Korte turf. Aanbesteding. ESPERANTO Afd. Texel H.B.G. ABESSBNIË. ADVERTENTSÈN V0ERB1ETEN korte turf en baggelaars, Cursussen voor beginnenden Cursus voor gevorderden, Opening van de zaak in Manufacturen. Dit komt maar éénmaal. DE MAGNEET. 2 kachels met ketels, een mak, vlug paard. het verbouwen van het pand Parkstraat 36 Ter kennismaking 1 pond volksspeculaas '2 pond banketstukjes Bakkerij De Amandelboom Adverteert in de Texeische Courant. Wasschen aan huis. Voor de winter. MARKTBERICHTEN Schaken. De stand Euwe-Aljechin i werd gisteren 77. Te Hillegom werd de 19-j. dienst bode M. Broekhof door een auto gedood, toen zij opeens van achter een tram de straat overstak. De auto reed ook tegen een autobus en deze tegen een transfor matorhuisje, waardoor een deel van het stadje in donker raakte. In België werden de mijnwerkers- Ioonen vijf pet. verhoogd. Staking afge wend. Genève. De sanctieconf. van 56 sta ten besloot de financ. en econom. sanc ties en het verbod van wapenuitvoer naar Italië 18 Nov. te doen ingaan. Pogingen om de oorlog op eervolle wijze te doen ein digen worden krachtig voortgezet. Abess. De Negus verklaarde: Ik had wapens tekort. Mijn mannen moesten deels naar het front met messein en lan-v sen alleen. Nu de wapeninvoer weer toe gestaan is, kan ik hun moderne wapens geven. Ben veldslag is tot nu niet gele-| vend. Abess. vraagt de Bond om fi- nancieele steun. In Abess. vertoeven alleen in het Ital. hoofdkwartier reeds 45 oorlogs- corresp. uit 30 landen. Abess. Generaal De Bono verza melt aan de Setit 20.000 kameelruiters, die half Nov. naar 't Tanamcer oprukken. Ook zijn er duizenden muilezels. Egypte. De laatste dagen gingen 2204 zieke ot gewonde Ital. soldaten door het Suezkanaal naar huis. Duitschland. Tegen een kloosterzus ter te Muhlhausen is 12 jaar gevangenis, 10 j. eerverlies en 750.000 mk. boete ge vorderd wegens overtreding deviezenver- ordening. Amerika. De presidentsverkiezing na dert. Er wordt gewed. Roosevelt: 10 te gen één. Uit de dagbladen van Maandag: WOL. In jaarverslag Ned. Wol Mij. over het per 30 Sept. j.l. afgesloten boek jaar wordt er op gewezen, dat de statis tische positie van de wol gezond blijft en 'de wereldproductie van liet laatste seizoen wederom zoo goed als geheel werd afgenomen. De prijsschommelingen bleven gedurende het verslagjaar binnen redelijke grenzen. Dividend zeven pet., vo rig jaar drie. Oss. Weer een arrestatie, nu vad de vrouw van de tot 14 jaar veroordeel de Peer de Bie. Zij stak haar huis in; brand en streek het verzek. geld op. Ook is de schoonzoon van M. de Bie gearres teerd; hij zou aan moord medeplichtig zijn. Als een groen eiland, temidden van woestijnen en dorre steppen en savannen, afgesneden van 'de zee en de groote Nijl, ligt het oude Abessynië niet ver van de zuidelijke uitgang der Roode Zee. Omspoeld door de golven van het fa natieke Mohammedanisme hield liet stand als een laatste burcht van het Christen dom, nadat het meer dan vijftien eeuwen de uiterste voorpost daarvan had ge vormd tegen liet zwarte Heidendom. Veilig achter deze dorre gebieden en sterk door de onbegaanbaarheid van het land, kon Abessynië zichzelf blijven als een eiland van Middeleeuwsche toestan den temidden van onze moderne tijd. In naam der menschelijkheid meent men thans een einde te moeten maken aan deze oude cultuur met zijn misstanden. Ot er echter ook geen andere bedoelingen naast deze missie der Westersche bescha ving bestaan? De geschiedenis der laatste vijftig jaar moge er haar licht over doen schijnen. Het tegenwoordige Abessinië bestaat uit twee zeer .verschillende deelen.