DOLFIJN AANGESPOELD. Geraamte komt in Tex. Museum. In de nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks drie uur werd door de heer Van der Vlies aan het Koogerstrand: een dolfijn van zeker wel twee meter aan getroffen. Een niet-alladaagsche gast aan ons strand, want voor zoover men weet, is idit het zesde exemplaar, dat in ons land bemachtigd werd. We danken de volgende biezomderhe- den aan de heer Jan P. Strijbos: Het eerste exemplaar kwam. volgens Schlegel jaren geleden reeds in de col lectie van het Leidsdh Museum. „In 1925 spoelde een wijfje aan nabij de Koog; dit dier kwam in de collectie van Artis. In het vroege voorjaar van 1928 werden kort na elkaar twee dolfijnen op onze kust gevonden, de eerste op 12 Febr. tusschen Zandvoord en Noordwijk, de andere 4 Maart nabij Castricum. Daar op volgde het exemplaar van October '31, dat bij paal 11 op Texel aanspoelde. De beide dolfijnen van 1925 en 1931 waren, even lang, n.I. 2.30 meter; deze lengte wees op geheel volwassen dieren". Het exemplaar van deze week zal dank zij de goede zorgen van de hoer H. Kraai voor ons eigen museum bewaard blijven, d.w.z. het skelet er van. Een ervaren praeparateur zal het dier onder handen nemen. Voor ons museum belooft straks het dolfijngeraamte een hoogst belang rijke aanwinst zijn, een èeneplaatsje waard. Als een bie zonderheid kunnen we nog meedeelen, dat de dolfijn nog teekenen van leven gat, toen hij (het. kan ook een zij-tje geweest zijn Red.) zich aan het strano had neergevlijd. Vergeetswerd nog getracht het dier weer in zijn element te brengen. Hierna werd de kolossus op transport gesteld naar den Burg, waar we 'het in de tuin van die heer Kraai door nog een paar toto's te maken de laatste eer bewezen. De heer Frederiks, dierenarts alhier, kwam er nog aan te pas om het dier uit zijn lijden te verlossen. HET BALLERO-SPEL. Waar en wanneer bom-bezitters kun nen gooien, vermeldt een adv. in dit nr. Hier volgt het reglement. Iedere bezitter van 10 bonnen vervoegt zich daarmee bij een der ballero-tatels,, waar hij in de gelegenheid gesteld wordt tegen inlevering van die bonnen te gooien naar de dag- en hoofdprijzen. Voor de dagprijzen worden hem ter hand gesteld vier ballen, waarmee hij werpt naar de op ide borden aangeduide cijfers. De le worp bepaalt het duizendtal; 2e worp, honderd tal; 3e worp, tiental en 4e worp eenheden. B.v. men gooit resp. 8756, dan be- bchaalde men: 8756. Naar de hoofdprijzen gooit men met nogmaals vier ballen op dezelfde wijze. De geworpen cijfers wor den genoteerd, op een, gooikaart, met naam en adres. Wie op een bepaalde dag het hoogste cijfer heeft gegooid, ontvangt de eerste prijs van die dag en zoo vervol gens. terwijl de hoofdprijs enz. wordt toegekend aan degene, die in de gooi-, week 't hoogste cijfer heeft gegooid. Zijn er meerdere personen, die voor eenzelfde prijs in aanmerking komen, dan mogen dezen, naar keuze, óf overgooien, waarbij1 de afvaller in aanmerking komt voor de opvolgende prijs, óf de prijs en even tueel opvolgende deelen. Kunnen de in aanmerking komende .personen niet tot overeenstemming komen, dan worden de prijs en eventueel opvolgende prijs tus schen de betreffende personen verdeeld. De borden bevatten 81 gaten, welke zeer overzichtelijk zijn genummerd. De af stand van speler tot bord is twee meter. Het spel wordt gespeeld met speciale ballêro-ballen, die niet springen, zoodat het een zuiver behendigheidsspel is. DE STAFMUZIEK KOMT A.S. MAANDAG. Men schrijft ons: De statmuziek komt. Dat heeft men reeds in dit blad en uit de verspreide biljetten kunnen vernemen. Men kan zeggen: commentaar overbodig. Immers: de roep, welke van dit corps uitgaat, is zoo groot ,dat het geen nadere aanbeve-. ling