Uit de Geschiedenis van Polder Eierland. Gemengd Nieuws Dwars door Abessinië. mnnmnnmnmnnmnnnnnnmnnmnnnnmnnnnimiin V PASTOOR VAN RUYVEN. iPastoor Van Ruyven gaat, zooals in vorig nummer uitvoerig vermeld, Texel per 1 Nov. verlaten. Z.Eerw. werd n. 1. met ingang van die datum tot pastoor te Rottendam benoemd. PASTOOR BRINKMAN. We lezen in de Maasbode: De weleerw. heer J. P. A. Brinkman, die wegens zijn benoeming tot Pastoor te Den Burg, de parochie van O.L. Vrouw van de H. Rozenkrans te Amsterdam gaat verlaten, is in deze parochie sinds 1929 werkzaam. Hij is directeur van verschillende vrou welijke congregaties en bekleedt ook het adviseurschap van tal van veneenigingen voornamelijk op sociaal gebied. Ook de gymn. vereen. U.D.I. vond in hem steeds een uitstekend raadsman. Noode zullen danook de parochianen van de Rozenkranskerk hun kapelaan zien vertrekken. P.S. Deze week heeft Z.Eerw. reeds een kort bezoek aan Texel gebracht. SPORTNIEUWS. Texel 1: J.Dukers Jo Ran O.Witvliet H.Neijens J.Gieles A.Huizinga P.Kikkert M.Vlaming N. de Graat H.,Ran P.Neijens Texel 2.: D. Visser D.Keijser S.Dros I.Boon M.Koorn J. Molenaar Spronk J.Bruin Th.Lap C.KeijserLz. Res.: P.Bruin. A.Verseput Texel 3 D.Geense P.Keesom S. de Porto Jac.Knol M.Vonk H.Keijser K.Linnhose A.Pen K. de Porto De Vries. 1. Hille Maandag trainen Texel 1. Aanvang 8 uur. T. 2 en 3. Aaanvang 7 uur. Op komst idringend gewenscht. Afbericht bij A. Dros Pz. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Aangevoerd te Oudeschild: 4 Oct. 525 Kg. vrije wulken; 1563 ver een. wulken. 5 Oct 310 Kg. vrije garna len. 7 Oct. 966 Kg. vrije garnalen, 2343 Kg. vereen, wulken, 765 vrije wulken. S Oct. 605 vrije garnalen, 11 Oct. 401 Kg. vrije garnalen, 142 Kg. vrije wulken, 265 Kg. vereen, wulken. 12 Oct. 325 Kg. vrije vrije garnalen, 275 Kg. vereen, garnalen, 929 Kg. vereen, wulken, 319 vrije wulken. 14 Oct. 587 Kg. vrije garnalen, 328 Kg. vereen, garnalen, 928 vereen, wulken. 15 Oct. 456 Kg. vereen, garnalen, 552 Kg.: vrije garnalen, 929 Kg. vrije wulken, 1042 Kg. vereen, wulken. 16 Oct. 457 Kg. vereen, garnalen, 545 Kg. vrije garnalen, iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllllllllll Mededeelingen llllllllllll llllllllllll van Texels Bioscoop-Theater 111111111111 WAAR ZIJN ONZE KINDEREN? Een aangrijpende film, waarin ons het tragisch bestaan wordt geschilderd van een drietal kinderen, wier ouders door de slechte tijdsomstandigheden aan lagerwal zijn geraakt en die daarom zelf in hun onderhoud trachten te voorzien. Een uiterst moeilijk leven wacht hun. Zij rei zen iin het geheim met de trein naar Chicago, waar een tante zich over liet drietal ontfermen zal. Helaas staat die beschermvrouwe bij de politie in een slecht blaadje. Al spoedig trekken de jongelui danook de wijde wereld in. Da gelijks wordt het moeilijker aan de kost te komen en zoo vervallen zij tot dief stal en bedelarij tot een kinderrechter zich over hen ontfermt en zijn deel bij draagt in hun opvoeding tot bruikbare leden der maatschappij. Een film met veel tragische tafereelem, Als tweede hoofdnummer: De drij vende zwembroek, een oer-komische klucht boeiend en aantrekkelijk tot aan het eind, met JOE E. BROWN. De bioscoopvriend weet, wat dat zeggen wil. 720 Kg. vrije wulken, 839 Kg. vereen, wul ken. 17 Oct. 606 Kg. vereen, garnalen, 654 Kg. vrije garnalen, 571 Kg. vrije wul ken, 1077 Kg. vereen, wulken. 18 Oct 645 Kg. vrije garnalen, 766 Kg. vereen, garnaien. De prijzen zijn niet hoog_ de wulken brengen thans ongeveer 1 e. a 13 ct. op. De garnalen, die via de garnalenoentrale geleverd worden, worden met de mini-, murtiprijs van 14 ct. betaald. Instructien voor den Landbouw, gegeven voor den Jare 1828 door den Gedelegeerde Commissaris van liet Hoofdoestuur van Eijer- land P. Langeveid den len April 1838. (Vervolg.) Voor het snijden van een bunder win- terkoolzaad worde berekend f8.voor het zichten fo.sinijoen, binden en aan een hoop zetten van een bunder tarwe til.