No. 4994 49s"1 Jaargang Woensdag 6 Nov. 1935 De Nieuwe ïexelsche Courant Van ?iveek tot week Voor mijn venster. EERSTE BLAD. Zo n Aspirientje helpt toch maar! Texelsche Berichten Uw advertentie in dit blad wavtt op Texel huis aan huis gekaefe TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITQ.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. TeL 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 oent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer V» uur later.) 7 8 9 10 11 12 13 Nov 5,25 6.31 7,22 8 8 45 9,24 10.04 LICHT OP RljWIELEN en RIITUIGEN 4,59 ZATERDAGAVOND ITALIË HOUDT VOL. „Volhouden" is de Leuze der Italiaan sche bladen. „Sancties zullen het Italië aansche volk en het fascistisch stelsel nog hechter aaneensmeden", schrijft de Lavoro Fascista. En Mussolini heeft in een dagorder ter gelegenheid van de ver jaardag van de opmarsch naar Rome bij voorbaat opgewekt tot wrok en wraak te gen degenen, die aan de sancties zullen deelnemen tot in het verre nageslacht.. Van één ding echter sprak hij totnogtoe niet met de vereischte duidelijkheid: van zijn voornemen om uit te treden uit de Volkenbond, die zijn leden tot deze sanc ties tracht te verplichten. Is nog, in de diepte van zijn gemoed eenige voorzich tigheid achtergebleven? Hij heeft de draad der onderhandelingen met Engeland weer aangeknoopt Reeds werpen de sancties in Italië haar schaduwen vooruit. Reeds worden aller lei levensmiddelen duurder, in het biezon- der koloniale producten. Men spreekt al van „vleeschlooze dagen", zooals Duitsch- land die het eerst invoerde in de jaren van de groote oorlog. Men prijst zich geluk kig, dat men bijtijds nog belangrijke hoe veelheden bevroren vleesch uit Zuid-Ame- rika heeft ingevoerd. De regeering neemt maatregelen om allerlei grondstoffen in gecentraliseerd beheer te brengen, ook weer zooals de Duitschers in de oorlogs jaren hebben gedaan. Jacht en vischvangst zullen ten bate van de volksvoeding wor den georganiseerd. Men spreekt er van de kantooruren te vervroegen, om in de winter zooveel mogelijk van de lichte morgen uren te profiteeren. Daardoor moet electrische stroom en dus brandstof worden gespaard. De Italiaansche bladen spreken volstrekt niet meer zoo luchthar tig over de sancties, als zij te voren hebv ben gedaan, toen zij nog niet konden ge- looven aan een zoo groote solidariteit van Italië's mede-leden van de Volken bond, als nu in deze dagen aan de dag treedt. TEGEN DE OORLOG. Intusschen blijven de mededeel ingen van deelneming aan de sancties te Genève binnenstroomen. Ze zijn veel talrijker dan men daar had durven hopen. Men heeft de verrassing, dat landen, die eerst nog aarzeling vertoonden, thans daarover heengestapt blijken. Tot deze categorie behoort b.v. het belangrijke Argentinië. Ook Zwitserland verleent verder strekken de medewerking, dan men er van ver wacht had. Het maakt slechts een uitzon dering voor de invoer uit Italië van le vensmiddelen, waaraan het zegt, dat zijn eigen Italiaansch sprekende bevolking, be hoefte heeft. Het belooft echter niet toe te zullen laten, dat deze handel zich uitbreidt, of dat zijn burgers voordeel hebben van de zaken, die andere Iandent weigeren, met Italië te doen. Heel duide lijk blijkt, dat algemeen het belang wordt gevoeld van de poging tot organisatie van een stelsel van collectieve beveiliging te gen oorlog, die nu, van Genève uit, on dernomen wordt. Het is geen anti-Itali- aansche gezindheid, die daaruit spreekt. Want men mag niet aannemen, dat Italië onder zijn 53 medeleden van de Volken bond, buiten Oostenrijk, Hongarije en Albanië, geen vrienden zou hebben. De volken hebben met opmerkelijke vastbe radenheid een strijd ondernomen tegen de oorlog. Hier pijn en daar pijnl Aspirin is de pijnstiller bij uitnemendheid. 