TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT AKKERTJES Brieven van Texelaars in den Vreemde. U! •n "Akkertje" beschermt Zaterdag 7 Sept. 1935. R.K. VOLKSBOND. Het bestuur van de R.K.V.B. vestigt de aandacht op zijn annonoe in dit nummer. DOE HET VANDAAG. Tot 1 October zenden wij ons blad gratis aan ieder, die zich daarop met in gang van die datum abonneert. WOLHANDEL. Te beginnen in ons blad van Zaterdag zullen we een reeks artikeltjes opnemen over de wol handel op de groote wereld markten. We willen hierop nu reeds uw aandacht vestigen. VOOR TEXELS WITTE KRUIS. Op 21—22—23 Sept. wordt vanwege het Witte Kruis in onze gemeente een speldjesdag gehouden. Negentig pet. van de opbrengst zal aan de t.b.c.-bestijding op Texel ten goede komen, de rest aan het Hoofdbestuur, dat de kosten van deze speldjesdag geheel op zich neemt. VOOR POSTDUIVENHOUDERS. Een dezer dagen werd hier opgericht een afdeeling van de Neutrale Nederland - sche Bond van Postduivenhoudershet voorloopig secretariaat wordt waargeno men door Ide heer J. van Zoelen, War moesstraat 10, bij wie nadere inlichtingen te bekomen zijn. De jonge afdeeling telt thans acht leden. MELKCURSUS. Dezer dagen werd door de N.H. Melk- commissie het examen afgenomen aan de leerlingen van de hier gehouden melk- cursus. Van de 5 cursisten één was wegens ziekte verhinderd kon aan drie een diploma worden uitgereikt, n.I. aan, Marinus Roeper, Molenbuurt; Reinoud Eelman, Harkebuurt en Corn. Westdorp te Eierland. De examen-comm. bestond uit de hee- nen Van Schie, Haarlem, Koster, Mid- woud en de Zuivelconsulent Dr. L.T.C. Schey. De cursus werd gehouden op het bedrijf van de heer C. H. Roeper Lz., te Spang. Cursusleider was de heer Jac. Roeper Johz. KOOKT ELECTRISCH GEEN VUILE PANNEN. Catholic Mission Giriama P.O. Mariakani, Kenya Colony, Br. E. Africa. NEGERFEEST IN GIRIAMA. Tenslotte werden met de beide stam hoofden en hun gevolg de scholen be zocht. Het zijn voorloopig nog maar gras daken over lage zitbankjes, met een paar groote borden op 't eind, waartusschen zich een zwarte meester pleegt te plan ten als ik er zelf niet sta. Op alle: plaatsen lagen leitjes, die iedere leerling voor de gelegenheid werkelijk heel netjes beschreven had. Die hadden echter weinig bekijk. Wel de borden, toen daarop ette lijke negertronies verschenen. De men sehen gierden van 't lachen. Toen ik nog een Europeaan teekende met een groote bril op en een lange baard (met een rood krijtje) kwam er aan de Io-lo-lo-Io-'s van verbazing geen einde. Ik was haast bang, ze niet meer uit de school te krijgen de zitbankjes en de trissche schaduw waren ook wat een at tractie. Maar het program was nog niet ten einde en een ingeving deed me het) magische woord „vleesch" uitspreken. Iedereen sprong op, en gevolgd door de heele bend', strompelde ik vermoeid terug naar de verandah van mijn woonhuis. Daar waren ondertusschen drie Europe anen gearriveerd, die in de buurt kam peerden en van het feest vernomen had den. Ze waren druk aan het fotografeeren och, had ik zelf zoo'n machientje ot vijftig ongedevalueerde guldens om er hier een te koopenen ze beloofden me de negatieven. Na eerst nog eenige „encore's" van m'n blaas-orkest, kwam het hoogtepunt: de speech. Over de missie-school, waar ze net zooveel profijt van konden trekken als mm VAN ZON EN MAAN. Donderdag maan SPORTNIEUWS. Morgen thuis een klein programma: Texel 3—Tex. Boys 1. Het moge een, goede oefening worden. Texel 1 gaat naar Alkm Boys om te bekeren. We weten, dat de training onze spelers in goede conditie heeft gebracht en rekenen er op, dat van T. 1 gespro ken kan worden als van een spontaan-> eensgezinde ploeg, die een aangeleerd systeem op prima wijze weet toe te pas sen. Over de indeeling van