WERD SPIERWIT VAN LENDENPIJN KLOOSTERBALSEM TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Uit de Geschiedenis van Polder Eierland. Eet oliebollen. Texelsche Berichten EN DACHT TE BEZWIJKEN AKKERS ORIGINEEL TER INZAGE Gemengd Nieuws Zaterdag 21 Sept. 1935 •lüü) Dank z|| KLOOSTERBALSEM Is x|| weer gezond en vroolijk „Geen goud zoo goed" Instructiën voor den Landbouw, gegeven voor den Jare 1838 door den Gedelegeerde Commissaris van het Hoofdbestuur van Eijer- land iP. Langeveld den len April 1838. De bouwlanden, welke door aanhou dend bouwen te schraal gewonden zijn, om zware gewassen te kunnen geven, zul len in weiden worden gelegd, te bezaaijen met rogge, zomergerst ot haver, waarbij zullen worden gezaaid per bunder 10 N.L. pond roode klaver en 2y2 N.L. pond witte klaver. Iedere zetboer zal zijne paarden voor den landbouw onbeslagen gebruiken, ten zij zulks door gebreken aan hoeven ot voeten vereischt wordt; echter zal iedere zetboer twee paarden moeten laten be slaan voor transporten. Het aantokken van paarden zal voor Eijerland 'altijd voondeelig zijn en der halve zullen ieder jaar zooveel merriën gedekt worden als de landbouw zal toe laten. Tot mestmaking zal het voonjleeligste zijn in den hertst twee- en driejarige os sen en tweejarige vaarzen aan te koopen en deze met stroo te voederen om ze in het voorjaar wederom te verkoopen ofte weiden. De werkpaarden zal per jaar gevoederd worden ieder paard zes mudden paarde- boonen en 18 mudden haver, te verdee- len als volgt: van 1 Maart tot 1 Mei per week 22 kopppen paandeboonen en 66 koppen haver. Van 1 Mei1 Aug. zullen de paarden alleenlijk met klaver en Iucern en in de weide gevoederd worden. Al leen gedurende het mestmenmen zal nog eenig graan gegeven worden. Van 1 Aug—1 Dec. 20 koppen paarde- boonen, 50 koppen haver; van 1 Dec. 1 Maart 5 koppen paardeboonen en 15 koppen haver. (Wordt vervolgd.) Gedurende de Winkelweek zullen te den Burg oliebollen worden verkocht, waar van de opbrengst ten goede komt van het trainingstonids van S.V. Texel, dat nu nog met een tekort zit. O, oliebol, delicatess', Jouw lot wil ik bezingen, [ij, die mij reeds als heel klein kind, B.fij om de pan deed springen. O, echt oud-HollandsCh smulproduct, O, puikje der gebakken. Heel Texel heeft de andere week Jouw vast een keer te pakken. Wie denkt nog aan een klein tekort Wie zal daar nog om zweeten? 't Tekort wordt in een weekje tijds Gewoonweg weggegeten. Gij bollentent, wat zult gij toch Een menschen tot u trekken, 't Is overbodig om de mensch Tot koopen op te wekken. En, opoe, is de reis te ver Om naar de tent te Ioopen? Geen nood, hoor oudje, aan de deur Kunt u ze ook wel koopen. Met koppiestied gaan ze op stap, De dames, rijk beladen- Met oliebollen, warm en wel, Langs straten, plein en paden. Mevrouw De Graaf, uw bakkunst wil Ik nu alvast wel roemen, Een Oliebollenbolleboos Kan men gerust u noemen. Ook roem ik hen, die schonken meer, Rozijnen, olie, krenten. En weet ik veel wat allemaal, Voor and're ingrediënten. Ik hoop, dat de geheele week, De zaak gesmeerd mag rollen, En men die tijd niet anders eet, Dan bollen, bollen, bollen! O, bol, uw goedheid moet de mensch Toch. zeker wel behagen, Gij vult de kas van 't Trainingsfonds En tevensonze magen. Datum: Z. 22 Sept M 23 D. 24 W 25 D. 26 V- 27 Z 28 VAN ZON EN MAAN. MAAN Op: Onder: 16,37 1, - 2,04 3,15 4,24 5,32 6.40 7,49 17,16 17,31 17,45 17.57 18.10 18,25 Vrijdag 27 Sept. Nieuwe maan Op: 6.43 6.44 6.45 6,47 6,49 6,51 6,53 ZON Onder. 