behoeft. Terecht gaat de Kon. Ma rinekapel door voor een der beste, zoo niet het beste corps in Nederland. Het programma, uitvoerig vermeld in de feestgids, doet ons de beste verwachtin gen koesteren en het is te voorzien, dat liet ,Park Maandagavond te klein zal zijn om alle toehoorders te bevatten. Om iedereen in de gelegenheid te stellen, dat buitengewone concert bij te wonen, heeft het bestuur de toegangsprijs gesteld op t0.25, terwijl in alle dorpen kaarten in voorkoop verkrijgbaar zijn. Dringend wordt verzocht tijdens het concert niet te loopen ot te praten ot dit op andere wijze door luidruchtigheid te verstoren, daar dit zoowel voor het corps als het welwillende publiek uitermate hin derlijk is. Moge ieder het zijne bijdragen pm het concert zoo goed mogelijk te doen slagen. lllllllllllllllllllllllllllllHIllllllllllllllllllllll Vele menschen leven op de grens van een tekort ten opzichte van een ot meer vitaminen; het regelmatig gebruik van natuurboter zal de algemeene gezondheid daarom ten goede komen. Dr. Steens- ma. Illlllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll VOOR HET WITTE KRUIS. Vandaag, morgen en Maandag wordt in onze gemeente een Witte Kruis-bloempjes- dag gehouden, waarvan de opbrengst voor 90 pet. aan de afd. Texel ten goede komt.. Het goede werk, dat deze afdeeling ver richt, is voldoende bekend. Elk woord ter aanbeveling van deze collecte mag dus. overbodig heeten. ZAKENNIEUWS. Wedstrijdweek Albert Heijn. Men schrijft ons: Wij verwijzen de lezers naar een in dit nummer geplaatste advertentie van de firma Albert Heijn. Niet alleen, dat men bij aankoop van een zeker bedrag één of meer porceleinen luxe kop en schotels cadeau krijgt, maar tevens doet men mede aan een wedstrijd om drie prijzen, die deze week in de étalage van het filiaal! aldaar zijn uitgestald, alsmede 10 troost prijzen. Voor verdere inlichtingen zie men de advertentie. EB ffl ffl EEN TEXELAAR ffl ffl PER FIETS DE WERELD IN. ffl ffl ffl SPANJE IN. EEN STIERENGEVECHT. Wat een wreed schouwspel (Vervolg) XV. Onze eerste gang naar de Spaansche hoofdstad was naar de grootste arena van Madrid, waar een stierengevecht zou wor den gehouden. Dit wilden wij beslist eens aanschouwen en zoo zaten wij reeds één uur na aankomst in Madrid op een der duurste plaatsen in de arena, die reeds, bijna geheel uitverkocht was. Duizenden en nog eens duizenden menschen verlus tigden zich reeds bij voorbaat op het bloedige schouwspel, dat hier geboden zou worden. Om 5 uur werd de eerste stier de arena binnengelaten. Het was een prachtdier. De naam was in de huid ge knipt ot gebrand. Razend gemaakt door zijn pijnigers rende de stier door de are na. Met roode doeken traden hierna ook de toreadors de arena binnen. Zij maaK- teu de stier nog razender. Het arme dier vloog van de een naar de anderA maar steeds wisten zijn belagers op handige wijze aan zijn horens te ontkomen. Het is merkwaardig op te merken, dat het beest wel de roode doek aanvalt, maar de toreador met rust Iaat. Toen de stier op het toppunt van razernij was gebracht, reed een picador, een stierenvechter te paard, een zeldzaam mooi paard, de arena binnen. Toen begon de strijd pas. Men leidde de aandacht van de stier met de| roode doeken at, waarna de op het paard gezeten toreador het dier een lans in de rug stak, een lans, waaraan fier de Spaansche vlag wapperdeVier lansen kreeg het beklagenswaardige beest op deze manier in de rug. Daarna verliet de toreador te paard het strijdperk, toege- jubeld en toegegild door het publiek. Het was een oorverdoovend lawaai. Vijt tore adors vervolgden nu de strijd, waarbij handige manoeuvres met de roode doeken er voor zorgden, dat zij buiten het bereik der horens bleven. Als