1 a 2 Aspirin- tabletten verjagen Uw pijnen. Verwondert zult U mompelen: Uitsluitend verkrllgbeer In de oron)e-b«ndbuls]es ven 20 tcsbl. 70 ets. en oranjeiekjes van 2 tabl. A 10 ets. ENGELAND VOORAAN. Vooraan blijft in deze beweging Enge land. Als de regeering daar oppositie ontmoet, dan is het, omdat zij niet met voldoende beslistheid te werk gaat. In tusschen had Londen nog moeilijke on derhandelingen te voeren met Laval, die nog schroomde het pact van Genève met zooveel consequenties toe te passen, als Frankrijk steeds had verlangd. Langzaam, maar gestadig kwam men echter vooruit. Laval week terug, steeds nog pogende door onderhandelingen met Rome een vergelijk tot stand te brengen. Dit pogen bleek echter hopeloos. Mussolini toonde zich thans wel bereid, voorwaarden te stellen. Deze omvatten o.a. het gezag van Italië over Tigré, het gewest in het Noorden, dat Italië nu bezig is te bezet ten. Ogaden en het belangrijke en hoog gelegen Harrar. Maar dit waren voor- waanden, die zelfs Parijs niet met .goed fatsoen kon aannemen, die Londen zeker zou verwerpen en waarover in geen geval met de Negus te praten zou zijn. Eng land bleef intusschen aandringen op een vaste belofte, dat liet op de steun van de Fransche vloot zou kunnen rekenen, en op het recht van gebruik van de Fransche marinestations in de Middellandsche Zee, als het daar, zonder er reden toe ge geven te hebben, door Italiaansche sche pen mocht worden overvallen. Frankrijk stemde toe. De samenwerking tusschen Parijs en Londen wordt steeds inniger. Engeland zal er nu geen bezwaar meef tegen maken, wat schepen, uit de Middel landsche Zee weg te nemen, daar de steun van de Fransche vloot het overwicht te genover de Italianen voldoende waar borgt. NAAR EEN BLOKKADE? Hoever Engeland zal willen gaan met zijn maatregelen, blijft nog steeds ondui delijk. Baldwin, de premier, heeft van de mogelijkheid van een blokkade gespro ken, indien Amerika, Duitschland en Ja pan zich daartegen niet verzetten. Deze redeneering bewijst, dat de Britsche re geering nog wel degelijk het denkbeeld in petto heeft, te Genève een blokkade aan het oordeel der vergadering te on derwerpen. VAN HET OORLOGSTOON EEL. Intusschen komt van het oorlogsterrein weinig nieuws van belang. In het Noorden blijven de Abessiniërs zeer voorzichtig, en wagen zij zich niet aan eenig verzet, van ernstig karakter. In het Zuiden, waar ide Abessiniërs zich met man en macht en met alle hulp, die het geaccidenteerd terrein hun biedt teg;en de op marsch van generaal Graziani verzetten, gaan de Italianen met groote omzichtig heid te werk. Hun tactiek is, de vijand, vooral geen gelegenheid te geven tot een militair succes door overrompeling. In tusschen moeten beide partijen het heel weinig prettig hebben in het verderfelijke klimaat van die buurt. Toch zullen de Italianen eenige spoed moeten betrach ten, omdat in Mei de regenbuien weer losbarsten. Wat daarvan het gevolg is, laat zich gemakkelijk raden. DINO GRANDI. Italiaansch Gezant te Londen. 