Abessinië- nummer Kaart van Abessinië Zo onprettig! Abessinië woord en beeld. Prijs slechts 15 cent Drukkerij Texelsche Crt. EB ffl ffi EEN TEXELAAR ffl ffl PER FIETS DE WERELD IN. ffl a sb fflfflfflfflfflfflfflfflfflffl «I fflffifflfflffifflfflffiSBffl XXII. (Vervolg) We trekken een nieuw land, Oostenrijk, binnen. Italië lag weer achter ons met zijn blauwe menen, bergen en.... soldaten. Toch hebben we in het N. niet zoo enthousiast over de oorlog hooren spre- als in het Zuiden. Er is een groot, heel groot verschil tusschen de Italianen van het Noorden en die van het Zuiden. Wel was hier geweldig groot het aantal plak katen, met opschriften als „Leve de oor log", „Leve 1915" (het jaar, dat Italië< aan de oorlog deelnam) en „In Afrika is plaats en eer voor ieder". In leem klein dorpje telden wij plm. 50 foto's en geteekende portretten van de Duoe en wel duizendmaal las men „Duce, wij volgen", „Duoe, duoe", „Hoera 1915", „Leve de oorlog". „Arm, beschaafd volk", zou ik er aan toe kunnen voegen, maar ik geloof, dat commentaar overbodig is. „Leve de oorlog". Arme vredesidealis ten. En toch.... toch heb ik de idee, dat het er maar enkelen zijn, die deze plak katen hier zoo royaal rondgeplakt hebben, want zijn wij hier niet in het vroegere Oostenrijk, en zijn bijna alle bewoners geen Oostenrijkers? Ik denk, dat zij meer naar hun vaderland, dan naar Afrika ver langen. Wij waren dus in Oostenrijk. Even voorbij de grens, was de straat openge broken en moesten wij met onze fietsen over planken en puin klimmen. En, o Wat gebeurde er toen? Max arme pechvogel trapte in een verraderlijke spijker, welke diep in zijn voet drong en onze halve verbandtrommel kostte. Maar dat was het ergste niet. Het was reeds donker geworden en wij wilden nog naar Innsbrück, ongeveer 40 K.M. Het geluk Was echter ten deele met ons, want de weg leidde naar beneden en de heele af stand hoefden wij niet te trappen. Laat in de avond kwamen wij in Innsbrück aan. We sliepen in een echt Tiroler hotel en aten „Wiener schnitzel", lekker gebra den kalfsvleesch. Vroeg waren wij 's morgens weer op weg, nu naar het hospi taal, want Max's voet was opgezet en stijt. De dokter verbood hem verder te fietsen; hij moest enkele dagen rusten en mocht zijn voet niet gebruiken. Wat moes ten wij beginnen? Wachten in Innsbrück? Wij hebben de beste weg genomen, n.l. de fietsen op de trein gezet en kwamen na 10 uur sporen door mooi Oostenrijk in de Donaustad aan, waar wij hartelijk ontvangen werden. Hoewel wij 's nachts aankwamen, verstreek er menig uurtje, voordat wij in een echt bed stapten, VERLOTING. De tweede prijs van de Eierlandsche Ju bileumverloting, een radiotoestel, werd ge wonnen door Mw. Eelman-Bremer, Koo- gerweg, Den Burg, en de derde prijs, een fiets, door het personeel van de dorsch- maehine van J. Renses. SPORTNIEUWS. Texel I heeft van Strandvogels met 2-1 weten te winnen. Texel gaf bijna de ge- heele wedstrijd de toon aan en speelde een behoorlijk veldspel, zonder echter de hoogte te halen van de vorige week tegen Alkmaar. De sterke, dwars over het veld staande wind, veroorzaakte veel moeilijk heden, waardoor, het minder zuivere spel zoo nu en dan, wordt verklaard. Dat de uitslag 21 geworden is, ligt aan het niet benutten van een aantal goede kansen. Het ineens inschieten van een voorzet of goede pass moet veel meer toegepast wor den. Stoppen en vrijmaken is goed, maar dan een overrompelend schot. Onder goede leiding van de heer Augus tijn wordt precies op tijd begonnen. S. trapt af, T. neemt over, gaat ten aanval en spoedig lost Henk een schot, dat over gaat, terwijl even later P.N. zuiver voor het doel plaatst, waaruit Niek juist naastj kopt. Ook de rechtervleugel gaat er van door. We zien dan mooi kopwerk van, Piet en Maarten, besloten met een zui vere pass van Piet K., maar de kans, wordt gemist. Telkens komt T. terug, maar keeper en backs der gasten spelen een solide partij. Enkele S.