<31 ova <Jlotor eelTexel TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT De werking van ABDIJSIROOP is versterkt! TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Tegen het Rotkreupel. Eeuwfeest Eierland. Gemengd Nieuws WEET HET, ALS HET STAAT IN DE Zaterdag 26 Oct. 1935 imiuini A Vereen, opgericht met voorloo- pig 30 leden, eigenaars van plm. 3500 stuks wolvee. De Donderdag in De Lindeboom be legde vergadering met het doel een ver- eeniging te stichten tot bestrijding van ziekten onder het wolvee heeft tot het ge- wenschte resultaat geleid. De vereeniging is er thans en telt reeds 30 leden, eige naars van plm. 3500 stuks wolvee. De besprekingen werden ingeleid door de heer S. J. Keijser, voorz. van het voorloopig bestuur, die in het kort uiteen zette, hoe men zich de werkwijze der vereen, voorstelt en vervolgens het con cept-reglement artikelsgewijs in bespre king bracht. Na breedvoerige discussie wend het reglement vastgesteld. Het voorloopig be stuur werd definitief benoemd. Het Da- gelijksch Bestuur wordt gevormd door de heeren S. J. Keijser, voorz., en H. Frede- riks, dierenarts, secr.-penn. Als advisee- rend lid werd aan het bestuur toegevoegd de heer E. Noordijk. Texel werd in elf kringen verdeeld, met in elke kring een lid-bestuurslid, belast met het oefenen van toezicht op de gezondheidstoestand van het wolvee, voorzoover dat niet al reeds door de veearts geschiedt. Als bestuurs leden werden aangewezen voor Eierland A. Dros, de Koog K. W. Roeper, Den Hoorn C.Bakker, De Westen M.Veeger, Dijkmanshuizen (nog te benoemen), den Burg P. Bakker Az., de Waal Dolf Keij ser Wz., Molenbuurt Herm. Keijser, Oost Oosterend J. Vlaming, Westergeest, Z.- Haffel P. Koorn, Oudeschild S.J.Keijser. Aan het Gemeentebestuur zal worden verzocht de heer A. Brouwer tot onbezol digd rijksveldwachter te willen doen be noemen. Veehouders, die tot de Vereen, toetre den, worden definitief als lid geboekt, wanneer zij de eerste drie maanden geen rotkreupel op hun bedrijf hebben. Indien de financiën het toelaten zal de vereen, zich ook toeleggen op de bestrijding van andere ziekten dan rotkreupel. Aan de controleur zal een jaarlijks door het be stuur te bepalen gratificatie worden toe gekend. De behandeling van zieke dieren zal openbaar onder deskundigen worden aanbesteed. Zoodra zich rotkreupel voor doet, zijn de leden verplicht daarvan on verwijld kennis te geven bij de Burge meester en bij de secr. der Vereen. Het lidmaatschap duurt minstens één jaar;, opzegtermijn drie mnd. leder lid is ver plicht in October van elk boekjaar, loo- pende van 1 Nov.31 Oct. een juiste op gaaf te doen van het aantal door hém gehouden stuks wolvee. De eigenaar van het wolvee is verplicht bij de behandeling der zieke dieren alle mogelijke hidp te verleenen. De contributie bedraagt hoogstens twee cent per dier. Voorloopig zal slechts' een cent per dier geheven worden. Voorz. wekte de leden op zooveel mo gelijk propaganda voor de Vereen, te maken en vond de Texelscbe Courant be reid daar het hier een groot algemeen Texelsch belang geldt door een reeks kostelooze advertenties steun te verlee nen bij het werven van nieuwe leden. Hierna volgde sluiting, waarbij de voorz. zijn vertrouwen uitsprak, in het resultaat, dat de Vereen, zou weten te bereiken. KJNDERMIDDAG HELDERSCHE COURANT. Voor de kindenen van wie op Texel, naast de Texelsche Courant natuurlijk, de Heldersche Courant lezen, organiseert de directie van dat blad op Woensdag a.s. in De Oranjeboom een gezellige kimdermid- dag. Ze deed dat vorig jaar ook, niet alleen op Texel maar ook in de kop van Noord- Holland. De middagen zijn tegen een ge ring bedrag toegankelijk. We vestigen hierop gaarne even de aandacht M«i VAN ZON EN MAAN. •1110 MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 27 Oct 6,59 16,06 6.43 16,41 M28 8,11 16,32 6,44 16.40 D- 29 9,2! 