men even de kans schoon zag, kreeg de stier opnieuw een lans in de rug. Nadat dit „spelletje" een tijdje geduurd had trad een sabelvechter de matador, binnen. Hij bond met zijn sa bel de strijd tegen de stier aant die ai heviger bloedde en angstig brulde. Steeds weer rende hij op de „mensch" tegen over hem at, die handig, buitengewoon handig, op zij sprong en tegelijk het beest trachtte neer te steken. De stier was inmiddels in ernstige mate veN zwakt. Soms stond hij met gebogen kop tegenover de matador, te moe om aan te vallen. Dan traden meerdere stierenvech ters de arena binnen, die de stier met hun doeken opnieuw tot razernij brachten. Dan ging 't dier weer tot de aanval over. Het publiek duldde niet, dat de sabel vechter er te spoedig een eind aan zou maken. Eerst moest hij toonen niet bang te zijn en allerlei gewaagde manoeuvre's uitvoeren. Toreadors knielden b.v. vlak voor de stier, of sprongen op zijn rug, waaruit naar alle kanten de lansen staken. Eenmaal rende een stier de arena rond met twee sareis, die wel een halve meter diep in het lichaam staken. Br.Welk een brute kracht, maar ookhoe beest achtig van de mensch. Tenslotte kreeg hij vlak achter de kop de genadestoot en stortte hij rochelend neer. Drie paarden sleepten hét gelukkige dier weg, dat door het publieklach niet, lezer uitgefloten werd Hierna werd een andere stier binnenge laten en op een geheel andere manier af gemaakt. De torador begat zich met lan sen in de hand in de arena. De stier kwam recht op hem af, wilde hem op de horens nemen. Maar de toreador sprong juist op tijd op zij en wist meteen het dier de lansen in de rug te steken. Daarna ■ravam een andere toreador, die hetzelfde steekspel herhaalde en steeds gierde het publiek van opwinding als men er in slaagde twee lansen gelijktijdig te plaat sen. Toen dit een tijd lang geduurd had, kwam de sabelvechter weer, die de laatste strijd aanbond. Niet minder dan 8 stieren, prachtige exemplaren, werden in deze wedstrijd op een gruwelijke wijae afgemaakt. Eenmaal maakte een toreador een verkeerde be weging. Het gevolg was, dat de stier hem een gratis stratosfeertocht bezorgde, gevolgd door een gebroken been. Ik kon echter geen medelijiden met 'hem hebben. Na de tweede stier werden de poorten weer geopend en trad geen razende stier maarMiss Spanje, die dit jaar tot Miss Europa werd gekozen, de arena bin nen. In een prachtige koets werd zij „ter bezichtiging" rondgereden. Zij mocht een ware ovatie m ontvangst nemen. In de eere-loge, welke zich boven het stienen- verblijt bevindt, nam zij plaats om de verdere wedstrijden bij te wonen. Haar voornaamste taak was de hoed van de toreador te bewaren als deze de strijd met de stier aanbond, en het was aan hem te zien op welk een hooge prijs de trotsche Spanjaard dit stelde. Als hij dan de hoed gevuld met bloemen terug kreeg, was „zijn dag", ja, misschien het heeTe jaar, voor hem goed. Drie uren lang duurde de wedstrijd en ik weet niet, wie mijn aandacht gedurende die tijd het meest bezig hebben gehouden: de vech tenden ot bet publiek. Het was een afschuwelijk wreed ver maak; het vertolkte duidelijk, heel duide lijk, de hartstochten van de Spanjaard. Oua en jong, rijk en arm, mannen, vrou wen en kinderen, allen waren even opge wonden en krijschten de toreadors aller lei raadgevingen toe. Neen, hier in de arena waren de aanwezigen geen men schen meer, maar en ik schroom niet het neer te schrijven gelijk aan de stie ren, gelijk een redeloos dier. Na deze vechtpartij was onze eerste gang naar een Esperantist, door wiens bemiddeling wij ëen goedkoop hotelletje vonden, want wij zouden drie dagen in Madrid blijven. In deze drie dagen had den wij volop gelegenheid om Madrid te