TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Gemengd Nieuws Zaterdag 16 Nov. 1935 giften alg. wijkverpleging. giften voor het witte kruis. Datum: - M. V., den Burg f 2. c. K., den Burg f 1.—. W.D., den Hoorn f UITSLAG AANBESTEDING. De verbouwing van het woonhuis in de Gravenstraat, werd door de N.V. Ph.Vles- sing onderhands aanbesteed. Het timmer werk is gegund aan J. Smit; metselwerk, L. Bruin en Zn.; schilderwerk, D.Toolens; loodgieterswerk, J. Agter. WINKELSLUITING en St. Nicolaas. We herinneren de neringdoenden er aan, dat in verband met het naderend St. Nicolaasfeest, de winkels in het tijdvak van Maandag 25 Nov.—Donderdag 5 Dec. op werkdagen des avonds tot 10 uur geopend mogen zijn. ZAKENNIEUWS. Onlangs gaven we een beschrijving van diverse nieuwe machines en apparaten, waarmee Dros' Autooentrale haar bedrijf had verrijkt In dit nummer wordt aange kondigd, dat Maandag ieder in Hotel Texel in de gelegenheid wordt gesteld om die nieuwe werktuigen in werking te zien. OOST, WEST Een onzer cornesp. schrijft: Onlangs ging een bejaard ingezetene van ons eiland voor een dagje naar Den Helder. Dit is doodgewoon. Er gaan er meer en ze was er al eens meer geweest. Doch dit was alleen maar 61 jaar ge leden. „Oost, west, thuis best". UITKOMST! Bij 't cadeau een leuk gedicht. Dat blijdschap toovert op 't gezicht? En zelfs een zuurpruim lachen doei;, Maakt dat Sint Nic'laas slagen móet. Daar aan te komen? Geen bezwaar. Wendt u tot Huib de Rijmelaar. AANBEVELEND, Hb. de R. KERK EN VREDE. De Doopsgezinde Kerk alhier heeft niet alle belangstellenden kunnen bevatten, die daar Donderdag de Getuigenisavond, uit geschreven door de Vereen. Kerk en Vrede, wilden bijwonen. Het waren er velen, die geen toegang konden bekomen De avond werd geleid door Ds. Papi- neau Salm, N.H. predikant te De Cocks- dorp. Na het samenzingen van „Loof, loof den Heer, mijn ziel, met alle krachten", las ds. Salm Jes. 2 2—6, om vervolgens voor te gaan in gebed. In zijn openingswoord gaf spr. zijn blijdschap te kennen over de opkomst in zoo grooten getale en sprak hij de wensch uit, dat deze avond velen zou mogen sterken in hun anti-militairistische beginselen of althans het streven van Kerk en Vrede beter zou doen begrijpen. Dank werd gebracht aan de kerkeraden. die zich deden vertegenwoordigen, aan die der Doopsgez. Gemeente in het bie- zonder voor het afstaan van het kerkge bouw. Toen kwam Ds. Salm tot zijn onder werp. getiteld: Jezus Christus en de oor- log. Kerk en Vrede, Vereen, van Chr. Anti- Militairisten, wil deze avond getuigenis afleggen, zoo begon Ds. Salm. Wij willen volgelingen zijn van Jezus Christus en verwerpen de oorlog en de gewapende landsverdediging, omdat Hij, als Hoogste Autoriteit, ons dat verbiedt. Oorlog is zonde tegenover God en misdaad tegen over de menschen. Wij mogen niet mee doen aan oorlog. Wij gelooven in Jezus Christus, en daarom ook, dat het Ko ninkrijk Gods komt, al lijkt het hierop nog allerminst. Onze wereld stikt immers bijna onder zooveel geweld, onreinheid en zelfzucht. Maar kómen doet Gods Ko- VAN ZON EN MAAN. •IIIHI MAAN ZON Op: Onder: Op: Onder Z 17 Nov. 23, - 12,42 7,21 16,06 M 18 12,57 7,23 16,05 D. 19 0,09 13,11 7,24 16,04 W 20 1.17 13,24 7,26 16.03 D 21 2,24 13.37 7.27 16,02 V.22 3 33 13 53 7,29 15, Z.23 4,44 14,11 7.31 15 59 Maandag 18 Nov. Laatste kwaitier. ninkrijk, want Jezus Christus is: Over winning. Nog