Wat we van wol willen weten Texelsche Berichten Dwars door Abessinië. Gemengd Nieuws "■"PI ■roi DE NoTRE DAME 700 JAAR. Het zal dit jaar 700 jaar geleden zijn, dat de Nótre Danxe, de beroemde kathe draal te Parijs, zeker een der schoonste gotische bouwwerken van Frankrijk in hoofdzaak, voltooid werd. Er zijn schapenhouders, die van mee ning zijin, dat zij door de tusschenhande- laren. irt vorig artikeltje genoemd, wor den benadeelcC doordat dezen hun niet de volle marktprijs zouden betalen. Om dit te voorkomen, weigeren zij hun wol in gesloten ruil te verkoopen en is men er meer en meer toe overgegaan de wol op veilingen te verkoopen. Dit systeem van veilingen in de productielanden breidt zich in steeds sterkere mate uit. In Australië b.v. zijn de veilingen van Sydney, Melbourne, Brisbane, enz. bijna de eenige inkoopmogelijkheden gewor den. Evenzeer breidt zich deze verkoop- wijze in Zuid-Amerika uit. Niet alleen in de overzeesche, maar ook in de Europeesche landen doet zich dit streven gevoelen. Zoo stuurden vroe ger de Duitsche firma's haar inkoopers naar de producenten, maar tegenwoor dig verkoopen dezen, bang zijnde niet de hoogste prijs te krijgen, ook bij voor keur op de Berlijnsche wolveilingen. Ook in de Vereen. Staten, die één van de grootste wolleveranciers zijn, maar de geheele productie zelf gebruiken, zijn belangrijke wolmarkten. New-York en Boston nemen daarbij de voornaamste plaats in. Omdat vandaar uit geen ex port plaats vindt, hebben zij echter voor de Europeesche markt niet de minste be- teekenis en is hun invloed op de Lon densche marlet gering. Het spreekt vanzelf, dat deze veilin gen in de inkooplanden niet zoo regel matig het geheele jaar door worden ge houden als de Lojidensche veilingen. Haar frequentie en belangrijkheid past zich aan bij het cyclische verloop van de wolwinning, omdat het voor de produ centen van belang is het product zoo spoedig mogelijk, nadat het verkregen is, te verkoopen. In het algemeen sluiten de prijzen, die op deze markten tot stand komen, zich aan bij de prijs van Londen. De laatste blijft nog altijd het richtsnoer van de wolprijs voor de geheele wereld. Toch is er een strooming merkbaar, dat de koloniale wolmarkten relatief meer betee- kenis doet krijgen en het bedrijf meer in de richting van de productiegebieden doet verplaatsen. De resultaten van de koloniale markt krijgen dan ook voor de Londensche markt steeds meer betee- kenis. Het komt meerdere malen voor, dat 'de wol, die eerst op een veiling in een, productieland, b.v. in Australië, is ge kocht, later weer op de Londensche vei ling wordt gebracht. In het biezonder zal dit aantrekkelijk worden, wanneer tij dens het vervoer de prijzen van de wol aanmerkelijk zijn gestegen. MIJN EN DIJN. H. F. Z., te Texel, wegens het zich toe eigenen van een armbandhorloge van de veehouder K. L., Maandag door de po litierechter te Alkmaar ter verantwoording geroepen, was niet verschenen. Hij werd derhalve bij verstek veroordeeld en wel tot f25 boete of 15 dg. SPIRITISME. Men verzoekt ons de aandacht van be langstellenden te willen vestigen op de adv. in dit nummer, waarin een lezing in Hotel Texel wordt aangekondigd, uit gaande van de Spiritisten-Vereen. Har- monia. Tevens zal gelegenheid bestaan voor een persoonlijk onderhoud met de heer en mevr. Kalf—Born. Het volgende is een fragment uit het boek Dwars door Abessinië, door Baron B. v. Harinxma thoe Slooten, een oorspronkelijk Hol- landsch werk. De reis gaat per stoomschip van Mar seille naar Dzjiboeti, vanwaar nog op de dag der aankomst een trein naar Addis Abeba vertrekt. Het eerste gedeelte der reis door Abes sinië geschiedt uitsluitend bij daglicht, daar