(Neemt u er onze kaart, onlangs in dit blad af gedrukt, eens bij.) In de eerste plaats noemen we het oude bergland, dat reeds bijna drie duizend jaar een politieke een heid vormt, ondanks de vele twisten tus- schen de vorsten der samenstellende dee len. In de tweede plaats de eerst otnder koning Menelik 11 (18S9—1913) ver overde deelen van de Galla-landen en de Somali-hoogvlakten. De grens tusschen het oude en het nieuwe Abessinië wordt gevormd dooreen merkwaardige laagte, welke deel uitmaakt van de reusachtige kloof, die zich uit strekt van de mond der Zambezi op plm. 18 gr. Z.Br. tot de bronnen van de jor- daan op 32 gr. N.Br. De meest opvallende deelen van deze kloof zijn: het Jordaandal met de Doode Zee, 'de plm. 2500 K.M. lange 'Roode Zee en de langgerekte meren van O.-Afrika. Het Abessinische deel nu van deze laagte begint in het zuiden bij het Rudolf Meer. Verschillende zoutmeren liggen in het zui delijk gedeelte, terwijl het noordwaarts zich sterk verbreedende deel ingenomen wordt door de rivier de Hawasch en de Afar- of Danakil-woestijn. Zelfs deze grootste rivier in O-Abessinië kan echter de zee niet bereiken; door de uitdrogende adem der woestijnwinden versmoort hij in het zand en vindt zijn uiteinde in eenige zoutmeren, die grooter of kleiner zijn, naarmate de toevoer van water wisselt. Oss. Wegens doodslag op G. van Galen in een café hier werd tegen de 35-j. Jac. van Berne tien jaar gevorderd. Van B. zei dronken te zijn geweest. Amsterdam. Tentoonstelling De Mensch trok al 50.000 bezoekers. Amsterdam. Voetbal. Het Ned. elf tal won met 3—0 van het Deensche. Het was een vrij tamme wedstrijd. De Denen waren niet sterk. Onze Bakhuys viel op. 30.000 bezoekers, 5344 auto's reden voor. Amsterdam. De Rembrandtentoon stelling, nu gesloten, trok 122613 bezoe kers; 32633 catalogi verkocht. Te Asten is het^ll-j. zoontje van landbouwer Berkvens gedood door het paard, dat hij naar de wei zou brengen. Te Den Haag werden tal van fiets- plaatjes gestolen, op één dag 14 uit de rijwielstalling van een H.B.S. Gearres teerd zijn vijf jongens van 1518 jaar.. Zij stalen reeds 80 plaatjes, die zij aan winkeliers verkochten. Te Blerick is de 55-j. mej. C. Thij- sen in een gierkelder verdronken. België. Brussel 3 Nov. is de tentoon stelling gesloten. Totaal 19.3 millioen be zoekers, waarvan 0.5 mill, de laatste dag. Griekenland. Koning George zal waarschijnlijk 17 Nov. zijn intocht doen. Abess. De Ital. vallen aan op alle fronten. De hoofdactig gaat uit van Adi- grat. Griekenland heeft over het Koning schap gestemd: Van de 1.5 millioen kie zers, stemden er 1.4 millioen vóór. 6 Nov. leggen leger en vloot de eed van trouw aan de koning af. Uit de dagbladen van Dinsdag: Amsterdam. Een 24-j. procuratie houder op een effectenkantoor werd ge arresteerd wegens verduistering van 48 duizend gld. Hij speculeerde, verloor en Amsterdam. In de woonschuit van de communist De J., aan 't Oostzanergat, werd door de politie een geladen brow ning van zwaar kaliber gevonden. Proces verbaal volgde. Amsterdam. B. en W. stellen voor de gemeentepersoneelsalarissen 5 pet. te verlagen. Schiphol kreeg dit jaar reeds 300 duizend bezoekers. Te Den Haag overleed, 86 jaar oud, mr. Lader, oud-pres. Int. Hof van Justitie. Te Den Haag overleed, 64 j. oud, - oud-Kamerlid Abr. Staalman, geboren te Den Helder. Oss. Tegen G. van Galen en T. van Berne, die brand stichtten, waarbij