Vogeltrek. Over Postduiven. Sngezondfeii Gemengd Nieuws EEN INDIANEN-MONUMENT. Dit monument houdt in Illinois de ge dachten aan de oerbevolking nog leven dig. KERK EN VREDE. Donderdag 14 Nov. houdt de afd. Texel van Kerk en Vrede in de Doopsgezinde Kerk te den Burg een getuigenisavond. Als sprekers zullen optreden: Ds. J. J. Buskes, Geref. pred. (H.V.) onderwerp: Dienstweigeren en dienstdoen, Ds. J. Pa- pineau Salm, Ned. Herv. pred., onder werp: Jezus Christus en de oorlog, en Ds. P. J. Smidts, Doopsgez. pred., on derwerp: Zijn anti-militairisten landver raders De onlangs opgerichte afdeeling wil door deze avond het getuigenis van Kerk en Vrede op ons eiland doen hoorem Omtrent K. en V. bestaat maar al te veel misverstand. Door velen wordt onze ver- eeniging beoordeeld zonder dat zij zich de moeite gegeven hebben na te gaan, wat wij werkelijk bedoelen. Wij hopen, dat de getuigenisavond zal medewerken om veel misverstand weg te nemen en dat ook degenen, die bezwaren tegen ons beginsel hebben, zullen komen luisteren. Men oordeele en veroordeele niet zonder kennis genomen te hebben van wat men veroordeelt. Kerk en Vrede is een vereen, van Christen Antimilitaristen uit verschillen de kerken en godsdienstige richtingen. Wij verklaren ons persoonlijk en gemeen schappelijk tegen oorlog, oorlogstoerus ting en oorlogsvoorbereiding. Wij zien oorlog en evangelie als onverzoenlijke tegenstellingen en |mieenen, dat oorlogs- dienst en Christusdienst niet kunnen sa mengaan. Daarom doen wij in deze dagen van groeiend nationalisme en militairis me een beroep op allen, die Jezus Chris tus belijden als hun Heer om zich te be zinnen op de boodschap van het Evan gelie, dat oproept tot de dienst van God en de weigering van de dienst aan de af goden. Kerk en Vrede weet zeer wel, dat al len, die zich geen militairist of paci fist noemen, daarom nog geen oorlogs zuchtige lieden zijn. Er zullen slechts zeer weinigen zijn, die bewust de oorlog wil len. Maar veelal wordt oorlog als een soort noodlot beschouwd, waar toch niet aan te ontkomen is en ti»at men, zij het ook met bloedend hart, moet aan< vaarden. Kerk en Vrede wil er de chrisw tenheid en in het biezonder de kerken, van doordringen, dat oorlog niet is nood lot ot ramp, maar zonde tegenover God en misdaad tegenover de menschen. En daarom mag een christen zich nooit bij oorlog neerleggen als iets onvermijde lijks. Wij menschen weten niet wanneer het einde der oorlogen zal zijn, dat weet God alleen. Maar wel weten wij, dat God ons oproept tot de strijd tegen de machten der duisternis, die in het bie zonder in de oorlog zich op zoo gruwe lijke wijze openbaren. Wij menschen door gronden de geheimen en raadselen van Gods wereldbestuur niet. Voor <mis komt het er slechts op aan, getrouw te zijn iin dat, wat God van ons vraagt. En daarom roept Kerk en Vrede de christenen op om te strijden tegen de oorlog en alles, wat daarmede samenhangt. Al te lang hebben de kerken lijdelijk toegezien of zelfs medegewerkt, als een volk naar het middel van de oorlog greep om zijn, al ot niet vermeende, recht te handhaven en veelal zijn bezit uit te breiden. Kerk en Vrede wenscht, dat de kerken tegen de Staat zullen zeggen: Wij willen gaarne uw gehoorzame dienaren zijn, mits ge niet van ons vraagt, dat wij u zullen volgen op een weg die Christus ons verbiedt te gaan. Als dat gebeurt, blijft ons slechts een weigering en een protest over. Het bestuur van de afdeeling Texel hoopt dat de avond van 14 Nov. velen zal