—, van rogge f 10.50, zomer- ofwijn- tergerst f 10.7o, haver 110.50, paarde- boonen f 10.50, het zichten en aan een hoop zetten van een bunder tarwe f9. van rogge 18.50, van zomer- en winter- gerst 18./5, haver f8.50, paardeboonen 18.50, liet pikken en aan een hoop zet ten van een bunder erwten f7.—. Daar de hooilanden op Eijerland zeer moeilijk maaien, is gebleken, dat in 1837 dezelve gekost hebben f5.per bunder, hooien en maaien 18.— per bunder, het snijden van kanthooi de vier cijfer on duidelijk. Red.) ellen lengte een halve ct, het maaien van klaverianden f5.— per bunder. Het dorschen en schoonmaken van een mud winterkoolzaad met de vlegel zal moeten kosten 90 ct. en met het dorsCh- blok 75 ct. Hierbij is begrepen, dat er per dag gegeven zal worden bij ieder kleed i/2 ton bier en twee flesschen ge- never, lietgeen in bovenstaande prijzen is begrepen. Het dorschen en schoonmaken van gra nen: van tarwe per mud, met de vlegel, 65 ct., rogge 50 ct., boonen 40 ct., erwten 40 ct, gerst 25 ct., haver 25 ct. Evenwel regelt zich dit loon naar liet meerdere of minder beschot der granen. Het poten en delven van aardappelen: het zetien met de spiade kost f7.per bunder en het delven van aardappelen en poters dooreen 20 en 25 ct. per mud. (Wordt vervolgd.) OPGERUIMD STAAT NETJES IlllUlllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll llllHHIIIS'fflHlIllill ESPERANTO. WHIIIiHlllfltA iniHlIlllllllllllllllllllllllllllllllilllllHllillllllllllllllll INTERNATIONALE CONGRESSEN. Aan het onlangs te Brussel gehouden intern, scheepvaartcongres namen 90 per sonen uit tal van landen van Europa en Amerika deel. Veel tijd ging met vertalen verloren, maar ééns komt de tijd, dat op intern, congressen alleen Esperanto ge sproken zal worden. Vorige maand kwam te Parijs het 6e Int. Congres van de Int. Fed. van Chr. Spoor- en Tramwegpersoneel bijeen. Er werd in diverse talen het woord gevoerd- Een groep deelnemers aan het Int. Scheepvaartcongres te Brussel bracht een bezoek aan Enschede, waar de Burge meester de gasten toesprak in het Neder- landsch, Fransch, Duitsch en Engelsch. En nog hebben waarschijnlijk allen hem niet ten volle begrepen. Te Lissabon is het 12e Int Zoölogisch congres gehouden. Eenige duizenden ge leerden namen er aan deel. Diverse talen. Aan het Int. Spoorwegcongres te Oslo namen vertegenw, van 37 staten deel. In diverse talen weid. het woord gevoerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiii llllllllllll ZOO SPRAK.llllllllllll lllllllllllllllUlllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll MAJOOR ATTLEE, leider Eng. Arb. Partij: De Eng. regeering is in het con flict ItaliëAbess. te laat opgetreden. Italië werd aangemoedigd door de weife lende houding van Engeland tijdens het oonflict JapanChina Intusschen is Engeland, dat nooit ontwapende, deels verantwoordelijk voor de herbewapening van andere staten, zooals b.v. Duitsch- land. Met strafmaatregelen tegen Italië moet nu spoed gemaakt worden, opdat Italië zich niet van alles voorziet 00 0 SIR SAMUEL HOARE, Eng. Minister van Buitenl. Zaken: Engeland wil een oplossing van het conflict in Afrika, eer vol en aanvaardbaar voor Italië, Abessi- nië en de Volkenbond. Er staat een be langrijke kwestie op het spel, n.l. die van vooruitgang naar een nieuwe orde van intern, betrekkingen of die van teruggang naar een stand van zaken, die, naar wij hoopten, tot het verleden behoorde. Voor het eerst tracht de wereld het or ganisme van collectieve veiligheid in wer king te stellen. Indien het doel treft, zal een instrument van enorme waarde verkregen zijn. Mislukt het, dan zal het een zware verantwoordelijkheid