18,59 18,57 18,54 18.52 18,49 18,47 18,45 ZAKENNIEUWS. N.V. PH. VLESS1NG. De zaak der N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing heeft een belangrijke restauratie en uitbreiding ondergaan, welke haar stel lig ten goede zal komen. Door de fraaie teakhouten puibekleeding en de groote, modern ingerichte, des avonds met doel matige Zeiss-lampen rijkelijk verlichte etalageruimten heeft 't gebouw nu een be langrijk royaler aspect. Ook binnen heeft 't door zorgvuldige en smaakvolle mahonie houten betimmering en het aanbrengen van diverse welverzorgde vitrines en an dere uitstalruimten een aanmerkelijke ver betering ondergaan. Een gemakkelijke trap leidt naar de eerste vendieping, waar in het biezonder vitrages en andere gor dijnstoffen, kleeden, matten en tal van andere artikelen voorhanden en op over zichtelijke wijze geëtaleerd zijn. Een zestal groote ramen en een lichtkap in het pla-> tond geven overvloedig licht. Ook bene den is er voor gezorgd, dat het daglicht zooveel mogelijk kan toetreden. De ramen boven de uitstalkasten en die in de zij gevel zijn met z.g. prismaglas bezet, het geen de verlichting begunstigt. Mjdiden in het plafond van de winkelruimte op de begane grond, is een open ruimte, waardoor men een blik kan slaan op de voorraden op de eerste verdieping niet alleen, maar ook veel aan daglicht wint. Onder de winkel is een groote kelder aangebracht. Hier worden de diverse win kelgoederen bij aankomst gecontroleerd, geprijsd, enz. Een deur in de Weststraat geeft tot deze ruimte toegang. Verder staat ze in verbinding met de uitstalkasten en met de winkelruimte. Tevens bevindt zich hier in 'n afzonderlijk gedeelte, de ruimte voor de stookketel voor de cen trale verwarming, waarvan het heele ge bouw is voorzien. Een groot gemak niet alleen, maar tevens veilig en stofvrij. Het geheel maakt een zeer solide in druk. Daar het oorspronkelijke gebouw op een tundeering rustte, welke voor zoo groote uitbreiding niet berekend was, werd met ijzerconstructie en cement eem hecht fundament aangebracht. De kelder ruimte werd niet, dan met overwinning van groote technische moeilijkheden ver kregen, daar het gebouw, tijdens de werk zaamheden daaraan, groo'tendeels moest worden gestut. Naar de heeren Vlessing ons verzeker den, zijn zij zeer tevreden over de wijze, waarop de diverse werkzaamheden 'zijn ten uitvoer gebracht. Uitvoerders waren: metselaars L. Bruin en Zonen; timmerlie- lieden P. van 't Hoog en, voor de bin- nenbetimmering, Bakker en Koorn; schil der D. Toolens en loodgieter-electricien J. Agter. Architect was de heer N. Schermer. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- len. Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. SPORTNIEUWS. Texel 1: J.Dukers Jo Ran G.Witvliet H.Neijens J.Gieles A.Huizinga iP.Kikkert M.Vlaming N. de Graat HJ?an Res.: M.Koorn. P.Neijens Texel 2: D. Visser D.Keijser J.Molenaar K.Dros I.Boon C.KeijserLz. Spronk Olieslagers Th. Lap A.Verseput S. Langeveld Texel 3: D.Geense G.Wilner S.du Porto G.Dros P.Bruin M.Vonk K.Linnhose A.Pen J.Bruin K. de Porto P.Keesom Res.: Jac. Knol. Maandag trainen Texel 2 en 3. Aanvang zeven uur. Texel 1, aanvang acht uur. KORFBAL. Morgen 2 uur: Verdo NigroEIto I. Aanval Dames Heeren A. Roeper H. Vermeulen A. de Graaf-Zijm J. Kiewiet Midden: M. Dros P. Eelman A. Dogger J. Pool Verdediging: A. Breesnee P. Vermeulen N. Vermeulen J. Kiewiet Reserve: Reserve: J. Vlaming B. Kiewiet VERGADERING T.K.B. Na opening door de voorz. en lezing van notulen en jaarverslagen volgt behan deling competitie. Vast staat, dat zullen deelnemen Verdo Nigro 2, De Zwaluw, O.K.C., S.V.C. en Elto 2 en waarschijn lijk K.V.T. 2, terwijl nog uitgenoodigd zal worden H.K.C., korfbalploeg van de N.A.S.B. Besloten wordt bij de competitie hetzelfde systeem toe te passen aangaan de de scheidsrechter. Bestuursverkiezing: Herkozen