i Het Nut van Adverteeren. Zo verkouden! Texels filmarchief AANWINSTEN TEXELS MUSEUM. Van de heer J. A. G. Stompff mocht het Museum ontvangen: foto's van St. Helena en van bloemen op het graf van Napoleon aldaar, alsmede de schedel van een albatros en van een bert zwijn. ZESTIG JAAR GETROUWD. P. ZIJM en Mej. N. ZIJM-Zijm. Zondag 17 November zal het zestig jaar geleden zijn, dat de heer P. Zijm ep mej. N. Zijm een naamgenoote dus in de echt werden verbonden. Het echtpaar Zijm Zijm mag zich nog in een goede gezondheid verheugen, hoe wel het bruidje reeds 81 lentes telt en de bruigom zelfs reeds de 85 is gepasseerd. Zondag zal het feest zijn in hun wo ning aan de Gasthuisstraat. Het zal het jubileerend paar aan vele en hartelijke be wijzen van belangstelling wel niet ont breken. FILMAVOND. Aangeboden door de N.V. Chi- Iisalpete r- H a nde 1 mijOo ste rka d e 14, Rotterdam. Op uitnoodiging van de Texelsche Landbouworganisaties, werd Vrijdag in Texels Bioscoop een filmavond georga niseerd, aangeboden door de N.V. Chili- salpeter Handelmij. Na een kort ope ningswoord van de heer A. J. Keijser, waarin hij namens de Tex. Landbouworg. genoemde Mij. dank bracht voor haar vriendelijk aanbod en in het biezonder haar vertegenwoordiger, Ir. K. Poll, wel kom heette, was het woord aan de heer Poll. Deze ving aan met de landbouworg. dank te brengen voor de gelegenheid, welke zij boden om hier iets over chjli-» salpeter te doen vertellen en met films te doen toelichten. Chili-salpeter, zoo zeide spr., is een natuurproduct en wordt dus niet fa briekmatig gefabrioeerd. Spr. geeft een beschrijving van 't land van herkomst en van de wijze waarop daar de kunstmest stof gewonnen wordt. Verder zet spr. uit een, in welk opzicht chili-salpeter zich van andere kunstmeststoffen gunstig on derscheidt. Het prijsverschil wordt hier door verklaard. Alle in chili-salpeter aan wezige stikstof kan door de planten ge makkelijk worden opgenomen, omdat ze in z.g. nitraatvorm voorkomt. Bovendien bevat chili-salpeter diverse andere elemen ten, als b.v. natrium, welke door zijn alkalische werking op zure gronden zuur- ziekte voorkomt, zooals proeven, geno men door prof. dr. O. de Vries te Gro. 'ringen hebben aangetoond. Voor kalk- arfhe gronden is chili-salpeter de aange wezen meststof. Ten deele kan natrium de taak van kalium overnemen, hetgeen een besparing op de kunstmestrekening kan geven. Ook bevat chili-salpeter bo rium,'hetwelk hartrot bij bieten voorkomt, en jodium, noodzakelijk voor een goede en normale ontwikkeling van de plant. Met nadruk wees Ir. Poll op het feit, dat de origineele chili-salpeter onder een wettig gedeponeerd merk in de handel wordt gebracht. Men lette op label en loodje, wanneer men voor minderwaar dige namaak gevrijwaard wil blijven. Spr. besloot zijn voor land- en tuin bouwers interessante causerie met de op wekking een proef te nemen met chili- salpeter, een hulpmeststof van de eerste rang en vooral van 'belang, waar "b. v. ten gevolge van slechte weersomstandig heden een achterstand in de groei moet worden ingehaald. Vervolgens vertoonde Ir. Poll een aan tal (smal-)films, betrekking hebbende op ide teelt van diverse gewassen en de in vloed, daarop door het aanwenden van chili-salpeter uitgeoefend. We woonden een veiling van 'kool bij in de Streek en aan de Langedijk en in Rotterdam waren we tegenwoordig bij de aanvoer van chili-salpeter, het malen, in zakken stor ten, wegen, weer verschepen, enz. Na de de pauze werden we verrast met de ver tooning van de film „Het wondere le ven der bloemen", een der wereldbekende films van de Haarlemsche bioloog-cineast Dr. Moll. Zeldzaam interessant was deze film, welke ons telkens in een paar mi nuten voortooverde wat zich in werke lijkheid in het plantenleven in eenige we ken voltrok. Bovendien werd gedemon streerd hoe vertraagde en versnelde films en films met omgekeerde tijdsvolgorde worden opgenomen. Het was een voor belanghebbenden leerzame en voor allen prettige avond, waarvoor de heer A. J. Keijser aan het slot de heer Ir. Poll, die de films duide lijk toelichtte, terecht hartelijk dankte. ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR STEMMING DERTIG POLDERS. De uitslag van de Maandag gehouden stemming, ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het volgens rooster aftre den van de hoofdingelanden A. Eelman Jbz. en S. J. Dijksen Sz. was, dat beide heenen werden herkozen; de heer A. Eel man met 203 stemmen, de heer S. J. Dijksen met 269 stemmen. In totaal waren uitgebracht 349 stemmen, waarvan 16 ongeldig (C.Witte Pz. kreeg 84 st., J. Vlaming 12 st.) In de vacatures P. H. Koning Sz. en P. Bakker Az. werd nog niet voorzien. Geen der candidaten verkreeg de vol strekte meerderheid. Er zal herstemming plaats vinden tusschen de heenen J. Keijser Az. J. Kikkert Pz. S. Keijser Jbz. en J. Vlaming Jbz. U.D.I.-AVOND. Met zeer veel genoegen kan het be stuur reeds de volgende ontvangen prij zen voor de te houden verloting vermel den en wel phototoestel van mw. de wed. Schumaker, fietslantaarn M. Vonk, wollen das en zakdoekjes fa. J.G.Dekker, tinnen vaas, mw. Oort, ets N.V. Ph. Vlessing, handwerken van mw. De Lugt, .mw. Rem mers en mej. A. Roeper, kussen mw. Vis, 1 zilmeta tafelcouvert in étui fa. P. Bak ker; voorts een fruitmand. Dit is zeer zeker een prachtige steun om het succes voor de bewaarschool zoo groot mogelijk te doen zijn. We hopen op een zoo groot mogelijke medewerking. Het belooft een gezellige avond te wor den. Kaarten zijn momenteel nQg aan de bekende adressen verkrijgbaar. Plaatsbe spreking kan plaatshebben op de dag der uitvoering van 121 uur. m'ORTNIEUWS Het was een goede dag voor onze ver-> eeniging, daar we het max. aantal winst punten Tvenaakten, terwijl ons 2e elftal Helder 4 versloeg. Door deze overwin ning en mede door liet gelijk spelen der leiders in deze afd., komt ook dit elftal bij het leidende pekton in 2 E. voor de NHVB. Nu is er een kans. Zorgt door training niet alleen in goede lichamelijke conditie te blijven, maar ook uw spel te verbeteren. Begunstigd door prachtig voetbahveer werd de wedstrijd Texel 1—DTS 1, onder groote belangstelling gespeeld. Precies op tijd laat scheidsrechter Anijas, die z'n taak behoorlijk vervulde, aanvangen, en direct zit er gang in. Zeer snel tracht' D. ons heiligdom te naderen, maar het vindt onze achterhoede in puike conditie, die haar voorhoede aan het werk zet. Maarten vangt een goede pass op, zal passeeren, maar een D.-man springt hem op zijn been. M. kan niet verder spelen. Direct na de opgooi krijgt Henk de bal toegespeeld, zijn hooge voorzet komt in de doelmond en Theo is er als de kippen bij om zijn club na 1 min. de leiding te geven. Het wordt nu een zeer snelle in teressante strijd, waarin veel duels om de bal elkaar opvolgen. De zeer snelle vleugelspelers der gasten stichten een enkele maal verwarring, maar van goede kansen weet hun aanval geen gebruik te maken. Om beurten worden aanvallen op gezet. Die van T. zijn gevaarlijker. Henk plaatst plotseling goed voor het doel en P.N. kopt tegen de .paal De terugsprin gende bal wordt juist naast het doel gewerkt. Als T. het D-doel bestormt, wordt een goede kans tot comer gewerkt; deze wordt door P.N. keurig genomen en door Niek in het doel geplaatst: 20., Tot de rust blijft het spel op en neef) golven. In de voorhoede gaat het wel, maar het moet nog even sneller en meer ineens. De vleugelspelers zijn de sterkste in onze aanval. Direct na de hervatting is P.N. weg, zijn schot gaat juist naast, terwijl een vol gend moment P.K. een hooge voorzet eerst stopt inplaats van ineens te schieten.. Over het algemeen is T. sterker hoewel D. soms zeer gevaarlijk komt opzetten. Onze ploeg speelt nog beter dan voor de rust. In de verdediging vooral wordt prachtig" samengewerkt. ïn de voorhoede gaat nog te weinig naar links, terwijl Henk zijn speelwijze eenigszins veranderd