'k Zag ze daar vechten, twee pootige knapen, Rood als kalkoenen, de haren rechtop. Kieltjes aan flarden, de broekjes gehavend O, 't was fameus, zoo'n heel heftig geklop. En ik dacht: „Jongens, straks gaan jullie henen, 't Leed weer vergeten, de armen om 't lijf, Maar als je weer thuiskomt, geplukt als de vinken, Wacht je daar zeker het tweede bedrijf 00 0 Maar ik zag verder, tot over de grenzen, Daar, waar BESCHAVING met bom en geweer, Vloeistof en pestrat, bacillen en gassen, Heilzaam haar kunst en cultuur importeert. Toen dacht ik droevig: „O, Eeuw van Beschaving, Zie 't resultaat van wat gij hebt gebracht. Zwijg van uw licht, uw vooruitgang, uw liefde, 't Is in de harten der menschen nog nacht!" HUIB DE RIJMELAAR HUIB DE RIJMELAAR De Rijmelaar van de Tesselaar. Ter gelegenheid van het verheugend feit, dat ditmaal voor de 200e maal eert rijm van de heer Huib Fenijn alias Huib de Rijmelaar in ons blad verschijnt,druk ken wij hierbij op vereenend verzoek van abonné's buiten het eiland op Texel kennen we Huib immers bijna allemaal een foto van hem af. We voegen er de wensch aan toe, dat hij nog vele malen onze lezers van zijn aardige rijmen mag dóen genieten. UIT DE OUDE DOOS. VOOR VEERTIG JAAR. Oosterend, 1 Nov. 1895. Woensdagavond ontstond een begin van brand in het kerk gebouw van de Ned. Herv. Gemeente al hier. Door de waakzaamheid en het koen optreden van rrnej. Van Zweden en eenige meisjes, kon het gevaar bijtijds worden afgewend. 00 0 Leidsche markt, 1 Nov. 1895: stieren 53223 gld.ossen 116—246 gld.; kalf- koeien 103224 gld.; melkkoeien 103 224 gld.; vare koeien 86205 gld.; vette koeien 116—246 gld.; vette kalveren 31 76 gld.; magere 1217 gld.; graskalveren 1462 gld.; vette schaj>en 17—32 gld.; weideschapen 13—23 gld.; magere varkens 1423 gld.; biggen 2.5013 gld. Texelsche Crt. 10 Nov. 1895. De werk zaamheden op de „Lutine" zijn voor dit jaar afgeloopen. De oogst was ook dit maal schraal. Goud- of zilverstaven zijn niet opgedoken, wel eenige Spaansche matten en een paar goudstukjes. Volgend jaar hoopt men met nieuwe moed de ar beid te hervatten. 00 0 De winterdienst van de „Stoomboot- dienst TexelNieuwediep" ging voor het seizoen 18951896 15 Nov. in en luidde aldus Van Texel: 7.30 v.m. en 2.15 n.m. Van Nieuwediep: 9.15 v.m. en 3.45. Vrijdags en Zaterdags werd niet om 3.45 maar om 4.30 van Nieuwediep ver7 trokken. NUTSBEWAARSCHOOL. Naar we vernemen bestaan er plannen om de Nutsbewaarschool, in de Waalder- straat, belangrijk uit te breiden en wel in verband met de groote toename van, het aantal leerlingen. Het loopt naar de 60 en daarvoor is de school in het ge heel niet berekend. AANWINSTEN TEXELSCH MUSEUM. Doodgevonden vogels van: R. Schaap, K. Parlevliet, Dennen, Th. Reuvers, Mevr. Ebbinge Wubben, B. Zondervan, C.Visser. Visschen, enz. van: C. Dijker, J. Koo- ger, P. v.d. Schans. Een zeer mooie aanwinst dankt het museum aan de heer D. Krijnen, Oude- schiid. Hij breide modellen van een ouderwetsche en nieuwmodische „kor", een sleepnet, zooals door de Texelsche visschers gebruikt werd en wordt. Gouden oorhangers en een halsbandje met gouden slot, van mej. Rcinette P. Kievit. Eveneens een bijdrage, welke spe ciale vermelding verdient. Wie verrast ook het Museum eens op zoo biezondcre wijze? VOOR POSTDUIVEN HOUDERS. Zondag 3 Nov. kwamen de leden van de Texelsche Vereen, van Postduiven- houders in Bosch en Duim bijeen. Na be spreking van verschillende punten werd de contributie vastgesteld op 40 ct. per maand en besloten tot aansluiting bij de Neutr. Ned. Bond van