mej. Zandvoort en haar drie kinderen omkwa men, is 12 jaar met aftrek preventief ge vorderd. Bij Schermerhorn werd uit de Ring vaart een kistje met f16000 opgehaald. Afkomstig van diefstal te Ursem. De Graf Zeppelin is van zijn 15e reis naar Z.Amerika teruggekeerd. Engeland. Op 60-j. leeftijd over leed te Dublin Rich. Duggan, organisator van de bekende Iersche Sweepstake. Frankrijk. Maandag begon te Pa rijs: behandeling proces Stavisky. Het dossier telt 35000 blz. plus nog 33 rap porten van deskundigen. Memelland. Het directorium is af getreden; liet zal de loopende zaken af doen tot er een nieuw za! zijn gevormd. Griekenland. De Minister van Bui- tenl. Zaken verklaarde: Onze buitenl. po litiek wordt niet gewijzigd. Onze betrek kingen met Engeland zullen blijven getui gen van onwrikbare vriendschap. De Abess. bieden felle tegenstand bij Gorohai, ondanks de schade aange richt door Ital. vliegtuigen, die ook on der vrouwen en kinderen veel slachtoffers maken. Tsjecho-Sl. en Oostenrijk ver laagden de vrachtprijs voor kolenvervoer per trein naar Italië. Uit Rome wordt gemeld, dat Ital. vliegtuigen een Abess. wapentransport, op weg naar Harrar, ver nietigden; 500 Abess. werden gedood en honderden tonnen materiaal werden ver nietigde Generaal De Bono seint, dat bij de opmarsch op alle fronten groote troepen Abess. op de vlucht sloegen. Ze verschansten zich verder in het binnen land, waar nog een heete strijd wacht. Egypte. In 2e helft Oct. passeerden 15 Ital. schepen met troepen en oorlogs tuig het Suezkanaal. Bij Riga kwamen bij een vliegtuig botsing bij een landing drie personen om. Argentinië. Een Fransch Trans-Atl. postvliegtuig heeft, op weg naar Riode Janeiro, op het strand bij Bahia een nood landing moeten maken. Bemanning on gedeerd. l|||||||ll!IMIIII"<!||||||||iii|||iHi||||||||iii||||in|||||!|! WEET U DAT WEL? Botje bij botje leggen beteekent geza menlijk een uitgave bestrijden. Een botje was n.l. in de middeleeuwen een klein zilveren muntstuk. Het ontleent zijn naam aan het feit, dat het de helft van een botdrager is. D t was een m int, waar op een leeuw stond met een helm, Deze helm nu geleek veel op een botte (kuip ot vat.) Zoo ontstond de genoemde zegs wijze. ESPERANTO. HHHIIIIUiHtlMffl Te Boedapest kwam het 9e congres voor dermatologie (leer der huidziekten) bijeen, waaraan vertegenwoordigers van 20 landen deelnamen. Er werd in meer dan één taal het woord gevoerd. Tijdens de wereldtentoonstelling te Brussel werden tot heden 156 intern, con gressen gehouden. In hoeveel talen zal daar wel het woord zijn gevoerd? Frankrijk. Te Dijon is het jaarlijksch congres van de Int. Fed. van Reisbureau's begonnen. De meeste landen van Europa en Amerika zijn vertegenwoordigd. Wat zou nu eenvoudiger zijn dan Esperanto als d e taal voor alle intern, crongressen in te voeren. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Woensdag 6 November. Den Burg, GEEN bijeenkomst van jonge leden. Den Hoorn, 's avonds half 8 Samenkomst-Jonge-leden. Donderdag 7 Nov. Oosterend, GEEN Bijbellezing. Zondag 10 Nov. 1935 HERV. GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur Ds. Visser Waal, v.m. 10 uur Ds. v. 