de wilde stammen in de omgeving van de spoorlijn, als zij een stukje ijzer noodig hebben, daarvoor wel eens een paar rails nemen. Deredawa is het eerste station op Abes- sinische bodem. De onafzienbare weg is aan weerszijden afgezet door Abessinische krijgslieden, die door de feodale chefs aan de leenheer op diens bevel zijn „ge leverd", allen gekleed in het gedrapeerde witte gewaad, dat de volksdracht is. Als auto's voorbijrijden, presenteeren allen, ieder op eigen manier, de geweren waaronder groote verscheidenheid is. Voor elke groep staat telkens de chef van ne streek, waar de mannen thuisbehooren, schilderachtige oude typen met baardige koppen vol lidteekens, met mutsen van leeuwenmanen en een met goud beslagen schild aan de arm. Het paleis van de gouverneur van Har- rar, waar we mogen ontbijten, is een ba nale Europeesche bungalow; veel rood pluche, veel verguldsel, Het uitstekende ontbijt wordt opgediend onder leiding van een Engelsche maitre d'hótel. Achter de Ras, onderkoning, staat een tolk en het gesprek loopt vlot. Dan gaat de reis verder door de woeste streek, bewoond door Dankali's en So mali's, welke stammen het gezag van de keizer nog geenszins voorloopig erken nen, hetgeen extra bewaking van de spoor lijn noodzakelijk maakt. De streek is Medcdeelingcn van Texels Bioscoop-Theater ALLEEN VOOR U. Een Vlaamsche film. Een film met Jefke Bruyninckx, bekend uit De Witte Daar zal een groot publiek zeker naar komen kijken. In het kort verteld, komt de geschiede nis hierop neer: Onder geleide van haar gouvernante komt de bekoorlijke Jenny van Riel uit Londen naar Antwerpen, waar ze de gast zal zijn van haar papa's beste vriend, de chocoladefabrikant Cock. In het geheim hopen de weder- zijdsche ouders echter, dat de kennis making met Amandus, de zoon van de heer Cock tot een huwelijk met Jennv leiden zal. Amandus maakt echter weinig kans. Hij heeft meer belangstelling bo vendien voor zijn postzegels en zijn secre taresse. Bij haar bezoek aan een kappers zaak komt Jenny in kennis met Frits, een jolige kappersbediende. Van zijn vak heeft hij vrijwel geen verstand, maar zingen kan hij als de beste en al spoedig heeft hij haar hart ingepalmd. Frits wordt ontslagen, maar kan dan bij de lieer Cock in dienst komen, terwijl zijn broer een betrekking krijgt in het hotel, waar Jenny vertoeft. Een lange rij komische en tragische verwikkelingen is daarvan het gevolg, maar het eind van liet liedje is, dat Frits zijn Jenny krijgtof was het toch Cock's zoon, die met de palm der overwinning ging strijken? Wat moet iPa van Riel ten slotte in Antwerpen uit voeren? En hoe dreigde Jenny door een koppige bui haar liefste plan te doen stranden? Allemaal vragen, waarop deze aardige film u het antwoord zal geven. ZOO SPRAK... MINISTER EDEN (Eng.): Wij houden vol. Italië is 2 Oct. de oorlog tegen Abes sinië begonnen. Een vijftigtal staten heeft een practische uitleg gegeven aan de wensch, deze oorlog te beëindigen. Wij kunnen thans geen uitvluchten zoeken, want op dit oogenblik worden menschen gedood en woonplaatsen vernield. Met Italië, onze oude en gewaardeerde vriend, hebben wij geen strijd. V SIR ARTHUR SALTER, Eng. Eco noom: Een werkelijk belangrijke uitbrei ding van de wereldhandel moet onwaar schijnlijk worden geacht, indien men niet op een of andere wijze een vorm van stabilisatie zal hebben gevonden. Zonder stabilisatie van de valuta's zal men nooit een algemeen herstel bereiken. RAMSAY MAC *DONALD: Ik heb geen vertrouwen in wapenen als middel om een conflict te voorkomen, doch de verdediging en de middelen om zich te verdedigen zijn iets geheel anders. Thans kan een natie, die in staat is, zich te ver-1 