samenbrengen om in naam van Chris tus te getuigen tegen onze voornaamste gemeenschappelijke zonde, de oorlog. De C. Ds. J. P. S. VRAGENBUS WAT HAD m m li m TE VRAGEN Grove beleediging is 'n wettelijke reden voor onmiddellijke opzegging van uw dienstbetrekking. V De Nieuwe Waterweg werd aangelegd volgens ontwerp van de Ned. waterbouw kundige P. Caland, 18261902. Infant, zoo noemde men in Spanje en Portugal, toen daar nog een koning re-' geerde, de prinsen van het koninklijk huis. Sterren. Hoeveel er wel zijn? Bij don kere maan en heldere hemel zijn er met het bloote oog 3000 waar te nemen. Maar er zijn er veel en veel meer. Dei ster, welke het dichtst bij de aarde staat, is hiervan nog 4,27 lichtjaren verwijderd. Een lichtjaar noemt men de afstand, welke het licht in een jaar doorloopt, dat is 9.5 millioen maal een millioen K.M. (95 met 11 nullen er achter). Een aardig eindje dus. Die dichtstbij staande ster is Proxima Centauri. Indianen-boeken. Het eerste was dat van James F. Cooper; het was getiteld De Pioniers. Zijn meest bekende boek is De laatste dier Mohikanen. Cooper werd in 1789 te Burlington, New-Yersey, ge boren. Hij kende de Indianen door zijn, omgang met hen. \.r „DE BLAUWE BAND". Deze buitengewone onderscheiding, be stemd voor de snelste Atl. Oceaan- stoomboot, werd toegekend aan het Fran- sche zeekasteel „Normandie". RECENSIES. DIERENBESCHERMING. Maandblad Ned. Veneen. tot Bescherming van Die ren, Prinses Mariestr. 40, den Haag. f2.50 p. j. voor leden, f3.50 voor niet-' leden. Het bevat veel lezenswaardigs voor dierenvrienden. V BUITENLEVEN, geïll. Maandblad voor liefhebbers van bloemen en planten en. van de vrije natuur. Uitg. A. J. Herwig, Bussum. In het Nov.-nummer, als steeds uitmuntende door fraaie foto's en interes sante tekst, treffen we behalve de ge wone rubrieken artikelen over heesters, vogels, orchideeën, enz. aan. Vraagt proefnr. Een jaarabonnement kost f2.50. KARAVAAN. De uitgever van de wel haast in ons land befaamd gewonden Ka- ravaan-boekenreeks, de fa. Boucher, den Haag, zendt ons ter aankondiging eenige zijner uitgaven, waarop wij gaarne uw aandacht vestigen. Niet alleen omdat de inhoud een aanbeveling alleszins veroor looft, maar ook omdat de boeken door lage prijs onder veler bereik zijn. Ein dit, terwijl ook de typografische uitvoering der boeken te loven en de omvang niet ge* ring is. Van de Engelsche schrijfster E. A. Robertson verscheen in deze reeks „De Vlucht", een vlot en uitermate boeiend verhaal, een reisverhaal, dat ons eerst meeneemt aan boord van een schip in de tropen. Er breekt pest uit en eeniga passagiers weten het vaartuig te verlaten en Malakka te bereiken. Maar dan? Het oerwoud, de rimboe met zijn wilde volks stammen en nog gevaarlijker gedierte dreigt met levensgevaar. Het is spannend te lezen, hoe zich het avontuur verder voltrekt. Aan actie ontbreekt het waarlijk niet. De milieu-schildering is uitstekend. 348 pag., in linnen prachtband f 1.90. (We komen op .de andere boeken nog terug.) UIT DE NATUUR. In het Handelsblad van Zondag schrijft de heer F. Koster over: Vogeltrek aan de duinkant. Aan dit artikel ontkenen we: De grootsche vogelverplaatsingen de trek kan men vooral aan de wadden- kusten en langs de Noordzee waarne- mefi, doch ook in het binnenland, waai! de troepen tegen de Oostkust van de oude Zuiderzee stooten. Zoo krijgen we trek,,banen" in ons land, bijna alle min of meer Zuidwest- waarts gericht; een klein gedeelte der trekkers gaat Westwaarts, over de Noord zee