gaat de aarde gebukt on der dood en zonde, strijd en verderf en wordt de mensch voortgedreven door de onrust in zijn hart. Maar eens zal het loflied klinken. Aan ons thans de taak te strijden tegen het gruwelijk onrecht, door z.g. Christelijke volken bedreven. Nergens wordt immers gruwelijker gezon digd dan in een oorlog. Ziedende haat, zoo sprak oud-minister De Geer, heeft de zielen van heele volken vergiftigd. Oorlog is een hemeltergende gruwel. In oorlogen beslist het recht van de sterk ste, niet het recht van wie het recht aam zijn zijde 1 ueft. Oorlog en Evangelie vor men een onverzoenlijke tegenstelling. Waanzinnig is het te meenen, dat wij, menschen, de oorlog zouden kunnen uit bannen. Alleen Christus kan uitkomst ge ven en zal uiteindelijk overwinnen. Wij moeten intusschen getrouw zijn aan onze Heiland, die ons voorging in liefde en zachtheid en niet moede worden te han delen naar Zijn gebod. Na het zingen van „O, Vredevorst, Gij kunt gebieden de vreed' op aard' en in mijn ziel", was het woord aan Ds. P. J. Smidts, Doopsgez. predikant te den Hel der en den Hoorn., die een antwoord gaf op de vraag: „Zijn anti-militairisten land verraders?" en daaraan nog een beschou wing vastknoopte. Anti-militairisten, in de zin, zooals Kerk en Vrede die ziet, zijn geen landverraders, zoo begon ds. Smidts want men weet al lang wat men aan ons heeft. Wij willen trouw zijn aan Jezus Christus. En dat is geen verraad. Men noemt ons niettemin, laffe zielen, landverraders. Zoo heeft hel militairisme de openbare meening door middel van de pers, radio en vereen, als Nationaal Herstel, C.H., A.R., R. K., Oranje-Garde, enz. enz. beïnvloed. Weet ge waar ge verraad bespeuren kunt? Ach ter de schermen van de bloedige inter nationale der bewapeningsindustrie. Daar worden meer schatten verdiend, naarmate er gevochten wordt en het aantal nul len achter de cijfers in de doodenlijsten grooter wordt. Spionnage zijn daar aan de orde van de dag, leveranties van oor logstuig aan de vijand doodgewoon enz. Lees wat Den Doolaard schreef in: Hooge hoeden en pantserplaten en Prof. Van Riel in: Waarom schaft men de particuliere wapenindustrie niet af? De Duitsche fam. Krupp is verwant aan de Fransche fam. Creusot; die op haar beurt weer zeggenschap heeft in de Skoda-fa- brieken te Pilsen in Tsjecho-Slowakije. Skoda hielp Hitier financieel, toen hij in Duitschland aan de macht kwam, ter wijl Creusot zijn invloed op de Fransche pers aanwendde om Frankrijk uit vrees voor Hitier sterker te doen bewapenen. Zoo wordt er gestookt en bewust op oorlog aangestuurd. Een cynisch statisti cus in Amerika berekende,, dat menschen als kanonuenvleesch oj> 25 ct. per pond kwamen, staal op f 10.per Kg. Fas cisme en nation, soc. willen van het land een groote kazerne maken en vrede en vrijheid om hals brengen. Wie kennisnam van de bloedige feiten der wapenindustrie zal makkelijk antwoorden kunnen op de vraag: Is het een eer voor liet vader land te sterven Is een mensch een stuk rommel, waarmee je kunt doen wat je wilt. Dit spot met het evangelie, dat ge biedt, dat wij het leven eerbiedigen, ook dat van de diepst gezonkene, omdat ook deze door Gods liefde Gods kind wor den kan. In een oorlog wordt het evan gelie met voeten getreden. Daarom: tegen de oorlog, omdat God het wil. Na het zingen van „Wij bezitten een woord voor de wereld, dat kan redden uit zonde en wee" was