idedigen, haar volle invloed aanwenden ter wille van die vrede. Wij hebben ons reeds te ver op de weg van ontwapening begeven en daarom hebben wij besloten, onze defensiemiddelen te moderniseeren. Tel. Varkensvleesch. Indien blijkt, dat, on danks verhooging van de heffing op varkensvleesch de prijsstijging op de bin- nenlandsche varkensmarkt nog Verdere voortgang vindt, zal bevroren spek van de Veehouderij Centrale op de markt wor den gebracht tegen een prijs van mitl- streeks 60 ct. per Kg. (voor kwaliteit A.) De Centrale beschikt over (Voldoende voorraden, zoodat voor een tekort aan spek niet de minste vrees behoeft te be staan. (Officieel.) Ook bij Urk is een exemplaar ge vangen van de beruchte wolhandkrab, die de netten zoo stuk vreet. Deze maand zal de Ned. Padvin dersbeweging beslissen, of de wereld jamboree intern, padvinderscongres in 1937 in Nederland zal plaatshebben. De samenkomst bij Liverpool in 1929 trok 50.000 padvinders uit alle deelen der wereld. Er zal een garantiefonds van f75000 noodig zijn. Twee plaatsen heeft men op het oog: het Gooi reservaat en Kennemerland bij Vogelenzang. Of het plan slaagt, hangt behalve van de finan ciën af van de vraag, of voldoende lei ders beschikbaar zullen zijn. Bloemendaal wil voor f20.000 garant zijn, onder ze kere voorwaarden. 10 pet. van de toe gangsprijs voor de bezoekers zou de ge meente ten goede moeten komen. Aan de N.S.B.-landdag bij Loods- iduinen inamen volgens de leiding 35000 personen deel, van wie 23000 uit de pro vincie. Communisten strooiden pamflet ten. Drie hunner gearresteerd. Te Venrode, N.Br., werden 16 scha pen door twee honden mishandeld. Zes dieren stierven, negen moesten worden afgemaakt. Een hond werd doodgescho ten, een nam de vlucht. - DUITSCHLAND. WAPENT ZICH OPNIEUW. Bij het verdrag van Versail les werden Duitschland diverse verplich tingen ten aanzien van zijn bewapening en ontwapening opgelegd. Op 10 Jan. 1920 werden ingevolge dit verdrag dui zenden zware kanonnen, millioenen ge weren en heel veel vliegtuigen en mitrail leurs vernietigd. Maar Duitschland ver brak de „boeien" van Versailles, kondigde 16 Maart 1935 de alg. dienstplicht af en wierp zich met man en macht op herbe wapening. Het resultaat werd getoond op 16 Sept., op de partijdag te Neuren berg, waar alle tot dusver verboden mo derne wapens in grooten getale en in goed georganiseerde verbanden in het veld werden gebracht, w.o. 117 lichte tanks. Volgens de Fransche Minister Maurin zou 70 pet. van de Duitsche in dustrie oorlogstuig vervaardigen. De tanks zijn uitgerust met twee zware mi trailleurs en kunnen 35 K.M. per uur af-' leggen. Het zware geschut van 15 cM. heeft een draagwijdte van ruim 23 K.M. en wordt, loop en affuit afzonderlijk, door snelle tractors met rupsbanden ver voerd. Te Cherbourg (Frankrijk) liep een duikboot van 2080 ton van stapel. stationnetje, op het perron een militaire eenewacht in khaki, een militair muziek korps speelt het Abessinische volkslied, gevolgd door het „Wien Neerlands Bloed", zuiver en correct ten gehoore ge bracht, en de volksliederen der andere delegaties. De Abessinische minister van Buitenlandsche Zaken gaat de gasten voor naar de vestibule, waar zij worden ont vangen door de 16-jarige kroonprins, die hen met een zachte aangename stem jn goed Fransch verwelkomt. Buiten het station presenteeren de Abessinische keurtroepen, keurig in khaki gekleed, op commando van hun Belgische officieren, het geweer. De breede boule vard naar de stad is weer geheel afgezet door soldaten, vóór en achter de auto's galoppeenen de lanciers, alles is uitste kend geregeld. De stad zelf: witge pleisterde steenen huizen met plaatijzeren! daken, Grieksche