heeft. In de eerste helft zette hij meestal, meteen voor het doel. Nu houdt hü de bal iets te lang bij zich. Na 20 min. krijgt T. een corner te nemen, deze wordt onvoldoende weggewerkt Uit een kluwen van spelers krijgt P.K. de bal, die zuiver in het hoekje wordt geschoten 30. Wel blijft het tempo nog snel maar T. is de baas. Na samen opbrengen met Henk, lost Niek een hard laag schot, de keeper laat zich te vroeg vallen, en over hem heen vliegt de bal voor de vierde maai in het net. Ondanks verwoede pogingen weet D. onze defensie niet te doorboren. Met T. in de meerderheid komt het einde met een verdiende overwinning. Er is door T. veel beter gespeeld, dan tegen Helder vorige week. Joop deed in het doel uiterst solide, terwijl Gom en Jo, in samenwerking met de halfs, de D.- aanval volkomen beheerschten. In onze aanval ging het wel beter, maar: niet te lang vasthouden en meer gebruik maken van de halflinie. P.K., die M. verving, speelde behoorlijk. Niek kon het voor de rust niet vinden. Alles bijeen 'n mooie uitslag. Nu blijven trainen, opdat de vol gende twee vrije Zondagen geen nadeel opleveren. Stand 4 kl. A. KNVB afd. I. ■9. rechter de elftallen in het veld blaast,' is r. volledig, terwijl H. met 10 man be gint. De eerste aanval is voor T., maar gaat door slecht schieten verloren. Als T. even te ver opdringt, schiet de back van H. ver naar voren, de midvoor loopt irv en H. leidt met 1—0. Aanval op aanval van T. volgt, tot T. na het eerste kwar tier gelijk maakt, en tot de rust de standi tot 3—1 opvoert. Na de rust een kleine inzinking bij T., waarvan H. profiteert door de achterstand in te loopen tot 32, maar dan is het met H. gedaan. Door overrompelende aanvallen weet T. de stand op te voeren tot 92. Bravo, goed gedaan. Texel 2 had geen zwakke plekken, ieder was zijn plaats waard. Nu op het kampioenschap af? Ami. Texel B—Texel A: 0—2. In deze wedstrijd heeft B., zoolang ze de zaken goed aanpakte, behoorlijk partij gegeven. A. had ondanks klein over wicht, de grootste moeite om deze over winning te behalen. De rust ging in met 1—0. In B. speelde Dick uitstekend. Klaas moet niet zooveel alleen doen, het vermoeit onnoodig, en geeft de tegen partij gelegenheid zich op te stellen. Zondag KNVB Bekerdag. Texel 1 vrij. Vrijdag geen baden. Zondag Texel 2—Zeemacht; Texel 3 naar De Cocksdorp. Adsp. tegen De Cocksdorp Adsp. Zaaltraining hedenavond. De jongste klasse van half 7 tot 8 uur geen trainen; in verband met de ouderavond, waar wel al de jongens heen zullen gaan. Acht uur; Leden. D.D. OUDESCH1LD. SPORTNIEUWS. VOETBAL. HRC 5—Zeemeeuwen 1: 11. In een spannende wedstrijd hebben H. en Z. de punten gedeeld. In de eerste helft was Z. het meest aanvallend, na de rust H. Met de rust was de stand 00. 20 min. later doelpuntte de H.-midvoor met een mooie kopbal. Na eenige ver- geefsche aanvallen bracht Hemelrijk de partijen op gelijke voet. De uitslag geeft de verhouding goed weer. Een mooie prestatie. Scheidsrechter Slot leidde zwak. LUCHTVAART. De Austral, vlieger Broadbent ver beterde het record solovlucht Australië Engeland met 7 u. 28 m. Hij deed er 6 dg., 21 u. 19 m. over. tot-ia KINGSFORD SMITH. De Austral, vlieger Kingsford Smith, met een vriend van Engeland op weg naar Australië, is vermoedelijk in de Golf van Bengalen omgekomen. De Nederl. vlieger Van Dijk noemde Kingsford Smith een ervaren vlieger, die zijn tochten goed voorbereidt; een pionier aan wie de luchtvaart veef ïe danken Reeft. Helaas heeft hij nu met een vlieg tuig met één motor en een houten vleu gel in de nacht gevlogen, aldus Van Dijk. ZAKENLIEDEN. Van alleszins onverdachte zijde, n.I. uit de mond van de perschef der Engelsche Posterijen, de heer J. H. Brebner, tee kenden we op: 1Het is voor het grootste deel aan de dagbladadvertenties te danken, dat de telegraaf, die beschouwd werd als een stenende dienst, het thans DRUKKER heeft dan ooit sinds de oorlog. 2. Dank zij de advertenties neemt ook de telefoon een weergalooze vlucht. 