Ik heb geijverd voor een nechtsche en een linksohe zetel en had besprekingen met C.H. en S.D.A.P. Ten slotte gaf ik S.D.A.P. vrij mandaat en zei ik: probeer het met r.k. Dit liep ook mis en toen bleef niets over dan een r.k. en een a.r. wethouder, omdat de V.D. niet met lijst 9 (Parlevliet c.s.J willen samen werken. Verschrikkelijk verbaast het me, dat de S.D.A.P. stemmen wil aanvaarden van lijst 9, waar ze zoo vierkant tegen zijn. Dhr Dogger: We hebben geen overeenkomst met dhr Parlevliet en zijn mannen, maar stemmen onze eigen candi daat. Dhr Leber: Een rechtsche en 'n linksche wethouder moge juist zijn, een keus als voorheen uit twee kleine groepen was toch niet goed. Dhr Parlevliet: Laat ons daarom n u trachten een zuivere constellatie te krijgen. Stel u voor: twee rechtsche weth. en straks een rechtsche burgemeester. Hoe staat het dan met openb. onderwijs? Hoe kan een V.D. voor twee rechtsche weth. stemmen? Dhr HenkesOnze poging tot samengaan met C.H., A.R. en dhr Epe stuitte op fatale dingen af, terwijl wij wisten, dat de r.k. zelt voor een zetel opkomen zouden. Onze slotsom is: dhr Epe steunt twee rechtsche weth. Dhr S. de Waard, IC. H.)Ik dank namens onze fractie dhr Epe voor zijn o.i. juiste standpunt. Dhr Parlevliet: Die dank is te verklaren. DE STEMMING. De uitslag is, dat benoemd worden de heeren K. VLAMING (A.R.) J. C. KAGER (R.K.) Het vorig college bestond uit de hee ren K. Vlaming (A.R.) en Joh. Parlevliet (Gemeentebelang.) Dhr Vlaming werd herkozen met 7 van de 13 stemmen; zes op dhr Henkes. Dhr Kager werd gekozen met zes van de elt stemmen; vier op dhr Henkes, één op dhr Vlaming, twee blanco. Dhr Parlevliet: Hoewel de S.D.A.P. 'in zetel wenschte, hebben twee van hen blanco gestemd. Voorz.: Die opmer king is misplaatst en niet verstandig. De stemming is geheim. Dhr Keijzer: Voor de pers zeker bedoeld. Dhr Parlevliet: Juist. Voorz.: De wethouders mogen rolgens de wet hun benoeming driemaal 24 uur in beraad houden. Weth. Vla ming: Ik aanvaard ze. Nu de tijden slech ter worden, trek ik niet terug. Ik dank voor het vertrouwen en wil trachten, met Gods hulp, het beste voor onze gemeente te bereiken. Weth. Kager: De stem ming had een eigenaardig verloop. Ik dank eveneens voor het vertrouwen maar Hier pijn en daar pijn 1 Aspirin is de pijnstiller bij uit- (baverJ nemendheid. 1 a 2 Aspirin-tabletten verjagen Uw pijnen. Verwonderd zult U mompelen: Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tabl. 10 ets.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5