17,05 6 46 16,38 W 30 10.28 17,49 6,48 16 36 D. 31 11,26 18.45 6,50 16,34 V. 1 Nov. 12.11 1953 6,52 16,32 Z- 2 12,47 21,10 6 54 16,30 Zondag 27 Oct. Nieuwe maan. SPORTNIEUWS. TEX. BOYS. Morgen om 12 uur spe len de adsp. tegen Texel A: J Rijk Jac. v.Heerw. J.Schrama Kees Witte A.Witte H.Schrama S.J.Zijm N.v.Heerw. J.Hopman W.Keijzer Res.: H. Witte. Th.v.Heenv. Grensrechter: K. v. Swinderen. Tex. Boys 1 spelen om 2.15 uur tegen Heldersche Boys: Jac.Schrama C. Graaf M. Bakker P. v.Heerw. J.v.Sambeek C.Ran Th.Kager A.v.Sambeek W.Ran C.de Veij D. Witte Res.: Th.v. Heenvaarden. J. Dijt grens rechter. Er wordt gespeeld op het terrein bij „Rozenburg". Dit terrein is voorloopig goedgekeurd, tot ons eigen terrein klaar is. J.B. Programma voor morgen: Alkmaar— Schagen, N.NiedorpTexel, DTSAn- dijk, waarover „Het Groentje" schrijft: „Alkmaar krijgt Schagen op bezoek, waarvan gewonnen moet worden om de kans te behouden. N.Niedorp komt voor een zware taak te staan, daar ze Texel ontvangt. Met alle respect voor de N.Nie- dorpers vree zen wij, dat ze de punten aan de eilandclub moet laten. DTS geven we een goede kans tegen Andijk, dat op be zoek komt." In een gewestelijk blad in W,-Friesland werd vorige week geschreven, dat Texel u 11 haar beste spel speelt. We hopen, dat ons elftal dat morgen zal bewijzen. Wel heeft N.Niedorp de laatste tijd niet veel doelpunten kunnen maken, we weten, dat als die snelle spelers loskomen, ze zeer zeker de kansen benutten. Daarom1 zal met tact gespeeld moeten worden. Onze spil dus b.v. niet te ver naar voren. Flink opengooien. Beide vleugelspelers veel aan het werk zetten en dikwijls dia gonale passen doorgeven. In de buurt van strafschopgebied direct handelen $n vooral in eens inschieten, daar voorgoed- leggen meestal geen tijd beschikbaar is. Vermoedelijk zal een invaller noodig zijn, daar Maarten op de ziekenlijst staat. We hopen, dat hij weer spoedig van de partij kan zijn. Jexel 2 gaat naar M.L.D., ongeveer de sterkste tegenstander in deze afd. Ook hier geldt vooral verdedigend spelen en dan overrompelend aanvallen. Ieder doe z'n uiterste best. Texel 3 speelt thuis tegen Oudeschild 2. We hopen op een sportieve wedstrijd. O. heeft de leiding in deze afd. Nog geen wedstrijd werd verloren. Of ons elftal de opmarsch kan stuiten? Er zal dan beter gespeeld moeten worden dan vorige Zon dag, en dat kan. Houdt je taai. Texel adsp. A gaat naar Tex. Boys A, terrein Westerweg, aanvang 12 uur. L.Goënga Jac. Koorn H.Pen W.Langeveld H.Boon P.J. Koorn Ab.Keijser H.Broekman K.Kikkert J.Kom- deur C.Vermeulen Res.: L. Rijk. Nu weer eens een overwinning, hoor jongens. Maandagavond zal de heer Laevey voor het laatst trainen. Na afloop komen we even bij elkaar in De Graaf's Lunchroom, ten afscheid. Of we nog verder gebruik zullen kun nen maken van deze kundige oefenmees- ter, kunnen we nog niet zeggen. Zeer nut tig zou het zijn, gezien de resultaten van een half jaar. Tegen elke tegenstander; in onze afd. kunnen wij het opnemen en hebben we een goede kans, hoewel het spel blijft en verschillende verrassingen zich kunnen voordoen. Onze spelers roe men, zonder onderscheid, de oefen meester om z'n prettige en nuttige oefeningen en noode moeten wij tot het afsluiten van deze periode overgaan. We hopen echtei^ dat de oefeningen even trouw zullen wor den gevolgd als tot nu toe en dat we middelen kunnen vinden om Mr. Laevey zij het voor wat minder beurten, b.v. eens per maand, voor onze vereen te behouden. NHVB-uitsIagen 20 October: 2 F.: Schagen 2HRC 5 24, Oude schild—MLD 1—1. 