laden op hen, die weigerden aan de strafmaatrege len tegen Italië deel te nemen. De we reld, en zeker Europa, zou dan een ge vaarlijke periode tegemoet gaan. Uit de dagbladen van Woensdag: (Zie ook tweede blad.) Moendijkbrug. De vijfde spanning werd geplaatst. De brug komt waar schijnlijk Jan. 1937 gereed. Te Woerden werd een 16-j. meisje dood in een sloot gevonden. Bij de sloot vond men een fiets met een tasch bood schappen. Misdrijf? Te Huls bjj Venlo zijn een motor rijder en een duozitter gedood, toen hun motor in volle vaart tegen een boom botste. Zij poogden een auto voorbij te rijden. K.L.M.Hdirecteur Plesman verklaar de na een bezoek aan Amerika: Amerika is ons in technisch opzicht vooruit, maar Europa wint het in commercieel opzicht. Koog aan de Zaan. De raad nam Dinsdag afscheid van Burgemeester Ver stegen, die zich met zijn echtgenoote te Den Helder zal vestigen. Haarlem. Ondanks de 600.000 be zoekers leverde de Flora een groot te kort op. Het juiste bedrag is nog niet bekend, vermoedelijk is 't f 25000. Te IJselmuiden ging 150.000 pond hooi in vlammen op, doordat een 6-j. kind met lucifers speelde. Te Utrecht wordt door de Ned. Spoorwegen weer een verkooping gehou den van in de trein achtergelaten niet teruggevraagde voorwerpenkoffers, handschoenen, dassen, boeken, schoenen; niet te tellen zijn de parapluies, regen jassen en wandelstokken. Sport. Schaken: EuweAljeChin: 3—6. Engeland. Wolveilimg. Bradford 21 Oct. Stemming vast. Australië. Wolveiling Melbourne, 22 Oct. 9500 balen gingen goed van de hand. Vaste prijzen. Brisbane 22 Oct.: Zeer goede vraag. Vaste prijzen. Sport. Zwemmen: De Amerikaan Kiefer vestigde te Krefeld een nieuw wereldrecord: 100 M. schoolslag in 66.2 seconden. Abessinië. Oud-Minister van Oorlog Birroe, wegens verkwisting en beleedi- ging in dronkenschap van de Negus ge vangen gezet, heeft gratie gekregen. Hij moet een goed krijgskundige zijn. Het FranscÉk Kabinet keurt Lavai's politiek goed. Te Parijs begon het proces tegen de 24-j. Laborie, een beruchte uit de Pa- rijsche onderwereld, verdacht van roof moord op een theaterdirecteur, Sept. 1933 gepleegd. Hij werd in Spanje op gespoord. Italië. Bij Syracuse werden vijf land arbeiders door de bliksem gedood. De Duitsche kolenboot Insterburg, 17 Oct. van Rotterdam naar Koningsber gen vertrokken, is in de storm van 19 20 Oct. vermoedelijk vergaan. Ze telde 14 koppen. Polen. Het stoffelijk overschot van maarschalk Pilsoedski, is in een kristal len kist geplaatst. De zilveren, waarin het zich bevond, bleek niet luchtdicht te zijn. Amerika. De filmster Buster Keaton is krankzinnig geworden. Hij zou de laatste tijd veel met financ. en echtelijke moeilijkheden te kampen hebben. Suriname. Aneta meldt, dat de vlie ger Redfern, die zeven jaar terug van Amerika naar Brazilië vloog, op de grens van Suriname en Braz. verongelukte. Hij zou armen en beenen gebroken hebben, maar liefderijk verpleegd zijn door een Indianenstam. Hij koos er zich een levens gezellin en zou niet meer naar de be schaafde wereld terug willen. Het volgende is een fragment uit het boek Dwars door Abessinië, door Baron B. v. Harinxma thoe Slooten, een oorspronkelijk Hol- landsch werk. (Vervolg) We wronen een TROEPENREVUE bij te Addis Ab. In auto's rijden de keizer en zijn gevolg langs het front der troe pen, het laatst langs de eindeloos lange rijen der wilde honden, die schreeuwen en juichen en met hun geweren zwaaien, waarbij sommige oude mannen op hun schilden staande een krijgsdans uitvoeren. Dan defileeren de troepen voor de kei zer, waarbij de traditie de hoofdmannen het recht schenkt tot vlak voor diens troon te naderen, om hem aan hun hel dendaden te herinneren of ook wel hun grieven tegen hem en zijn bewind te uiten, waarvan zij danook vaak gebruik maken. Van verre