3. Dank zij het adverteeren van de goedkoope tarieven venvacht men dat dit jaar 13 millioen meer postpaketten wor den verzonden dan vorig jaar. U ziet: adverteeren doet omzet en winst vermeeren. Wat voor de Engelsche posterijen goed is, deugt zeker ook voor uw zaak. Wie er van overtuigd is, dat hij een goed artikel tegen een daaraan evenredige prijs verkoopt en dat hij voldoende ge sorteerd is, raden we met nadruk aan: ga daarmee ADVERTEEREN. Zijt ge daan'an NIET overtuigd? Ga dan vooral NIET adverteeren.. Een zaak, welke geregeld adverteert, wekt het vertrouwen van de lezers. Wanneer de zaak haar klanten teleur stelt, zou adverteeren alleen maar schade berokkenen en dus averechts werken. Ad verteeren blijft dan natuurlijk achterwege. „KOOPT BIJ ADVERTEERDERS", zij de leus. DE COCKSDORP. V.E.L.O. De kaartenverkoop voor de Tooneeluit- voering van VELO op Zaterdag a.s. vlot zeer naar wensch. Nog een stuk of wat en de zaal is uitverkocht. Vrijdagavond om acht uur heeft de ge nerale repetitie plaats, welke vojgens tra ditie door het jonge publiek a vijf et. mag worden bijgewoond. VERKEERSONGEVAL. Maandagmiddag, na afloop van de markt, reed de heer W. met paard en wagen huiswaarts. Op de Boomendijk kwam, vermoedelijk door de gladde weg, het paard te vallen, waardoor het lemoen brak. Met een dresseerkar van de heer K. kon hij zijn reis vervolgen. Het paard bekwam geen letsel. EiERLAND. CURSUS Z.-EIERLAND. De aanvullingscursus van a.s. Donder dag kan niet doorgaan wegens de avond van Kerk en Vrede. Tevens kan medege deeld worden, dat nog enkele personen) tot de aanvullingscursus kunnen worden toegelaten. NIEUWE FILMS. In antwoord op vragen van vele be langstellenden, hoe het met „Texels Film archief" staat en waar en wanneer de eerstvolgende avond met „films van eigen bodem" tegemoet mag worden ge zien, deelen we het volgende mee: Tot de aanwinsten van de laatste maan den behooren de films van 1. het vertrek van burgemeester Oort en familie van Texel, 29 Sept. 1935. 2. de autotocht met ouden van dagen; hiervan wegens ongunstig weer slechts enkele taferelen, opgenomen te de Cocks dorp, met o.a. de oudste deelnemers en de voornaamste organisatoren van de tocht. 3. het feest ter gelegenheid van het 100-j. bestaan van polder Eierland; op tocht, kinder-zanghulde; kinderspelen; veel „close-ups" opnamen van heel dicht bij van bekende en vooraanstaande inge zetenen; aanwezig op het feestterrein. 4. Demonstratie en oefening van Gymn. Vereen. Texel op het Sportterrein alhier, eveneens met verscheidene „close-ups" van jonge en oudere leden. 5. Het idorschen met door Iractor gedre ven dorschmachine van de heeren Gris- nigt, bij de Waal. 6. Thuiskomst van Siem de Waal, na zijn 11000 K.M. lange tocht door Europa en Noord-Afrika. Alles bijeen weer een prachtige hoe veelheid filmmateriaal, welke grooter waarde krijgt, naarmate er jaren voorbij gaan. Het ligt in onze bedoeling binnenkort onze abonné's te DEN HOORN en hun huisgenooten practisch gesproken dus heel Den Hoorn in de gelegenheid te stellen alle Texelsche films te gaan zien. Gaarne zouden we in sneller tempo de dorpen bezoeken; ze komen alle, in alfa betische volgorde, aan de beurt. Aan de voorbereiding van zoo'n filmavond zit echter heel wat vast en onze tijd is^ zeer beperkt. Echter „Wat in het va isBovendien wordt het archief steeëf uitgebreid, zoodat uw geduld oefenen mi de vertooning van extra films wordt if loond. Misschien nog wel koorts ookl Aspirin is de onovertroffen besfrijder van verkoudheid. Na Uw verkoudheid zulf U met zo velen zeggen: Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tabl. 10 ets. Texel 6 5 1 0 11 18— 5 Alkmaar 6 3 3 0 9 16— 5 BKC 5 4 0 1 8 13— 7 Schagen 6 2 1 3 5 10-16 DTS 5 0 3 2 3 8—16 N.Niedorp 6 1 2 3 3 7—13 Andijk 5 0 3 2 3 6—12 Strandvogels 5 0 1 4 1 7—10 Helder 4Tiexel 2; 2- Als de scheids- nF WAAI

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2