het woord aan, Ds. J. J. Buskes, geref. pred. (H.V.) te Amsterdam, die sprak over: Dienstweige- ren en Dienstdoen. Het is eigenlijk vreeselijk, dat wij nu in Christelijke kringen nog moeten getui gen, dat oorlog en evangelie niet te ver zoenen tegenstellingen zijn. Ons diepst verlangen is de oorlogsidee los te maken van de gedachte aan Jezus Christus. Christendom en oorlog hebben toch niets met elkaar te maken. Er dreigt ©en nieuwe wereldbrand. Eén vonk, en de op gestapelde brandstof, aan alle kant in Europa, ontvlamt. De allerdiepste oorzaak van iedere oorlog moeten wij bij de mensch zoeken. Wilder verbetering jco- men, dan moet ze uTtgaan van ons óïn- nenste. Dan moeten wij tie haat en zelf zucht uitbannen. Mussolini, Hitler en Sta lin echter werpen de hartstochten in de harten van duizenden, die de stomme macht, de leider, aanbidden. Het con flict tusschen Christus en Caesar is daar. onvermijdelijk. Een leugen is het dat oorlogvoeren beteekenen zou: Zich geven voor het vaderland. Neen: oorlog wil zeggen: Het leven van anderen nemen. Stel u voor, dat uw kind, voor welks be houd ge gebeden hebt en dat ge met zorgen omringt, eens ten oorlog moet trekken om te dooden. Oorlog roept het beest in de mensch wakker en doet de mensch ontrouw worden aan het Evangelie. Kerk en Vrede spoort u aan te strijden tegen de oorlog en voor de vrede,, in Jezus' naam. Een Chr. Dagblad keurde de oorlog van Italië tegen Abes- sinië goed. We zouden de overheid moe ten gehoorzamen, maar we moeten toch God gehoorzamen boven de menschen Ik rui niet op> tot dienstweigeren, ik wek op tot de dienst van de eenige waar achtige God, in Jezus Christus geopen baard. Wij zeggen liet Lansburv na: Ik wil staan daar, waar de eerste Chris ten stond, tot de dood. Op oorlogen rust Gods vloek. Liever onrecht lijden dan doen; liever vallen met Christus' dan met de duivel. God geve, dat velen beseffen, wat ze van Hem ontvangen hebben; be seffen, dat oorlogsdienst zonde en dood beduidt; grijpen naar het klokketouw, wanneer in Italië en elders door klokge lui goedkeuring wordt gehecht aan oorlog en oorlogstoerusting, opdat dwars daar doorheen de klok van het évangelie worde gehoord. Dient God met blijdschap Geeft Hem eer. Dienstweigeren of dienst doen. Wat kiest gij Nadat gezongen was „Wij staan ten laatsten kamp gereed" werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waar-A op Ds. Buskes zou antwoorden. Een drie tal personen maakten daarvan gebruik. De antwoorden vatten we hier samen: I. Kerk en Vrede aanvaardt moreel© en econom. sancties, maar geen militaire, ook, zoo zeide Ds. Buskes, al aarzel ik niet Mussolini een groot moordenaar te noemen. Hij moet tot rede worden ge bracht. Wij zouden vóór militaire sancties zijn, indien alle landen ontwapend wa ren en liet politieleger van cle Volkenbond kon optreden. II. Onze persoonlijke verdediging dient te geschieden zooals God 't wil. Geweld- middelen moeten in dienst der liefde staan. Mijn persoonlijke mecning is, dat wij niet het recht hebben iemand te doo den. III. Oorlog dreigt over Europa te ko men. De heiligste goederen worden ver scheurd en vertrapt. Zie de kerken, die verbintenissen aangaan met de staat Hoor hoe Rosenberg in Duitschland de „hei lige" plaatsen in dat land boven diie in Palestina stelt. Zoo is er meer. Aan alle Christenen de taak zich daar tegen te verzetten opdat Gods geboden weer in