bewonderen. Een zeer schoone stad is het met paleisachtige gebouwen. Zijn bevolking is wel het meest voortreffelijk. De Spaansche hoffelijkheid is bekend en men overdrijft niet. Komen wij een volle eetzaal binnen, direct staat de Spanjaard op om zijn plaats aan te bieden. Op het politiebureau stonden de beambten op, opdat wij hun stoelen konden gebruiken. Illinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lilllllllHM UIT DE OUDE DOOS. Illlllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VOOR VEERTIG JAAR. Bij de Sept. 1S95 gehouden inschrijving voor de levering van brandstof voor de scholen en het Raadhuis op Texel was laagste inschrijver: G. K. Brouwer; f490. 29 Augus. 1895 verleende de raad eer vol ontslag aan mej. J. Coster, vroed-, vrouw te Oudeschild, wegens vertrek uit onze gemeente. Ingang 1 Dec. 1895. 29 Aug. 1895 werd jn^j- Jac. Buis tot onderwijzeres aan de o.l. school te den Hoorn benoemd. Er had zich maar één sollicitante aangemeld. 2 Sept. 1895 werd op de markt alhier voor schapen besteed 16gld., lam meren 814.50 gld., koeien 100170 gld., kalveren 4560 gld. Op 4 en 5 Sept. 1895 werden te den Burg een groote landbouwtentoonstelling en volksfeesten gehouden. Voorz. der teestcomm. was de heer J. de Jongh, secr.de heer C. Rab. Het „Bestuur van de Landbouw" werd gevormd door de ren C. Keijser Rz., voorz.; P. K. Bremer, secr.; J. W. Roelofts, 2e secr. Het pro gramma luidde, in het kort: Woensdag morgen half elf opening tentoonstelling, 's middags harddraverij door paarden, welke voor Aug. op Texel aanwezig wa ren. Namiddags 6 uur: Prijsuitdceling in De Zwaan. Des avonds acht uur Verlich ting van het Park en Concert van Tex. Fanfare. Donderdagmorgen half elf: ringrijden met paard en kar; aanmelden bij D.P. Bakker; half twee concert Tex. Fanfare op de Groeneplaats; nam. vier uur volks spelen: tonnetjeskruien, jongens 10—14 handloopen met hindernissen, jongens 14 17 jaar, tobbesteken, mannelijke per sonen boven 16 jaar; aanmelden resp. bij W. F. Schumaker, P. Boon en C. A. Witte. Prijsuitreiking in Parkzicht. Des avonds 9 uur: Groot vuurwerk. Vrijdag 6 Sept. trekking loterij. De feesten troffen bij uitstek gunstig weer en slaagden volkomen. De verlich ting van het Park was buitengewoon aan trekkelijk, evenals de illuminatie, aange bracht aan de woning van burgemeester Strick van Linschoten (thans bewoond door de tam. Jac. Keijser, Parkstraat.) De uitslag van de hardrijderij met paarden was: prijs P. P. Keijser met paard van J. D. Kooiman; le premie C. M. Koorn met paard van A. P. Koorn; 2e premie B. Lap met paard van Veeger KOOP DEUGDELIJKE KOOKAPPARATEN. Ja, het Spaansche volk kan mij nog het meest bekoren, ondanks zijn stierenge vechten. Ramen hebben dè huizen hier j>ijna niet. Alle huizen zijn voorzien van een balconnc(je met (natuurlijk) open slaande deuren. Het is mij verder opge vallen, dat je op staat tientallen iinvaliH den ontmoet, menschen zonder armen of beenen en een groot aantal blinden, die lede lend aan de kost moeten komen. Hier zit een blinde, daar kruipt een jongetje met één been rond, enz. Zelden trof mij dit zoo als in Madrid. Heel veel hebben wij in Madrid gezien en met Spaansche Esperantisten hebben we menig uurtje gewandeld en gebabbeld. In de Esp. Club vertelde ik van onze reis met Esperanto, van ons land en van ons eiland. Madrid heeft een flinke club en heel lang hebben wij over alles en nog wat gesproken. Thans staan onze fietsen weer bepakt en gezakt om Madrid te verlaten, de stad, waar zich zulk een hechte peiler onder de Esperantobrug bevindt. SIEM DE WAAL C.Hz. UIT HET ZONNIGE SPANJE. mmiiimnirnrrrrmrr mjl txirxirxirxrrxiCPiXllXftXIED 00 0 0 i

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2