en Armeensche winkels! met vele uithangborden. Een groot huis met tallooze bedienden onder bevel van een Duitsche maitre d'hótel, is door de keizer ter beschikking der delegatie gesteld. Z.M., die het geheel nieuw heeft laten inrichten, wenscht, dat het de gasten aan niets zal ontbreken en hun wordt danook terstond een uitste kend noenmaal voorgezet. De volgende dag ontvangt de keizer de Nederlandschc delegatie. In zijn paleis, een verzameling paviljoens, zit Haile Selassie op een gouden troon, onder een vuur doden baldakijn, in een doodgewone ka mer, welker wanden beplakt zijn met goedkoop behangsel en die propvol hof- dignitarissen is. De leider der Nederl. delegatie houdt een rede in het Fransch, die in het Am- harisch wordt vertaald. De keizer hoort staande toe en antwoordt staande. Hij is tenger gebouwd, heeft opvallend kleine handen, een fijubesneden gelaat, een lichtbruine huidskleur. Zijn trekken ge tuigen van krachten vastberadenheid: een echt heerscherstype. (Wordt vervolgd.) KOOKT ELECTRISCH GEEN STOF EN GEEN WALM dun bevolkt, men ziet slechts af en toe een klein dorpje, bestaande uit primitieve hutten van takken en gras, omringd door een doornhaag, waarbinnen des nachts het vee wordt geborgen. De bewoners zijn nomaden, zwervende volksstammen. Des middags, midden in de wildernis, een halte; veel krijgsvolk; een enorme tent, waarin een keurig gedekte tafel. Tal rijke dienaren in lange witte gewaden dienen een overvloedige lunch op, vele gangen en Fransche wijnen. Ter verduide lijking diene: Wij maakten deel uit van de Nederl. delegatie, op weg naar het Hof en waren de gasten van de Negus. Des avonds dinér aan een klein stati onnetje, de trein rijdt hier des nachts door, men nadert Addis Abeba. De volgende morgen blijkt het land schap geheel van karakter te zijn veran derd: de streek ligt veel hooger, is vrij dicht bewoond en goed gecultiveerd. De vrij groote dorpen bestaan uit „toekoels", ronde hutten van palen en gedroogd slib. De hoofdstad komt dan in het zicht, gelegen te midden van het groen der eucalyptusboomen; steeds meer hutten, steeds meer menschen. Een aardig nieuw had ■ooi land uat< Duitschland heeft het per radio uitzenden van neger-jazz verboden. Tusschen Iran en Turkije is eenniet- aanvalsverdrag gesloten. De bekende Russische filmregisseur Eisenstein is lijdende aan pokken. Zijn toestand is zorgwekkend. Een luchttrein, bestaande uit een gewoon vliegtuig, met 3 aangehaakte zweeftoestellen, alle bestuurd door vrou welijke piloten, is uit de Krim in Lenin grad aangekomen. De vlucht had 12 uur 50 min. geduurd. De afstand bedroeg 2000 K.M. In Turkije zijn alle vrijmetselaars loges ontbonden. De bezittingen ter waarde van ongeveer f 180.000 zijn in beslag genomen. W De verdedigers van Hauptmann heb-1 ben opnieuw uitstel van executie en her-1 ziening van het proces aangevraagd. ILW Amerika versterkt zijn luchtvloot metK..,, 800 toestellen. 1*", Bij aankomst van de drie Havil- rcmo landsvliegtuigen in N. Indië, bestemd vvr° voor het in kaart brengen van een deel e van N.-Guinea, werd maar weinig be- fuss langstelling vertoornd. pje] Rusland looft voor onderzoekingen ter bestrijding van de rheumatiek twee ®am prijzen van 1283 gld. uit, elk n.L 1000 j goudroebel. F0 ;v: MINISTER HOARE OP GLAD IJS. Sir Samuel Hoare, Engelands minister van Buitenlandsche Zaken, rijdt tusschen de bedrijven van het treurspel Italië-Abes- sinië voor zoover het te Genève wordt vertoond gaarne een baantje op de kunstijsbaan in het Londensch ijspaleis. Zijn 55 jaren ten spijt, kan hij zich, wat kracht en elegantie betreft, nog met me nige jongeling meten.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2