acht genomen worden. Aan het slot deed Ds. Salm eenige za kelijke mededeelingcn over het lidmaat schap van Kerk en Vrede en haar orgaan. Nadere inlichtingen zal mw. De Vries Sleutel, Eierl., gaarne verstrekken. Na het zingen van een couplet van 't Wilhelmus (Afijn schilt end© betrouwen) ging de vergadering uiteen. Rest ons tenslotte te vermelden, dat de toespraken alle met groote aandacht wer den aangehoord en de liederen door de heer De Vries op het orgel, eenige mede door mevr. Broere op viool, werden bege leid. HULDIGING BURGEMEESTER KAMP. Van officieel© zijde deelt men ons mee, dat in overleg met het gemeentebestuur een wijziging is gebracht in het program ma voor de huldiging van Mr. Kamp op de -dag van zijn installatie en wel in dezcj zin, dat de zanghulde een aanvang zal nemen nadat de officieel© installatie heeft plaats gehad We vermoeden, dat de hoer en mevr. Kamp op de dag van de installatie nader te bepalen met de boot van 10 uur van Den Helder vertrekken. De zanghulde zou dan omstreeks 12 uur plaats hebben, daar de installatieplechtig heid welke vrij zeker door familie leden van Mr. Kamp zal worden bijge woond, wel een uur in beslag zal nemen. Van de zijde van het Huldigingscomité verzoekt men ons nog te willen meedee- len, dat het de bedoeling is, dat alle leerlingen van de T-exelsche scholen aan wezig zijn, tenzij dit voor de leerlingen: van de laagste klassen te bezwaarlijk is. Ons inziens zullen van de buitendorpen Je zeer jeugdige leerlingen niet naar den Burg moeten komen, de reis en het na jaarsweer in aanmerking genomen. DE RUITERSTOET. Twintig ruiters gaven gevolg aan de uitnoodiging, om Donderdagavond ter bespreking in hotel Texel bijeen te komen. Vastgesteld werd, dat 24 Nov. een oefentocht wordt gemaakt. Op de dag van de installatie zullen de ruiters om half tien op de Groeneplaats samenkomen om dan met elkaar naar de haven te gaan. Er wordt gerekend op plm 30 ruiters. De L.R.Texel zal in haar uniform uitkomen. Het comité zal gaarne zien, dat de ove< rige ruiters zich kleeden in zwarte jas en witte broek en dat alle paarden met eenige groen-zwarte rozetten worden ge tooid. De vergadering werd geleid door de heer S. Prins. De ruiterstoet zal onder commando van de heer Joh. Kikkert, in structeur L.R., staan. DE COCKSDORP. CHAMPIGNONS. Onze vroegere plaatsgenoote, mevr. B. PlugSchreuder schrijft ons d.d. 13 Nov. uit Bredevoort: In de Texelsche Courant van 9 Nov. stond een berichtje, overgenomen uit De Levende Natuur, van J. P. Thijsse. Daar-< onder vroeg u, of er alle jaren op Texel zooveel champignons groeien. Nu kom ik u even meedeelen, dat in de 8 jaar, dat wij op De Cocksdorp gewoond hebben, wij elk najaar geregeld champignons aten, daar die in overvloed in de weiden te vinden waren. We danken mevr. Plug voor deze tne- dedeeling. Wie schrijft ons ook eens? Ook Dr. Jac. P. Thijsse, die op ons blad geabonneerd js, ziet mede met belang stelling naar meer paddenstoelen-nieuws uit. Red. WERKCURSUS. Onze werkcursus „Sierkunst" (wie van deze naam schrikt kan het ook „Huis vlijt" noemen) verheugt zich nog in een toenemende belangstelling. De meest uit- eenloopende dingen wonden er vervaar digd, vanaf triplex-gebrandschilderde t» fehnatjes, kalenderblokjes, boekomslagen, raffiawerk, tot schemerlampen en dres soirs toe. Vooral met het oog op de/» laatste groote stukken, die natuurlijk veel tijd vragen, is