Texel 2 in de NHVB-competitie kunnen we niet ontevre den zijn; een afd. van 8 clubs is lang niet kwaad, terwijl het ons voorkomt, dat wat krachtsverhouding betreft, de kansen niet slechter zijn dan vorig jaar. De dee loef mers in 2e kl. F. zijn: Helder 4, Helder5, HRC 5, Oudeschild 1, Oudesluis 1, Scha- gen 2, Texel 2 en Zeemacht 1. Over de indeeling van T. 3 zijn we min der te spreken, een klein afdeelinkje, waarvan een deelnemer nog dubieus. Het lijkt ons. toe, dat we een kansje op de bovenste plaats hebben en veel vrije Zon dagen tot onze spijt. T. 3 is in de 4e kl. H. ingedeeld: De Cocksdorp 2, Helder 7, HRC 8 (voorw.), Oudeschild 2, Texel 3 en Watervogels 3. Onze adsp. zijn in afd. U onderge bracht: de Cocksdorp A, Oudeschild A, Texel A en B, Tex. Boys A. Dus dezelfde deelnemers als vorig sei zoen. Onze elftallen zijn nu niet zoo sterk meer, zoodat we een meer gelijkopgaande strijd verwachten. Laat ons hopen, dat het seizoen 1935 1936 een goede propaganda mag worden voor het spel op Texel en voor de spor tiviteit. o— Zondag 15 Sept. gaat Texel 2 op be zoek bij Zeemacht. T. 3 heeft vrijaf. Texel A zou op bezoek bij de Cocks dorp, maar wegens bezoek van Assendelft, is uitstel gevraagd. Als oefening zullen we de competitie-elftallen Zondag laten spelen om 6.15 uur. A.s. Maandag wordt de indeeling be kend gemaakt en aan de pleegouders me- dedeeling gedaan over het Assendelft- bezoek. Adsp. elftallen A (groen-zwart) L.Goënga Jac.Koonn H.Pen H.Broekman N.Huisman Joh.Westdorp A.Keijser C.Vermeulen K.Kikkert (aanv.) J.Comdeur P.Keesom B. (wit) C.Zutphen Jn.Rab K. du Porto D.Hui- zinga H. Dop W.Langeveld H.Boon(aanv.) P.J.Koorn Jac. Kikkert Joh. Kikkert W.Geus ze wilden; die kwam bestrijden dronken schap met de vecht- en moordpartijen, zorgeloosheid en luiheid met de telkens terugkeerende hongersnood, vervuiling en ziekte, bijgeloof en toovenaarsvnees zij, de brengster van de ware beschaving, met het vooruitzicht van eenmaal vrede en vreugde zonder eind; voor mannenèn voor vrouwen! Eén van de bezoekers was zoo goed, hij ontpopte zich als een hooge En- gelsche regeeringsbeambte om m'n woorden kracht bij te zetten in een, gloeiende toespraak, die hij zoowaar inde negertaal zelf gaf. Hij legde nog eens, de inadruk op sommige belangelooze hulpbetooningen, zooals mijn gratis-apo theek (helaas nog zonder instrumenten), en vroeg me, wat ik wilde, dat hij nog aan zijn woorden toevoegde. Ik suggereer de om het opperhoofd te bevelen hem een lijst te komen brengen van de nieuwe scholiers, binnen drie dagen. En dat was het slot van zijn rede. Nu heesch zich, onder dezelfde adem- looze stilte, het oudste en vetste opper hoofd omhoog en antwoordde op een al lervriendelijkste manier met een eloquente stroom van dankbetuigingen en beloften. Het pakkende slot was:„en waar blijft nu het vleesch?" Nu, dat was al onderweg, en ook de emmers en bussen dampend*, theenat, die dra werden leeggemept, met mannen-moed en doodsverachting, onder luidruchtig pra ten en lachen.... en ruiken, want het vleeschroosteren was ook aangevangen. Toen eindelijk alles er door was en de laatste restantjes ongesmolten suiker diep uit de bussen waren omhooggevingerd en opgelikt, werd eindelijk de aftocht gebla zen, op de bekende wijs van m'n solo- blaas-kwartet, en trok ieder voldaan naar huis. En nu dat ik deze brief sluit acht dagen later telt m'n schooljeugd er 59 nieuwe kroeskopjes bij. Hadden ze alleen maar kopjes, dan zou ik ze gauw laten photographeerenMaar van m'n „oude" leerlingen, die het niet meer al leen met een zonnestraaltje behoeven te doen en op heden „photographeerbaar zijn, hoop ik u spoedig een snoezig prentje te kunnen sturen. PATER M. J. WITTE. (We hebben de foto's intusschen ont vangen en bestelden een paar cliché's, die we volgende week hopen te kunnen op nemen. Red.) Volgende week komt het programma „As9endelft" en de elftallen. D.D. Tex. Boys spelen morgen om 12 uur een oefenwedstrijd tegen Texel 3 op Texel terrein. Opstelling: J.Schrama C.Graaf J.v.Sambeek K.de Veij C.Ran Mart. Bakker Th.Kager A.v.Sambeek W.Ran P.v.Heerw. D. Witte Een gecomb. 