-aanvallen blijven zonder gevaar, onze achterhoede is als gewoonlijk prima. Als Gom een aanval onderbreekt, speelt hij de balver naar voren, Maarten vangt op, geeft door naar Niek, deze naar P.N., en met een, zuiver schot maakt deze 1—0. T. terug. P.N. zet mooi voor, Niek mist deze goede kans. Dan geeft P.K. een goede pass naar Niek, hij passeert de back en met een zuiver schot ligt de bal achter de S.- keeper. We meenden, dat T. rustiger en solider zou gaan spelen. Wel blijven ze het spel beheerschen, maar nu gaat het te peuterig en te veel op rechts. In een voL gende periode wordt ©enigszins slordig en onzuiver gespeeld. Enkele corners le veren niets op. Niek stopt een hooge voorzet van P.K., maar de verdediging zit er op en weg is de kans. Een snelle S-aanval op rechts wordt door Joop op- waar we niet meer bezorgd behoefden te zijn voor een regenbuitje en waar ook geen Arabier of een minnend paartje ons zou storen. Als Max' voet spoedig genezen is, zullen wij de K.M., welke wij in Oostenrijk tekort gefietst hebben, in Hongarije afleggen. Door onze treinreis, als gevolg van Max' ongeval, waren wij vroeger inWee- nen, de stad van de Donau en geboorte plaats van zooveel muziek, aangekomen, dan wij aanvankelijk dachten. Ons eerste werk was ons eens flink onder handen te nemen, want daar de wasch er de laatste maand zoo'n beetje „onderdoor" gegaan was, en wij ons hemmetje reeds een re cord aantal malen „gedraaid" hadden,, was dit geen luxe. Wat frischte dat lekker op. Een kleine teleurstelling was, dat onze ruggen nu weer zooveel lichter waren Wat is Weenen een schoone stad. Ge lukkig, dat ik er een paar weken heb doorgebracht en in die tijd heel veel van haar pracht heb gezien. Nog nimmer zag ik zooveel schoone gebouwen en paleizen in één stad vereenigd als hier. Honder den! We maakten een wandeling door de „mooiste straat der wereld", waar ieder huis een paleis of minstens een prachtig mooi gebouw is. Schitterend. Talrijke musea hebben wij er bezocht, want ook in dit opzicht is Weenen het neusje van de zalm. Ook bewonderden wij de wereldberoemde St. Stefan Kathe draal, de Koningin van Weenen, zou ik die willen noemen. We beklommen haar slanke, hoog boven Weenen uitrijzende toren. Van hier genoten wij lange tijd van het prachtige uitzicht. Het Prater, natuurlijk veel bezongen, want wij zijn immers in Weenen, is eqp geweldig amusementspark, waar het iedere dag kermis is. De nieuwste snufjes op dit gebied, treft men hier aan. Heel interes^ sant zijn de verschillende instrumenten, welke het publiek bijna tot vermaak dwingt en een dagje hebben wij er ons uitstekend vermaakt. Tweemaal hebben wij Schönbrunn, het voormalige Keizerlijk paleis met zijn zeld zame tuinen en parken bezocht. Op een heuvel bij het paleis bouwde Maria The- resia voor 150 jaar een uitzichttoren, mooi als een paleis, en van hier af be wonderden wij de millioenen bloemen aan onze voeten. Het leek wel een reusachtig, kostbaar tapijt. Van Schönbrunn kwamen wij in de dierentuin, waar men gemakke lijk een dagje zoek brengt. Zeer zeldzame exemplaren treft men hier aan. Dat we het mooie Esperanto-museum niet vergaten, spreekt vanzelf. Tevens hadden wij de gelegenheid om het oude komnkhjk paleis te bezichtigen, waar het volgend jaar het Esp. Congres wordt gehouden. SIEM DE WAAL C.Hz. (Wordt vervolgd.) gevangen, hij wordt over de lijn gewerkt tot corner. Deze wordt goed genomen en door hem mooi hoogopspringend opge vangen en weggewerkt. Een snelle T.