naar Engeland. Tal van trekkers blij ven echter buiten deze wegen; als er be hoorlijk trek is zijn overal in ons land vogels waar te nemen, zoowel bij Ap- pelsga als bij Venlo aan de Maas. De concentraties aan de kusten zijn echter het meest interessant; uren lang kan de stroom van vogels passeeren;dan komt men oogen en ooren te kort. Op een kalme dag zjjn de troepjes en aan tallen best te tellen; om de paar minuten een troepje vinken, keepen, kneuen, sjjs- jes ot ander klein goed, wat kraaien, meestal in zeer breede troepen of enke lingen ver uit elkaar, een spreeuwen wolkje, een zwermpje leeuweriken, wat lijsters, nu en dan een roofvogeltje. Maar op een „rush"dag is dat vrijwel onmo gelijk, onophoudelijk dansen, suizen en razen de vogels voorbij. Bepaald sensationeele trekdagen kan men beleven, wanneer plotseling in Noor delijker streken een sneeuwstorm op steekt; dan is het een wilde vlucht van: duizenden in het nauw gedreven vogels. Al die stoutmoedigen, die hier veiligheid en voedsel meenden te vinden, waartoe zoowel eigen vogels als trekkers uit het Noorden kunnen behooren, trachten dan nog naar Frankrijk, Engeland en Ierland uit te wijken. Vooral de trek der kieviten kan dan imposant zijn. De laatste jaren is er in ons land vrij veel aan tnekstudie gedaan, voornamelijk uitgaande van het Vogeltrekstation TEXEL, dat een heel legertje van waar nemers door het heele land heen tot zijn beschikking heeft. Heel aardige resultaten zijn er reeds bereikt. Over de oplossing van de eigenlijke raadselen van de vogeltrek is men nog steeds aan het nadenken; tal van studies wijzen er overigens op, dat men steeds dichter het complex van oorzaken, dat tot het ontstaan van de vogelbewegingen aan leiding heeft gegeven, benadert. Wie het verschijnsel goed zien wil, moet vroeg in het veld zijn; hij kan yam heerlijke zonsopgangen genieten, van de prachtige iherfstnatuur. net liefst zwerve hij langs de stranden en dijken van de Waddenzee en de Noord zee -e i I an den Maar ook langs Holland's duinkust vindt hij de trekvogels bij duizenden en bij tienduizenden, wanneer de sneeuwstorm uit het Noord-Oosten raast Geen enkel ras onder alle tamme dui- venrassen is zoo bekend als het postdui- venras. Ieder weet, wat men onder post duif verstaat en ieder kent de biezondene eigenschappen van de postduif, om op zeer groote afstanden, plm. 1500 K.M., de weg naar huis terug te vinden. Vele denken, dat iedere postduif hiertoe in staat is, maar ten onrechte. Systematische africhting is absoluut noodig, om van de duif een goede postduif te maken. In de 20e eeuw is de postduivensport tot groote bloei gekomen en over de heele wereld verspreid. Men moet echter niet denken, dat het de laatste 35 jaren ge* lukt is de duiven goed af te richten. Reeds de Grieken en Egyptenaren gebruikten duiven voor het overbrengen van berich ten en in Arabië heeft men eeuwenlang duivenstations gehad, die voor geregelde verbinding met de regeeringsplaatsen zorgden. De oprichter van het bekende Reuter- bureau bezat van plm. 17801790 een uitstekend ingerichte postduivendienst langs de Rijn en door België en Noord- Frankrijk naar Engeland. Rotschild had een keurcollectie postduiven, die lang voor de tijd van telegraaf en telefoon hem schitterende diensten bewezen. Ook tij dens de groote wereldoorlog bewees de postduif groote diensten. Als alle ver binding verbroken was, bracht de duif de berichten over. Waar gedurende de loop gravenoorlog, telegraaf, telefoon en an dere technische