werden J. Beumkes, D. Backer en G. Kikkert; als nieuwe leden kregen zitting Dokter Wes terhuis, K. Gieles en M. Koopman. In de protestcommissie werden gekozen J.Beum kes, P. Vermeulen, J. Pothinan, K. v. d. Kooij en C. P. Drijver; in de kascommis- sie J. Pothman en P. Vermeulen. De voorz. dankt de aftredende en verwel komt de nieuwgekozen bestuursleden. In zijn slotwoord sprak voorz. de wensch uit, dat het nieuwe bestuur prettig zou mogen samenwerken en de T.K.B. tot nog grooter bloei zou kunnen brengen. D.B. Telkens als het op kwam, kreeg ik aen gevoel of Ik met nijptangen werd geknepen en ook of groote spelden bi mijn lichaam prikten. Mijn werk moest tk laten liggen. Niets hielp en tk werd oud voor m{jn tijd en onge rust over de toekomst. Toen begon ik met Kloosterbalsem die ook voor mij een wondermiddel bleek. Boe meer ik mfj met Klooster- balsem inwreef, hoe minder de pijnen werden en hoe beter ik mij voelde. Jfti ben ik weer gezond en vroolijk." S. L. te A. Onovertroffen b(| brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrljfrulddel b(| Rheamatiek, spit en pijnlijke spieren Schroef doos 85 ct. Potten: ct. en f 1.04 Morgen 2 uur Tex. Boys 1S.V.C. 1 Jac.Schrama C.Graaf J.v.Sambeek A.v.Sambeek C.Ran M.Bakker Th.Kager C. deVeij W.Ran P.v.Heerw. D. Witte Res.: J.Dijt en S.v.Heerwaarden. Halt 1 Adsp.—SVC A. J.Rijk L.v.Heerw. Jac.v.Heerw Kees WitteDz. Jac.Schrama H.Sdhrama Ant. Witte KeesWitte J.Hopman Nic. v. Heervv. S.J.Zijm Res.: Th. v. Heerwaarden. Vertrek gezamenlijk om 12 uur vanaf ,,ide Zwaan". Veel succes. B. CHR. REISVEREEN1GING. Dinsdag zijn dertig leden van de Chr. Tex. Reisvereen. een twieedaagsch tochtje gaan maken. Met de eerste boot te den Helder aangekomen, werd de tocht per autobus voortgezet. Op weg naar Alk maar, werd het gezelschap door een wa terhoos overvallen. De motor raakte van streek, wat drie kwartier oponthoud gat. Het Texelsche humeur kan echter tegen een stootje; de stemming leed er niet on der. Te Oegstgeest werd een bezoek aan de zendingsschool gebracht en koffie ge- idronken. Te Den Haag werd een wan deling gemaakt door het Park Marlot, waarna de bus koers zette naar Scheve-> ningen, waar natuurlijk de Pier werd he- zocht. Des middags werden de nieuwe wijken van de residentie bezichtigd, het Vredespaleis en de Groote Kerk. Op Kerkhot Eik en Duinen toefde het gezel schap eenige tijd aan het grat van Ds. Visser's vader. Ook had men het genoe gen H.M. de Koningin en de Prinses te zien, terwijl Zij een rijtoer maakten. Na de avondmaaltijd werd nog een wandeling door de verlichte stad gemaakt. De volgende morgen was Rotterdam het doel van de reis. Een wandeling over de Maasbrug was heel interessant. Na koffie drinken en een rondgang door de Bijen kort werd de terugreis ondernomen. Het was, naar ons verzekerd wordt, een hoogst prettige tocht, waarvoor de heer Maat aan de leider, Ds. Visser, en an dere bestuursleden namens alle deelne mers zijn oprechte dank betuigde. De Vereen, blijft intusschen voortbe staan. Contributie 12y2 ct. per week. Ge legenheid tot aanmelding van nieuwe le den, tot een beperkt getal, bij Ds. Visser. KOOKT ELECTRISCH GEEN VUILE PANNEN. 40-JARIG JUBILEUM J. BOON. Men schrijft ons: Gisteren was het 40 jaar geleden, dat Jan Boon op de Westermient aangesteld werd als voorwerker bij het Staatsbosch- beheer. Jan Boon heeft het Texelsche bosdi van het begin at mede opgebouwd en liet zal hem ongetwijfeld een groote voldoe ning zijn te comstateeren, dat dit bosch steedsmeer aan het doel, waarvoor het tot stand gebracht is, beantwoordt. Er is zeker wel geen Texelaar, die niet een ot meermalen per jaar een bezoek aan de .