besloten, dat deze cursus met, zooals eerst bepaald was, voor Sin terklaas is afgeloopen, maar, zoo noodig, het heele seizoen door wordt gehouden. Men kan dus nog altijd toetreden: Dins dagsavonds 8 uur is u welkom. SPORTNIEUWS. Voor morgen wacht onze adsp. een zware opgaat, om Texel A op eigen ter rein te bekampen. Dat zal voor onze jon gens niet meevallen. Oppassen is de bood schap. Vertrek bus kwart over 11. Aan vang 12 uur. Ons 2e speelt thuis tegen Texel 3. We verwachten, dat nu de punten wel in ons bezit zullen komen. Aanvang 2 uur. Adsp.A.Buis G.Troost M.Zuidema Job v.Hoorn G.BoonMz. Joh.deGraaf Ari Kalis Jb.Westdorp Jn.Reuvers B.Nie- boer J.Jansen SVC 2: W.Verseput M. Reuvers P.BoonMz. Jb.Verberg H.Stolk Jn.Vlaming Abr.Stolk JoLampers G.Bakkcr Jn.Lam pers P.BoonJz. Res.: C.BoonCz., Jb.v.d.Kooij. Terreindienst: P. Boon Mz., G. Bakker, Jn. Lampers. DEN HOORN. V.V.V. MOOI TEXEL. We maken de leden van de afd. Den Hoorn opmerkzaam op de vergadering, welke in dit nummer wordt aangekondigd. OUDESCHILD. R. K. VOLKSBOND. Een adv. in dit nummer kondigt een voordrachtavond aan, besloten met bal en te houden in het gebouw van de R. K. Volksbond alhier. De avond is alleen toe gankelijk voor R. K. en wel tegen 40 cent entree. SPORTNIEUWS. Morgen spoelt Z. 1 hier om 2 uur tegen Oudesluis 1. O. beschikt over een goed elftal en kan het ons lastig genoeg ma< ken. Dus van begin tot einde flink aan gepakt. Het 2e speelt hier om 12 uur tegen Watervogels 3. Ook hier hard ge werkt! Denkt om het record. Scheidsrech ter voor beide ploegen: K. Slot. Uit de dagbladen van Woensdag: (Vervolg.) Goes breidt zijn haven uit. Kosten plm. f150.000. Het Werkfonds werkt mee. Bij Teteringen werd de boekdrukker L. Vermijs door een auto gegrepen, Ter wijl hij op de fiets zat en gedood. Egmond. Met het sloopen van de Drente, Dinsdag begonnen, hoopt men, zonder tegenspoed, binnen een paar we ken klaar te zijn. (Weken Red.) De Limb. Tramweg Mij. staat er slecht voor. De stoomtrams verdwijnen Ze houdt dan nog vier electr. lijnen in de mijnstreek en acht autobussen. Te Best reed een handelsreiziger, door een tegenligger verblind, met zijn auto op een vrachtwagen. Zijn vrouw, die naast hem zat, overleed aan de gevolgen. Te Landsmeer reed een auto te wa ter. Van de vier inzittenden is de vee houder Willem Luyt, uit Purmerend, ver dronken Een dronken passagier zou te gen de chauffeur gevallen zijn, die toen zijn stuur kwijt raakte. Wormerveer. De fa. J. Schaap bood schuldeischers een accoord aan. Vermoe delijke uitkeering 20 pet. De schoonvader van L. Schaap doet afstand van een vor dering v. f123000 en stort bovendien nog f150.000 ten bate der crediteuren. Den Haag. Woensdag werd mej. Van Ravestein, oudste ingezetene, 103 jaar. Ze is nog goed gezond, maar gehoor en oogen laten veel te wenschen over. Broek op Langendijk. De diefstal van een auto met een scheepsmotor, hier voor twee jaAr gestolen, werd nu opgehelderd. Er werden n.l. onderdeden voor die motor besteld. Het spoor leidde naar Bergen, waar auto en motor opgespoord werden. Rotterdam. Mevr. A. v. d. Lugt Melsert- Van Ees werd hier gehuldigd bij de 500e vertolking van de hoofdrol uit Boefje. Dokkum. Ds. Cohen, N. H. predikant hier, die in openb. vergad. tot dienstweige ring pleitte en gezegd had Broeders, breek de kazernes af, kreeg twee weken.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5