2e elftal gaat naar Oos terend en speelt om 4 uur: P.v.Sambeek H.Hogeling Jac. v.Heerw. D.Kuip H.Langeler Jac. Dijt Ant.Witte J.Schrama K.Witte S.v.Heerw. J.Schrama Res.: J.Hopman (G.) De competitie nadert meer en meer. Uit alle voetbalgewesten hoort men over training en nog eens training. Wanneer we zoo Maandagavond op ons veld rond kijken, moet het ieder opvallen, dat ook hier gewerkt wordt en ook hier goede vorderingen gemaakt zijn. Natuurlijk wordt gehoopt, dat het kampioenschap als belooning zal volgen. Wij hebben de over tuiging, dat b.v. ons le elftal in staat is om dit te behalen, want ieder (ook en kele goede invallers) is goed ingespeeld en nu wordt alleen verlangd, dat zij ge zamenlijk in de beste eensgezindheid het geleerde van Mr. Laevey zullen toepassen en snelheid en doortastendheid samengaan met het elkaar geven van kansen. Het komt er niet op aan, wie het doelpunt maakt; wel, dat de kans niet verloren gaat door eerzucht of zooiets. Wanneer we beseffen, dat een kameraadschapppe- lijke geest in het elftal tot nog hooge!' prestaties zal voeren, gelooven we in 'n mooie competitie. Als 't gure weer U koud en rillerig doet thuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doet vreezen, neem dan voor 't naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en staat morgen gezond en prettig opl AKKER.CACHETS Vraagt ookt „Laxeer-Akkertjes", da niauwa vinding van Apotheker Dumont tegen ver stopping, harolflvigheid, enz.Werken zacht. Texel 3 trainen Maandag half zeven: D. Geen se D.Keijser S. du Porto G.Dros M.Vornk W.v.Zeijlen P. Dogger A.Pen J.Bruin P.Bruin K.Linn hose Texel 2 trainen Maandag half acht: D. Visser J.Kiljam J.Molenaar K.Dros H.Neijens C.KeijserLz. Sprank I.Boon Th.Lap A.Verseput S.Lan- geveld Texel 1 trainen Maandag half negen: J.Dukers Jo Ran G.Witvliet M.Koonn J.Gieles A.Huizinga M.Vlaming N.de Graaf P.Neijens H.Ran P. Kikkert Texel 1 J.Dukers Jo Ran G.Witvliet M.Koonn J.Gieles A.Huizinga M.Vlaming N.de Graat P.Neijens H.Ran P. Kikkert Reserve: H. Neijens. Texel 3: D.Geense D.Keijser S. du Porto G.Dros M.Vank W.v.Zeijlen P.Dogger A.Pen J.Bruin P.Bruin K.Linn- hose KOOKT ELECTRISCH Niet duurder dan op andere wijze EB fa FORTUNA ROEPT U fa ffi fa fa Een lot uit de Groote Jubileum- BB fa Verloting-Polder Eijerland (goed- BB fa gek. bdi Min. Besluit 26-7-1935, BB BB no. 863) geeft kans op o.a.:Sim- BB BB plex-motorrijwiel, Philips-radio BB SB of rijwiel. Prijs 50 ct. Trekking BE ffi 15 October. BE m eb EBfflBRfa-affiiBfaiBffi u fflBBfafaBBiaiaiaEEBB sa bb BB EIERLANDS EEUWFEEST. BB m sb en en en en en na en en tn en en tri en en en en en en na na WAT KOMEN ZAL. Hier volgt in het kort een overzicht van wat het feest ter gelegenheid van het 100-jarig Ibestaan van polder Eierland de bezoekers zal bieden. De eerste dag, Woensdag a.s. is het in het biezonder de TENTOONSTEL LING, welke de aandacht vraagt. Ze zat zijn ondergebracht in een groote tent, opgetrokken op een perceel land van de heer C. de Graaf achter de o.l. school te de Cocksdorp. We zullen daar diverse akkerbouwproducten vinden, zooals gra nen, peulvruchten, wortelgewassen, aard appelen, enz., maar ook allerlei zuivel producten, ingezonden door C.Z. Een dracht en eenige particulieren. Op liet tentoonstellingsterrein, dat uitgestrekt is en voor het doel speciaal in orde is ge bracht, bevinden zich ook nog een groote CABARET- EN