4 H.Texel 3de Cocksdorp 2 72. A.s. Zondag: 2 F.: Helder 5Zeemacht; Oudeschild Helder 4; HRC 5Oudesluis; MLD Texel 2. 4 H.Texel 3Oudeschild 2; de Cocks dorp 2Helder 7. Adsp.Tex. Boys ATexel A. D.D. (iifliiiim VOOR OF JEUGD. NIEUWE PRIJSRAADSELS. 4. Je vindt mij aan iedere auto en ook in Drente. Mijn naam begint met een A en telt vijf letters. 5. Met R— een vogel, met Zniet te vinden, met B— een geschenk, met D om je te wassen. 6. Welk spreekwoord wordt hier be doeld H— maakt rb— z— Inzenden na no. 9. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. UIT DE GRIJZE OUDHEID. Geruime tijd terug schreven we over diverse voorwerpen stukken aardewerk en beenderen door de heer Jac. Kik kert Nz. uit een bij hem in huur zijnd perceel land aan de Hollewalsweg met toestemming van de eigenaar opgegraven. Zijn vermoeden, hier met voorwerpen van hooge ouderdom te doen te hebben, vindt bevestiging in een schrijven dat hij dato 22 Oct van Dr. A. E. van Giffen, direc teur van het Biologisch-archaeologisch in stituut van de Rijksuniversiteit te Gro ningen ontving. Na onderzoek van een en ander kwam Dr. Van Giffen, een ex pert op dit gebied, tot de conclusie, dat de scherven afkomstig zijn van het gewone vroege terpen aardewerk, uit de Iaat-Ro- meinsche, doch vóór-Angelsaksische tijd (plm. 150350). Er bevonden zich twee schenen van ruwwandig Romeinsch goed onder. De beenderen bleken afkomstig van een mnd van korthoornig slag (Bos taurus brachyoeros), van een klein type varken als in de terpen (sus scrofa do- mesticus) en van een schaap als voren (Oris palustris aceratos). De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddelI De genezende, hoestsiillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt, is thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog sterker, nog sneller, nóg krachtiger en nog doeltreffenderl Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegen hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans t 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dogen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere ilacons zijn bij voortgezet gebruik voordeeligerl OUDESCHILD. SPORTNIEUWS Zeemeeuwen. Morgen staan weer twee wedstrijden op het programma. Z. 1 speelt thuis om 2 uur tegen Hiekler 4, een sterke tegenstander, zoodat flink aanpak ken geboden is. Deukt om uw mooie po sitie op de ranglijst. Het 2e zal het eveneens zwaar te ver antwoorden krijgen. Het speelt in Den Burg tegen Texel 3 om 2 uur. Allen je best gedaan. Zondag 3 Nov. gaat Z. 1 naar Zee macht 1 te den Helder. Zeemeeuwen 2 is vrij. PAS OP MET BENZINE. Maandagavond was de 22-j. D. Hutjes, met een zoon vau de wed. V. in de schuit aan 't experimenteeren met de motor. H. ging daarbij onvoorzichtig met vuur om en werd door V. gewaarschuwd, doch te vergeefs. Toen H. wilde zieg, of er oog benzine in de motor was, maakte hij ge bruik van een lucifer met het noodlottig gevolg, dat er een lichte ontploffing plaats had. Hij kreeg de vlammen in zijn ge zicht terwij! zijn haar verbrandde. On middellijk sprong hij te water om het vuur te dooven. Hij werd weer op het droge gebracht en begaf zich toen naar huis. Dokter Hellema verleende direct hulp. De verwondingen bleken niet van ernstige aard. Toch zal bet wel eenige da gen duren eer hij weer hersteld is. Eein goede les intusschen voor wie met ben zine omgaan. UIT DE OUDE DOOS. VOOR VEERTIG JAAR. 1 Oct. 1895 werd te Oudeschild een. seinpaal ten behoeve van de stormvvaar- schuwingsdienst geplaatst. «N> 16 Oct. 1895 strandde bij een hevige plotseling opkomende storm de TX 134, van schipper Jac. Burger te Oosterend, op de Vliehors. De opvarenden werden ge red. Texelsche markt van 21 Oct. 1895: 46 