hulpmiddelen werden ver nietigd, bleef de postduif trouw op haar post. Maar de liefhebbers bekijken de postduif uit een ander oogpunt. Ze wil len haar niet opfokken voor oorlogsdoel einden. Het africhten tot het afleggen van steeds grooter afstand, het snelle juist tehuis komen en het snelle binnen vallen in het hok, geeft de groote aan trekkelijkheid. JEVEZET. (Wordt vervolgd.) MRS. CARNEGIE. De echtgenoote van wijlen Andrew Carnegie, staalkoning en philantroop, op wiens kosten o.m. het Vredespaleis werd gebouwd. Uit de dagbladen van Dinsdag: Breskens, Zeeland, krijgt een vlieg veld; begin 1936 gereed. Te Hoogkerk reed een auto door de boomen van een geopende brug. Van de twee inzittenden verdronk de bestuur der. Te Sluiskil werd een 5-j. meisje door een auto doodgereden. Ze liep op eens van achter een andere auto de straat op. Bij Vianen werd de 16-j. dochter van schipper Steenbergen uit Zwartsluis het haar van het hoofd gescheurd door-> dat zij met de as van een motor in aan raking kwam. Ze kreeg ook éen klap tegen het been en werd toen te water ge slingerd, waaruit haar broer haar redde. Haar toestand is deerniswekkend. Paardensport In 1936 bestaat de Ned. Fed. van Landel. Rijver. 10 jaar. Er zijn 100 vereen, aangesloten. België. De Ned. Fokkervliegtuigen- fabriek kreeg op de wereldtentoonstelling de hoogste onderscheiding. Duitschland bewapent. Het heeft al 12 onderzeebooten in dienst en nog 15 in aanbouw. Duitschland verscherpt de dierenbe scherming en stelt opvoeders b.v. aan sprakelijk voor de daden van hun kinde ren, die b.v. vliegen een vleugel uittrekt ken. Hoe staat het intusschen met de menschenbescherming in Duitschland, met aie van joden b.v.? Duitschland. Jongens beneden 16 jaar, die rooken, krijgen in Saksen strenge schoolstraffen. Denemarken kreeg een nieuw Ka binet, waarin acht soc. dem. en drie radi calen. Turkije past ook sancties toe tegen Italië. Abess. 300 priesters uit de prov. Sjoa, hoofdplaats Addis Abeba, vertrek ken naar Dessie. Zij zullen zich aan het hoofd der troepen stellen, de wapens ze genen en de heilige arken hunner kerk op het hoofd dragen. Rusland. Wegens verduistering wer den drie boekhouders van een staatsbe-' drijf te Bakoe ter dood veroordeeld. Amerika. Te Marquette werd de St. Peterskathedraal vernield. Schade half millioen dollar. Uit de dagbladen van Woensdag: Den Haag. De Kon. Ned. Middenst. Bond verzet zich in een adres aan de Tweede Kamer tegen de aangekondigde heffing van 20 opcenten op de omzet belasting. Dit zou z.i. de Middenstand noodlottig worden. Den Haag. Dr. Winckel, leider Ned. Roode Kruis Ambulance voor Abess., deelde mee vnl. naar Abess. te gaan ter bestrijding van typhus, dysentrie, ette rende infecties, enz. Den Haag. De regeering nam voor 120.000 deel in het garantiefonds voor het Int. Padvinderskamp 1936 en stelde voor de voorbereiding ook eenig perso neel beschikbaar. Oss. Alweer een arrestatie. Nu van de 33-. M. Jansen, dief, inbreker, enz. Eindhoven. Kapelaan W. kreeg f300 boete wegens met een auto veroorzaken van een ongeval, dat M. van L. uit Ge- mert zijn linkervoet kostte. Te Rijswijk, Gelderland wendende 16-j. mej. A.P. door haar teleurgestelde minnaar, de 21-j. van S., 13 steken aan hoofd en armen toegebracht. Haar toe stand is ernstig. De dader is gearresteerd. Genève. Ook petroleum, ijzer en ko len zullen niet naar Italië gezonden mo gen worden, wanneer de Econ. Comm. haar zin krijgt. 00 00 0

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2