't Hooft. H. Avondmaal. De Koog, 'sav. half 8 ds. v 't Hooft. H. Avondmaal. Oudi-schild nm. 7,30 uur ds. Scholte. Den Hoorn vm 10 uur ds. Moen Oosterend Zie Zatt rdag. de Cocksdo p, vm 10 uur ds Salm n.m. 7 uur Ds. Salm. GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm 10 uur ds. Kok. nm 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur Ds. Vis. Eierveiling Hollands Noorderkwartier Alkmaar, 2 Nov. Kipeieren aanvoer 80,000 56-58 KG 5,20 a 5,30 per 100 stuks 58-60 0,— a O. - 60-62 5,20 a 5,50 62-64 5,20 a 5,70 64-66 ,0 a ,0 Kleine eieren 3,30 a 4,50 Eendeieren f 2,20 a f 2,40. Eierveiling Texel 4 Nov. Aangevoerd werden 24369 stuks kipeieren 40-50 3,- a 4,- 50-56 3,90 a 4,85 58-62 5,00 a 5,30 62-64 5,20 a 5,40 66-70 5 40 a 5 70 Texel 4 Nov. 6 paarden 110 a 160 17 koeien 90 a 135 13 graskalveren 45 a 60 6 pinken 65 a 75 14 nucht. kalveren 6,00 a 9,00 9 schapen 7 a 16, 12 lammeren 5 a 10 32 biggen 12 a 20 Purmerend 5 Nov. 519 runderen waaronder 390 vette koeien 0,38 a 0,48 72 geldekoeien 80 a 135 25 melkkoeien 100 a 165 4 paarden 60 a 130 130 vette kalveren per KG 0,30 a 0,45 252 nuch. kalveren v d. fok 8,a 13,- v d. slacht 5, - a 11, 217 vette varkens p. KG 40 a 42 31 magere varkens 18,— a 35. 1275 schapen 10,— a 20, lammeren 0,- a 0, 272 biggen 8,— a 16. Eendeieren 2 Kineieren 4.75 a 5,25 S3 BURGERLIJKE S I AND DER 85 GEMEENTE TEXEL. van 2 tot en met 5 Nov. 1935. GETROUWD: Jan Visser en Grieteka Petronella Kalt. OVERLEDEN: Cornelis Dros, 52 jaar, gehuwd m. Sijke Alkema. H3 GEVONDEN VOORWERPEN 1 grijze hoed, 1 rijwielplaatje, 1 grijze halsdoek. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de belangstelling voor en bij ons huwelijk ondervonden. M. J WITTE N. WITTE- Eelman. „Madura", Cocksdorp, 6 Nov 1935. ifc Koor- Groenkraag. D. C. BRUIN, De Waal. Heden Woensdag nog in lossing prima D. VOS en Zoon, Oudeschild. T WUIS Az volgens de bekende rechtstreeksche methode, te geven door Siem de Waal vangen aan te DEN BURG op Maandag 11 Nov., 's avonds 8 uur te ZU1D-E1ERLAND op Vrijdag 15 Nov., 's avonds half 8 Lesgeld: Bij eerste les f 1Verder 40 cent per maand. Leer- en leesboeken gratis. te geven door Siem de Waal, vangt aan te DEN BURG op Woensdag 13 November 's avonds 8 uur. Le-geld: 50 cent per maand. Aanmelden bij J v Lenten, „Antwerpen" of in Boekhandel Parkstraat Filiaal van Boendermaker. Wie de juiste tijd raadt waarop het horloge blijft stil staan ontvangt een prima wollen deken. Uitslag 5 December a. s. Beleefd aanbevelend, M. RREMEW, Oosterend, Kerkstr 6. Prima nikkel scheerapparaat 0,50 met een mesje gratis. Staaf scheerzeep vanaf 0 25 Pot (bakeliet) 0,60 Zeepdoozen zeer sterk 0,28 Prima mesjes per pakje 0,15 Aluinstienen o,25 Bloedstillers 0 20 Te koop alles zoo goed als nieuw inhoud 130 en 80 liter, 2 fornuizen groote maat, 12 sterke stoelen, houten ledikant met toebehooren, voor zeer billijke prijzen W. RIJK, Waalderstr. 25. Aan hetzelfde adres verkrijgb. puik hooi elke hoeveelheid f 1,25 per 100 pond Te koop of te huur aangeboden J. BAKKER Cz., Waalderstraat. Leden die de filmavond op Vrijdag 8 Nov. in de Schouwburgzaal van Pen nm. 8 uur willen bezoeken kunnen gratis kaarten afhalen bij de secretaris. Ondergeteekende zal op Vrijdag 15 Nov a.s. namens de heer E Boekei, te den Burg openbaar aanbesteden te den Burg, tot bijeenkomstzaal met boven woning. Bestek en teekening a f 2,50 f restitutie f 1,50) per stel verkrijgbaar bij de architect N SCHERMER, den Burg. Tel. 94. geven wij vanaf Vrijdag 8 tot Donderdag 14 November van 30 voor 25 cent van 35 voor 30 cent Oosterend. GEVRAAGD Adres te bevragen aan het Bureau van dit blad Onderget. houdt zich beleefd aanbe volen voor aanleg en onderhoud van tui nen, levering van alle boomen en planten. Over heel Texel te ontbieden. W.RIJK Wz., Waalderstraat.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 6