Postduivenhou- ders, welke Koninklijk goedgekeurd is qn thans 104 aangesloten Vereen, telt. Flet afd. bestuur is als volgt samengesteld: G. Buis, Bosch-en-Duin, voorz.; ü.Ries- wijk, Weverstraat, penningmeester; J.v. Zuelen, Warmoesstraat, secretaris, tevens secr. van de Ned. Bond. Voor inlichtingen vervoege men zich bij een der bestuurs leden; voor inlichtingen omtrent de Neu trale Bond bij de Bondssecretaris J. van Zoelen, Warmoesstraat 10. TEXELS OUDSTE. Onder vele en hartelijke bewijzen van genegenheid en belangstelling heeft Maan dag mej. Wed. B. Busselman als Texels oudste ingezetene ten huize van de fam. G. J. Logman in de Molenstraat haar 92e verjaardag gevierd. Dat was licht te be grijpen. Opoe Busselman heeft niet al leen heel wat familie, maar ook veel goede kennissen, die allen eens even aankwamen om de jubilaresse de hand te drukken of die op andere wijze van hum sympathie deden blijken. Het was een genoeglijke en gezellige dag, die de jarige heeft meegeleefd zoo goed als haar wat gebrekkig gehoor haar dat veroorloofde. En nu maar weer ge hoopt op menig jaartje er bij in goede gezondheid. Aan de goede zorgen der naar omringende familie zal zeker miets ontbreken. TERAARDEBESTELLING C. DROS Pz. Ouder zieer veel blijken van belangstel ling is Maandagmiddag op de Alg. Be graafplaats alhier het stoffelijk overschot van de heer C. Dros Pz., in leven vader in het Alg. Weeshuis alhier, aan de schoot der aarde toevertrouwd. Achter de lijkwagen reden twee auto's, waarin de echtgenoote en die naaste vrou welijke familieleden van de overledene waren gezeten. Daarachter volgden, te voet, meerdere familieleden, ide jongens en meisjes, die in het Alg. Weeshuis ver? pleegd worden, en verscheidene ouderen, die als weezen destijds in het Weeshuis hun opvoeding genoten en deze dag ook niet afwezig wilden zijn; regentessen, re genten en oud-regenten van het Wees huis; het gemeentebestuur, vertegenwoor digd door de heeren K. Vlaming, loco- burgemeester, en J. Kager, wethouder, gem.-secr. C. Jonker, de heer A. Broek man, boekhouder Alg. Weeshuis, leden van de Vereen. Vriendenkring en verder nog .zeer veel andere belangstellenden. Aan ide geopende groeve werd eerst het woord gevoerd door de heer A. Dros, voorz. van het College van Regenten (es sen) van het Alg. Weeshuis. Vijftien jaar is het geleden, sprak hij, dat u, vader Dros, benoemd werd tot Vader in het Alg. Weeshuis. Vijftien jaar hebben wij u gadegeslagen bij de ver vulling van uw moeilijke taak. Gij deedt het op eenvoudige, opgewekte wijze, trouw bijgestaan door uw echtgenoote. Gij waart u van uw verantwoording ten volle bewust. Telkens viel mij bij mijn wekelijksch bezoek op, hoe hartelijk uw omgang met de kiuderen was. De weder- zijdsche verstandhouding was uitstekend. Uw heengaan uit ons midden beteekent danook een groot gemis. U genoot ons volle vertrouwen, en daarvan willen wij ook op deze plaats getuigenis afleggen. Gij waart een goed vader voor onze weezen en hebt niet vergeefs geleefd. Namens het Bestuur van het Alg. Wees huis, zoo besloot de heer Dros, betuig ik u onze oprechte dank. Rust in vrede. Vervolgens sprak de heer Pisart en wel namens Vereen. Vriendenkring, waar van de nu overledene deel uitmaakte. Wij danken u voor het vele, dat gij deedt, aldus de heer Pisart, om de lijdende mensch te hulp te komen. Op philantro- pisch gebied hebt ge veel goeds tot stand

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1