- aanval. Niek komt voor de uitgeloopeni keeper en geeft naar P.N., die er juist niet bij kan. Na de rust weer een aanvallend T. en op wonderbaarlijke wijze belandt de bal steeds bij de keeper of juist aan de ver keerde kant v.d. paal. In een offensief der gasten beleven we enkele gevaarlijke momenten, als in de verdediging een misverstand ontstaat en de midvoor bin nen schotafstand de bal vrij krijgt. Zijn schot gaat hoog over. Enkele minuten later kopt dezelfde speler een voorzet juist over de lat. Aan de andere kant] schiet Henk tegen de paal, de terug springende bal wordt door P.K. gemist T. is bijna steeds in de aanval. Corner op corner volgt, maar met een geweldig enthousiasme verdedigen onze gasten. Ze werken als paarden, zijn snel en beweeg lijk. De tijd verstrijkt, de hoop, dat E haar meerderheid in nog meerdere doel punten zal weten uit te drukken, even eens. Dat S. nog een doelpunt zou ma ken, gelooft niemand en toch, in de laatste minuut, wordt de bal ver naar vo ren gespeeld. Hij verrast Joop blijkbaar. De bal stuit van de lat omhoog en valt voor het doel op de grond en vandaar in het net, waarna spoedig het einde MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- O len. Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt O met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- 0 vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. Indien U zich onbehaaglijk voelt, Uw hoofd zwaar is en Uw benen als lood zijn, zullen 1 a 2 Aspirin-tabletten U weer fit maken: ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR van deze eenzijdige, maar toch wel aan trekkelijke sportieve wedstrijd komt. We zijn het er mede eens, dat we, met zulk een goed spelend elftal meer doel punten moeten kunnen maken, maar dat neemt niet weg, dat het slechts spel is en blijft. We doen ons best om een zoo goed mogelijke geest in het eltal te brengen. Er moet wel degelijk aan gedacht worden, dat ook voor onze sjjelers het voetballen een genot moet zijn, en nu het niet zoo makkelijk loopt, dan we zouden wen- schen, moeien de sjjelers van het publiek heel wat onvriendelijkheden slikken, zoo zelfs, dat de stemming onder de sjjelers danig te lijden heeft. Het is jammer, dat wij dit moeten schrijven. We hojjen hier mede te bereiken, dat we niet behoeven pp te treden tegen hen, die zich misdra gen. Dat we dit verder niet toe zullen laten is zeker. Zondag naar N.Niedorp; die partij zal wel zwaarder zijn, maar liet kan, we heb ben voldoende vertrouwen. Texel 3 vergastte ons op een amusante wedstrijd tegen SVC 2. Aanvankelijk wordt er zeer slecht voetbal gespeeld. Tot tweemaal toe weet S. van een slecht geplaatste bal te profiteeren en eerst in het laatste kwartier der le helft weet T. door Jn. Br. en S. de P. gelijk te maken. Na de rust liep het beter en met 7—2 kwam het einde. Texel A heeft het tegen S.V.C.-A niet kunnen bolwerken, zoodat de jonge Cocksdorper generatie in deze afd. mo menteel de leiding heeft. Denk om de training vanavond D.D. in Deze week stellen wij voor onze abonnees verkrijgbaar een geheel in koper diepdruk uitgevoerd Het telt 24 blz., groot 27 bij 38 cM. Het bevat 82 foto's van het Abessinische land en volk met daarbij een uitvoerige beschrijving. Bovendien wordt bij elk nummer gratis een verstrekt, groot 37 bij 53 cM., uitgevoerd n vijf kleuren. Wij zenden franco per post na ontvangst van 20 ct. in postzegels of per giro, no. 652. R.K. MIDDENSTAND. Men schrijft ons: Vrijdag hield de afd. Texel van de R.K. Middenstandsvereen. een ledenver gadering in hotelDe Zwaam, welke druk werd bezocht. Als spreker trad op de heer J.Mol, die tot onderwerp gekozen had: De bescherming van de Midden stand. Nadat hij de gevaren uiteengezet