koeien 70170 gld. 56 kalveren 3055 gld. 16 schapen 1620 gld. 90 biggen 414 gld. De gemeenteraad besloot 22 Oct. 1895 tot aanstelling van een gemeente-opzich ter. Zijn jaarwedde werd bepaald op 1250.welke som het raadslid Koning wel wat hoog noemde. Nog een klein batig saldo. Naar men ons meedeelt is het Comité Eeuwfeest Eierland tot de verheugende slotsom gekomen, dat de rekening sluit niet alleen, maar zelfs een klein batig saldo oplevert. Het waarborgfonds be hoeft dus in het geheel niet te worden aangesproken. Dat 's knap gedaan en een felicitatie waard. P.S. Met de Bloemententoonstelling Flora, bij Haarlem, gehouden, schijnt het er 'slechter voor de staan. Óndanks de (>00.000 [bezoekers zou er een nadeelig saldo van f25000 zijn. DE TEXELSCHE LICHTKRANT Laatste Nieuws - Fotofs, - Advertenties. Voor Tex. Crt-adverteerders project teeren wij iedere avond een nieuwe an nonce, een vk. M. groot, ook in kleuren;, iedere avond plm. 12 maal. Kosten: zeer weinig. Succes: enorm. Uit de dagbladen van Woensdag: (Zie ook het eerste blad) Bij Zwolle werkt een geheime zen der op 301 M., die o.a. gramaf oonmuziek uitzendt. P.T.T. doet onderzoek. - De 20-j. G. Riddering werd wegens moord op H. Kerstbold, in April op Schiermonnikoog gepleegd, tot 7 jaar ver oordeeld. De P.T.T. gaat haar tarieven her zien. Bij de telefoondienst wordt een nieuwe gesprekzone ingevoerd: tusschen 15 en 20 K.M. 20 ct. De telef. aansluit kosten worden verlaagd. Het pakketpost- tarief wordt ook verlaagd. Tot en met 1 Kg. b.v. wordt het van 30 op 20 ct. ge bracht. Deze en andere verlaging werd mogelijk door bezuiniging. Totaal zal de verlaging f 1.5 millioen bedragen. Te Oss is nu weer de 32-j. A. v. Brakel gearresteerd, verdacht van een overval met roof te Nistelrode. Te Halfweg werd de 34-j. onge huwde arbeider A. Visser in de suikerfa briek na een val tusschen een muur en; een mengeltrog gedood. Rotterdam. Wilton-Fijenoord zal de onderzeebooten K 19 en 20 bouwen. De spoorlijnen lm de Haarlemmer- meerpolder leveren per jaar f400.000 ver lies op. Opheffing wordt aangeraden. Addis Abeba. Heden heeft de Negus voor het eerst van zijn leven een vlieg tocht boven de hoofdstad en omgeving gemaakt. De Negus verwacht zware strijd in het N., bij Dera. Zijn verliezen zijn vaak grooter dan noodig is door de niet te breidelen strijdlust van zijn mannen. Oök van de uiterste grenzen van Abess. stroomen krijgers naar de hoofdstad. 24 landen hebben nu 'de wapenuitvoier naar Italië verboden. In Italië wordt met klein geijverd voor het gebruik van eigen fabrikaat. Italië vertoonde in Adoea voor de inboorlingen eenige films vap propag. aard. De Ital. bommenwerpers in Abess. kunnen met 300 bommen van 5 Kg. geladen worden; de bommen worden van 100 M. hoogte geworpen en springen' op de grond uiteen. Italië. Dr. Ferretti slaagde er in „wol" uit melk te bereiden, n.L uit de caseïne. De stof bleek zacht, elastisch en in alle opzichten overeen te komen met schapenwol. Bovendien zou ze goedkoo- per zijn. Italië heeft iele Daily Telegraph ver boden. Italië schreef een bewapeningleening uit, Mussolini tec kende namens de Po- polo d' Italia voor 50.000 Lire in. De Deensche regeering boekte bij de Tweede Kamerverkiezing winst; de soc. wonnen zes zetels. Noorwegen. Een ontploffing op een Russ. schip kostte zes mienschenlevens. Hongarije. De lucifer bestaat 100 jaar. Te Boedapest werd een straat naar ide uitvinder Joh. Irinyi genoemd. Engeland. De Austral, vlieger Kings- tord Smith startte vanmorgen bij Londen om te trachten zijn record Londen—Mel bourne, 7 id 4 u. 47 m., te breken. Uit Egypte werden 10.000 balen ka toen naar Italië verscheept.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5