DANSTENT zie uit voeriger verder in dit verslag en di verse kleine tenten met aardige vermake lijkheden, o.m. een vroolijke keuken, waar ieder zijn goot- en smijtkunst kan bot vieren. MUZIEK mag en zal danook niet ontbreken. Hiervoor zorgt de heer M. Vonk, uit den Burg, door gratnafoons met pickup en luidspreker-installatie. Er komt aan de ingang van het dorp een traaie EEREPOORT, welke, even als het feestterrein, des avonds rijk zal- worden verlicht. Onder leiding van het personeel der scholen vangen 's middags om twee uur de kinderspelen aan. Om half negen des avonds wordt er gevochten, d.w.z. heel vreedzaam en wel „om de vrouw". Dat kost u 15 ct. Om één u. 's nachts zal het feest van de eerste dag gesloten wonden. Donderdagmorgen 10 uur vangt de historisdhe en allegorische optoChi aan. Dat belooft interessant te worden: land bouwwerktuigen van vroeger en nu, di verse boerenwagens, een wagen met het geen de oogsttijd in Eierland oplevert, enz. De stoet start in de Cocksdorp en zal daar, na een rondrit door de polder, weeir terugkomen ook. Voor Donderdagmiddag staan op het programma: Hinderniswedstrijd te paard, inleggeld 40 ct.hinderniswedstrijd voor heerenzakloopen met hindernissen voor dames; broodjeshappen voor dames en heeren, inleggeld 15 ct. Donderdagavond 8.30: Strijd om de man inleg 10 ct. De tentoonstelling zal beide dagen ge opend zijn, terwijl «ok de cabaret- en danstent steeds toegankelijk is. Verwacht wordt, dat ze, evenals de andere attrac ties, veel bezoek zal trekken. De tent is heel groot en mooi ingericht. Ze biedt plaats aan honderdtallen personen en bevat in het midden een dansvloer van groote afmetingen. De balmuziek zal door eerste klas musici in de puntjes worden verzorgd, terwijl ter afwisseling een eerste rangs cabaret-gezelschap zal op treden. We noemen b.v. Paul Ostra, een bekend alom gevierd humorist-conferen cier, beschaafd, geestig. Iets biezonders moet ook zijn het optreden van The Violets, een internationaal bekend dans paar. De feesttent zal baden in een zee' van licht, terwijl een prachtige lichtbal met diverse kleuren aan het geheel een sprookjesachtig effect zal geven. Kosten noch moeite zijn gespaard om de feestgangers eenige gezellige uren te bezorgen. Moge gunstig weer hiertoe mede het zijne bijdragen. IP.S. Kocht u al een lot van de Groote Eierl. Verloting? DE TENTOONSTELLING. Overzicht der inzendingen: 1. Joh. de Graaf Johz.: wintertarwe, rogge, zomergerst, haver, aardapppelen, narcisren. 2. M. Smit: wintertarwe, zomergerst, 3. P. Dros Bz.: wintertarwe, zomergerst, paardeboonen, vlas blauw, aardapp. 4. A. Garritsen: wintertarwe, zomergerst, haver, paardenb., blauwmaanzaad, vlas blauw, voerbieten, aardapp. 5. Math. Reuvers: narcissen. 6. C. de Graat: wintertarwe, rogge, zo mergerst, haver, voerbieten, aardapp. narcissen. 7. M.W. de Graaf: wintertarwe, rogge, haver, grauwe erwten, vale erwten. 8. B. Dros Pz.: wintertarwe, haver, paar denb., vlas blauw. 9. Wed. J. C. Witte: wintertarwe, rog ge, zomergerst, vlas blauw, voerbieten. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 8 Sept 17,17 1- 6.20 19,32 M 9 17,47 1,22 6,21 19,29 D. 10 18,11 2,49 6,22 19,27 WH 18,31 4,19 6,24 19.25 D. 12 18,49 5.50 6.26 19,23 V. 13 n 19.06 7.20 6,28 19,21 Z. 14 19,25 8,50 6,30 19,19 12 Sept. Volle AKKER Hederlandsch Ongeëvenaard bij gevalle kou V' Product Gfi0p( rheumatiscne pijnen, Zenuwpijnen, Hooidpi)n, enz. Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. Volgens recept iran Apotheker Dumont txmjmmtxicxicximrxim n m t air at mm mm m mm mmmlgtxlLXicPl!EiJ^a3 V m m ixi aj rxi ra ra ra xj u [AT 111 tA] Al [Al i Al JIJ 111 1 Al cxia3cCLT]rTirTifTj®LTiLC v turnen enen cn enen na na

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5