zien we hoe de horden komen aanhollen over de vlakte, de hoofdman nen op ponny's of muildieren, terwijl de volgelingen te voet meerennen. De chefs rennen de heuvel op tot vlak voor de keizer, brullende, hun zwaarden of spe ren zwaaiende alsof ze hem te lijf wil len. Als een symbool van de nieuwe tijd volgen de zwijgende, gesloten gelederen van de keurig marcheerende in khaki ge- kleede en modern uitgeruste Europeesch gedrilde keurtroepen, 1500 man. De volgende dag maken we toebereid selen voor de verdere reis door het Zui den des lands, welke streken bewoond worden door GALLA'S, die heidenen zijn en volkomen in wilde staat leven. Er worden 32 muildieren gekocht, een kara vaanleider wordt aangeworven, een man met een schilderachtige bandietenkop, waaromheen hij een vuilwitte doek heeft gewonden. Daarbij komen nog drie dro medarissen onder leiding van een Ara bische dwerg, 14 man karavaanpersoneel, Askari's, twee koks, twee bedienden en een tolk. Daar het karavaanpersoneel als onbetrouwbaar bekend staat, vaak midden in de wildernis staakt, hooger loon eischt en deserteert, als dit niet wordt gegeven, wordt voor ieder te Addis Abeba zes maanden loon gedeponeerd, dat zij bij hun terugkeer op vertoon van 'n brief van ons in ontvangst kunnen nemen. Bo- dien moet ieder een goed bekend staand familielid of vriend aanwijzen, die zich voor zijn gedrag aansprakelijk stelt, een hier gebruikelijk systeem, daar contract breuk veel voorkomt Reeds op de dag, vastgesteld voor de voortzetting der reis, doen we hierom trent ervaring op. Meer dan de helft der aangeworvenen weigert, ofschoon zij het contract met hun duimafdruk hebben be krachtigd, mee te gaan. Zij willen het dubbele loon. De aanwerving van andere mannen en wat daaraan vastzit heeft ten gevolge, dat we eerst de volgende dag laat in de middag vertrekken. Nog andere eigenschappen van de mannen komen aan het licht, o.a. dat zij geen begrip hebben van afstand en blijkbaar evenmin van tijd, want velen blijven urenlang onvindbaar. Na een bezoek aan de ruim 3000 M. hooge uitgedoofde vulkaan ZOEKWALA, met kratermeer, niet ver van Addis, gaat de reis eerst naar het meer Zwaï, ten zuiden van die stad, dwars door Aroesja, het land der groote grassteppen, be woond door Galla's, een nomadenstam^ van semietische afkomst met vrij don kere huidskleur, in volkomen wilde staat levende. Zij hoeden hun vee, voeden zich uitsluitend met de melk, die zij zuur laten worden, en hebben als eenige klee- dij een eigen geweven doek, die zij af en toe door de boter halen, en welks onaan gename ranzige lucht maakt, dat men de Galla's reeds op eenige afstand kan rui ken. Zij komen nooit verder dan hun weidegebied en hebben als levensdoel alleen de uitbreiding van hun kudden, waarvan zij geen dier verkoopen en slechts zelden een voor eigen gebruik slachten, maar waaruit zij aan de Abessi- nische gouverneur hun schatting betalen aan ossen, schapen en geiten, en welker al te groote uitbreiding slechts wordt belet door sterfte tengevolge van droogte of ziekten. Zeer ongaarne brengen de Galla's de schattingen op aan de Abessi niërs, die het land op hen hebben ver overd. De Abessiniërs koesteren voorde Galla's, primitieve en voor alle werk on bruikbare menschen, bovendien heidenen, slechts verachting en worden op hun beurt door de Galla's diep gehaat. Geen Abessiniër zal ooit alleen door het land der Galla's gaan, bij wie een oude tra ditie wil, dat een jonge man vóór hij een vrouw kan nemen, een man moet heb ben gedood, bij voorkeur een Abessiniër. Wellicht is de verhouding tusschen de Abessiniërs en de Galla's de laatste tijd, onder invloed van de oorlogstoestand, wat verbeterd. (Wordt vervolgd.) GEBRUIK GEEN KOOKPLATEN e.d. ZONDER deugdelijke aardverbinding.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2