^Jennen"' brengt, om daar wat verstrooiing te zoeken, en er komt ook zeker wel geen vreemdeling op liet eiland, die niet naar ,,de bossclien" gaat, om| van die prachtige omgeving te genieten. Duidelijk blijkt, dat het door Texelaar en vreemdeling als een recreatie-oord van beteekenis wordt gewaardeerd. Waar de Texelsche Staatsbebossching als 'n leer school voor alle aanstaande boschbouwers dienst heeft gedaan en nog dienst doet, heeft Jan Boon in zijn 40-jarige loopbaan vele leerlingen met raad en daad terzijde gestaan, en liet komt nog herhaaldelijk voor, dat oud-leerlingen, van verschillende positie, die betrekkingen, hetzij in liet Moederland ot in de Koloniën hebben bekleed ot nog in functie zijn, zich ge drongen gevoelen om hun oud-voorwerker nog eens de hand te komen drukken. Wars van alle uiterlijk vertoon, zooals we Jan Boon kennen, had hij zeker wel gewenscht, dat ook deze dag zoo onop gemerkt mogelijk voorbij zou gaan. Dit is echter niet het geval geweest, want zeer velen, zoowel in als buiten de gemeente,) kwamen hun gelukwenschcn aanbieden. Van allen, die Jan Boon kennen en zijn werk hebben loeren waandeeren, is het de oprechte wensch, dat hij nog vele jaren; met zijn gezin in goedé gezondheid en in het bezit van zijn werkkracht in de schaduw der hem zoo lief gewonden bos- schen moge vertoeven. Dat ook de regeering zijn werken op hooge prijs stelt, blijkt wel uit de Ko ninklijke onderscheiding, welke hem voor enkele iaren werd toegekend. OUDESCHILD SPORTNIEUWS. Zeemeeuwen I—Schagen II, aanvang 2 uur op ons terrein; 2e comp. wedstrijd. We vertrouwen, dat er door allen weer flink wordt aangepakt. Zeemeeuwen II speelt inplaats van tegen SVC II, tegen Texel III. Ook hier is flink aanpakken ge boden. Aanvang 12 uur op ons terrein. DE COCKSDORP. SPORTNIEUWS. Morgen wacht SVC 1 een zware taak, daar de Tex. Boys niet zijn te onder* schatten. Oudeschild—SVC 2 is uitgesteld Cocksdorp A en Tex. Boys A zal wel een gelijkopgaande strijd zijn. SVC 1A.v.'t Noordeinde M. Reuvers P.Boon Mz. H.Nieboer aanv.H.Stolk C.v.Boven A.Stolk Jn.Eelman C.Zuidema G.Bakker Jb. Eelman Res.: L.v.d.Kooij Jn.Lampers Adsp. A.Buis G.Troost M.Zuidema J.v.Hoorn Joh.deGraaf Jn.Barhorst Ari Kalis Th. Blom aanv.Jn. Reuvers Jb. Westdorp G. Boon Mz. Res.: C.Westdorp, Jb.Bakker Mz., Ter- reindienst C. v. Boven, G.Bakker, G. T roost. Den Haag. Bij de aanvang der Tweede Kamerzitting werd Koningin Astrid van België herdacht. De R.K, Staatspartij drong aan op spoedige her vatting van de behandeling van het be* zuinigingsontwerp. Den Haag. 16 Sept. is van kracht geworden de gewijzigde kieswet, welke nu bepaalt, dat bij een eerstvolgende verkie zing een groep minstens de volle kiesdee- ler moet halen om een zetel te krijgen. Er wordt nu een waarborgsom verlangd v^n t250 per kieskring, welke som aan de Staat vervalt, zoo een groep niet een be paald aantal stemmen heeft. Den Haag. De negeering vraagt, evenals vorige jaren weer f50.000 aan ter voortzetting van restauratie Kon. Pa leis Amsterdam en trekt voorloopig twee millioen uit voor drooglegging N.O. Zui derzeegebied. ZOO SPRAK. MUSSOLINI: Ik ben voor de vrede, doch wat ik begonnen ben, zal ik ook voltooien. Ik wil in de Volkenbond blij ven, indien zulks mogelijk is, doch in dien deze een beslissing tegen Italië neemt, zal ik uit de Volkenbond treden. Daarmede zou tevens de Volkenbond hebben afgedaan. Ik kan niet begrij pen, hoe onze gerechtvaardigde wensohen door iemand ter wereld kunnen worden misverstaan en ik vraag mij at, hoe lang wij ons nog dergelijke met alle wetten in strijd zijnde handelingen van de zijde van een barbaarsch volk moeten laten welgevallen.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5