had, welke de middenstand bedreigen, gaf hij de middelen aan om ze te bestrijden. In de eerste plaats noemde hij samen werking, niet alleen onderling maar ook met andere vereenigingen. Ook orde stel len op eigen zaak is zeer noodzakelijk. Veel middenstanders denken nog te le ven in de periode van 30 40 jaar ter rug. Bij de rondvraag werden diverse vra gen gesteld, o.m. over samenwerking met de Alg. Tex. Middenst Vereen., waarop voorz. kon antwoorden, dat er met het bestuur dezer vereen, contact verkregen was. Ook op een vraag over de electr. tarieven kon een gunstig antwoord wor den gegeven. Hierna sloot te ongeveer 11 uur de voorz. deze geanimeerde vergadering. OVER SPIRITISME. Het was Maandagavond de derde sa menkomst, door de Ned. Vereen, van Spiritisten Harmonia hier in hotel Texel belegd met het doel meer bekendheid te geven aan het doel en streven van de spiritisten. Ditmaal gaf mevrouw G. Kalf - Born, na een inleidend woord van de heer Met selaar (beiden uit den Helder) een uit eenzetting van de grondslagen van de spiritische leer, van de ontwikkeling der beweging, van de wijze waarop de gees ten van hen, die overleden („overge gaan") zijn, zich manifesteeren, enz. Spreekster verklaarde, wat men onder psychometrie, materialisatie, medium, enz. verstaat. De kern van haar betoog was: Er is een leven na het aardsche leven. Er is geen dood. De geesten van hen, „die overgingen naar het land aan gene zijde", doen moeite om met de stoffelijke wereld in contact te komen. Na dit leven zullen we oogsten hetgeen we gezaaid hebben. De geesten willen ons opheffen uit de materieele chaos, waarin zoovelen drei gen om te komen. Men tracht wel het spiritisme te veroordeelen op grond van hetgeen de Bijbel leert in Deut. 1S :10 11, maar hier stelt de spiritist de vele hoofdstukken uit het Nieuwe Testament tegenover, welke een bewijs leveren voor de houdbaarheid van zijn stellingen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, maakte Ds. Van der Leer alleen gebruik. Ds. wilde het spiritisme geen be drog noemen, maar oordeelde het volko men in strijd met zijn innerlijke overtui ging. Spreker zeide te gelooven, in de eeuwige verdoemenis en merkte op, dat de spiritist de zondenval geheel over het hoofd ziet en ten onrechte verkondigt, dat wijzelf in staat zouden zijn ons in het hiernamaals een plaats te bereiden. Mevr. Kalf stelde het standpunt der spiritisten hier tegenover. Het bleek niet mogelijk tot overeenstemming te komen. Na een korte pauze gat de heer Kalf de beschrijving van eenige geesten, die zich in de zaal manifesteerden en daarna eenige psychometrische experimenten. In zijn slotwoord wekte hij op tot het bestudeereii van spiritistische lectuur en zeide hij zijn medewerking toe bij het eventueel stichten van een afd. Texel van Harmonia. Eventueel gewenschte in- icihtingen zal hij tevens gaarne verstrek ken. Zijn adres is: R. Kalf, Bassingracht, Den Helder. De vergadering werd bijgewoond door plm. 70 personen. Vitaminenrijke boter maakt uw weer stand heel veel grooter. ARTHUR HENDERSON, f Na een ziekte van enkele weken is Arthur Henderson, oud-minister van Binnenl. Zaken van Engeland en tot zijn dood voorz. der Ontwajjeningsconferen- tie, in de leeftijd van 72 jaar overleden. DON JUAN GEHUWD. Prins Don Juan, de derde zoon van ex-koning Alfonso van Spanje, trad te Rome in het huwelijk met Prinses Maria Mercedes van Bourbon. De prins zou erfgenaam zijn van de Spaansche troon, daar zijn beide oudere broers bij het sluiten van hun burgerlijk huwelijk van alle rechten daarop afstand deden. □□□□□□□ooü Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 fabl. 10 ets. 99

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2